Joego-Slavië dreiging niet angstig onder de der Sovjet-troepen Ot Duitslands sociale probleem onder de loupe Volkspolitie in Oost-Duitsland feite een Russisch hulpleger in Meer licht in effecten-zwendel MORGEN \S eerbericht Een stille 31 Augustus K.R.O. annonceert zijn winterprogramma En het gaat onverdroten voort met zijn economisch program I Een „rustdag ter R.T.C. Een brochure die veel goeds en elck wat wils belooft GRIEKS-ITALIAANS ACCOORD TE ROME GETEKEND DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nederlandse luchtvaart verliest „ouwe Turk" NDER DE O U P E Grote verwachtingen voor de Tagung Onder voormalige Wehrmacht-generaals met verplichte „vrijwilligers" en Eerste Vrijdag Typhoon tcistcit Tokio Militair bij demonstratie dodelijk getroffen Twee meisjes door stroom meegesleurd Brand in de dninen yïste JAARGANG DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1949 IK 21019 SS'TAl ..Men 11 f: CONFECTIEF ABRIKANT NAM DE WIJK Fabriek in beslag genomen HET EERSTE WAAROM DORSTIGE PILOTEN PLAATSELIJK ENIGE BUIEN BEGIN VAN BETERE BETREKKINGEN HERINNERING AAN 31 AUGUSTUS 1880 DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 per kwartaal, 11.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr-.fTHA7ELZET)"P' LEO J- HAZELZ.ET Algemeen redacteur: R. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom- breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende xvlvertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend by vooruitbetaling. Het Joegoslavische volk maakte gisteren een kalme indruk, ondanks de geruchten over vijandelijke troepenconcentraties bij de grens, de nieuwe nota van Rusland en de geruchten, dat maarschalk Tito wellicht voor zijn geschil met Rusland de interventie der U.N.O. zal inroepen. Van officiële Joego-Slavische zijde werden de geruchten over troepenbewegingen niet bevestigd. Nadrukkelijk moet ver klaard worden, dat de Joego-Slaviërs zelf zich geen zorgen maken over de mogelijkheid, dat tussen hun land en de Kominform een oorlog zal uitbreken. Wanneer de troepenbewegingen van de Kominform-landen onderdeel van de ae - muden uitmaken en het hebben, zijn zij niet geslaagd, oordeelt men te Belgrado. Joegoslavië gaat onverdroten voort met zijn eigen programma voor het in even wicht brengen van de economische ba lans door een grotere industriële pro ductie, re heet het. get blad „Borba" bracht gisteren op de voorpagina vol trots een foto en een bericht betreffende de eerste tractoren, die in Joegoslavië vervaardigd zijn. jjet blad publiceerde verder een brief van de nationale burgerwacht aan maar schalk Tito. Hierin werd de anti-Joego- slavische campagne van de Kominform veroordeeld. De brief besloot met de woorden: „Voor U, kameraad Tito, voor onze partij en voor ons volk, zijn wij bereid ons leven te geven". Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken kon intussen, al evenmin als Belgrado zelf. de geruchten over Russische troepen bewegingen bij de Joegoslavische grens bevestigen. Engeland schijnt vol vertrouwen te zijn, dat de regering-Tito voor zich zelf kan zorgen, zolang de druk van de Kominform niet met militaire midde len wordt uitgeoefend. In officiële Britse kringen acht men dit laatste niet waarschijnlijk. Eventuele binnenlandse gewelddadig heden in Joegoslavië, op touw gezet door antiTito elementen, achten zij echter geenszins uitgesloten. De Italiaanse gezant te Belgrado, Enrico Martino, die een korte vacantie in Oostenrijk doorbracht, is gisteren met spoed naar Rome vertrokken, waar hij met de Italiaanse minister van buiten landse zaken, graaf Carlo Sforza, be sprekingen zal voeren over de Joego slavische situatie. Later werd bekend gemaakt, dat de gezant heden naar zijn post te Belgrado zou terugkeren, in plaats van zijn vacantie in Oostenrijk te voltooien. Van een zegsman, die in verbinding staat met het Italiaanse ministerie van buitenlandse .zaken, werd vernomen, da. Italië er in de eerste plaats naar streeft, niet betrokken te worden in enige botsing in de Balkan. Italië slaat echter de ontwikkeling van het geschil tussen maarschalk Tito en het Kremlin even eens nauwlettend gade in verband met zijn aanspraken op Triest, dat ook door Joegoslavië wordt begeerd. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, verklaarde gisteren, dat de westelijke mogendheden overleg pleegden over de Russische „ze nuwenoorlog" tegen Joegoslavië. De V.S. hielden de ontwikkelingen zeer nauw lettend in het oog. De ambassadeurs der westelijke mogendheden in Belgrado pleegden met elkaar overleg, zonder evenwel volgens een speciaal program te werk te gaan. Volgens Acheson had Joegoslavië de V.S. geen verzoek om wapens gedaan. In kringen, die in contact staan met het Oostenrijkse ministerie van buiten landse zaken, werd gisteravond ver klaard, dat Tsjechoslowaakse grens wachten de grens Tsjechoslowakije en Oostenrijk hebben gesloten. Niemand De tweede Woensdag van de Ronde- Tafelconferentie heeft zich in Amster dam met een ontvangst door de Neder landse hoofdstad afgespeeld. Dat intussen ook hierbij het grote doel van de samenkomst in Den Haag niet uit het oog zou worden verloren, bleek gistermorgen o.m. in Des Indes, waar reeds drie kwartier vóór het vertrek vijf prominenten van de Nederlandse dele gatie (met inbegrip van de negen man nen) in druk gesprek waren gewikkeld, ieder met een partner uit 't Indonesische kamp. Heden hoopt men verdere vorderingen met de voorbereiding van de commisso riale besprekingen te maken. Het afscheid, dat Iwan Smirnoff ver leden jaar nam van de stuurknuppel, toen hij namelijk de functie van piloot neer legde, is thans tot een afscheid gewor den van de K.L.M. De bijzonder popu laire „Turk", die het laatste jaar werk zaam was bij de hoofdinspectie van de K L. M., heeft namelijk tegen heden, om particuliere redenen, ontslag verzocht en gekregen. Het is nog niet bekend, wat de heer Smirnoff nu zal gaan aanpakken. Voor lopig gaat hij rust nemen. Waarschijnlijk gaat hij zich eerlang in Amerika vestigen. Hij vèrklaarde ons, overtuigd te zijn daar wel werk te zul len vinden, maar niet als vlieger. „Want daarvoor vind ik mezelf te oud worden". Vermoedelijk gaat hij daarginds ook boeken schrijven op luchtvaartgebied, waarrver hij ontzaglijk veel te vertellen heeft. Hij heeft immers de verkeersvlie- gerij vrijwel in heel haar ontwikkeling meegemaal t. Na de eerste wereldoorlog ging hij in dienst bij de Belgische maat schappij „Sneta", terwijl hij in 1922 bij de K.L.M. kwam. Voor de Nederlandse luchtvaart bete kent het vertrek van „de ouwe Turk" een verlies. Hij was er te veel mee ver groeid, dan dat men hem niet zou mis- werd_ gisteren toegestaan Tsjecho-Slo- sen. En ook de K.L.M. zal hem node wakijë binnen te komen of eruit te ver-i zien heengaan Tenslotte is hij toch een trekken. De reden van de grenssluiting van de mannen, die haar hebben groot is niet bekend. Men brengt haar echter gemaakt: hij met zijn collega's door zijn in verband met de spanning Belgradovakmanschap als piloot, anderen weer Moskou. I in hun leidende functies „op de grond" Een door de beet va-n een rat geïnfecteerde hond vertoonde bij medisch onderzoek ver schijnselen die er op wezen dat de hond met de ziekte van Weijl besmet was. Onmiddellijk heeft de dorpsomroeper, de bijna 80-jarige heer Wagenaar heel de bevolking van Spaarn- dam voornamelijk bij de Rietpol ten strengste ontraden in het Spaarne