Indonesië en zijn Schuldverhouding tot finajiciën Nederland Meer servicehogere tarieven De „Chief Guide" Lady Baden Powell in °ns land Communistische stakingsgolf teistert Finland Dolkstoot in de rug van het Finse volk Netwerk van raketbom-bases Militaire hulp aan Europa Arbeiders protesteren in van Gottwald Industrie, hulp voor Ruslands het land Lannen Weerbericht Beroepsvervoer over vervoer als beroep Op de IRIBUNE 3000 Bommen ontploften DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Spoorwegabonnementen per 1 September duurder Jam en vruchtensap Russische apparatuur tegen West-Europa Peuters op avontuur Halveriugsvoorstel goedgekeurd Paradijskansen zijn al afgeschreven Reisde Delfts student met Aga Khan's rover? Bisschoppelijke com missie voor I. D. I. L. Er is meer nodig dan hard sjouiven ïlrte JAARGANG VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1949 No 21008 By gelegenheid van de Ronde Tafel Conferentie zal naast een accoord over de politieke problemen ook een accoord moeten worden bereikt over de overeenkomst, welke tussen Nederland en de Verenigde Staten van Indonesië tot stand moet komen ten aanzien van de financieel-economische aangelegenheden. Men weet dat Nederland grote vorderingen heeft op Indonesië. In de Memorie van Toelichting inzake het Wetsontwerp Credietver- strekking aan Indonesië, gedateerd 2 April 1948, werd ver klaard, dat het gezamenlijk bedrag, waarvoor de Nederlandse staat aan Ned. Indië leningen of credieten had verstrekt of zou kunnen verstrekken na verkregen machtiging, alsmede waarvoor garanties voor het solvabiliteitsrisico waren afgegeven, zouden oplopen tot ruim f 3 milliard. Sedert dien is dit bedrag als gevolg van nieuwe credieten en nieuwe garanties nog met een behoorlijk bedrag gestegen. Het behoeft geen betoog dat in de af te sluiten overeenkomst terdege met deze schuldverhouding zal moeten worden rekening gehouden. BOSBRAND DE OORZAAK Ten behoeve van de uitbreiding der E.N.C.l.-cementfabrieken te .„Cv cc. Sc-. Maastricht is een der prachtigste mergelwanden van de veelbesproken wicht van 200 kilo, waren ontploft, I St. Pietersberg tussen de fabriek en de Belgische grens tot verdwijnen werd men de brand meester. Persoon- aedoemd, Dezer daqen is men begonnen met het slopen der z.g. lijke ongelukken hebben zich niet voor- f™"™ y j J,„0Tr? gedaan. coulissen Van de vorderingen geeft deze opname n duidelijk beeia. „coulissen". Van de vorderingen geeft deze opname Lady Baden Powell, de Chief Guide, op bezoek in het padvmdsters- kamp te Baarn. Rechts naast haar mevr. v. d. Bosch, voorzitster van het Ned. Padvindstersgilde. zijn vrij in prijs In verband met bet ruime aanbod, waardoor geen vrees behoeft te be staan voor prijsstijging, heeft het be drijfschap voor groenten en fruit de maximumverkoopprijsregelingen voor rode en zwarte bessensap, frambozen- sap. tomatensap en jam ingetrokken. SPECIAAL R. T. C.-STEMPEL DE KANS IN DE IEG I IETS MINDER KOEL DE KANTOREN zfln tijdelijk gevestigd In het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO .T. M. HAZELZFrr NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij da administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De Ver. Staten van Indonesië dienen te beseffen, dat deze aangelegenheid er eén is waarmede de goede naam van de V. S. I. staat of valt. Op de goede trouw van de V- S. I. moet in dezen kunnen worden gerekend Het behoeft geen betoog dat alleen het erkennen van deze verplichtingen en de aanvaarding van de richtige nakoming op zich niet voldoende zijn. Wat er in de praktijk van terecht komt, zal immers in hoge mate, wellicht zelfs uitsluitend afhangen van het