maar geestelijke waarden primair Emma en Eindhoven plaatsten zich in de eindstrijd m m Met tien wickets winnen Free Foresters R enooy, Van Rijswijk en Veer leggen beslag op de titels Spannende races op het circuit van Zandvoort ■ui TECHNISCHE GELIJKHEID IS NOODZAKELIJK, Belangrijke ideële en materiële kwesties kwamen aan de orde Mgr. Huibers tot katholieke voetballers Weinig goed voetbal op t AROL-tournooi OM DE ZILVEREN BAL Dordtenaren klopten Feijenoord Ned. cricket-elftal faalt in eerste innings De motorkampioenschappen MAANDAG 29 AUGUSTUS 1949 PAGINA 4 Eindhoven en Emma hebben zich op de tweede dag van het tour- nooi om de Zilveren Bal op het Sparta-terrein tc Rotterdam in de finale geplaatst. De Brabanders kwamen daarin door in de tweede ronde van V.V.V, te winnen en daarna Willem II te kloppen. De Dordtse tweede klasser had eerst Wageningen uit geschakeld en bestond het vervolgens Feyenoord met 3-0 aan de kant te zetten. De roemruchte club van Rotterdam-Zuid heeft gisteren een zeer matige indruk gevestigd. Ze wist het tegen Heracles niet tot een zege te brengen en overleefde louter door het beter nemen van de strafschoppen de tweede ronde om daarna in de demi-finale met niet minder dan 3-0 door de tweede klasser te worden verslagen. EmmaWageningen 10 FeijenoordHeracles 0—0 Willem II—R.C.H. 2—0 EindhovenV.V.V. 21 FeijenoordEmma 03 Willem II—Eindhoven 1—2 De 125 cc-klasse De 350 cc-klasse De halve Utevs Tweede dag SCHAAKWEDSTRIJD NEDERLAND—ENGELAND msÊm De zij spaar ijders in actie tijdens de motorraces te Zandvoort. DAMESZWEMSTERS OP DE LANGE AFSTAND VOETBAL IN ENGELAND (Van onze verslaggever). Onder zeer grote belangstelling uit allé delen van het Bisdom Haarlem vergaderde gisteren de Diocesane Af deling Voetbal van de Ned. R.K. Sport bond. Onder de aanwezigen bevonden zich Z. H. Exc. Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, de vice-voorzitter van de K.N.V.B. en tevens landelijk voor zitter van de afd. voetbal N.K.S. ir. H. F. Hopster uit Nijmegen, de bondsad- viscur Pastoor v. d. Lugt uit Den Haag en zeer vele geestelijke adviseurs, als mede de meeste leiders van districten en verenigingen afd. voetbal uit het diocees. Voorzitter G. Kruyver uit Zaandam begroette allereerst de bisschop en zeide dat de taak der sportleiders vaak zeer moeilijk en verantwoordelijk is. Het verheugde hem, dat Mgr. tijdens zijn rede tot de jeugd onlangs in de basiliek ook met name de sport daarin had willen betrekken en dat de bisschop thans we derom bereid was, het daar gesprokene nogmaals in deze kring van deskun dige leaders te willen onderstrepen! Onder luid applaus van de vergaderde jeugdleiders verhief Mgr. Huibers zich na de inleidend- rede van voorzitter Kruyver van zijn zetel aan de bestuurs tafel en begon zijn toespraak met het aanbieden van Zijn gelukwensen aan de thans dertig jaar bestaande Katholieke Sportbond.. Dankbaar mag men zjjn voor het bestaan van deze sportbond, die zo bijzonder veel nuttig werk heeft ver richt, Sport Is voor onze jeugd nu een maal van grote betekenis, een goed middel om de vat op de jeugd te be houden, doch zeker niet het doel van de jeugdvorming! Zuiver beoefend als een Hulpmiddel ter vorming werkt sport goed op lichaam en geest. Licha melijk sportieve personen zün dit ook vaak in geestelijk opzicht en -kunnen (ie moeilijkheden des levens beter over winnen. Een goed gezond lichaam is ook goed voor de geest, mits met mate de sport wordt beoefend. Het aardse leven is kort en dienit slechts als voorbereiding op ons eeuwig gelpk. vandaar dat lichaam en ziel sa men alles moeten stellen op onze ho gere vervolmaking. Ook daaraan hebben we de sport ondergeschikt te maken zonder dat we daarmede aan goede sportbeoefening iets tekort willen doen! Onze katholieke sport mag evenwel ook In tech-iisch opzicht in niets ten achter staan bij die der neutrale or ganisaties. Hierop zij het streven gericht] Tot de aanwezige sportleiders richtte Mgr. dringend he verzoek, om allereerst zelf het goede principieel katholieke voorbeeld te geven als leiders der katho lieke jeugd. Laat men ervoor zorgen de jongens in Katholiek verband bijeen te hou den, eerste voorwaarde, die allernood zakelijkst isl De NKS sta derhalve ook in materieel en technisch opzicht voortaan bi niets ten achter bij neu trale organisaties. Doch hij elkaar blij ven. eenheid vormen, stoer princi pieel! Het Arol-Tournooidat wegens die on voldoende accomodatie op het A.F.C.