Harris, de beste man, wereld kampioen der sprinters Vier titels voor Italiëeen voor Zjiveden, Denemarken en Australië Ned. ploegen gaven niet wat verwacht werd Wereldkampioenschap stayers voor Frosio (Italië) Vlu g en Lenig won de P.H.-beker Sagitta-dames clubkampioen Derksen werd tweede, teleurstelling voor Van Vliet De Wereldwielerkampioenschappen Kopenhagen 1949 De Australiër Patterson 's werelds snelste amateur-sprinter De uitslagen Bekerwedstrijden op nieuwe leest Ver. Staten behouden Davis Cup Europese roeikampioenscliappen Pronktweedeweerde zich kranig En werd clubkampioen athletiek heren En wonnen de Prinses Juliana-beker lfA,AMTA<v 29 A'üGUyftTS 1949 PAGFiA (Van onze speciale sport-correspondent). KOPENHAGEN, Zondagavond. Géén Van Vliet En ook géén Derksen Het was Reginald Harris, het vorig jaar nog slechts derde bij de amateurs, die by zijn eerste optreden in de wedstrijden-profs regelrecht naar de hoogste titel greep op een wijze, die elke twijfel uitsloot en hij kon dus inderdaad kaarsrecht staan, toen het „God save the King" door de muren van de Ordrupbaan werd weerkaatst. Want wy kunnen nu gaan nakaarten over: „Als Van Vliet zus of zo gereden had,, en „als Derksen dit of dat had gedaan" wij kunnen trachten te peilen, wat er gebeurd zou zyn als de samenstelling der halve finales anders ware geweest Voor de op dit punt fijngevoelige massa was er maar éen winnaar en dat was Harris, hoe spijtig het voor Nederland Australië met 41 geslagen Na Spears Patterson BAKKER AT HARD- i GEKOOKTE EIEREN De Amerikaanse wereldkampioen Kelly die ook op de Boshaan de skiff won. UITSLAGEN VAN VOETBAL- TOURNOOIEN De Engelsman Harris die het sprint- kampioenschap voor profs te Kopen hagen uion. Hij het ochtendgloren Deze rit begon op het onmogelijke tijdstip van Zondagochtend acht uur, omdat Zaterdag de zaak verregende, na' dat er 75 kilometer was afgelegd, in welke 75 kilometer de startvolgorde: Besson, Bakker, Lesueur, Pronk, Frosio volkomen ongewijzigd bleef, behalve dan dat Lesueur en Bakker éénmaal van o laats verwisselden. Gezien het ontbre ken van elke emotie, hadden wij ons „an de reprise ook maar niet te veel voorgesteld en scheen het ons onbegrij- neliik dat de wielerbaan vlak na het morgenkrieken al weer vrijwel uitver- DE CRICKETCOMPETITIE V.O.C. wint van Sparta VIER MET STUURMAN Oe skif Vier zonder stuurman Dubbel skif De acht De finale van de sprintkampioenschappen voor profs. Harris ligt in eerste en onze landgenoot Derksen in tweede positie. ware ook moge zijn. Die samenstelling der halve finales! Er is een ongeschreven wet, dat de gene, die een jaar tevoren wereldkam pioen werd, i.e. Van Vliet, in de halve eindstrijd de zwakste van het kwartet krijgt toegewezen en iedereen wist dat, gezien de prestaties van dit seizoen, dit de Fransman Gerardin moest zijn. Doch de wedstrijdcommissie had met drie te- Ben twee stemmen anders beslist en toen Van Vliet hoorde, dat men he™ Harris op zijn dak had gestuurd, trok hij, wit van woede, zijn trainingsbroek weer aan en hij weigerde te starten, een houding waarmee Derksen zich solidair scheen te verklaren. Hoe men ook soebatte en smeekte, Van Vliet dacht er eenvoudig beide Nederlanders wonnen de eerste manche en stonden daarmee meteen met. één been in de eindstrijd, zodat alles naar wens scheen te gaan'. In de tweede manche werd echter uit een ander vaatje getapt. Van Vliet, die in de eerste rit van kop af had gewon nen, sloop nu achter