Wondeplek der maatschappij STAKINGSELLENDE in Finland Kominform achter de schermen KREMLIN grijpt TITO vast Ijzerbedevaart indrukwekkende manifestatie van een Het verhaal W eerbericlit lintje REUSACHTIGE BOSBRAND NABIJ BORDEAUX Communistische stoot in richting Kanton Verantwoordelijkheidsgevoel blijve een eis van eerste orde Vlaanderen eerde zijn doden En de genoegens van het buitenleven "S DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Winstdeling van principiële betekenis Mijnmaclii uisten in staking Hertta Kuusinen ondergaat 9jgezondheidskuur" Tiendaagse veldtocht Edelweiss ONDER DE LOUPE Generaal Kruis contra Pin-Up Zeeuws oplichter Eén vonkje vuur kostte 100 mensenlevens J '71ste JAARGANG MAANDAG 22 AUGUSTUS 194G 'M OOK Or AARDE KUNNEN WIJ GELUKKIG ZIJN Waar ligt het geluk van de mens1 Op eigen benen staan Geen medezeggenschap van de arbeider? Bezitsspreiding Zaterdag bracht de nieuwe Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, een bezoek aan zijn Haagse collega. Minister Stikker in zijn werkkamer op het departement in gesprek met de Belgische functionaris. Anna Pauker doet voor spellingen Hard legen hard (Van onze speciale verslaggever). WALFERDANGE, 21 Augustus. „Toen wü nog kleine jongens waren," zei burgemeester Prost uit Grewenmaeher na dc zoveelste Moezelwijntoast, „hadden wij altyd ruzie, met de Duitse jeugd. Dc Sure is geen bar brede rivier e«i wij konden gemakkelijk de Duitse overkant beroepen. Je kon dan die jongens op Duits gebied niet kwaaier krijgen dan door ze „Kartoffel-Duitsers" te noemen, maar van dc andere kant waren ook zij niet op hun mondje gevallen en dan kwam prompt hun scheldwoord voor Luxemburgers: „Hollander." Gesundheit" zeiden we en het moezeltje, koel en klaar en pre tentieloos charmant als de rivier zelf, rimpelde andermaal RUSTIG WARM WEER tentieloos strelend over onze tong. „NOUS, JULIANA" A ndere ambassadeurs Mieren met mieren Hard tegen hard Geen paniekstemming „AFRONDEIC' aangelokt door zwarte handel EVACUATIE IN VOLLE GANG DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST TESSER OJ3. LEO J- M-. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende Uivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend by vooruitbetaling. (Van onze verslaggever) „Het geluk hier op aarde is een ab solute voorwaarde om ook het boven natuurlijke geluk te verkrijgen. Te ve wordt het natuurlijk geluk echtcrH^" zocht, waar het niet te vinden ligt de grote wonde plek v»n de huidige maatschappij, die de men zorglijke problemen plaatst, omda^de «J* leze woorden sneed de keerd. Met ..js0Cjoloog dr. B. Boelen jonge plu o problemen aan, die op Tdledagen van de K.A.B. in het hfsdom Haarlem op dc Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout worden behandeld. Deze eerste inleiding op Zaterdagavond was zware kost voor de 250 kaderleden van de K.A.B., die echter begrepen, dat in deze met zoveel overtuiging voorge dragen lezing de oplossing verborgen lag van alle problemen van onze tijd. Zodra de mens immers zijn eigen natuur en be stemming kent en hiernaar leeft, zal hij gelukkig zijn. Volgens Gods scheppingsplan is de mens geschapen als een stoffelijk wezen met verstand en vrije wil en in deze laatste feestelijke eigenschappen ligt zijn eigen lijke waarde. Juist door de geest staat de mens boven de dieren en heeft hij con tact met zijn medemens en met God. Alle stoffelijke zaken zijn slechts middel om de geestelijke vermogens van de mens te dienen. Vooral in de laatste 100 jaren is de zaak echter totaal omgekeerd. Mate rieel bezit wordt als het hoogste geluk beschouwd. Het enige resultaat is geweest, dat de mens buiten zichzelf leeft, oljfe en door genot, kaPitaal; JènXoldoening schittering f^erdreven waar- te vinden. Door de» geesteiyke dering van_,,ns zeer verwaarloosd waarde van de mfs geluk ver_ en voor velen loren gegaan. <?cherp onderscheidde dr. Boelen tussen, hii noemde het