- terrein dit jaar in het Olympisch Sta dion te Amsterdam wordt gespeeld, heeft op de eerste dag weinig fraai voet bal te zien gegeven. De n a 12 000 toe schouwers hebben zich het grootste deel van de middag terecht geërgerd over de maar zeer matige wedstrijden. Het begon reeds tijdens de eerste wed strijd tussen Zeeburgia en de organise rende vereniging, welke wedstrijd voor al in de eerste helft een saaie vertoning was. Toen Zeeburgia na de rust de over winning trachtte te forceren, kwam er wat meer spanning in; de withemden wisten zich wat meer in te spelen en zetten een krachtig offensief in. Ener zijds door het slecht afwerken van de meeste aanvallen en aan de andere kant door het voortreffelijke doelverdedigen van Zimmerman bleef de stand blank '00). Toch slaagde Zeeburgia, dat ge zien de krachtsverhouding in het veld de overwinning wel verdiende, erin zich te plaatsen voor de winnaarsronde. Ver- bruggen, die voor Zeeburgia de straf schoppen nam, die de beslissing moes ten brengen, trof driemaal de roos, na dat Ter Horst eenmaal had gefaald. De wedstrijd tussen DWS en KFC, die hierna volgde, stond, zo mogelijk, oip een nog lager niveau. Het puntloze re sultaat, dat ook deze wedstrijd oplever de, behoeft niet te worden geweten aan de hechte verdedigingen, daar zowel bij DWS als bij de Kogers genoeg blunders werden gemaakt, die echter niet fataal konden zijn, daar de aanvallers elke sehotvaardigheid misten. Het gevolg was, dat ook hier strafschoppen de be slissing moesten brengen. De D.W.S.er Klein trof slechts eenmaal doel en ac centueerde hiermede nog eens het ge brek aan schotvaardigheid; Baljet was gelukkiger en wist tweemaal te scoren, waardoor hij KFC de zege bracht. De strijd tussen de Stadionclub en West Frisia was, zoals reeds werd op gemerkt. veel aantrekkelijker. Aan bei de zijden werd behoorlijk spel vertoond en vooral het enthousiaste spel van West Frisia viel op. Vooral de Enkhui- zer back Langendijk excelleerde door zijn beheerste en weloverwogen spel. Na 24 min. kreeg na een fout van Wilders, die paar de rechts halfplaats is ver huisd, de gevaarlijke Frisia-middenvoor Simons het leer te pakken en na een korte dribble scoorde hij een prachtig doelpunt, dat voor Van Raalte volkomen onhoudbaar was. Nu was de beurt aan Blauw-Wit, doch na een mooie rush van Bergman werd de aanval door Gripo- leit om zeep gebracht. Toch wist Wil ders kort daarna uit een strafschop ge lijk te maken; de scheidsrechter kende deze wel zeer zware straf toe, nadat een der backs van West-Frisia hands had gemaakt. Na de pauze zette BI. Wit een krachtig offensief in, maar voornamelijk dank zij het voortreffelijke spal van Langendijk. kwam in dn stand geen ver andering- Tien minuten voor het einde, nadat West-Frisia zich aan het offensief van 4e tegenstanders had weten te ont worstelen. gaf Simons na een fout van de Amsterdamse achterhoede zijn club de leiding, welke het niet meer gfstond. Ajax en HBS tenslotte hebben niet voor een waardige finale kunnen zor gen. Na de spanning en het goede spel van de voorafgegane wedstrijd verviel men hier weer in fantasieloos geknoei. Nadat met 1—0 voor Ajax de ruststand was ingegaan na een doelpunt van Bruins, wist in de tweede helft op een voorzet van Küneman Röhrip de gelijk maker te scoren. Ajax wist zijn superio riteit te bevestigen met nog twee doel punten. waarvan het eerste, gescoord door Van Dijk, van zeer goed gehalte was. Dit is vooral van belang in het Haar lemse bisdom met zijn diverse grote ste den met hun aparte jeugdzorgprobltmen. Wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen, en derhalve dient vastgehouden te worden aan de Zondagsrust in die zin, dat nooit voetbalwedstrij den beginnen vóór 12 uur! De Zondag is allereerst de dag van O. L. Heer en dan als er tijd is, mag deze voor gepast ver maakt worden gebruikt! Doch de kerk gang blijve onder alle omstandigheden nummer één.! Nogmaals sprak de bisschop zijn gro te verheugenis uit over de voorspoedige groei van de N.K.S.. waarna hij aan allen Zijn bisschoppelijke zegen schonk. Direct nada' Mgr. Huibers was ver trokken, kreeg Ir. Hopster gelegenheid