Vlaardingen krijgt een nieuwe brandweerkazerne Nieuws uit STAD en OMTREK CRITIEK OP HET MUSEUM LAATSTE BERICHTEN Sprinters starten in Kopenhagen RHOON GAAT 750-JARIG BESTAAN VIEREN allerbeste appelsap ■HW&t J\ l tte£Jelletjes Voorstel na langdurig debat met 24 tegen 2 stemmen aanvaard dUvuvkt Uaawni Derksen Hij zeiendoorn, Van Vliet en ivinnen hun serie VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1949 PAGINA 2 VOORZITTER KRIJGT NIEUWE AMBTSKETEN is de VERGELIJKING MET ANDERE STEDEN EXCELSIOR GYMNASTIEK VLAARDINGEN NED. VRACHTENMARKT OVERSCHRIJVING v. d. MOER ROTTERDAM'S HAVENHERSTEL REPUBLIEK UITGENODIGD DOOR CONFERENTIE ECAFE VOOR DE ELLEBOGEN DAGJESMAN IN DE BLOEMEN NIEUW SCHIP VOOR JOEGOSLAVIË WONINGBOUW OP VOOROORLOGS PEIL PROOST Wel is de burgemeester doende om to trachten een kern te vormen uit het ge- meentepersoneel, dat de hele dag in da nabijheid van de kazerne is en dat elk alarm in de kiem kan smoren. Voorts zal het vele afhangen van de samenstelling van de gemeente over 25 a 30 jaar, of de kazerne dan nog voldoende is. Wethou der van Minnen zeide, dat ook hij inder daad wat schrok van het hoge bedrag. Echter bij het afwegen van de noodop lossing en het grote plan heeft na rijpe overweging het laatste de voorkeur ge kregen, speciaal ook met het oog op de snelle ontwikkeling van de gemeente. Wethouder de Bruin beantwoordde de gemaakte technische opmerkingen. De huidige gebouwen van de Gem. reini ging eisen dringend verbetering. Bij de nieuwe kazerne komt de ontsmettings- dienst vlak bij de reiniging, het gehele nieuwe complex zal centraal verwarmd kunnen worden. Na nog enige discussies kwam het voorstel in stemming en werd het aangenomen met 24 tegen 2 stemmen (tegen mevr- oKster-van Roon en de heer den Admirant). Enkele begrotingswijzi gingen werden z.h.s. aangenomen. Even eens de voorstellen tot aankoop van grond voor de uitbreiding der algemene begraafplaats en tot uitbreiding van deze begraafplaats. Z.h.s. werd tenslotte besloten tot toe staan van een crediet voor aansluiting bij de centrale dienst voor keuring op tuberculose. In een sympathiek afscheidswoord heeft de burgemeester tenslotte de afgelopen, zeer belangrijke periode gememoreerd, dat de oude Raad zitting had. Spr. memo reerde de voornaamste gebeurtenissen en bracht dank aam de Raad voor het be langrijke werk, in de afgelopen 3 jaar verricht. Hierna nam de burgemeester af scheid vam de 6 raadsleden die op 6 Sep tember a.s. niet zullen terugkeren n.l. de heren Barendregt, Bulers, v. d. Bos, Sprimgeling, Snijders en Brouwer. Deze leden brachten tenslotte allen persoonlijk dank voor de goede samenwerking in de raad. Tot slot heeft de heer Hoorweg, als nestor van de raad, aam de burgemeester als voorzitter van de raad, het -geschenk aangeboden, toegezegd bij de ingebruik neming der nieuwe raadszaal, n.l. een prachtige ambtsketen, welke spr. met enige sympathieke woorden a.an de voor zitter overhandigde, hem o-m. toewen send, dat hij deze ketting vele jaren zou mogen dragen. Getroffen door dit blijk van waardering dankte de burgemeester alle leden voor hun getoonde offervaardigheid. Uit naam der gemeente aanvaardde de burge meester tenslotte het fraaie geschenk. voor nieuwe aankopen en waarvan een derde van de jaarlijkse bijdragen even eens voor aankopen kan worden aange wend. Wij vertrouwen er op, dat de Overheid, op voorbeeld van de burgemeester van Vlaardingen, alles zal doen om te be reiken, dat dit fonds wordt gevormd. En wie van onze lezers bereid zijn, een bij drage voor het te vormen fonds te schen ken, stellen wij gaarne in de