jet-troepen Joegoslavische naderen de grenzen STALIN redetwist met TITO R.T.C.-besprekingen onder de schaduw der bestandsincidenten W eerbericht De jacht op valse honderdjes breidt zich uit over de grens Indonesiërs beoorlogen elkaar DUIZENDEN JONGE BOEREN TROKKEN NAAR EINDHOVEN n militaire commissie zal het spannen S»S DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN P olitieagenten vluchten uh Russische zone Grootste vliegtuig ter wereld boven ons land LAGEN I Verschijningen te Banneux erkend Ronde Tafel Conferen tie is geen uitverkoop Griekenland is bevrijd van zijn guerilla Jfrtftte JAARGANG WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1949 Nó. 21Ö18 Woensdagmorgen vroeg werd uit gewoonlijk betrouwbare bron te Belgrado gemeld, dat afdelingen van twee Sovjet-Russische gewapende divisies, die in Roemenië gestationneerd zijn, gedu rende de laatste 36 uur bewegingen in de richting van de Joego slavische grens gemaakt hehhen. Russische vliegtuigen zouden gedirigeerd zijn naar velden, die dichter hij de Joegoslavische grens liggen. Volgens deze hron «•oncentreren de Sovjet-strijdkrachten zich by Timisroara, in Noord-West-Roemenië, ongeveer 48 km van de Joegoslavische grens. De werkzaamheden aan het Noorse vlaggeschip „Oslofjord" zijn reeds zover gevorderd, dat men hoopt omstreeks midden October een proefvaart te kunnen maken. De Oslofjordwaarop de schoor steen en masten al zijn aangebracht. HET WRAK VAN DE ROERMOND JONGETJE DRONK LYSOL GELEIDELIJK WAT KOELER Tentoonstelling wordt niet verlengd OPNIEUWE GRENSCORREC TIES BIJ DINXPERLO Lachende gezichten! De grote rivalen m de achtervolging nemen elkaar nog eens goed op. Even daarna zetten ze de moordende race Links Gerrit Schulte, rechts Fausti Coppi, de wereldkampioen. 20.000 -DAKLOZEN IN AUSTRALIË (Van onze redacteur) Gisteren was het reeds de achtste dag van de Ronde-Tafelconfe rentie, maar tot plenaire commissie-vergaderingen is het nog niet gekomen. Aanvankelijk had men verwacht, dat de tweede, de financiële en economische commissie gistermiddag voltallig zou vergade ren, maar zelfs dat is niet gebeurd. Slechts de kernleden kwamen bij elkaar, met de duidelijke bedoeling eerst een meer concrete grondslag voor vruchtbare besprekingen te leggen. WAT OOSTENRIJK VERLOOR ZEER GEACHTE JUBILARIS VICE-ADMIRAAL KIST NAAR INDONESIë DRIE DUITSERS IN ZUID LIMBURG GEARRESTEERD HEVIGE GEVECHTEN TUSSEN T. N. I. EN DARUL ISLAM Opgejaagde dessabewoners vluchten bij duizenden de KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd Jn het Gebouw R-K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 909&ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 13-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0 32 per week. Directeur: J- kU1JPBRS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST-^SSER O.P. LEO J- HAZELZEi Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Ook in Zuid-Hongarije hebben de Rus ten troepen S^°^^egingen worden te Deze mi i a een verdere vej> l n?* van de sovjet-Russische zenu- scherping het reglem van Tito Demogelfjkhcid van dreiging van ernstige ml lit a ire actie wijst men van de hand. Wel acht men het mogelijk, dat het Russische machtsvertoon bedoeld is om ar.ti-Tito elementen en saboteurs in Joe goslavië aan te moedigen. Het bericht over deze troepenbewe gingen in de richting van de Joego slavische grens kwam ongeveer gelijk tijdig met de mededeling van Radio jvloskou. dat de Sovjet-Unie op 29 Augustus aan Joegoslavië een nieuwe nota heeft gezonden, bedoeld als ant woord on de Joegoslavische nota van 20 Augustus. Deze Joegoslavische nota, die op haar beurt een antwoord was op de sovjet nota van 11 Augustus betreffende de Joegoslavische aanspraken op Oosten rijk in verband met de besprekingen van het ontwerp-vredesverdrag met Oostenrijk, wordt in de nieuwe sovjet nota „een opeenhoping van nieuwe schandalen