Harris aan en in plaats van wéér de kop te nemen, zag hij Harris op een beslissend moment vol gas geven, de Woerdenaar weifelde een gedeelte van een seconde, kwam toch nog aan het wiel van de Brit, maar werd op het rechte eind met een half wiel geslagen. Gerardin, tuk op een kort sprintje, kreeg die daarna van Derksen cadeau. ken én nu met een handbreedte werd verslagen. SIiiccxvi-c, v dn VIieL UdClii. «-I »'vvo niet aan om te beginnen, stond maar, met die veel vroeger had moeten vertrek- een beteuterde Gerardin naast zich, te1'- - 1.„„„a verklaren, dat de Fransman geen knip voor zijn fietsersneus waard was en wij vreesden, dat de wereldkampioenschap pen gingen besluiten met een voor Ne derland onwaardig slot. Op dit moment werd het zwaard van Damocles boven het hoofd van de Woerdenaar gehangen, te weten het dreigement van een jaar schorsing en eerst toen koos Van Vliet eieren voor zyn Seld, omdat een jaar schorsing hem, op zijn leeftijd, voor goed uit de wielerwereld zou wegwerken. Tn hoeverre dit sensationele begin in vloed had op het verloop der wedstrij den valt moeilijk te peilen omdat Van VHet al jarenlang de sterkste renner is, vriiwel op elk wereldkampioen- Het was overigens voor raze Reputatie 11: gelijk. Met verwrongen trekken reed Van Vliet een kwartier later langs de tribu nes. Hij was in de belle opnieuw gesla gen door Harris, nadat hij bij het uit gaan van de voorlaatste bocht fel had aangezet. Harris op een lengte achter zich latend, doch in de laatste curve kwam Harris weer aan zijn wiel en in een fantastische spurt liet hij Van Vliet achter zien. Derksen reed een zelfde rit tegen Ge rardin en hij was haast weer het kind, van de rekening geworden en wéér kwam Gerardin op het laatste rechte eind ylak in de buurt, maar thans kwam de overwinning in Nederlandse handen. „Toto" werd ingemaakt Dat Van Vliet er op gebrand was Ge rardin van de sokken te rijden in de strijd om de derde plaats, behoeft, na het beruchte incident, geen verder be toog en in twee ritten werd dan ook met de oude ,,Toto" afgerekend en ston den we voor de hoofdschotel van het program: de strijd tussen de beide fina listen Derksen en Harris. Het stadion was gespannen; men voelde de stilte. In de eerste rit had Derksen de kop. Als een panter, loe rend op zyn prooi, sloop Harris ach ter hem aan en beiden gingen hoog door de bocht, terwijl Harris in een oogwenk, even pijlsnel als verrassend, naar beneden schoot en een straatleng te hem scheidde van de Nederlander, die alles op alies zettend, er toch niet meer in kon slagen de Brit ook maar enigszins te bedreigen. De tweede rit was van hetzelfde la ken een pak; nu had Harris de kop, maar op precies dezelfde plaats als in tie eerste rit dook hij flitsend naar omlaag en weer was de lange Hollan der gedecideerd geklopt en wjj moes ten met lede ogen toezien, dat in de laatste race van de laatste dag een titel, waarop Nederland niet zonder reden had gerekend, ons ontging. Al met al kunnen wij toch niet onte vreden zijn. Een eerste plaats voor Faan- hof, twee tweede plaatsen voor Derksen en Pronk, drie derde plaatsen voor Van Vliet. Vinken en Van Est. Me dunkt: het is welgedaan! Finale 100 km. achter zware motoren: 1 Frosio (Italië) 1 uur 31 min. 20 sec., 2 Pronk (Nederland) op 200 meter, 3 Le- sueur (Frankrijk) op 250 meter. Halve finales amateurs: le rit: Patter son (Australië) wint van Lognoy (Frank rijk). Tijd 12.2 sec. Bellenger (Frankrijk) wint van Heid (V.S.), tijd 12.2 sec. Twee de rit: Patterson (11.9 sec.) wint van Log nay. Bellenger (12 sec.) wint van Heid. Finale amateurs: le rit: Patterson (12.2 sec.) wint van Bellenger. Tweede rit: Patterson (11.8 sec.) wint opnieuw van Bellenger en is wereldkampioen. In de eerste rit om de derde plaats wint. Heid (12.1 sec.) van Lognay, de tweede rit was voor Lognay 12.4 sec.): de beslissing werd gewonnen door Heid, die hiermede op de derde plaats beslag legde. Halve finales profs': le rit: Van Vliet (11.7 sec.) wint van Harris; 2e rit: Harris (11.9 sec.) wint van Van Vliet; beslissing Harris (11.5 sec.) wint van Van Vliet- le rit: Derksen (12 sec.) wint van Gerardin; 2e rit: Gerardin (12.2 sec.) wint van Derksen; beslissing: Derksen (12.6 sec.) wint van Gerardin. Finale sprint profs: le rit: Harris (11.7 sec.) wint van Derksen; 2e rit: Harris (12 sec.) wint rpnieuw van Derksen en is wereldkampioen. Om de derde plaats- le rit: Van Vliet (12.1 sec.) wint van Gerardin; 2e rit: Van Vliet (12.6 sec.) wint opnieuw van Gerar din en heeft de derde plaats veroverd. Het bondsbestuurslid H. Valkema heeft in de jaarvergadering van afdeling V van de KNVB, Zaterdagmiddag in Groningen gehouden, medegedeeld, dat het bonds- iiestuur voornemens is, te beginnen in dit seizoen, de wedstrijden om de KNVB- beker op geheel andere leest te schoeien, in de maand October en daarna in elke volgeryle maand zal de competitie een Zondag worden stilgelegd. Begonnen zal worden met regionale wedstrijden voor derde en vierde klassers te spelen vol gens het afvalsysteem, waarna dan later de tweede en ook eerste klassers zullen worden ingeschakeld. In de vergadering van district VI heeft tie heer Bockmeulen op het grote belang gewezen van de bondsvergadering van Januari 1950, die geheel gewijd is aan een nieuwe competitie-indeling. Hij is persoonlijk voor 3 districten met 3 x 16 eerste klassers. Daar hiervoor geen steun bij de eerste klassers was te vinden, leek hem het meest geschikt zich uit te spre ken voor 4 afdelingen met 14 elftallen. In de eerste klassen, waarbij dan de pro motie en degradatie kwam te vervallen, wat voor de tweede, derde en vierde klassers van het grootste belang is. In de vergadering van district I diende Stormvogels een verzoek in om op de a.s. bondsvergadering een interpellatie te mogen houden over het degraderen van Stormvogels in verband met de opgelo pen blessure van Kraak. Dit verzoek werd door de vergadering afgestemd. Nad-at de Amerikanen in de challenge round voor de Davis Cup te Forest Hills Vrijdag de eerste twee enkelspelen had den gewonnen, werd Zaterdag het dub belspel een zege van de Australiërs. Bromwich en Sidwell sloegen Talbert en Mulloy 36, 46, 108, 97, 97. Zon dag won Schroeder van Sedgman 6—4, 6—4, 6—3 en sloeg Gonzales Sidwell 61, 6_3, 64. De totaal-uitslag werd dus een 4i overwinning voor de Ver. Staten, welk land in het bezit blijft van de trophee. De Italiaanse ploeg passeert de finish ah winnaar der achten, in tweede positie Tsjcchoslowakije, in derde de Nederlandse ploeg van Njord (de middelste boot), vierde Frankrijk, vijfde Zweden. Wanneer de Coupe Glandaz ooit gewonnen werd door een land dat onweerstaanbaar aan de spits blijkt te gaan, Italië, dan is dat wel bij deze kampioenschappen. Vier eerste en twee tweede plaatsen en in d.e skif niet uitgekomen, het is een prachtige pres tatie. Wilskracht, physieke kracht en een voortreffelijke techniek brachten Italië deze grote en