FINLAND IN DE SCHADUW VAN HET KREMLIN Ernstige wending in de Finse stakingen mmm ENGELAND IN NOOD VRAAGT BELEGGING VAN DOLLARS DE KOMENDE NAJAARSBEURS Politieke toestand vers Herstelleveranties aan Sovjet-Unie in gevaar PROFITEER VAN DE ZOMER PAGINA 2 DINSDAG 30 AUGUSTUS 1949 VAN VLIET DEED HET NU BETER Revanche op Harris TENNIS-INTERLAND VIEL LETTERLIJK IN HET WATER België-Nederland bij stand 13-12 door regen gestaakt Belangrijke reorganisatie van Finse defensie RONDE VAN BRABANT Prof. dr. D. B. Bosman, die tol Zuid-Afrikaans gezant in ons land benoemd is. VOETBAL IN ENGELAND GOUDEN JUBILARESSE HARINGPROBLEEM WORDT INTERNATIONAAL BEZIEN KINDJE DODELIJK VERONGELUKT BENDEACTIVITEIT ROND BANDOENG „Recht toe, recht aanis niet het parool van de Kanaalzwemmers en •sters, als U dat soms dacht. Zij maken een welberekend ommetje om zodoende de stroming niet tegen te krijgen. Dit kaartje geeft een over zicht van de verschillende wijzen, waarop het Kanaal kan worden overgestoken. BLOEMBOLLENKWEKERS GRAVEN STRIJDBIJL WEER OP Saneringsmaatregelen opnieuw in het geding DE PRIJS VAN EéN ORKAAN en de orde van PAVL SCHOTT Reginald Harris, die Zondag te Kopen hagen het wereldkampioenschap sprint voor profs won, kwam Maandagavond in de eerste revanchematch van het wereld kampioenschap uit tegen de Nederlanders Van Vliet en Derksen. De wedstrijd werd gereden in 6 series a deux, zodat de ren ners elkaar twee maal ontmoetten. Van Vliet won zijn beide ritten tegen Derksen, terwijl hij van Harris eenmaal won en eenmaal verloor. Harris won een rit tegen Delksen en verloor de andere. Het eind klassement werd derhalve: 1 Van Vliet, 2 Harris, 3 Dreksen. Er waren 6000 toeschouwers, een record voor Aarhus. De tennis-interland tussen België en Nederland te Spa is wegens regen ge staakt bij de stand 1312 voor België en nog 9 partijen te spelen. Behoudens de op merkingen, dat België zonder kampioenen uitkwam en ook nog enige andere sterke krachten miste, dat de afgebroken stand dus voor Nederland wel heel povertjes is en dat Van Swol hevig teleurstelde door zijn beide partijen te verliezen, volstaan wij van deze letterlijk in het water geval len en onbeëindigde interland met de uit slagen: Heren enkelspel (Nederland 5, België 9; 2 niet gespeeld): Van SWol verliest van Deliere 68, 46, verliest van Brichant 61, 36, 16; Van Meegeren sl. Bri chant 36, 60, 64, gestaakt tegen Deliere 62, 7—6; Linck verliest van v. d. Wiele 3—6, 6—2, 5—7, verliest van Devroe 26, 46; Wilton verliest van v. d. Wiele 46 16, verliest van Devroe 36, 46; Knottenbelt verliest van Roo- man 46, 63, 46, sl. v. d. Eynde 61, 6—3; Rinkel sl. Rooman 7—9, 6—0. 64, verl. van v. d. Eynde 57, 36; Beer- nink verliest van Mezzi 26, 61, 46, gestaakt tegen Toussaint 64, 55; Van Dalsum sl. Mezzi 119, 26, 6—1, sl. Toussainit 36, 64, 97. Dames enkelspelen (Nederland 4, Bel gië 3, 1 niet uitgespeeld); mej. Hermsen sl. mej. De Ridder 62, 61, verliest van mevr Van Lier 8—10, 36; mevr. Blaisse sl. mej. De Ridder 7—5, 6—2, verliest van mevr. Van Leer 26, 46; mevr. Roos slaat mevr. Paquet 61, 6—-3, gestaakt tegen mevr. Coessens 68, 13; mej. Couquerque sl. mevr. Paquet 36, 64, 60, verliest van mevr. Coessens 16, 26. Gemengd dubbelspelen: mevr. Blaisse en Rinkel verliezen van mevr. Isaac en Brichant 57, 68; mej. Hermsen en Linck slaan mevr. Dubois en v. d. Eynde 63, 26, 75; mej. Couquerque en Wil ton slaan mej. De Ridder en De Borman 46, 86, 6—1; mevr. Schmier en Deh- nert slaan mevr. Van Leer en Deliere 7—5. 