Nachtvlucht hoven Het „doip zonder mannen een brandramp Canejan tonen Van Vliet en Derksen hun klasse Holland spreekt een woordje mee Verhoging spoorabonnementen dupeert kleine zakenlieden Schade vormt een massa-bankroet CRICKET -COMPETITIE NADERT HAAR EINDE Naar een Nederlandse sprinters-finale ms? CS <j" Drie fraaie Nederlandse overwinningen 'K sSSTSJrw Willy Croesgaf wéér vlak voor Dover op Slijkhuis wint in Stockholm Om de Zilveren Bal Nederland-F ree Foreester hoofdschotel Nederland-België in Rotterdam Hevige orkaan De Wereldwielerkampioenschappen Kopenhagen 1949 Davis Cup De Europese roeikampioenschappen ZATERDAG 'tl AUGUSTUS 1949 PAGINA S Door MARTIN W. DUYZINGS BORDEAUX, Vrijdagavond De „Handson" twee motoren aan een doodkist!, had men U op de vliegbasis bemoedigend gezegd kwam lager en lager, joeg dwars door de rookzuil, dje nog aHijd opstijgt uit de enorme vuur- krater bij Croix d'Hins en zette dan koers naar Canejan. In de nauwe cockpit van de „Handson" een van de zes vliegtuigen, die nu dag en nacht boven het gebied van de Gironde patrouille ren kon men de bittere walm van Croix d'Hins een minuut later nog altijd proeven In bet vale licht van de snel vallende avond lag daar het land van Gironde als een surrealistisch décor voor een macabere pan tomime. Ginds, in de richting van de kust, waar grauw en dreigend de onweerswolken zich opeenstapelen, schoot groen en paars al een nijdige bliksemschicht naar de lage, naakte heuvels. Ver achter ons ging sluipend reeds de nieuwe nacht over Bor deaux en de Garonne. Beneden ons heerste slechts de dood, de catastrofe GETEISTERD DORP De cijfers.... Het failliet Politiek teistert Palm Beach BERUCHT S.D.-er STAAT TE LEEUWARDEN TERECHT ONGEZONDE VERBALISEER ZUCHT SCHAAKRUBRIEK PREMIèRE „DE KARDINAAL" IN DEN BOSCH HIJZELENDOORN GESLAGEN HANDELSREIZIGERS PROTESTEREN Minder plaatsen per spoor bereikbaar ZELDZAAM SPANNENDE EN FRAAIE STRIJD DE UITSLAGEN TWEELINGEN IN DE PROBLEMATIEK door J. E. v. GRIEKEN FRANS VOORSTEL VOOR ECONOMISCHE UNIE Resolutie van Bidault J lol 1 Mi Twee machtige motoren de „Handson" laag over dat wat e grote brand hier achter liet: Slff akkers en uitgebrande, kleine ^"hoe ven en eindeloze hectaren b aann het vuur gretig voedsel zocht aann het tussen de nog walmende boomstronken zowel mens als dier geen kansen meer op leven liet. Zó nadert ge Canejan. De schijnwerper van de „Handson" grijpt, dartel haast en wit-wasemend, naar de plek waar, nu een week geleden, zich het grootste drama van héél deze cata strofe heeft afgespeeld. „Daar!" wijst U de piloot en het licht van de schijnwer per tast wreed en oneerbiedig tussen de stronken van het vernietigde woud „daar was het, waar de burgemeester van het dorpje en zijn mannen door het vuur werden verrast en overrompeld, toen zij bezig waren een tegenvuur aan te leg gen". En ge drukt uw gezicht tegen het raampje van de cockpit en ge staart om laag naar het plaatsje dat, doods en zon der lipbten, onder de rechtervleugel voorbij raast. En ge denkt, dat men ner gens ter wereld het leed, dat over dit onbeduidend gehuchtje ging, beter zal kunnen begrijpen dan ginds, in ons eigen Nederlandse Putten. Want zoals Putten zich weerde tegen een wrede, niets ont ziende vijand, zo streden de mannen van Canejan een week geleden schouder aan schouder tegen het vuur, de meedogen loze vijand, die hun dorp, hun gezinnen en hun bezittingen belaagde. En ook z J vierden de uiteindelijke overwinning^^ mannen". gisteren een oude kreupele ""ouw uit Canejan „een brand kreupele vrou dgn een ooriogi want in twee6 wereldoorlógen verloor Canejan binder mannen dan daar in de hel van ™"dveuur die alles verwoestte...." Men telt er 49 doden op een bevolking van 200 zielen! De oorlog tegen het vuur is voorbij, de brand is ingedamd, bedwongen en de „Handson" vliegt nog slechts routine. Zij vliegt twee uur lang over het geteisterd gebied en ge ontmoet nog slechts de rook uit de nasmeulende bossen en alleen in de buurt van Lipothey, aan de grote weg van Bordeaux naar Bayonne, ziet ge de vlammen nog hoog en nijdig oplaaien in een Pijnbomenbos. Doch de organisatie van het leger-tegcn-het-vuur werkt nu perfect en later als de „Handson" U veilig weer naar de aarde heeft terugge- bracnt vertelt men U op de vliegbasis, '?5n ,°ok daar, bij Lipothey, nu al ütr.Me trli,?ater'aa' tegen de brand ten «forriere „uk e" dat be^ gevaar voor een ten al vrhwPleiding naar het Noord-Oos ten al vrijwel geweken is rieiux6laatCmen tj „S v°orbij- En in Bor- de catastrofe nu de c»ie™ van Mevrouw Willy Cr^-van Rijs j die gisteren voor de tweeae maal getracht heeft het Kanaalover te zwem hedennacht °m 18 minuten over éen^haar poging opgeve t was geweest. mzTwerdndohoe dThaar begeleidende mo- torbU aan boord genomen en is naar Dover overgebracht len V£m de Zij was nog slechts twee n J Engelse kust, toen z.J werd door de dichte mist, die het ?