tot het houden van een, uitvoerige in leiding over het bestaansrecht en het nut van de Nederlandse Katholieke Sport bond. De verslagen van de penningmeester en de secretaris werden onder applaus goedgekeurd, waarna het concept huis houdelijk reglement in behandeling kwam. Besloten werd met algemene stemmen deze vast te stellen op een mi nimum van 25 ets, waarbij aan de ditric- ten wordt overgelaten een eventueel ho ger bedrag vast te stellen tot een maxi mum van 50 ets per lid. Het concept reglement werd daarop door de vergade ring voor de tijd van 2 jaar bij wijze van proef zonder hoofdelijke stemming aan vaard. Onder applaus werden daarop zo wel voorzitter G. Kruyver als secretaris H. v. d. Heuvel uit Den Haag bij enkele candidaatstelling herkozen. Hierna volgde een zeer belang wekkende rondvraag. Gevraagd werd onder meer om beter contact tussen de districtsbesturen van de NKS en de di verse katholieke raadsfracties, vooral in de grote steden, ter betere voorlichting voor de raadsleden omtrent de verlan gens van de Katholieke Sport Bond! De voorzitter deelde mede, dat deze zaak in studie is, waarop het bestuurslid, de heer v. d. Veen zeide, dat het gewenst is, dat een vertegenwoordiger van de Kath. Sportbond deel uitmaakt in het vervolg van de grote katholieke raadsfracties! De KVP is bereid b.v. in Amsterdam een sportexpert op een verkiesbare plaats te stellen op de katholieke lijst De tweede dag zet in met de wedstrijd EmmaWageningen. De tweede klasser brengt aanvankelijk een pittig, vlot samenspel, ongeveer een klasse beter dan de Oostelijken en is dan ook van de af trap af overwegend in de aanval. Ver schillende doelrijpe kansen worden door de voorhoede gemist en het duurt een kwartier voordat de linksbuiten Ocken- burg via een hoekschop het gTote veld- overwipht in een doelpunt weet uit te drukken. Hierna komt Wageningen beter los en wegen dé partijen in wisselende aanvallen tegen elkaar op, maar Emma krijgt de beste kansen, die evenwel on benut blijven. Na rust is Wageningen aanvankelijk aan het woord, maar de voorhoede faalt in uiterste instantie. Bij een voorzet van de Dordtse linkervleugelman kopt de rechtsbuiten fraai in, maar de bal stuit a de binnenkant van de paal in de handen van de doelman. Hier kroop Wageningen door het oog van de bewuste naaldAan de andere kant zendt Drost een keurige kopbal in, maar doelman Scholtens laat zich niet verrassen. De Wagieningers krijgen verschillende opge legde kansen, doch de,voorhoede mist ze op wanhopig makende wijze. Een kogel van v. d. Heide vormt hierop 'n gunstige uitzondering, maar andermaal redit Schol tens de situatie. Verandering in de stand komt er niet, zodat Emma zich plaatst voor de halve eindstrijden. Feijenoord heeft enige invallers en komt uit in de volgende opstelling: Kok; Oldenburg en De Vroet; Hoek, Kroon en Kooien; v. Munster, Steenbergen, v. d. Korput. Linssen en Kilsdonk. Ook deze ontmoeting heeft een vlot begin, waarbij Heracles het initiatief neemt, doch Feijenoord past zich spoedig bij het tempo aan en dan valt een tijd lang van behoorlijk voetbal te genieten, waarbij de partijen elkaar weinig toe geven. De aanvallers zijn zuinig met hun gerichte schoten en veel werk krijgen de doel verdedigers dan ook niet te ver zetten. Bij een 'voorzet van de Oostelijke linksbinnen Hoeyenberg verknoeit de rechtsbuiten Pezie een behoorlijke kans door naast te trappen; aan Feijenoord- zijde schiet Steenbergen ip handen van deelman Dekkers. Bet eerste half uur blijft zonder doelpunten. Na de pauze is Heracles weer het eerst gevaarlijk; twee kansen dringen zich op, maar ze worden door overhaast en slordig schieten om hals gebracht. Feijenoord verplaatst het spel en we krijgen' weer een gelijk op gaande partij, waarin de verdedigingen domineren. In het laatste kwartier gooien de Rotterdammers alles in de aanval, maar ze komen niet door de Oostelijke verdediging heen. Bij een verrassende uitval van Heracles krijgt deze nog een opgelegde kans, doch linkshalf Wolters schiet de kogel in het zijnet. Het einde komt met 0—0 en strafschoppen brengen Feijenoord in de halve eindstrijden. Twee minuten na de heryattipg dwingt de Tilburgse rechtervleugel een hoek schop af; W. Engel zet scherp voor en er ontstaat een heftige strubbeling jn het Haarlemse