Koelhuis - Poortershaven \oete Karei Strassburger Europa LAATSTE BERICHTEN Treurig einde van de volkswagen fk Goede raad r allerbeste appelsap Van grote betekenis voor tuinbouw appelen Dr. L. Beel hoog leraar in Nijmegen Aardbeving in Turkije KAMPiOEN- Advertentie Hermes-DVS tegen S.V.V. op 3 Sept. -J Arbeidsbureau Schiedam De lucht veiliger dan de straat cOUndct De droom van iedere Duitser naar het buitenland vervlogen Geen gevaar voor kanker VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1949 PAGINA i J. BARENDSE VERRICHT DE OPENING de c. A. b. ROEPT u internationale ZEIL. wedstrijden PROTEST VAN WINKELIERS EXCELSIOR NAAR ST. WILLEBRORD v^tbaC'lb„ereid«!. van het komende naar de g»-" saat Excelsior op 28 Aug. P. B. M. Alhnte van de oud-voorzitter wordt tegen st*™,'-, De voetbalwedstriju geen voor de oua ord *RSPpeld- het' kant heeft. Wie ~m°°rzitter een moeilijke gen? Op 4 September Mj nu aanmoed'- HET stedelijk Naar ANTWERPEN BURGERLIJKE STAND Is de SCHIEDAM FRIESE KANAALVERKEN VORDEREN Groningens scheepvaartweg naar het IJsselmeer NED. VRACHTENMARKT Bij gebruik van Nederlandse boter DE KONINGIN ONTVING COCHRAN VOOR VIJFTIG PROCENT VOOR ELKAAR ILLEGALE REDEMPTORIS TEN WORDEN GEëERD HET GEHEIM TELEGRAM AAN SURINAME JOURNALISTEN SLUITEN ZICH AAN BIJ HET CHRIST. NAT. VAKVERBOND JAPANNERS VERBETEREN NOG TWEE ZWEMRECORDS De wedstrijd, waarnaar door heel voetbalminnend Schiedam al maan denlang is uitgezien, wordt op Za terdag 3 September 's avonds om 6 uur op de Damlaan gespeeld in het kader van de oefenwedstrijden, welke beide elftallen spelen. Al vindt deze Derby dan niet plaats in het kader van de compe titie, toch zal de strijd om de eer spannend genoeg zijn. Het koelhuis Poortershaven, de on derneming van de heren C. Disselkoen en N. S. Scheffers, beiden uit de Lier, is gisteren officieel door de heer J. Ba- rendse, voorzitter van Bond Westland, geopend. Het is een grote bunker, overgebleven uit de tijd van de bezetting. Thans wa' ren er 300 genodigden, om getuige te zijn van de opening en het in bedrijf' ■tellen van dit bunker-koelhuis. De heer Mardink van Naaldwijk had een der koelcellen weten om te toveren tot een geïmproviseerd restaurant, waar de genodigden plaats konden nemen aan tafeltjes. De firmanten en hun familie leden hadden plaats genomen achter in de cel. Zij gingen bijna schuil onder een schat van bloemen. De heer C. Disselkoen heet de aanwezi gen hartelijk welkom in Poortershaven, speciaal de heer Barendse, Burgemeester en Wethouders van de Lier en zijn Bel gische vrienden. Een koelhuis van enorme betekenis De heer J. Barendse, voorzitter van Bond Westland, vindt het een buitenge wone eer. hier te zijn uitgenodigd. Boven dien drong hem de nieuwsgierigheid, om te zien, hoe dit koelhuis eruit zou zien. Het bewaren van onze tere producten op een bepaalde temperatuur is voor de af zet der producten van buitengewoon eco nomische betekenis. Het Westland is in deze niet achtergebleven, althans niet in de actie, die hierover is gevoerd. De hoogconjunctuur loopt langzamer hand ten einde. Het zal altijd noodzaak zijn, dat de spreiding van het product wordt bevorderd. Spr. yenst de onder nemers geluk die hier een koelhuis heb- ben gesticht van enorme betekenis. Dit i* een uiting van particulier initiatief, waaraan in onze gemeenschap zo grote behoefte is. Nederland is niet groot ge worden omdat' de Staat het economische leven heeft geleid. Het is een treffend v j K dat hier twee mensen de moed hebben gehad, dit bedrijf te stich ten. Spr. heeft alle vertrouwen, dat dit koelhuis veel belooft voor de toekomst en voor de tuinbouw van geweldige be tekenis is. Koelen is goed, doch men kan het het beste doen in het consumptiegefoied. Transport is ook hier van grote betekenis eveneens voor de bewaarbaarheid van het product, Hoe minder dit geleden heeft, voordat het in de koelcel komt, des te beter. Spr. is ervan overtuigd, dat dit bedrijf een succes wordt; het is hem niet onverschillig dal we hier vlak bij het consumptiegebied een goed koelhuis heb ben. Hij hoopt op een goede samenwer king; wenst de heren geluk met deze onderneming en hoopt, dat deze mag