te zwemmen of te baden. (Van onze speciale verslaggever). BOCHUM, 31 Augustus. Na lange tijd wordt de Duitse Ka tholiekendag weer gehouden, en wel in het centrum van de arbeid, in het midden van het Roergebied. De stad Bochum met haar 320.000 inwoners heeft de ruïnes wat gemaskeerd met vlaggen en groen, maar dit neemt niet weg, dat zij op de buitenlanders een deprimerende indruk maakt bij de eer ste kennismaking. De Katholiekendag is ingesteld op de sociale vraagstukken van deze tijd, die voor Duitsland zo vol problemen is. Dit weerspiegelt zich dan ook in het pro- Teleurstelling, noch verwachting vertoont het gelaat van sir Stafford Cripps en Bevin, die gisteren naar Washington vertrokken om het dollar- probleem onder de loupe te nemen. Dat het evenwel een moeilijk karwei wordt, ligt duidelijk op de markante koppen beschreven T>e fiscale recherche te Amsterdam zet met kracht de tegen belasting- knoeiers voort, meldt het Hbld." Een confectionnair daar ter stede heeft, nadat recherche hem het vuur na aan de de reche de wjjk naar het buiten- Unfgenomen! zijn fabriek in de binnen- StVerdejniSbniahef vooronderzoek geslo ten tegen de Amsterdamse=s in effecten en de koopman, d te„ werking voor grote bedragen effecten „wit" hadden gemaakt en Mei werden gearresteerd. Zij hebben schatting voor ca. 750.000 effecten een valse stukkenverklaring voorzien Een Hart, brandend van liefde tot de mensen en niet langer bij machte om de vlammen in zich besloten te houden werd aan de H. Margareta Maria getoond! Met deze openbaring moet een doel zijn verbonden geweest. En dat doel kan vol gens de gewijde schrijvers niets anders zijn dan de aandacht op die liefde te vestigen en wederliefde te vragen. Toen dan ook Pius IX het feest van het H Hart voor de hele Kerk deed gel den stelde deze Paus zich daarbij tot doel: „de gelovigen te prikkelen om in gevoelens en daden hun liefde te betui- Êepaus Leo XIII oordeelde niet anders en vroeg wederliefde als loon voor Zyn liefde. Bewijzen voor die liefde? Om ons le ven accepteerde de Zaligmaker 33 jaar de menselijke natuur in een armoedige staat met een einde van bespotting, ge seling, doornen-kroning en kruisiging. Nog was dit niet genoeg. Want het Ver lossingswerk werd in de Kerk voortge zet. Zij kreeg de H. Sacramenten als zo vele kanalen, waarlangs de genaden ons toestromen. Met als middelpunt de H. Eucharistie, waarbij Zijn leven ons leven kan doordringen en wij met Hem één worden. Er is dus alle reden voor wederliefde. Doch het eerste waarom der dankbaar heid en toegenegenheid, moet zich dan ook uiten in liefde. Niet op de eerste plaats voldoen aan de goddelijke gerech tigheid door boete, maar door het aan bieden van liefde tegenover liefde. Het thema der liefde is met van de kansel en uit de geschriften Gister avond nog is er in de „Gongslagen op S Inderdaad is de eerste daad en de tweede en de derde daad en tegenover God èn tegenover de naaste^liefdebe- toon. Dat blijft de betonnen vloer van het buis der nieuwe maatschappij. AMATOK. ter beurze verhandeld; het betreft naar schatting 250 5 300 effecten. De stukkenverklaringen zouden volgens de stempels zijn afgegeven door een Zeeuwse commissionair. Het bleek echter dat de stempels vals waren en de Zeeuw met de gehele zaak niets had te maken. Door een effectieve samenwerking tussen de Amsterdamse fiscale recherche en de hoofdstedelijke politierecherche heeft men oa een langdurig en tijdrovend onderzoek vast kunnen stellen waar de gebruikte valse stempels waren vervaardigd. He verdachten gaven elkaar de schuld, aoch thans heeft men uitgezocht door wie stempels, waarmede de vervalsingen jn gepleegd, waren besteld. Dit bleek nl. n van de gearresteerde verdachten