R.T.C. Maandag op volle toeren Eenstemmigheid nog niet bereikt De RODE HAND achter het ijzeren gordijn Gezant Barucli terug naar V.S. vf eerbericht Bonnenzwendel is OPGELOST Hof f man-druppels Britse lichaam Engeland kan de economische veldslag winnen voor het mr. VAN klef f ens terug Pleidooi voor mechanisatie in sigarenindustrie GONG^ H Woningbouw Sociale zekerheid Siste JAARGANG DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De kwestie van Unie en Kroon nog in bespreking Hongaars leger Russisch Kominform-sabotage in Joegoslavië Nederland een Icitid naar zijn hart £,crffkening Van het Atlan- Nieuwe bankbiljetten van f100 VOOR het vaderland gevallen Afvoerging via de binnenzak Mits productiviteit hoger wordt Personeel vreest echter overbodig te worden LAGEN De spons erover ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1949 De stenografische verslagen HEVIG ONWEER BOVEN HELMOND Boerderij door bliksem getroffen OP VOOROORLOGS PEIL OVERVAL VAN GEMASKERDE MANNEN TE AMSTERDAM Aangerande ging tot aanval over Met de „Nieuw gistermiddag dr. Herman Baruch, de sympathieke amhassa eur er V. S. en groot vriend van We er land, naar zijn land terug9e^eer Geschenk van ambassadestaf WEINIG VERANDERING r Niet alleen in Frankrijk, maar ook in Amerika is het raak met de bosbranden. Dit is een opname van zo'n vuurhel nabij South Dakota. P.T.T.-ambtenaren en drukkerij personeel werkten samen NAAR WASHINGTON DUITSE TITO VEROORDEELD Indische N.S.B.-ers worden gerehabiliteerd RODE TROEPEN OP 125 K.M. VAN KANTON TIEN METER DIEPE VAL DE SCHOONSTE ONTDEK KING Inter-Europese samenwerking bepleit MINDER SIGAREN, MEER SIGARETTEN IN BELGIë In gezelschap van zijn echtgenote vertrok gistermiddag met de „Nieutv Amsterdam", dr. H. J. van Mook, de vroegere Lt. Gouverneur-Generaal in Indonesië, naar de Verenigde Staten om zijn ambt van hoogleraar te aanvaarden. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R-K.. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J- KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M.. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze redacteur) De vierde dag van de Ronde-Tafel conferentie is zonder veel uiterlijk ver toon verlopen. Op grond van het officiële program zijn gistermorgen de vijf speciale com missies bijeengekomen, echter zonder aar de centrale commissie een voorlopige agenda had vastgesteld. Het doel deze vijf bijeenkomsten was slee onderlinge kennismaking van missieMen der drie delega^^ vrijzevan°de betrokken commissies, aan de hand van de d-b^effende be^lm- gen van het Reglement van orae Despro- kDe eerste, de eigenlijke politieke com missie vergadert in de Rode Zaal van de Witte, de tweede, de financiële en econo mische in de Laraisse-zaal, de militaire in de Weeskamer, de sociale in de Ho- gerbeetskamer (de laatst, drie in het ge bouw van de Ridderzaal), en de cultu rele in de Statenzaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Veel schot zit er dus nog niet in de conferentie, en men verwacht, dat zij pas Maandag op volle toeren zal komen. Intussen wordt achter de schermen druk geconfereerd, en we verraden geen geheim, als we mededelen, dat in de Ne derlandse delegatie de kwestie van de NederlandsIndonesische Unie nog een onderwerp van drukke besprekingen uit maakt De tegenstellingen, welke vier jaar lang ons volk ter zake van de Indonesi sche kwestie verdeeld hielden, blijken nog steeds door te werken, al is het ab soluut overdreven, als beweerd wordt, dat er een confiictstemming heerst. Maar de zo noodzakelijke eenstemmigheid, welke