financiële beleid van de V.S.I. De kwesties welke in dit ver band genoemd moeten worden zijn o.a. de regeling van het geldwezen, de belas tingheffing, de valutapolitiek. Indonesië moet credietwaardig worden Men voelt aanstonds dat hier de goede trouw een grote rol zal spelen. Indonesië mag echter niet vergeten en zal zulks als het verstandig is ook niet doen, dat van de richtige nakoming van zijn verplichtingen t.o.v. Nederland in wezen de gehele credietwaardigheid van Indonesië in het buitenland zal afhangen. Indonesië zal tot grote in vesteringen moeten overgaan en deze investeringen zullen niet mogelijk zijn zonder buitenlandse hulp. Nederland heeft tot dusverre deze last na 1945 ge heel op zijn schouders genomen. Tot dusverre was er in het buitenland nie mand die bereid was aan Indonesië credieten te verstrekken. Onze vennootschappen hebben reeds weer grote bedragen geïnvesteerd en hiermede zal ook in de toekomst moeten worden voortgegaan. Zou echter de schuldverhouding t.o.v. Nederland niet op bevredigende wijze worden geregeld, dan zullen de Nederlandse vennootschap pen hiermede niet alleen ophouden, doch zal bok de mogelijkheid van credieten van andere landen, welke toch niet ge bist kunnen worden, wegvallen. Dat 'Mor.esië hierdoor blijvend achterop zou raken behoeft geen betoog. De koers van de Ned. gulden *j>e deviczenpolitiek is uiteraard ook !Tëlev?» de problemen, welke voor de schuldvertkenis van de regeling van de bnancieeï lnSskwestie en andere beslissend kan°™ische aangelegenheden, 1 zyn. kJr^verhoudin/e,dt de fat,.de i,,n „n de N.atussen de Nederlandse ™fét eenzijdig kan dS~Indische gulden me' e „Kan Worden veranderd. u jat een wiiaiei vvorden veranderd, doch d vind5 in onderl'ng over- 'fgtmn fi^cieeTX„e^J?.°k tn dl af te sluiten beuaiin 'bc overeen komst zou een bepaling d,enen den opgenomen, die hetaeifde inhoIldt 1 ransfercapaciteit Tot dusverre is erde reële transfer in goederen en valuta door Ned. Indië naar Nederland tot nakoming van de bestaan de verplichtingen bij lange na niet vol doende en kan de uitbetaling van de ver schuldigde guldens in Nederland slechts geschieden omdat Nederland zich bereid heeft verklaard steeds maar nieuwe cre dieten ter beschikking van Ned. Indië te stellen. De Nederlandse schatkist schiet dus de guldens, welke aan rechthebben den op transfer uit Indonesië worden uit betaald, voor. Enkele weken geleden is nog een wetsontwerp ingediend, waarbij het crediet aan Indonesië wordt verhoogd van 850 millioen tot 1060 millioen. In de af te sluiten overeenkomst zal zeker een regeling moeten voorkomen, waarbij de V. S. I. zich verplichten tot de transfer welke uit de schuldver houding t.o.v. Nederland en de bestaan de financieel-economische verhoudingen voortvloeit. Ook hier zal een en ander in overeenstemming moeten zijn met de bepalingen van Bretton Woods. De remises, welke thans met crediet van Nederland worden gefinancierd, als delegaties, verlofsalarissen, transfers voor studiedoeleinden, spaargelden van Neder landse werkers in Indonesië, kosten van Nederlandse kantoren, lopende premies van levensverzekeringsmaatschappijen, lo pende premies van particuliere pensioen fondsen, om er maar enkele te noemen, moeten ook in de toekomst en dan door goederen .of valuta verzekerd zijn. Wat de winsten oetreft, deze zouden na aftrek van belastingen evenals de afschrijvingen zoals vanzelf spreekt, ook gegarandeerd moeten worden. Nu wij toch over de transfer spreken, dient nog even de kwestie van de natio nalisatie ter sprake te worden gebracht. Men herinnert zich wellicht dat Moh. Hatta, de republikeinse minister-president heeft verklaard, dat het in het