bij dragen tot een doelmatige spreiding van ons product, Hier is het modernste sys teem toegepast; deze inrichting voldoet aan alle eisen, die men aan een koelin- richting kan stellen. Spr. verklaart het koelhuis voor geopend. De heer Barendse stelt hierna het Koelhuis-Poortershaven in bedrijf, waar na het eerste fruit in een koelcel wordt geplaatst. Hulde kooplieden Weslerlee Nadat de genodigden de cellen hebben bezichtigd en zich naar buiten hebben be geven, spreekt allereerst de heer Booms de firmanten namens het personeel toe die hij feliciteert met het complete sue' ces. Als blijk van erkentelijkheid biedt het personeel een vlag aan, welke od he koelhuis wordt gehesen. De heer J. J. de Jong van de Lier, de oudste koopman van de veiling Wester lee, wenst de ondernemers geluk en biedt hen aan een koperen gedenkplaat met inscriptie, welke op de buitenmuur is be vestigd. Onder' applaus der aanwezigen wordt deze gedenkplaat onthuld. De in scriptie vermeldt: „Aangeboden door. de kooplieden van de veiling Westerlee ter herinnering aan de opening van het Koeihuis-Poortershaven 18 Augustus 1949". De heer Disselkoen dankt het personeel en de kooplieden van Westerlee. Hij hoopt dat de vriendschap zo hecht moge blijven als deze bunker. Teruggekeerd in het „restaurant," spreekt de heer J. Barendse nog enkele woorden, waarna hij een dronk wijdt op het welslagen van de onderneming. Men schrijft ons; Reeds vele malen in de afgei0D€n jaren zult U door de straten va„ Sch.Pd Jaren ■toet van autos neooen zien rijden oiiP met een nummer achter de voorruit 'ge plakt. En wanneer U dan even door de ruiten naar binnen kon kijken, zag tj deze auto's bejaarde en gebrekkige men sen, maar met gelukkige en opgeWekte gezichten. Deze mensen maakten inuners weer één van de hoogtepunten mede in hun overigens dikwijls zo eentonige e d oef- geestige bestaan: „een hele dagu het C.A.B.". 's Morgens worden ze^keur g met een auto van huis gehaald, een neie dag genieten ze van een heerlijke rit door de mooie natuur, er is voor ®.en snoeperijtje gezorgd en voor een koffie maaltijd en wanneer ze 's avonds weer worden thuisgebracht hebben ze een heerlijke onbezorgde dag achter de rug, waarop ze nog maandenlang met genoe gen terugzien. Dat het C.A.B. d;t mooie werk kan doen, dankt het in de eerste plaats aan de bezitters van auto's, die hun wagen en hun tijd geheel belangeloos ter be schikking stellen om de bejaarden en lichamelijk gebrekkigen een heerlijke dag te bezorgen. Allereerst daarvoor onze heel hartelijke dank aan autobezitters en begeleidsters. Toch behoeft de kas dringend verster king, en wij hebben helaas al een tocht door gebrek aan middelen moeten laten vervallen. Zoudt U, door een gift ineens, ons in staat willen stellen ons.mooie werk voort te zetten, en wat zon te brengen in het leven van onze bejaarde en gebrekkige medemensen? Elke gift is hartelijk wel kom op gironummer 105923, ten name van de heer K. J. Heyboer, Secretaris van het C.A.B., St. Liduinaplein 8, Schiedam. Ook willen wij gaarne Uw gift bij U •fhalen, als U ons even opbelt. Ons tele foonnummer is 68547. Reeds nu onze hartelijke dank voor Uw medewerking. Het Comité voor Auto- en Boot- brehk^genV0°r Lichamel«k Ge" Op Zaterdag 10 en Zondag li Septem ber zullen de Schiedammers van een bui tengewoon mooi schouwspel kunnen ge nieten. De Koninklijke Roei- en Zeilvereni ging „De Maas" zal dan op de Nieuwe Waterweg in het grootscheepse vaarwa ter Internationale en Nationale Zeilwed strijden organiseren. Er is een zeewedstrijd, die van Hoek van Holland naar het Vuurschip Goeree en terug naar Hoek van Holland loopt De overige klassen zullen strijden in de baan Pernis—Hoek van Holland en terug Hoek van Holland Rotterdam (Veerha ven). De start zal men dus in Schiedam kun nen volgen. De winkeliers van de Rotterdamse Dijk hebben een adres gezonden aan het Col lege van B en W. met het verzoek te willen bewerkstelligen, dat de groenstro ken met heesters en prikkeldraad langs de rijwielpaden van de Rotterdamse Dijk worden weggenomen. Deze zouden het Iaden en lossen zeer bemoeilijken, ter wijl zij voor het winkelend publiek een ernstige