in een delegatie op een zo voor naam punt onontbeerlijk is, was gisteren helaas nog niet bereikt. Overigens blijkt er ook tussen de de legaties van de Republiek en de B-F.u, niettegenstaande het éénstemmig com muniqué na de mter-Indonesische confe rentie van Batavia nog wel iets meer dan louter een meningsnuance omtrent de Unie te bestaan, waarbij vooral de positie van de Kroon in het geding is. Op dit punt is het wantrouwen bij de Republiek toch nog iets groter dan bij de B.F.O. Het wijde veld binnen de ronde tafel in de Ridderzaal mag door niemand wor- den betreden. Er is echter één uitzon dering, n.l. voor de stenografische dienst van de conferentie en voor de tolken. De leiding van het stenografisch bu reau van de gehele R.T.C., zowel voor de plenaire zittingen als voor de commis sies, berust bij de heer W. J. Bastiaan, directeur van de stenografische dienst van de beide kamers. De stenografische optekeningen geschieden door de kamer- stenografen met toegevoegde stenografen voor Indonesisch. Engels en Frans. De heer Bastiaan zal dezelfde werk wijze volgen als bij de West-Indische conferentie van het vorige jaar en bij de Benelux-ministerconferentie in het voor jaar. Hij zit precies in het midden van de kring vlak tegenover de voorzitters- stoel van minister Drees geheel alleen aan een tafeltje. Vlak achter hem staat een grote tafel, waaraan zeven stenogra fen zitten voor de verschillende talen, en voor hem staat ook een grote tafel mpt de tolken: hij fungeert namelijk ook als verbinding, tussen stenografen en tolken. De stenografen blijven aan hun tafel zitten, zolang de redevoeringen duren, maar 'zodra de debatten beginnen, wor den zij telkens door andere stenografen afgelost. De twaalf Nederlandse steno grafen komen elkander tm de vijf minu ten aflossen; zij moeten zich dus telkens in en uit de kring kunnen begeven om hun stenogrammen in hun bureau in de Tweede Kamer te gaan uitwerken. Daar- toj is in de ronde tafel de kleit e opening gemaakt. Na uitwerking van de stenografische verslagen worden deze vertaald, zodat ze dadelijk na de zitting geheel gereed zijn en in drie talen in druk kunnen wor-r den gegeven Het is dus een hoog tempo waarin gewerkt wordt. (Van onze correspondent) Tijdens een kort doch hevig onweer, dat gisteravond omstreeks half zeven boven Helmond en omgeving woedde, sloeg de bliksem te Mierlo in de boerderij van de weduwe Slaats. Huis met schuren en stal brandden tot de grond toe af, terwijl de oogst en landbouwinventaris grotendeels verloren ging. Bij een plechtigheid op een bouwwerk te Apeldoorn verklaarde gisteren de di recteur-generaal van wederopbouw en volkshuisvesting, dr. ir. L. Y. v. d. Meer, dat mede dank zij de montagebouw de woningproductie verheugend toe neemt en dit jaar een nieuwbouw van 40.000 woningen mag worden verwacht. Dit betekent, dat dan het vooroorlogse peil weer is bereikt. Gisterenavond omstreeks 10 uur hebben twee gemaskerde mannen een mislukte overval gepleegd op een huis aan de Vel- zerweg te Amsterdam. Omstreeks dat tijd stip werd er nogal hard op de deur ge bonsd en toen de bewoner van het huis, jat tamelijk afgelegen staat, de deur opende, stond hij tegenover twee gemas kerde mannen, waarvan de een gewapend was met een geweer en de ander met een pistool. De man, slager Sybrand, deed het verstandigste wat hij doen kon, hij ging namelijk zelf tot de aanval over. De ver raste aanranders waren een ogenblik beteuterd, maar zagen toch kans om h?t Onder de gemeente Aarle-Rixtel werden geweer tussen de deur te stoppen, zoÖat een schuur