Twee temperamenten botsen op de R.T.-conferentie Oude bestuurders hebben rechten Maar vóór alles de vrijheid Intern. Vluchtelingenorganisatie inventariseert m ere Nazi-pers hersteld X Nieuwe prijzenpolitiek in de sigaren-industrie Op de' Iribune Nederlander klaagt zijn land aan eerbericht Allemaal leugens" zegt Von Manstein n Snapshots uit de Herverschijning grotendeels onder dezelfde namen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Meer vrijheid voor dagschotels Ondersteuning eindigt Juni 1950 Smokkelaar werd doodgeschoten Afleveringsplan op nieuwe basis Brik en fmitauto botsten Majoor Flinterman gereed Raad van Europa om bemiddeling verzocht Nederlandse boeren in Australië Minister Lieftinck naar Amerika riste JAARGANG VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1949 Nó. 21014 (Van onze redacteur) Langzaam, naar veler opvatting ietwat te langzaam, komt de conferentie op gang. Na de plechtige opening zijn twee dagen besteed aan de constituering van de centrale en de vijf speciale commissies. Maar vandaag komt er voortgang, nu het commis soriale werk om tien uur werd aangepakt. Mr. D. U. Stikker en drs. Moh. Hatta Vleesloze dagen blijven gehandhaafd Al heeft de Franse brandweer enig succes bij het bestrijden van de enorme bosbranden, toch is zij het vuur nog niet helemaal meester, wat blijkt uit deze recente foto, welke genomen werd ten Zuiden van Bordeaux. i: kleine tafeltjes zijn vlngSer schoon Mr. van Schaik, mej. Alkadrie en Z. H. de Susuhunan Paku Buwono Dr leraar Hatta 6n P&ter C" VrienS' 20.000 Beschermelingen in ons land (Telefonisch van onze Londense correspondent) seminarie te Djokja Malêise les, ongedwongen Dr. W. Drees oude bekenden Mr D. U. Stikker en Cochran een nieuw vlammetje VOETREIS DOOR EUROPA het bier is weer best OPPERBEVELHEBBER UIT KANTON GEDESERTEERD? Een dode en twee gewonden Thans voor snelheidsvlucht BIJ DE DAMES IN DE LEER WEINIG VERANDERING Zij maken het goed IN MALANG WORDT HET BETER DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 13-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Men mene echter niet, dat er achter de schermen nog niets is gedaan. Inte gendeel, in zuiver informele contacten, welke echter vaak beslissend voor ue loop der gebeurtenissen zijn. zijn de schermutselingen reeds begonnen, ui juister wellicht worden zij voortgezet. De R.T.C. toch is geen evenement op zich. Het is veeleer de naar ieder hoopt laatste en afsluitende schakel van een lange reeks besprekingen. Wat zich ju afspeelt is een faze in de geleidelijke ont wikkeling met als markante punten: de proclamatie van de Republiek, de Hoge Veluwe, Linggadjati, Renville, de Van Royen—Rum statements, de 22ste Juni, de cease-fire-order. Bij al deze besprekingen kwamen twee temperamenten tegenover elkaar te staan: dat van de bedachtzame Nederlan der die zijn volle verantwoordelijkheid tegenover Indonesië voelde, en daarom geen onberaden stappen wilde doen, doch alles in juridische formules wilde vast leggen', en dat van de revoiutionnairt Indonesiër, die slechts één doel voor agen had: de vrijheid, de onafhankelijk heid, de souvereiniteit van zijn gebied; daarna zouden, meende hij, rust, orde, veiligheid en welvaart als vanzelf uit het door de natuur zo zeer begunstigde, zon bestraalde land oprijzen. Deze twee temperamenten hebben vier jaar Jang, soms fel, tegen elkaar gebotst. Maar uit deze strijd is toch iets goeds voortgekomen: over alle wantrouwen heen, dat volkomen wederzijds was, is beter begrip voor eikaars doeleinden ge boren. En het is meer dan louter indruk, dat hier in Den Haag de twee volken, die zo lang bij elkaar hebben behoord, zich niet op een schelding der wegen bevin den, maar juist naar de methoden zoe ken om, zij het op een nieuwe wijze, tot. duurzaam samengaan te komen. Als de conferentie doorgaat in de sfeer en de geest, waarin naar aller