doelgebied, waarbij de bal enige malen ingeschoten doch telkens teruggewezen wordt, totdat Verreij t, de Willem II-rechtsbinnen. de roos weet ie treffen (1—0). R.C.H. probeert direct van de aftrap aan de overzijde hetzelfde te bereiken, doch hier wordt de hoekschop weggewerkt. In hoog tempo verplaatst zich thans het spel in de wisseling der aanvallen. Een hoekschop voor R.C.H. brengt het Willem II-doel in groot ge vaar; G. Engel kopt de bal weg, deze wordt opgevangen door de Haarlemss spil De Vos, wiens schot vlak langs de paal gaat. De Brabanders gooien er nog een schepje op. maar de Haarlemmers nemen het tempo goed over. Na goed op brengen van Willem II wordt het leer naar de linkervleugel geplaatst, waar Becx in vrije positie staat; doelman v. d. Vliet probeert door uitlopen de bedrei ging nog tc bezweren, doch tevergeefs en de door Becx ingezonden kogel vliegt Hanse weet niet door het bekende muurtje heen te schieten en de terug gewerkte bal wordt door De Vos over de lat gezonden. De Haarlemmers zetten nu alles op de aanval, doch de verdedi ging van Willem II is voor geen kleintje vervaard en ruimt met forse trappen op Eindhoven is het eerst op dreef en Kaasjager probeert het met een vleugel schot, dat buiten bereik van doelman Simons tegen de bovenlat vliegt; v. d. Heyde op de andere vleugel doet het weinig minder, maar diens schot wordt tot hoekschop verwerkt, welke zonder resultaat blijft. Een snelle uitval van Carlier breekt op buitenspel, een strakke kogel van Klaassens wordt door v. d. Einden gehouden. Venlo speelt zich ge leidelijk los en de lichte voorhoede demonstreert een snel, goed sluitend samenspel, dat listige verrassingen in houdt, doch de stevig ingrijpende Meierij se verdediging niet van haar stuk kan brengen. Aan de andere kant doet Kaasjager zich weer eens gelden; zijn kogel wondt teruggewerkt, waarop v. d. Heyde een kopbal inzendt, die door Simons met grote moeite tot hoekschop wordt verwerkt. Het is echter uitstel van executie voor V.V.V., want bij de vol gende aanval krijgt v. Kemenade in vrije positie de bal voor zijn voeten en zijn schot zendt bet Jeer jijist onder de lat Eindhoven komt, er na deze periode slechts zelden aan te pas. Dit in tegen stelling met de Meierijse doelverdediger, die bijna handen en voeten te kort komt om zich de talrijke ingezonden kogels van het lijf te houden. Hij doet dit met veel bravour en het zit de Limburgers geen greintje mee, want wanneer de voorhoede weer eens door de Eindhoven- verdediging is heen gebroken, trapt Klaassens op enkele meters van doel nog naast. Terwijl wat later bij een afge meten voorzet van Nass de naar binnen gelopen Backus finaal over de bal heen- trapt en daarop Carlier tegen de staander schiet. En dan draait het oude liedje: het doelpunt dat in de lucht hing, valt aan de andere kantDe Eindhoven se rechtervleugel brengt op, Schreurs wordt gepasseerd, Van Melis loopt kalm door, heeft alleen Simons nog voor zich. die onhoudbaar wordt gepasseerd (20). Venlo geeft zich nog niet gewonnen; een voorzet van Carlier wordt gevolgd door een dito van Nass, Backus wil inkoppen, doch net langs de verkeerde kant van de paal. Bij de volgende aanval komt einde lijk het dubbel en dwars verdiende doel punt wanneer Verbruggen, de linksbin nen, met een kopbal de achterstand ver kleint (21). De resterende minuten handhaven de Venlonaren hun veld-over- wicht, doch tot de gelijkmaker komen ze niet. In de eerste halve eindstrijd komen Feijenoord en Emma tegenover elkaar. De Rotterdammers zijn direct in de aan val en blijven enige tijd domineren maar na 5 minuten heeft Emma haar vorm hervonden en komt ook het Feijenoord- doel onder druk te staan; een kogel van J. v. d. Gijp vliegt net over de lat. Steenbergen probeert het aan de over kant doch hij mist de goede richting. W. v. d. Gijp schiet bij een vrije trap zowaar royaal door het levende Feijenoord-muur- tje heen en Kok heeft nog veel moeite met de onverwachte bal. Tien minuten is er gespeeld, wanneer bh een door J. v. de Gijp scherp geplaatste hoekschop de midvoor C. v. d. Gijp in het Feijenoord- doel kopt (10). Doordat de verdedi ging dér Rotterdammers ver opdringt, dreigt er herhaaldelijk gevaar van de zijde der watervlugge Dordtenaren en de invaller-doelman toont zich niet bepaald