gelegen heid, dit te doen door bemiddeling van ons bureau. Elk bedrag, groot of klein, zal gaarne worden geaccepteerd. Hoe prettig zou het zijn, wannéér bij het 50-jarig bestaan van het Museum in October van dit jaar als geschenk van de burgerij van Schiedam een fonds voor het Museum zou kunnen worden aange boden. Het Stedelijk Museum is sinds korte tijd middelpunt van meer dan gewone belangstelling van de zijde van de plaat selijke dagbladen. Het Schiedamse Pa rool meent, dat het ernstig in zijn taak tekort schiet en haalt hiervoor enige klachten aan, die, naar de conservator ons bij informatie meedeelde, slechts uiter lijk grond hebben. Zo is er van de zijde van het Parool gevraagd .waarom het Museum de ten toonstelling van werken van Prinses Wil- helmina niet naar Schiedam heeft ge haald. Deze tentoonstelling zou nu ko men op initiatief van de Schiedamse Ge meenschap. De heer Schwagermann ver klaart, dat nfj onmiddellijk na het be kend worden van het plan om de ten toonstelling te laten circuleren, pogin gen heeft gedaan om haar in het Ste delijk Museum te krijgen, maar zij lag reeds voor een jaar in andere plaatsen vast. De klacht over het niet opstellen van het branderij-model in de kelder kon slechts worden geuit, omdat de schrijver niet wist, dat deze verplaatsing technisch onuitvoerbaar was zonder slopingskosten van 800. Dat een catalogus nog niet aanwezig is, mag geen ernstige nalatig heid worden genoemd in een museum, waar de schat nog lang geen vaste plaats heeft gevonden, terwijl binnen af zienbare tijd een definitieve indeling in de volledige ruimte verwacht kan wor den. Eerst dan zou een nog altijd vrij kostbare uitgave van een catalogus verantwoord zijn. Wij waren in staat gegevens te krijgen over enkele musea, die eenzelfde waarde en betekenis heb ben als het onze. Zij volgen hier. Het museum in Dordrecht is dagelijks geopend. Daaraan zijn verbonden een directeur, die per jaar 6760 verdient, een concierge, 'n suppoost en het aantal bezoekers in 1948 bedroeg 3935. In Gouda is een conservator aange steld tegen een salaris van 4000 per jaar Daarnaast zijn er nog twee mensen in vaste dienst en het bezoek bedraagt gemiddeld twintig belangstellenden per week. In Schiedam is het museum drie mid dagen per week geopend, behalve de tij den wanneer er tentoonstellingen zijn, die dan dagelijks zijn te bezichtigen. Het salaris van de conservator bedraagt 1200 per jaar, (te betalen uit het bedrag van 4800, dat per jaar voor het museum wordt uitgetrokken), voor de verwar ming moetaan kolen per jaar 1200 worden uitgegeven en de stoker kost per jaar 400. De concierge en de twee suppoosten ontvangen aan loon ieder 6 per week of bijna 1000 per jaar. Blijft nog een duizend gulden over voor verdere onkosten, als onderhoud, verze kering en transport van tentoonstellingen. Het is dus geen vetpot. Vandaar dat werd gepleit, voor het in het leven roepen van een fonds, waar van de rente kan worden aangewend kunnen tal van diensten niet worden on dergebracht. Ook de heer Niemantsverdriet was tot de conclusie gekomen, dat het voorstel voor een geheel nieuwe kazerne beter is dan om 2 ton te besteden voor de kolen- loods. 