zelf te zijn geweest. ctiüfr,Lr0tUVC van deze verdachte bleek het h®bben besteld, zij wist echter r Wllke zaak- heeft toen cheur van de fiscale re- C?6J lmnnkt^an^eling door d® binnen stad gemaakt en tenslotte de firma aan gewezen Deze had geheel te goedertrouw een onschuldig stempel gemaakt, waarvan slechts een rfeel werd gebruikt, het andere gedeelte werd besteld bij een Haagse fir ma. Door combinatie van twee stempels fabriceerde de verdachte zelf het valse stempel. Binnenkort zal deze zaak voor de recht bank dienen. Een typhoon met een snelheid van 128 KM per uur raasde over Tokio De stroomvoorziening werd gestoord en electrische treinen werden ot jWstand gebracht. Van honderden huiz®" ™®f den de daken afgerukt. Er werden mi stens 9 personen gedood en 54 g In de haven van Yokohama zonken twee schepen. Van de bemanning van een ae zer worden 42 personen vermist. Het Britse militaire bestuur in Duits land heeft gisteren verklaard, dat de „volkspolitie" in de sovjet-Russische zone slechts weinig weg heeft van een organisatie voor vredestijd, doch ge heel op militaire leest geschoeid is. Minstens twee der hoogste officieren van deze, politie-troepen zijn voorma lige generaals van het Duitse leger, n.l. Wulz en Von Weech. Op twintig Augustus j.l. is een aantal Duitse generaals uit Moskou te Berlijn teruggekeerd, onder wie Lattmann, Frei- tag, Ulex en Heineman. Men vermoedt, dat deze generaals Zich zullen bezig houden met een verdere uitbreiding van de „volkspolitie" of met het organiseren van propaganda-campagnes voor het door de Russen geïnspireerde „Nationale front". De eerste eenheden der „volkspolitie" werden in September 1948 gevormd. Dit viel samen met de terugkeer van Duitse krijgsgevangenen uit de sovjet-unie, die op hun politieke betrouwbaarheid wer den getest en bij de „volkspolitie" inge deeld. De sterkte van de „volkspolitie" schat men tussen de tachtig- en honderddui zend man. De uitrusting is niet uniform. Machinegeweren, automatische pistolen en geweren vormen de wapens. Volgens onbevestigde berichten zouden enige eenheden de beschikking hebben over gevechtswagens, een zelfs over anti tank gesehut. Het aanwerven van recruten voor de „volkspolitie" blijft voortgang vinden. Jonge werklozen worden ingelijfd, in dien zij politiek betrouwbaar worden geacht. Vrijwilligers uit onder commu nistische leiding staande jeugdorgani saties worden eveneens ingedeeld. „Er bestaat echter", aldus besluit het overzicht van het Britse militaire be stuur: „een tekort aan vrijwilligers. Daarom wordt thans van vele fabrieken geëist, dat zij een bepaald aantal leden van haar werknemers als „vrijwilligers' voor dienstneming afstaan". Een ongelukkig toeval heeft gister middag op de Utrechtse garnizoensdag. tijdens een in de omgeving van het sta dion gehouden militaire demonstratie, de dood van een militair tengevolge gehad. Tijdens de demonstratie werd 'n denk beeldige mitrailleur-opstelling vernie tigd. De huls van een hierbij afgescho ten projectiel viel van vrij grote hoogte precies op het hoofd van de sergeant K„ uit Hengelo, die zich onder het publiek bevond. De kracht van de klap was zo danig, dat de schedel van de man brak. Gistermiddag waren ter hoogte van de Thomaspolder onder de gemeente Bier vliet op Zeeuwsch-Vlaanderen vier meis jes in de Westerschelde aan het baden. Plotseling werden twee ervan, de nicht jes B, wonende te Biervliet en iJzen- dijke, doo de sterke stroom gegrepen en meegesleurd. De beide kinderen. II en 1? jaar oud, verdronken voor de ogen van een aantal mensen op de wal, waar onder zich ook een broer van eep der meisjes bevond. Een onderwijzer, de heer H. Dupuy, die zich onmiddellijk te water begaf, moest