en lasterlijke verdraaiin gen" genoemd, „berekend op het mas keren van de Joegoslavische dubbel zinnige politiek, waardoor het Joego slavische volk bedrogen wordt In antwoord op de in de omun^i^ecn nota vervatte bewering dat brief aan de be- Karl RenneJit ^houd van de stabiliteit Pcit^e^fnzX-rltin de sovjet-Russische nota ontkend dal.gene genomen, dat de integriteit van Oosten rijk gehandhaafd diende te blijven, doch zij heeft tezelfdertijd gepleit voor een wijziging der Oostenrijkse grenzen ten voordele van Joegoslavië. Joegoslavië zou ongetwijfeld in zijn geslaagd een wijziging der Oostenrijkse grenzen te verkrijgen, waarbij Sloveens-Karinthië binnen de Joegoslavische grenzen zou zijn gekomen, ware zulks niet verhinderd door de lafhartigheid van de Joego slavische regering, die uit pure vrees de belangen des lands verried. Voorts bevat de nota details ter weer legging van Joegoslavië's beschuldiging, dat de sovjet-unie de Joegoslavische aanspraken op Sloveens-Karinthië niet langer verdedigt, omdat zij de toezegging heeft gekregen, vijftig millioen dollar meer te zullen ontvangen voor de ver koop van sovjet-Russische oorlogsbuit in Oostenrijk aan de Oostenrijkse staat. Om Oostenrijk te helpen, stemde de sovjet-Russische regering, volgens haar nota, erin toe een gedeelte van haar oorlogsbuit aan d-e Oostenrijkse staat te verkopen. Zij vroeg hiervoor een bedrag van 200 millioen dollar, terwijl uiteinde lijk overeenstemming werd bereikt over betaling van 150 millioen dollar. De sovjet-Russische regering ontv-ug dus 50 millioen dollar minder dan zij had. ge vraagd en niet meer, zoals door de Joegoslavische regering wordt beweerd. In de Russische no-ta wordt verder be weerd, dat Joegoslavië zelf van alle aan spraken op Oostenrijks grondgebied heeft afgezien. Geciteerd wordt een desbetref fend schrijven van Joegoslavië aan Vis- jinsky. Ook Engeland ontving een kennis raiiooiu'uu - Oostenrijkse kanselier Renner zou heb ben toegegeven, dat de Oostenrijkse grenzen niet zouden mogen worden ge wijzigd en dat dienovereenkomstig geen wijzigingen van de OostenrijksJoego slavische grens, ten voordele van Joego slavië zouden mogen plaats vinden. De sovjet-unie heeft het standpunt m- „A'rf»0 «Use Politie-agenten zijn gisteren 8 Rbssische zóne naar de Ameri van Duitsland gevlucht, om LhegueriSosd\Tttb^mdeenC0~isti uT*?1 .Amerikaans com- rfla ®èieren) verklaarde, "^'v^ucht te I "Sen he™ hadden ver teW' Russische 9 ord Verband met een recente dat alle leden en de leeftijd van Z5 jaar nog niet hph ben bereikt, worden voor militaire dienst in Griekenland V0N, een korte traming worden de re- naar geregelde eenheden g* den die bestemd ^T°n Griekenland. dagbladen hebben De We P, da-t politie-agenten uit dp langs gemeld, de garnizoenen aan Russische zone naa WQrden gezonden de Joegoslavische g toenemende span in verband met u* ning tussen Tito en Staiin. geving van dezelfde strekking met betrek king tot Sloveens Karinthië. De Joegoslavische regering deed het echter voorkomen, dat zij slechts inge volge een eis van Rusland, zich bereid had verklaard, in haar onderhandelingen met de Westerse mogendheden concessies te doen ten aanzien van de Joegoslavi sche aanspraken op Sloveens-Karinthië. Joegoslavië wilde op die wijze Rusland verantwoordelijk stellen voor de conces sies, een handelwijze, waardoor het Joe goslavische volk op bedriegelijke wijze misleid werd. In Belgrado heerst een rustige, zij het gespannen sfeer. De berichten over Russische troepenconcentraties hebben wel enige ongerustheid veroorzaakt. Volgens een Berljjns blad zouden 3000 met modernë wapens uitgeruste agen ten van de Duitse politie in de sovjet- zóne naar Tsjcehoslowakije zijn gegaan „om tegen Tito te vechten". Het is niet duidelijk, hoe deze lieden hun opdracht willen gaan vervullen. Wat eerst een Aprilmop was, wordt thans werkelijkheid: een Boeing