0 De heer J. C. v. d. Knaap vond ook een definitieve oplossing beter dan een nood oplossing. Al is het bedrag van 800.000 hoog en stijgen hierdoor de uitgaven, waardoor het begrotingsevenwicht mis schien in gevaar komt, bij de uitbrei ding van de gemeente zullen ook de in komsten stijgen. De K. V. P. zal dus voor het voorstel stemmen. De heer den Ad mirant was wat pessimistischer. Hij wil de -liever het beperkte plan van de ko- lenloods voor 2 ton dan het dure plan van 8 ton. Ook mevr. KosterVan Roon had be zwaren tegen het dure plan. De voort schrijding van de techniek ook voor d« brandweer kan zo snel gaan, dat we met de nieuwe kazerne niet alles kunnen over zien Spr. voelt meer voor hét kleinere plan". Ook heeft spr. bezwaar tegen de ligging, die zij niet centraal gelegen acht. Ook vreest spr. dat er meer per soneelsbezetting zal moeten zijn voor de nieuwe kazerne. De heer Brouwer kon zijn stem nog niet bepalen. Wel heeft spr. enkele bezwaren tegen het dure plan, o. a. vanwege de kosten. De heer Van der Veen deelde mede, in de verschillende commissies zijn stem over het voorstel nog niet te hebben kun nen bepalen. Spr. wijst er op, dat het bij het dure voorstel niet alleen gaat om de brandweerkazerne doch bij de nieuwe kazerne komt de ontsmettingsdienst, zie- kendienst enz. Bij het in orde maken van de kolendoods zullen B. en W. toch t.z.t. moeten komen met nadere voorstellen voor bouw van tal van diensten. Spr. becijfert voorts, dat we ons niet moeten Donderdagavond kwam de Raad voor het laatst in zijn huiidige samenstelling bijeen. Bij het voorstel tot vaststelling van een nieuwe salarisregeling voor de ambtena ren merkte de heer Weststra te op, dat z. i. het verschil in salaris van de Directeur der Waterbedrijven en dat van de Direc teur der Gem. werken en Stadsuitbrei ding te gering Is. Als het laatste salaris niet verhoogd kan worden dan moet het maximum van eerstgenoemde verlaagd worden. Ook wees spr. er op, dat in het algemeen de hogere salarissen meer ver hoogd zijn en dat de lagere salarissen nog iets beneden de rijksnormen blij ven. Wethouder Buis was het met de heer Weststrate eens, dat er verschil moes: zijn. Het salaris van de Dir. van Licht en Waterbedrijven kan toch niet verlaagd worden. Dit kan alleen als er een vaca ture komt. Het salaris van de Dir. van Gemeentewerken is ingedeeld volgens een overeenkomstige groep van het Rijksper soneel. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. De Brandweerkazerne Hierna kwam dit belangrijke voorstel in behandeling. De heer Hoorweg wees op de grondige voorbereiding van het voorstel. Voor de fractie van de P. v. d. A. is aanvaarding van dit voorstel een eis van progressiviteit We zijn met de huis vesting van de diensten achterop geraakt. Bovendien stelt de toekomst nieuwe eisen Diensten en Bedrijven kunnen economi scher gaan werken bii betere huisvesting. Het bestemmen van de voormalige kolen- loods voor kazerne zou goed geld naar kwaad geld gooien zijn. Voor de 2 ton. die dit beperkte voorstel moet kosten, W interprogramma Het programma voor het komende winterseizoen van d-e R.K. Gymn. Ver. Excelsior vermeldt o.a. de onderlinge wedstrijden voor het clubkampioenschap rond OctoberNovember en een grote uitvoering op Donderdag 26 Januari 1950 in het Passagetheater. Een belangrijk aandeel in de avond zal de rhythmi^che afdeling leveren. De belangstelling hiervoor is zo groot, dat zij gesplitst moet worden. De lessen voor deze afdeling beginnen op Donderdag 14 September, de overige op Donderdag a.s. 1 September. 3 X 500 ton kolen den Haag; 500 ton id. Leiden500 ton id. Arnhem300 ton id. Amsterdam; 100 ton id. Schoonoven; 300 ton id. Goes; 200 ton id. Velp 3 sch.200 ton id. de Steeg 3 sch.; 148 ton id. Slie- drecht; 494. 