opvatting de eerste contacten hier in Holland zijn tot stand gekomen, dan mag men op een resultaat rekenen, dat voor de toekomst goede verwachtingen in zich bergt. De Nederlanders ontveinzen zich allerminst, dat er offers zullen moeten worden ge bracht. Het eigenaardig karakter, dat een koloniaal bewind heeft, breng' nu een maal mede, dat de kolonisator grote, dik wijls onevenredig grote winsten uit zijn bezit trekt. Die tijd is onherroepelijk voorbij. Er is een revoTutionnaire natio nalistische golf over geheel Oost- en Zuid-Oost-Azië gegaan; dat zijn perio diek op verschillende punter van de we reld voorkomende verschijnselen, welke onverbiddelijk consequenties, vaak zeer onaangename voor een der partijen heb ben. De Indonesiërs van hun kant hebben tenslotte begrepen, dat hun oude De- stuurders rechten hebben, welke men, als men van de grond af een nieuw staats bestel wil opbouwen, niet met voeten kan treden. Dg voorzitter van de Unci heeft het ondubbelzinnig geformuleerd: ,,de twee volken kunnen de Unie onont beerlijke gaven schenken". Inderdaad „onontbeerlijk", als men zo snel mogelijk een werkelijk souverein Indonesië wil opbouwen, innerlijk bestand tegen de destructieve krachten, welke in en bui ten de toekomstige nieuwe staat op de lo liggen om zich van de macht mees te.' te make en een regiem te vestigen, waartegenover het kolonialisme van -Je donkerste periode als een paradijs af steekt. In verschillende gesprekken met Indo nesiërs voelden wij het door-zettend be sef van deze, misschien harde realiteiten. En vele republikeinen zien met grote be- zorgdheic naar de ontwikkeling op Java en Sumatra zelf al pogen zij de ge beurtenissen aldaar met de mantel der liefde te bedekken dan naar de con ferentie-moeilijkheden, welke zeker zul len komen maar, tenzij ergens de goede wil zou gaan ontbreken, niet onoplosbaar zijn. Dan is het wederom meer dan louter een indruk, dat buitenlandse journalisten op de R.T.C., in tegenstelling met wat tot dusverre inzake de Indonesiscue kwestie het geval was, besef en waar dering voor Nederlands houding en standpunt tonen. Wij weten niet, of dit zó zal blijven als het grote, alles-overheersende poli tieke probleem in de eerste commissie grondig wordt aangepakt. Dr redevoe ringen van de eerste dag doen zeker scherpe debatten verwachten, en dan zul len de standpunten van deelnemers en toeschouwers geaccentueerder tot uiting komen. Dan zal ook de minderh xjenkwestie, welke door het B.F.O.-communiqué een ietwat onaangenaam uitzicht heeft ge kregen, tot opheldering moeten worden gebracht. Zal zonder hen over hen ge oordeeld worden? Sommigen vrezen het; maar we hopen, in het belang van In donesië zelf, dat de Nederlandse rege ring tenminste zal kunnen verwezenlij ken, wat minister Van Maarseveen vorige week in de Tweede Kamer heeft toegezegd. Het is een minimum, waaraan helaas! al weer wordt geknaagd. Te vermelden valt nog, dat tijdens, maar buiten de R.T.C. om, door de Indo nesische delegaties aan het definitieve ontwerp van de voorlopige grondwet voor Indonesië wordt gewerkt, en dat rtien dit aan de conferentie hoopt voor te leggen, opdat zal kunnen worden vol daan aan de tekst van de Nederlandse grondwet, welke over „waarborgen voor deugdelijk bestuur" spreekt. Dat de Republikeinse delegatie dit initiatief heeft genomen, stemt tot vol doening. In de Staatscourant van gisteren is ge publiceerd de beschikking Horeca-bedrij- ven 1949 van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Deze be schikking, welke vöor Horeca-bedrijven het verstrekken van maaltijden, de sa menstelling van producten, opnieuw re gelt, laat aan de orfdernemers thans een grotere vrijheid. De beperking van het aantal gangen en dagschotels is vervallen- De voorschrif. ten voor de grootte der vleesporties, zowel voor wanne maaltijden, koffie maaltijden als in broodjeswinkels