klemvast. Een vliegend schot van Ocken- burg gaat schier rakelings over de lat, een harde schuiver van de Dordtse rechtsbuiten stopt hjj safe. De tweede klassers doen in geen enkel opzicht voor Feijenoord onder en overtreffen deze zelfs verre in strijdlust en tempo. Ze krijgen ook betere kansen maar daar het schieten niet te best is, blijven successen uit. Ook Feijenoord, dat een slordige in druk maakt, komt niet tot een behoorlijk schot zodat voor rust geen wijziging in de stand intreedt (01). De tweede helft geeft ongeveer het zelfde spelbeeld: een zich tot het uiterst inspannend Emma en een slordig, loom opererend Feijenoord. Het eerst behoor lijk schot na de pauze wordt gelost door v. Munster, dat door Scholtens tot hoek schop wordt verwerkt. Deze levert een gevaarlijk moment op in het doelgebied van Emma, waarbij Scholtens het leer ten slotte nog van de doellijn kan grabbe len. Aan de overkant wordt een pracht- voorzet van de rechtsbuiten door de links uiterst mooi ingekopt doch Kok vangt de onverwachte bal keurig klemvast. Bij een aanval van de Dordtse rechtervleugel loopt Kok uit, maar de midvoor C. v. d. Gijp geeft hem geen schijn van kans (0—2). De tweede helft is nu een kwartier oud. Linsen, overigens de beste man In de Feijenoord-aanval, schiet een hem cioo. Kiisdonk gepresenteerde kans huizen hoog over en naast. Kroon, de Feijnoord- spil, die geblesseerd geraakt is, wordt door een invaller vervangen. Bij een voor zet van J. v. d. Gijp kopt Ockenburg in (03) waarmee het vonnis over Feijen oord is voltrokken. In het laatste nummer van de lange dag komen weer twee Zuidelijke ploe gen tegenover elkaar. De Tilburgers zijn het eerst in de aanval doch tot een goed Opname tijdens de Zaterdag en Zondag op het H.C. C.-terrein te Den Haag gespeelde cricketwedstrijd tussen het Nederlands Elftal en de Free Foresters. schot komt het niet- Eindhoven laat niet lang op zich wachten en opereert via de rechtervleugel, die goede voorzetten geeft welke door de middenmoot der voorhoede worden gemist. Te noteren valt een goed schot van Verreijt dat door v. d. Einden fraai wordt gekeerd. Het tempo is lager dan dat in de vorige ontmoetingen wérd ten beste gegeven; het ïs de ploegen ean te zien dat ze reeds eed wedstrijd in de benen hebben. Wanneer de Eindhovenvoorhoede einde lijk weer eens aan het geval te pas komt, dwingt de rechtervleugel een hoekschop- af waarbij de voorzet van Quick door midvoor v. Melis torenhoog wordt over geschoten. W. Engel loopt dan door op een ver vooruitgespeelde bal, hij bereik*, het leer eerder dan de uitlopende doel man doch mist de reuzen-kans door naast het lege doel te tnappen. Kaasjager breng: het daarop aan de overzij tot een hoek schop in duel met Van Ierland; de voor zet belandt bij v. d. Heijde die voor doel plaatst en het hoofd van v. Melis doet de rest. Tegen de verhouding in leidt al dus Eindhoven bij rust met 10. ,In de tweede helft is het initiatief aan vankelijk aan Eindhovense kant en Bo- termans krijgt een laag schot van v. Melis te verwerken; aan de overzijde plukt v. d. Einden een hoekschop van W. Engel uit de lucht. De Tilburgers komen direct terug met een goede combinatie en Verreijt schiet na 8 minuten de ge lijkmaker in (11). Willem II verzuimt de kans de leiding over te nemen wan neer de rechtervleugel snel opbrengt doch de voorzet finaal wordt gemist. Veel fraais wordt er niet meer te zien gegeven en van een Zuidelijk tempo valt niéts te bespeuren. Becx dringt eens met ver dienstelijk solo-spel diep in de Meierijse verdediging door doch ziet ten slotte zijn te slap schot nog door de doelman tot hoekschop verwerken. Wanneer Ver reijt heeft opgebracht, wordt zijn voorzet door Becx verknoeit, die uit vrije positie en beschikkende over een zee van tijd hoog overschiet. Tegen het einde komt Eindhoven weer in de aanval en het is direct prijs ook, want in de laatste mi nuut bezorgt Van Melis uit een scrim mage voor doel Eindhoven de zege (2—1). (Van onze cricketmedewerker). De Free Foresters wonnen met tien wickets van het Nederlandse cricket elftal, nadat de Engelsen op de eerste innings reeds een leiding van 151 runs (94-251) hadden weten te veroveren Nadat Van Manen de toss gewonnen had (op z'n home ground aan de Van Hogenhoucklaan te 's-Gravenhage), koos hij