Strato- cruiser komt naar Nederland. Zaterdag avond arriveert dit grootste landverkeers- vliegtuig ter wereld, het flagship „Great Britain" van de A. O. A. op Schiphol en Zondagmiddag tussen drie en vijf uur zullen de inwoners van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht de kolos op betrekkelijk geringe hoogte boven hun steden zien cirkelen. Tweemaal zal het toestel, dat een lengte van ruim 33 meter en een vleugelbreedte van 43 me ter heeft en 100 passagiers kan vervoeren, met genodigden, o.w. verscheidene bur gemeesters, van Schiphol uit langs de kust vliegen tot Scheveningen. Hierna wordt dan de „groet" aan de vier grote steden gebracht. Het toestel voert in zijn vier tanks 31500 liter benzine mee. Zijn electriscihe installaties wegen totaal 1150 kg. zijn lan dingsgestel 3500 kg. en een van de lucht banden van dit landingsgestel er zijn er 6 weegt 125 kg. Bovendien heeft dit dubbeldekvliegtuig een koel-capaciteit, die gelijk is aan die van 300 normale ijs kasten. Om van te ijzen Wrakstukken van de K. L. M. Constel lation, welke bij Bari is verongelukt, zul. len vandaag per vliegtuig naar Neder land vervoerd worden voor verder onder zoek. De leden van commissie van onderzoek, die meer dan een maand in Bari gewerkt hebben, zullen eveneens vandaag naar Amsterdam terugkeren. De 7-jarige Herman B. uit de Veer- straat te Amsterdam vond Woensdagmid dag in het Olympisch stadion een flesje waaruit hij een slok nam. Later bleek het flesje lysol te bevatten, dat gebruikt werd als ontsmettingsvloeistof voor de toiletten in het stadion. Bij het Haarlem mermeerstationnetje zakte het jongetje plotseling in elkaar. Hij is in zorgwek kende toestand in het Wilhelmina gast huis opgenomen. (Van De verwachting geldig van. he den- tot morgenavond luidt: Meest zwaar bewolkt met mor gen plaatselijk enige regen. Zwak ke tot matige langs de kust nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Tamelijk warme nacht. Morgei, overdag aanvankelijk ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Later in het Westen van het land echter •iets koeler. Donderdag 1 September: Zon op 5,50 uur; onder 19-29 uur; maan op 17.06 uur, onder 23.27 uur. onze correspondent) De poorten van de Landbouwtentoon stelling te Eindhoven hebben Dinsdag wijd open gestaan om de jonge boeren van Nederland te ontvangen, die ten ge tale van vele duizenden waren samen gestroomd om in een groots appèl van hun idealen en hun christelijke levensop vatting te getuigen en die, na afloop daarvan, in massale sportdemonstraties uiting gaven aan de frisse geest, die in hun gelederen heerst. Het kostte wel enige moeite deze jonge mensen zo kort na hun aankomst op het tentoonstellingsterrein, met al zijn aan lokkelijkheden, op het sportveld, waar het appèl werd gehouden, te verzamelen, maar toen het na een aantal dringende oproepen zo ver was, waren dan ook alle tribunes bezet. Na het openingswoord van da heer L. de Bekker, voorzitter van de Xath. Ned. Jonge Boeren en Tuindersbond, werden de Pauselijke vlag en de Vaderlandse driekleur gehesen. In een enthousiaste en bezielende toespraak wees vervolgens de heer Theo van Steen, leider van het cul tuurcentrum „Ons Erf" uit De Steegh, de jonge boeren op hun idealen tn op de christelijke beginselen, waarop deze steeds moeten rusten. s Namens de Belgische jonge boeren h?ralt n*un algemene proost, de H.Eerw. BeiT l Simir claes uit Leuven, die dt greenUX als dankbaar onderwerp aan- nnmt?i,maar die tevens de jonge boeren ffen ritZaa^ maakte op de verplicht.