Arbeid voor Neerlands volk in samenwerking Onvoldoende instelling op industrie Vreemde historie met de Franse bosbranden Vv eerbericht Titoonse beweging in Duitsland Behandel arbeider menswaardig Frankrijk eert heldendood van kloosterzuster Mislukte ontvoering in Wenen Bedrijfscombinatie en bewapening Kinderbijslag in de Stormhoek Bewijzen, dat godsdienst practisch heeft nut rfcygiMï. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Grote groepen lijken werden gevonden Loonstop in Engeland Levensonderhoud werd iets duurder 80,mmtarrerVOnd<"1 °P Wel de rode leer maar niet de geboden volgen P.B.O. eist de krachten beste Zij nam de plaats in van een moeder van groot gezin Stratocruiser naar Schiphol Let op bankjes van honderd Aardbeving in N.-Canada Bevolking woedend op de Russen ?l*te JAARGANG DINSDAG 2.3 AUGUSTUS 1949 In de „Gongslagen" van Zaterdag is aangedrongen op een samen werken van bepaalde elementen om arbeid aan vrijkomende krachten te verzekeren. Interessante en o.i. gefundeerde sugges ties troffen we nu in een artikel van prof. or. G. W. Holst in „Maatschappij-Belangen HUIDIGE SITUATIE Wetenschappelijk onderzoek „Industrieel denken' Samenwerking Vakverenigingen voor handhaving Invloed van de nieuwe aardappelen ei®1 heeft zich naar het ge" IETS MINDER WARMTE Wijzigingen van technische aard DIT IS {OOK) LEVEN Naar van officiële zijde werd medegedeeld, zijn bij de bosbranden in de omgeving van Bordeaux rond 200 personen om het leven gekomen. Zware rookwolken golven boven het bos van Facture nabij Bordeaux, waar de vlammen gretig voedsel vinden in de dicht opeen staande bomen. BEELDENSTORM IN POLEN Er zijn valse ln omloop DE KANTOREN zfln tijdelijk gevestigd In het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J- KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende aivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In 1930 werkten er 1.03 millioen perso nen in de nijverheid. Hiervan werkte ruim 1/3 in bedrijven met minder dan 10 man, ongeveer de helft in bedrijven met minder dan 50 man en minder dan 1/3 in bedrijven met meer dan 200 mam Het totale aantal bedrijven, dat meer dan 200 man in dienst had, was 530 waarvan 65 met meer dan 1000 man. Sedertdien is er natuurlijk wel wat veranderd, maar toch niet veel, want eind 1946 wa ren er 2626 bedrijven met meer dan su man waarin 550.000 man werkten tegen in 1930 2458 met 497.000 man. Onze nijverheid bestaat dus uit ng 3000 bedrijven met meer dan waarvan ongeveer 20 pet. mar ton 200 man in dienst hebben. Daarnaast een 100.000 kleinere bedrijven, ^ie voor een groot deel eer tot het ambacht dan tot de industrie gerekend moeten worden Het is dus slechts aan 500600 onder nemers gelukt een bedrijf met meer dan 200 man op te bouwen of in stand te hou den Daaruit blijkt hoe moeilijk het is een groot aantal arbeidskrachten in de industrie onder te brengen. Het aandeel van het Nederlandse fa brikaat op die binnenlandse markt is voor een aantal industrieën zeer hoog. Voor margarine, cacao, chocolade kaï zandsteen, rijwielframes, wollen 0®* en zeep is het vrijwel 100 pet UrtWM ding van deze industrieën zouid v0Qr_ maar zin hebben wanneererg uitzichten voor «^^^Tlr'van an- Daar staat tegenoye dere industriële P*£tic0lf£ reSs vóór de voeroverschotten zö oofd producten vf l cbXhe industrie, waaronder kleurstoffen en pharmaoeutische pro- dueten glas- en aardewerk, textielpro ducten'en kleding en producten van de (metaalnijverheid. In 1947 voerden wij aan chemicaliën voor 209 millioen gul den meer in dan uit en aan producten van de metaalnijverheid voor niet min der dan 950 jniilioen gulden. Beide sa men vormden vrijwel de helft van het totale invoeroverschot. Daar is dus iets te doen. Bij elk in dustrialisatieplan zullen de chemische in dustrieën en de metaalnijverheid die h°Hoe gevaarlijk^et achter te blijven, bSf a uit de inaugurele rede van prof. ir. D. A. A. Kooien Sprekende over draaibanken vertelt hij hoe het toerental voor middelgrote banken Van