Geen filiaal maar eigen zaak Dr. drees bepleitte vertrouwen m Voor vrede, vrijheid en samen werking 1 G GS Een onherroepelijk beslnit bevestigd Nederland mag nog slechts een bekwame vriend zijn Weerbericht Het scheppen van sfeer thuis In Frankrijk hangt de vlag halfstok EEN STAD SCHUDDE OP HAAR GRONDVESTEN a §§H ON DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „Laat ons thans een nieuwe geschiedenis aanvangen'' Rood-witte vlag mag wapperen in Batavia LAGEN Gemeenschapsbanden zeer losjes Openingsrede dr. Drees Gezinsbeschaving is geen kwestie van geld Stapels doodkisten met brandslachtoffers 500 doden bij ontploffing op Formosa Weer op zoek naar een goudschat Geen Benelux-vuur Vliegtuigramp kost 21 levens frtrte JAARGANG WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1949 Na P012 Boven: Minister-president dr. W. Drees tijdens zijn gistermiddag ge houden rede ter opening van de Ronde-Tafelconferentie, rechts naast hem dr. Prinsen, secretaris-generaal van het ministerie van Binnen landse Zaken. Hiernaast: de minister-president van de Republiek, drs. Moh. Hatta spreekt de vergadering toe. HATTA SPREEKT: (Van onze redacteur). „In dc eerste plaats gevoel ik behoefte om aan de Indonesische afgevaardigden hier aanwezig te verklaren, dat, toen van Neder landse zijde bij voorafgaande overeenkomsten de bereidheid werd "Vastgelegd om aan de Verenigde Staten van Indonesië de souvereiniteit over te dragen, dit voor Nederland een onherroe pelijk besluit betekende." Aldus karakteriseerde de Nederlandse minister-president, dr. Drees, de diepere gedachte van de gisteren door1 hem geopende Ronde-Tafelconferentie. VOOR HET VADERLAND GEVALLEN WARM WEER Dit is gezins-cuttuurl DE ZEVENSPRONG TSJANG KAI SJEK DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. n Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Op weg naar onafhankelijkheid (Van onze redacteur) Een ietwat bedekte, maar tocli zonnige hemel; een bijna tropische warmte, welke een wat benauwde sfeer veroorzaakt Is deze natuurgesteldheid het beeld van de grote conferentie, welke straks gaat beginnen? Niemand weet het, niemand durft een voor spelling te doen. Men hoopt, dat het ditmaal goed zal gaan, maar men heeft al zoveel disillusies beleefd, dat, als men over de voor uitzichten der komende onderhandelingen spreekt, men sleehts uiterst voorzichtig geformuleerde meningen te horen krijgt. Een Nederlander. Misschien zal het hier wel gaan; maar zullen se het ginds wel klaarspelen. Een Indonesiër: Wij hebben de schoonste verwachtingen, maar En hij voltooit de zin niet- Vast richtsnoer Onder de beginselen, die als vast richtsnoer gelden, noemde dr. Drees: de spoedige vestiging van de V.SJ. als souvereine democratische staat op fede ratieve grondslag; het zelfbeschikkings recht der bevolkingen; de samenwer king met Nederland, eventueel met het Verenigd Koninkrijk der Neder landen, in een Nederlands-Indonesischs Unie, aan het hoofd waarvan staat de Koning der Nederlanden. „Over de vraag of speciaal Nederland, dan wel het Verenigd Koninkrijk der Neder lenden in de Unie zal zijn opgenomen, zal slechts worden beslist na nader overleg met Suriname en de Antillen". Nadat minister-president dr. W Drees de openingsrede had uitgesproken, was het woord aan de voorzitter der republi keinse delegatie, drs. Moh. Hatta. die sprak in het Indonesisch. Hatta verklaarde, dat de kern der moeilijkheden in het verleden gelegen was in de kwestie der souvereiniteit. De souvereiniteit van Nederland was naar zijn mening gebaseerd op de historie, maar sedert de Indonesische onafhanke lijkheidsproclamatie op 17 Augustus 1945 voelt het Indonesische volk zich souverein. Die proclamatie vormde de verwezenlij king van de idealen van de Indonesische nationale beweging, die reeds veertig jaar op gang is Als gevolg van het misverstand omtrent de aard van de Indonesische vrij- heids-idealen ontstond er van af het be gin een psychologisch conflict tussen het Ned. volk en het volk van