voornemen ligt de openbare nutsbedrijven, zoals tele foon, spoorwegen en electriciteitswerken te brengen onder het beheer van de staat. Dit betekent dus onteigening. Ons dunkt dat het gewenst is, dat bepaalde alge mene regelen in dit opzicht worden vast gesteld. Men kan in Indonesië maar niet zon der meer gaan nationaliseren. WH men dat doen, dan zal van te voren moeten vast staan, dat de V. S. I. over de nodige deviezen beschikken voor de betaling van de schadeloosstelling en wel in eens dus niet een verdeling over jaren, zo als bij Michiels Arnolds laatst Is be paald. Over een schadeloosstelling zou voor de nationalisatie overeenstemming tuusen partijen moeten worden bereikt. Op het vliegveld Bedenac-Bussac, in Zuid-West Frankrijk, zijn 12.000 vlieg tuigbommen een voor een begonnen te ontploffen doof een bosbrand, die rond het vliegveld woedt. Alle beschikbare troepen en brandweerlieden in het ge bied zijn opgeroepen en de operaties worden van een vliegtuig uit. dat bo ven de brand cirkelt, gedirigeerd. De bommen, die van Amerikaanse oor sprong zijn, bevonden zich sinds het ein de van de oorlog bij het vliegveld. De prefect heeft verscheidene malen ver zocht, deze te verwijderen. Echter zon der resultaat. Generaal Chassin, districts commandant van de luchtmacht, leidt de strijd tegen de brand van Bordeaux uit. Nader wordt gemeld: Nadat ongeveer 3000 vliegtuigbommen, elk met een ge- Met ingang van 1 September a.s. gaan de abonnementstarieven bij de spoor wegen belangrijk omhoog. Dan zal n. 1. de verlaging met 15 pet, die op 1 Ja nuari 1948 van kracht werd, ongedaan worden gemaakt. Hetgeen derhalve be tekent, dat de tarieven van thans met ongeveer 18 procent zullen worden ver hoogd. De directie der N. S. deelt over deze maatregel het volgende mede: Nu met de verlaging van 1 Januari 1948 geruime tijd ervaring is opgedaan, wordt het meer en meer duidelijk, dat hierdoor een ver storing van de samenhang tussen de ver schillende tariefvormen is opgetreden, die een herziening wenselijk maakt Daarbij komt, dat sinds bovengenoemde datum het dienstbetoon der Ned. Spoorwegen aanmerkelijke verbeteringen heeft onder gaan met name op 15 Mei 1.1, bij de invoering van de geldende zomerdienst en dat verdere verbeteringen zullen vol- geDaar0m hebben de Ned. Spoorwegen zich tot de minister van Verkeer en Wa- terstaat gewend met het verzoek Per September a.s. de oude abonnements tarieven weer te mogen invoeren, w verzoek is toegestaan. Een uitzondering is daarbij gemaakt voor de toeslag, die voor de eerste maand op de algemene abonnementskaarten wordt geheven. Deze wordt n.l. niet vérhoogd. Door een erehaag van meisjes-padvind- sters in blauwe uniformen betrad gister middag Lady Clave Baden Powell, „chief guide of the world", het platform van de Amsterdamse luchthaven, waarop zij kort tevoren wet het vliegtuig uit Oslo was gearriveerd. Zij komt in Nederland voer een drie daags bezoek. Lady Baden Powell werd ontvangen door de hoofdbesturen van het Nederlandse Padvindstersgilde en van de R. K. Gidsen. Niets vermoedend hielden de padvind- sterties die op het ogenblik kamperen stertjes, cue op „-«centrum „Buitenzorg" op het padvinds "haar gewone middag- fai Baarn, gisteren haar S met de rust, toen zij werden k(jmt„ mededeling: „Lady faae rhief 2Uide Er. inderdaad verscheen d blauw_grjjze even later, gekleed in,]1^1! rif lien uniform van net wereldcon g de gehele rij langs en gaf elk meisjei een hand. Voor ieder had zij een paar vnen opgesteld rond hun „totem e g ote paddestoel. De chief werd m d kring gehaald, en nu deden de Sr?