oneigenlijk bezit van mens- de stoffelijke goederen en het eigenlijke bezit: zijn geestelijk wezen. De stoffelijke goederen zijn echter noodza kelijk voor de mens om zijn geest te ont' plooien. Hierin ligt de grondslag voor het privaat-eigendom, doch tevens de grens ervan: voor zover het nodig is om de geest te dienen, mag men stoffelijke goe deren bezitten. Als leek beperkte dr. Boelen zich In hoofdzaak tot de zuiver natuurlijke orde, doch herhaaldelijk wees hij er op dat de bovennatuur slechts kan groeien op een gezonde natuur, waarin de geest heerst over de stof. Hierin lag zijn krachtigste argument voor de stelling dat ieder zijn natuurlijke krachten moet (kunnen) ont plooien en dus christelijk humanist moet zijn. De geestelijke ontplooiing van de mens moet door de maatschappij worden be vorderd en vergemakkelijkt. Niet slechts ten behoeve van enkele bevoorrechte per sonen, doch van alle mensen. Sociale rechtvaardigheid is dus het fundament van het geluk voor alle mensen. Vele mensen hebben hierover nogal vreemde opvattingen: wanneer b.v. een werkgever aan zijn arbeider een rechtvaardig loon betaalt, doch verder slechts minachting voor hem heeft, schiet hij tekort in recht vaardigheid: hij moet zijn medemens ook op geestelijke wijze waarderen. Deze rede, die waarlijk de kern en het fundament vormde van alle verdere be schouwingen van deze dagen, moest wel eindigen met een warme oproep van de inleider om deze allesbeheersende ge dachten wijd uit te dragen. Als dit schone ideaal, het énige dat binnen de natuur lijke orde levensvatbaarheid heeft, ge meengoed van minstens alle katholieken wordt, zal de wereld er waarschijnlijk iets beter uitzien. Na deze inleiding, die niet naliet diepe indruk te maken en in deze zeer be knopte vorm slechts gebrekkig tot haar recht kan komen, hadden Re mleidingen wellicht besloten kunnen worden, er was voldoende stof om drie dagen over te mediteren Doch alle andere problemen beUchten een facet van het principe uit gestippeld door dr. Boelen. Zo verscheen Zondagmorgen dr. W. van Dijsselbloem, directeur van het Arka- bureau om zich krachtig te verzetten tegen de onnatuurlijke groei van de staatszorg en het daarmee gepaard gaan de verlies van verantwoordelijkheidsbesef van de gewone man. Volgens de inleider hebben zelfs onze katholieke organisaties zich niet kunnen onttrekken aan de in vloed van het socialisme, dat zoveel macht heeft in West-Europa. Door dit socia lisme, waarin de staat een allesbeheer sende en allesverzorgende positie ver krijgt, wordt aan de mens zijn persoon lijkheid, zijn zelfstandigheid en verant woordelijkheidsgevoel ontnomen en hij zal nooit meer in staat zijn tot werkelijke medezeggenschap. Door overvloedige sociale zorg van de staat, die alle risico's van de wieg tot het graf van iedere mens op zich neemt zie Engeland rekent de man in de straat bij alles wat hem overkomen kan op de hulp van de staat. De funeste consequentie is, dat hij niet meer op eigen benen kan en wil staan. Toonde de heer Dijsselbloem zich dus een fel tegenstander van iedere vorm van socialisatie, in verband niet de medezeg genschap en bezitsspreiding vroeg hij zich af of de tijd hiervoor wel rijp was. Hy kon geen volmondig ja zeggen, op de vraag of er onder de arbeiders mannen waren niet voldoende karakter om deze verantwoordelijkheid te dragen. We me nen, dat met de verandering van de so ciale instellingen en wetten, tegelijk ook de geest van de mensen kan veranderen. Niet minder actueel was de kwestie van de bezitsspreiding, die Zondagmiddag door drs P. Boogaers, eeon. adviseur van de K.A.B. werd behandeld. Deze staat in het centrum van de belangstelling, doch is nog bijna het uitsluitende domein van de studeerkamer en de vele sociale stu diedagen. Over de fundamenten voor privaateigendom en het streven naar duurzaam bezit is men het wel eens. Dr. Boelen raakte deze kwestie reeds in de kern. Toonde de heer