Indonesië. Met hoeveel nadruk men ook van Ned. regeringszijde juridische argumenten naar voren brengt, dat de souvereiniteit over Indonesië bij het Koninkrijk der Neder landen berust, het Indonesische volk in de republiek is van mening en ervaart, dat zijn staat souverein is. Het beeft een eigen politiemacht, het heeft een eigen geldwezen en niet te vergeten ook een eigen buitenlandse politiek en een buitenlandse vertegenwoordiging, die zich met de dag uitbreidt en hechtere verbindingen legt met andere landen. Economische kwesties Sprekend over economische kwesties zeide Hatta: „Ik weet, dat zeer velen in Nederland de vrees koesteren, dat het Ned. kapitaal en de Ned. econ. belangen in Indonesië in gevaar zullen komen, wanneer Indonesië onafhankelijk en sou verein wordt". Hij verwees naar de ver klaring in het politiek manifest, door de republiek op 1 Nov. 1945 uitgegeven, waarin de Ned. kapitaalsbelangen en economische belangen worden gewaar borgd. In dit standpunt is geen verande ring gekomen, aldus Hatta. „Men moet in Nederland vooruit kun nen zien met een dynamische blik, dat een onafhankelijk en souverein Indonesië geen nadeel, maar op ie duur voordeel aan het volk van Nederland zal bren gen. In het bijzonder zal een samenwer king tussen Nederland en Indonesië op economisch gebied zodanig geregeld kun nen worden, dat de opbouw in Indonesië volgens een plan, lopende over tientallen van jaren, gecoördineerd zal kunnen worden met de ontwikkeling van de nieuwe industrie in Nederland, die. zal kunnen voldoen aan Indonesische be hoeften aan verschillende goederen en productiemiddelen. In één opzicht zal het Ned- kapitaal misschien inderdaad ver lies moeten boeken. Het nieuwe bestel eist van de regering een welvaartspoli- tiek voor het volk, hetgeen als gevolg zal hebben een toekomstige verkleining van het winstdeel van het kapitaal in de verdeling van ie opbrengsten. Sultan Hamid aan het tvoord Vervolgens was het woord aan de voor zitter van de delegatie der B. F. O., Sul tan Hamid II aan Pontianak. Hij memo reerde het herstel van vertrouwen ont staan door de preliminaire conferentie en de inter-Indonesische conferentie. Bj< het interindonesische gesprek was zijns inziens duidelijk gebleken, dat er in we zen geen scheiding bestaat tussen de ge bieden en volkeren van Indonesië. „Het lijdt geen twijfel", aldus de Sultan „of wij, Indonesiërs, zullen het onder elkaar spoedig eens worden over een uitgewerk te staatsinrichting van de Republiek In donesia Serikat op federale en demo cratische grondslagen". Ten paleize te Batavia was gisteren een bijeenkomst belegd, waarbij o.a. vele republikeinse en federale autoriteiten aanwezig waren, om de opening van de R.T-C. te beluisteren. Ook een aantal secretarissen van staat en Nederlandse ambtenaren was hierbij tegenwoordig. Nadat de opening van de Ronde Tafel conferentie was uitgezonden, deed de heer Lovink mededeling van de beslis sing der regering, dat de Roodwitte vlag mag worden gevoerd en dat het pand Pegangsaan 56 te Batavia aan de repu bliek wordt teruggegeven. De voorzitter der republikeinse dele gatie, de heer Susanto Tirtopridjo, be antwoordde de heer Lovink in zeer har telijke bewoordingen. De majestueuze Ridderzaal, waar zich zulke belangrijke fazen <jer Nederlandse geschiedenis hebben afgespeeld, wordt voor deze gelegenheid Ronde-Tafelzaal Op de vorstelijke zetel en face van de plaats, waar op de Derde Dinsdag de troon staat, neemt Nederlands minister president, dr. Drees, plaats; hij zaj conferentie openen. Tegenover hem, ais ter linkerzijde, bijna op de treden dus van de troon, heeft de Unci haar plaai- sen. Aan de ronde zijde van deovale tafel zien we „de negen mannen"; tus sen hen en de minister-president de Ne derlandse delegatie. Ter rechterzijde van dr. Drees zetelt de Republikeinse dele gatie en vervolgens in de rechter halve cirkel de B. F. O.