}aa doe] uur af, toen zij nog vier mijl van'uoe was, lastig maakte. Toen zij .uij de kust kwam, liet de mist nog ongeveer 200 meter zicht. Mevrouw Croes was Vrijdagochtend on 8.26 uur bij Kaap Gris Nez te water b gaan en om 17 uur werd gemeld, aai j de helft van de afstand had afgelegd, i zicht was toen reeds slecht en -er Ston veel deining. Vorige maand moest mevrouw Croes haar eerste poging opgeven, toen zij na 13 uur zwemmen nog slechts anderhalve mijl van de Engelse kust was. Méér dan 130 doden en vermisten. Méér dan 300 boerderijen verwoest of onbewoonbaar. Vele duizenden hectaren bos in vlam men opgegaan. De veestapel verbrand. En vele duizenden mensen bedreigd door een bankroet. „Er is", zo zegt men u in Bordeaux, ..een nationale hulpactie in het leven geroe pen en Frankrijks president, Vincent Auriol, is het Franse volk in deze hulp voorgegaan met een gift van een millioen francs". Maar nimmer zal deze hulpactie vol doende kunnen zijn als niet de regering onmiddellijk ingrijpt en hulp biedt op tal van manieren. Er is in de bossen voor kapitalen verloren gegaan en het gedurende vele jaren verloren. Want men bouwt een bos nu eenmaal met op als een gebombardeerde stadswijk. Er is m de bossen zóveel verloren gegaan, dau practisch ieder van de 13.000 boseigena- ren zich op het ogenblik aan de rand van het faillissement bevindt, want er waren al sedert jaren geen verzekeringsmaat schappijen meer in Frankrijk, bereid om dc risico's van een pijnbomenbos te dra- gen- Want ook de verzekeringsfirma's zijn uiteraard tamelijk nauwkeurig op de hoogte van de cijfers en die cijfers ver tellen U nog véél meer. Zij vertellen U b.v-, dat van de 900 000 hectaren bos in het gebied van de Gironde en de Landes sedert 1945 niet minder dan de helft een prooi der vlammen geworden is en liet moge dan zijn, dat de prefect van het district sedert enkele dagen iedere gele- geneid. die hem maar gUjoden wordt, aangrijpt om de wereld te melden, dat ae jongste catastrofe ook met betere pre ventieve maatregelen niet te voorkomen ware geweest, men ontkomt niet aan de indruk, dat de prefect dit alles toch wel een beetje overdrijft en dat men in een streek, waar Frankrijks waardevolste houtvoorraad lag opgestapeld, met enige nonchalance voorbijging aan de gevaren! Het is uiteraard de communis tische partij geweest, die getracht heeft, daar onmiddellijk politieke munt uit te slaan- De doden van Cestas stonden nog boven aarde toen de communisten al trachtten op een der grote pleinen van Bordeaux een openbare politieke meeting te houden, welke men aankondigde als een „aanklacht tegen het misdadig onver mogen der regering", doch de prefectuur verbood de bijeenkomsten; voor het eerst sedert dagen verrichtte zij daarmee een daad. die in brede lagen van het volk algemene instemming vond. Voorlopig liet daarom de communisti sche partij het bij een enorme hoeveelheid opruiende, royaal verspreide pamfletten onder de gebruikelijke titel: „Nous accu sons le gouvernement", wij beschuldigen de regering Het feit, dat zowel de minister-presi dent Queille als de minister van natio nale verdediging, Paul Ramadier, gisteren tijdens de nationale begrafenis van de slachtoffers te Cestas door hun aanwe zigheid getuigden van hun medeleven met de diepgetroffen bevolking, heeft ongetwijfeld méér indruk gemaakt dan de aanklacht van de communistische partij, die in haar commentaar op deze catastrofe haar heimelijke vreugde over het ontstaan van een nieuwe haard van ontevredenheid en chaos in Frankrijk nauwelijks verbergen kon. Tijdens intern, athletiekwedstrijden te Stockholm won Slijkhuis gisteren de 3000 meter in de zeer goede tijd van 8 min. 13.8 sec. Tweede werd de Fin Maekilae in 8 min. 16.8 sec. Het programma voor morgen, de 2ds dag luidt: G: Emma-Wageningen, H: K: Eindhoven-V.V.V., halve eindstrijden Feijenoord-Heracles, J: R.C.H.