De kansen van de Kerk in een Indonesië vrij E.„ar.«"j»'«srN,r'Ps Hoe functionncert onze eerste bedrijfsorganisatie De Mijnindustrieraad onder nieuwe leiding Weer werd Haarlem opgeschrikt door een grote brand Weerbericht RTC in Centrale Commissie bijeen Militairen mogen zeggen of ze graag naar Indonesië gaan Victorie aan het Pernis-front Belangrijke slag in strijd om de industrialisatie gewonnen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vorming van een federale Indonesische kath partij organisatie onmisbaar Val van Kanton binnen twee weken De huren van grote woningen De zenuwenoorlog op de Balkan Katholieken vormen grootste groep der bevolking Als ze tot de lichting 1950 behoren De mens nietig, maar belangrijk Eerste stap tegen herle ving van nazi-pers 71ste JAARGANG ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1949 No. 2102ï_ VOOR het vaderland gevallen W erkzaamheden WEINIG VERANDERING Alleen vrij voor huizen gebouwd na 1 September 1949 OOK DE VOORLICHTINGS KWESTIE TER SPRAKE De cease fire order NEDERL. FILM BEKROOND Het feit, dat minister v.d. Brink gisteren te Pernis twee nieuwe fabrieken van de B.P.M. heeft geopend, zegt misschien de lezer niet veel. Wanneer wij vermelden, dat dit slechts^ het begin is van een project, dat pas in 1952 geheel gereed zal zijn, waarmede dan een kapitaal van f 130.000.000.— op een terrein van 30 ha zal zijn belegd, spreekt het misschien iets meer. Laten we echter trachten enkele impressies na een bezichtiging van het bedrijf weer te geven en een kleine beschouwing te geven over één punt van de openingsrede van de minister. De hoge commissarissen kondigen wetsontwerp aan DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt i 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende Aivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. groeperingen van Katholiken federaal zijn samengeweven, maar met behoud van hun volledige autonomie in hun po litieke doelstellingen voor hun eigen deelstaat. Van verschillende zijden is men daarmee reeds begonnen. Prominen te katholieke Indonesiërs buiten de Re publiek hebben reeds contact gezocht met de Partai Katholik Republik Indonesia (de partij van de Katholieke republi keinse minister Kasimo). Ook is er reeds contact met de Partai Katholik Rakjat Indonesia (van Indonesia Timur) en met de Pemakat (de Katholieke politieke organisatie in de Minahassa). Hiernaast vormen de Indische Neder landers een minderheidsgroep, die uiter aard zich straks zal moeten oplossen in rexme naai M T deze Indonesische groeperingen of waar- zelf als officier i" het Ind-leger op zij, indien zij geen politieke rechten tegen de Japahne.r.s gestreden. Na de (kiesrecht etc.) zouden verkrijgen, zou- capitulatie was hij ais krijgsgevangene den kunnen terugvallen voor het behar- tewerkgesteld bij de beruchte spoorweg- tigen van hun belangen. Immers de „Persoonlijk geloof ik het voIste veF" trouwen (e mogen hebben, dat de Katholieke Kerk en de missie in een vrÜ en souverein Indonesië alle gele genheid zullen krijgen zich 'n vnjheid te ontwikkeien". Dit verklaarde ir. J. ko liek parlementslid van voor de oorlog voorzitter e redacteur van het bureau Deze Indische Nederiander^ dkijver- gelegenheid van de Rpaae latei Confe- rentfe naar Nederland is gekomen, heeft aanleg in Sia»> ter.wi;jl ,ziin vrouw en kinderen in m kamPen gevan gen werden gehouden Od onze vraag, waarop hij dit opti misme ten aanzien van Kerk en missie grondde, zeide m. Sippel: „Reeds thans Sn de katholieken op de R.T.C., zowel van Indonesische, Chinese als Europese ziide vertegenwoordigd Bij deze gedele geerden is er generlei verschil van me ning wat de Katholieke belangen betreft. Zij zÜn van mening, dat in de toekom stige staatsvorm der Ver. Staten van Indonesië, die een democratische gemeen schap zal zijn, de belangen van de Ka tholieken en van andere confessies ook inderdaad volgens de democratische be ginselen geëerbiedigd dienen te worden. De „Declaration of Human Rights" eist vrijheid van onderwijs, vrijheid van so ciale verzorging en van ziekenzorg en verder steun van de overheid om deze vrijheden ook te verwezenlijken. Willen deze vrijheden geen dode letter zijn, dan moet de overheid ook de middelen daar toe geven^ De Katholieken dienen dus in een vrij Indonesië gelijkberechtigd te zijn, kerken en scholen en ziekenhuizen te kunnen bouwen etc. Naar mijn mening heeft ook de Repu bliek reeds duidelijk te kennen gegeven en ook bewezen, dat zij bereid is de Katholieke Kerk en de missie het volle pond te geven. Tijdens de ontvangst van de delegaties der B.F.O. te Djogjakarta bijvoorbeeld werd bij de receptie ten pa- leize van Sukarno aan mgr. Sugijapra- nata een plaats als eregast gegeven. Voor de handhaving van deze rechten staan alle Katholieken, welke ook hun poli tieke verschillen zijn, op de bres Het wordt echter steeds duidelijker voor onze Katholieke politieke organisa ties in Indonesië, dat uiteindelijk alles gericht moet zijn op de totstandkoming van een federale Indonesische KathoUeke