en stal van de boerderij van de landbouwer M. door het hemelvuur getroffen. Beide gebouwen met inhoud brandden tot de grond toe af. Ook hier gingen oogst en inventaris verloren. Volgens het met Amerikaanse ver gunning verschijnend Weense dagblad „Wiener Kurier", is de leiding van het Hongaarse leger geheel in handen van sovjet-Russische officieren overgegaan en wordt het Hongaarse ministerie van landsverdediging te Boedapest ge heel door vier generaals en twee kolo nels van het sovjet-leger beheerst. Er is een systeem bedacht van zoge naamde „sovjet-Russische verbindings officieren", die bij alle onderdelen van he Hongaarse leger zijn aangesteld en het op deze wijze in feite geheel onder controle hebben. Deze maatregelen zou den volgens de „Wiener Kurier" zijn ge nomen omdat de Russen slechts drie Hongaarse officieren geheel vertrouwen. Deze hebben hun militaire opleiding in de sovjet-unie genoten. De „Daily Telegraph" weet nader te melden, dat de stafchef van het Hongaarse leger gen. Palefy uit zijn functie onzet en gearresteerd is onder beschuldiging van „nationalisme". Het Krëmlin bepaalt zijn actie tegen Tito niet langer tot een papieren-oor- log,, doch is overgegaan tot inspireren en stimuleren van daden van sabotage in Joegoslavië. Er zijn twee sabotage- ploegen in Joegoslavië en zijn zóne van Triëst aan het werk- De ene zou be staan uit Joegoslavische „revolutionnai- re elementen" en de andere zou in hoge mate steun van de Kominform ontvan gen. Naar men meent, bevindt zich de „basis" van de laatste groep in Oosten rijk. Vaderdag j.l. is een van beide groe- Ui"1 in geslaagd, de enige Joegosla- olieraffinaderij te Fiume op te PloffinJSf hadden gelijktijdig vier ont- op fj„ Plaats, op het tijdstip, waar- briek dweer een brand in een fa- buiten de stad bestreed. Dr. Herman B. Baruch, de scheidende ambassadeur van de Ver. Staten, is gis termiddag met de „Nieuw Amsterdam" naar zijn land teruggekeerd. Toen het schip op vertrekken lag, nair. de scheidende ambassadeur het woord. „Ik ben", zo zeide hij, „in vele landen geweest, maar ik mag zeggen, dat Ne derland een land naar mijn hart is. Daar na speelde het strijkje de beide volkslie deren. In een verklaring, die dr. Baruch voor de pers aflegde zei hU naar de Ver. Staten terug te keren om onder auspiciën van de dr. Simon Baruch- stichting belangrijk werk te verrichteu voor het lichamelijk herstel van oor logsveteranen. Sprekend over ons land zei de schei dende ambassadeur o.m.: „Nederland heeft recht om trots te zijn op hetgeen in de afgelopen twee en een half jaar door dit land werd bereikt, ongetwijfeld zult u beter van de resultaten op de hoogte zijn dan ik. To°n ik voor het eerst in uw land aan kwam. waren de door de oorlog aange richte verwoestingen overal nog waar neembaar en zuchtte uw land nog onder ernstige ontberingen. Als Amerikaans ambassadeur was het mij een voorrecht hh d,e uitvoering van het plan-Marshali behulpzaam te zijn - een plan van meer f^riinende omvang, waarin eer beter Kp werd getoond voor de behoeften van onze medemensen, can in enig an- van onze Drogramma, dat ooit -n der econo op stapel werd gezet, de geschied econ0misch wonderplan. rtn lTeh he? gemeenschappelijk streven. Ik heb M S Marshall de eerste stoot waartoe het plan-Mars d ea Ik heb gegeven heeft, vrucht* .