eerst batten, daar wicket en veld in prachtige conditie waren. Het was voorts ideaal weer om een hoog totaal op te bouwen. Doch op welk een teleurstelling is deze innings uitgelopen! Uit voor.... 94De bloem van Nederlands cricket werd eenvoudig van de wikets wegge- werd eenvoudig van de wiokets wegge- Baare, die bijna 114 uur over zijn 17 (top- score deed, bleek nog de enige batsman die de Engelse aanval een tijdje wist te weerstaan. De rest dacht aan zo snel mogelijk runs te maken,\of uit te gaan en van een persoonlijke opbouw van een innings kon men niets bespeuren. Met drie legslips en vijf fielders achter het wicket, bowlden D. Smith en Chigley geheel volgens plan" en niet minder dan 7 van de 10 batsmen vielen achter het wicket, waarvan keper Shorto van de Royal Navy er vijf voor z'n rekening nam. (4 c. en 1 st.). Vooral de „stump" op Colthoff was verbluffend. Goed, zeer goeci bowlen van de Engelsen, twee goede vangen van Hexvet^on in die slips, de drie overigen zagen hun stumps tuimelen! Van 35 voor 3 werd het 78 voor 5 en 133 voor 7, vóór de Free Foresters de overhand kregen. Dat geschiedde eerst voor het achtste wicket toen Henry (58, 6 x 4, 4 x 3) met Willatt (78, 6x4) een stand van 75 runs opzette- Toen was Nederland feitelijk al geslagen. Tot de thee (96 voor 5) weerden bowlers en fiel ders zich dapper, daarna kwam de ge bruikelijke inzinking ern voerden de bats- men de boventoon. Willatt batte vier uur e+r»ii/4 rv-rv» rla la lo art Sfi» nlflStS Bij de Zondag op het circuit van Zandvoort gehouden internatio nale motorraces die meetelden voor het kampioenschap van Nederland, werden de titels behaald door Renooy in de 125 cc- kjasse, Van Rijswijk in de 350 cc-klasse en Veer in de halve-liter- lilasse. In de 250 cc-klasse had Postma het kampioenschap reeds binnen gehaald. Precies op tijd werden de races geopend j Van de tweede tot en met de laatste met de 250 c.c. klasse. Kampioen was ronde strijden Heineman en Van Zatphen hier reeds S. Postma op Moto-Guzzi, die met zjjn behaalde 15 punten door nie mand meer kon worden belaagd. Piet Knijnenburg op D.K.W. is het vlugst ge start en wist de eerste twee ronden de kop te houden, maar slipt dan bij het uitkomen van de bocht bij de Hunzerug, verspeelt zijn linkervoetrust, breekt een vinger en rijdt door, maar hij is zijn eerste plaats kwijt. Hierom wordt een ronden- lang gevecht geleverd tussen Schupr op Moto Guzzi, Postma (gewoontegetrouw) slecht gestart een Van Dongen op D.K.W. Na 8 ronden is de volgorde: 1 Van Don gen, 2 Schuur, 3 Postma. 4 Simons, 5 Knij nenburg. In de negende ronde maakt Postma zich kwaad en rijdt de snelste ronde in 2 min. 18.6 sec. Hij heeft dan de kop veroverd en zal die als een waar kampioen niet meer afstaan. Pech had Schuur op de van Jansen Moto Guzzi, toen juist voor de tribune in de elfde ronde zijn motor in de brand vloog en hij zijn verdiende tweede plaats daardoor verspeelde. Uitslag: 1 Postma Moto-Guzzi 35.44.3, gem. 105.59 K.M. 2 Van Dongen D.K.W., 3 Knijnenburg DK.W. 4 Simons Excelsior, 5 Laan Excelsior Snelste ronde Postma: 108.91 K.M. Heineman op Eysink slart het snelst, doch na de eerste ronde heeft v. Zutphen de kop genomen, is Heineman tweede, Huybregts derde en Renooy vierde. Dan zien we ronden lang, dat Renooy de kop heeft genomen, doch telkens tegen de Hunzerug gepasseerd wordt door Heine man en Van Zutphen. Renooy durft daar blijkbaar niet te vragen van zijn versnel lingsbak wat hij wel wilde, 't Publiek krijgt hierdoor de spannende strijd te zien Renooy is sneller, doch moet voor zichtiger zijn. Geleidelijk aan, doch slechts met decimeters per ronde, kan Renooy op genoemde rivalen uitlopen en hij wordt dan van af de achtste ronde bü de Hunzerug niet meer ingehaald. om de tweede en derde plaats. Steeds komt Heineman als tweede langs de tri bune en in' de slipstream rijdend, er als het ware aan vastgekleefd. Van Zutphen. Dit doet Van Zutphen tot de laatse ronde. Dan neemt hij zijn kans, passeert Heine man in een nek aan nek-race en wordt als tweede afgevlagd- Renooy reed de wedstrijd met een gem. van 97.7 K.M. en maakt de snelste ronde; 100.43 K.M. Uitslag; 1 Renooy Eysink 30.53.8, 2 Van Zutphen. Eysink 31.01.1, 3 Heineman Eyscink 31.02.2, 4 Huybregts Eysink 31.44.6, 5 Wierda Batavus 31.50.1, 6 Rietveld