omstreeks 100—150 per minuut in het begin van deze eeuw werd opgevoerd tot louu 2250 voor gereedschapmakers- en Pro" ductiebanken en tot omstreeks 6000 om wentelingen per minuut voor nabewer- kiögsbanken. De maximale snijsnelheid werd 50—60 maal zo groot. U vóelt wel wat dat betekent: Men kan nu in een minuut doen .vaar men vroe ger een uur voor nodig had. .Reeds in 1945 heeft prof. dr. De Lan gen er op deze plaats op gewezen, dat het machinepark van de Nederlandse in dustrie voor een belangrijk deel ver ouderd is". Dit zijn -waarschuwende woorden die men goed doet niet in de wind te sW Wanneer wij niet oppassen, hangt ons hetzelfde boven het hoofd als Toen hebben wij de tekenen des J niet verstaan en dat dreigt hu weer n geval te zullen zijn. Voor een aantal industrieën is voorts de tijd voorbij, dat gezond verstand vakkennis alleen voldoende zijn om met de wereld te kunnen concurreren. Diep gaand systematisch onderzoek en een minutieuze bestudering van de kleinste details zijn nodig om een nieuw product in korte tijd zodanig te perfectionneren als noodzakelijk is. In 125 vooraanstaande Amerikaanse bedrijven was het aantal ingenieurs, dat zich met onderzoek en ontwikkeling be zig hield in 1946 reeds groter dan dat van de ingenieurs in fabricage, bedrijfslei ding en verkoop samen. Wat hierbij opvalt, is de heterogene uiteenlopende samenstelling van de staf van enkele van deze laboratoria. Alleen een combinatie van mensen met verschil lende opleiding en verschillende wijze van denken heeft kans van slagen. „Teamwork" heeft voor vele werk zaamheden de inspanning van de enke ling vervangen. Dit alles kan natuurlijk alleen maar in grotere bedrijven. Klei nere zullen het coöperatief kunnen doen, zoals in Engeland b.v. veelal geschiedt. In Nederland kan daar de organisatie T.N.O. helpen. Deze kan in haar labo ratoria onderzoek verrichten voor klei nere ondernemingen of voor een com binatie van ondernemingen. Wanneer men nu zegt „Nederland moet industrialiseren", dan voegt men daar gewoonlijk aan toe „en het zal zich moeten toeleggen op het vervaardigen van kwaliteitsproducten". Dat zijn dus producten, die uitmunten door technisch kunnen en goede smaak, die niet zo maar door iedereen gemaakt kunnen worden, producten van hersenwerk, bekwaam vakmanschap en artistieke begaafdheid. Verder moeten het bij voorkeur arti kelen zijn waarvan nu en ook reeds voor de oorlog de invoer de export belangrijk overtreft dus in de eerste plaats produc ten van de chemische industrie en de me taalnijverheid, maar daarnaast ook van de textiel- en kledingindustrie en van de glas- en aardewerk-fabrieage Voor deze bedrijfstakken samen was ook voor de oorlog het import-overschot ruim 60 pet van het totaal. In deze industrieën zal dus ook een groot deel van de bevpi- kingstoeneming moeten worden onde bracht. Wanneer men spreekt van ™~lfr hpen derdduizenden arbeiders, w t wnr plaats in het Pr°^C^n°u'echter wel", wVOen eonmogelijkheid is hen in de dat het een o rieën onder te brengen. Naasl uitbreiding van bestaande in dustrieën zal een aantal nieuwe, bij voor keur niet te kleine bedrijven, rftoeten worden gesticht. Deze zullen geen con currentie op leven en dood met de reeds bestaande bedrijven moeten beginnen, doch zich moeten toeleggen op de fabri cage van artikelen, die nu uit het bui tenland betrokken worden. Maar wie Zal die ondernemingen wil len stichten? En wie zal in staat zijn deze tot bloei te brengen? De meeste ondernemers hebben ree hun handen vol met hun eigen onder neming. Bovendien is door regelen en door de sterk toegenomen overheidsbemoeiing het leven voor velen van hen zo moeilijk geworden, dat zij niet denken over uitbreiding van hun zaken. Ook is het hun taak niet zoveel mogelijk mensen in dienst te nemen. In tegendeel zij zijn aan hun onderneming verplicht deze zo economisch mogelijk te beheren, zoveel mogelijk te produce ren met een zo gering mogelijke bezet ting. Zijn er dan geen ondernemers in Nederland te vinden? Misschien