-n- j ZIJ hebben ten opzichte van de boerenstand Pi0m,erS' hebben gebracht Ab°ge,P8Ü Va" belangen die 1 Aan de gezamenlijke "a.en, herinnerde ook ac d,"e htKu?tralCen v°lsden dan ais spectaculair hoogtepUnt de iportdemorl. straties der joge boeren en boerenmeis- kes, d'e in bun keurige unitormen een feesteijke indruk maakten. Aan ae hand fan deze demonstraties hebben wij kan nen constateren, dat de sPortleiding van dp NCB in vrlJ korte tijd zeer veel be reikt heeft. En 't is gezien 't fe;t,Tat een harmonische en g nn°", 0;ltwikkeling het lichaam zo noodzak^ hebben, verheugend te vern^rm-n, dat er voor deze sportbeoefening onder ge schoolde leiding grote belangstelling on der de jonge boerenzoons en -dochters bestaat. Ondanks het overweldigend succes, dat de Benelux-Landbouwtentoonstelling te Eindhoven gedurende de eerste week van haar 11-daags bestaan heelt gehad zal zij niet worden verlengd, zoals de laatste dagen hardnekkig werd beweerd, Na een enquête onder alle standhouders werd dit Dinsdagmorgen door at directie officeel bekend gemaakt. Een der voor naamste redenen, die tot dit besluit gelei zouden hebben. is, dat verschillende standhouders niet meer op tijd gereed zouden kunnen komen met het opbouwer, van hun stands op de Utrechtse Najaars- beurs, die zoals bekend op 6 Sept. as wordt geopend. van jonge morsen die in het leven van alip- dag^zulk een zware taak te verrichten (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). Mgr. Kerkhofs, de bisschop van Luik heeft op een priester-retraite verklaard, dat binnen enkele dagen een herderlijk schrijven van zijn hand zal verschijnen, waarbij de verschijningen der H. Maagd te Banneux als authentiek en geloof waardig zullen worden verklaard. Deze erkenning van de eredienst van Onze Lieve Vrouw der Armen en van de verschijningen der H. Maagd aan Mariette Beco, volgt dus korte tijd op de officiële erkenning door de bisschop van Namen van de verschijningen te Beau raing. Dezer dagen zij bij Dinxperlo nieuwe grenscorrecties tot stand gebracht. Na de in April j.l. aangebrachte correcties was geen bevredigende toestand verkregen waardoor de situatie eerder ingewikkel der dan eenvoudiger was geworden. Eer. deel van het gecorrigeerde gebied werd bij Duitsland gevoegd. Op dit terrein bevond zich o.a. een boerderij. Een voor heen op Duits gebied liggende boerderij is bij Nederland gekomen. In de omgeving van het R.K, kerkhof werden de palen achteruitgezet, en een gebied van plm. 8 H.A. bij Nederland ge voegd. Voor enkele inwoners van he ■nieuwe gebied betekent een en ander een aanmerkelijke verbetering, omdat hun landerijen, die in Duitsland waren blijven liggen, nu Nederlands grondgebied zijn geworden. Ook nu is nog geen definitieve oplossing tot stand gekomen. Om eer natuurlijke grens te krijgen, zou een die pere correctie nodig zijn. (Voor het Verslag zie pagina 2) Aan de Noordkust van Nieuw Zuid Wales (Australië) hebben grote overstro mingen plaats gevonden, waarbij voor duizenden ponden schade is aangericht aan gebouwen, wegen, bruggen, vee en aan de oogst. Drie mannen, een vrouw en drie kinderen zijn verdronken en waar schijnlijk zijn er nog meer slachtoffer* In Kempsey, het centrum van de over stromingen, zijn tijdens het weekend tien winkelpanden en twintig huizen wegge spoeld. Twee honderd huizen en winkels in deze plaats werden ernstig beschadig Op het ogenblik zakt het water weer. Dit blijkt trouwens de gehele opzet te zijn van het geheimzinnige spel, dat in Den Haag wordt gespeeld. Het aantal conferenties, dat zonder dat iemand er bijna iets van merkt, reeds gehouden is, is eenvoudig legio. Men wil goed oe- slagen ten ijs komen, men wil de groot ste moeilijkheden weggewerkt hebben. En daarvoor moet men niet met velen, doch met weinigen, zelfs met enkelen zijn. Op conferenties gaat het overigens gemeenlijk zo. De oplossingen wórden practisch altijd en petit comité jjezoent en als de eigenlijke onderhandelingen beginnen, weet men reeds in grote lijnen, welke de oplossingen zullen zijn; of, wat ook mogelijk is, men ziet in, dat ze niet, of nauwelijks kunnen worden gevonden. Ook in de militaire commissie heb ben soortgelijke, louter informele be sprekingen plaats gevonden. Hieraan