6—4. ventie van Moskou geen kans hebben om aan de macht te komen. Sedert enige tijd besteedt de Finse re gering meer aandacht aan het achterop geraakte defensievraagstuk. De eccnomi sche zijde van deze kwestie krijgt meer speling. Volgens de bepalingen van he; vredesverdrag mag Ftnlands landsver dediging bestaan uit 40.000 man, 60 vlieg tuigen en een vloot van 10.000 ton. Of schoon de moderniseringsplannen nog niet zijn onthuld, kan worden verwacht dat in het komende budget enkele milliarden Finse marken meer voor leger en poli tie zullen worden uitgetrokken dan tot dusver het geval is geweest. Allerwegen constateert men, dat Fin land de ergste moeilijkheden, die de don kere oorlogsjaren hebben teweeggebracnt, heeft overwonnen. De herstelbetalingen aan de Sovjet-Unie, die juist het vijfde jaar zijn ingegaan, verlopen volgens plan. In 1952 zal Finland de tegenwaar de van 300 millioen vooroorlogse dol lars in producten hebben geleverd. Ge durende de afgelopen vijf jaren zijn niet minder dan 150.000 propvolle wagons met goederen over de oostelijke grens gere den. De zeetransporten komen daar nog bij. Van het buitenland, voornamelijk van Zweden en de V. S., heeft Finland circa 250 millioen dollars geleend, die gedeel telijk moesten worden gebruikt om aan de verplichtingen jegens de Sovjet-Unie te kunnen voldoen. (Van onze Scandinavische correspondent) HELSINKI, 26 Augustus 1949. De algemene stakingscampagne van de Finse communisten is practisch op een dood spoor gekomen. Behalve in de havens, waar de communisten de sterkste posities hebben, zijn vrijwel in alle productiesectoren de normale verhoudingen teruggekeerd. Daarente gen staat Finland nu een scherpere ontwikkeling op de arbeidsmarkt te wachten. De Finse vakverenigingsorganisatie heeft vier vakverbonden, waarin de communisten de toon aangeven, uitge sloten. Het zijn de transport-, bos-, levensmiddelenindustrie- en bouwvak arbeiders, Dezelfde toestand als in Frankrijk en Italië zal ontstaan. Er zullen een socialistische en een com munistische federatie worden opge richt. Dat twee rivaliserende vakcentrale? de politieke en economische stabilisering van Finland, die zich nagir een onbe dre,igd punt bewoog, nadelig zal beïn vloeden, wordt algemeen aangenomen. De communistische partijleiding heeft besloten de strijd tegen „de binnenland se en buitenlandse reactionnairen" onver minderd voort te zetten. Tegelijkertijd heeft deze zich genoodzaakt gezien op een persconferentie officieel mede li delen, dat de staking slechts economische motieven had. Het is trouwens niet on gewoon, dat communistische woard- voerders in Finland elkaar tegenspre ken. Wat zich onder de dekmantel van de zogenaamde volksdemocratische partij verschuilt, is een verzameling van rad.- cale en gematigde elementen, pariemen tariërs zoals Hertta Kuusinen en barri cade-communisten zoals de Fin-Rus Ture Léhen, en een deel Stalinisten. De communisten concentreren zich thans op de havens, de in economisch opzicht gevoeligste plaatsen, want het op gang houden van de buitenlandse handel is voor Finland een eerste le vensvoorwaarde. Wat verder kan ge beuren, is moeilijk te gissen, al geeft het feit, dat de communisten trachten hun actie op een internationaal poli - tiek niveau te brengen een aanwijzing Het kan buitenlandse observateurs ir. Finland niet ontgaan, dat, ondanks de rust en de democratische ontwikkeling in dat land, overal ondergronds gewroet wordt. De normalisering van de Finss betrekkingen met het buitenland, de op heffing van het distributiesysteem en ae stijgénde goodwill in Engeland en Ame rika geven de Finnen vertrouwen, dat ze de Olympiade in 1952 ongeschonden kun nen halen, maar insiders maken zich ern stig ongerust bij elke verscherping van de internationale toestand. In Finland heerst echter geen oorlogspsychose zoals in andere Scandinavische landen. Mee weet, dat de communisten zonder inter De tweede ronde van Brabant voor amateurs, die op 26 Juni geen doorgang kon vinden wegens financiële moeilijk heden, zal nu toch nog verreden wor den en wel op Zaterdag 8 en Zondag 9 October. De start heeft plaats te Baarle-Nassau en de finish te Eindhoven. Maandag werd gespeeld: eerste divisie: Wolverhampton WanderersCharlton Athleltic 21; tweede divisie: Coventry Luton Town 10, Leicester CityBrad ford 41, Sheffield WednesdayCardiff City 1—1. Op 8 Sept. a s. zal het 50 jaar