®PJbeurt verschillende landen om de ne een stap naar voren, waarbij y.' dc "aa® van hun land en het kaboutermotto zei- Nadat iedereen een hand had gekregen, begaf Lady Baden Powell zich naar bin nen, om thee te drinken en het Oebouw te bezichtigen, 's Avonds woonae zi] net kampvuur bij Vandaag zal zij o.m. het hoofdkwar tier van de RK. Gidsen in Utrecht be zoeken. Zaterdag bekijkt zij een aantal kampeercentra van het N.P.G. en Zon- aS vertrekt zij weer naar Engeland. De internationale cursus voor kabou- terleidsters staat onder leiding van een c.riekse, madame Vretos. Twaalf landen zijn er vertegenwoordigd Engeland, Ca- 7witUHFr?nkt;ijk' Griekenland. Italië, ffwrlrm Roi Noorwegen, Zweden Dene marken, Belg.e, Luxemburg en Neder- Onder de treinabonnementen worden verstaan de algemene abonnementen (geldig voor het gehele spoorwegnet) en de z.g. trajectkaarten (dus zowel maand- als weektrajectkaarten). In geheel Finland zijn gisteren, de eerste dag van een door JI com munistisch geleide vakverenigingen ingezet „loonoffensief' stakingen uitgebroken. Een staking van havenarbeiders in de 23 Finse havens, heeft alle scheepvaart stilgelegd. Personeel van bakkerijen, maalderijen en bierbrouwerijen sloot zich bij de staking aan en veroorzaakte een run op de levensmiddelenzaken in de hoofdstad. Te Kemi, een belangrijk centrum van de pulpindustrie aan de Botnische Golf, zijn slechts 100 van de 500 houtvlotters naar hun werk teruggekeerd na het drei gement van de socialistische regering, troepen te gebruiken om de rivier te ont lasten van de talrijke boomstammen, die haar over een lengte van 100 km blok keren. Uuto Varjoen, de Minister van arbeid en communicaties, heeft de stakingen eén „dolkstoot in de rug van het Finse volk" genoemd en gedgeigd gebruik te zullen maken van de noodvolmachten der rege ring om de stakinger desnoods met ge weld te breken. Het verbond -van vakverenigingen, waarvan' hét bestuur gevormd wordt door 7 sociaal-democraten en 5 communisten, heeft de stakingen, die zijn uitgeroepen om loonsverhogingen van gemiddeld 10 pet., afgekeurd. De sociaal-democratische partij heeft Het met Britse vergunning verschij nende blad „Die Welt" beweert, dat de Russen een netwerk van bases voor het afschieten van raketbommen in de Sov jet-zone van Duitsland aanleggen. Volgens het blad heeft een „Duitse spe cialist' op het gebied van raketbommen", die naar West-Duitsland vluchtte, ver klaard, dat de bommen elke plaats in West-Europa zouden kunnen bereiken. Ieder van de bases zou, naar deze spe cialist zeide, een bepaalde sector bestrij ken. Sovjet-Russische deskundigen zouden een plan uitgewerkt hebben om de ba ses zo nodig binnen enkele minuten be drijfsklaar te maken. Er zouden reeds 5 bases voltooid zijn en 6 andere in aan leg. In de trein, die Woensdag om kwart voor elf van Utrecht naar Amsterdam ver trok trof een reiziger drie kinderen van resp. 3, 4 en 5 jaar zonder geleide aan. Het drietal zat bedeesd in een hoekje en op geen der vragen vanwaar zij kwamen en wat het doel van de reis was gaven zij antwoord. De reiziger heeft ze bij aan komst in de hoofdstad naar de kinder politie gebracht, die tenslotte uit een der kinderen wist te halen, dat hun moeder in het ziekenhuis lag. Toen waren ae moeilijkheden gauw opgelost en werden de kinderen, die tussen de mazen van de Utrechtse stationscontrole waren heen- geglipt, naar huis gebracht, onder geleide van een rechercheur. Thuis had men van de reis der kinderen nog niets gemerkt! een manifest uitgegeven, waarin een be roep gedaan wordt op alle georganiseerde arbeiders, zich tegen de stakingen te ver zetten, „welker doeleinden dezelfde zijn als die van de door de communisten In andere landen ontketende stakingen." De partij