-Willem li L: winnaar Gwinnaar H. M: winnaar Jwinnaar K. Thans is vastgesteld dat de voetbal wedstrijd NederlandBelgië in het Feijenoord-stadion te Rotterdam zal wor den gespeeld en wel op 6 November, beginnende om half drie. De badplaats Pakn Beach in Florida is gisteren door een hevige orkaan ge teisterd. Vele gebouwen werden van hun daken beroofd en de electriciteitsvoor- ziening werd afgesneden. Alleen in West-Palm Beach is voor millioeoen dollars schade aangericht. Slechts enkele personen werden gedood of' gewond. Brievenbussen werden door de orkaan van de muren gerukt en vlo gen met cocosnoten, stukken puin en andere voorwerpen door de straten. Het grootste proces tegen een politieke delinquent, dat ooit te Leeuwarden is gevoerd is bepaald op 6 en 13 September, voorzover het de verhoren van ruim 60 getuigen betreft. Daarna zullen op een nader te bepalen datum de officier van Justitie en de verdediger aan het woord komen. Het betreft hier de 49-jarige taal leraar F. E. Lammers te Leeuwarden, die in de bezettingsjaren als Polizei-Ange- S.D. te Leeuwarden en Groningen. In dia stellter dienst heeft gedaan bij de S.S. en functie hielp hij bij de opsporing van ille. gale werkers. Joden en onderduikers. Vele slachtoffers vielen in zijn handen. Voorts was hij behulpzaam bij het aan leggen van strafdossiers, nam hij ver- horen af en mishandelde hij zijn arrestan ten. Nieuwenhager politie krijgt vermaning Het. is in Nieuwenhagen voor de auto mobilisten op het ogenblik geen prettig land. De politie is er veel te gek op het maken van een proces-verbaai. Dit kwam Donderdag ter sprake op de zitting van de kantonrechter te Heerlen. Daar moest een chauffeur van een auto busonderneming uit Eijgelshoven terecht staan, omdat hij niet op de aangegeven halte maar even verder had gestopt, 't Kwam doordat een passagier te laat het teken gaf. dat hij wilde uitstappen. De chauffeur had toen pas 30 meter voorbij de halte kunnen stoppen. Het gevolg was een proces-verbaal! De verdediger wees er in zijn pleidooi op, dat de laatste tijd in Nieuwenhagen een opvallend groot aantal processenver- baal wordt opgemaakt voor soortgelijke kleine overtredingen. Als gevolg van wat de verdediger noemde „een ongezonde verbaliseerzucht", zag de betrokken auto busonderneming de laatste weken zelfs een dertigtal verbalen tegen haar chauf feurs opmaken. Pleiter vroeg de aandacht van de kantonrechter voor dit verschijn sel. Deze laatste gaf naar aanleiding hiervan te kennen, dat naar zijn mening vele poli tiemannen te snel hun toevlucht nemen tot verbaliseren. Hij zeide op het stand punt t.e staan, dat heel vaak in plaats van een proces-verbaal een waarschuwing de voorkeur verdient en dat pas in geval van herhaling tot verbaliseren dient te wor den overgegaan. De chauffeur kwam er dan ook zcrnder straf af. (Schaakredacteur: P. A. KOETSHEID, Achterweg 86, Lisse) Op 3 Septembei a s. zal door het Zuid- Nederlands toneel t.e 's Hertogenbosch de landelijke première worden gegeven van het toneelwerk „De kardinaal ge schreven onder het pseudoniem Jan van Leyden, (Van onze speciale correspondent). KOPENHAGEN, Vrijdagavond. Arie van Vliet en Jan Derksen fietsten zeg maar, wandelden! hedenavond onder het felle licht der Or drup-schijnwerpers naar de halve finale voor beroepsrijders, waarin zij Zondag de felle Reginald Harris en de oude, geslepen rot „Toto" Gerard in, alles min of meer volgens de verwachtingen, zullen ontmoeten. Dit succes van onze landgenoten was dan ook het enige, waarover Nederland juichen kon, want het andere viertal, dat in beide categorieën ten strijde trok, Renikes bij de profs en Hijzelendoorn, Gcukens en Buchli hij de amateurs, kon tickets gaan bestellen voor de Scandiuavië- Expres om straks (met lege handen) thuis te komen. (Van onz" cricketmedewerker) Het Rotterdams lievend cricketpubliek kan nu nog z'n hart ophalen, want niet rr r of minder dan Sparta en V.O-C. leveren slag op Spangen Is d». winnaar VOC. dan kan de club van Arie Terwiel j bowiers te: tweemaal toe uit te gooien, moeten we in twijfel trekken Onze aanval: Sanders, Leeft'nk, Dries. v. d. Bijl en Van Weelde, derhalve drie linkse -i bowlers, wacht een zware taak, die de tweede plaats bezetten eb zakt Spa echter aanmerkelijk verlicht kan