geleden zijn. dat mej. Antoinette Hezemans uit Eindhoven haar intrede deed in het Moe derhuis dier Zusters van Liefde te Til burg. Als zuster M. Mathea heeft de gouden jubilaresae lange jaren onderwijs gegeven in natuur- en scheikunde op de kweekschool te Tilburg. Thans is zij rus- tende in het St. Stanislausgesticht ta Moergestel. O In Utrecht werd besloten tot oprich ting van een Nederl. Biljart Federatie voor plaatselijke, centrale en geweste lijke biljartbonden. Vertegenwoordigd waren de biljartbonden van Arnhem, Utrecht, Leiden, Tilburg Oss, Wage- ningen en Haarlem. In het bestuur werden o.a. gekozen de heren Verhoef (Tilburg) als voorzitter, Ulijn (Oss) als 2e voorzitter, Neggers (Tilburg) als secretaris. STATUft MMS jiCkn'Kbury/ ENGLAND^ I jK; Wr* Sondi bonden hebben de Finse stakers tele-> grammen gezonden, waarin zij hun sym pathie met hen betuigen in hun strijd tegen de „politieterreur". Het Finse communistische blad „Tyoe- kansan Sanomat" maakt melding van wat men noemt, „geheimzinnige troepenbe wegingen" in Finland. Het blad schrijft, dat de bewaking van munitiedepots in Helsinki versterkt is en dat de luchtaf- weereenheden in staat van alarm zijn gesteld. Het Finse opperbevel heeft deze be richten tegengesproken en heeft ver klaard, dat er bij Helsinki een grote luchtafweeroefening wordt gehouden. Een groot deel van de Finse metaal bewerkers heeft zich gevoegd bfj de door de communisten op touw gezette stakingen. In Turku, op een na Fin land's grootste havenplaats, hebben 2450 arbeiders het werk neer elegd. De Vulcan-werf aldaar werkt speciaal voor de herstelbetalingen aan de Sov jet-Unie. In de komende zes maanden moet voor een waarde van 12 mill oen dollar metalen producten aan de Sov jet-Unie geleverd worden. Bü de ge ringste vertraging in de aflevering kan de Sovjet-Unie Finland zeer hoge boe ten opleggen. Deze door de communisten geïnspi reerde nieuwe staking kan de econo mie van het land dus in zeer ernstig gevaar brengen. De vakbond der me taalarbeiders heeft haar dai ook ern stig veroordeeld. De regeringsfabrieken te Pori, waar de sociaal-democraten in de meerder heid zijn, werken normaal door. Het orgaan van de regering, „Suomen Sosialidemocraatti", verklaart, dat de Finse communisten de arbeidersbeweging te schande hebben gemaakt. Zij hadden datgene door de modder gesleurd, waar voor de Finse arbeiders een halve eeuu gestreden hadden. De dingen, aldus het blad, worden nog erger, als de commu nisten de stakingen gebruiken voor doel einden van de buitenlandse politiek.Toch weet ieder redelijk persoon in Finland, dat ons vredelievend land er in geslaagd is de verplichtingen van het vredesver drag na te komen, ondanks communis tische tegenwerking. De sovjet-Russische en Poolse vakver- (nglith ChQnmft OtKESTONr Gisterochtend is te Den Haag de F. A. O-conferentie voor de haringproduceren- de landen geopend. Aan deze conferentie, welke georganiseerd wordt door het hoofdbestuur van de F. A. O. (Food and Agricultural Organisation) te Washing ton, nemen vertegenwoordigers van elf landen en van een drietal internationale organisaties deel. Ir. A Boerma, directeur van het Euro pese F A. O.-bureau te Rome, zei in zijn openingswoord o.m. dat de moeilijk heden, waarmee de haringproducerende landen te maken hebben, ten dele voort vloeien uit de zich tengevolge van na tuurlijke factoren sterk wijzigende pro ductie. Tijdens de vegadering van de raad van de F A. O. in Parijs, werd er de na druk op gelegd, dat productieverhoging, zonder gelijktijdige verbetering van het distributie-apparaat, niet voldoende is- Nu is de aanvoer van vis in bijna alle landen reeds groter dan voor de oorlog, hetgeen ten dele te danken is aan nieuwe vistechnieken. Nog groter productie is te verwachten, maar de vergrote na-oorlog- se productie leidde ten aanzien van de haring en de verwante vissoorten, tot ernstige afzetmoeilijkheden. Tot het be spreken van de aldus ontstane