D.M.F. 31-50.2. De verwachtingene in de 350 c.c. klasse waren hoog gespannen. Een keur van bui tenlandse prive-renners en daar tussen onze Ifederlandse senioren. Fenomenaal is er gereden. Coffin, de snelle Belg, neemt de eerste twee ronden voor zijn rekening, achter zijn broek gezeten door Morrison, Hinton, Van Rijswijk, Ergé in zo'n dicht kluwen, dat we de grootste moeite heb ben de renners in de juiste volgorde ie noteren. In de derde ronde neemt Morfi" son op de door Jqe Graig verstrekte Nor ton de leiding, gevolgd door Coffin en onze Van Rijswijk, dis weer achterna ge zeten wordt dooi- Hinton, eveneens op een fabrieks Norto. De spanning stijgt ten lop als Van Rijswijk de vierde en ook de vijfde ronde voor zijn rekening neemt. Hij rijdt aan de kop. Ip de zesde ronde komt Morrison weer als eerste door, is Van Rijswijk naar de derde plaats gedrongen en zien we Hinton als tweede voorbij stui ven. De zesde tot en met negende ronde passeert Morrison wear als eerste, is Hin ton tweede, en zijn Ergé. Coffin en Van Rijswijk afwisselend 3e, 4e en 5e. In de 10e ronde neemt Hinton vrij plotseling de leiding, die hij tot en met de laatste, de 25e. weet te behouden. Morrison, Van Rijswijk en Ergé voeren dan een felle strijd pm de 3e, 4e en 5e plaats en Coffin, die zo hoopvol was begonnen, moet een vechtparijt aangaan met Fetch om de 5e plaats, die hij verliest. Het einde komt met deze uitslag: 1 Ninton, Australië, Norton 53.00.3, gem. 2 Morrison, Australië. Norton 53.08. snelste ronde 122.13. 3 Van Rijswijk, Ned., Velocette 53.11.8, 4 Ergé België A.J.S. 53.16.2, 5 Fetch Eng. A.J.S. 53,22.4, 6 Coffin, België A.J.S. 53.26.1. 7 Knijnenburg Ned. A.J.S. 54.26.4, 8 Pelikaan, Ned AJ.S, 54.28.1 Hoe hard het gegaan was blijkt wel dat 9 rijders 1 tot en met 3 ronden achter stand hadden. In de 500 c.c.-klasse heeft Coffin weer een snelle start en hij weet de eerste ronde op zijn n/jm te krijgen, maar heel dicht wordt gevolgd door 3 Nederlanders; Drikus Veer, Piet Knijnenburg en Pelli- kaan. Van de tweede t.m. de zesde ronde nemen Veer en Knijnenburg afwisselend de kop. Beiden hadden 9 punten, deze race moet de beslissing brengen, wie zieh na afloop kampioen mag noemen.. Boven dien liggen Pelli-kaan en Van Rijswijk op de loer, want deze twee hadden resp. 8 en 7 puntgn behaald. Er was dus nog van alles mogelijk. In de zevende ronde laat Morrisson zien, dat hij een raspaard be rijdt. Hij neemt m deze ronüe de kop en behoudt die tot het einde. Hij wordt van de 7e t.m. 14e ronde gevolgd door zijn landgenoot Hinton. In de 15e ronde neemt deze bij de Hunzerug te veel risico, hij valt, raapt zichzelf weer op, start vlie gensvlug en rijdt als de baarlijke duivel verder om zijn achterstand in te halen. Maar Veer en Knijnenburg, in vol ge vecht, zijn voor hem niet meer te berei ken. j_<e motor van Veer is iets sneller en daarom loert Piet. bij elke bocht, of Dri kus ook een foutje maakt, om dan zijn kans waar te nemen. Maar deze geeft geen 'kans en laa' Knijnenburg tegen zijn ach terband aankijken. Rondenlang komen beide rivalen ylalc achter elkaar door. Hoe Knijnenburg ook vecht, hij kan Veer niet voorbij. Van Rijswijk kan met zijn 350 Velocette natuurlijk dit meedogen loze tempo niet bijhouden. Daar is de Han dicap te groot voor. Hij moet zelfs Hinton gie elke ronde van zijn achterstand in loopt, voorbij laten gaan. Coffin heeft da strijd mopten staken en van de zeven tiende ronde tot en mgt de laatste zien we geen wijzigingen meer bij de eerste 5 rjjders. Drikus Veer komt in dit sterke veld dus als tweede binnen en heeft daar mee zijn kampioenschap behaald. Uitslag: 1 Moprisson, Australië, Norton 51.41.6 gom. 121.6, 2 Veer, Ned. Triumpf 51.54.1, 3 Knijnenburg, Ned. BMW 51.58.9, 1 Hinton Australië, Norton 52.07.2, 5 Van Rijswijk Ned. Velocette 52.57.4, 6 Schot, Ned., Norton 53.01,7, 7. Willoughby, Eng. Triumph 53.23.2. De nummers 8 t.m. 12 kwamen 1 t.m- 3 rpnden achterstand binnen. Ter afwisseling werden nog 2 manches van 6 ronden voor motoren met zijspan verreden. Hieraan namen 9 Nederlandse tegms deel. De totaaluitslag werd 1 Steman J.a.f. 2 punten, 2 Van Booyen, Ziindapp, 4 pun ten, 3 Knijnenburg, B.M.W- 6 punten, 4 £uur B.M.W. 9 punten, 5 Hommel H.D. 10 punten, 6 Dijkman Ziindapp D Snelste ronde H. Steman 2.29.9 gem. 102,05 