onvergetelijke triumfen. Het zijn in een woord schitterende wedstrijden geweest; de kam pioenen en hun felste belagers vertegenwoordigen de beste inter nationale klasse, een roeispel dat de Olympische roeiwedstrijden van 1948 overtreft in alle zeven nummers. als wielernatie maar ffdoordrong, sen, via Gerardin, in de ritten van zelfs al werd hij m de beide rit deze eindstrijd beslissend SesteSen- d door hij op deze sluitingsdag tevreaei moest zijn met een tweede plaats D J stapers (waarover straks) en de tweea en derde plaats bij de sprinters. Alvorens dit alles zo ver was, hadden de amateurs om hun titel gevochten met als resultaat, dat de Australiër Patter son de regemboogtrui werd aangesjord (wat tussen twee haakjes niet zo een voudig was, want het ding was een paar maten te klein) en daarmee gehuld werd in hetzelfde fiere tricot als zijn landge noot Bob Spears jaren geleden met ere heeft gedragen op alle wielerbanen van Europa, zodat wij ons wel enigszins kun nen voorstellen, wat het voor een feest ...evrvinnx mietop zaI wezen, wanneer mister Patterson straks in Melbourne voet aan wal zet. Tvroi- Hreiffende donderwolken in zicht M!V iSannia vlug afgewerkt en werd het Pr°2 ~DOedig aan de hoofd- schotel^e^mid: de haiv^fmale prof, Gerardin' "hT begon nogal klinkend: (Van onze speciale sport-correspondent) KOPENHAGEN, Zondagavond- Groen van ellende stapte Besson in het midden van de felle strijd tussen j ae stayers van zijn karretje af en wij behoefden hem niet eens te vragen! ira"om' War|t hü luchtte zijn opge- S „?emoed gaarne: „C'était la J?® ®hose Comme Mercredi, mais ce I," cl}ampionnat du monde!" ïür H?e spel tegen de Zwit- ™en ln het stayerswereldje het °fCn niet Kunt- opnieuw voortreffelijk gespeeld, zij het met an dere acteurs dan vier dagen geleden. Deze keer waren het Lcsueur In Fro sio, die beurtelings achter de op kop liggende Besson aanjoegen, die ander zijds werd geremd door Pronk. Men behoefde er opnieuw niet aan te twij felen, dat Besson al die aanvallen „in the long run" met zou kunnen weer- Tn de 163e (van de 270) ronden werd het vonnis over de ter dood veroordeel de ten uitvoer gebracht. Lesueur zette een der vele jageryen door, de Zwitser wist nog even af te slaan maar Frosio maakte van de gelegenheid gebruik om in één fantastische ruk over beiden heen te gaan en daardoor de leiding te ne men. terwijl zijn „compagnon-in-het drama (Lesueur) gauw even kans zag om Besson de dolkstoot oe te brengen. Hij zieltoogde nog een baantje of mee, maar boog toen deemoedig net hoofd en gaf zich daarna zonder genade over. Kimbria, Maastricht: Standaard—Heer 0—2, Kimbria—BKHBS 2—3; Zilveren Vos. Nijmegen: Achilles—Be Quick <Z 02, Juliana—Quick <N.i 00 <Q. w.), TubantiaVitesse 40 SittardSCIT 0-3: Roza-tornooi, Heerlen: Maurits-Sitt. Boys 41Gevleugelde Bal Rotterdam: SVV 2Feijenoord 2 1—3, HOV—Mussen 1—1 (M. w.); Maastricht: MVVSVV 12; Zilveren Zwaluw, Vught: Zwaluw— Bleijerheide 02, BWDHC 20, BleijerheideDHC 3—0, Zwaluw—BVV 1—4, BVV wint het tornooi; Zilveren Vos, Utrecht: LongaVelox 21. Xerxes Edo 22 (X. wint); VeloxEdo 14, LongaXerxes 32; Helper Molen, Gro ningen: GRCHelpman 11 (H. w.), OosterparkersVeendam 5—2. Helprtian Oosterparkers 0—2; Veluwe-tornooi, Ede: Watergraafsmeer—TOG 21. rsca— Hilversum 1—2, Watergraafsmeer—Hil versum 11 (H. w.); Zilveren Zwaan Huissen: SMvolde—Dierense Boys 2—1; Breda: NAC—Sparta 2—2; Oosterhout: TSC—Neptunus 3—3; Rotterdam, DCL- serie: DCL—Pretoria 11 (P. w.), Feiien- oord-comb.Hillesluis 10, CVVRFC 1o, RFCCVV 2—2 (C. w.); Feiienoord- comb. en CVV komen in de finale; Rot terdam: Vrijmoedwisselbeker: Zwervers Hion 2—1, R. Hope—DDC 1—1 (R. w.). kDochWSt! Pronk Frosio passeert Lesueur, P Pronk. Pronk neemt zyn baan terug en enz. enz. En na twintig rond iedereen aan iedereen zyn a«bterwiel getoond en waren de kaarten aldus g schud: 3esson, Pronk. Lesueur, ri os Bakker. Het was toen al duidelijk dat Bakker niet zó maar op de laatste plaats was terecht gekomen, want deze mijn heer uit Assendelft trapte alsof hij op een bakfiets met kruidenierswaren zat, raakte binnen afzienbare tijd één, twee, drie en zelfs vier banen achter en ver vulde aldus de rol van figurant tussen degenen, die juist van plan waren het bovengeschetste drama te doen aanvan gen. Tóen ei na 106 ommegangen een vijf- Na afloop van de strijd feliciteert Pronk de Italiaan Frosio met het behaalde kampioenschap. de lap aan de serie werd toegevoegd kon Assendelft alle huldigingsplannen inclu sief de toespraak van de burgemeester rustig laten varen, want Bakker ver dween in de onderaardse gewelven van het rennerskwartier, waar wij verna men, dat hij niet meer „ging", hetgeen we trouwens al geconstateerd hadden en waar men verder wist te vertellen, dat Bakker de nodige hardgekookte eie ren had verwerkt vlak voor hij op de fiets stapte. Het hadden, geloven wij, zachtgekookte eieren dienen te zijn. Gemiste kans Met Bakker en later Besson uit de baan, werd het wereldkampioenschap dus verder uitgemaakt tussen signor Frosio, monsieur Lesueur en mijnheer Pronk, die een hele wielerbaan voor zich alleen hadden en een zee van ruim te. Het trio zat dicht op een kluitje met eerst Pronk, die bijna een ronde achter was dan de leider Frosio en vlak daar achter Lesueur. Op een gegeven moment begon Pronk, onder luide toejuichingen der menigte, regelmatig zijn achterstand in te lopen en weldra lagen de renners weer bij elkaar: Frosio, Lesueur, Pronk. De Fransman zat ontzettend te stampen j en te stompen en ook de verhouding tussen hem en zijn gangmaker scheen niet bijzonder innig, gezien de herhaal de heftige debatten tussen hen beiden j Het verwonderde dan ook niemand, dat 1 Pronk van deze gelegenheid gebruik maakte om op de tweede plaats te ko men en nóg geloven wij, dat de Neder lander, ware hij toen ineens op Frosio af gegaan, hij een kans had gekregen de Italiaan, die juist „een tik met de hamer" incasseerde, van de leiding te verdringen. Frosio herstelde zich echter en zorgde er verder wel voor, dat Pronk niet met de regenboogtrui zou gaan pronken, maar genoegen mest nemen met een - overigens zeer eervolle en zeer ver- diendie tweede plaats. V-O.C-. dat Sparta met 110 runs sloeg, heeft thans de tweede plaats in de afd. bereikt. V.O.C. sloot op 230 voor 6, waar van wicketkeeper Van Eek 92 en Stroo 40. Sparta antwoordde met 120, waar voor alleen Borrani een totaal van bete kenis maakte (41). A. Terwiel bowlde zeer fraai (645), terwijl Bongers 3 voor 29 had. Hermes-D.V.S. won met zes wickets van Haarlem. De bezoekers begonnen met een totaal van 191, waarvan Harmsen 83. Met Honnebier (28 n." o.) scoorde Harmsen 99 voor het laatste wicket. J. Scheffer bowlde 6 voor 70. De thuiscluD beantwoordde het totaal van Haarlem met 197 voor het verlies van vier wickets, waarvan Tettelaar 57 not out en Van der Schoor 44. Reeds het eerste nummer leverde de Italianen de eerste titel van de dag op. Terstond