468 en 200 ton dwarsliggers Dordrecht; 60 ton hout Warmond; 250 en 200 ton stukg. Amsterdam; 134 ton soda Arnhem; 152 ton stkg. Tilburg; 170 en 110 ton fosfaat Ruischerbrug330 ton vee voeder den Boeoh 335 ton klei Maastricht; 25 stand hout Bergschenhoek14 stand hout Delft; 18 stand hout Llsse; 1650 ton kolen vletten. ERFPACHT. Bij B. en W. ia ingekomen een verzoek van D. Baron, aannemer te Schiedam, om hem ln eeuwigdurende erfpacht af te staan een perceel gemeentegrond, be grensd ten Noorden door de Burgemees ter Luyerinksingel en ten Zuiden en ten Westen door de bestaande bebouwing, ter breedte van 33 V» meter en ter be schikbare diepte. De oud-Hermes DVS-speler Van der Moer, die daarna enige jaren is uitge komen voor V.T.C., heeft overschrijving aangevraagd en gekregen naar Martinit, alhier. landgenoot Geukens reed tegen de Zwit ser Iseli, die de kop nam. Toen hij dé- mavreerde, bleef de Amsterdammer goed volgen, maar hij wachtte te lang met de aanval, zodat hij het niet verder kon brengen dan op een halve lengte. Buchly startte niet voor de herkan- singsritten. Hij was Woensdag en ook Donderdag bij het trainen gevallen, zijn rechterhand was gezwollen, zodat het sturen, toch al niet gemakkelijk op deze baan,, hem te moeilijk viel. De repêchages der profs werden gewon nen door Pajiwels (B.), Senfftleben (Fr.), Gillen (Lux.) en Priestly (N. Zeeland), Remkes reed tggén Gillen en de DeI« Van Looveren. De Luxemburger demar reerde van kop- Van Looveren bleef tactisch op de tweede plaats hangen en verhinderde zodoende Remkes voorbij te komen. Onze landgenoot werd hier mede uitgeschakeld. dingen kunnen gebeuren. Dit kan soms de schuld zijn van de conducteur of chauffeur (mensen), of van de passagiers zelf (óók mensen)! Hoe dikwijls komt het immers niet voor, dat de chauffeur zich ervan over tuigd heeft, dat er niemand meer uit de bus hoeft, terwijl plotseling iemand op het laatste nippertje bedenkt, dat hij (of zij) moet uitstappen. Ook is de inschik kelijkheid bij het publiek niet altijd zo groot, dat men snel kan passeren! Eén of twee man Dnt brengt ons gelijk op het door een briefschrijver aangesneden vraagstuk, of bussen met een twee-mansbedienlng niet veiliger en sneller zijn. Het ant woord in beide gevallen luidt: Ja. maar dan in theorie! De praktijk speelt ons hier soms lelijk parten! Allereerst de veiligheid. De redenering is, dat bij een volle bus de chauffeur op een eenmanswagen weinig zicht heeft. Op het uitstappen. Dit is juist, doch de drukte kan ook voor een conducteur op een twee mansbus zeer hinderlijk zijn. Hij beweegt zich immers door de gehele bus en kan daarbij in de onmogelijkheid zijn, zich snel genoeg naar zijn afrij-signaal te „wringen" (zie hierboven over inschikke lijkheid). Hij moet dan ofwel van zijn plaats af een teken geven, ofwel (het is verboden, maar de praktijk trekt zich er niet altijd evenveel van aan) het publiek, dat haast heeft, neemt de honneurs waar. Ook de stelling, dat de snelheid op twee-mansbussen groter is, houdt niet al tijd stand. Ir. N. A. Bogstra, met wie wij een en ander bespraken, kan uit zijn Haarlemse praktijk putten Voor een voor beeld. Om de snelheid van de Haarlemse 2-mansbussen op te voeren, nam hij een proef met een één-mansbus. Deze maakte de kortste rijtijden. De verklaringen hiervoor zijn, dat de conducteur en de passagiers er belang bij hebben zo snel mogelijk op te schieten- De praktijk wees uit, dat het publiek met gepast geld het „instaptempo" opvoerde. Helaas is het Rotterdamse publiek in dit opzicht niet altijd even behulpzaam! Een andere kwestie is de omstandigheid, dat bij twee-mansbussen voor in- en uitstap pen dezelfde ingang moet worden ge bruikt. Eerst uitstappen dus en vervol gens instappen. Bij bussen met alleen een chauffeur heeft men een „één-richting- verkeer", wat veel gunstiger Is. Zo