Dijsselbloem reeds een betrekkelijke aversie van vergaande so ciale verzekeringen, die te veel de verant woordelijkheid aan de mens ontnemen kunnen: drs Boogaers kon dit geheel onafhankelijk onderschrijven en hij gaf als criterium: sociale verzekeringen moe ten slechts daar toegepast worden waar het privaat-eigendom (vooral na bezits spreiding) op eigen initiatief teveel onze kerheid overlaat. Als vereisten om tot bezitsspreiding te komen, gaf de heer Boogaers aan: wijzi ging in de mentaliteit van de niet-bezit- ters wat betreft hun spaarzin en de zorg voor de toekomst. Daarnaast ruimere mogelijkheid om door sparen tot eigen bezit te komen. Revolutionnair ingrijpen van de staat in de bestaande bezitsverhou dingen, achtte spr. uiteraard verwerpe lijk, echter ook wanneer er bezit was ver kregen op een wijze, die volgens de hui dige sociale normen niet geheel recht vaardig genoemd kan worden. Op het huidige tijdstip moeten de on dernemers echter wel degelijk rekening houden met de steeds stringenter eis naar privaat-bezit ook onder de niet-bezitters. De meest aangewezen weg hiertoe schijnt vooralsnog: deling in de winst te zijn. De bezitsspreiding mag echter in deze moeilijke economische situatie nooit leiden tot vermindering van het totale volksvermogen: besparingen en investeringen moeten zelfs opgevoerd worden. Spreiding van bezit kan dus nooit dienen om de consumptie op te voeren. Practisch is de winstdeling echter niet van enorme betekenis: volgens globale be rekeningen zal een arbeider hierdoor op 1/3 winst-basis voor de factor arbeid één hoogstens twee weken extra loon ontvangen. Toch zal deze geringe vermo gensverschuiving een stap van grote prin cipiële betekenis zijn naar de erkenning van de arbeider als mens met recht op eigen bezit en met eigen verantwoorde lijkheid. Na al deze inspanning zorgde een to neelvereniging uit Voorhout voor een welkome ontspanning met „De huistyran" van Godfried Bomans. Zeshonderd mjjnliftmachinisten In Yorkshire (Engeland) zijn Zaterdag in staking gegaan om hun eis om hoger loon kracht bij te zetten. Men vreest, dat deze staking, die tegen het advies van de vakvereniging in is uitgeroepen, het werk in de mijnen volkomen zal stilleggen en duizenden mijnwerkers werkloos zal maken. (Speciale correspondentie) Helsinki, 18 Augustus. Politieke kringen in Helsinki zjjn ervan overtuigd, dat het nieuwe com munistische stakingsoffensief gediri geerd wordt door de Kominform. De Joegoslavië heeft gisteren het ant woord gepubliceerd op de Russische nota van 11 Augustus, waarin de re gering van Tito „een v\jand en tegen stander van de Sovjet-TJnic" wordt genoemd. Rusland beschuldigde Joe goslavië van onderhandelingen met Engeland „achter de rug van de Sovjet-Unie om". Belgrado geeft toe, dat het zich in zake de Oostenrijkse kwestie tot^de Westelijke mogendheden - P ]d doch verklaart, dat zulks geschiedde op voorstel van Molotof en Wys.l Y „Omdat er toch geen kans was, de veense Karihthiërs te bevrijden, hacta de beide Russen voorgesteld dat Joego slavië contact met de Westelijke mo gendheden zou opnemen om te trach ten hen ertoe te krijgen, dat zij zouden afzien van het principe der onverander lijkheid van de Oostenrijkse grenzen", aldus wordt in de nota gezegd. Joegoslavië beschuldigt thans de Sovjet-Unie van dubbelhartigheid in deze kwestie, daar de Sovjet-regering Oostenrijk heeft beloofd de onverander lijkheid van de Oostenrijkse grenzen te zullen verdedigen, terwijl ze met Joego slavië geheel andere afspraken had ge maakt. Volgens Radio Warschau zetten de Joegoslavische arbeiders massa stakingen op touw als protest tegen Tito's onderhandelingen met het Wes ten. Er zouden reeds stakingen be gonnen zijn vlak nadat Vrijdag te Belgrado een speciale commissie van onderzoek van de Wereldbank was aangekomen, in verband met Tito's verzoek om een dollarlening. Intussen heeft de regering van Tito een nieuwe nota uit