LAATSTE BERICHTEN Nieuws uit STAD en 1 Centrale documentatie op het Gemeente-archief VAN DE CRICKET-VELDEN PANIEKERIGHEID VERDWEEN IN NEDERLAND Ongeregeldheden te Purwokerto en Magelang Piloot levensgevaarlijk gewond Oorlog aan de Kerk niet wederkeren Het oude kan i Van Kleffens zonder gezantenrok PAGINA 2 MAANDAG 29 AUGUSTUS 1949 Crisis van het pond sterling Uitgesteld bezoek Sultan van Djogja MARSHALL-DOLLARS VOOR VLIEGTUIGONDERDELEN Cepicka doet nieuwe aanval EUROPESE UITVOER NAAR V. S. GEDAALD BEGRAFENIS HERMAN moerkerk GULDENSREKENINGEN VAN NIET-INGEZETENEN Werkzaamheid boerenleen banken Indonesië GRADUS ALS SU PERKEGEL A AR ALLER MEDEWERKING genblaadjes, brochures, programma's van feesten en uitvoeringen van alle mogelij- GEVRAAGD ke verenigingen in onze stad. Alles kan Tijdens ongeregeldheden op de Aloon- Aloon in Pudwokerto op.25 Augustus zijn drie Indonesiërs gedood en vier gewond. Op het marktplein was een menigte van circa tienduizend mensen samen ge stroomd in verband met de aangekon digde aankomst van de sultan van Djog ja. De sultan had zijn reis echter tot het begin van deze week uitgesteld. Toen de sultan niet arriveerde, werd de menigte onrustig en gooide stenen naar de Ne derlandse militairen. Drie op poststaande leden van de militaire politie werden door de menigte ingesloten, met stenen bekogeld en gemolesteerd. De politie los te waarschuwingsschoten, welke uit de menigtè werden beantwoord. Tenslotte gelu'kté het de Aloon-Aloon te ontrui men. Uit Magelang wordt gemeldt, dat ge wapende militaire groepen uit de omge ving de stad binnen drongen mét het doel een grote militaire demonstratie te houden bij de aankomst van de sultan van Djogja, die 25 Augustus een bezoek zou brengen aan Magelang. Inmiddels wordt uit Djogja Vèrnomen. dat de sultan zijn uitgestelde reis door midden-Java heden zal aanvangen en dat hij viaSemarang eerst naar Banjumas zal reizen. By het vliegveld Twente was een Spit fire van de militaire luchtvaart, bestuurd door de res. 2e lt.-vlieger De Jong, he denmorgen door motorstoring gedwon gen een noodlanding te maken. Het vlieg tuig kwam buiten het veld terecht en werd zwaar beschadigd. De. piloot werd levensgevaarlijk gewond naar een zie kenhuis in Enschede vervoerd. De E. C. A. heeft aankoopmachtigingen ten behoeve van Nederland bekend ge maakt ter wcarde van 4.112.000. waar van 3.710.000 voor aankoop van vlieg tuig-onderdelen in de Ver. Staten. De Tsjechoslowaakse minister van jus titie. Cepicka, heeft gisteren in een rede voering een nieuwe aanval öp de Kerk gedaan. Hij heeft het Vaticgan en de Tsjechoslowaakse bisschoppen openlijk beschuldigd van te intrigeren tegen Tsjechoslowakije's nieuwe regime. Mgr. Beran en de overige Tsjechoslo waakse bisschoppen zouden volgens de minister een poging ondernomen hebben om door spionnage en sabotage de op bouw van een „volksdemocratie" te be lemmeren. Naar zijn mening komt de gehoorzaam heid van priesters aan de Kerk in reli- gieuze aangelegenheden pas op de. twee de plaats- „Èr kunnen geen twee meès- ters in onze staat zijn", aldus de minister. In een speciaal rapport, dat door dé E. C. A. is uitgebracht aan haar open bare adviescommissie, geven hooggeplaat ste functionarissen van deze instelling uiting aan hun ernstige bezorgdheid over de daling van de afzet van Euro pese goederen op de Amerikaanse markt Naar in het rapport wordt medegedeeld zijn dé buitenlandse verkopen in de-Ver. Staten in de periode van April- tot Juni j,l. in waarde met 60 millioen gedaald De E. C. A. voorspelt, dat de aan het plan-Marshall deelnemende landen dit jaar voor ongeveer 3,7 milliard aan goederen meer uit de V. S. zullen in voeren dan zij naar dit land zullen uit voeren, en merkt op, dat een aanzienlijke toeneming van de Amerikaanse invoer uit Europa zou kunnen worden geabsor beerd zonder veel invloed te hebben op de totale Amerikaanse economie. De Amerikaanse economie vaart wel bij concurrentie en ongetwijfeld kan zij I minstens eenzelfde gedeelte van haar be- I hoeften in Europa dekken als vroeger. Op de R.K. Begraafplaats „Valkenburg" te Heemstede is Zaterdagmorgen onder zeer grote belangstë'ling het stoffelijk overschot van de Haarlemse schilder en kunstcriticus Herman Moerkerk ter aarde besteld. De plechtige uitvaartmis in de cathedrale basiliek St. Bavo werd ge celebreerd door de zeereerw heer Henri de Greeve. De stoet bereikte tegen kwart voor twaalf de begraafplaats waar