nam hun gestuurde vier de lei ding, doch aanvankelijk bleven de Zwit sers en de Noren goed hangen. De Zwit serse ploeg van Reuss roeide minder fraai (het feit dat hier met een 14 dagen geleden opgestelde invaller geroeid werd. was stellig van invloed), doch hield kra nig vol en ook de Denen bleven tot het ïaatst kranig partij geven. De uitslag was: 1. Italië 6.57, 2. Zwitserland 6.591/5 3. Denemarken 7.01 1/5, 4. Frankrijk 7.03 2/5 5. Noorwegen 7.05 4/5. Ook in het tweede nummer, de twee zender stuurman, was Nederland met van de partij. Hier was Italië niet zo sterk vertegenwoordigd. Bijna voortdu rend leidden de fraai roeiende Belgen doch met een weergaloze eindspurt oprukkend van de laatste tot de eerste plaats wist Zweden te triomferen. Een verrassend resultaat. De uitslag was: 1 Zweden 7.28 1/5, 2. België 7.29 1/5, 3. Ita lië 7.312/5, 4. Denemarken 7.32 1/5, De spanning omtrent het eindresultaat var, deze race, was al na 100 meter ge weken. Kelly, op de voet gevolgd dooi de Uruguees Rissy, liep uit en dat op een zo phenomenale wijze, dat ook de energie van de Urugueés niet baatte. Na 1000 meter lag Kelly al 1 lengte voor en toen bleek de Uruguees zo zeer uit geput, dat tenslotte de Tsjech en de Zwitserse kampioen hem nog passeer den. 1 Kelly (Amerika) 7.30 4/5, 2. Tsje- choslowakije 7.361/5, 3. Zwitserland 7.37 2/5. 4. Uruguay 7.39 1/5. De twee met stuurman werd de eerste race, waarbij de Nederlandse kleuren verdedigd werden, namelijk door de jon ge ploeg van Triton. Al spoedig bleken deze verdienstelijk roeiende landgenoten voor een te zware taak gesteld te zijn Het slagtempo was te langzaam, meest al bedroeg dat 28 tegen de andere ploeg 3337. Een schitterende tweestrijd tus sen Italië en Denemarken werd door eerstgenoemden gewonnen, doch ook Joegoslavië en België gaven uitstekend partij: 1. Italië 7.55, 2. Denemarken 7.55 2/5, 3. Joegoslavië 7.561/5, 4. BelgiC 7.57 2/5, 5. Nederland 8.06 2/5. De Nederlandse ploeg heeft tussen 300 en 500 meter 1% lengte verloren, is daar na goed bijgebleven, doch die inzinking is zij niet te boven kunnen komen. Ook hier was Nederland vertegenwoor digd, ook hier moesten onze landgenoten met de laatste plaats genoegen nemen. Hun slagtempo was te laag, precies als bij Triton's twee. De ploeg was te „week" voor zulke tegenstanders Weer werd het een duel tussen Italië en Denemarken, wéér won Italië. Noorwegen was een goede derde, België een verdienstelijke vierde. Uitslag: 1. Italië 6.45 1/5, 2. Dene marken 6.46 2/5. 3. Noorwegen 6.47, 4. België 6.48 2/5, 5. Nederland 7.06 2/5. De laatste hóóp van het zeer talrijke publiek (een Nederlands record!) was op Neumeierv. d. Meer gevestigd en toen zij prachtig startten, meer en mee; door bepaald superieur scullen uitliepen, zodat zij op 1250 meter bijna 3 lengten op de overige vieren voor lagen, toen was het één jubel van de tienduizenden langs de kanten. Helaas kwan> ook hier van Nederlands standpunt bezien een bittere ontgoocheling. Een' felle spurt deed de Denen en Italianen iets inlopen. Blijkbaar verraste dat onze ploeg, die ineens met lamheid geslagen scheen. Het was een metamorphose, die stellig niet alleen door physieke oorzaken ontstond. Veeleer moet hier de oorzaak schuilen in hét onvoldoende moreel. Het werd een drama, tenslotte konden de Willem Ui ers alleen de Engelsen (de Olympi sche kampioenenachter zich laten. De briljante Deense ploeg won welverdiend: l Denemarken 6.47 1/5, 2. Italië 7.00 