LAATSTE BERICHTEN Flintermansnelheid, man Mgr dr Th. J. Verhoeven bediend Nederland heeft nu ook een snelheidsrecord PAGINA 3 DINSDAG 30 AUGUSTUS 1949 RECTOR J. NOLET VLAARDINGEN gegund. ZWARE MISDADIGERS ONTVLUCHTTEN UIT DUITSE GEVANGENIS Een deel van hen vermoedelijk uitgeweken naar Nederland LUCHTHAVEN ZUID-LM- BURG IN GROEI NED. VRACHTENMARKT Moh. Natsir: „REPUBLIEK BLIJFT VOLLEDIG GEZAG EISEN OVER JAVA, SUMATRA EN MADURA" VERZETSFILM „L.O.-L.K.P." IN ROULATIE BURGERLIJKE SPREEKT U OVER VALLENDE MIST Bevorderd tot officier in de Orde van Oranje Nassau Uit hoofde van de vele verdiensten, welke hy zich o.a. heeft verworven als voorzitter van de Rotterdamse Vereni ging voor Katholiek Onderwijs, is rector J. Nolet, gedurende lange jaren hoofdin specteur voor het katholiek onderwijs in het bisdom Haarlem, die thans in Be verwijk zijn otium cum dignitate geniet, door H. M. de Koningin bevorderd tot Officier in de orde van Oranje Nassau. DE MIDDENSTAND PARAAT. Van 30 Augustus t.m. Zaterdag 3 Sept. a.s. wordt in de zaal, serre en tuin van de Harmonie een Middenstandstentoon stelling gehouden, de „Mipa". Deze ten toonstelling gaat uit van het onlangs op gerichte Centrale Middenstand-actiefonds en beoogt reclame voor de Middenstand alhier. Het aantal deelnemers bedraagt 50, met een totaal van 84 stands. De in dustrie is op deze tentoonstelling niet vertegenwoordigd. De gemeente Vlaardingen zal op de tentoonstelling vertegenwoordigd zijn met maquettes en tekeningen van de uit breidingsplannen, welke nog niet aan het publiek zijn getoond. Voorts zijn er 6tands van alle branches, die een beeld zullen geven van hetgeen de middenstand alhier aan het publiek kan bieden. De ingang van de tentoonstelling komt in de tuin aan de Schiedamseweg. In de tuin worden 2 tenten geplaatst, groot 20 bij 10 meter. Hier worden ondergebracht de meubelbranche, artikelen van electri- sche installateurs, alwaar ook demonstra ties zullen worden gegeven van nieuwe uitvindingen op dit gebied. De zaal zal worden verdeeld in z.g. straatjes en wel voor levensmiddelen, schoenen, textiel en luxe artikelen. De garderobe wordt veranderd in een gezellig zitje. Ook komen er enige at tracties. Op de bovenzaal zullen korte filmvoorstellingen worden gegeven. De officiële opening is vastgesteld op Dins dagavond 7 uur door Burgemeester Mr. J. Heusdens. De tentoonstellingsuren zijn- 10—12, 2—6 en 7—11 uur. WERVINGSAVOND nationale RESERVE. Betreffende de propaganda-avond op 7 September a.s. van de plaatselijke com missie Steun Wettig Gezag, kunnen we nog vermelden, dat na een openings woord van de voorzitter, de heer C. de Jongh, het woord zullen voeren burge meester De Kool, van Zuidland, lid van het Gewestelijk Bestuur S.W.G.; de Staatssecretaris van Oorlog en Kolonel Termaten, directeur Nat. Reserve. Onder de aanwezigen behoort o.m. nog kolonel Jongh. VLAARDINGSE OUDHEIDKUNDE. Wie heeft ten behoeve van het museum beschikbaar en wil afstaan ter comple tering van het kuiperscostuum: een zwart buis, een paar lange blauwe kousen en een pet. Men wende zich tot de gemeen te archivaris, Raadhuisplein 5. HARING NAAR TSJECHO-SLOWAKIJE Met Tsjecho-Slowakije is een contract voor export van verse haring afgesloten. Voorlopig is er een kwantum van 70.000 kisten vastgesteld. Het verbouwen van het pand West havenplaats 3, aanbesteed namens de Rem. Geref. Gemeente, alhier, is gegund aan de laagste inschrijver, de fa, L. Maat Zonen, voor 9.448. Naar wij vernemen is Mgr. dr. Th. J. Verhoeven, directeur van het R. K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding te 'syGravenhage, die kort geleden iij gelegenheid van zijn 40-jarig priester feest tot Protonotarius Apostolius was verheven, door een hartaanval getroffen. Uit voorzorg zijn hem de H.H. Sacra menten der Stervenden toegediend. In ziin toestand is echter op het ogenblik enige verbetering te constateren. Nader meldt men ons nog: Een hart aanval. welke, naar thans bekend wordt, mgr. Verhoeven de vorige week ook reeds heeft gehad, heeft zich in de afge lopen nacht in nog