zijn reddingspogin gen opgeven wegens de sterke stroom. gramma, dat ons gedurende deze dagen zal bezighouden. Vandaag, Woensdag, die feitelijk een dag is van voorbereidende bijeenkom sten, hebben de prominente persoonlijk heden, die in deze dagen het woord zul le voeren, in besloten kring overlegd, hoe een oplossing te zoeken in Christelij ke zin van deze sociale problemen. Van middag werden de sociale toestanden van verschillende landen besproken met het deel, deze toestanden daarna te vergelij ken met die van Duitsland. Doch deze eerste bijeenkomst was reeds zo rijk aan stof, dat de besprekingen over Duitsland to' morgen moesten worden uitgesteld. Morgen, Donderdag, vindt de eigenlijke opening plaats met een pontificale Hoog mis, opgedragen door de wij-bisschop van Paderborn, Mgr. Aug Baumann. Dan beginnen ook de vergaderingen van de secties (Arbeitsgemeinschaften) waarvan er 11 zijn en waarin de problemen door de deelnemers in groot verband zullen worden bestudeerd. Een der voornaamste van deze secties is zeker die, waar de sociale arbeid in en met het buitenland onder het oog zal worden gezien. Het is thans reeds zeer druk in Bochum en het is stralend weer. De grootste drukte wordt echter verwacht op de „Tagung" van Zondag a.s. Men schat, dat dan niet minder dan 400.000 mensen aan wezig zullen zijn. Dezer dagen kwam het volgende bericht onder onze loupe terecht: Vanmorgen vroeg hebben een drietal stewards van een scheepvaartmaat schappij en een drietal piloten van een luchtvaartmaatschappij in het kleine Gartmanplantsoen te Amsterdam een woordenwisseling gekregen, waaruit een vechtpartij ontstond. Alle partijen waren lichtelijk onder invloed van sterke drank en de vechtpartij nam zulke ernstige vormen aan, dat de politie ingreep. Enkele van de vechten den hadden lichte kwetsuren opgelopen, terwijl de uniformjassen flink gescheurd waren. Een vrouw, die er bij betrokken was, kreeg van een der stewards zulk een harde klap, dat zij naar het Wilhel- minagasthuis is gebracht. Later kon zij naar haar woning gaan. De politie arres teerde deze steward en een van de piloten. De laatste bleek zo verontwaar digd hierover, dat hij in het arrestanten lokaal van het bureau Leidseplein een stoel greep en daarmede een ruit ver nietigde. De chef van dit bureau beklaagde zich er over, dat de laatste tijd her haalde malen pilotens die meer ge dronken hebben dan goed voor hen is, op of in de omgeving van het Leidse plein moeilijkheden verwekken. Dat de mannen van het water en de lucht slaags raakten vinden wij bij de huidige coucurrentie tussen verkeer door de lucht of over water niet zo verwonder lijk; een ieder strijdt nu eenmaal voor zijn eigen standje, ofschoon die steward die een dame sloeg, o.i. niet „een heer in het waterverkeer" genoemd kan worden en de piloot, die op het politie-bureau de boel kort en klein sloeg, hoewel kunnende vliegen, ons geen engel toe schijnt. Deze bengel en de bediende, die een fikse klap serveerde in plaats van een verfrissende consumptie, hadden dan ook meer geslikt dan water en lucht en vandaar dat zij dingen deden, welke men van dergelijke mensen niet verwacht. Daarbij was het ons eerlijk gezegd een teleurstellende openbaring, dat een chef van een politie-bureau moet klagen over herhaalde overlast van piloten, „die meer op hebben dan goed voor hen is." Wij weten niet, van welke maatschappij deze piloten zijn en wij nemen aan, dat zij niet „onder invloed" de lucht inge stuurd worden. Hetgeen echter niet weg neemt, dat braspartijen van piloten, aan wier lichamelijke en geestelijke constitutie door hun vak zware eisen gesteld worden, ons gevaarlijk voorkomen voor de veilig heid in het luchtverkeer. Er moge dan