zijn ongewijzigd gebleven, evenals het voor schrift dat kaas alleen in logies bie dende bedrijven bij het ontbijt mag worden verstrekt. De vleesloze dagen, Dinsdag en Vrijdag, blijven eveneens gehandhaafd. Het verstrekken van sau cijzenbroodjes is weer toegestaan, als mede tot 30 September het verstrekken en verwerken van rijst, welke buiten toewijzingen om is gekocht. Voorts zijn alle oude bepalingen over het verbruik van voedingsvetten ver vallen. Een dezer dagen gedane publicatie van de gedelegeerde voor Nederland van de internationale vluchtelingenorganisatie der Verenigde Naties, heeft nog eens in herinnering gebracht, dat de ondersteu ningswerkzaamheden dezer organisatie op 30 Juni 1950 een einde nemen. Personen in ons land woonachtig, die menen recht te hebben op bescherming van déze organisatie, (vluchtelingen en verplaatste personen, die zich nog niet c sr hebben aangemeld) zullen zich vóór 1 "jptember 1949 schriftelijk moeten doen registreren bij het bureau van de gedele geerde voor ons land, 't Hoenstraat 1 te 's-Gravenhage. Men kan'déze maatregel beschouwen als een algemeen inventarisatie door de I. R O. (international Refugee Organization), welke organisatie op 1 Juli 1947 een begin maakte met haar werkzaamheden, waarin eigenlijk alle bemoeiingen van tijdens en na de eerste wereldoorlog ontstane li chamen op dit terrein uitliepen. Bij het einde van de tweede wereld oorlog bedroeg het aantal personen, die zich buiten hun vaderland bevonden on geveer 12.000.000. Toen de I. R. O. in cml' 1947 haar taak aanvmg, had zij en vieer 1'300000 verplaatste personen nchtelingen in de vele Europese landen in bescherming te nemen en te tachten deze naar een definitieve be stemming te brengen. Het is moeilijk te zeggen hoeveel vreemdelingen zich in ons land bevin den, die menen recht te hebben op be scherming van de I. R. O. Onze rijks vreemdelingendienst beschikt niet over de definitieve cijfers. Men schat even wel, dat dit aantal in ons land ongeveer 20.000 bedraagt. Het aantal personen, dat in ons land financieel door de I. R. O. gesteund wordt, is in de loop van de laatste drie jaar teruggebracht van zes k zevenhon derd tot ongeveer 160. De ondersteu ning geschiedt op het ogenblik door de bestaande joodse, katholieke en protes tantse organisaties voor hulpverlening Deze ontvangen het geld van de I. R. O., bij welke zij haar declaraties indienen. De I. R. O. heeft ook 60 naar ons land uitgeweken buitenlandse studenten on der haar bescherming genomen. Er wor den pogingen in het werk gesteld nog een veertigtal voor het laatste studie jaar hier toe te laten, waarna de dan afgestudeerden hier een werkkring kun nen vinden. Nu de wederverschijning van tientallen nazikranten aan de voor avond van de eerste bijeenkomst van liet parlement van de nieuwe West-Duitse federale republiek is aangekondigd, worden door de Britse correspondenten in Duitsland daaraan levendige commen taren gewijd. De man van de „News Chronicle" te Berlijn zegt, dat dit feit de ambtenaren van de Britse en Amerikaanse militaire regeringen geschokt heeft. Een officieel Amerikaans verslag dat gisteravond bekend gemaakt werd, stelt vast, dat van de 106 nieuwe dagbladen, die van 1 September af weer in Beieren zullen ver schijnen, ajs resultaat van de opheffing van het vergunningen systeem, 80 pet. dezelfde namen zullen voeren, als waaronder zij gedurende de naziperiode werden uitgegeven, terwijl in de meeste gevallen de vroegere nazi-redacteuren de leiding zullen hebben. Op de Grote Heide te Venlo vlak bij de Duitse grens is Woensdagnacht de 26-jarige V. uit Venlo door een douane beambte doodgeschoten. V. bevond zich in gezelschap van twee andere mannen en toen het drietal door de douane-amb tenaren werd opgemerkt, zetten ze het op een lopen in de richting van de Duit se grens. Sommaties en waarschuwings schoten baatten