het Kremlin ont vangen, ditmaal over de arrestatie van Sovjet-burgers in Joegoslavië. Radio-Moskou heeft aan dc versprei ding van deze nieuwe protestnota bij zondere aandacht besteed. De nota, die tal van beschuldigingen en klachten be vatte, werd met grote nadruk voorge lezen. A "a Pauker, de Roemeens minister van buitenlandse zaken, heeft in de Roemeense pers als waarzegster gede buteerd. Ze schreef nl.: „De dag is niet ver meer, dat de Tito-bandieten reken schap zullen moeten afleggen aan het volk van Joegoslavië. De Tito-bandieten zullen niet lang meer ongestraft zaken doen". (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). Duizenden Vlamingen zyn gisteren samengestroomd in de IJzervlakte nabij Diksmuide, om er in vrome ingetogen heid de nagedachtenis te huldigen van hun stamgenoten, die sneuvelden in de beide wereldoorlogen. Een strenge orde dienst was op de been om te belettpn. dat de aanwezige leden van Belgische verenigingen van oudstrijders, politieke gevangenen en illegale leiders, het Vlaamse karakter van de betoging mis kennend, zouden overgaan tot tegen- manifestaties. De 22ste IJzer-bedevaart is echter uitgegroeid tot een indruk wekkende dodenhulde, welke niet ver stoord werd door incidenten. Bij stralend weer was een imponerende massa bedevaarders samengekomen op de plaats, waar zich het puin verheft van de monumentale toren die na de bevrij ding door onbekenden met dynamiet werd opgeblazen. Tussen de ruïnes van het grootse gedenkteken werd 's morgens 1I V OOnl M T T T ft 1* man achter de schermen is de secreta ris-generaal van de Finse communisti sche partij, Ville Pessi, die nauw con tact met Moskou onderhoudt. De be ruchte Hertta Kuusinen is enigszins op de achtergrond gedrongen. Samen met haar echtgenoot, van wie ze ge scheiden van tafel en bed is, speelt ze de rol van toeschouwster. Sedert Juli bevindt Hertta zich in de Sovjet-Unie. Men beweert dat ze by de parijlei- ''ing uit de gunst is wegens de blun ders, die ze tijdens de recente Lente campagne van de Finse communisten neeft geslagen. Ze ondergaat op het ogenblik de zogenaamde „gezondheids kuur". bedevaart werd gehouden onder het motto: .Herlevend puin". De bedevaartgangers, die nog steeds diep geschokt zijn door de vandalenstreek, waarvan de daders nog niet werden ont maskerd, waren echter van oordeel, dat de vrome betoging niet mocht worden verstoord door uitingen van haatgevoe lens. „Wat in haaf werd vernield, zal in liefde wordeiUheropgebouwd", zëi een van de sprekers. AHes laat voorzien, dat de toren, symbool van het herlevend Vlaanderen, zb spoedig mogelijk zal wor den gereconstrueerd. Gisteren werd een grote portiek, die gebouwd is met het puin van het vernielde monument, inge huldigd. Op deze portiek prijken de be ginletters van de bekende leuze: „Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Chris tus". Enkele verenigingen van Belgische oud strijders, invaliden, politieke gevangenen illegale groeperingen en het z.g. comité voor actie en waakzaamheid hadden aan stoot genomen aan het exclusief plaatse lijke karakter van de IJzer-bedevaart. Onder voorwendsel, dat zij de betoging een nationaal karakter wilden verlenen, waren talrijke leden van bovenvermelde verenigingen met vlaggen en vaandels in de IJzervlakte verschenen. De uitge breide voorzorgsmaatregelen, welke men van overheidswege had getroffen met het oog op eventuele incidenten, bleken ech ter overbodig te zijn. De provocatiepo gingen hadden geen succes. Geen enkele Ofschoon wilde stakingen in Finland veelal seizoenverschijnseien zijn, is de onrust in het land sterk toegenomen. In de steden is een ware hamsterwoede ont staan. Mocht de algemene staking lang duren, dan loopt de voedselpositie danig spaak. Na de inleidende staking van de arbeiders, die bij ae werkzaamheden aan de houtvlotten zijn betrokken, in Kemi, hebben 30.000 arbeiders in de havens, de leven; middelenindustrie, het