in het luchtruim enige speling zijn wat de ruimte betreft, anders dan bij snelverkeer op de weg, wij kunnen het geval niet luchtig opnemen. Wij menen n.l., dat aan een piloot geen drankluchtje mag zittenl ANALYST Vier jongetjes van ongeveer 8 jaar waren gistermiddag in het Pdlanerduin bij strandpaal 16 nabij Terheide aan het bramen plukken. Helaas echter hadden ze ook lucifers bij zich en ter afwisseling zijn ze daarmee gaan spelen. Het gevolg was, dat in een minimum van tijd brand ontstond, die in de droge duinbegroeiing gretig om zich heen greep. De brandweer uit Monster was zeer snel ter plaatse, maar toch duurde het nog 1% uur eer het vuur met zand en twee stralen water was geblust. Niet minder dan 8 hectare, waarvan \Vz ha. bosbeplanting, is zwart ge blakerd. De verwachting geldig van he den- tot morgenavond luidt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien, maar morgen overdag ook nu en dan zonneschijn. Aan vankelijk weinig wind. later meest matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Nog weinig verandering van temperatuur Vrijdag, 2 September: Zon op 5.52 uur, onder 19.26 uur; Maan op 17.55 uur, onder middernacht. zullen worden samenge- We stonden er wat onwennig nog te genover: 31 Augustus en toch geen Ko ninginnedag. Een feest, waaraan Neder land vijftig jaar lang zich van harte heeft gegeven, op deze dag, ging onge vierd voorbij: de verjaardag van Haar. die een halve eeuw onze Koningin was. Slechts vlaggen en oranjespeldjes wa ren nu onze uiterlijke tekenen van mee leven. Prinses Wilhelmina wilde niet an ders en het volk heeft haar wens geëer biedigd. In Apeldoorn echter hebben nog velen getracht een glimp van de jarige op te In een gisteravond door Italië en Griekenland te Rome getekende over eenkomst werden alle hangende kwes ties betreffende de Dodecanesos en de verrichting door Italië van 155 mil- lioen dollar herstelbetalingen in de volgende vijf jaar geregeld. Griekenland stemt er, wat de Dode canesos betreft, in toe. Italiaanse burgers aldaar in de gelegenheid te stellen, goe deren en fondsen uit de likwidatie van hun eigendommen naar Italië over te brengen. De Griekse regering heft ook de se- questratie op van filialen van Italiaanse firma's op de eilanden. Zij stemt er in toe, alle Italiaanse schepen in particuliere eigendom in hel gebied terug te geven en Italië 220 mil- lioen lire te geven, die ten tijde van de Griekse wederbezetting aan de circula tie werden onttrokken Van haar kant verplicht de Italiaanse regering zich aan Griekse burgers be paalde geblokkeerde tegoeden uit te be- Griekenland heeft zich „in principe bereid verklaard, een niet nader aange duid aantal Italiaanse arbeiders te werk te stellen. Tegen betaling door Italië van 3.750.000 dollar zal Griekenland met over gaan tot liquidatie van twee derden der Italiaanse activa in Griekenland, waar toe het op grond van het oorspronkelijke vredesverdrag gerechtigd was. Griekenland zal Italië de helft vergoe den van de waarde van de Italiaanse scnepen, die particulier eigendom waren en zich thans in Griekse handen bevin den. De Italiaanse minister van buitenland se zaken, graaf Sforza, zei, dat het ac- coord een „nieuw tijdperk in de Italiaans- Griekse betrekkingen" inluidde. vangen. Doch bij het paleis Het Loo zagen zij slechts de Koninklijke stan daard, ten teken dat Koningin Juliana er toefde. Het feest is ten paleize in strikte fa miliekring gevierd. Rond de jarige was de gehele Koninklijke familie verenigd: de Koningin, Prins Bernhard, de vier Prinsesjes en Prinse Armgard, de moe der van de Prins. Een autorit in de omgeving en een wandeling in het bos dat op deze heer lijke zomerse dag reeds zijn eerste herfst tinten