-afvaardiging. En achter al deze autoriteiten, die het lot van Ne derland en Indonesië in handen hebben: de deskundigen, velen in getal. Dan is het grote moment aangebroken. Minister-president Drees verheft zich van zijn zetel. „Het algemeen kader van het overleg tér conferentie", zo zeide de minister o.m., „is reeds geconstrueerd: de taak der conferentie is: aan dit kader een reële inhoud te geven. Laten wij, als wij ons tot onze taak zetten, ons er van bewust blijven, welk een ontzaglijke last de noodlottige gang van zaken op beide landen heeft gelegd-'Dit besef versterkte in ons het voornemen alles in te zetten, teneinde thans de grote doeleinden van vrede, vrijheid en samenwerking te ver wezenlijken. De minister-president zeide voorts, dat h(j het als een behoefte gevoelde de Indonesische afgevaardigden te verkla ren, dat het van Nederlandse zijde bij voorafgaande overeenkomsten vastge legde voornemen, aan de verenigde sta ten van Indonesië de souvereiniteit over te dragen, een voor Nederland on herroepelijk besluit betekende. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Marine: Gesneuveld 23 Juli mar. 2e kl C. van Straten uit Deventer. Kon Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 25 Juli na vermis sing: mil. sold. 2e kl. Rahiman. Gesneuveld 2 Augustus Men. sold. 2e kl. inf. W.' Worotikan. Gesneuveld 3 Augustus Soend. sold. 2e kl. Na-na Soedarna. Gesneuveld 4 Augustus Soend. sold. Ie kl. Adi. Allen afkomstig uit Indonesië. eze beslissing', aldus dr. Drees, „be- nie. op een impuls van sentiment of op een zich onwillig neerleggen bij een overmacht van omstandigheden. Deze beslissing beiust op een. langzaam gerijpt inzicht dat langs deze weg in de huidige wereldsituatie de belangen van Neder land en Indonesië en een zegenrijk samen- gaan van deze landen het best konden worden bevorderd. ,Wel zouden naar het oordeel van velen in Nederland aller be langen er mede gediend zijn geweest, in dien een rustiger en geleidelijker over gang mogelijk ware gebleken, maar het heeft geen zin de gevolgen voorbij te zien van de versnelling van de ontwikkeling, die is ingetreden als nawerking van de oorlog, en de gezonde gedachte van de eigen souvereiniteit van Indonesië eist thans spoedige verwezenlijking. Wanneei dan ook, na een succsvoile afloop van de Ronde-Talel-conferentie, aan Nederland de taak toevalt zijn souvereiniteit aan een nieuwe democratische, Indonesische rechtsstaat over te ragen, dan betekent dat een daad, die gedragen wordt door een belangrijke meerderheid van ons volk". De minister-president vervolgde, „wanneer men aan Indonesische zijde dezë conferentie wil beginnen met het vertrouwen, dat de spoedige vorming van de souvereine Indonesische staal voor Nederland een even Onbetwist pro grammapunt is als voor de Indonesiërs, dan wil Nederland daartegenover het vertrouwen plaatsen, dat aan Indone sische zijde met even grote ernst ge streefd wordt naar de vorming van een nieuwe band tussen Nederland en In donesië, die een blijvende zegenrijke samenwerking tot resultaat zal hebben. Dr. Drees spoorde vervolgens aan tot vermijding van alles wat kwetst of voea- sel geeft aan een gegrond wantrouwen. „De geschiedenis zal uiteindelijk oor deel vellen over deze conferentie. Ik hoop van ganser harte, dat alle gedele geerden de kracht zullen bezitten om de vérleiding te weerstaan het grote doel in gevaar te brengen ter wille van een tijde lijk succes en een momenteel applaus van een bepaalde groep van medestanders" De leider der Nederlandse delegatie, de minister van OverzeeseGebiedsdelen, v. Maarseveen, amplificeerde de woorden van de minister-president als volgt: „La ten zij, die straks het vrije Indonesië zul len vormen, de wereld tonen, dat Indo nesië zich zelf besturen kan in orde, en dat het voor de orde noodzakelijke gezag door Indië zelf kan worden voortgebracht en uitgeoefend. Ik zeg dit alles met grote aandrang en Uit de grond van mijn hart, en ik geef daarbij de verzekering, dat de Nederlandse troepen, indien zekere inci denten en verschijnselen, die hen in de laatste dagen hebben verontrust, verder achterwege