waarschuwt, dat afdelingen, die in staking gaan, zich buiten het algemeen vakverbónd plaatsen. De regering heeft de haven van Han- goe tot open haven verklaard teneinde de staking in Finland; 23 havens te breken. De havenstaking was uitgeroe pen door de onder communistische lei ding staande vakvereniging van ver- voersarbeiders. Alle schepen zullen thans naar Han- goe gedirigeerd worden en indien de arbeiders daar weigeren te werken, zal de regering gebruik maken van haar volmacht om troepen te gebruiken. Intussen heeft de politie gisteren het vuur op stakers in Kemi (West-Finland) geopend, nadat de politiemannen met jachtgeweren en pistolen, stokken en ste nen waren aangevallen. Een staker werd gedood, zes stakers en tien politiemannen werden gewond. De socialistische regering heeft troepen- en politieversterkingen naar Kemi gedirigeerd. De stakers te Kemi zijn de houtvlotters. Met ingang van de opening van de R. T. C. zal een speciale poststempel van de conferentie worden gebruikt. Deze zal bestaan in een cirkel met een afbeelding van de Ridderzaal in het midden en daar omheen de woorden: Ronde Tafel Con ferentie 's-Gravenhage. - 1 - Het Amerikaanse huis van afgevaar digden heeft een voorstel tot halvering van de, te verlenen militaire hulpverle ning aan Europa, goedgekeurd. In het amendement, dat de verminde ring voorstelt, wordt er op aangedrongen, dat slechts tot Juni aanstaande en niet tot Juni 1951, zoals in het wetsont werp voorgesteld - steun zal worden gegeven. Na aanstaande Juni, aldus het amendement,zou slechts militaire hu.p gegeven dienen te worden, indien he ontvangende land bewijst, bereid te zijn samen te werken bij een wederzijdse verdediging.. De gebeurtenis vormt een slag voor president Truman's wapenprogram voor West-Europa, Griekenland, Turkije, Ko rea, Perzïë en de Philippijnen, dat een som van 1 45Ö.Ö00000 dollar ömva De minister van buitenlandse zasen, Dean Acheson, had nog gewaarschuwd, dat een vermindering van het program uitgelegd zou kunnen worden als „een aanduiding van wantrouwen jegens enze SCHeteeamënderoent, aangeboden door James Richards .(democraat South-Ca.o- lina) kwam Voort uit een democratisch- Voor het eerst in de communistische heilstaat van Gottwald hebben de ar°e" ders het gewaagd openlijk te.Prote tegen de verminderde waardering van njn Prestaites. Ook de opheffing van zekere sociale voordelen is een bron van onte vredenheid voor de Tsjechoslowaakse ar beiders. De vijfdaagse werkweek, die me Paste in het jaren-plan van de commu nistische partij van Tsjechoslowakije werd opgeheven. De kosteloze medische verzorging der arbeiders werd drastisch beperkt door het vaststellen van erkende gevallen van invaliditeit. Bovendien voe len zich de arbeiders bedrogen door de communistische binnenlandse economische politiek. Door hoge prijzen op de zogenaam de vrije markt zijn vele goederen onbe reikbaar voor de gemiddelde arbeider. Er heerst een groot gebrek aan zelfs de een voudigste gebruiksartikelen. De levens- middelenvoorziening is onvoldoende. De algemene politieke toestand, de openbare diensten zijn even zo veel bron nen van ontevredenheid. Evenals de poli tie zijn thans ook de rechtbanken instru menten geworden in de handen van de communistische overheersers. Zelfs de ar beiders leven in voortdurende vrees om als reactionnair bestempeld te worden Want deze aanduiding is voldoende voor ontslag of voor deportatie naar een „ar beidskamp". De boeren verzetten zich krachtig te- gen de steeds voortschrijdende collecti visering. Niettemin zijn zij zich bewust, dat de gehele collectivisering van de landbouw, ondanks hun verzet, nog slechts een kwestie