w-orden een tweetal plaatsen; wint Sprita eon e divflieA' 'onze fielders de zo hoog nodige dan blijft de club van Wilson „runne - s(.eun verlenen. En onder leiding van up". Doch naast winnen of verliezen, i aa.nvioeixj,er van Manen, mogen de gaat het er in d^zeT^f^nj^1,ori bowlers daar zeker op kunnen rekenen. D. de Baare (ACC) R. Colthoff (HCC), „Als alles normaal verloopt", schreven we in onze voorbeschouwing, „dan wordt de sprintfinale een gezellig onderonsje tussen Van Vliet en Derksen. En na van avond zijn we daarin gesterkt. Weliswaa behaalde Harris twee gedecideerde over winningen op de Zwitser Plattner, maar deze reed in de eerste rit zó oer-stom, dat de Engelsman de zege nauwelijks ver diend had, terwijl Gerardin in zijn tweede rit tegen Astolfi kennelijke bewijzen gaf dat hij zichzelf niet vertrouwde door op 350 meter één lange sprint in te zetten, waarbij een kind kon uitrekenen team zeker niet te verliezen, maar of het1 <jat dit, funeste gevolgen zou hebben, in staat zal blijken te zijn deze Engelsen Veliswaar klommen mister Harris en mon sieur Gerardin een trapje hoger, maa' om wie de „R. G. Ingelse" beker voor een jaar in z'n bezit zal krijgen! Vroe ger werd deze traditionele wedstrijd al tijd op 31 Augustus gespeeld; r.u koppelt men d'eze ontmoeting samen: competitie en beker. Zonder lawaai zal deze criekctmatcn zeker niet verlopen, daar zorgt de „zil veren bal" wel voor en ook zal het aan tal toeschouwers wel zo ongeveer de ver houding van 20.000 tot. 200 aannemen, al zullen heel wat voetbalkijkers even overwippen om ook eens naar cricket te komen kijken. Hennes-DVS ontvangt Haarlem. Deze ontmoeting (ook al weer de laatste) zou verder onbesproken kunnen blijven, "ware het niet dat de aanvoerder van Hiermes-DVS, Guus Nolet, besloten heeft afscheid van competitie-cricket te ne- nemen en derhalve morgen z'n laatste eerste klnscompetitie spelen zal. Deze po pulaire aanvoerder zal het zeker niet erick h DeslElling ontbreken Hij heeft _i._ \e Schiedam tot op een zeer hoog zielende tL brengen en onder zijn be- me' 7',n mla rg' ziJn tactvolle omgang nis van ?pelers en tevens grote ken- iom ri» cricket, wist Hermes-DVS in Acht jaar «*1 veroveren, moe nv<; 1946. veroverde Her- vn MrtertaMI gj Jf'lompioensehap chtm een waardje krijgt Hfc'™es-DVS echter een waardig opvolger een speler crfekèter die de Te Forest Hill is gisteren de challenge round om de Davis Beker begonnen tus sen Amerika en Australië. Amerika won beide enkelspelen van de eerste dag en leidt nu met 2—0. De uitslagen waren: Schroeder slaat Sidwell 6-1 5-7, 4-6, 62 6—3; Gonzales slaat Sedgman 86, 6—4', 9—7! •T. Dries (Excelsior) en H. van der Bijl (Kampong) ondergaan hun vuurdoop en vooral naar het optreden van de nieuwe wicketkeeper Colthoff is men zeer be nieuwd. te meer hij tot taak krijgt D. Ingelse te doen vergeten! Hij krijgt bowlers te stoppen op wie hij nimmer gekeept heeft (met uitzondering van v. d. Bijl) en mocht Sanders zijn bowlen tot topssnelheid weten op t. voeren, dan zal onze „poortwachter" voor ,,mr. ex tra" dienen te waken. Men zal zijr. gang naar de Van Ho- genhoucklaan zeker niet betreuren, want batsmen als: Bloy, Hewitson, Shuttle- worth en Willatt in actie te zien. is al een genot op zichzelf. Een overwinning van net nationale team zou buiten verwachting zijn; een draw zou men als een eervol resultaat kunnen beschouwen en een nederlaag als een teleurstelling. bijzonder overtuigend was het niei. Het begrip: klasse Onze beide fictsfenomenen lieten noch in de vanochtend gehouden series en achtste finales noch in de vanavond verreden kwart-finales enige twijfel bestaan over het begrip: klasse. Van Vliet had zijn serie gewonnen van een zekere Munro. die daarvoor helemaal Uit Melbourne kwam, reed daarna de Belg Van Looveren zonder meer van de sokken en werd toen op de arme Ghell.i losgelaten, die het vorig jaar Olympisch winnaar was. In de eerste rit had Van Vliet de kop en met gespannen trekken volgde hij de Italiaan, die als een arend uit de bocht dook; Arie dook mee, pas seerde in de laatste ronding en won „me: één been". In de tweede séance was het net omgekeerd. Nu liet Van Vlic' zich uit de bocht naar beneden tuime len om te zegevieren „dans un fauteuil". Het leek allemaal een verschrikkelijk koud kunstje voor deze mijnheer uit Woerden en het publiek apprecieerde