„teren dat zelfs een herstel kunnen constateren. de meest onoplettende derland moet °Pvallen',n.irrecht geweest Het is mij ook .een v,ebben kunnen van dichtbij getuige te h Bene zijn van de ontmkkeimg van Ihy, het begin, van de Westers® Nederland »1. altijd een warm nlekie in mijn hart blijven innemen en het zal mij altijd een groot genoegen0 «2 de vele vrienden, die ik hier heb gemaakt orvnieuw te ontmoeten, in de Ver. Staten ofWanneer ik weer een bezoek aan uw' prachtige land brengaldus besloot dr. Baruch zijn verklaring Enkele dagen geleden zijn door de staf van de Amerikaanse ambassade enige afscheidscadeaux aan de schelen de ambassadeur aangeboden ^bestaande uit een zilveren taferelen ee- waarin 5 typisch Hollandse g - dreven zijn en een bijpassende kaas- "'.Deze zijn vervaardigd door. de N.V. Zilverfabriek „Voorschoten De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Vanavond en vannacht: Verander lijke bewolking met enkele ver spreid optredende onweersbuien en op vele plaatsen mist. Weinig wind. Morgen overdag: Nu en dan zonneschijn en voornamelijk in ie namiddag hier en daar een on weersbui. Over 't algemeen zwak ke wind. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Zondag 28 Augustus: Zon op: 544 uur; zon onder: 19.38 uur; maan op: 11.37 Uur; maan onder; 21.09 uur. Maandag 29 Augustus: Zon op: 5.46 uur; zon onder: 19.35 um, maan op; 13.08 uur; maan onder; 21.28 uur. De directie van de Ned. Bank zal bin nenkort, naast de thans circulerende bankbiljetten van 100, biljetten van dezelfde coupure van een nieuw model in het verkeer brengen. Het nieuwe biljet is gedateerd: Am sterdam, 9 Juli 1947. De afmetingen zijn ongeveer 82 x 154 mm. De voorzijde is bruin Het middengedeelte wordt inge nomen door een geguillocheerde rozet. Links daarvan staat onder het mono gram .TB in een zeshoek in langgerekte lichte cijfers het getal 100; rechts en T rouwenportret naar een schilderij van Rembrandt, eveneens in een zeshoek. De achterzijde vertoont een composi tie van over elkaar schuivende geguil locheerde driehoeken, waarvan de mid delste is uitgevoerd in groen en bruin, de andere in bruin en blauw. Het sier- monogram DNB bevindt zich in het hart van de middelste driehoek. Bij doorzicht laat het biljet een over het gehele oppervlak doorlopend water merk zien, dat gevormd wordt door een regelmatig motief van opgestapelde ku bussen. de slager niet kon sluiten. Er onstond een hevige worsteling, waarbij Sybrand luid keels om hulp riep. De beide gemaskerde mannen zijn tenslotte weggevlucht, waar bij een van hen het pistool heeft verloren. De politie werd onmiddellijk door de slager gewaarschuwd, maar was te laat ter plaatse om de mannen nog te achter halen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd. Kon. Landmacht: Gesneuveld 16 Augustus: Adj.- onderoff. W. Rühülessin, Den Haag. Gesneuveld 19 Augustus: sold. G. Ensink, Hoorn (N.H.) Gesneuveld 20 Augustus: wachtm. C. Pluk, Stevensbeek-St. Anthonis (N.B.). Kon. Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 4 Augustus: Mil. sold. 2e kl. inf. Lijtsman; Mad. sold. Ie kl. inf. Moehamad Taha. Gesneuveld 6 Augustus: Jav. serg. 2e kl. Soepir. Gesneuveld 7 Augustus: Chin, sold. 2e kl. Foe Se Tet; Mal. sold. 2e kl. inf. Kotong. Gesneuveld 9 Augustus: Amb. sold. 2e kl. inf. D. Hatusupij; Jav. sold. 2e kl. inf. Koesmin. Gesneuveld 10 Augustus: sold. 2e kl. Soeparmo Tjoendoreso. Gesneuveld 13 Augustus: Amb. sold. Ie kl. inf. N. Toisuta. Jav. sold. 2e kl. inf.' Domo. Tim. sold. 2e kl. inf. J. Djatoe. (Van onze correspondent) Lang en ijverig heeft de Haarlemse economische recherche gespeurd naar de daders van een destijds geruchtmakende en onverklaarbare bonnenfraude op de drukkerij van de Grafische Inrichting N.V. Johan Enschede en Zonen te Haar lem. In zoverre was deze diefstal