1/5, 3. Frankrijk 7.013/5, 4. Nederland 7.07, 5. Engeland 7.08 1/5. Na een valse start gingen de achten mooi gelijk af, ze bleven de eerste hon derd meter neus aan neus oprukken, een weergaloos mooi schouwspel. Toen schoof de geweldige Italiaanse slag, het tempo nog iets opdrijvend, z'-n ploeg langzaam maar zeker naar voren. Kranig hielden de overigen stand, ook onze Nederlandse acht roeide buitengewoon goed en bleef tot dicht bij de finish in the running. Toch moesten de Leidenaars bukken voor de overmacht, doch zij hebben 'n prach tige race geroeid en een zeer eervolle plaats bereikt, tegen tegenstanders van de allersterkste klasse: 1. Italië 6.11, 2. Tsjechoslowakije 6.13 1/5, 3. Nederland 6.15 2/5, 4. Frankrijk 6.20, 5. Zweden 6.20 2/5. De organisatie was in alle details prima verzorgd, zodat de Nederlandse Roeibond eer van zijn werk heeft en een prachtige propaganda voor deze mooie sport ge maakt is. De strijd om het clubkampioenschap athletiek voor heren is na enerverende strijd door de Haagse vereniging Vlug en Lenig gewonnen en uit het feit. da het puntenverschil niet zo onbelangiijk is, mag geconstateerd worden, dat de Haagse vereniging nog een duchtig woordje meespreekt op het gebied der athletiek. Dc Amsterdamse verenigin gen AAC en AV '23, vooral wel de eer ste, bleven verre de minderen der Hagenaars, resp. 19 en 11 punten, ter wijl de aloude vereniging Haarlem met 54 juinten een goede derde plaats wist te veroveren. (Vlug en Lenig won de Prms Hen drik Beker, verbonden aan de club kampioenschappen heren, reeds 5 maal, zij liet in de jaren 1918 tot en met 3923) Het weer dreigde aanvankelijk voor een mislukking te willen zorgen, doch na een kort regenbuitje in de middaguren, werd het weer droog en gelukkig met te glad op het athetiek-veld van de Leid- si- Hout. waar de Leidse vereniging „De Bataven" voor een keurige organisatie had zorg gedragen. Dat er heftig gekampt ls om de ere titel van het clubkampiosnschap, wijzen Zilveren Bal: Emma belaagt de Feijenoord-verdediging. Fanny Blankers-Koen beeft gisteren tijdens de wedstrijd om het clubkam pioenschap athletiek dames te Amster dam op de 200 meter de beste tijd van het jaar gelopen, te weten 24,3 sec., slechts 0,1 sec. boven haar Nederlands record van 1948. Daarmee heeft z(j haar rivale, Foekje Dillema (die ove rigens niet meeliep) in tijd royaal over troefd. Want met 24,6 had het Friese meisje in dit seizoen tot dusver een betere prestatie geleverd dan Fanny Door haar 24,3 van gisteren heeft de Amsterdamse „vliegende huismoeder zich echter wederom de toch nog snel- lere getoond. Ook de 100 meter was voor Fanny en wel in 11,9 sec. vóór de dames Brouwer (Celebes) en De Jongh (Zaanland). En mét de successen van Ans Panhorst— Niessink en Nel Rood—Lodder 1 en 2 op discuswerpen met 39,87 resp. 35,30 M., de tweede plaats in de 4 X 100 meter, de eerste plaats in de relais (200, 100 80, 60 meter) en derde plaatsen op de 80 meter horden (v. Heezik) en kogrl- stoten (Rietman), verzamelde de Amster damse dames-athletiekvereniging zo veel punten, dat zij royaal voor de achtste maal in successie de Prinses Juliana-Be- ker won, verbonden aan het behalen van het clubkampioenschap athletiek dames waarvoor de wedstrijden door Sagitta zelf waren georganiseerd. Daar Fanny Blankers op de 80 meter horden niet startte, kon hier mej. Lust (Zaanland) winnen met mej. Vos (P. S V.) in dezelfde tijd: 12,3 sec. Er was van Nel Vos, tenslotte interland-athlete