ernstiger mate her haald. De ontboden geneesheer, dr. Peutz. zag de toestand van mgr. Ver hoeven zeer ernstig in en achtte bedie ning noodzakelijk, m ongeveer vijf uur vanmorgen heeft pastoor W. C. C. M. van Alphen van de parochie van O. L. Vrouw van Goede Raad, mgr. Verhoeven de laatste H.H. Sacramenten toegediend. De geneesheer heeft de patiënt abso lute rust voorgeschreven; bezoek kan dan ook niet worden toegestaan. Mgr. Verhoeven wordt in zijn woning aan het Bezuidenhout te Den Haag ver pleegd. In de nacht van 5 op 6 Augustus j.l. zijn uit de strafgevangenis van Versen in het district Meppen (Duitsland) 33 ge vangenen ontvlucht. Inmiddeis zijn er 8 weer aangehouden, zodat er nog 25 spoorloos zijn. De ontvluchte gevangenen, meest van Duitse nationaliteit, zijn allen tot zware gevangenisstraffen veroordeeld, wegens verschillende misdrijven. Een gedeelte der ontvluchte gevangenen heeft totue- ringen op de rechterarm en een der an dere gevangenen heeft het hetzelfde op de linkeronderarm. Men acht het niet onmogelijk, dat een deel der ontvluchten illegaal de Neder landse grens is gepasseerd. Daar het hier zondèr uitzondering zware misdadigers betreft en ze ten spoedigste dienen te worden gearresteerd, wordt door de po litie de medewerking van het publiek ingeroepen. Het gaat steeds verder met de groei van het vliegveld te Beek (L.), de „lucht haven Zuid Limburg". Gisteren werd nu weer de bouw van de verkeerstoren aan besteed welke door de Maastrichtse archi tect J. Brouwers is ontworpen. Het is geen duur werk; de laagste inschrijver vroeg er slechts 14.440 voor, de hoog ste 19.000, ROTTERDAM, 29 Augustus 1949. 119 ton kiel Utrecht, 400 ton mals Sas van Gent, 600 en 5000 ton mais liggen/varen, 4 x 60 ton mais Doesburg, 100 ton gerst Sneek, 100 ton mais Hoogezand, 110 ton haver lig gen/varen, 80 ton diversen Deventer m.s., 65 ton diversen Zutfen m.s., 50 ton diver sen Hengelo m.s., 468 en 290 ton steen Den Bosch, 90, 80 en 70 ton cellulose Arnhem, 364 ton houtslijp Maastricht, 2 X l20 ton kali O.-Beijerland, 50 ton vuursteen IJmuiden, 200 ton kolen Zijpe 2 s., 1500 ton kolen Nij megen 2 s., 500 ton suiker Amsterdam, 2 x 112 stand, hout Eindhoven, 40 stand, hout Middelburg, 27 stand, hout Boskoop. Op een vergadering van de „Pergea- kan Plebisciet Republiek Indonesia" zei- de de oud-minister van voorlichting, Mohammed Natsir, dat een plebisciet door de overeenkomst van de „Renville" is aangegeven als de manier om uit te maken of een gebied al dan niet repu blikeins zal zijn. Thans hebben, aldus Moh. Natsir, de republikeinen en de B F. O. besloten deze afbakening van ge bieden voorlopig terzijde te stellen om tezamen te strijden voor de souvereini- teit van geheel Indonesië „Doch het volk dient zich niet te vergissen, want de republiek zal steeds het gezag ilijven eisen over heel Java. Sumatra en Madura. Ook blijft de re publiek haar eis handhaven, dat de toe komstige R. I. S. uit drie deelstaten zal bestaan, zoals eens door Hatta te kennen werd gegeven bij zijn aankomst in Djogja uit Bangka". Een Australische boer, we maakten er reeds melding van, vond onlangs op ztjn land sporen van een schipbreuk, die daar ongeveer 300 jaar geleden moet hebben plaats gehad. En uit zijn vondsten meende hU te mogen conclu deren, dat het hier gaat om de ramp, welke in 1656 het Nederlandse schip „De Vergulde Draeck" heeft getroffen. Thans is hij aan het zoeken of hij mo gelijk de gouden dukaten, die toen met het schip verloren gingen, kan terug vinden. „De Vergulde Draeck" vertrok 4 Oc tober 1655 met schipper Pieter Aalbertsz en een bemanning van 200 koppen van de rede van Texel naar Batavia. Er wa ren goederen aan boord met een waarde van 106.400 en baar geld, verpakt in acht kisten, ter waarde van 78.600. Van 9 tot 13 Maart 1656 verbleef men aan Kaap de Goede Hoop. Langs de gebrui kelijke zuiderroute ging het schip van hier naar Indië, maar liep op 28 April des morgens om vier uur met volle zei len op een rif, anderhalve mijl van de Australische kust op ruim dertig graden Zuiderbreedte. De schok was