bouwvak, de brouwerijen en in een aan tal houtindustrieën het werk neergelegd. Tot. dusver kan men echter nog bij lange niet van een totale staking spreken. Meer dan vroeger treedt bij vele arbeiders stakingsonwil aan net licht. Men heeft zelfs geconstateerd, dat een aantal com munistische arbeiders geen gehoor heeft gegeven aan de proclamatie van de par tijleiding. Het is waarschijnlijk, dat ook véle Finse arbeiders, tengevolge van de veranderingen die de jongste devaluatie van de Finse mark heeft teweeg gebracht, loonsverhogingen wenselijk achten. An deren heugen de verkregen voordelen van de vroegere stakingen nog. Maar de meesten voelen er weinig, voor om zich voor het steunen van de communistische propaganda te lenen. Op ettelijke plaat sen, die door- de communistische pers ais lamgeslagen waren genoteerd zijn werkwilligen komen opdagen. In dit ver- de H. Mis opgedragen. De 22ste IJzer- tegenmanifestatie werd gehouden. Weerverwachting geldig van he den- tot Dinsdagavond: Tamelijk koele nacht met op en kel plaatsen tijdelijk mist. Morgen overdag over het algemeen zonnig warm en droog weer, echter met een geringe kans op enkele ver spreide onweersbuien m de na middag. Weinig wind. Dinsdag 23 Augustus: Zon op: 5.36 uur, Zon onder. 19-48 uur, Maan op: 4.01 uur. Maan onder. 19.59 uur. En zo kwamen de Hollanders naar deze „Hollander" en stond Zaterdag™ 4 op de Place de la Constitution me het Monument du Souvenir het s carré der Nederlandse troepen aa s treden en schalde kapitein Van f stem: „In orde van parade!". Even later, toen de ban geopend was. klonk ove ditzelfde plein en de hele stad was uitgelopen om het te horen het ko ninklijk besluit: „Nous Juliana, par la grace de Dieu Reine des Pays-Bas" etc. En hing generaal Kruis het brede or delint met hun commandeurskruis van Oranje Nassau om de hals van kolonel Jacobi, de chef d'état-majoor des forces armées de Luxembourg. Het was een mooie en stijlvolle plechtigheid. En daar stond die kolonel Jacobi: hij was ons zeer welgezind, maar vanaf de dag dat hij daar in dit grote militaire carré stram in de houding stond en zeer tran spireerde, kan Nederland, bij wijze van spreken, nooit geen kwaad meer doen. Overigens werden er nog meer onbe kende ambassadeurs benoemd. Al dege nen, die 's avonds ons trompettercorps van de Huzaren van Boreel op de Place d'Armes hoorden concerteren en dit plein stond stampvol Luxemburgers waren uiterst dankbaar voor wat muziek, al was die muziek dan erg aardig en al werd zij besloten met een muzikale rondgang, waar half Luxem burg onder aanvoering van generaal Kruis zelf achteraan trok. „Jullie o soldaten zijn over het alge meen groter dan de onze" zei vanmor gen een oude Luxemburgse tegen me en met al de hossers achter de muziek, met de honderden Luxemburgse jochies die nu mee mogen liften in Nederlands." auto's of onze schildwachten komen be kijken aan de ingang van het kamp, metach ja, met het meisje, waai Jan „dag sjeune" tegen zei op straat (beetje bravour, uit Mokum, al was met die begroeting practisch al zijn Duitse kennis op) en met die andere soldaat, die ziin overhemd ging laten „strieken" aan de overkant, (zijn vertaling voor strij ken) of om een „Kaffee met een filtje" vroeg (caffé flltré), waren er méér dl- olomatieke betrekkingen aangeknoopt dan anders tien conferenties op hoog niveau hadden bewerkstelligd. Die Luxemburgers zijn, menen wij be- scheidenlijk, inderdaad een beetje ver guld met dit bezoek en wij var. onze kant, al kosten de hairpins van de Lu xemburgse Ardennen, waar het om be gonnen is, bij het overschakelen nog we! eens een paar slordige tanden van de trucks, wij voelen ons na twee dagen daar al even goed thuis. De'' troep is enthousiast,, vindt zelfs de mieren in het tentenkamp nog maar half zo ellendig. Want eindelijk hebben ook wij onze zin weer en delen met enkele honderden kahki-landgenoten de genoe gens van het buitenleven. Als