van tijd is. Zelfs kleine grond bezitters, die zonder hulp van anderen werken, vrezen van hun eigendom te worden verdreven en te moeten gaan werken in de industrie, welke onder het vijfjaren-plan sterk wordt uitgebreid, teneinde tegemoet te komen aan de bewa peningsplannen van de Sovjets, speciaa' op het gebied van zware technische en chemische producten. De tegenstand van de boeren probeert men te breken door zware belastingen en niet op te brengen leveringen. Wanneer de boeren niet aan hun „verplichtingen" jegens de staat kun nen voldoen, worden hun grote boeten opgelegd of wordt hun eigendom gecon- fiskeerd. Arbeiders en boeren voelen het verzet in zich branden. Doch in een politiestaat, waar op iedere tien inwoners een aan brenger wordt gevonden, is een tegen- revolutie bijna ondenkbaar. Wanneer een dergelijke aanbrenger iemand beschul digt van „illegale activiteit", dan is dit reeds voldoende om de aangeklaagde zon der verder onderzoek naar een kamp te doen verhuizen. De regering heefi spe ciale comité's aangesteld, bestaande uit drie personen, die gemachtigd zijn am deportatievonnissen uit te spreken. De behandeling in de kampen varieert naar gelang de plaatselijke omstandigheden van gematigd tot'; uitgesproken gemeen, aa overtreft soffis nog de Duitse concentratie kampen. Een van de eerste kampen ligt in de buurt van Pardubice. Het wordt bewaak» door leden van de volkspolitie en arbei- dersmilitie. De gevangenen worden meest al gebruikt voor het gevaarlijke werk in de kolossale chemische fabrieken „Ex- plosia" in Semtin. Ongevallen.zijn aan de orde van de dag en dikwijls met dodelijke afloop. Het voedsel in de kampen is on voldoende met daar tegenover veel te lange werktijden. Dt hygiënische toestan den zijn deplorabel en de discipline is ongelooflijk zwaar. De gevangenissen in Tsjechoslowakije zijn overvol. Cellen van 16 meter in het vierkant bevatten dikwijls meer dan 50 personen, die gewoonlijk mishandeld en gefolterd worden. Een wettig bewijs voor een aangewreven politiek misdrijf is niet nodig. Het vonnis wordt zonder dat bin nen enkele uren voltrokken. De achttien maanden, die sedert de staatsgreep der communisten zijn verlo pen, hebben in menig opzicht verhelde ring gebracht. Het heeft de ogen geopend van diegenen, die in Februari 1948 de communisten steunden in de hoop op mee recht en heter welzijn voor de kleine man. In dit tijdsverloop van anderhalf jaar is duidelijk geworden, dat ieder dic tatoriaal systeem in de grond hetzelfde is, of dit nu op politiek gebied, dan wel op sociaal of economische gebied is. Tsje choslowakije is in dit korte tijdsbestex verdeeld incommunisten en democraten, in een brute goed bewapende minderheid en een enigszins geschokte meerderheid die slechts zeer. langzaam haar zelfver, trouwen en de kracht tot verzet terug vindt. republikeinse coalitie en ondervond sterke tegenstand van de zijde der regering. Na twee stemmingen over dit voor stel werd tot een hoofdelijke stemming overgegaan, welke tot resultaat had 209 stemmen voor verlaging en 151 tegen. Het wapenprogram moet nu nog door de senaat worden besproken. Een Delfts student, die zijn vacantie voor een groot deel in het buitenland heeft doorgebracht kwam bij de politie te Delft met een verhaal, als zou hij misschien met de berover van de Aga Khan hebben meegelift. Op zijn reis door Frankrijk, Zwitserland en Italië heeft deze student in 53 wagens gereden en van allen, volgens zijn zeggen, aanteke ning gehouden. In een zware Hudson is hij de Frans-Zwitserse grens gepasseerd. Deze wagen werd bestuurd door iemand, die volgens de student veel gelijkenis moet vertonen met het signalement dat