toonde waren het enige, dat buitenstaanders toevallig hebben, kun nen opmerken. Voor het overige speelde alles zich in de intieme huiselijke kring af. Dit is het verhaal van Hendrik Nijkamp, oud 91 jaar en hij vertelde het opnieuw aan ieder dde het maar horen wilde giste ren, ja juist gisteren, 31 Augustus. „Ik diende als cavalerist te Deventer en /as op de morgen van 31 Augustus 1880 belast met de bewaking van net paleis Het Loo. Plotseling kwam koning Willem III aange wandeld. Ik presenteerde het geweer. Laat staan dat geweer, zei de koning, ik ben maar 'n man van alle dag. Maar zie je dat raam daar, vroeg de koning op een der paleisramen wijzend: ga naar dat raam en presenteer het geweer, want daar ligt de kroonprinses. De koning kwam toen naast mij staan en wees me het wiegje van net prinsesje. En als eerste soldaat van het Ne derlandse leger presenteerde ik toen voor haar het geweer. En "s avonds was er feest voor ons op Het Loo". Dit was het verhaal van de oude Hendrik Nijkamp uit N'j''..r. dal. En één ding zou hij nog zo graag we ten: zijn er oog andere toenmalige solda ten In leven, die op de avond 31 Augustus 1880 op Het Loo dit feest hebben bijgewoond? Wat krijgen we te horen als we van de winter de knop van ons radiotoe stel „in de richting van de K.R.O. draaien"? Op deze vraag geeft de Ka tholieke Radio Omroep in een ver zorgde bro;uure thans reeds antwoord, een antwoord, waaraan hij toevoegt dat het programma van het komende winter-seizoen niet alleen elck wat wils, maar vooral elck wat goeds hoopt te bieden. Een hoop, die, wanneer de K.R.O. waar maakt wat hij in de bro chure annonceert, ons inziens zeker niet ijdel behoeft te zijn. Er zal zo het een en ander veranderen in de samenstelling van de programma's merken we, ais we na het lezen van de korte beschouwingen over het ontstaan en de werkwijze van de Nederlandse om roepverenigingen in het algemeen en de KRO in het bijzonder, in de folder ken nis nemen van oe plannen van de KRO voor het seizoen 1949—'50. Het „euveV' der regerings uitzendingen Het blijkt dan, dat, hoewel er nu niet direct radicale wijzigingen zullen worden aangebracht, getracht is de verstarring, die elk radioprogramma bedreigt, te doorbreken. In dit verband wordt even gewag gemaakt van het dikwijls onaan gename feit, dat de zgn. regeringsuitzen- di ïgen in de vooravond de programma's van de omroep in niet geringe mate „vastleggen" en de moeilijkheden, die dit voor de betrokken omroepverenigin gen met zich brengt, om op deze zo bij uitstek geschikte „spreektijd", naast de respectievelijke regeringsiezingen etc. óók het gesproken woord in te lassen. Doch nu de eigenlijke plannen. De K.R.O. dan is op de eerste plaats van mening, dat de uitzendingen, welke hij (uiteraard) tot nu toe wijdde aan Katho lieke instellingen en gebeurtenissen het programma soms 'n ietwat verbrokkeld aanzien gaven. Pi omroep heeft het na- laarsprngramma daarom in het teken van de synthese geplaatst: Twee grote groepen van programma's worden sa mengevat tot twee programma-mozaie- ken: Het Katholieke Bulletin en het Ar tistiek Journaal. In plaats van spreker., die tot dusverre voor bonden en /ereni- gingen optraden, wordt thans een pro gramma uitgezonden, dat zal worden sa mengesteld door KRO-redacteuren, die de stof van de verschillende verenigin gen zullen vergaren en deze in goede radiovorm voor de microfoon zullen brengen. Op dezelfde wijze zal tewerk gegaan worden ten aanzien van sommige a istieke uitzendingen van voorlichtend karakter. Zo zullen dan verschillende korte uitzendingen uit het programma verdwijnen, dat hiervoor een grotere uitzending in de plaats krijgt. De avondprogramma's Het karakter der avondprogramma's