wel, maar men zal ze in andere kringen moeten zoeken. Men zal de financiële en handelswereld voor het probleem moeten interesseren. Deze kennen de industrie en vooral de nieu we ontwikkeling daarvan in het buiten land nauwelijks en interesseren er zich ook niet voor. Wil de industrialisatie slagen dan is een omschakeling van com mercieel naar industrieel denken nod'<g. Hiertoe zullen heel wat weerstanden overwonnen moeten worden, want de commerciële instelling der Nederlanders komt tot uiting in de gehele opbouw van ons maatschappelijk leven. De re- geringspolitiek heeft steeds duidelijk van voorkeur voor handel boven industrie doen blijken, ons gehele ambtenaren apparaat denkt in deze sfeer, onze wet ten, vooral op belastinggebied houden weinig rekening met de belangen der industrie, de financiële wereld denkt commercieel en niet industrieel. Zelfs met een groot deel der ondernemers is dit het geval: men ziet de winst als doel en niet als middel, om het bedrijf tot bloei te brengen en laat daardoor finan ciële belangen maar al te vaak preva leren boven de eisen, die het bedrijf ter wille van zijn toekomst stelt. Het is een raadsel, heeft mr Koning reeds opgemerkt, hoe Nederland op deze onderwjjsbasis zal kunnen industrialise ren, omdat wij in feite ons bevolkings- surplus niet voor de industrie, maar voor de handel, de administratie en de theo retische wetenschappen opleiden. Wat kunnen wij nu doen om niet over enkele jaren hopeloos vast te lopen? Overal in de wereld heeft fusie van bedrijven of samengaan in de een of an dere vorm plaats gevonden. Daardoor zijn een deel van de grote, levenskrach tige bedrijven ontstaan. Men mag het misschien niet prettig vinden, maar het is de vraag of het niet beter is te probe ren samen groot te worden dan elk af zonderlijk te gronde te gaan of een noodlijdend bestaan te leiden. In principe is het hetzelfde probleem als de Benelux of een Verenigd West-Europa. Ieder van de deelnemers moet iets van zijn zeU" standigheid opofferen, maar krijgt daar voor een grotere bestaans- en welvaarts mogelijkheid. Maar het afstand doen van nog zo'n beetje zelfstandigheid is moei- lijk Samengaan behoeft natuurlijk nog niet plaatselijk samenvoegen te betekenen. Dergelijke samenwerkende bedrijven kunnen zich ook een staf aanmeten, die over voldoende vakkennis, intellect en vaardigheid beschikt, om zich met de wereld te kunnen meten. Onder de vele kleine ondernemers zijn er ongetwijfeld wel enkelen, die de eigen schappen bezitten, nodig om 'n bloeiend bedrijf op te bouwen, al liggen de Phi- lipsen, Storks, Fokkers, Wiltons, enz. dan ook niet opgeschept. Wij moeten zo spoedig mogelijk een post-Marshall-plan maken, zó dat wij van deze hulp het beste gebruik maken en de herstelperiode uitkomen niet met meer dan 100.000 onafhankelijke, voor een deel niet levenskrachtige, bedrijfjes, doch met een aantal flinke, goed gefun deerde ondernemingen, die de concur rentie met het buitenland op kunnen nemen. Onze geografische ligging is ten slotte niet ongunstig, ook waar het aanvoer van grondstoffen in massa betreft. Maar we zullen moeten breken met de ge dachte van grote aantallen miniatuur- bedrijfjes. Tot het aantrekkelijker maken van uit breiding va-n bestaande of vestiging van nieuwe industrieën kan de regering in belangrijke mate bijdragen. In de eerste plaats door de belastingpolitiiek, maar ook door het verminderen van de be moeiingen van de overheid, waardoor de ondernemers zelf weer een groter ver antwoordelijkheid voor hun daden te dragen krijgen. Er is echter een ander punt waarop ik wel de aandacht wil vestigen en dat is het „bewapeningsprobleem". Wij mogen het jammer vinden, er helpt niets aan: West-Europa gaat zich opnieuw bewapenen. En daar zullen wij waarschijnlijk aan mee moeten doen. Dat betekent, dat de regeringen in de komen de jaren grote hoeveelheden producten van de chemische, de mechanische, spe ciaal de fijn-mechanische, de electrische en de optische industrie zullen