zo hevig, dat het schip ,,'t eenemael geborsten en te gronde ge stoten was". Slechts 75 opvarenden, on der wie enige vrouwen, bereikten de kust „sonder dat oock van het costelcke car- gasoen, daarin geladen, ietwes het alder- minste geborcht heeft connen worden" De volgende dagen spoelden vele wrak stukken aan, alsmede victualiën en enige vaten drinkwater. Onder de geredden bevond zich ook de schipper. Met een klein bootje deden zeven man nen een poging een poging om Batavia te bereiken. De schipper bleef achter: „om het volck in orde te houden ende oneenigheyt onder hetselve voor te co- men". Op 7 Juni bereikten zeven uitge putte mannen Batavia. De volgende dag werden het fluitschip „De Witte Valck en het jacht „De Goede Hoop" uitge stuurd om te trachten de overlevenden te redden Deze poging had echter geen geluk. „De Witte Valck" was op 14 Sep tember te Batavia terug. Het jacht ..De Goede Hoop" had ook geen succes. Inte gendeel, bij de reddingspoging verloor het acht opvarenden. Op 1 Januari 1658 vertrokken uit Ba tavia twee galjoots om een tweede poging te wagen. Het waren „De Waeckende Boey" onder schipper Samuel Volckersen en de „Emeloort" onder schipper Aucke Pieter Jonck. Tegen de gegeven orders raakten ze van elkaar voor de Australi sche kust. De „Emeloort" was op 24 Fe bruari aan de Australische kust op 3314 graad Z.-B. Op de plaats waar „De Ver gulde Dfaeck" vergaan was, zag men vele inboorlingen, doch geen spoor van de overlevenden van „De Vergulde Draeck" Men heeft daar vier etmalen gekruist maar vond niets. Daar vele opvarenden De Nederlandse verzetsfilm ,,L.O. L.K.P." die in opdracht van de stichting „L.O L.K.P." door Max de Haas werd vervaardigd en die in het kader van het Holland-Festival in het Kurhaus te Sche- veningen haar première beleefde, zal eind September of begin October door het Columbia Film Booking Office in Nederland in roulatie worden gebracht. POSITIES TROEPENSCHEPEN. De „Kota Inten" wordt 31 Augustus van Rotterdam te Batavia verwacht. De „Waterman", van Batavia naar Rot terdam, vertrok 29 Augustus (18 u.) van Port Said en wordt 9 September te Rotterdam verwacht. De „Zuiderkruis", van Rotterdam naar Ba tavia, is 29 Augustus te Aden aangekomen. (Van onze luchtvaartmedewerker). Met deze variant op de bekende vóór oorlogse slagzin, van een al even bekend product dat het mogelijk maakte om in een ommezien zelf het lekkerste rokertje te fabriceren, zijn wij beland, bij het Ne derlands snelheidsrecord voor vliegtuigen. Toch nog iets eerder dan aanvankelijk verwacht werd, heeft majoor-vlieger J. L. Flinterman het Nederlands snelheidsre cord op zijn naam gebracht. Met zijn Gloster „Meteor" heeft hij (officieus) de formidabele snelheid van 955 K.M. per uur weten te bereiken. „Smeedt het ijzer als het heet is" luidt het spreekwoord, en inderdaad dat is bij de recordvliegerij volledig van toepassing. Waarom? zult u zich misschien even af vragen. Wel, recordpogingen met vliegtui gen hangen nu eenmaal volkomen van de heersende weersomstandigheden af. Me', het weer staat of valt de poging. Is het weer dus gunstig, dan is het zaak meteen aan te pakken. Zo i; het ook gegaan met de poging om 't Nederlands hoogterecord te breken. Hiervoor was het een allereerste els, dat in de hogere luchtlagen een zo hoog moge lijke barometerstand en een zo laag moge lijke temperatuur heersten. Hoe hoger ce barometerstand en hoe lager de tempera tuur, des te groter de luchtdichtheid. Dit moest men juist hebben, want hoe groter de luchtdichtheid is, des te groter is het motorvermogen, zodat de stijgcapacitei- ten van het vliegtuig zo gunstig moge lijk uitvielen. Met het snelheidsrecord is het, wat d» temperatuur betreft, precies andersom. Is enerzijds ook een hoge barometer stand vereist; anderzijds kan het niet warm genoeg zijn. De barometerstand zorgt voor de pres taties van de motor, terwijl de hoge tem peratuur er voor zorg draagt dat de ge luidssnelheid zo hoog mogelijk komt te liggen. In een vorig artikeltje hebben wij al gezien wat de vlieger te wachten staat als hij de