niet. Daarop openden de ambtenaren het vuur op het drietal, dat een hoeveelheid smokkelwaar vervoerde. V. werd dodelijk getroffen en overleed vrijwel onmiddellijk. Ongeveer een jaar geleden was V. uit Indonesië teruggekeerd, waar hij als oorlogsvrijwilliger dienst had gedaan. In het rapport wordt gezegd, dat de bladen chauvinistisch, ophitsend, anti democratisch, antUsemitistisch zullen zijn benevens anti-Amerikaans .en tegen de z.g. verplaatste personen. Een - Brits woordvoerder "heeft gezegd, dat van de 53 dagbladen in de Britse zone slechts twee hun eigen persen hebben en dat slechts zeer enkele, of misschien in het geheel geen hunner, de aangekondigde terugkeer van de oude nazibladen zullen overleven. Wij hebben, zeide deze Britse bezettingsambtenaar, de gruwelijkste fout hiermede gemaakt. In de officiële Amerikaanse aankon diging wordt gezegd, dat de meeste van de nieuwe uitgevers in het verleden geen vergunning konden krijgen tot het uit geven van bladen met het oog op hun naziverleden. Verder heet het in het rap port, dat de 27 dagbladen, die met ver gunning in Beieren verschijnen, een to taal oplage hebben van 2.100.000 en dat de meeste hunner werken met installa ties, die toebehoren aan voormalige nazis. Volgens de correspondent van de „Dai ly Telegraph" te München. die een hoofdzakelijk op het Amerikaanse rap port gebaseerd uitvoerig telegram aan de wederverschijning van nazibladen met ingang van 1 September wijdt, heerst er veel verontwaardiging onder de plaat selijke Amerikaanse bezettingsambtena ren over deze ontwikkeling, wel ke nog slechts wacht op de for mele stopzetting van de controle door de Amerikaanse of andere bezet tingsoverheden. Het is klaarblijkelijk als uiting van deze verontwaardiging, dat de bekendmaking werd gepubliceerd. Een aanwijzing van de richting, die men verwachten kan en waarop in alle bladen, die zich met het geval bezig houden, bijzonder de nadruk gelegd wordt, is ge legen in het feit, dat Max Wilmy, die de drukker geweest is van 't anti-semieti- sche naziblad ,Der Stürmer", voornemens is een dagblad in Neurenberg uit t, geven. Wilmy was een nauwe relatie van de beruchte Jodenvervolger Julius Strei cher die te Neurenberg terechtgesteld werd wegens oorlogsmisdaden. Onlangs In Londen kwamen gisteren twee Ne derlandse jongelui aangewandeld. Het waren de 23-jarige G. de Ruiter, student aan de Econ- hogeschool te Rotterdam en de 21-jarige J. Veersma, student aan de T. H. te Delft. Daarmede sloten ze een nieuwe etappe af van hun 4800 K.M. lan ge wandeltocht door Europa. Ze hebben o.a. Finland, Zweden, Duitsland en Zwit serland reeds achter de rug. Tijdens de reis hebben zij gewerkt om in hun onder houd te voorzien. (Van onze correspondent) Reeds lang bestonden bij de Ned. si- garenmdustrie plannen om tot een col lectieve regeling inzake de prijsvaststel ling en leveringsvoorwaarden van siga- renartikelen over te gaan. Dezer dagen is een overeenkomst in werking getreden, die zowel uit princi- pieel als practisch oogpunt van zeer groot belang voor de Ned sigarenindustrie moet worden genoemd. Ongeveer 75% zijnde de groot- en een belangrijk ge- jpplte van de middemndustne heeft zich vriiwillig aan deze overeenkomst gebon- dpn De resterende 25 zijn bijna allen „fabrikanten die zullen moeten pro beren nu het aanbod van tabaksartikelen groter wordt het hoofd boven water te honden Hoewel de overeenkomst zeer concrete en zakelijke doeleinden nastreeft is toch de hoofdzaak van de overeen komst te zorgen dat misstanden geen toe gang meer krijgen in deze tak van in dustrie. De fabrikanten die zich vrijwillig aan deze overeenkomst hebben verbonden zullen alle sigaren, senoritas, en sprietjes onder rembours naar de Nederlandse af nemers zenden. Vooruitbetaling mag worden geaccepteerd en wordt niet als inbreuk op bovenstaande regeling be schouwd. De prijzen waarvoor