nam echter een betrekkelijk groot aantal personen, van wie we slechts noemen de Unci-leden Ctchran en Critchley en van Nederlandse zijde prof. Romme, deel. Algemeen neemt men aan, dat het in deze commissie nog al eens zal spannen en gisteren heeft men dan ook alle tere punten vermeden, om zich tot 'n kennis making en het afbakenen der procedure te beperken. Maar zelfs over deze zeer beperkte kwesties hing de schaduw van de voortdurende schendingen van de cease fire-order. Men verheelt zich niet, dat deze een der penibelste vraagstukken van de conferentie zullen zijn. Want de situatie ter zake schijnt zich uitermate onbevredi gend te ontwikkelen. Aan de uit Indo nesië gearriveerde generaals is van, Nederlandse zijde dan ook duidelijk te verstaan gegeven, dat een gunstig en bevredigend verloop der besprekingen ten sterkste door de gebeurtenissen in Indonesië zelf zal worden beïnvloed. Het moet uit zijn met de overvallen der guerilla's, ook al lijken deze soms alleen intimidatie en demoralisatie van de Nederlandse militairen ten doel te heb ben. De lijsten der gesneuvelden wijzen er echter op, dat heel vaak geschoten wordt °f booby-traps zijn gelegd, met zeer noodlottige gevolgen. Naar wij van het secretariaat-generaal van de R.T.C. vernemen, werd gister middag half drie de tweede informele bespreking van de militaire commissie gehouden. Nadat de voorzitters dei drie delega ties, alsmede de voorzitter van de week der commissie, dr. Leimena, een woord ter inleiding hadden gesproken, werd besloten, dat de drie delegatieleiders met hun plaatsvervangers na sluiting der zit ting zich zouden beraden over de verder te volgen procedure. In verband met de opening van de Ronde-Tafol-Conferentie schreef het Indo nesische blad „Sedar" onder meer, dat uit de verschillende redevoeringen dui delijk is gebleken, dat men er eerlijk naar streeft te komen tot een voor alle partijen bevredigende oplossing. Het blad uit dan de hoop dat niemand onder hen beinvloed moge worden door de „handelsmentaliteit", welke overal een benadeling ziet waar niet werd .afgedon gen": de RTC is geen „beurs" voor een uitverkoop tegen de laagste prijzen van de Nederlandse belangen zoals door de Gerbrandy-groep van de daken wordt geschreeuwd", aldus „Sedar", „doch zij is de plaats waar het lot van millioenen in de toekomst wordt bepaald". Aan de andere kant is het blad echter van mening, dat de RTC ook niet het „sesam open u", de sleutel tot een hemel-op-aarde, bete kent. „Zelfs ingeval men van Nederland se en Indoneische zijde op alle punten tot een overeenstemming kan komen, dan nog zal men zich voor vele moeilijkheden ge plaatst zien". „Sedar", ziet inmiddels in de RTC de enig mogelijke weg tot het geluk van alle betrokken partijen en is ervan overtuigd dat andere wegen Nederland en Indo nesië slechts naar een afgrond van ver derf zullen leiden. Tot besluit zegt het blad, dat men geen twijfel dient te koesteren ten aanzien van de resultaten van de RTC en dat deze ook succesvol moet verlopen, daar men anders geplaatst zal worden voor een ramp, welke niet te overzien is. Wij schreven het reeds eerder: de moeilijkheden voor de conferentie liggen veeleer op Java en Sumatra dan in Den HHet is allerminst verwonderlijk, dat de sfeer in de Residentiestad goed blij ft. De Indonesiërs vinden hier, naast de goéde ontvangst welke zij van officiële Nederlandse zijde genieten, grote wel willendheid bij de bevolking, die hen zeker niet als vijanden beschouwt. Veie gedelegeerden hebben bovendien hier kennissen uit h-un studietijd, die hen gaarne uitnodigen. De Indonesiërs vinden hier orde en rust, bovendien netheid, maar vooral veiligheid. Er wordt hier niet geschoten en men behoeft niet bang te zijn voor zijn leven. En de hoogste autoriteiten kunnen zich hier vrij en blij bewegen; zelfs een Hatta zou zich op de fiets kun nen werpen, een sigarenwinkel