bestellen, producten dus van die takken van nij verheid. wélke voor de industrialisatie van Nederland in de eerste plaats in aanmerking komen. Daarnaast schepen, vliegtuigen en textielgoederen in massa's. Uitgaande van de toestand van heden, heeft Nederland niet veel te bieden en de mogelijkheid bestaat, dat de meeste orders in het buitenland geplaatst zullen' worden, zoals dat fn het verleden ook is geschied. En toch: deze orders zouden nu juist een machtige hulp kunnen beteke nen bij de uitbreiding van bestaande en het inrichten van nieuwe bedrijven. Het zou dan ook zeer te betreuren zijn, wan neer de op zichzelf natuurlijk onecono mische herbewapening niet nuttig ge bruikt kon worden voor het opbouwen van nieuwe industrieën, welke voor ons economisch herstel noodzakelijk zijn. Door herbewapening en industrialisatie op verstandige wijze aaneen te koppe len, kan de regering een belangrijke bij drage leveren tot het totstandkomen van de industrialisatie en het scheppen van werkgelegenheid. De Algemene Raad van het Britse Congres van Vakverenigingen (T.U.C.) heeft een rapport opgesteld voor het jaar lijkse congres van deze vakbond, dat op 5 September te Bridlington in Yorkshire begint. In dit rapport wordt gezegd dat „wan orde op het gebied van financien en va luta" alleen ooi-zaak is van de huidige economische moeilijkheden van Engeland. Het afgelopen jaar waren „ondanks ern stige moeilijkheden en tegenslagen, vor deringen gemaakt op de weg naar interne stabiliteit." De productie en de export waren toegenomen. De raad blijft de loonstop-politiek van de regering steunen, De efficiency van de industrieën moet worden vergroot. Door verhoogde productiviteit moeten de pro ductiekosten worden gedrukt. Tevens moet de vergroting der persoonlijke in komens worden beperkt. Het ledental van het T.U.C. is niet ver van de negen millioen. De door het C.B.S. samengestelde prijs indexcijfers van het gezinsverbruik ver toonden van 16 Mei op 15 Juni 1949 een geringe stijging. Het totaal-indexcijfer van reeks 1, in dexcijfers volgens huishoudrekeningen April 1948Maart 1949, steeg van 199 tot 201 of met 1 pet. Het totaal-indexcijfer van reeks 2, indexcijfers volgens huis houdrekeningen 1935/'36, van 221 naar 223, (0.9 pet.). Deze stijging van het indexcijfer is het gevolg van prijsverhogingen in de Voedingsmiddelensector, nl. voor aard appelen en eieren. De stijging van da aardappelprijs is het gevolg van het aan de markt komen van nieuwe aardappe len, en is als normaal seizoensverschijn sel te beschouwen. Zowel in reeks 1 als reeks 2 daalde het indexcijfer voor schoeisel als gevolg van de verlaging van de prijzen van da messchoenen. Deze daling was echter van weinig invloed op het totaal-indexcijfer. Het aantal slachtoffers van de bos branden nabij Bordeaux is, volgens verklaringen van ooggetuigen schitk- barend groter dan aanvankehjK ge- dacht werd. De 10.000 militairen, die gisteren bezig Waren bij het bestrijden van de bran den en het zoeken van slachtoffers, vonden soms vrii grote groepen lijken en men stelt het aantal doden, ver- 1 k»™i begeven, teneinde zelf het bevel over de troepen op zich te nemen. Weerverwachting, geldig van he denavond tot Woensdagavond: Veranderlijke bewolking met op verschillende plaatsen gedurende korte tijd wat lichte regen of een onweersbui. Weinig wind. Morgen overdag iets minder hoge tempe raturen. Woensdag 24 Augustus: Zon op 5.37 uur, onder 19.46 uur; maan op 5.34 uur, onder 20.15 uur- Toen wij dezer dagen vernamen van een aantal nieuwe wijzigingen in de Kinder bij slag-regeling, hebben wij een ogenblik gehoopt, dat er eindelijk eens tets voor de zelfstandigen ging gebeu ren. Ofschoon de plannen te dezen aan zien reeds dateren van de reger ngs- periode Drees aan sociale zaken, zagen wij ons echter opnieuw m onze ver- wachting bedrogen. Niet de kleine zelfstandigen, maar het nat"rurlijke kind, dat mede op een voorziening wachtte, zal van de voornaamste dei- voorgestelde wijzigingen proineren. Van