blijven, met kracht hun mede werking zullen geven tot het bereiken tot De verwachting van heden morgenavond luidt: Veranderlijke bewolking met een afnemende kans op enkele ver spreid optredende o„weersbuien. Meest zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Warm weer. Donderdag 25 Augustus: Zon op: 5.39 uur; zon onder: 19.44 uur, maan op: 7.06 uur; maan onder 20.38 uur. (Van onze verslaggever) Vier dagen congresseerden de in het gastvrije Voorhoutse huis, eens de oudere kapelaans en de P toors van het diocees Haarlem nun klassieke opleiding genoten. Rijk voorJ zien van stof om te overdenken, uit te dragen en zo mogelijk toe te passen zijn de mannen weer naar hun gezin nen vertrokken Doch niet voordat de K.A.V.-voorzi ster mej. C. Stringa hun ook iets meegegeven had voor het ge zin, de gemeenschap van waaruit iedere hervorming en verbetering van de wereld zal moeten opgroeien. Wanneer immers de gezinnen niet ge zond zijn, wanneer daar geen beschaving, rechtvaardigheid, liefde, kortom de ge hele trits van persoonlijke en maatschap pelijke deugden worden aangekweekt, kan men ook de maatschappij niet ver beteren. Cultuur is een woord, dat vele arbei ders misschien vreemd in de oren klinkt. Maar toch: nu de arbeiders reeds vele van hun sociale wensen in vervulling hebben zie,, gaan, nu zij macht en gezag hebben verkregen, moeten deze worden aangewend om cultuur te maken en cul tuur te bre-gen onder de arbeiders Met een reële kijk op de zaken, moest de inleidster enige orjtiek uitoefenen op overspannen pogingen om de arbeiders- cultureel te verheffen. Doch ook de aan wezige mannen moesten enkele onver guide/pillen slikken. Zeer nadrukkelijk werd er op gewe ien, dat de man zijn vrouw minstens in geestelijk opzicht moet bijstaan in haar werk voor het gezin. Het doet er niet toe welke positie hij inneemt en hoe overladen hij is met werk. Dit is zijn eerste en voornaamste roeping. De bajid tussen man en vrouw moe* door wederzijdse interesse en hulp, door kennis yan en respect voor eikaars per soonlijkheid voortdurend versterkt wor den Te groot is het aantal dat hiervoor uit laksheid te weinig moeite doet Het is echter juist de eenheid tussen de echt genoten die aan de kinderen het spre kend voorbeeld geeft van de deugden die ook in de maatschappij zo broodnodig ziin Als de kinderen deze echter niet zien bij hun ouders, kunnen ze elders nooit worden geleerd. Wanneer de goede sfeer in het huis gezin heerst wanneer men de schoon heid van het gewonedagehjteeleven weet te waarderen, is daar reeas een culturele factor van enorme betekenis aanwezig. En dit is geen kwestie van geld, want 't kost niets behalve liefde en zelfopoffering. Toch moeten ook ruimere terreinen van de cultuur en de kunst gemeengoed van de arbeidersgezinnen worden. Vooral via de Kath. Arbeiders Vrouwenbewe ging wil mej. Stringa trachten de jonge arbeidersvrouwen in te leiden in veel schoons, wat voor haar verborgen ligt. Zij waarschuwde echter voor al te grote ijver: Beethoven en Vondel liggen aan het einde van de weg. Er is al veel oe- reikt. wanneer b.v. het fijne naaldwerk meer beoefend wordt. In de slotvoordracht van deze studie dagen schilderde mr. dr. Thom. Keule- mans O.C, het schrikwekkende beeld van de geschiedenis, die te schrijven is als een aaneenschakeling van oorlogen. De vaderlandse geschiedenis van enkele landen heeft telkens drie perioden: het voorbereiden van een oorlog, het voereqj van een oorlog en het doodbloeden daar- aan. Ook thans weer leven we in een tijd vol dreiging,*waarin vier staatshoofden practisch het lot in handen hebben van twee milliard mensen. Op een gegeven ogenblik kunnen zij 'egen elkaar te wa pen worden geroepen onder het mom van vaderlandsliefde e.d. doch in feite om macht en bezit. Pater Keulemans preekte geen pacificisme, doch hij wei gerde zich neer te leggen bij een situatie, waarin wel degelijk verandering kan worden gebracht. Omdat de mensen over de gehele we reld niet b iten elkaar kunnen en