blijkt, wat betreft veiligheid en snelheid, dat practlsche omstandigheden een theorie aanvechtbaar maken. De R. E. T. heeft zeker op de bussen een naar redelijke normen prima veilig heids- en rü-systeem. Personeelsuitga ven, welke bi) een naar redelijke nor men prima publiek overbodig zijn, zul len dus niet snel worden gedaan! B. en W. hebben gisteren aanbesteed het maken van betonzuilen- en gedeelten basaltglooiïngen met bijkomende werken langs de Noord- en Westzijde van pier 4 in de Waalhaven. Laagste inschrijver firma T. Bakker, Rotterdam, voor 51-000, hoogste Van Gooi en Moerland, eveneens Rotterdam, 56.600. De gunning werd aangehouden. De republiek Indonesia heeft een uit nodiging ontvangen tot bijwoning van de conferentie der Ecafe (Economische Com missie voor Azië en het Verre Oosten), die te Bangkok zal worden gehouden. haken. Enig verband tussen dit ongeval en de wijze van sluiting der deuren of de rijsnelheid op de buslijnen mag dus niet worden gelegd. Veiligheid en snelheid Deze onderdelen van het bussenpro- bleem willen wij, los van het ongeval, toch even bezien. Als buspassagier heeft men met twee factoren te maken, nl. die can snelheid en van veiligheid. Over het veiligheidspercentage op de bussen zal niemand aanmerkingen kunnen hebben, wanneer men een vergelijking maakt met de trams. Het groot aantal ongevallen door het af- en opspringen, terwijl de tram nog rijdt, komt bij de bussen niet voor, juist door het deuren-systeem, dat deze bussen hebben. Dat er desondanks ongelukken gebeuren, ligt aan het feit, dat deze deuren mensenwerk zijn, en men sen kunnen in geen enkel opzicht de vei ligheid tot 100% opvoeren, tenminste niet een bepaalde groep het R. E. T.- personeel alleen. Ongetwijfeld zal het voorkomen, dat de deuren iets te vroeg worden gesloten, waardoor onaangename Naar aanleiding van het ongeval met de D-bus op de Statenweg bereikten ons van verschillende zijden reacties. Deze reacties hebben betrekking op de pneu matische sluiting van de deuren en de bediening van de bussen met 1 of 2 man. Wanneer wij op deze kwestie ingaan, moeten wij er allereerst nadrukkelijk op wijzen, dat het betrokken ongeval los van dit vraagstuk moet worden gezien. Dit ongeval is te wijten aan een tragische samenloop van omstandigheden en vol gens verklaringen van de conducteur en een ooggetuige, treft hier niemand schuld. Integendeel, de conducteur heeft precies gedaan, wat de R.E.T.-directie en het pu bliek wensen. Hij liet eerst de moeder uitstappen en overhandigde haar hierna het kind. Vervolgens trok hij zich met een hand naar binnen en met de andere belde hij af. De bus reed weg en gelijk sloten de deuren. Van een overdreven haast bij afbellen of wegrijden is dus geen sprake. De moeder is waarschijnlijk ongemerkt met haar japon aan een los geschoten strip van de treeplank blijven Gisteren las ik een artikeltje in de krant over het kindercircus „Elleboog" in Amsterdam. Het is een onderdeel van de tentoonstelling „Jeugd van Nederland", die daar gehouden wordt (en de moeite van uw bezoek waard is). Hoe ze aan de naam „Elleboog" zijn gekomen, weet ik niet, maar origineel is hij zeker. Misschien is er bij het kiezen van die naam wel gezinspeeld op die bekende ge woonte van mensen, die in een oploop staan, om met hun ellebogen te werken. Vooral kinderen moeten dat al vroeg le ren, want zij zijn klein, kunnen vaak niet zien wat er gebeurt, omdat de groten er omheen staan en niet op de kinderen let ten. Met listen en ellebogen moeten de kinderen er komen. Het zijn niet de onverstandigste kin deren, die proberen te weten te