belang is voorts, dat voor het be palen van de bijslag de kinderen nie meer eens per jaar, doch elk kwartaal worden geteld en dat ook kinderen van 16 tot en met 20 jaar, die geestelijk ot lichamelijk gebrekkig zijn, voor bijslag in aanmerking kunnen komen. Wat dat natuurlijke kind betreft, allen zijn het er over eens, dat men het niet de dupe kan laten worden van de misstap zijner ouders. Van de andere kant is de gelijkstelling zonder meer van de ongehuwde met de gehuwde moeder, zoals de Duitse bezetter haar indertijd invoerde, uit den boze. Ook de ongehuwde moeder zal thans bij haar loon kinderbijslag ontvangen, als het kind „uitsluitend of in overwe gende mate" door haar onderhouden wordt. Dat de wetgever intussen een duidelijke voorkeur uitspreekt voor het normale wettige gezin, is niet an ders dan zeer redelijk en volkomen toe te juichen als een poging om ten deze de juiste verhoudingen nog eens op de voorgrond te schuiven. Al hebben wij een stil vermoeden, dat niet alle partijgenoten van minis ter Joekes hem daarin zullen bijvallen. De Franse politie heeft negen jongelie den gearresteerd onder verdenking van het stichten van bosbranden, o.a. twee jongens van veertien en een meisje van zestien in het departement Les Landes, en twee broers, die „voor de aardigheid" een brandje hadden gemaakt in het Bois de Boulogne bij Parijs. De minister van justitie, Lecourt, heeft gezegd, dat brandstichters onmiddellijk berecht zulten worden en „dat dit niet betekent, dat zij er gemakkelijk van af zullen komen". Volgens de „France Solr" zou de po litle verscheidene busjes met vuurver- wekkend poeder gevonden hebben en van mening zijn, dat er „zwarte maquis' aan het werk zijn 'geweest- Bewoners van verschillende dorpen in de getroffen streek, die elders geholpen hadden bij het blussen van branden, von den bij hun terugkeer hun eigen huis leeggeroofd. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Hedennacht Is officieel medegedeeld dat men het vuur in de bossen van Gironde en Landes meester is gewor den. Driehonderd parachutisten zijn beschikbaar om onmiddellijk in te £riipen op plaatsen, waar de smeulen de as nog zou kunnen opvlammen, wat hier en daar gisteren het geval is ge weest. Het opsporen der slachtoffers wordt door enige duizenden militairen voortgezet. Het lag niet in onze bedoeling, maar we moeten toch nog even terugkomen op datgene, wat we verleden week schre ven. We ontkenden toen, dat alle motie ven tot het deelnemen aan de strijd, welke op een betere wereld is afgestemd, even sterk en nobel zijn. „Karakter van 15 Aug. j.l. geeft hiervan een dermate frapperend voorbeeld, dat we het even moeten vermelden. In het Juli-nummer van „Pit", he- maandblad voor de jonge arbeiders, is nl. een critiek opgenomen over de bijeen komst „Dit is leven" te Utrecht. Een jonge middenstander acht het onjuist, dat hier niet de voorzitters van de KAJ. van de KJMV en de leider van de ver kenners hebben gesproken. De toespra ken van Henri de Greeve en pater Wes- seling schijnen de criticus niet te zÜn bevallen. Hij schrijft tenminste: „Nu voelden wij ons moe en vervelend, als hadden wij van de Pinksterrocs slechts een kater overgehouden". In Berlijn en de Russische zone van Duitsland zal een communistische splin ter-beweging worden gevormd, waartoe 50 voormalige leden van de communis tische partij en de socialistische een heidspartij het initiatief hebben geno men. Hoewel de groep nog klein is, hopen de initiatiefnemers op snelle groei door die mensen aan zich te trekken, die wel het communisme aanhangen, doch de Russi sche overheersing verwerpen. De leuze waaronder de „vrije communistische par tij" in zee gaat, luidt: Een bond van alle Duitse communisten, die het Russische imperialisme ververpen. De nieuwe partij zal gevormd worden naar het voorbeeld van de oorspronke lijke communistische partij in Duitsland in de twintiger jaren. Het weekblad „Die rote Fahne", dat men zal gaan uitgeven, ontleent zijn naam aan het