onver klaarbaar, omdat er eigenlijk van geen diefstal sprake was! Op bijzonder geraf fineerde wijze immers wist een negen tal Haarlemmers zich met vele tiendui zenden guldens te verrijken in de perio de van eind 1946 tot en met December 1947. Verleden week Vrijdag en Zater dag kon worden overgegaan tot arres tatie van de schuldigen. Allen legden een volledige bekentenis af! Het negental bracht in solide samen werking 4000 levensmiddelen- en tabaks- kaarten in de zwarte handel, hetgeen vele tienduizenden guldens moet hebben op5eleverd. De aanmaak geschiedde op een doodeenvoudige en toch volmaakt geraffineerde wijze. Een der controle beambten van de P.T.T. bij de Drukkerij Er. schede verstrekte in het geheim aan twee werklieden van de drukkerij een bepaalde hoeveelheid blanco vellen pa pier van de grootte der te drukken le vensmiddelen en tabakskaartenvellen, die door hen tijdens het drukken aan de op- (Telef. van onze Londense correspondent.) I het is nog steeds aan het stijgen. Het is De Amerikaanse administrateur voor I gestegen tot bijna 150 pet. voor de eerste economische samenwerking, Hoffman, die gisteravond naar Washington terugge keerd is, hield vóór zijn vertrek een pers conferentie te Londen. Daarin stelde hij twee minimum doeleinden voor, welke de Britse industrie stellen moet en wel on middellijk moet pogen te verwezenlijken: 1. toeneming tot minstens het vijfvoudige van het aantal Britse firma's, die met alle mogelijke energie zich toeleggen op verkoop aan de dollarmarkt; 2. verdrie voudiging van de totale omvang van de Britse dollarexport, die dan gebracht zal moeten worden van 600 millioen op 1800 millioen dollar. Deze doeleinden, zeide Hoffman, zijn practisch te verwezenlijken. Zij liggen binnen het bereik, indien de Britse in dustrie en de Britse arbeiders lage pro ductiekosten paren aan dynamische verkoopmethodes. Hoffman zeide, dat de commissie voor dollaruitvoer instemt met zijn denkbeelden omtrent de wijze waarop Engeland een einde kan maken aan het dollartekort. Hij zeide, dat het middel hieruit bestaan zal, dat de Britse fabrikanten alles wat binnen hun bereik ligt moeten pogen te verwezenlijken en Oe meest kundige techniek moeten toe- Passen om meer dollars te verdienen. Hij bracht warme hulde aan hetgeen Britse industrie gepresteerd heeft ni„fr' ^eide hij. productie óp zich zelf is rin„ti d -nde. Engeland heeft zijn pr 1 H e uitgebreid en dit is een prach geweest, die mogelijk ge Rritc611 iS .door de manier, waarop de 6 ari"elder en aan de ..ndere kant da w -tu(>Cn -p hebben samengewerkt Hetgeen Engeland bereikt heeft op he: gebied van de algemene export is schi* terend. Het percentage vergeleken b'j dat van vóór de oorlog staat op 137 en helft van 1949 vergeleken bij tien jaar geleden. Maar wij moeten eerlijk en ii> constructieve geest het feit onder de ogen zien, dat, terwijl de Britse productie en de Britse export in het algemeen omhoog gegaan zijn, het percentage van Engelands totaaluitvoer, dat naar de V. S. gaat, fei telijk verminderd is van iets meer dan 6 pet. in de eerste jaren na de oorlog tot ongeveer 4 pet. in 1948 Grotere pro ductie, zeide Hoffman, was niet de gehele oplossing, het was slechts het begin van een oplossing. Wat nodig is, is hogere productiviteit, welke lagere kosten mo gelijk zal maken, benevens krachtige ver koopmethodes. De Britse fabrikanten zijn zelfs nog niet begonnen met het geweldige reser voir van Amerikaanse koopkracht aan te spreken, Amerika is een reusachtige markt. In 1948 bedroeg zijn bruto nationale productie in ponden