dat. Derksen kreeg, via de Luxemburger, Gillen, achtervolgingspecialist van pr" fessie en deze keer dan ook achtervol ger van Derksen, eerst met de Nieuw Zeelander Priestley te maken, die ge wipt werd om dan Poeske Scherens te treffen, die echter niet meer „de oude poes" was. Derksen, in tweede positie, zette aan de overzijde van de tribune aan en toerde op topspeed langs zijr Belgische confrater heen. zonder dat deze ook maar een flits van zijn vroegere af weer kon vertonen en onze landgenoo* bleef met verschillende lengten meester van de situatie, om op dezelfde wijze de tweede rit van de kop af. te winnen. Het was daarbij evenzeer duidelijk, dat Sche reus geen slechter lot had kunnen tref fen dan deze man-met-de-lange-spurt. Tranenvloed Keren we terug tot de amateurs, dan zien wc Hijzelendoorn in tranen-met-tui- ten op het middenveld zitten, nadat hij door dc Fransman Verdeun beslissend was geslagen in een rit. die de Nederlan der op zijn sloffen had kunnen winnen als hij, d'e voorlaatste bocht uitgaand met een voorsprong van ettelijke meters, niet tweemaal volkomen onnodig had afge stopt. waardoor Verdeun de kans van zijn ieven kreeg en in de laatste curve dc strijd in het nadeel van Nederland be sliste. Geukens was reeds in de repêchages .geëlimineerd en Buchli. die bij de trai ning aan zijn arm gewond was, had na zijn nederlaag in de serie de herkansing verder maar laten lopen Bij d'e profs was Renikes op een ge geven ogenblik tot stilstand gekomen 'n de repêchage en daarmee was dan ook dit oranje-shirt van het toneel verdwe nen Daar zaten we dan maar te zitten.... Die hele, smoorhete dag van tien uur m de ochtend tot acht uur in de avond, met enkele uren pauze er tussen, steeds maar slierten van series, steeds maar repêchages en repêchages van repêcha ges, steeds maar fietsers en nog eens fietsers en dat in d'ie brandend-hete zon! Een dag om zo spoedig mogelijk te ver- captaincy zeker niet te Een kan, aar vallen zal. s op victorie De eerste vier dagen van deze afge lopen weck h'ebben wq het elftal van de Free Foresters ander aanvoering van A, H Brodhurst 'n actl.® Sez'cn. Een gewel dig sterke battingside, Prachtig fielden en wicketkeeper (R. R. Shorto) en een goede, echter geen dodelijke aanval, is Vai° dR S eiftal behoeft ons nationale Het bericht, dat de spoorabonnemen ten begin September met 15% zullen worden verhoogd, heeft in de kringen der georganiseerde handelsreizigers en -agenten grote verontwaardiging gewekt. Dientengevolge heeft de Commissie voor Handelsreizigersaangelegenheden zich dezer dagen met een ernstig protest ge wend tot de directie der Ned Spoorwe gen en tot de minister van Verkeer en Waterstaat, terwijl zij er bij deze be windsman krachtig op heeft aangedron gen dat de genomen maatregel alsnog zal worden ingetrokken. Ter motivering van baar vf langep" heeft de Commissie er aHèreers-t °P wezen, dat deze maatregel 's gnomen zonder dat zij vooraf is besproken Spoorwegraad, d.w.z. zonder voorafgaand overleg met het bedrijfsleven. Verder stelt de Commissie'in het maatregel moest leiden tot veihog g1 het kostenpeil en dat toet name zakenlieden en handelsagenten ernstig worden gedupeerd. Ten slotte wijst dc Commissie er op, dat het verhoogde dienstbetoon 1 Spoorwegen, dat als argument Y° prijsverhoging moet geiden, niet tekenis is ten aanzien van de au mentsreizigers, aangezien het aama. plaatsen dat per spoor kan worden De- reikt, belangrijk minder is dan voor waardoor deze reizigers worden genood zaakt belangrijke bedragen voor het rei zen per autobus uit te geven. Met alle waardering voor hetgeen door de Ned. Spoorwegen is gepresteerd toi, herstel van de normale verbindingen, moet toch worden geconstateerd, dat dit toch slechts herstel is van de situatie van voor de oorlog. In dit verband kan moeilijk van verhoogd dienstbetoon wor den gesproken. De eerste dag van de Europese kam pioenschappen heeft een doorslaand succes opgeleverd. Schitterend rociweer begunstigde de door een vrij talrijk publiek bijgewoonde kampen. waarin het rocipeil zeer hoog stond. En ten slotte boekten onze landgenoten drie prachtige overwinningen. Dc stuurman- loze vier van Njord verpletterde de Zwitsers, de acht van de Leidenaars overwon gedecideerd de gevreesde Denen en de dubbel skif bleek veel te sterk voor dc Franse en Zwitserse rivalen. De Nederlandse twee met en vier met stuurman gaven goed partij,' doch werden geslagen. Zij komen heden in de repê chage. De wedstrijden begonnen kwart voor drie en eindigden kwart over zeven toen de avondnevel al over het water ging liggen en in 't bos de jubel schalde van de lantastisch mooie zege van de Neder landse acht. Hier volgen allereerst de uitslagen van dez- voorwedstrijden: Vier met stuurman: le manche: 1. Italië 4.4-9 3/5: 2. Denemarken 6.53 3/5; 3. Nederland 7.02 4/5. 