communisti sche partij-orgaan in de dagen van de republiek van Weimar. Woordvoerders gaven te kennen, dat de nieuwe partij in ongeveer dezelfde positie zal komen te staan als de rege ring Tito in Joegoslavië. De leerstellin gen van het communisme zullen wor den gevolgd, maar niet de voorschrif ten van Moskou. De leider van deze communistische splintergroep is een zekere Heinrich Scholz, die in de Franse sector van Ber lijn woont. Zijn deuren zijn versterkt met ijzeren staven en zijn ramen van tralies voorzien, omdat de Sovjet-auto riteiten een prijs van 10.000 Oost-marken op zijn hoofd uitgeloofd hebben. Volgens Scholz zou de F.K.P. in de Russische zone van Duitsland op het ogenblik 4000 actieve leden tellen en in W. Berlijn 600. De nieuwe partij heeft de W. Berlijnse autoriteiten om erken ning verzocht. Scholz beweerde over be trouwbare inlichtingen te beschikken, dat Rusland van plan is in September een Oost-Duitse regering uit te roepen. „Als dat gebeurt, staat er een revolutie voor de deur," zo meende hij: „Wij zullen ons desnoods met wapens tegen de onder Russische druk staande Duitse commu nisten verzetten, teneinde de eenheid van Duitsland te herwinnen." De Poolse communisten zijn begonnen kruisbeelden uit scholen, boerderijen en fabrieken te verwijderen, aldus werd gisteren in Vaticaanstad meegedeeld. In Lodz zouden de communisten de ka pel van de H. Barbara beschadigd he'o ben en religieuze voorstellingen en beel- den vernield. Soortgelijke wandaden zou den ook in Grodec gepleegd zijn. (Van onze verslaggever.) De K.A.B.-ers te Voorhout zijn reeds tot daden van bezitsspreiding overge gaan. Hedennacht heeft een speciale commissie ad hoe het schoeiselprobleem aangepakt: groot-schoenbezitters von den 's morgens minstens één kleiner exemplaar, anderen mochten eens „op grote schoen" leven. Overigens is de openingsgedachte van de K.A.B.-adviseur rector Kraakman geen vrome wens gebleven. Hij zei bij de aan vang: „Het is ons niet te doen om wat wetenschap te vergaren, maar om ons te bezinnen op wat recht en liefde is vol gens God en dit willen we aan de wereld brengen". Het is merkwaardig hoe alle voordrachten over actuele, doch uiteen lopende vraagstukken zich telkens weer kristalliseren in deze ene vraag: wat ver- F n Franse kloosterzuster die in 1945 „rUwillig de plaats had ingenomen van een móéder van een groot gezin in de „"kamers van het concentratiekamp Ra- vensbruck in Duitsland, is door de Fran se rosering posthuum onderscheiden met het kruis van het Legioen van Eer. De kloosterzuster was Moeder Maria Elisa beth van de H. Eucharistie, Overste van he' klooster van O. L. Vrouw van Barm hartigheid te Lyon. Zij sflelL 56 jaar oud, in de gaskamers op Go^de Vrijdag van 1945. Tijdens de bezetting bewees zij Frank rijk grote diensten toen zij een onder grondse verzetsgroep in haar klooster dergrondse verzetsgroep en Moeder Eli' sabeth werd gedeporteerd naar het com centratiekamp in Ravensbruck. Zij was een sterke vrouw, die door haar moed en vertrouwen een machtige steun be tekende voor haar medegevangenen. Vrouwen, die de wanhoop nabij waren, sprak zij door haar voorbeeld nieuwe moed in. Toen weer een groep was af gezonderd voor de gaskamers, werd ook een moeder van een groot gezin daarbij ingedeeld. Moeder Elisabeth nam de plaats van deze vrouw in en spaarde zo haar leven. Zij vond de dood in de gas kamers en haar lichaam werd verbrand. „Ik zal jullie tonen hoe wij allen goed kunnen sterven", weren de laatste woor- verborg De Gestapo ontdekte deee on- den tot haar gezellinnen in de dood. langt God van ons persoonlijk en wat van de maatschappij. Sterk spreekt de natuur rechtsgedachte genormeerd door de Pauselijke encyclieken, de katholieke theologie, moraal en ethica door alle betogen heen, zoals op de derde dag van de Voorhoutse studiedagen weer heel sterk bleek uit de beschouwing van staats secretaris v. d. Grinten over de Publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Brachten de meeste onderwerpen