sterling 63.500 millioen. Wordt slechts 1 pet. meer van dat bedrag uitgegeven aan Britse goederen, dan zal het dollar tekort uit de wereld geholpen zijn. Dit zou energieke verkoopmethodes be nevens goedkope productie vereisen en dit is, wat de handelspolitiek van Engeland moet pogen te bereiken. Aan Britse zakenlieden gaf hij ver schillende wenken betreffende de metho des, volgens welke dit bereikt kan wor den, Hij zeide de zeei grote moeilijk heden niet te onderschatten, die zich voordoen zowel bij het verlagen van de kosten als bij het toepassen van een meer agressieve verkooppolitiek. Hij was even wel bemoedigd door de vorderingen, die reeds gemaakt zijn bij het verlagen van de kosten als gevolg van de pogingen, aangewend door de EngelsAmerikaanse raad voor productiviteit. In het bijzon- dier, zeide hij, heeft het indruk op mij gemaakt, dat de Britse vakverenigingen erkend hebben, dat verhoging in de werkelijke lonen op de eerste plaats af hangt van verhoging dei productiviteit. Dit is een van de redenen, die mij doen overhellen tot de mening, dat Engeland zijn economische veldslag kan winnen. De Nederlandse am .assadeur te Wash ington, mr. E. van Kleffens, die een kort routinebezoek aan Nederland heeft ge- b-acht is Zaterdagochtend veer naar de Ver. Staten teruggekeerd. Een Frans militair gerechtshof beeft Karl Heinz Scholz, de voorzitter van de nleuw- opgerlchte „vrije-commumsttsche partij in West-Berlijn, tot acht dagen hechtenis ver oordeeld wegens illegale politieke activiteit. In het jaarverslag over 1948 van de Ned. R.K. Vereniging van sigarenfabri kanten wordt aangaande het probleem van de mechanisatie in de sigarenindus trie opgemerkt, dat dit in een acuut sta dium bleef. Men kwam niet nader tot een oplossing. Van de zijde der werk gevers is men van mening, dat het stre ven naar rationalisatie en mechanisatie een gebiedende ris is geworden, vooral met het oog op de confrontatie, die in de toekomst in het kader van de Bene lux tussen de Ned. en de Belgische in dustrie waar men geen mechanisatie- wet kent en vrijelijk machines heeft kunnen aanschaffen zal plaats vinden. De werknemersorganisaties zien wel in aldus het verslag dat het stand punt der patroons steekhoudend is. Zij zien echter aan de rationalisatie en me chanisatie onverbrekelijk uitschakeling van vakbekwame arbeiders verbonden. Zij eisten dan ook van de patroonsorga nisaties, dat er wanneer zij mechanisatie gaan doorvoeren, rekening zullen hou den met hen, die hiervan de dupe wor den en dat zij maatregelen treffen om het onvermijdelijke kwaad tot de kleinste proporties te beperken. Van de mate waarin dit zal geschiedenhangt de bereidwilligheid van de werknemers organisaties af om de opheffing van de 1 mechanisatiewet te bevorderen. laag werden toegevoegd en daaruit later weer ongezien konden worden verwij derd! Dan werden ze aan de betrokken P.T.T.-beambte weer overhandigd en deze zorgde voor clandestien transport uit het gebouw, hetgeen zeer goed bij kleine hoeveelheden via de binnenzak van zijn jas kon geschieden. Doordat de vellen als het ware een „overcompleet" vormden op die manier ,kon diefstal ab soluut niet worden geconstateerd en vond in feite ook niet plaats. Blijkens een rondschrijven van de waarnemende eerste regeringssecretaris betreffende rehabilitatie van overheids dienaren van Nederlandse nationaliteit, die in 1940 wegens potentiële staatsge vaarlijkheid zijn geinterneerd, oordeelt de regering voldoende aanleiding aanwezig om, voor zover zulks thans nog mogelijk is alsnog de daarvoor in aanmerking