2e manche: 1. Frankrijk 6.56 1/5; 2. Bel gië 6.56 4/5; 3. Spanje 7.30 3/5. 3e manche: 1. Zwitserland 6.53 4/5; 2. Noorwegen 7.02. Twee met stuurman: le manche: 1. Bel gië 7.51 4/5; 2. Nederland 8.-: 3. Zweden 8.13 1/5; 2e manche: 1. Denemarken 7.49 4/5; 2. Joegoslavië 7.50 4/5. 3e manche: 1. Italië 7.59 2/5: 2. Frank rijk 8.08 4/5; Vier zonder stuurman le manche: 1. Denemarken 6.43; 2. Joegoslavië 6.44; 3. 1 Noorwegen 6.15. 2e manche: 1. Italië 6.45; 2. België 6.58 1/5. 3e manche: 1. Nederland (tijd niet of ficieel doorgegeven); 2. Zwitserland 2% lengten. Dubbel skif: le manche: 1. Denemarken 6.59 4/5; 2. Italië 7.02: 3. Groot Brittannië 7.06 3/5; 4. België 7.09 3/5; 5. Polen 7.09 4/5; 2e manche: 1. Nederland 7.-; 2. Frank rijk 7.05; 3. Zwitserland 7.05 2/3. Acht: le manche: Frankrijk 6.11; 2. Zweden 6.12 2/5; 3. Zwitserland 6.19 2/5. 2e manche: 1. Italië 6.06 1/5; 2. Tsjecho- slowakije 6.07 4/5; 3. België 6.32 2/5. 3e manche: 1. Nederland 6.15 3/5; 2. Denemarken 6.23 4/5. Van onze ploegen kunnen we met grote voldoening memoreren, dat niet alleen de winnaars, doch ook de beide verlie zers een goed figuur sloegen en over de gehele Unie stellig de verwachtingen overtroffen. De vier met stuurman eigenlijk niet zo zeer, want deze Leidse ploeg, dis in eigen land zeven overwinningen in successie boekte, kon niet dat energieke roeien demonstreren dat gehoopt was De start zat niet zo best, doch toen de ploeg geruime tijd bij bleef en toen ongeveer op de helft iets afzakte, toen was er even een inzinking die noodlot tig werd tegen de beide geweldig sterke tegenstanders, die Zondag wei om de zege zullen gaan vechten met de for midabele Zwitserse vier. Dit is dan ook het enige nummer waarin een Zwitsers succes mogelijk en zelfs waarschijnlijk is De Italianen hebben betere papieren Hun vieren en hun acht zijn subliem hun dubbel skif eveneens. Zij gooien hoge ogen naar de Glandaz-beker, de prijs voor de natie die de meeste suc cessen behaalt. Maar ook de Denen tonen zich van grote klasse. Hun dubbel skif is subliem, geten als er niet. een paar van die ge beurtenissen waren, die blijvend in onze herinnering zullen voortleven omdat in elk wereldkampioenschap dingen voor komen, die anders zijn dan anders. Iets nieuws: een wielerbaan Als wij denken aan dat gesprek, dat wij hadden met Mohamed kasam uit Bombay, die in het rennerskwartier Sa lami met radijs at (en van de radijzen het groen oppeuzelde en het rode ge deelte liet liggen) en die ons vertelde, waarom hij in die eerste serie van d'e amateurs, waarin ook Hijzelendoorn uitkwam, toen hij hoog in de bocht ging rijden, loodrecht naar beneden kwam glibberen: omdat hij nog nooit eerd'er op een wielerbaan had gereden., want die bestaan in Bombay niet Wij denken aan signor Maspes (co- mingman uit Italië), waaraan de Gazetta dello Sport een hele kolom had gewijd, maar die voor de „verrassing van de dag" zorgde, omdat hij er door een of andere rare Argentijn gladweg werd uit- gereden en toen zijn vuisten ging bal len tegen heel de Italiaanse kolonie of die het kon helpen. Wij horen nóg het hosanna van die massa Denen, toen hun amateur-favoriet Hansen, een der duizenden Deense Han- sens, zich naar de finish spoedde, maar een zekere Lognay uit Frankrijk net op het laatste nippertje uit het volslagen niets verscheen en ook op die finishlijn terecht kwam.En wij denken aan de volmaakte stilte, waarbij men een atoom bom kon horen vallen, toen de speaker meedeelde, dat die finish een Toto-finisli was, welk plaatje had bewezen dat mon sieur Lognay het stiekum had gewon nen! Tragisch komt voor onze geest het lek ke bandje van Sacchi uit Transmontana, die vlak voor de eindstreep daardoor in volle vaart daardoor aan het slingeren ging en de Fin Kafflin meesleepte, waar op beiden vielen en Sacchi per brancard moest worden weggevoerd met een paar gebroken