oorlog tot iedere prijs voorkomen moet worden, is een nauwere aaneensluiting nodig, waarvoor het Federalisme met alle mid delen strijdt. Thans wordt te Straatsburg de eerste, vergadering van de Europese Assemblee gehouden met het doel deze idealen te verwezenlijken. Straatsburg is echter nog maar het al lereerste begin en pater Keulemans be zwoer zijn gehoor om met inspanning van alle krachten te strijden voor het federalistische ideaal, het enige middel tegen een dreigende oorlog. De onderwerpen op deze studiedagen behandeld, zullen zoveel mogelijk wor den opgenomen in de wint vrprogramma's van de plaatselijke afdelingen van de K.A.B. Tevens verschijnt over enkele maanden een verslagboek, zodat de rijke gedachten kunnen doordringen tot een zeer groot aantal katholieke arbeiders. Het verslagboek' is te bestellen bij de K.A.B., Antonie Duychstraat fl, Den Haag, van een gemeenschappelijk doel. Ons ge meenschappelijk doel is de vrijheid en samenwerking te verwezenlijken van In donesië en Nederland en hun beider be langen te bevorderen." Aan dit gemeenschappelijk doel gaat echter de vrijwording van Indonesië vooraf. Zoals de minister reeds had ver klaard: „Sinds Nederland bU de over eenkomst van Linggadjati zich bereid verklaarde de souvereiniteit over Indo nesië aan de Verenigde Staten over te dragen, heeft het die bereidheid ook in zijn Grondwet verankerd. Die over dracht zal, ais ze eenmaal heeft plaats gehad, nlmmeer meer teniet gedaan kunnen worden. Elke gedachte, dat de souvereiniteit nog ooit tot Nederland zal terugkeren, is uitgesloten. Het vrij heidsideaal van de Indonesische volke ren zal dus, voor zover dit van Neder land afhangt, onherroepelijk verwezen lijkt worden." Dit zijn inderdaad zwaarwichtige woor den. De redevoeringen der twee Neder landse ministers waren er bovenal op ge richt de laatste restanten van wantrou wen, welke eventueel bij de Indonesiërs mochten voortbestaan, weg te nemen. Duidelijker en ondubbelzinniger kan in derdaad niet gesproken worden. Heeft de aan Indonesië geschonken ze kerheid bij de leiders van de Republi keinse en B.F.O.-delegaties werkelijk weerklank gevonden? Wij, en we gelov^p, dat dit voor de meeste Nederlanders het geval zal zijn, hebben de rede van de Republikeinse delegatie-leider, drs Moh. Hatta, een echte politieke geloofsbelijdenis, met een zekere teleurstelling aanhoord. De nadruk welke hij legde op het voor een deel (hoe groot?) der Republikeinse bevolking ongetwijfeld juiste gegeven, dat men van mening is en ervaart, dat haar staat sou verein is, en dat derhalve de souvereim- teitsoverdracht door Nederland louter een formaliteit is, deed juist op deze confe rentie pijnlijk aan. Vooral wijl daaruit de conclusie werd getrokken, dat men nu maar zoveel mogelijk moest handelen en geen tijd verliezen. Bij die snelheid, meende Hatta, moet het vraagstuk van de Nederlands-Indo nesische Unie liefst een zo klein moge lijke rol spelen. Die kwestie komt later wel aan de orde, ais de souvereine sta ten van Indonesië zich hebben geconso lideerd en de samenwerking met Neder land, overigens in een zo los mogelijk juridisch verband, een feit zal zijn ge worden. Wij hebben het gevoel, dat dit stand punt de besprekingen niet zal vergemak kelijken; integendeel. Daarom achten wij het wel van betekenis, dat. de voorzitter van de Unci, de Australiër Critchley, na zowel Nederland als Indonesië geluk te hebben gewenst, met de duidelijk uitge sproken goede wil om tot een allen be vredigende oplossing van het Indonesische vraagstuk te komen, met nadruk ver klaarde: De Commissie is er van doordrongen, dat de volkeren van Nederland en In donesië de nieuwe Unie onontbeerlijke gaven kunnen schenken: het Neder landse volk zijn onschatbare ondervin ding en zijn technische en administra tieve bekwaamheid, het Indonesische volk de levenskracht van zijn nationa lisme en de geestdrift van nieuw-gebo- ren souvereiniteit. De conferentie gaat nu in geheime zit tingen; en men schijnt het geheim voor