ko mende personen te rehabiliteren. Voor volledige rehabilitatie wordt het voldoende geacht dat bij de dienst der al gemene recherche geen bepaald ongun stige gegeven omtrent de houding en het gedrag van de betrokkenen gedurende de bezettingstijd bekend zijn. Volledige rehabilitatie zal inhouden, dat het in 1940 (1941) verleende praedi- caatloze ontslag uit 's lands dienst wordt ingetrokken, zodat de band met het, land wordt hersteld en de tijd, die sedert dat ontslag is verlopen, automatisch medetelt voor pensioen en eveneens voor de nor male periodieke wedde verhogingen. Voor reclassering zullen diegenen in beginsel in -aanmerking kunnen komen, wier gedrag voor de bezetting thans nog zo aanwijsbaar laakbaar is geweest, dat volledige rehabilitatie niet op haar plaats zou zijn. Alleen zij, die zich werkelijk zeer ernstig misdragen hebben, zullen nie. voor reclassering in aanmerking worden gebracht. Een woordvoerder van het Chinese na tionalistische leger heeft gisterentoe- eegeven dat de communisten Lungnan bezet^ hébben. Deze stad Ugt slechte 125 km ten N.O- van Kanton, de tijdelijke hoofdstad van de nationalistische rege ring. De rode legers zetten hun opmars in snel tempo voort. Ook het Tasui-eiland, dat in de baai van Hangtsjou is gelegen en door de na tionalistische troepen werd gebruikt als basis om de in communistische handen zijnde havens van Midden-China te blok keren, is door de communistische legers veroverd. De privé-secretaris van de nationalisti sche generaal Joe Han-Mou heeft giste ren de Chinese persberichten, als zou gen. Joe naar Hongkong gevlucht zijn. tegengesproken. Hij verklaarde, dat de generaal zich nog steeds te Kanton be vond. En alleen maar geschrokken Van een hoogte van tien meter ge vallen en geheel ongedeerd gebleven, dat overkwam een meisje van 3% jaar, dat op de St. Pietersberg aan het spelen was. Toen men dodelijk ongerust bij haar kwam, bleek ze alleen maar wat te zijn geschrokkenVoor alle zeker heid is de kleine toch maar ter observa tie in het ziekenhuis opgenomen. Omdat het een nooit genoeg te her halen waarheid is hebben we hier reeds vele malen betoogd, dat hoe nuttig en belangrijk ook de organisaties zijn voor ontwikkeling en scholing, toch het ge zin de voornaamste vormings-„school" voor het leven blijft. En al zijn er dan ook nog tekorten in. verscheidene Huishoudens en al moet blijvend tot nog hoger peil worden aan gespoord, het heeft toch ook zijn waarde, wanneer het bestaande eens door bui tenstaanders wordt toegejuicht en een proficiat wordt uitgesproken. De echte geest van apostolaat, aldus K.N.P., weet steeds weer nieuwe vormen te vinden om anderen te trekken. Een sprekend voorbeeld hiervan is het le vendig contact, dat is ontstaan tussen de parochie van het Franse stadje St. Mene- hould in het bisdom Chalons sur Marne in Noord-Frankrijk en de Haagse paro chie van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvan gen. Dit jaar hebben ruim honderd Fran se kind-eren van St. Menehould geduren de de vacantie gastvrijheid gevonden in Katholieke gezinnen van deze Haagse pa rochie. Wat was nu de indruk over die katho lieke gezinnen. Abbé Didier heeft zijn mening als volgt weergegeven: „De Franse kinderen zijn met grote edelmoedigheid ontvangen. Diep onder de indruk waren zij van de Nederland se vroomheid. Kinderen zien scherp. In de gezinnen hadden zij de ouders en de kinderen ingetogen zien bidden. Iedere dag vonden zij in de kerken mannen, vrouwen en kinderen, die de H. Mis bijwoonden en te Communie gingen, ook in de week en zelfs