vraag stukken is deze conferentie bijeengeko men. Na de rede van de heer Boerma werd drs. D. van Dijk, hoofd van de Ned. delegatie en voorzitter van het bedrijf schap voor visserijproducten, tot voor zitter van de conferentie gekozen. In de Makassarst-aat te Amsterdam is vanmiddag omstreeks half drie een zes jarig meisje dodelijk verongelukt. Het kindje stak zonder uit te kijken de straat over en liep tegen een rijdende auto op. ErsjlijACSome' Naar eerst thans bekend wordt, werd in de namiddag van de 17e Augustus de electrische centrale van de onderneming Kiara Pajung, gelegen in 't Tjiandjursse, door een bende overrompeld. De twee aanwezige machinisten en drie man van de ondernemingswacht, werden door de bende weggevoerd. Toegesnelde militaire hulp kreeg vuur- contact met een ongeveer 1C0 man ster ke bende, gekleed in groene uniformen met staler, helmen. De bende was zwaar gewapend en wist te ontkomen. In een nabij gelegen kampong, wer den de twee machinisten ongedeerd te ruggevonden. Twee dagen later meldden de drie ontvoerde wachters zich op de onderneming. Zij waren door de bende vrijgelaten. De centrale werd bij deze overval niet beschadigd. Twee dagen na deze overval werd de heer T., manager van de Sumedang Group Estates, toen hij in gezelschap van 8 gewapende ondernemingswachters en 4 man Indonesisch personeel, van een be taling op de onderneming Gandjar Te- mre terugkeerde, gedurende een half uur beschoten. De jeep met aanhangwagen, bestuurd door T., weigerde en stopte op een vlak terrein. Onmiddellijk hierop volgde de beschieting van het omliggende terrein uit. waarbij geen slachtoffers vie len. Op het horen van de schoten rukte een K.N.I.L.-patrouille uit, doch de ben de wist te ontsnappen. Daags tevoren werden in hetzelfde ge bied werklieden, die in de on'iernemings- aanplant werkzaam waren, door een ben de onder vuur genomen. Ook hierbij vie len geen slachtoffers. De drukte van het seizoen heeft in bloemballenkringen een tijdlang andere zorgen op de achtergrond geschoven, doch als de voortekenen niet bedriegen zal een van de dwingendste problemen in dit vak, dat der sanerinismaatregelen, zeer bin nenkort opnieuw in het centrum der be langstelling komen te staan. De aankondiging dat de bloembollen teelt dit jaar rekening zal moeten houden met een surplus (overproductie, die door de regering wordt opgekocht) van 45 pet heeft de anti-saneerders weer te paard doen stijgen en hun gelederen met on belangrijk uitgebreid. Thans heeft de af deling Grootebroek, vanouds het brand punt van de tegenstanders der regerings maatregelen, aan het bestuur der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur verzocht een le denvergadering uit te schrijven, waarop een niuw voorstel tot afschaffing van alle saneringsmaatregelen behandeld moet worden. De schade, veroorzaakt door de orkaan, welke Vrijdag j.l. de kust van Florida heeft geteisterd, wordt op bijna 50 mil lioen dollar geschat. Alleen al te West Palm Beach zijn meer dan 2.000 woningen in 'n straal varf 5 Km. beschadigd Men schat de in deze sector aangerichte schade op bijna 4.500.000 dollar. No. A als diagram. Nob Verplaats Lg3 naar g4. Beide driezetten. Opl. A 1 Lal, a2, Tf6t, Tf8 2 Db2, Lf6: Pf8:tenz. Men lette er op dat ook na 1. a2 een matvoering gereed lag n.l. 2 Dal enz. zodat we te (ioen hebben met een tempo-matvoeringsveranderinggeval. In de eerste variant zien we een Turton- Opl- B 1 De4 dreigt 2 De8, 1, fe4, Tl6t, Tf8 2 Tf7: Lf6: Pf8:t enz. We menen u met deze kleine selectie de indruk te hebben gegeven, dat er ook in dit onderdeeltje van de problematiek, uitstekende en merkwaardige resultaten zijn bereikt. De moeilijkheid van compo sitie zal wel oorzaak zijn, dat de quanti- teit laag blijft, maar de kwaliteit kan van die aard zijn dat tweelingen niet langer aanvaard behoeven te worden, enkel en alleen, omdat een tweeling wel aardig is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2