daar zijn: ontelbare kohorten op een veldbed, in slagorde aanvallende zwarte mieren; bo ter die in de hitte smelt en de tent uit drijft; een tafel te velde, waaraan je net voor je etensblikje vol pap een enigszins wankel steunpunt meent, te hebben gevonden, wanneer die tafel in zakt; het ochtendlijk wassen aan een rij kraantjes; het scheren in het spiegel beeld van de bekende wasblikken vol water, of het scheren in een spiegeltje van een auto of het zogenaamde blind- scheren; en verder het struikelen over scheerlijntjes of tentharingen, het hand zaam hompjes kuch afsnijden, het on noemlijk aantal wespen en andere bui ten levende dieren en tenslotte het al weer inmiddels aangegroeide getal mie ren. Maar zoals gezegd: daar staat zóveel vriendelijkheid en gastvrijheid tegenover dat elke ochtend in dit goede land zelfs de wreedheid van de vroege reveille wegneemt. Maandag wordt het hard tegen hard, zijn er weer rode en blauwe troepen, al bestaan de eerste alleen maar in de fan tasie van de tactische veronderstelling Er zullen dan dode punten in het terrein zijn, waar de heuvels als een soort sc eri voor de radio werken en de mensen van de radioverbindingen zullen weer tot wanhoop gebracht worden en de morele steun van hun stunt hard nodig hebben. Die stunt haalden zij eergisteren uit door vanuit Luxemburg zelf in minder dan een half uur naar Zundert een bepaald bericht door te geven, terwijl bovendien continu een goede 24-uursverbinding tot stand is gebracht tussen Luxemburg ener zijds. Utrecht, Den Bosch en Maastricht anderzijds (te beluisteren voor radio amateurs over de visserijband). Natuurlijk hadden wij ook kunnen vol staan met het korte, gemengde bericht, dat op de Place de la Constitution in Luxemburg de kolonel Jacobi een hoge Nederlandse onderscheiding had aekre gen, maar dit „Wij. Juliana, bij dt "••atie Gods Koningin der Nederlande had hier een té belangrijk echo. band kan worden opgemerkt dat de regering van Fagerholm als arbeidsre serve de 20.000 werklozen heeft; zodra de oogst binnen is, zal dit aantal tot over de 50.000 stijgen. Inmiddels heeft de re gering bekend gemaakt, dat ze desnoods hard tegen hard zal gaan. Sterke politie afdelingen bewaken de centrale punten en zorgen ervoor, dat de werkwilligen niet worden gehinderd. Militairen wor den gereed gehouden om de politie te assisteren. Fagerholm wil deze liever zo lang mogelijk buiten het spel houden. Hij heeft te kennen gegeven, dat de Finse samenleving nu de kans heeft om haar stabiliteit te bewijzen. De politie is inmiddels op alle eventualiteiten voor bereid. De waarschuwing van een Fins blad, dat de communisten een staats greep zouden beogen, is overbodig. Afgezien van het feit, dat de stabilisa tie van de economie van Finland een verstoring van de arbeidsvrede niet kan lyden, wil men in Helsinki de toestand niet al te somber inzien. Men heeft hier te maken met een van die karakteris tieke communistische stunts, die door Moskou zijn geïnspireerd. Finland staat voortdurend bloot aan éen koude-oor- logsdreiging die altijd intenser wordt naarmate in het overige Scandinavië din gen gebeuren, die de Sovjet-Unie on gaarne ziet. Of de situatie in Finland nu oj de spits wordt gedreven, kan men moeilijk vaststellen. Erg waarschijnlijk is het niet, al hebben de communisten hun campagne beter georganiseerd dan de vorige maal. Voor een krachtproef met het democratische Finse volk schie ten ze echter tekort. Een woordvoerder der Finse rege ring verklaarde gisteren, dat de golf van door communisten georganiseerde stakingen in Finland aan het verlo pen was. De regering ontving ieder uur berichten, dat meer stakers het werk hervatten. Morgen zal dan de eerste ronde van de Ronde-Tafelconferentie, welke de In donesische kwestie rond moet maken, in geluid worden. De deelnemers en ook de supporters zijn van oordeel, dat het wel eens zware etappes kunnen worden en uiteraard zijn allen