zich zeer vele oelangstelienden hadden opge steld om de overledene een laatste eer te bewijzen. Op verzoek van de Ned. Bank N.V., geeft de Hoofdgroep Banken hierbij be kendheid aan de volgende mededeling van dit kantoor: Aan de Boerenleenbanken, welke zijn aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht of de Coöpe ratieve Centrale Boerenleenbank te Eind hoven, zijn tot nu toe een aantal speciale vergunningen verleend, krachtens welke het haar is toegestaan guldensrekeningen van niet-ingezetenen te behandelen vol gens de bepalingen van Deviezenbekend- making 4/49 en de in verband daarmede verleende algemene vergunningen. Aan deze regeling is het bezwaar ver bonden. dat de leden van de bedrijfs groep Handelsbanken en van de Ver. voor den Effectenhandel (bedrijfsgroep Effec tenhandel) niet steeds op de hoogte zijn van het feit, dat en met de wijze waar op overboekingen van de Boerenleenban ken kunnen worden ontvangen resp. aan haar kunnen worden verricht, zodat hier over veelvuldig navraag bij ons wordt gedaan. Ter besparing van onnodig werk is het gewenst het systeem van guldensrekenin gen van niet-ingezetenen- tot een meer sluitend geheel te maken. Dit betekent biet, dat de boerenleenbanken zich op* ruimere schaal dan tot nu toe met de behandeling van guldensrekeningen van niet-ingezetenen zullen bezighouden. Haar werkzaamheden blijven beperkt tot reeds bestaande rekeningen en rekeningen, wel kt in verband met emigratie of erflating ten name van niet-ingezetenen dienen to worden gesteld. Onder inachtneming van bovenstaande worden voornoemde boerenleenbanken thans aangewezen als instellingen als bedoeld onder i., eerste lid van Devie- zendbekendmaking 4/49 betreffende gul densrekeningen van niet-ingezetenen, met dien verstande, dat de „Centrale", bij welke zij zijn aangesloten, verantwoor delijk is voor de handelingen van haar leden. Deze aanwijzing brengt mede, dat op genoemde boerenleenbanken als bepa lingen van de Deviezenbekendmaking 4/49 betreffende de behandeling van gul densrekeningen van niet-ingezetenen van toepassing zijn, zoals deze reeds, gelden voor de leden van de bedrijfsgroep Han delsbanken en van de Ver. voor den Ef fectenhandel. (Handelingen uitsluitend toegestaan aan deviezenbanken mogen dus niet worden verricht). Mr. Van Kleffens, de Ned. ambassadeur in Washington, was enige tijd voor een „routinebezoek" in Nederland. Thans 's hij weer onderweg naar zijn standplaats, maar in een radiopraatje, dat gisteravond over Hilversum II werd uitgezonden, heeft hij enige indrukken gegeven, die hij bij zijn bezoek hier had opgedaan. Hij sprak „niet met een ambassadeurs- rok aan, maar gewoon als mens tot mens, in uw huiselijke kring als u mij daar wei wilt toelaten". Het was hem een behoefte, uit te spre ken hoeveel verheugende tekenen hij in deze weinige dagen had gezien van ge zonde groei en ontwikkeling. „Om mij tot he tterrein van mijn dage lijks werk te bepalen: er is ongetwijfeld sinds ik hier in Mei van het vorige jaar was, een veel juister beeld en waardering ontstaan van de internationale situatie. Begin 1948 was er te veel delging tot „paniekerigheid" en niets is gevaarlijker voor een volk dan angst. President Roo sevelt heeft zijn landgenoten eens voor gehouden, dat zij slechts voor één ding bevreesd hadden te zijn, en dat was voor vrees, met al haar demoraliserende uit en nevenwerking. Dat is een algemene waarheid, die ook voor ons geldt. Ik ga dus in menig opzicht gesterkt en bemoedigd terug, vol blijdschap over de bewijzen die ik kreeg van de zich weer als vanouds ontplooiende Nederlandse energie op welhaast elk gebied. Er word' aangepakt, er wordt naar de toekomst ge keken. Zo alleen, en niet door aldoor maai na te kaarten, kunnen wij er weer boven op komen. Er is één gebied, waarop ik niet zonder enige bezorgdheid ben. Dat is de houding tegenover Indonesië. Ofschoon zeer ve.e landgenoten de nieuwe verhouding, waar in wij, door feiten of inzicht of beide ge dwongen ,tot Indonesië zullen staan, geestelijk verwerkt hebben, is een minder heid er blijkbaar nog niet in geslaagd die geestelijke spijsvertering te voltooien Die „indigestie'' uit zich in gemelijkheid ctNT*omsv De heer J. Lejeune, wethouder van sociale zaken van Brunssum en voorzit ter der afdeling Rumpen van de K.A.B. is door Z- H. de Paus begiftigd met het erekruis van „Pro Ecclesia et Pontifice".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2