lopig strikt te willen handhaven. Moge, zoals zowel Hatta, en sultan Hamid als minister Van Maarseveen die afsmeekten, Gods zegen op de conferentie rusten. Er staat voor het heil van twee volken veel op het spel. Het hoofd van het bureau criminele voorlichting afdeling politie van het mi nisterie van justitie te 's-Gravenhage hè, hè heeft ons gisteravond via de krant verzocht goed op de bankjes van honderd te letten, want er zijn valse in omloop. De meesten uwer zullen zich gezien de financiële situatie weinig kopzorgen maken over die valse biljet jes. Begrijpelijke onverschilligheid- Nu zijn er vele onverschilligheden, maar niet alle zijn begrijpelijk. Een goed geweten bijv. is eigenlijk een gewone zaak maar daarnaast een van een der gelijke kwaliteit, dat Thomas a Kempis de rest in de wereld er ongeveer niets bij acht. Doch hoevelen hebben niet hun geweten in onverschilligheid het zwijgen opgelegd? En dat is erg- Wat ook altijd weer treft is de onver schilligheid in het maatschappelijke le ven. De kreet van pater Euthymius, nog zo pas weer op de studiedagen te Voor hout geuit: „Er is geen kerstening mo gelijk, vóór er menselijkheid is", zal nog dikwijls herhaald moeten worden. Permanent worden we aangespoord arbeid, veel arbeid te verrichten. Doch de naam „arbeider" heeft nog altijd de betekenis van lieden uit de laagste klas. Men wrikt en tobt, om onder die naam uit te komen, 't Is belachelijk, maar een feit. Waarom schaamt men zich voor die naam als bekwaam vakman, waarom halen zo vele meisjes hun neus op voor een arbei der als a s- man? Er zijn arbeiders, die herhaaldelijk van zich zelf getuigen, dat zij „maar arbeider zijn". Er zijn ook lieden, die van mening zijn, dat tegenover arbeiders ongeveer alles is geoorloofd als wezens, die mis schien dan nog iets boven het dier uit komen. Meer fierheid mannen, en meer eer bied, heren. We moeten geen groeperingen In een U- en een jou-stand uiteen doen vallen. Tegenover elke man en vrouw dient be leefdheid in acht te worden genomen. Daarom ook bevreemdde ons 'n passage in het hoofdartikel van de jopgste „Sur- sum Corda" (De harten omhoog!) Eén woord van U. dokter, één woord van U, notaris. Eén woord van jou. conducteur, één woord van jou, vriend in het schaftuur. Aldus stond er te lezen. Een mens is een mens. En een dron ken notaris is even erg als een dronken „arbeider". We schreven hier al meer: Bij O. L- Heer ontlopen de hoogste en laagste men selijke rangen elkaar niet zoveel. We zien het volgende al gebeuren bij de poort van St- Petrus: „Komt u binnen mijnheer de nota ris en kom jij ook maar, conducteur". De Goddelijke maatstaven zijn en lig gen gelukkig anders dan die der mensen- We kennen tegenwoordig naast fuif- ook swingnummers. Laten we in het maat schappelijke leven proberen de zeven sprong te maken. Daarvoor behoeft zich zelfs een koningin, niet te generap. Hulde, Vorstin, dat was een exempel metterdaad. HENK VAN DERlJiAZE. Vanmorgen werd in geheel Frankrijk op alle openbare gebouwen de vlag halfstok gehesen als teken van natio nale rouw voor de slachtoffers van de bosbranden nabij Bordeaux. Alle ver makelijkheden zijn verboden. Frankrijk treurt over het verlies van een aantal van zijn beste zonen, die dapper het vuur in gingen om hun evenmensen te redden. Het juiste aantal doden is nog steeds niet bekend, maar men vreest, dat de schatting van 230 eerder te laag dan te hoog zal blijken te zijn. Het zwaarst getroffen blijkt het stadje Cestas waar 200 huizen verbrandden. In een hoek van het plein zijn blank-houten doodkisten opgestapeld. Toen de burge meester Giraudeau die in de strijd met de' vlammen het leven verloor en wie posthuum het legioen van eer is verleend gistermiddag begraven werd, was de plaats nog voor drie kwart door vuur omringd. Ondanks d-e regen zijn op enkele plaat sen nieuwe branden uitgebroken, die krachtig bestreden worden Er zijn opnieuw vijf personen ge arresteerd. die van brandstichting wor den bes\huldigd. Een van hen is een Spanjaard. De nieuw benoemde aartsbisschop van Parijs, monseigneur Maurice Feltin, heeft gisteren een bezoek aan de geteis terde gebieden gebracht. „L'Aurore" (uiterst-rechts) valt scheTp uit tegen de minister van binnenlandse zaken, Jules Moch, die zijn vacantie in Oostenrijk niet onderbrak om terug te keren en persoonlijk de leiding van de blussingsmaatregelen op zich te nemen. ,,Le Ma-tin", een R.P.F.