meer verwacht, ook in het vèrspringen, maar ook hier werd zij tweede met 5.40 meter achter mej. v. d. Meijden (Shot) niet 5.54 meter. Hoogspringen was voor onze nieuwe crack Gineke van Dijk (Zaanland) met 1,525 meter, discuswer pen zoals gezegd voor mevr. Panhorst, kogelstoten even natuurlijk voor mevr. v. Schouwen (Celebes) en speerwerpen voor mej. Muller (Siomo). Celebes won de estafette in 50,7 sec. voor Sagitta in 51, (Fanny kon de te grote achterstand van hgar ploeg niet meer inhalen) en Zaanland in 52,1. Uit slag van de relais: Sagitta 56 sec., Cele bes 58,5, Shot 58,6. Het totaal-resultaat: 1. en kampioen van Nederland, Sagita 59 p., 2. Celebes 42 u., 3. Zaanland 32 p., 4. P.S.V. 22 p., 5. Shot 14 p., 6. Olympia 12 p., 7. Minerva 11 p., 8. A.D.A. 7 p., 9. Siomo 6 p., 10. Spor tief 5 p. dc behaalde resultaten wel uit. Bij de 100 meter hardlopen bijv. werd in de series door niet minder dan zes athleten dezelfde tijd van 11 sec. genoteerd en wel door beide lopers van de vereni gingen AAC, AV '23 en V. en L. Dus werd de finale met zeer veel spanning tegemoet gezien en hierin bleven drie lopers onder de 11 sec. De V. en L.-man J Kleijn won tenslotte in 10,8 sec. voor G. Scholten van AV '23 en J. Meijer van AV '23, die beiden 10,9 sec. noteerden, waarop Saat van V. en L. en Nusse van AAC met 11 sec. volgden. Alleen Jo Zwaan van AAC stelde in de finale te leur door 11,2 sec. te maken. De 400 M. was voor AAC, die in H. de Kroon een uitstekend vertegenwoordiger vond .aangezien hij in de serie 52.9 en in de finale 50,9 sec. maakte, terwijl J. Bakels de derde plaats bezette met 51,3; maar Vlug en Lenig was hier ook heel goed vertegenwoordigd door C. Smildi- ger en C. Mahieu, die de tweede en vier de plaats veroverden, resp. met 51,2 en 52,6 sec. De 1500 meter werd op fraaie wijze gewonnen door de DES-man K. Knop in 4 min. 16 sec., J. Govers van L. en V. wed tweede in 4 min. 17.3 sec., terwijl ook de 800 meter voor Knop was in 1 min. 58,7 sec. W. Groen van de AV 23 won het nummer 5000 meter in 16 min. 18,6 sec., met de Haarlemmer Koopman als tweede in 16 min. 21,6 sec. en J. Over- dijk van AAC als derde in 16 min. 27 sec. De 4 maal honderd meter estafette le verde een zege op voor AV '23 maar V. e L. werd tweede in dezelfde tijd van 44 sec., terwijl AAC 44,1 en Haar lem 44,2 noteerde. De achterstand van AV '23 en AAC werd tenslotte nog enigs zins verminderd doordat deze clubs a s eerste en tweede eindigden inde .Jon i 400 meter estafette, resp. in 3^0 en 3.30.1, tijden welke ook genoegzaam aantoonden, dat het er hard is toegegaan. In de technische nummers verspringen, discuswerpen, kogelstoten en speerwer pen toonden de Hagenaars zich onbetwist de sterksten en daarmede incasseerden zii zoveel punten, dat het clubkampioen- schap, dat mét de afwerking der ver schillende nummers hoe langer hoe meer in het verschiet kwam, hun tenslotte niet meer kon ontgaan. Het nummer speer werpen vooral was heel goed. L. Voren kamp van V. en L. en L. Dammers van AV '23 bereikten een afstand van resp. 58,82 en 56.07, bij het kogelstoten pas seerde de Bruijn weer de 14 meter-grens en net nummers polshoog was onbetwist voor de Haarlemmers, van wie Lamoree en Swart resp. 3.50 en 3.30 M. behaal den. Het resultaat was tenslotte: 1. en club- kampioenschap ven Nederland Vlug en Lenig 78 p., 2. AV '23. 3. Haarlem 54 p., 4. AAC 49 p., Dos, Rotterdam, 32 p.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3