belemmering tot vry etalagekij- ken zouden zijn. Ter Zoetermeer, waar d* de reis naa" O." 10 Jaar bestaat. Exê»u'. S' V' "D W propagandawedstrijd Spe,i!lor zal er een tegen de Spartaan. en- vermoedelijk In de volle pracht van een weer heel geüniformeerd corps zal het ste- delijk op Zondag 21 Augustus per tou_ ringcar naar Antwerpen rijden om er deel te nemen aan het Festival, dat door het Gemeentebestuur wordt georgani. seerd. De belangstelling voor deze tocht is zeer groot geweest. De aanvragen, die na de verstrijking van de inschrijvings termijn binnenkwamen, moesten onher roepelijk worden afgewezen. Het aantal beschikbare plaatsen is totaal mVfer" kocht. Het corps vertrekt van de Rotter damse Dijk. Prins Louis Napoleon is Dinsdag te Angers in het huwelijk getreden met mej. Therese Henriette de Foresta. De prins is in 1914 te Brussel geboren. Aangeboden arbeidskrachten i Afd. Bouwbedrijven: mandenmakers, meubelmake.rs, dakbedekker. Afd. Metaalbedrijven: Chauffeurs. Afd. Alg. Bedrijven: boekhouders, kan toorbedienden, incasseerder, musici, ma gazijnbedienden, portiers, vertegenwoor digers, ongesch. arbeiders, distillateurs knechts, verbandmeester, hotelkok, trans portarbeiders, laborant, brood- en ban ketbakker, bezorger, verkopers, schoen maker, kleermaker. Afd. Jeugd: 11. timmerlieden, 11. eleo triciens, aank. electricien, 11. meubelma kers, 11. instrumentmakers, 11. winkelbe dienden, etaleur, 11, kapper, 11, decoratie schilder, 11. automonteur, 11. waterbouwk. tekenaar, 11. modelmakers, jongste be diende. Afd. Vrouwen: werksters, verkoopsters, kantoorpersoneel, naaisters, filiaalhoud sters. Gevraagde arbeidskrachten Afd. Bouwbedrijven: schilders, timmer lieden, stucadoors, opperman bij stuca- door, metselaars, vloerenieggers. Afd. Metaalbedrijven: bankwerkers, precisie bank werkers, elec. lassers (NVL), gereedschapmakers, constr. monteurs, ko perslagers, fitters, vormers, metaal- draaiers, fraisers, schavers (geschoold), plaatwerkers, scheepsbikkers, pijpenmon- teurs, scheepsijzerwerkers, grafsmeden, halfwas polijster, loodgieters, instrument' makers, framebouwers. Afd. Alg. Bedrijven: letterzetters, boek drukkers. fabrieksarbeiders, kleermaker pompier, dropswerkers, landarbeiders grondwerkers voor Noordoostpolder, vee houdersknecht. In de Limburgse mijnen kunnen flinke ongehuwde arbeiders geplaatst worden, leeftijd 18—30 Jaar. Afd. Jeugd: borstelmakers, cartonnage- werkers, graniet werkers kunststeen, aan komende soldeerder, koperslager, koper gieters, vormers, slagersjongen, halfwas slager, leerling voor glasindustrie. 11. met selaar. 11. lakspuiter. aank. timmerman, constructiewerkers, 11. schilder. li. be diende of bedienden voor kruideniersbe drug leeftijd 1425 jaar, magazijnknecht, halfwas rijwielhersteller, 11. lijstenmakers, 11. banketbakker, li. gereedschapslijper. Afd. Vrouwen: dagmeisjes, fabrieks meisjes. strijksters, cassiere, bekwame verkoopster, kapster, 11. naaisters, werk sters. Landbouwers en landarbeiders, die zijn aangesloten bij een organisatie dienen zich voor emigratie uitsluitend te wen den tot hunne organisatie tot 31 Dec 1949. Niet georganiseerden wenden zich uitsluitend tot het Arbeidsbureau, uiter lijk tot 31 December 1949. Emigratie naar Australië en Nieuw Zeeland. Landbouwers en arbeiders in vrijwel alle beroepen (kantoorpersoneel wordt niet gevraagd) kunnen worden geplaatst In verband met een event, vertrek per SS. Volendam op 16 December 1949 dient men zich uiterlijk 31 Augustus 1949 voor emigratie te melden. SCHIEDAM, 18 Aug. 1949. GEHUWD: W. v. d. Marei 24 j. en J. Ouwens 22 j;; A. A. v. Steenhoven 28 j. en J. M. v. Eijk 27 j; P. v. Luijk 33 j. en W. Mak 34 j; W. Roozen 29 j. en P. A. Hille 26 j; H. F. Aarts 32 j. en M. E. Tol lens 22 j. (H.F.); C. C. A. Verburgh 21 j. en J. Verkaaik 17 j; E. Bentem 25 j. en A. v. d. Lusdonk 18 j.; H. Dekker 26 j. en E. v. Schaijk 26 j. ONDERTROUWD: F. Th. Kloos 28 j. en E. M. C. Oomes 23 j.; I. Munnik 29 j. en G. G. v. Waardenburg 19 j; A. Ramak 32 J- en C. H. Krabbendam 27 j; F. J. Rein- ders 23 j. en M. v. Hoogdalem 19 j; L. v. Schagen 22 j. en S. S. v. d. Beek 19 j; A. strik 39 j. en ,G. v. Eden 29 j. ^UEBOREN: Alida d. v. A. Lankester en E vPraSman; Eldert z. v. P. Meijer en ren en Yel^n: Jacoba d. v. I. v. Gelde- j h at 'i K°rporaah Elizabeth d. v. mina d viW f1 C' Bredius: Wilhel- raanus J c en M' Kweekeb Her- Th. Voor'wald- a'i^' "U Etman en A- J- M- M. Luitjes; ie'v^llCR M' S' G' IIlsley en cn W. A. S. de Vette Van A' Bru'2mans OVERLEDEN- r r m den; M. Heij 57 j Vr ?ls^00™\2 ™aan- J vx- v. p-h. G. Mak. Nederland bezit op het moment onge veer 250 burger vliegtuigen. Daar zijn er circa 90 bij van de K.L.M., ca. 20 van Aero Holland, ruim 60 van de Rijkslucht vaartschool en ruim 70 van de sportvlie- gerij. Dit zijn dan de vliegtuigen, welke on der de controle vallen van de Rijkslucht vaartdienst. De militaire vliegtuigen, die niet onder de Rijksluchtvaartschool ho ren, vallen uiteraard buiten deze cijfers. In een radiopraatje Ijeeft gisteravond de directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, de heer J. Bakker, een en ander over het werk van zijn dienst ver teld en over de vliegerij in het algemeen. Wat Nederlands plaats op luchtvaart gebied betreft, zeide hij, dat wij als der de onder de grote mogendheden worden gerekend. Wij kunnen ons echter alleen op deze plaats handhaven, wanneer ser vice en comfort, doch bovenal veiligheid, altijd nog een ietsje beter zijn dan bij anderen. „Zo zijn wij er altijd trots op geweest, dat onze Nederlandse vliegers in het al gemeen gesproken, altijd nog een beetje beter zijn, wat bekwaamheid betreft, dan de buitenlanders". „Dit moge zonderling klinken", aldus de heer Backer, „na de recente zo be treurenswaardige ongevallen, maar ver geet niet, dat deze overal en altijd zul len blijven voorkomen. Hoe voorzichtig men ook is, wat voor maatregelen men ook treft, ongelukken met vliegtuigen zullen, evenmin als die met auto's en treinen, niet geheel te vermijden zijn. Een vliegongeval spreekt meer tot de mensen, maar het is gevaarlijker de straat over te steken dan te gaan vlie gen". Spreker wees er nog op, dat zelfs bui tenlanders op Schiphol bij de Rijkslucht vaartdienst hun opleiding tot verkeers vlieger krijgen en dat de K.L.M. op Schiphol veer 28 buitenlandse maat schappijen repareert. Woensdag na afloop der voorstelling in het Scheveningse circusgebouw ont moette ik Karei Strassburger Hij had die middag op zijn vijftigste verjaardag weer in de piste gestaan met de zwepen, de lange en de korte, in zijn hand en rond zich de dravende paarden, die ge hoorzaamden op zijn stem en het geluid van de knallende zweep. Het gebouw stroomde leeg na de middagvoorstelling en wéér enige duizenden hadden Karei Strassburger gezien temidden van zijn paarden, die allemaal liepen zoals de „baas" het wilde, linksom, rechtsom, beter dan wij soms deden in onze jeugd bij het gymnastiekonderwijs op de speel plaats. Die was óók een soort piste en wij traden er niet voor ons pleizier op, de meester trouwens ook niet. Misschien zat het 'm in de zweep, dacht ik bij mij telf. En toen zaten we na afloop in de sobere privé-werkkamer-op-wielen van de directeur van deze grote en haast vol maakte organisatie, die een goed circus altijd is. Hij vertelt dan, dat hij altijd in Europa is gebleven met zijn circus Eén keer stond hij op het punt naar Zuid- Amerika over te steken, het geld voor de overtocht lag gereed, maar daar kwam de wereldoorlog een stokje tussen steken. Het „eiserne Bestand", dat er altijd moet zijn voor tijden van nood, zou nu voor de overtocht zorgen. Het is niet doorgegaan, maar nu, zegt Karei Strassburger mij op zijn vijftigste verjaardag, zal het er toch misschien van komen. Nog één jaar wil ik hier spelen, namelijk tot September 1950 en dan hopen we de grote sprong te gaan wagen naar Zuid-Amerika. Ziet U, daar zijn geen grote circussen, alleen van die kleine rondtrekkende be drijfjes en voor ons ligt daar dus een prafchtige kans. Maar wat Europa betreft, hiep en in Denemarken is het toch maar het prettigste werken met een circus Hier hebben de mensen belangstelling voor paarden, wat bijvoorbeeld in Spanje niet Het geval is en hier kun je iets be stellen, iets afspreken, bijv. gas, water, telefoon voor de