ribben en een fikse hersen schudding, terwijl de Fin geen schram metje opliep. En dan die knaap Astolfi in die rit tegen Gerardin. Astolfi, lekker hoog in de laatste bocht en „Toto", ook niet gek, het opengevallen plekje gauw inpikkend in een fantastische duik, maar signor Astolfi tegen alle officiële regels in mee- zwiepend en handenhoog over de eind streep toerend, bliksemsgoed wetend, dat hij „fout" wa« cn ondanks de vijf meter voorsprong tóch niet had gewonnen. Zo besliste ook de jury: dat die man fout was! Vergeten wij ook niet die gekke Platt ner, die tegen Harris in hun eerste rit over de baan zigzagde, allemaal net „echt", maar toen puntje bij paaltje kwam „gewoon" ging rijden, het enige wat hij juist toen niet meer had moeten doen, want Harris strafte dit af en Platt ner zei: adieu. Tegen een titel. Morgen draaien de stayers hun 270 rondjes cn er zitten twee Nederlanders in het vijftal finalisten; overmorgen draaien de profs-sprinters hun twee rondjes en er zitten twee Nederlanders in het kwartet: Van Vliet en Derksen. Mijn liefje, wat wilt ge nog meer? Kwarteindstrijden amateurs, eerste manche: Patterson (12 sec.) wint van Verdeun; Bellenger (12 sec.) wint van Pozzi: Heid (tijd niet opgegeven) wint van Schandorff; Hansen (12,1 sec.) wint van Lognay. Tweede manche: Patterson (12,1 sec.) wint van Verdeun; Bellenger (15,5 sec.) wint van Pozzi; Heid (12,1 sec.) wint van Schandorff; Lognoy (12 sec.) wint van Hansen. Beslissing tussen Log nay en Hansen, gewonnen door Lognay. In de halve finales komen: Patterson (Australië). Heid (V. S.) en de beide Fransen Bellenger en Lognay. Kwarteindstrijden professionals, eerste manche: Van Vliet (12 sec.) wint van Ghella; Gerardin (13,4 sec.) wint van As tolfi; Harris (12,2 sec.) wint van Plattner; Derksen 12,5 sec.) wint van Scherens. Tweede manche: Van Vliet (11.6 sec., snelste tijd tot nu toe) wint van Ghella; Astolfi (12,1 sec.) wint van Gerardin; Harris (12 sec.) wint van Plattner; Derksen (12,5 sec.) wint van Scherens. In de beslissing tussen Gerardin en As tolfi wint Gerardin (13.2 sec.). In de halve finales plaatsen zich: Van Vliet, Derksen, Gerardin en Harris. Onder tweelingen worden verstaan problemen, die in stand veel op elkaar lijken, maar een verschillende inhoud hebben. Het frappantste zijn ze wel als het verschil uiterst miniem is; vele vol doen daar niet aan en er is dan veel goede wil voor nodig om er nog een tweeling in te zien. Verder gebeurt het maar zelden, dat zij qua inhoud op het zelfde peil staan; de ene broeder is wat dat betreft dikwijls zwak en heeft soms alleen bestaansrecht, omdat daarmee een tweeling gevormd wordt. De ontstaanswijze berust dikwijls op een toeval, hetzij doordat, ingeval van weinig stukken, twee verschillende com ponisten op een nagenoeg eendere stel ling uitkomen, hetzij dat de componist zijn eigen product of dat van een ander ..uitbeent" en tot de ontdekking komt. dat. door een geringe verandering een ander probleem ontstaat. Welbewuste tweeling-composities zijn zeldzaam en dat laat zich ook begrijpen. Het is dik wijls al moeilijk genoeg om één idee te verwezenlijken; om er twee tegelijk ên dan nog in een nagenoeg eendere stand te componeren, vereist een beheersing van het materiaal, die slechts weinigen bereiken. Het aantal mogelijkheden dat kan val len onder het begrip: „uiterst miniem verschil" is vrij groot- We noemen slechts: verschuiving of draaiing van de stand: plaatsverwisseling tussen twee stukken al of niet van dezelfde kleur; kleurver- wisseling, waardeverandering, verplaat sing of weglating van één stuk. Er kan nog aan toegevoegd worden: gelijke stand, maar wijziging in de doelstelling, mat en zelfmat bijv. Het is niet de bedoeling van allerlei mogelijkheden diverse voorbeelden te geven: afgezien van de beschikbare plaatsruimte, zijn er ons lang niet altijd goede voorbeelden bekend- Het vrucht baarste is geweest, verplaatsing van één stuk, èn hiertoe zullen zowat alle be horen Als curiositeit beginnen we met een voorbeeld van „stom" toeval in de vader landse probleemkeuken, daarna volgt ernstige kost. H. MENDES DA COSTA. Tijdschrift 6-1893. NoA. Wit: Kb4, Dfl, Pa6—f4. Zw.: Ke4- Vierzet. NoB- Zie tekst. Driezet. Opl. A. 1. Pd3, Kd4 2. De2, Kd5 3- Pdc5 enz. 1Kd5 2. Df6. Ke4 3 Pac5 enz. 1Ke3 2. Pac5, Kd2 (Kd4) 3- Delt (Df6/f5) enz. In de laatste