LAATSTE BERICHTEN K.N.V.B. stak spaak in vriend schappelijk wiel Vrachtenmarkt in PAGINA 2 EDINBURG-FESTIVAL GEOPEND BENELUX SIGAREN Stilte in de wilde vaart ONTSLAG BIJ HET HOOG MILITAIR GERECHTSHOF Wegens politieke onbetrouw baarheid en de orde van PAUL SCHOTT t Burgemeesters en andere civiele digni tarissen uit een tiental Europese en an dere steden zijn Zondag, ter gelegenheid van de opening van het derde muziek- en toneelfestival te Edinburg, in optocht langs de historische „R°yal Mile" ge« schreden. Duizenden toeschouwers om» zoomden de route naar de Kathedraal van St. Giles, waar een inaugurele diensl werd gehouden. In Holyrood House werden de gaste® verwelkomd door de hertog van Hamil» ton. Daarna voerde de burgemeester va® Edinburg, sir Andrew Murray, het woor®. Vervolgens sprak elk der bezoekende autoriteiten een rede uit, die gevolgd werd door het spelen van het volkslied door een kapel van de Highland Light Infantery in vol ornaat. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. d' Ailly. zeide o.a.: „Het zijn met name Shakespeare en Sir Walter Scott die de belangstelling voor Schotland, zijn volk en cultuur gewekt hebben. Zij hebben ons een voorstelling gegeven van uw land als een romantisch land met een schone en ruige omgeving, waar het oude karakter van het volk bewaard gebleven is, Daar naast bestaat ook het moderne Schotland, niet minder sympathiek, dat met Neder land door de lucht en overzee verbonden is". De wnd. burgemeester van Den Haag, ir. L. Feber, gaf eveneens acte de presence. „De Schot en de Nederlander", aldus ir. Feber, „hebben zoveel gemeen in karak ter en in de ernst hunner idealen, hun gevoel van geestelijke vrijheid en onaf hankelijkheid. De harmonische levensbe schouwing moge het contact tussen beide volken doen toenemen". Des avonds had het eerste concert van het festival plaats. Hedenavond volgt de première van een nieuw toneelstuk van T. S. Eliot: „Cocktailparty". De productie van Belgische sigaren be droeg in het eerste halfjaar '49 80% van die van de overeenkomstige periode in 1948. De productie van cigarillos bedroeg 86%, van rooktabak 93% en van sigaretten 97%. In deze zelfde periode voerde Neder land 2.710.000 sigaren naar België uit. België leverde 3.878.000 sigaren naar Ne derland. Beide leveranties hadden échter eenzelfde waarde van ongeveer 6 milli- oen franken. België voerde niet minder dan 150 ton rooktabak in tegen voor de oorlog 6 ton. De scheepvaartmaatschappijen verkeren momenteel nog in het onzekere, of de geringe activiteit op de vrachtmarkt een blijvende teruggang betekent, of slechts een seizoenverschijnsel. Ongetwijfeld heeft de omvang van de bedrijvigheid in bepaalde afdelingen een punt bereikt, waarbij verschillende reders ernstig moe ten overwegen of zij hun schepen al dan niet op zullen leggen. De prijs van bunkerkolen staat thans op een dergelijk niveau, dat de stoom schepen niet op winstgevende basis kun nen werken in de transatlantische graan- vaart beneden de prijs van 8 s per quar ter. Het weekblad „The Economist" wijt de depressie op de vracntenmarkt voorna melijk aan twee factoren. In de eerste plaats heeft het gebrek aan vrachten op de Plata-vaart het aantal tramp-schepen vermeerderd, dat werk zoekt rn andere richting terwijl vei volgens de Britse graanimporten vrijwel tot staan zijn ge komen. Het zal in de naaste toekomst de Plata- vaart zijn, die de vrachtenmarkt voor de wilde vaart in droge lading zal be heersen. De handelsovereenkomst tussen Engeland en Argentinië voorziet immers in een intensiever handelsverkeer tussen beide landen, Maar tot nu toe zijn het vrijwel uitsluitend de lijnrederijen ge weest ,die hiervan geprofiteerd hebben. 21. Behoedzaam sloop Bim op zijn tenen langs de ver schansing van het kaperschip. Uit het buitenraam van de grote achterkajuit viel een lichtschijnsel. Bim hield zich zo in het donker dat de mannen die in de kajuit om een tafel zaten hem niet konden zien. De aanvoerders van de piraten zaten bijeen en hielden krijgsraad. Zij waren bij zonder goed gemutst en dat was geen wonder ook. Eén der mannen wiens- haar maar aan één kant van zijn hoofd groeide werd Halfhaar genoemd. Een tweede een sprietige Grangg is al weg en neemt de treden bij twee tegelijk. Een bediende, een paar passagiers, Vies wat hem in de weg komt stoot hij terzijde en hij bereikt de uitgang in hetzelfde ogenblik, dat de Florentijnse en juffrouw Francis, gevolgd door Zu- biaurre en twee kruiers, als zesde en zevende in de rij hun beurt afwachten voor het afgeven der plaatsbewijzen en het tonen der passen. Maar Grangg ziet ze nauwelijks. Zonder zich door 'ets te laten tegen houden baant hij zich met armen en ellebogen een weg naar de eer ste officier, die dicht bij het meisje en Zubiaurre in de buurt naar het aan land gaan van de passagiers staat te ktjken. pakt hem met twee handen bij de arm en fluistert hem iets in het oor. waarop de Hollander verbleekt en gesticulerend met de violist een eindje achteruit gaat. Zowel de Spanjaard als Faustina heb ben dit alles gadegeslagen. Nu fluistert het meisje hem opgewonden toe: Daar moet wel iets ergs gebeurd zijn! De viool misschien? Een paar seconden lang staart zij hem aan, maar hij dringt zich reeds tussen de I mensen door.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2