volgende voorstelling in een andere plaats op die en die dagen en zo laat en dan is het er. En dan krijg je nog een kwitantie ook. Dan weet je dus, dat de zaak in orde is. Dat gaat niet overal zo, vertelt hij. In Joegoslavië bijvoorbeeld moesten we vóór de oorlog beginnen met overal de vermakelijkheidsbelasting af te kopen En dat kostte nogal wat. Dan liep er, voordat de voorstellingen begonnen, een meneer met een heel dikke portefeuille weg en de gemeente kreeg niks. Je zat altijd zo'n beetje in angst, dat ze ach teraf nog eens om de vermakelijkheids belasting zouden komen ook, want een kwitantie was er nooit bij. Hij verheugde zich alweer op zijn reis naar Friesland in het najaar. „Dat is een goed land voor een circus. Die hebben daar verstand van paarden en een circus trekt er meer dan toneel of bioscoop In 1936 heb ik het Friese paard als circus- paard ontdekt. Toen waren zij alleen een beetje goedkoper. Driehonderd gulden of zoals na de bevrijding zevendui zend, dat scheelt nogal wat". En daarna gaat de heer Strassburger voor een week of zes terug naar zijn eigen huis in Hilversum en de paarden naar zijn eigen manége daar. Hij heeft daar werkelijk een eigen huis, maar hij woont er zo weinig, want hij is altijd bij zijn circus deze vijftigjarige. Vijf en veertig jaar van zijn leven kan men zeggen heeft hij in het circus door gebracht Daar in Hilversum wordt dan geduren de zes weken het nieuwe program ingestudeerd. En dan begint de tournée weer. Het Cirque Royal in Brussel en dan weer Nederlan^, Ja, eigenlijk had hij priester moeten worden. Dat wilden tenminste zijn ouders graag en het is maar goed,dat dit niet op de eerste plaats van de ouders af hangt. Misschien op een mustang onder de Indianen als missionaris HU was nog wel even op het seminarie, maar mus tangs waren daar niet en het plan ging dan ook niet door. Woensdag heb ik de vijftigjarige ln de piste gezien. Midden tussen zijn prach tige dieren. Daar was hij thuis. En de bloemen en het applaus voor hem en zijn paarden waren het verjaargeschenk. Maar precies op tijd, op zijn tijd, maakte hij een einde aan ons gesprek, want Jarig of niet jarig, hy moest weer naar de stallen voor de avondvoorstelling. Want., het oog van de meester maakt het paard vet. 's Avonds is de jarige voor een uitver kocht huis door publiek en personeel ge- huldigcj. Zijn vrouw bood hem vier nieu we zwartbonte paarden aan ter aanvul ling van de vier zwartbonten, die thans in vrije dressuur in de piste verschijnen. Dit geschenk, dat wel niet uit. het huis houdbudget zal zijn gefinancierd, heeft nogal zonderlinge namen gekregen. De vier reeds gedresseerde zwartbonten he ten: „Cherry", „Brandy", „Whiskey" en „Soda". Het nieuwe viertal werd „Rhum". „Cognac". „Genever" en „Advocaat" ge doopt. Dan was er o.a. een optocht van stalknechts, jongleurs, en alle andere le den van het personeel, die hun directeur kwamen huldigen met een enorme hoe veelheid bloemen, kransen, fruitmanden en andere geschenken. De duizenden toe schouwers zongen Karei Strassburger een hartelijk „lang zal hij leven" toe. Tijdens de feestvoorstellingen heeft Gina, het tweejarige dochtertje van de jarige, haar debuut in de piste gemaakt door haar pappie een tuiltje bloemen te komen aanbieden. F. S. De Friese kanaalwerken voor het grootscheepsvaarwater, dat van Gro ningen via Lemmer naar het IJsselmeer zal lopen en dat een aftakking naar Har- lingen krijgt, maken deze zomer flinke vorderingen. Vooral de werkzaamheden bij Terhorne trokken in de afgelopen weken nog al wat belangstelling. Het werk is daar dan ook in een belangrijk stadium, de schutsluis is namelijk gereed, terwijl een leidam van 700 meter lengte met een bitumenlaag wordt bedekt. De nieuwe sluis is verrezen naast de oude, welke niet meer in het nieuwe kanalenplan paste. Zij werd tijdens de oorlog gebombardeerd en na de oorlog kon één kolk er van weer in gebruik worden genomen. De thans gereed geko men sluis zal straks de schepen van 1000 ton, die van het grote ka naal gebruik zullen moeten maken, kun nen schutten. Men moest, om de sluiskol- ken te kunnen maken, aan weerszijden van de bouwput twee stel zware