komen desnoods met gebruik van de ellebo gen wat er aan de hand is. Zij hebben belangstelling, zij zoeken een oplossing van de moeilijkheden voor zichzelf en zij laten zich niet inkuilen tussen de groten. Ik heb er de hele tijd aan moeten den ken, hoeveel overeenkomst er is tussen hen en het lid van de organisaties. Is het soms niet nodig, om de ellebogen te ge bruiken en naar voren te dringen? Wordt er van ons niet gevraagd, dat wij uit de massa treden en vooraan gaan staan, om die massa te brengen, waar wij heen wil len? Velen van ons staan echter midden tussen de plakkende massa. Zij kunnen er niet tussenuit, omdat zij verzuimd heb ben manoeuvreer-ruimte over te houden. Zij leiden de massa niet,, maar zij wor den geduwd in de richtingen, waar de massa heenkleeft. En die richting is niet de goede. Het wordt dan ook hoog tijd, dat wij tussen de massa uitdringen het gebruik van de ellebogen is geoorloofd. Er zijn al-mannen, die voorgaan. Zij hebben zich aangesloten bij de twee jarige cursus van de K.A.B. Zij staan niet meer in het gedrang van de massa. Zij lopen vooraan, geven de pas aan en trek ken op naar het ideaal, dat iedere Katho lieke arbeider zich moest stellen. Dat is ook voor andere arbeiders mo gelijk. Tot hen zeg ik; Kom naar voren en blijf niet in de koersloze klit hangen. CEEPEE. De plezierboot „Flandria" uit Antwer pen die in het zomerseizoen dagelijks 'n. tocht met dagjesmensen naar Vlissingen maakt, heeft reeds meer dan 10.000 be zoekers naar Walcheren gebracht. De heer E. Mesure, uit Antwerpen, was de 10.000ste en deswege werd hij aan de Voorhaven bÜ de aankomst van de boot in de bloemetjes gezet. De Vlissingse V.V.V. bood hem een exemplaar van A. den Doolaard's „Het verjaagde water" aan. Wethouder Van Popering verklaarde namens het gemeentebestuur, dat het be zoek der Belgen zeer wordt geappre cieerd en offeerde een tegel met een afbeelding van Vlissingen en tenslotte kwamen de administrateur van het bad- bedrijf, de havenmeester en een vertegen woordiger der maatschappij „Flandria nog met geschenken. Donderdag heeft de Jugoclavenska Slo- bodna Plovldba te Ryeka een nieuw in Nederland gebouwd vrachtschip met een passagiers-accommodatie voor twaalf per sonen in eigendom overgenomen, n.l. het ms .Srbya", dat een draagvermogen heeft" van 9600 ton, 134 M. lang is, 18,40 M. breed en tot het brugdek 11 Vi M. hol. Het nieuwe schip, dat 14 knopen loopt, is uitgerust met 'n enkel-werkende twee- takt Sulzer motor van 5000 A.P.K. Het casco van dit schip werd na de oorlog te Hamburg gevonden en door de geallieerden als herstelbetaling aan Jo®" goslavië toegewezen. In het. kader van - Nederlands—Joegoslavisch handelsver drag is het daarna op de werf van de firma A. Vuyk en Zonen te Capelle aan de IJssel, hoewel het oorspronkelijk als stoomschip was bestemd, tot motorschip ingericht en geheel als een nieuw schip opgebouwd, voorzien van de moderne na vigatiemiddelen. Bii de officiële proefvaart, die giseren op de Noordzee gehouden werd, was de Joegoslavische gezant, de heer Zauoer pavle met zijn echtgenote aanwezig. De „Srbya" zal vermoedelijk de vol gende week via Antwerpen en Londen naar Joegoslavië vertrekken. Bij een plechtigheid op een bouwwerk te Apeldoorn verklaarde gisteren de di recteur-generaal van wederopbouw en volkshuisvesting, dr. ir. L. Y. v. d. Meer, dat mede dank zij de montagebouw de woningproductie verheugend toe neemt en dit jaar een nieuwbouw van 40.000 woningen mag worden verwacht. Dit betekent, dat dan het vooroorlogse peil weer is bereikt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2