sigaren, sprietjes en senoritas mogen worden te koop aan geboden of verkocht bedraagt de klein handelsprijs, verminderd met ten hoog ste 17 (4 bij verkoop door fabrikant aan groothandelaar en 14 bij verkoop door fabrikant aan kleinhandelaar. In deze percentages is de omzetbelasting- vergoeding voor groothandelaren en kleinhandelaren inbegrepen. Reclame in welke zin dan ook zal niet worden ge maakt. werd Wilmy door een van de anti-nazi rechtbanken in Beieren gevonden een „secondaire overtreder" te zijn. Hij heel'; een van de beste persen en drukkerijen in Duitsland. De persambtenaar van hét militair ge zag der V. S. in Beieren heeft gisteren verklaard, dat de meeste personen, die voornemens zijn nieuwe bladen uit te ge ven door het militaire gezag niet toege laten werden als uitgevers of redacteuren met het oog op hun nazi-verleden. Naar uit gewoonlijk betrouwbare bron te Hongkong verluidt, is de nationalis tische generaal Joe Han-Mou, die Woens dag door minister-president Jen Hsi-Sjan tot opperbevelhebber van het Zuid-Chi- nese front is benoemd, van Kanton naar Hongkong gevlucht. Waarnemers zijn van mening, dat, als dit bericht juist is, Kanton groter ge vaar loopt van een opstand dan van een communistische aanval. Een ernstige botsing tussen een door een paard getrokken brik en een fruit- auto op de Rijksweg tussen Baarn en Laren heeft gistermiddag één dode, een zwaar gewonde en twee lichtgewonden geëist. De brik met drie Limburgers, reed op de Rijksweg toen plotseling het paard door een onverwacht geluid schrok en begon te steigeren. De brik kwam daar door aan de linkerkant van de weg te recht. Een met grote snelheid achter de brik rijdende fruitauto uit Alkmaar, die bestuurd werd door de heer K. uit Oud karspel, wilde op dat ogenblik juist pas seren en greep nu door de onverwachte wending van het voertuig de brik van achter. Alle drie inzittenden werden uit de geheel vernielde brik geworpen. De 70-jarige M. Raven werd op slag gedood, zijn 65-jarige neef H. Raven werd deerlijk aan hoofd en borst gewond en brak beide benen. De derde en oudste inzittende van de brik, de 74-jarige E. Raven kwam er het beste af, hij liep slechts lichte ver wondingen op. Zij zijn allen afkomstig uit Houthem in Limburg. De fruitauto werd nauwelijks beschadigd, doch de chauffeur werd door de schok licht ge wond en was na het gebeurde zeer over spannen. Majoor Flinterman zat net in hotel „Hofken" op Ameland toen we hem gisteren telefonisch vroegen hoe het met de voorbereiding van de snelheidsproef ging. Hij was er gekomen met een Aus- tertjë met een snelheid van ongeveer 100 mijl. dat hij op de strip had neergezet. „Nou, het gaat best. Vandaag hebben we een paar proefvluchten gedaan, waar bij we opmerkten dat het parcours niet erg goed zichtbaar was. Daarom ben ik nu hier, om te kijken of we dat kunnen verbeteren". „Of het Zaterdag door gaat?" „Zo als de vooruitzichten nu zijn wel, maai je kunt dat nooit al te ver vooruit be kijken. We hebben hier hard gewerkt en er moet ook nog wel het een en ander gedaan worden". „Vliegt U Zaterdagmorgen of in de middag?" „Waarschijnlijk alle twee. Ik ben n.l van plan twee runs te maken één s mor gens en één 's middags". Menigeen zal zich hebben verbaasd over de grote nederlaag, die de Neder landse damesathletiekploeg in de drie kamp met Engeland en Frankrijk te Lon den heeft geleden- Want de athletiek in ons land beschikt toch over voldoende krachten om interland-zegepralen te kunnen behalen. Desondanks was het Nederlandse puntentotaal slechts 48 tegen Engeland 67 en Frankrijk 54. En ook stond desondanks de Nederlandse neder laag bij voorbaat al vast Het argument, waarop de insiders deze verwachting baseerden, geeft echter te vens een verklaring voor deze nederlaag althans over haar afmetingen. Op de eer ste plaats kwam Nederland zonder Fanny Blankers uit en iedereen kan wel