over zijn kansloze 78 en toonde zich een batsman van uitzonderlijke klasse. Sanders en Dries waren de beste bow lers, Van Weelde had meer moeten bow len, Leeftink zocht naar zijn vorm van 1948, terwijl v. d. Bijl de wickets gepre senteerd kreeg. O.i. heeft deze speler nog iets te weinig ervaring van hoger cricket. Even vóór het verstrijken van de speel tijd nam de innings van de Free Fores ters een einde. Zeer in het bijzonder (tot de theepauze) was het fielden van De Villeneuve geweest, die o. m. Shuttle- worth, de centurymaker aan de Span jaardslaan. van af cover brillant uit gooide. Ingelse slaan wij als wicketkeeper hoger aan dan Colthoff, die wel goede dingen deed doch ook twee stumpkansen miste. Zondagmorgen werd eerst om 12.10 begonnen daar een fijne motregen het spel onmogelijk maakte. Nog vóór de lunch faalde Stolk (7) wederom en ook De Baare (12) was nu snel verdwenen. Fraai batten van Gallois en De Ville neuve deed de hoop herleven, doch Gal lois, met nog één run van z'n 1000 af, liep in de val, natuurlijk stumped Shorto, en toen De Villeneuve met één hand van een harde klap door Willatt was gevan gen, had bet zeer talrijke publiek het beste batten van de dag al weer gehad- Wel scoorde Van Weelde een harde 38 (1 x 6, 4 x 4), waardoor de inningsneder- laag ontlopen werd, doch het einde kwam van 186 voor 7, op 204. Leeftink en Van der Bijl batten niet zonder geluk en kansloos De benodigde 48 runs sloeg het ope- ningspaar binnen drje kwartier bijeen. De scores waren: Nederlands elftal: le innings; 94 (v. Weelde 11, De Villeneuve 13, De Baare 17. Leeftink 11). Dar wall Smith 4—32, Chignell 5—26, Bloy 0-13. Fraser 1—9- Free Foresters: le innings: 23i (Hewetson 10, Willatt 78, Brodhurst 29, Chignell 22, Darwall Smith 11, Henry 58, Fraser 13, Shorto 12). Leeftink 1—47, Sanders 2—68, v. Weelde 1—27, Dries 2—55, v. d. Bijl 3—40. Nederl- elftal: 2e innings: 204 (de Baare 12, Gallois 31, De Villeneuve 27, v. d. Bijl ,23, Leeftink 26, v. Weelde 38, v. Manen 19). D. Smith 2—53, Chignell 1—29, Fra ser 437, Bloy 374. Free Foresters: 2e innings: 48 voor nul (Hewetson 34 n.o., Willatt 13 n.o. Het bestuur van de Kon. Ned. Schaak bond heeft de volgende spelers uitgeno digd mede te spelen in de tweedaagse schaakmatch tussen Nederland en Groot- Brittannie, welke op 17 en 18 Septem ber te Utrecht zal plaats vinden: dr. M. Euwe, N. Cortlever. H. Kramer, T. D. van Scheltinga, mr. dr. J. H. .O. graaf van den Bosch, W. J. Muhring, ir. H. J. van Steenis, Chr. Vlagsma, mr. Ed. Span jaard en F. W. J. Henneberke. Allen heb ben de uitnodiging aanvaard. De Britse ploeg zal als volgt zijn sa mengesteld: C. Alexander, R. Broadbent, Sir George Thomas, W. Fairhurst, F. Mil- ner Barry, D. Ilornedr. S. Fazekas, D. Hooper, A. Bowen en B. Wood. Aan Nederlandse zijde ontbreekt Lod Prins, die wegens verbintenissen in hef buitenland niet kan medespelen; de Brit ten zullen het moeten stellen zonder Go- lombek en Winter r r Zaterdag werd te Harlingen de nationale 2 K.M. zwemwedstrijd over zee gehouden De uitslag bracht een verrassing doordat een dame eerste werd. Annie Veldhuy- zen van de „Robben" won n.l. in de fraaie tijd van 29 min. 25,8 sec. Tweede werd de heer R. van Daatselaar (A.Z. '70); derde Hessing (D.J.K.), Te Oude Watering werd een wedstrijd over 1 K.M. verzwommen. Margot Mars man (H.V.G.B.) won bij de dames in 16 min. 14 sec., terwijl bij de heren T. van Doorenmalen (Haarlem) eerste werd in 16 min. 16 sec. Eerste divisie: Aston VillaFulham 3—1 Burnley—Bolton Wand. 2—1, Charl ton Athi.—Manchester City 3—1, Chelsea —Derby County 1—2, Everton—Liverpool 0—0 Huddersfield—Middlesbrough 2—2, Manchester Un—Westbromwich 1—1. PortsmouthBlackpool 23, Stoke City —Birmingham 3—1, Sunderland—Arsenal 4—?, Wolverhampton—Newcastle United 2—l! Tweede divisie: Bradford—Sheffield Wedn. 1—3, Bury—Brentford 1—2, Car diff—Swansea Town 1—0, Chesterfield- Plymouth 20, GrimsbyCoventry 3 2. Leicester CityHull City 12, Preston N.—Leeds Un- 1—1, Queenspark—South ampton 10, Sheffield Un.Luton 2—2, Tottenham Hotspur—Blackburn Rovers 2—3, Westham United—Barnsley 2—1. O Eerste klas honkbalcompetifie: Ajax— BI. Wit 6—1, Haarlem—O.V.V.O. 2311 Schoten—V.V.G.A. 8—0, H.C.K H li C 10—12 (tU^Ks degradeert.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 4