hoofden maken. De doorvaartopeningen hebben een breedte van 16 meter gekregen, ter wijl de schutkolklengte 260 meter be draagt met een diepte van de kolken van 4 meter beneden Fries zomerpeil. Aan weerszijden van de sluisdeuren is een aanlegruimte van ongeveer 200 meter, waardoor de gehele lengte van de sluis ongeveer 650 meter wordt. De sluis wordt electrisch bediend. Bij Harlingen hebben de werkzaamhe den ook geregeld voortgang. Aan weers zijden van de weg FranekerHarlingen liggen thans reeds gegraven gedeelten van het Van Harinxmakanaal en deze zullen het volgend jaar met elkaar moe ten worden Verbonden. ROTTERDAM. lf| Augustus 1940. 140 ton diversen Leeuwarden, 500 ton kolen Spijck, 2 X 50 ton kolen Wagenin- gen. 151 toii anthraeiet Gorkum, diverse partijen suiker Roosendaal, diverse partyen suiker Stampersgat, 124 ton suiker Stroo- bos. 275 ton kali Den Bosch, 110 en 100 ton kali Oorschot, 710 en 650 tons lading copra Zw(jndrecht, 206 ton copra Wor- merveer, 210 ton haver 's-Hertogenbosch, 400 ton vis Beverwijk, 200 ton vis IJmul.' den, 200 ton cellulose 'liggen/varen, 62 ton haver Lochem, 74 ton diversen Dikninger- molen 70 stand hout Delft 34 stand hout Leerdam, 75 stand, hout Lithoven 40 stand, hout Venlo. Toen het Naziregiem voor het Duitse volk het grootse plan ontvouwde om aan iedere Duitser een auto, de 2.gn „Volkswagen" te bezorgen hebben hon derdduizenden arbeiders, kantoorbedien den en winkeliers en andere midden standers zich als liefhebbers aangediend Te Wolfsburg in Neder Saksen wer-i voor de nieuwe Volkswagen een groot fabriekscomplex opgericht. Vele inschrij vers haastten zich, het volle bedrag di reet te storten anderen betaalden zoveel als ze konden op een soort spaarreke ning en offerden er hun laatste pennin gen voor. Voordat echter de eerste Volkswagen werd afgeleverd, brak de oorlog uit. En Wolfsburg leverde duizenden volkswa gentjes af, 'maar die werden onmiddel- lijk naar het front gestuurd en deden daar dienst als een soort primitieve jeeps. De spaarders kregen de belofte, dat ze na de overwinning direct aan de beurt zouden komen. Thans, na de oorlog, heeft de Volks wagen G. m. b. H. haar vijftigduizendste exemplaar afgeleverd. Wie er echter in zitten, niet de ijverige spaarders van 1938. De Volkswagens gaan naar het buitenland en daar zijn ze dermate in trek. bij een prijs van 5300 mark en een aanmerkelijk verbeterde uitvoering, dat liefhebbers rekening moeten houden met een wachttijd van acht tot twaalf maan den. Naar wij vernemen, is dr. L. J. M. Beei benoemd tot buitengewoon hoogleraar in het bestuursrecht aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen in de faculteit der rechtsgeleerdheid. HU zal waarschijnlijk zUn ambt aan vaarden bij het begin van het nieuwe studiejaar. Nog dezer dagen deed het gerucht de ronde, volgens hetwelk dr. Beel zich eer lang zou belast zien met het burgemees terschap van een onzer provinciale hoofd steden. Wij wisten, dat dit gerucht elke grond ontbeerde; nochtans willen wij niet ontkennen, door het bericht van dr. Beel's benoeming tot hoogleraar te Nij megen in zekere zin verrast te zijn. Geenszins omdat wij in de nieuwe pro fessor reeds tijdens zijn politieke loop baan niet de geboren docent zouden heb ben leren kennen, maar omdat wij hoop ten, dat voor zijn staatkundige activiteit op het hoogste plan mogelijk nog een vervolg zou zijn weggelegd, aangezien wij juist in de politiek figuren als de heer Beel node missen. Terwijl wij daarom de Nijmeegse Alma Mater onze gelukwensen aanbieden met haar homo novus ten aanzien van wie zij zich moeilijk overdreven verwachtingen kan koesteren, houden wij de stille hoop in ons levendig, dat deze andersoortige werkzaamheid, niet minder overigens in het belang van land en volk, toch niet geheel en voorgoed zal betekenen een zich terugtrekken op het domein der weten schap, maar tevens ruinite zal laten voor actieve deelneming aan de practische staatkunde, waarin prof. Beel zich als primus inter pares een plaats heeft ver overd. Een hevige aardbeving in de streek van Erzeroem in Noord-Oost Anatolië, heeft grote verwoestingen aangericht. Totdusver z(jn 65 