variant gaat echter ook 2. Kc4, Kd2, 3. Delt. zodat er een dual is die niet werd aan gegeven. En de tweeling, vraagt U, lezer? Die ontstond zó: een oplosser, B. J- Meijer, zette per abuis het paard op a5 i-p.v. op a6 en het wonder gebeurde, er was een correcte driezet ontstaan! Opl- B. 1. Pg6, Kd4, Kd5, Ke3, 2. De2. Dc4t. Kc3 enz. Compositie tegen wil en dank! Zelfs in de babygroep (probl. t/m 5 stukken) is er bij tweelingen plaats voor een thematische inhoud M .SOUKUP. Schwalbe 10-'37. NoA. Wit: Kg6, Tel, pion h7. Zw;: Kh8, Pe6. NoB- Verplaats de T naar e5. Beide vierzetten. Opl. A. 1. Te5, Pf8t 2. Kh6. Pe6 3. Tf5 enz. 1. Te2? Pf8t 2. Kh6, Pe6 3. Tf2 Pf4! Wat de thematische inhoud betreft, in dien U vast op Uw stoel zit. willen we het wel verklappen: anti-peri-kr'itische sleutel met een dito verleidingszet! Opl- B 1. Ta5, Pc7 2. Tf5, Pe6 3. Kh6 enz. 1. Tb5/d5? Pf8t 2. Kh6 Pd7! Matvoeringsverandering, want gereed ligt de matvoering van A. Een staaltje van „uitbenen", wat nog niet behoeft uit te sluiten, dat de twee verschillende thema's reeds in de op zet bedoeld waren, is het volgende- J. KUCK (pseudoniem van J. Kohtz» Deutsches Wochenschach. 4-T6 NoA. Wit: Kgl, Lb7—c3. Pf4. pion g3. Zw-: Ke3. pion f6- Driezet. NoB- Verplaats Kgl naar h2. Vierzet. NoC- Als B, doch stelling één veld naar boven. Vijfzet. Een drieling dus. Opl- A- 1. Lhl. f5 2. Kg2 enz. Indisch thema. B 1- Lg2, Kf2 2. Ld2, f5 3. Kh3 enz. C. 1. Kg3, f6 2. La7, Ke5 3. Lgl, Ke4 4. Lh2 enz- Herlin thema. B. de zwakkere broeder, kan als tus senstation wel gewaardeerd worden- A. TOUBER. Magyar Sakkvilag 10-'22. hun twee eveneens en ook de vier zon der is voortreffelijk. De Engelse dubbel skif Olympisch kampioen toonde prachtig scullen doch de beide veteranen konden het te gen de felle Italianen en de harde Denen niet bolwerken op de laatste 500 meter- Zij zouden ook van Neumeier en Var. der Meer verloren hebben. Prachtig cn vooral verrassend roeida de stuurmanloze vier van Njord, van wie eerlijk gezegd niemand veel verwachtte. Evenals op de Nederlands.' kampioenschappen roeide zij bijzonder tactisch. De Zwitsers leidden lange tijd werden steeds meer opgejaagd totaat de nummers twee en drie der Helveten tekenen van onrust en mogelijk ver moeidheid gaven. Onweerstaanbaar ging toen de Leidse ploeg in het front om gedecideerd ic winnen. De wijze waarop Neumeier-v. d. Meer hun serie wonnen tegen Zwitsers en Fransen leek wel op een les in het scul len. Zij kunnen véél meer dan zij nu gaven, of 't veel meer echter genoeg zal zijn om zelfs de geweldige Denen te overwinnen, betwijfelen we toch, al is een verrassing niet onmogelijk. En hetzellde geldt eigenlijk voor de acht, de door de beide harde slagen met hun wilskrachtige blonde koppen, pi"- ma opgezweepte ploeg, die toch mooi rus tig roeit gedegen waterwerk demonstreer de, is zeker tot nóg meer in staat al is de beroemde ploeg van Italië wel zó sterk, dat men een kampioenschap voor Dulry van Haaften en zijn mannen haast on denkbaar achten moet. Heden was dus de dag der repêchages, waardoor de aanvullingen van de finales plaats vinden. Men mag het uitgesloten achten dat de ploegen die zich nog zul len plaatsen via de repêchages een rol zullen spelen. Doch in elk geval kan men van eindstrijden in de zeven nummers Door onbekende oorzaak is gisteren de morgen verzekerd zijn. die de hoogste boerderij van de landbouwer P. B- te klasse van het huidige internationale ra- Hoogeveen afgebrand. De gehele inven ce-roeien weergeven zullen- Het wordt taris. alsmede een bedrag van 1100 morgen een roeifestijn van grote alluie! gmgen verloren Een groep Franse afgevaardigden, on der leiding van Georges Bidault, de vroe gere minister van buitenlandse zaken, heeft Dinsdag formeel een voorstel ge daan voor de vorming van een Euro pese economische unie tussen de 12 lan den van de Raad van Europa. In de ontwerpresolutie werd voorge steld, dat de O E E S. tot een permanent lichaam wordt gemaakt, als instrument voor de oprichting van de economische unie. Ook wordt een beroep gedaan op het ministeriële comité van de Europese Raad om maatregelen te treffen voor de transport-systemen en de verbindingen in de van de Europese Raad deel uitma kende landen. NoA. Als diagram, No B. Verplaatst Pe8 naar c8. Beide tweezetten- (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3