verscheidene malen. Dit was een openbaring. De Ka tholieken in Nederland zullen waar schijnlijk zelf niet beseft hebben, hoe veel goeds, vooral geestelijk, zij aan deze Franse kinderen hebben gedaan. De schoonste ontdekking was wel die van het Nederlandse gezin. Vele Fran sen hebben jammer genoeg die gezins sfeer verloren en kennen de waarde van het gezin niet meer. Wij vonden hier dat Godsbegrip, dat bewustzijn van Gods tegenwoordigheid. Wij zagen de eerbied van de kinderen jegens hun ouders, de bereidwilligheid om hen te dienen. Hier vonden wij de hoofse ze den en de intimiteit van het gezin te rug, die eens tot eer van het oude Frankrijk strekten. Wij genoten 's avonds van de huiselijke kring en van verja ringsfeestjes, waar wij die atmosfeer van grote liefde en van kalme en zui vere vreugde aantroffen. Nederlandse kinderen, vervolgde Ab bé Didier, schijnen ons wel erg geluk kig. Zij worden bemind /loor het volk en ook onze kinderen mochten in die liefde delen. Diepe bewondering had den wij voor de kindertuinen, en voor de vele speeltuinen. Wat een zorg heb ben de „grote mensen" voor een goede en welbestede ontspanning van de „klei nen." Katholiek Nederland, een hartelijk proficiat l Het citaat was lang. Maax we lieten Abbé Didier gaarne hiermede op de „gong" timmeren. Ten besluite: Houden zo! en waar het kan bétert HENK VAN DER MAZE Ter assemblee te Straatsburg heeft Wil liam Whiteley, de leider der labourfractie in het Britse lagerhuis, gisteren 5 funda mentele principes vastgesteld voor het opstellen van resoluties voor de sociale zekerheid, namelijk: 1. Maatregelen als verzekering tegen ziekte, beroepsverwondingen, weduwen- zorg, oude dag en werkloosheid. 2. Het grootste deel van de verant woordelijkheid hiervoor moet berusten op de regeringen en parlementen. 3. Teneinde dit te bereiken moet de inter-Europese samenwerking bevorderd worden. 4. De Europese raad moet niet trachten de bestaande middelen te verdubbelen. De ministeriële commissie moet verzocht worden nieuwe ideeën onder de aandacht van de desbetreffende lichamen te bren gen. 5. Individuele verantwoordelijkheid en initiatief moeten niet gehinderd worden. Whiteley drong ook aan op samenwer king bij het woningvraagstuk en op ge lijke rechten voor emigranten. Van een door de heer Serrarens uitge sproken redevoering over nauwe samen werking tussen Intern. Arbeidsbureau en Assemblee bij het opstellen van een Euro pese code voor sociale zekerheid maakten wij in een deel onzer vorige oplaag reeds melding. Inmiddels is men nog niet tot opheffing kunnen komen, hoewel de wet in de prac- tijk zelf een dode letter bleek te zijn. Een en ander was echter voor de werk nemers niet bezwaarlijk omdat de devie- zenschaarste mechanisatie op ruime schaal verhinderde. Een speciale commissie, welke in het begin van c\t jaar met haar werkzaam heden begon, heeft thans het vraagstuk der mechanisatie in studie en zal zo no dig prae-advies uitbrengen. In het eerste halfjaar van dit jaar rookten de Belgen 35 millioen sigaren, tegenover 44 millioen in dezelfde periode van 1948. In de eerste zes maanden van 1939 bedroeg het verbruik van sigaren 84 millioen stuks plus 249 millioen ciga- rillos. Daarentegen rookt men in België steeds meer sigaretten. In de eerste helft van 1949 bedroeg het verbruik hiervan niet minder dan 4.127 milliard stuks d.i. 57 procent méér dan in 1939. Liefhebbers van de pijp hebben méér trouw betoond aan hun keuze: het ver bruik van rooktabak vertoonde slechts geringe schommelingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1