verspreid werd van de onder verdenking staande rover Senanedy. Dit signalement heeft de student eerst bij zijn terugkomst in Delft onder de ogen gekregen. In de wagen zat bovendien een oude dame, die de moeder van de chauffeur moest zijn. Daar ook dit klopte met de veronder stelling, die gemaakt is, als zou de bende leider met zijn moeder de grens zijn overgevlueht neeft de lifter Woensdag avond de Delftse politie van zijn ver moeden in kennis gesteld. Hij vertelde daar nog bij, dat de bestuurder zeer zenuwachtig was en blij de grens zonder ongemakken te zijn gepasseerd Natuur lijk heeft de politie te Delft zonder in de waarde van het verhaal te willen treden de stappen gedaan, die bij der- gtiijke zaken steeds worden ondernomen en het verhaal doorgegeven aan de auto riteiten, die bet onderzoek in handen hebben. Nauwelijks was het gerucht over het vertrek van Faas Wilkes een beetje aan het verstommen of daar verscheen het bericht, dat ook de VUC-speler Bertus de Harder als professional in het buiten land ging spelen en wel voor de Franse club FC Bordeaux. Toch zijn publiek en pers daar vrij stilletjes over heen ge gleden; de Hagenaar was blijkbaar niet een zo tot de goegemeenschap sprekende figuur als de Rotterdamse internationaal. En zo zien we, dat er in nauwelijks tien jaar heel wat kan veranderen. Want een tiental jaren geleden zou het bericht „De Harder wordt prof" heel wat meer beroering hebben gewekt. Gold hij toen voor menig „kenner" niet als de beste Nederlandse linksbuiten van alle tijden (hoewel vele anderen in deze op Jan de Natris 1924 zouden stemmen)? Feit is, dat Bertus de Harder in de jaren 1938 (hij debuteerde tegen Schotland), '39 en '40 zich heeft doen kennen als een voor treffelijke speler, die negen maal het Oranje-shirt droeg en zonder de oorlog stellig ver in de dubbele cijfers zou zijn gekomen. Want de VUC-man was toen nauwelijks 20 jaar oud. Nu is hij 29 en nog altijd een zeer kundig speler, maar niettemin beschouwt men hier in het land hem als „uitgerangeerd". Dit ligt, geloven wij, niet aan zijn voetbal-capaci teiten, maar, om met het weekblad „Sportief" te spreken, aan particuliere omstandigheden van maatschappelijke aard, waaraan ook de lange tijd op non- actief in en na de oorlog van de Hagenaar te wijten is. En dan komt „Sportief" met de suggestie, dat De Harder eigenlijk reeds in de wieg maar één kans meekreeg om te slagen in dit leven: als beroepsvoet baller. Dat wordt gevaarlijk! Moet de sport dan worden tot een verzamelplaats van lieden, die in het gewone maatschap pelijke leven niet kunnen „slagen?" Sug gesties als deze van „Sportief' dragen er slechts toe bij. dat het vooroordeel en onbegrip van de „sport-haters" nog zul len toenemen. Degelijker en wa'ardevoller dunkt ons het artikel in d-e jongste aflevering van het katholieke sportblad „-Estafette". Het toont op goede gronden en ook historisch gedocumenteerd duidelijk aan, dat en waarom de beroepssport uit den boze is Maar het meent ook, dat de beroepsspe lers, zelf niet de grootste „boosaards" zijn. Eenieder heeft zo zijn opvatting over de manier van geld verdienen. Al druist de opvatting van de sportprofs tegen de zuivere sport in, zij verdienen hun geld in de normale gevallen eerlijk en velen van hen zijn pracht-kerels. Het is jammer, dat zij zich om meestal slechts zeer tijde lijk geldelijk gewin tot de prof-status laten verleiden. Maar zij zijn niet de grote profiteurs, want dat zijn de zaken lieden achter de schermen. De profs zijn alleen maar de verleide medewerkers en hun activiteit is voor de sport schade lijk. Maar de grote bazen zTjn de „eige naars" van de clubs en van.de spelers. Het