geluidssnelheid nadert. Een feit is, dat majoor Flinterman met zijn standaard „Meteor" niet aan het wereldsnelheidsrecord kon tippen. Hier voor zijn twee redenen. De eerste is, dat het toestel niet geschikt is voor zulke enorme snelheden en ten tweede, dat het hier nimmer zulk ideaal weer is als in Californië. Het is zelfs zo, dat, zou de Amerikaanse vlieger majoor R. L. Johnson, met zijn North American F86 naar Ne derland komen, hij in dit klimaat nooit Ce 1080 K.M. per uur uit zijn kist zou kun nen halen, die hij het vorig jaar thuis er wel uit kreeg. Onze „Meteor"-vlieger had geen gemakkelijke taak te vervullen. Denkt u zich maar eens even in. Met een snelheid van rond de 1000 K.M. per uur moest hij op een hoogte van minder dan 75 meter, 3 kleine vliegtuigjes met sportcommissarissen aan boord contro leerden voortdurend de hoogte vier maal het parcours van 3 K.M. vliegen. Voorwaar geen pretje als men daarbij bedenkt dat 't geringste remous bü deze snelheden en geringe vlieghoogte zéér ge. vaarlijk kan zijn. Dit is dan ook wel de reden geweest, waarom men zo lang heeft moeten zoeken naar een geschikt parcours, want men mocht vooral geen last van valwinden hebben. De kust van Ameland leende zirn dan ook heel goed voor dit doel. De geringe hoogte waarop gevlogen moest worden, heeft bovendien nog een andere invloed. Het brandstofverbruik is op deze hoogte n.l. ontzettend hoog. Als men dan cok in ogenschouw neemt, dat het parcours van 3 K.M., met aan elk einde een uitloop van 1 K.M.; waarna de vlieger moest ke ren, in het geheel zodoende tientallen ki lometers lang werd, dan komt men tot de conclusie, dat er in totaal een paar honderd kilometertjes mee gemoeid wa ren. Kan de „Meteor" op grote hoogte, nor maal ongeveer 1 uur in de lucht blijven, bü het vliegen vlak boven de grond, wordt deze tijd welhaast tot de helft terugge bracht. Het laat zich dus licht verstaan dat majoor Flinterman met zijn aanwezige hoéveelheid brandstof moest woekeren In ieder geval heeft onze Nederlandse vlieger er van weten te maken, wat er van te maken viel. Het klimaat in aanmer king genomen, liggen zijn prestaties niet ver van die van de wereldrecordhouder Johnson, met zijn North American jager. Wij kunnen eigenlijk gerust zeggen, del hü niet meer vloog, hij zwiepte over het parcours! Van de mens Jan Vermeer, een der meest beroemde schilders van de we reld en de allergrootste van de Delftse schildersschool, is zo weinig bekend, zijn de berichten, die tot ons zijn geko men zo schaars, dat men bij gebrek aan belangwekkende gegevens overa) de archivalia publiceert, die betrekking hebben op zijn geiedelijke zorgen. Dr. A. B. de Vries in zijn werk: „Jan Vermeer van Delft", vat ai deze reeds gepubliceerde gegevens nog eens samen en besluit: „Aan het einde gekomen van de vermelding der nog al dorre gegevens over het leven van deze kun stenaar, die niets onthullen wat ook maar enig inzicht in de mens Vermeer kan geven, vraagt men zich toch af, hoe deze schilder ais persoonlijkheid in te denken?" Nog immer pijnigt ons daarom de vraag: „Wie was Jan Vermeer?" Elk gegeven, dat ons de mens Vermeel nader leert kennen, zal dankbaar worden aanvaard, omdat daardoor de mogelijk heid bestaat, dat eens de sluier, welke over dit leven ligt, zal kunnen worden weggenomen. Een naarstig onderzoek in oude acten, in notariële protocollen vooral, leert ons de personen kennen, waarmede Vermeel dagelqk aanzat aan zijn dis, waarmede hij lief en leed deelde. In de beschrijving van deze omgeving speelt Vermeer geen hoofdrol; is hij een van de vele personen, die deze kleine gemeenschap vormen; is hij slechts een deeltje van 't geheel. En toch is Vermeer er voor ons de hoofdfiguur, want al deze personen ont lenen slechts aan Vermeer de belangstel ling. die wij voor hen koesteren. Onze jjelangstelling zou zonder Vermeer naar hen niet zijn uitgegaan. >t zijn in kuns: en historie onbetekenende figuren, slechts belangwekkend geworden, doordat een Berchtesgaden met de berg Watzmann iqoa

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3