doden en 120 gewon den geregistreerd. Twaalf honderd per sonen zijn dakloos. Het dorp Agakeoey, 'n het epicentrum van de aardbeving, is totaal verwoest. Naar aanleiding van een onlangs ver schenen bericht, dat prof. Adolf Buten- andt, de Duitse Nobelprijs-winnaar voor scheikunde, op grond van zijn 9-jarig kankeronderzoek heeft verklaard, dat de kleurstoffen, die gebruikt worden om boter te kleuren, de ontwikkeling van kanker kunnen bevorderen, deelt het voorlichtingsbureau van de voedingsraad ons mede, dat dit bericht geen betrekking heeft op de Nederlandse boter. De be doelde kankerverwekkende stof is boter geel, een anilinekleurstof. Op grond van de warenwet is het in ons land verboden stoffen als het betref fende botergeel te gebruiken. Ten over vloede zal echter met name het gebruik van alle synthetische kleurstoffen, aniline- kleurstoffen, teerkleurstoffen of hoe deze verder aangeduid mogen worden, voor het kleuren van boter worden verboden, zodat het publiek inderdaad volkomen ge rust kan zijn. Boter wordt gekleurd met anatto. een volkomen onschuldige kleurstof uit de za den van de in de tropen voorkomende anattoboom. H.M. de Koningin heeft hedenochtend de heer Merle Cochran, lid van de U.N.C.I. voor de Ver. Staten ten paleize Soestdijk ontvangen. De audiëntie heeft ongeveer drie kwartier geduurd. De oorspronkelijke „eigenaars" zien aldus hun droom naar het buitenland wegvliegen en ze vinden dat helemaal niet prettig. Ofschoon velen hunner nie* eens een auto zouden kunnen onder- houden, hebben ze alles op haren en snaren gezet, om in het bezit van een hun IT",t6 k°men of om Minstens hun gestorte spaarpenningen terug t€ tM Tfn f*06 richtten ze geruime de -Hüfsverein ehemalige. Volkswagensparer" op. Deze heeft een paar advocaten aan het werk gezet om, - de historie van de Volkswagen uit te Nederland een goede bekende als „Lo- zoeken. Hierbij is reeds gebleken, dat heidewljk" van Radio Oranje. Nadien heeft nnnil eJ n .-.it—DimMi i In het Kruiswegpark aan de Kapel in 't Zand te Roermond, zal morgenmiddag een posthume hulde worden gebracht aan twee paters Redemptoristen, n.l. pa ter L. Bleys en pater v. d. Heuvel. Pater Bleys is aanvankelijk een be langrijke figuur geweest in het verzets werk in het Zuiden, doch later toen de S.D. hem zocht en hij weigerde on der te duiken werd hij door de K. P. zelf ontvoerd, waarna hij na veel om zwervingen in Engeland belandde. Daar werd hij voor alle radio-luisteraars in nooit de bedoeling van de „Volkswagen m- b. H." geweest is, ideale auto'» voor het Duitse volk te maken, evenmin als de autobanen "ten doei hadden, de Duitsers in staat te stellen, sne] van het ene punt in de Heimat naar het an dere te komen. De autobanen werden aangelegd, om de Duitse legers in een ommezien van het ene front naar het andere te expediëren en van de aan vang af werd te Wolfburg alles op oor logsproductie ingesteld. De spaarders houden desondanks voet bij stuk, ook al hebben ze de wind niet mede en onlangs is te Hildesheim hun proces tegen de maatschappij begonnen Het ziet er niet naar uit, dat ze voor lopig veel succes zullen hebben De „Volkswagen G. m. b. H." is immers, ais creatie van de party, in handen van de bezetters overgegaan en tegen dezen kun nen de spaarders weinig uitrichten Ge lukkig voor hen wordt echter de stel ling aanvaard dat de maatschappij weiis- ™e van de Partij is, maar met geldmiddelen van het Duitse volk werd opgericht. Aldus Is in de toekomst een overdracht er van aan de op te richten Duitse rgering mogelijk en daar- tegen kunnen de spaarders wellicht op treden. Ze houden er dus de moed in. ai heeft de verdediger van de „Volks wagen G m. b. Hte Hildesheim uit eengezet. dat een inwilliging van de eis der spaarders tot aflevering van hun wagentjes een productie van vier jaar zou eisen, terwijl een uitkering der gei den, welke enkele honderden millioenen marken belopen, de maatschappij op haar financiële grondslagen zou doen schudden. De Vereniging treedt op voor niet minder dan driehonderdduizend spaar ders Ze voeren hun actie met het devies. „Ons geld of een auto,...". pater Bleys o.a. deel uitgemaakt van de staf van