-orgaan, schrijft „Morgen zullen wij de ware toedracht moeten vernemen. De veroordeling van enkele gekken en misdadigers zal ons niet doen vergeten, wie verantwoordelijk is voor het gebeurde". Het Chinese vrachtschip „Chungli" is gisteren te Kaohsioeng op Formosa in de lucht gevlogen, toen 4000 ton ammunitie gelost werd. Twee schepen in de nabij heid kwamen tot zinken en aan de wal braken grote oranden uil Meet dan vijf honderd personen verloren het leven. In een gebied met een radius van een mijl werd zware schade aangericht. De gehele stad schudde op haar grondvesten en tien grote pakhuizen werden met de grond gelijk gemaakt. Gen Tsjang Kai Sjek is gisteren on verwacht in Kanton teruggekeerd, naar men aanneemt om te voorkomen, dat stappen worden gedaan om te geraken tot een afzonderlijke vrede met de com munisten, hetgeen door verschillende in vloedrijke personen te Kanton is geadvi seerd, Verwacht wordt, dat Tsjang de plan nen voor de verdediging van Zuid-China zal voltooien, in het bijzonder die voor Kanton. Vernomen wordit dat de communisten in Kiangsi, slechts enkele kilometers van de grens van Kwamtong (272 km. t. N O. van Kanton) een invasie-macht tezamen Geruime tijd geleden hebben we be richt over de plannen van enige onder nemende Zaankanters om een poging te wagen een goudschat te bergen van het in 1917 door de Engelsen ter hoogte van Den Helder getorpedeerde Duitse schio „Renate Leonhard". Gistermorgen ver trok de HD 57 met een wichelroedeloper aan boord naar het wrak. Uit experimenten en pulsproeven blijkt, dat de ligging van het wrak rich ting OostZuidwest is. Een eerder aangebrachte boei bleek na ruim een jaar nog precies op dezelfde plaats te liggen en alle stormen getrot seerd te hebben. Het vooronderzoek is hiermede afgesloten en thans kan de be slissing tegemoet gezien worden op wel ke wijze men de bergingswerkzaamheden denkt uit te voeren. Evenals vorig jaar zouden de experi menten de aanwezigheid der goudlading bevestigen Zondag woedde in de bossen onder de gemeente Calmthout op Belgisch grond gebied een grote brand, waarvan de rookontwikkeling in het Z.W. van Bra bant duidelijk waarneembaar was. Het vuur vond gretig voedsel in de aancen- gelegen bossen en heidecomplexen. Eerst tegen het vallen van de avond slaagde men er in het vuur tegen te houden, waardoor kon worden voorkomen, dat de brand ook op Nederlands gebied over sloeg. Het vuur kon wel worden tegen gehouden, doch niet worden gedoofd. Maandagmiddag laaide het wederom op, doch verdere uitbreiding kon door spoe dig ingrijpen worden voorkomen. Gis teren brak wederom de brand uit, nu m groter omvang dan Maandag. De brand weren van Ossendrecht, Woensdrecht en Bergen op Zoom namen aan de bestrij ding deel. Het vuur naderde gistermid dag de Nederlandse grens. Men slaagde er na onvermoeid werken uiteindelijk in het vuur precies langs de grens een halt toe te roepen, nadat een 1% km. lange brandgang was gegraven. De Belgen wa ren er ondertussen eveneens in geslaagd het vuur op eigen bodem te overmeeste ren Naar schatting is meer dan 500 ha bos en heide aan het vuur ten prooi geval len. Een vliegtuig van de Canadese Ko ninklijke Luchtmacht, dat sinds Zondag vermist werd, blijkt 400 km t. N. O. van Winnipeg te zijn neergestort. 'Alle 21 inzittenden kwamen om het leven; hier- brengen. De nationalisten treffen langs I onder bevinden zich 7 Canadese Eskimo's de grens van Kwantoeng voorbereidin-die aan kindervcrlani" leden en naar gen voor een tegen-offensief. een ziekenhuis zouden worden gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1