binnen lopen en zich meer van .dergelijke facili teiten veroorloven, welke hem in zijn land zijn ontzegd. Van dit alles gaat een weldoende in vloed uit. Zó weldoend, dat intern de republikeinse gedelegeerden er al voor gewaarschuwd zijn, zich niet door land en volk van Nederland te laten in kapselen. Wij geloven, dat daar niet al te veel gevaar voor behoeft te bestaan, maar een gewaarschuwd man geldt voor twee. Vandaag is het een rustdag voor veie gedelegeerden, die heden de gast van de stad Amsterdam zijn. Maar in Den Haag en ook op de reis zal het contact niet worden verbroken; de conferentie gaat door. De kwestie der marine-basis De Verenigde Staten hebben tot dus verre geen stappen ondernomen bij de Nederlandse regering om een toekomstige marine-basis in Surabaja voor de Ameri kaanse marine te verkrijgen, aldus ver neemt de speciale correspondent ter R.T.C. van het A.N.P. in kringen van de Nederlandse delegatie. Deze kwestie is daarom in de Nederlandse delegatie nog niet ter sprake gekomen, aangezien da delegatie van dit Amerikaanse verlan gen niets meer weet. dan in persberich ten hierover is gezegd. Over de vraag, of de Nederlandse marine in Indonesië zal blijven, was men van mening, dat dit grotendeels zal afhangen van de Indonesische delegaties, die hieromtrent haar wensen naar voren zullen moeten brengen. Indien zij van mening zijn, dat de aanwezigheid van de Nederlandse marine in Indonesiscne wateren wenselijk is b.v. ter bestrij ding van de smokkelhandel. Van Neder landse zijde schijnt men geen bijzonder voordeel te ziln in handhaving van een Nederlandse vlootbasis in „ndonesië na de overdracht van de souvereiniteit. Een ander belangrijk punt, dat op dit ogenblik in kringen van de Nederlandse delegatie de aandacht heeft, is de kwestie van het „horen" der vertegenwoordigers van de minderheden en der zg. „waarde volle belangen". De Nederlandse dele gatie staat beslist op het standpunt, dat deze vertegenwoordigers niet alleen ge legenheid moet worden gegeven de ver gaderingen der conferentie bij te wonen, maar ook in staat moeten worden gesteld hun stem te doen horen. Ofschoon vol gens het reglement van orde één dele gatie in staat is het horen der minder heden te verhinderen, gelooft men in Nederlandse delegatie-kringen niet, dat enige delegatie dit reglement zal willen aangrijpen om dit „horen" onmogelijk te maken. Dit lijkt onwaarschijnlijk in de eerste plaats uit overwegingen van bil lijkheid en voorts met het oog op .ie publieke opinie in Indonesië en in het buitenland, die hierop zonder twijfel on gunstig zou reageren. Oostenrijk heeft in de tweede wereld oorlog 300.000 man verloren, bijna even veel als de 313.000 gesneuvelden van de V. S., aldus het Oostenrijkse vakverbond. Volgens het vakverbond heeft Oosten rijk behalve de 19 milliard schilling oor logsschade 10 milliard verloren door plundering, ontmanteling en het weg halen van „oorlogsbuit" sedert het einae van de oorlog. De vakbond der metaalbewerkers in Finland, in het bestuur waarvan de sociaal-democraten de meerderheid hebben, heeft alle stakende afdelingen order gegeven het werk vóór Donder dag te hervatten op straffe van uitge stoten te worden. Wie geschiedenis heeft gestudeerd, weet hoe Frankrijk en het Duitse riik eeuwen lang over hun grenzen hebben gekrakeeld en hoe Engeland met Italië en soms ook Rusland op de wip steeds streefde naar een evenwichtspolitiek op het continent van Europa. Na de tweede wereldoorlog is die situ atie veranderd. Alles wordt gezet op één bloc: West-Europa. Dit doel manifesteert zich ook in het practisch beleid. Want zowel voor de tunnelverbinding Frank- rijk-Engeland onder het Kanaal als die tussen Frankrijk en Italië via de Mont Blanc zijn de voorbereidende werkzaam heden zodanig gevorderd, dat optimisten durven voorspellen, dat over vijf jaar deze doorgaande verbindingen tussen voorma lige