na gaan, wat het voor verschil maakt, of Nederland op de sprintnummers met Blankers en Dillema dan wel met Dillema en Quick resp. Dillema en Karelse loopt, terwijl ook op de hordenloop, de esta fette en de springnummers (althans op die nummers waarop zij zou zijn uitge komen) de afwezigheid van Fanny ons méér dan één punt heeft gekost. Er is echter nóg een „zeer speciale" oorzaak van deze grote en bij voorbaat verwachte nederlaag. Op het programma stond namelijk ook een 800 meter en Nederland nam daar niet aan deel- In ons land staat men afwijzend tegenover 800 meter hardlopen als damesathletiek, en zeer terecht! De wedstrijd te Londen toonde ook wel duidelijk genoeg aan, dat deze afstand inderdaad voor dames absoluut ongeschikt is en slechts tot onverkwikkelijke tonelen aanleiding geeft. Door het niet deelnemen dus aan de 800 meter raakte Nederland op Engeland 11 en op Frankrijk 7 punten achter. Een eenvoudig rekensommetje brengt dan de Engelse en Franse totalen tot het Neder landse in een heel andere verhouding (ongerekend dan nog Fanny's afwezig heid Wij zouden dit athletiekvoorval tegen over een tennisincident van de jongste dagen willen stellen- Want in ieder ge val spreekt uit het optreden van de athletiekploeg een prettige sportieve in stelling: door een omstandigheid welke niets met haar capaciteiten te maken had zou zij deze wedstrijd bij voorbaat verliezen, maar zij bedacht dat niet het winnen of verliezen maar het deelnemen altijd het belangrijkste is, en dus deed zij mee. Maar bij de tenniskampioenschappen is tegen die instelling zwaar gezondigd. Daar weigerden n l- de sterkere spelers, door o.a- internationaal contact aan bui tenlandse ballen gewend, met Nederland se ballen te spelen. Zij wonnen het ge schil, de cracks, die toch al het voordeel van hun grotere vaardigheid genoten, maar er nu nog een steuntje^ bij kregen. Zij wonnen ook hun sets, maar zij gooi den overboord de sportiviteit jegens hun zwakkere speelmakkers, voor wie het een extra nadeel was om met ongewoon buitenlands materiaal te moeten spelen, terwijl zij aan Nederlandse ballen gewend zijn. Deze tennissterren wonnen en onze damesathleten verloren. Maar de verlie zers begrepen wat sport is en de winners niet. Het zou, dunkt ons, geen kwaad kunnen, als deze tenniswinnaars in het belangrijkste hoofdstuk: de sportiviteit, eens bij de dames een lesje gingen nemen. SUPPORTER. In een brieftelegram, gezoncen naai de raadgevende vergadering van Europa te Straatsburg, beschuldigt de Nederlander L. Tas te Abcoude Ne derland ervan de rechten van de mens te hebben geschonden. Hij deelt mede in 1941 uit het bezette gebied ontvlucht te zijn en zich bij de geallieerde strijdkrachten in Engeland te hebben gevoegd. Gedurende de oorlog diende hij als officier bij de Ned. strijdkrachten en nam op verzoek dee' aan de opleiding van het Ned. leger. In 194J5 keerde hij in het burgerleven te rug. Hij huwde op 20 Aug. 1945 Ilse Lorie Hoffmann die van Oostenrijkse natio naliteit was en toen Nederlandse werd. Zijn vrouw was in 1938 voor de nazi onderdrukking naar Engeland gevlucht en was tot aan haar huwelijk bij de BBC werkzaam. Haar ouders en colle ga's bij de BBC verkregen de Britse nationaliteit. In November 1945 werd Tas' vrouw de Ned. nationaliteit ontnomen door de toen in werking getreden noodwet, zij werd daardoor statenloos. De heer Tas is van oordeel, dat hem en zijn vrouw hierdoor onrecht is aan- De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Vanavond en vannacht: Veran derlijke bewolking met plaatselijk enkele onweersbuien en hier en daar mist. Weinig wind. Morgen overdag: Aanvankelijk vrij zonnig, maar later weer toenemende be wolking met plaatselijk enkele on weersbuien. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zaterdag 27 Augustus: Zon op: 5.42 uur, zon onder: 19.40 uu~: maan op: 10.06 uur, maan onder 20.54 uur. gedaan en vraagt aan de raadgevende vergadering om recht. Naar wij van bevoegde zijde verne men, is het juist, dat aan de echtge note van de heer Tas en aan vele ande ren bij het in werking treden van de wet Besluit F 278. houdende vaststel ling van het besluit gevolgen van het huwelijk met vijandelijke onderdanen, het Nederlanderschap ontnomen werd Er is echter inmiddels een wet in voor bereiding, die het Besluit F 278 weer zal opheffen. Het beroep van de heer Tas op de raadgevende vergadering van Europa zal ditmaal niet in behandeling kunnen komen, omdat de agenda reeds door de raad van ministers is vastgesteld. Drs. G. de Groot, die als vertegenwoor diger van de centrale stichting Land- bovw-emigratie een studiereis van 3 maanden in Australië heeft gemaakt, is vol lof over de werkzaamheden van de reeds 300 geëmigreerde Nederlandse boe ren. De meesten zijn zeer tevreden en werken met ambitie. Het merendeel van de nieuw aangeko- menen in Australië heeft zich in de staat Victoria gevestigd, het belangrijk ste zuivelgebied van Australië met een gematigd klimaat. De landbouwbedrijven in Australië zijr- zeven of acht keer groter dan die in Nederland, maar de eigendommen zijn er veel minder onderverdeeld. Dit maakt het mogelijk de veeteelt meer te concen treren. Het resultaat daarvan is o.m., dat melkmachines er in veel grotere mate worden gebruikt. Zij worden gebruikt door tenminste een derde van de Austa- lische veeteeltbedrijven. Begin September zal minister Lieftinck zich naar de Ver. Staten begeven om er zijn periodieke besprekingen met Ameri kaanse autoriteiten te voeren. Of hij op zijn reis door andere ministers zal wor den vergezeld, staat nog geenszins vast. „Allemaal leugens" en „gemeen mompelde ex-veldmaarschalk Von Manstein verscheidene malen, toen hq zich gisteren door de aanklager hoor de beschuldigen van liquidatie van dui zenden Russen, Joden en zigeuners en van het gebruiken van gevangenen als gids in de mijnenvelden, hetgeen een wisse dood betekende. De vroegere S.S.-generaal Ohlendorf, destijds commandant van een beruchte „verdeigingsgroep", die een groot deel van de door de veldmaarschalk bevolen executies heeft uitgevoerd, heeft gewei gerd vóór of tegen Von Manstein te ge tuigen, aldus Sir Arthur. Andere getui gen zullen echter verklaren, dat het bevel tot de massa-executie van 10.000 Joden op de Krim in 1941 afkomstig was van het hoofdkwartier van Von Manstein. Na de terechtstelling ontstond een ver schil van mening tussen Woehler, de stafchef van Von Manstein en Ohlendorf over de bestemming van de horloges, die van de slachtoffers waren afgenomen. Von Manstein had toen persoonlijk be slist, dat 120 horloges voor dienstgebruik aan het elfde leger waarvan hij op perbevelhebber was zouden worden afgegeven. Ten aanzien van het 17e en laatste I punt van beschuldiging de tactiek der verschroeide aarde zei de openbare aanklager, dat de evacuatie van sovjet burgers meedogenloos werd uitgevoerd en dat iedereen, die later in het on - ruimde gebied werd aangetroffen, ais spion werd doodgeschoten In het uo netz-bekken werden hele dorpen en sie den in brand gestoken. On 23 dezer des morgens om half vijf is de politiekost Kebisan nabij Malang door een gewapende bende overr-ompe-d, waarna 18 volledig gewapende agenten met de aanvallers meetrokken. In Malang heeft de politie in de afge lopen tien dagen regelmatig subversieve elementen, die bedrijven en toko s geld afpersten door zich uit te geven als re publikeinse strijders, gearresteerd. Bij de inwoners komt thans meer besef en men begint krachtdadig tegen deze elementen op te treden. Voorts heeft de politie verscheidene vuurwapenen in beslag genomen. De situatie in Malang is daardoor bevredi gender dan voorbeen, mede dank zij de intensieve politie-patrouiUes.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1