er op bedacht, om elke uitloop-poging af te straffen. Ja, de tafel is al rond; nu het vraag stuk zelf n-og! Dat zal echter niet licht vallen, want op verschillende punten staat men met het vriendelijkste gezicht van de Unie vierkant tegenover elkaar. Was de tafel maar vierkant en de kwes tie r>nd; dat zou minder bezwaar op leveren. Een cirkel rond een vierkant is tenslotte een mathematisch-mogelijke fi guur. Maar zo'n conferentie aan een ronde tafel over een" hoekig vraagstuk, hetwelk ter tafel moet komen en erop dient te blijven tot het ook rond is. dat lijkt veel op het zoeken naar een mathe- matisch-onbestaanbare vierkante cirkel. Aangezien er echter toch een cirkel moet komen, wil het zaakje rond zijn, zullen de hoeken dienen te verdwijnen, maar de schaaf zal heel wat rondjes moe ten maken, voor de scherpe kantjes rond geslepen zijn en de zaak op rolletjes kan gaan. Algemeen hoopt nien natuurlijk, dat d« Ronde-Tafelconferentie spoedig tot een bevredigend resultaat zal komen. Op de eerste plaats uiteraard om 't grote lands belang, hetwelk op het spel staat: het be ëindigen n.l. van een conflict, hetwelk vele offers van Nederland vergde. Doch wij vermoeden, dat daarnaast mi nister Lieftinck angstig naar zijn toch al niet te best voorziene spaarpot kijkt, aangezien dat „Rondje" ons land een aar dige duit gaat kosten. Daarom zal hij on getwijfeld de stuipen op zijn financiële lijf krijgen bij elk rondje, hetwelk no dig is om een rond gezelschap proberen te scharen rond de Ronde Tafel. Bezorgd moet hij zich wel afvragen, hoeveel „rondjes" nodig zullen zijn om de zaak rond te krijgen. En 'enslotte zal hij nog 't hele „Rond je" wel n. ar boven moeten afronden. Wat dat kan betekenen, heeft hij gezien, toen de rekening van het Militair Ge zag gepresenteerd werd. Het enige licht punt is, dat wjj thans een regering heb ben en geen „Gezag", hetwelk bewezen heeft, ook al op het punt van financiën over bitt r weinig gezag te hebben kun nen beschikken. ANALYST „Hoe meer onze soldaten zich in het buitenland laten zien, des te beter is dit om allerlei redenen," zei ons generaal Kruis, zelfs afge zien van de voornaamste reden: de militaire geoefendheid van de troep Waarschijnlijk zal in de toekomst, vooral wanneer de In donesische taak is afgelopen, het oefenterrein nog uitgebreid wor den tot andere landen. Ook finan cieel komt hiervoor een interna tionale regeling om de deviezen- moeilijkheden nog verder te ver minderen. En wat mij speciaal is opgeval len, is de manier, waaróp deze jongens zich hier in het buiten land als militair veel zelfbewuster gedragen dan in hun eigen omge ving. Het is geen „flauwe kul" zo als ze in Nederland nog wel eens horen en zelf zeggen. Zelfs zouden wij er hier einde lijk toe kunnen overgaan om hun haar te laten knippen. Hier staat het namelijk niet zo gek om je als militair correct te gedragen. Want dat haarprobleem ga ik nu toch eens drastisch aanpakken. Al die gepermanente krullebollen moeten to langzamerhand eens verdwij nen en plaats maken voor iets, dat onder de millaire barret normaler aandoet. Nooit gedacht, dat „Edelweisz" Pin-Up de nek zou -mdraaien." Een gevangenisstraf van 1 jaar en 8 maanden werd voor de arrondissements rechtbank te Middelburg geëist tegen de scheepsmodelmaker J. de R. uit Hans- weert, die gedurende bijna zeven jaren oplichterijen heeft gepleegd, waardoor inwoners van Zeeland tot een totaal be drag van 26.000 werden benadeeld. Voor de rechtbank gaf De R. alle be schuldigingen toe. Hij zeide aangelokt te zijn geweest door de grote winsten, die met het bedrijven van zwarte handel waren te behalen en daarom gepoogd had „werkkapitaal" bijeen te brengen. Uitspraak 31 Augustus. Zaterdag vond de reeks bosbranden, die reeds zes weken lang Zuid-Frank rijk teistert en geweldige schade aan richt. een dramatisch hoogtepunt in 'n reusachtige bosbrand in de buurt van Bordeaux, die tientallen mensen (bur gers en militairen) het leven kostte. Er werden vele personen ernstig gewond en er worden nog mensen vermist. Men verwacht, dat het totaal aantal doden méér dan 100 zal bedragen. Zaterdagavond was de hemel boven Bordeaux verduisterd door rookwolken van de branden, die op enkele plaatsen op i *n afstand van slechts 15 km. van de stad woeddep. Het vuur werd door een krachtige wind aangewakkerd, maar toen Zondagmiddag gevreesd werd, dat het vuur de stad te dicht zou naderen, luwde de wind en kon de brandweer gesteund door 1500 soldaten en 250 Parijse brand'- eerlieden met krachtig materiaal ingrijpen. Zondagavond had men bijna alle vuurhaarden onder con trole. Dank zij het krachtige optreden van brandweer werd het dorp Cestas voor algehele vernietiging behoed. Het vuur was dit dorp tot minder dan' 200 meter afstand genaderd. In Cestas alleen zijn 38 personen om het leven gekomen, waaronder kinderen. De meeste slacht offers zijn personen, die behulpzaam wa ren bij het blussen, doch er zijn ook dorpbewoners onder, die door het snel om zich heen grijpende vuur verrast en geïsoleerd werden en niet meer konden ontkomen. De brand ontstond, doordat twee bos wachters in een hut een vuurtje stook ten. Er sloeg een vonk over en de hut raakte in brand; het kurkdroge hout der bossen vatte direct vlam en stond binnen enkele minuten in lichterlaaie. Meer dan 45.000 hectaren bos zijn na bij Bordeaux vernietigd. Zover het oog reikt, is het vroeger zo prachtige gebied herschapen in een troosteloze vlakte, die minstens 6 a 7 jaar ongeschikt is voor herbeplanting. Duizenden personen verloren al hun bezittingen en hun bedrijven, hoofd zakelijk boerderijen en houtzaagmo lens. Het Franse kabinet heeft een staatsfonds ingesteld om hulp te ver schaffen aan personen, die hun huis of oogst verloren hebber.. Een speciale trein met 220 Amerikaan se pelgrims naar Lourdes werd tussen Bordeaux en La Barp door het vuur op gehouden. Ook de andere treinen in de richting van het getroffen gebied had den vertraging. Een brand, die gisteren in het bos van Bussac waar de vorige week op het vliegveld een munitiedepot in de lucht vloog oplaaide werd na vijf uur be dwongen. Een vonk uit een locomotief veroor zaakte een brand in de buurt van Mussi- dan. in het cepartement Dordogne, waar door 40 ha. bos en gewassen te velde ver- woest werd n. De Franse politie, die reeds lang ver denking koesterde, dat enkele branden met opzet waren gesticht, heeft gisteren te Saignes een 19-jarige jongen aan gehouden, die bekende sinds April j. I. elf branden te hebben veroorzaakt. HU werd op heterdaad betrapt. Ook uit Zwitserland worden grote bos branden gemeld. De Chinese nationalisten wierpen Zaterdag krachtige versterkingen in de strijd om de communistische op mars naar Kanton te stuiten. Uit alles blykt, dat de commnnisten aan hun offensief in de richting Kanton priori teit geven boven al hun andere offen sieven. De evacuatie van Kanton gaat intus sen voort. Ook de burgerluchtvaart dienst van gen. Chennault verlaat de stad. Een deel van de staf van het Chi nese departement van buitenlandse za ken zal binnen enkele dagen vertrek ken. Communistische guerillastrijders heb ben door middel van een vreedzame staatsgreep de macht in de Chinese pro vincie Joennan in handen genomen, zo heeft een Amerikaanse student, die dat gebied heeft doorkruist, medegedeeld. Een politiek-militaire groep had drie weken geleden de pro-nationalistische regeringsfunctionarissen gevangen ge zet en zich loyaal verklaard met de re gering van Mao Tse Toen. Daarna had den gewapende groepen invallen gedaan tot ver in Kentoeng (Sjan-staat van Birma), verklarend, dat het communis tische China zich thans tot in Birma en de grensgebieden van Indochina uit strekte. De winnaar en wereldkampioen goochelkunstViggo Jahn (Dene marken,} tijdens een van zijn fantastische trucs.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1