erfvijanden tot stand zullen zijn ge komen. Van vijanden tot vrienden. Op dat vrien dentijdvak wachten we ook in het maat schappelijk leven. Over het thema vriend schap en samenwerking tussen patroon en arbeider is reeds eindeloos veel ge schreven en eindeloos veel gesproken. Maar de mens is hardleers. Anderzijds is elke vondst van .een werkgever, die het principe „van mens tot mens" hul digt, weer een streep aan de balk waard, omdat één menselijke werkgever vaak honderden vrienden kan maken. Zo zal Donderdag a.s., wanneer ir. Ot- ten, op het ogenblik voorzitter van de Raad van bestuur bij het Philips-Concern, zijn zilveren feest viert het gebruikelijke maar dikwijls misbruikte „zeer geachte jubilaris" van harte zijn gemeend. Trouw" heeft met de jubilaris een on derhoud gehad. Uit dat interview lichten we enkele passages om de mentaliteit te leren kennen. „Het scheppen van medeverantwoor delijkheidsgevoel bij allen, die bij het productieproces betrokken zijn, acht ik een zeer belangrijk onderdeel van de taak van de ondernemers. Daardoor kweekt men de mensen, die nodig zijn om het industrialisatieprogramma ten uitvoer te brengen. De woorden typeren de man. De mens staat bij hem in alles op de voor grond, dat blijkt uit al zijn uitlatingen en hij keert steeds weer terug op dat zelfde chapiter: de mens. Enthousiast spreekt hij over het talrijke personeel van het bedrijf, met wie hij regelmatig omgaat, hetzij in de vergaderingen met de personeelskern of op de bijeenkom sten van Philips' Sportvereniging en zovele andere ontmoetingen. Deze belangstelling voor de mens heeft de heer Otten altijd gehad, „maar", zo zegt hij, „zij is speciaal ge- gegroeid in mijn soldatendiensttijd van 19131918, welke jaren ik als de zegen van mijn leven beschouw. Reusachtig veel heb ik toen geleerd van de om gang met mensen van allerlei slag en allerlei geaardheid". Als wij de heer Otten tenslotte vra gen naar zijn plannen voor de toekomst, komt hij weer terug op de mens. „Mijn plannen voor de toekomst zijn natuurlijk vele, maar op de voorgrond staat een zo goed mogelijke planning van de staf. Voor elke functie moet gezorgd worden bijtijds mensen be schikbaar te hebben, zodat, als er iemand om de een of andere reden af valt, cm goede vervanger klaar staat om zijn plaats over te nemen". Juist omdat de Philipsmensen weten, dat hun president hen niet als een num mer beschouwt, maar zich zoveel mo gelijk in hun belangen tracht in te den ken, hebben zij zulk een grote achting voor de heer Otten. Dit zal zeker blij ken op 1 September uit de belang stelling voor het zilveren jubileum, die zeker niet alleen van „buitenaf" zal komen". Dergelijke mensen winnen de wereld, scheppen rust en vrede en behouden hun bedrijf. HENK VAN DER MAZE. Schout-bij-nacht F. J. Kist, gewezen plaatsvervangend chef van de marine staf, is met ingang van 1 September a.s. tijdelijk bevorderd tot vice-admiraal. Op dezelfde dag vertrekt hij met de „Willem Ruys" naar Indonesië, waar hij vce-ad- miraal A. S. Pinke zal opvolgen - com mandant zeemacht in het Oosten. Drie Duitsers zitten in arrest in ver band met de affaire van de valse bank biljetten van honderd gulden. Zij heb ben zich schuldig gemaakt aan het uit geven van de valse briefjes, maar waar deze vandaan komen, dat heeft de po litie nog niet kunnen ontdekken. Zoals we hebben gemeld, zijn verleden week in Zuid-Limburg verscheidene val se biljetten van honderd gulden in be slag genomen. Het onderzoek, dat toen terstond werd aangevangen, wordt deze week in Duitsland voortgezet door de rijksrecherche, afd. falsificaties, in sa menwerking met de recherche van Heer len, waar ook een vijftal valse biljetten in beslag werd genomen ert de brigade Susterseel van de Kon. Marechaussee, die Er zijn ten Zuiden van Tegal, zo meldt, „Le Locomotief" van 25 Augustus, zware gevechten geleverd tussen de T.N.I. en de Darul Islam. Tijdens deze gevechten vielen verscheidene doden, terwijl velen, onder wie vrouwen, werden mishandeld en ontvoerd. Het begon Vrijdag 19 Augustus, toen een goed bewapende groep van de Darul Islam van ongeveer 200 man, het onder district Pagerbarang (Balapulang) naDj Tegal aanviel. Voor de aanval was het hele gebied omsingeld en de bevolking door schoten in paniek gebracht. Ge noemde D. I.