m hoofdzaak de hervorming van de sociale instellingen, direct op de kerstening van de maatschappij en van de onderneming was gericht de voordracht van pater Euthymius van Iersel O. M. Cap., die dit onderwerp op pakkende wijze uit eigen ervaring besprak. Zoals dr. Boelen reeds aangaf, is ook volgens deze arbeidsaal- moezenier het eerste vereiste om de ar beiders voor God terug te winnen: ver beter de maatschappij-instellingen en be handel de arbeider menswaardig! Er is geen kerstening mogelijk vóór er mense lijkheid is. Pater Euthymius had in zijn werk op vele fabrieken kunnen constateren, wat geleerden reeds hadden beweerd: de mo derne arbeider bemoeit zich niet meer met God en een hiernamaals. Dit is een overwonnen standpunt! De enige manier om hen weer terug te winnen is: hun laten zien. dat godsdienst practisch nut kan afwerpen. De katholieken hebben in dit opzicht een enorme achterstand in te halen: we preken liever over allerlei vrome zaken. Doch we moeten ons er in werpen en metterdaad tonen wat voor ons de godsdienst betekent. Om de arbeiders weer tot God te bren gen moeten moderne middelen gebruikt worden, die rekening houden met de fei telijkheid. Pater Euthymius wilde dan ook niets weten van kapittelen en prekerij. De- manier van de katholieke bedrijfs- genoot om de man naast, onder of boven hem te helpen, is: een goed kameraad zijn, die weet te luisteren. Het is dikwijls een lange weg, maar ook een betere. Staatssecr. v. d. Grinten over de P.B.O. Mr. v. d. Grinten gaf in de ochtend bijeenkomst een fundamentele bespreking van de P. B. O. Merkwaardig was hierbij zijn uitspraak, dat dit probleem en we menen dat dit ook geldt voor vele an dere kwesties, zoals de bezitsspreiding geen studeerkamer-kwestie is, maar in de practijk „vanzelf, tot een oplossing moet Ook de volgende zinsnede schrijver: typeert da „Het was een manifestatie, die ons her innerde aan de beste tijden van een zekere politieke partij. Zij kon iedere vergelijking glansrijk doorstaan". Men behoeft geen psycholoog te zijn om in te zien, dat de schrijver in afgunst en egoïsme het systeem van „Ik mocht niet meedoen? Dan zal ik je krijgen!" heeft toegepast. Deze jongeman gaat wel licht ln zijn omgeving als een toonbeeld van christelijke strijdlust door. Hij vecht misschien harder dan iemand anders, om zijn KJMV groot te maken, maar de arme drommel bereikt er niets mee. Zijn organisatie is pas belangrijk, wan neer ze hém op de voorgrond plaatst. Zijn strijd krijgt pas kleur, wanneer het zijn gestalte een aureool van christelijke dapperheid schenkt. De plannen van zijn organisatie verdienen pas dèn zijn ac tiviteit, wanneer hij-zelf er nut van heeft. Kortom, hij is er niet voor zijn organisatie, maar de organisatie voor hém. We zijn geen onverholen bewonde raars voor de wijze, waarop deze grote bijeenkomst is opgezet en gepropageerd. Graag hadden wij gezien, dat de Ka rakter-groep, welke het initiatief had genomen, veel meer contact met andere jeugd-groeperingen had tot stand ge bracht, doch deze bezwaren waren niet onoverkomelijk. Ze wezen op fouten in de organisatie, maar zeer zeker niet op het streven, om alles zoveel mogelijk al leen te doen. Egoïsme is een kwaad, waardoor de wereld in een nog vlugger tempo ten gronde zal gaan. Daarom kan geen strijdbare jongere door het ware vuur zijn bezeten, als hij alleen zichzelf wil dienen. Degelijke mensen moéten feite lijk als kleine kinderen worden behan deld: Een pak voor hun broek en nooit meer meespelen! Ze bederven het voor iedereen. ROERGANGER leiden, juist omdat ze uit de natuur der dingen voortvloeit. Echter: een zeer belangrijk vereiste Is dat de mensen zelf, die tegen de na' tuur in kunnen gaan, geen belemmerin gen stellen en zelf hutt beste krachten geven. Het succes van de F. B. O. zal afhangen van de medewerking van de werkgevers en de arbeiders, waarover Z. Exc. echter op goede gronden niet al te pessimistisch was. Uit deze veelbesproken en veelzijdige materie lichten we nog