Prins Bernhard. Op 17 Augus tus 1945 is hy naby Gorcum by een auto- ongeluk omgekomen. Pater Van den Heuvel is door de Duit sers gevangen genomen tydens een raz zia in Roermond en naar Keulen over gebracht. Hy moet in Duitse gevangen schap zyn overleden. Zyn stoffeiyk over schot is nooit gevonden. Bij de plechtigheid van Zaterdagmid dag zal een door de Roermondse kunste naar Dolf Wong Lun Hing ontworpen bronzen plaquette worden onthuld, na dat prof. dr. ir. Dewez uit Wageningen destijds een goede vriend van pater Bleys, herdenkingswoorden zal hebben uitgesproken en ir. J. van Keulen een herinnering aan pater Van den Heuvel zal hebben gegeven. Roermond's Man nenkoor zal de plechtigheid met enige koorwerken opluisteren. Vele moeilijkheden kunnen met het plaatsen van een doelmatige, goedkope opgelost worden, want onze kampioenen brengen hetgeen U te zeggen hebt onder de aandacht van vele duizenden lezers. Op 27 Juli is door de minister van O.G., mr. Van Maarseveen, een geheim telegram aan de Staten van Suriname gezonden. In dit telegram, dat thans voor publicatie is vrygegeven, wordt gezegd, dat de Ne derlandse regering de teleurstelling der Staten ten aanzien van de behandeling der interim-regeling begrypt, Het is de regering echter minder duidelijk, welke overwegende bezwaren men heeft tegen wijziging van art. 155. Zy betreurt echter het zenden van afschriften van een motie van afkeuring door de Staten naar het buitenland. De regering is van mening, dat wanneer Suriname zou besluiten op deze beslissing terug te komen, dit zou leiden naar een oplossing van de gerezen moeilykheden. De Staten hebben hierop echter geant woord, dat zy hun standpunt niet zullen herzien. In antwoord op Inlichtingen door de Staten gevraagd ten aanzien van de mo- geiykheid, dat Suriname in de Marshall hulp deelt, is door de minister een uit voerig antwoord gezonden. Onmiddellijk zal Suriname hiervoor niet in aanmerking komen, in 1948 heeft Nederland te Parijs wel een „longterm-program" voor Suri name ingediend. Suriname zal echter waarschynlijk alleen in aanmerking ko men voor leningen. Het bestuur van het Christelijk Natio naal Vakverbond heeft met algemene stemmen beslaten, de Prot. Chr. Journa listenvereniging als lid toe te laten. Over de datum van ingang van het lidmaat schap zal met deze organisatie nog nader overleg worden gepleegd. De Prot. Chr. Journalistenvereniging is de eerste journalistenorganisatie in ons land, die zich bij een vakcentrale aan sluit. De Japanners Hironosjin Furuhasji, die enkele dagen gelegen een nieuw wereld record op de 1500 meter vrye slag ves tigde, heeft Donderdagavond ook het we. reldrecord voor de 400 meter borstcrawi verbeterd. In de finale van de Ameri kaanse kampioenschappen te Los Angeles maakte hy een tyd van 4 min. 33,3 sec., nieuw wereldrecord. Tweede werd Hasji- zume (Japan) in 4.43.9, derde Murayama (Japan), vierde Sumió Tanaka (Japan; en vyfde Blum (V. S.). Furuhasji zwom de eerste 100 meter in 67 sec., de tweede eveneens in 67 sec., de derde in 69,5 sec. en de vierde in 69,8 sec. Het wereldrecord staat officieel op naam van de Fransman Jany die 12 vepl 1947 te Monte Carlo een tijd maakte van 4 min. 35.2. Furuhasji had 23 Juli j.l. te Tokio de 400 meter in 4 min. 34.6 sec gewonnen, maar deze tijd was nog niet officieel erkend. Ook het wereldrecord voor de 4 x 200 meter borstcrawi moest er aan geloven. De Japanse ploeg, bestaande uit Furu hasji, Hamagusji, Mura en Murayama maakte in de finale een tijd van 8 min. 45.4. dat is 0.6 binnen het record Tyd ens de Olympische Spelen te Ber- ïyn had een Japanse ploeg het record op 8.51.2 gebracht; twaalf jaar later, bij de Londense Spelen, zwom een Ameri kaanse ploeg de afstand in 8.46.00. POSITIES TROEPENSCHEPEN De „Groote Beer", op reis van Batavia naar Amsterdam, passeerde heden Malta. De „Kota Inten", op reis van Rotterdam naar Batavia, vertrok heden van Aden. De „Waterman", op reis van Java naa» Rotterdam, was gisteren 1000 mijl Z.O. van Guardafui. De „Zuiderkruis", op reis van Rotterdam naar Batavia, passeerde gisteravond om t uur Ouessant.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3