-groep, die onder leiding stond van een voormalig luit.-kolonel van de T.N.I., werd gevolgd door honder den mannen, die gewapend waren met bamboe-speren en sabels en als razender) te keer gingen. Huizen, meubels en andere bezittinger ran de be olking, die in alle richtingen wegvluchtte, werden kort en klein geslagen. De aanval was gericht tegen de zich in dit onder-district bevindende TN.I. en voorts tegen een ieder, die met de T.N.I. samenwerkte en die de 17e Augustus had gevierd. Des avonds vond een grote massa meeting plaats, waarop werd bekend ge maakt, dat de D. I. de strijd zou aan binden tegen de T.N.L en zijn hand langers „als wraak wegens de door de T.N.I. begane wreedheden". K.L., politie, K.N.I.L., ambtenaren van het Burgerlijk Bestuur enz. zouden echter „met rust ge laten worden". De volgende dagen vonden wederom gevechten plaats, zo mogelijk nog heviger dan de vorige, met het gevolg, dat de D.I. thans heer en meester is in Pager barang en duizenden inwoners gevlucht zijn naar Balapulang. Het B.B., dat handen te kort komt om hulp te verlenen, heeft Sociale Zaken ingeschakeld, dat terstond rijst en ge droogde vis naar Balapulang zond. Het ligt in de kennelijke bedoeling van de D. I. om de diverse plaatsen stormenderhand met de hulp van de op gezweepte massa een voor een te ver overen, waartoe de aanval op Pager barang als een proefneming moet worden beschouwd de eerste arrestatie in deze zaak ver richtte. De vorige week Woensdag had zich n.l. in een winkel te Susterseel een Duitser vervoegd, die een pakje sigaretten met een briefje van 100.wilde betalen. Toen de winkelier het briefje gewisseld had, vroeg de man hem nog een briefje van honderd te wisselen. Een reiziger in de winkel ontdekte echter dat dit brief je vals was. Het watermerk was er n.l. wel op gedrukt, doch niet zichtbaar, als men het biljet tegen het licht hield. De Duitser verdween daarop weer, met me deneming van de twee biljetten. De winkelier deed geen aangifte, doen via de reiziger kwam de politie de zaak ter ore. De brigade-commandant van de marechaussee van Susterseel nam het onderzoek in handen en slaagde er in de volgende dag de Duitser, die het bil jet had aangeboden, te arresteren: hij was n.l. weer de grens overgekomen om eens te informeren of de politie al ach ter hem aanzat. Zijn arrestatie leidde de volgende dag tot arrestatie van nog twee Duitsers te Gangelt en omgeving, die zich ook aan uitgifte van valse 100-briefjes hadden schuldig gemaakt. De drie Duitsers bekenden de briefje* te hebben uitgegeven, doch over de her komst lieten ze niets los. Officieel wordt te Athene verklaard, dat alle tegenstand van de guerillastnjdcrs in het Grammosgebergte ineengestort is en dat de regeringstroepen iV controle van de Grieks-AIbanese grens Wlledig in banden hebben. Volgens militaire deskundigen te Athene betekent de uiteindelijke oprolling van het verzet der opstandelingen in het Grammosgebied het einde van de ge organiseerde guerilla in het gehele land. Officieel is medegedeeld, dat de rege ringstroepen 't laatste stuk grondgebied, dat de opstandelingen nog in handen hadden in het gebied van het Grammos gebergte en dat 15 vierkante km. groot is, zijn binnengetrokken en thans de grens met Albanië volledig onder controle hebben. De drie passen, waardoor nog guerillastrijders naar Albanië zouden kunnen ontvluchten, zijn door regerings troepen bezet. ïiai»i Si'mWil II -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1