enkele uitspraken van de man, die straks in de Kamer het wetsontwerp zal moeten verdedigen. Het is om het genoemde natuurlijke bestaans recht en het dynamische karakter van de P. B. O. niet noodzakelijk en zelfs niet mogelijk om al te veel te regelen. De wet-P. B. O. zal zijn een raamwet, die aan de bedrijfsgenoten slechts de moge lijkheid verschaft om binnen de bedrijfs tak een bedrijfsorganisatie te stichten. De financiering zal in hoofdzaak voor rekening komen van de ondernemingen, daar het technisch zeer moeilijk is om de arbeiders hier aan mee te laten be talen. Vestigingsverboden mogen volgens het oordeel van de bewindsman slechts door de overheid vastgesteld worden, daar de bedrijfstak anders een gesloten kaste kan worden, al zal men het recht behou den om redelijke vestigingseisen te stel len. Voor de rest wachten we de maand September af, wanneer dit zeer belang rijke onderwerp voor behandeling in de Kamer komt. Voorzitter v. d. Akker be loofde namens de K. A. B. een hartelijk gebed. Op Zaterdag 3 September a.s. zal op Schiphol voor de :erste maal een strato- - cruiser landen. Het is het flagship „Great Britain" van de American Overseas Air lines, dat in Europa zijn opwachting komt maken. Zondag 4 September is de stratocruiser voor het publiek te t zichtigen, zowel van binnen als van buiten. In Amerika be wonderen vaak op een enkele dag 4000 mensen de luchtreus. Zoals bekend heeft de A.O.A. dit toestel ingezet op de lijn. New York-Londen, die non-stop wordt, gevlogen. Het hoofd van het bureau criminele voorlichting afdeling politie van het mi nisterie van justitie te 's-Gravenhage, vestigt de aandacht van het publiek öp het in omloop zijn van valse Nederlandse bankbiljetten van 100. De algemene indruk van deze biljetten is bedrieglijk. Het papier is wat slapper en vertoont over het gehele biljet gelijkvormige stip pen, al of niet gekleurd. De bruine kleur is vooral bij de woorden „honderd gul den" iets te licht van tint. De letters van de tekst van de strafbepaling zijn volgelopen of gehavend. Bij „Betaalt aan toonder" zijn de B en R vervormd. Tot dusver was speciaal Zuid-Limburg het terrein waar de vervalsers hun slag hebben geslagen. In de Noord-Canadese havenplaats Prince Rupert (Brits Columbia) en na bijgelegen plaatsen is Zondagavond een. aardbeving gevoeld, welke vijf minuten aanhield en de krachtigste was, die ooit in deze streek is waargenomen. Ook nog op een afstand van 1100 km van Prince Rupert is de aardbeving ge voeld tot in Edmonton en Alberta toe. Er worden geen slachtoffers gemeld. Te De Bilt werd heden Maandagmor gen om 12 min. over 5 een buitengewoon sterke aardbeving geregistreerd, waar van de haard vermoedelijk gelegen was aan de Westkust der Ver. Staten. Gistermiddag hebben gewapende Sovjet-militairen in Wenen geprobeerd een Oostenrijker te ontvoeren. Onge wapende Britse militaire politie ver hinderde dit. Tijdens het incident moest de hulp van gewapende Britse militai- ren worden ingeroepen, om de Russen te beschermen tegen een menigte woe dende Weners, die o.m. de banden van de jeep stuksneden. Volgens het Britse politierapport stop te de chauffeur van een Sovjet-jeep op een brug om de weg te vragen. Een Oos tenrijkse man in burger sprong toen uit dt auto en riep: „Ik word ontvoerd". Hij trachtte te vluchten, doch de Russen liepen hem na en sloegen hem met een revolver op het hoofd. Het voorval werd gezien door een Oostenrijkse chauffeur, die zijn vracht auto dwars op het rijvlak zette teneinde de weg af te snijden. Juist passeerden twintig ongewapende mannen van de Britse militaire politie, die een cordon om de jeep vormden, teneinde de Russische militairen on der wie zich een kolonel bevond te gen de Oostenrijkers te beschermen. I>e ontvoerde bleek te zijn dr. Karl Sondermann, die met ernstige hoofd wonden naar het ziekenhuis werd over gebracht. Toen de gewapende Britse soldaten versdienen, trokken de Russen zich te rug.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1