zijn deze „eigenaars", die de aanstichters en de heersers zijn in de (wan) toestand die de gevaarlijke vormen van een algemeen maatschappe lijk kwaad dreigt te gaan aannemen. Want dat is het toch, de beroepssport. SUPPORTER. Op een bijeenkomst door de Informa tiedienst inzake lectuur (I.D.I.L.) voor haar leden georganiseerd, heeft de voor zitter medegedeeld, dat het Hoogwaardig Episcopaat heeft goedgevonden voor IDIL een adviserende bisschoppelijke commissie te benoemen. Tot leden daar van zijn aangesteld drs. H. Surig, prof. dr. St. Tesser O.P. en pater dr. Theo- timus OFM Cap. In geval van twijfel bij van elkaar sterk afwijkende recensies zal deze com missie de laatste beslissing nemen. Zij hout toezicht op de keuze van recensen ten en redactieleden. De commissie geeft verder aanwijzingen hoe de juiste katho lieke voorlichting te bevorderen en de propaganda voor het goede boek te sti muleren. Tenslotte zal de bisschoppelijke commissie aan de kerkelijke overheid zo nodig advies kunnen uitbrengen over de organisatie van de katholieke voorlichting inzake lectuur. I De verwachting geldig van heden tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king met hier en daar enige regen of motregen, maar plaatselijk ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Iets minder koel voor al in het binnenland. Zaterdag 20 Augustus: Zon op 5.31 uur, onder 19.55 uur; maan op 0.03 uur, onder 18.29 uur. (Van onze Utrechtse redacteur.) Vóór alles is nodig, dat de vervoerder* hun eigen kostprijs kunnen bepalen. Ter controle van de vrachtbrieven eil onder leiding van de heer H. M Koot, chef van de Economische afdeling van de N.V.B--Wegtransport, zijn de con gressisten gezamenlijk aan de studie ge slagen om in deze materie enig inzicht te krijgen. De hee* Koot liet er enige behartigenswaardige opmerkingen aan voorafgaan, waarbij hij alle mooipraterij schuwde en de beroepsvervoerders, als zy te klagen hebben, aanried eerst de hand in eigen boezem te steken. Het grootste gevaar voor het beroeps vervoer is nog steeds het beroepsvervoer zelf en als er met tarieven geknoeid wordt, ligt het ook wel eens aan d» vervoerders zelf- Onbekendheid met de kosten is meestal de oorzaak van prUs- bederf- Zij moeten verder zien dan hun eigen onderneming en zich verantwoor delijk voelen voor de gang van zaken in de gehele bedrijfstak. De tijd is voor bij, dat men er alleen met hard sjouwen gelijk de voorzitter, de heer E. van Don-kwam. Zo is tegenwoordig ook een uit- kelaar uiteenzette, zodat de beroepsver- gebreide vakkennis, die niet alleen op de voerder zich ernstige zorgen maakt over praktijk berust, maar ook theorie om- ae rendabiliteit van zijn onderneming. I vat, noodzakelijk. Na vorig jaar met haar eerste congres een demonstratie te hebben willen geven van de paraatheid van het beroepsver voer om het Nederlandse bedrijfsleven een uitstekende hulp te bieden, waarbij tevens desiderata werden uitgesproken ten aanzien van een wettelijke regeling van t vervoerswezen, heeft de Nationale Organisatie voor het beroepsgoederen- vervoer gisteren haar leden in Utrecht bijeen geroepen om enige .interne moei lijkheden onder de ogen te zien. Ook dit congres was druk bezocht, terwijl enige vertegenwoordigers van het Directoraat- Generaal van het Verkeer en andere overheidspersonen mede aanwezig waren- De problemen, die thans in deze kring de aandacht gaan vragen, vloeien voort uit de daling van de koopkracht, het achterblijven van het nationale herstel en het internationale handelsverkeer, waartegenover een enorme stijging van de kosten van een vervoersbedrijf staat,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1