zal niet worden gewijzigd. De Zaterdag avond blijft in het teken van de ont spanning staan en krijgt weer als amu sementshoogtepunt, de succesvolle uit zending „Negen heit de klok". De Zon dagavond blijft de „familieavond" waar van de „Uit en Thuis"-uitzending we- detoir. de hoofdschotel zal zijn. Een nieuwtje is het wekelijks optreden van he cabaret Chiel de Boer in een twin tig-minuten-uitzending. Bovendien zal er elke Zondagavond een programma van opera-aria's onder de titel „Bel Canto" worden uitgezonden, terwijl voorts pro gramma's, gewijd aan het buitenlandse volkslied zijn voorbereid en een reisver halen-rubriek wordt ingelast op de Zon dagen, waarop geen luisterspel te horen zal zijn. Wat die luisterspelen betreft, dit uit gebreid programma-onderdeel krijgt voortaan o.a. een plaats op Zondagmid dag. Na de nieuwsberichten voigt een zgn. volksconcert, waarna terstond een hoorspel zal worden uitgezonden. Eén maai in de drie weken is de Zondagmid dag voor een groot deel voor het Con- ceitgebouworkest gereserveerd. De Dinsdagavond programma's blijven gewijd aan artistieke voortbrengselen op hoog peil. terwijl op de Vrijdagavonden niet te sterk aan een „stijl" zal worden vastgehouden en de zgn. lichte en zware bestanddelen voegd. Nieuwe rubrieken Van de nieuwe rubrieken noemen wij o.a. een gramofoonplaten verzoekpro gramma speciaal voor de vrouw, dat om streeks 9 uur op weekdagen onder de titel „Moeders wil is wet" zai worden uitgezonden, en een nieuwe rubriek van ir. Edmond Nicolas op de Zaterdagavon den. Op de Vrijdagavonden treft men om kwart voor elf lezingen aan, die het tere punt der huwelijksvoorlichting zul len behandelen. De KRO, die tot dit besluit is gekomen, omdat ook andere stemmen in de ae her hun mening over nuwelijkskwestics te kennen geven, verzoekt de luisteraars thans reeds dringend geen kinderen bij deze uit zendingen tegenwoordig te doen zijn. Rest ons nog op te merken, dat de KRO ook weer een reeks bijzondere uit zendingen op het programma heeft staan, zoals een grote Gezelle-herdenking, een. Bc,.elux-programma op 16 October, be langrijke muziekuitvoeringen en opera's, terwijl voorts aan grote gebeurtenissen, zoals het Heilig Jaar, grote aandacht zal worden besteed. Het behoeft, menen wij, geen betoog, da. mijnheer „Elck" in de komende win ter met een gerust hart zijn radiotoestel kan afstemmen op een programmauilzen- ding van de Kaholieke Radio Omroep. Grepen uit de programma's Volgen tot slot nog enkele grepen uit de programma's: Zo zullen op de Dins dagavonden diverse causerieën gehouden, werden. O.a. zal prof. dr. A v Duinker ken boekbesprekingen verzorgen. Hij zal zich hierbij bepalen tot oudere en vaak vergeten werken var, de literatuur. In het kader van de hier boven ge noemde Gezelle-herdenking zal onder de Nederlandse schooljeugd een grote de clamatiewedstrijd worden georganiseerd. De bij de schoolradio aangesloten onder wijsinrichtingen kunnen zich voor deze declamatiewedstrijd opgeven en elk hun beste kracht op het gebied van voordra gen aanwijzen.' De reeks klankbeelden „Ja zo was 't", waarvan reeds een voorproefje werd ge geven met de uitzending ,,'s Mensen lief en leed in het jaar 1891" zal thans defi nitief in het winterprogramma worden opgenomen. Een maal per maand, op een Vrijdagavond zal men naar een dergelijk klankbeeld kunnen luisteren. Verschillende programma's waarvan mag worden aangenomen, dat ze niet verouderd zijn, zullen blijven, zoals „De gewone man" en „De Zonnewijzer". De amusementscon„erten zullen van langere duur zijn en dikwijls worden aangebo den als zgn. „om en om"-concerten, met afwisselend orkest en gramofoonmuziek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1