partijorganisatie, waarin alle politieke Katholieke Indo-Europeanen zullen dan voor wat hun politieke belangen betreft steun kunnen zoeken bij deze politieke Katholieke Indonesische federatie". „Meent U, dat bij het totstandkomen van een souverein Indonesië de Neder landers daar nog een taak zullen heb ben?" „Zelf ben ik vol vertrouwen, ja ik ben er zelfs vast van overtuigd, dat ook in een vrij Indonesië de Nederlanders een taak te vervullen zullen hebben, mits dit inderdaad is in het btlang vau de op bouw van Indonesië. Er bestaat een tekort aan leidende en organiserende krachten. Als Indonesië gebruik zou kunnen maken van de ervaring op veler lei gebied van de Nederlanders zal het dit zeker gaarne aanvaarden. Het is mij ook gebleken, dat de Indonesische delegaties door haar bezoek aan Neder land een zeer goede indruk hebben ge kregen van het Nederlandse organisatie talent en de in Nederland heersende orde. Van groot belang is het thans, dat de besprekingen met de delegatie van Van Royen door de goodwill en het vertrou wen, dat hierdoor bij de delegaties is ge wekt, een sfeer hebben geschapen, waar door de spanningen thans beslist ver minderd zijn. Overigens mag men echter niet vergeten, dat de meeste intellec tuelen van Indonesië bij de republiek te vinden zijn. Daardoor heeft de eerste bespreking van de B.F.O. en de repu bliek in Djogja tot resultaat gehad, dat alle Indonesiërs overtuigd zijn, dat zij met voorlopige terzijdestelling van de- tailverschillen gezamenlijk zullen streven naar vrije en souvereine „Verenigde Staten van Indonesië", met één taal, één land één volk. Dit heeft de republiek hun volkomen in het gemoed gehamerd. B.F.O. en Republiek willen, dat de ge dane toezegging, dat in 1949 de over dracht zal geschieden, uiterlijk einde 1949 verwezenlijkt zal zijn en dat er dan een vrij en souverein Indonesië zal zijn De positie van de Indonesische Nederlander Ook over de positie van de Indone sische Nederlander, de Indo-Europeaan, sprak ir. Sippel. Dit is een teer punt Immers, staats rechtelijk valt de Indische Nederlander ij onder Nederland, doch volkenrechtelijk behoort hij bij Indonesië. Hij zal moeilijk naar Nederland kunnen gaan. Immers bij een toevloed van een 100.000 Indische Nederlanders zal het moeilijk zijn hier in Nederland arbeidsgelegenheid voor hen te vinden. Bovendien zou de gemid delde Indo hier op den duur niet aarden, hij zou veel teleurstelling ondervinden en overigens het klimaat oók moeilijk verdragen. Voor deze groep zou het mis schien het verstandigste zijn, zich op te lossen in de Indonesische gemeenschap. Deze groep is relatief zo klein en boven dien zo eenzijdig afgestemd (hoofdzake lijk ambtenaren), dat ze geen aparte status kan krijgen, tenzij als minderheid. Als ze minderheid blijven, kunnen zij niet rechtvaardig speciale voorrechten eisen, zeker niet in een land waar nog zoveel moet worden opgebouwd. Worden ze echter als eigen mensen beschouwd, dan zullen zij zeker goede bestaansmoge lijkheden hebben. De Indonesische lei ders staan hier zeer reëel tegenover. Als jullie overgaan, zijn jullie Indonesiërs, zeggen zij. Er bestaat echter de vrees, dat in de volksmassa nog te veel senti menten naar voren zullen komen bij hun oordeel over deze mensen. Het is mij echter bekend, zo besloot ir. Sippel, dat van de zijde der Indone sische prominenten rekening is gehouden met de mogelijkheid zelfs zonder dat deze Indonesische Nederlandrs hun na tionaliteit behoeven af te leggen, dat zij toch in bepaalde functies kunnen wor den aangezocht om actief mede te wer ken aan de ontwikkeling van Indonesië". Welingelichte waarnemers te Hong kong verwachten de val van Kanton binnen twee weken. De nationalistische legerleiding denkt de stad tot in Octo ber te kunnen houden. (Van onze Limburgse redacteur). Vier jaar geleden werd het Mijnstatuut bij Koninklijk Besluit goedgekeurd. Dit waardevol document, dat aan de werk nemers in de mijnindustrie medezeggen schap toekende, legde de grondslag voor de eerste publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie van ons land. Voor de geschiede nis Van onze sociale ontwikkeling bete kende dit Koninklijk fiat een uiterst be langrijke gebeurtenis. Nadat dit besluit van 20 Juni 1945 ln het Staatsblad verschenen was, kwam Na de gasbrand zette het Coornhert-lyceum gisteravond het avondlijk duister Van ftaariem 0pnieuw in vuur en vlam. (Van onze correspondent)_ Gisterenavond om negen uur werd de Haarlemse bUr®"chrik7Gdn r°m binnen korte termijn °Pfescb"X Jo°r een grote brand, die bleek te woed®"ln bet Coorn- hertlyceum. dat was ondergebracht in de ruim 350 jaar oude °"scbe. v>Ha „Oosterhout" aan de het Zui- der Buiten Spaarne. ®en Jt ™a"ne- officier, die omstreeks kwa* ™°r !n bij het tuinhek stond te bet eerst de uitslaande vlammen boven het dak van de linkervleugel en Jaar- eehuwde onmiddellijk de concierge, die SP ziin beurt de brandweer alarPle®^®: oen de eerste spuitgasten met De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd; Kon. Landmacht: gesneuveld i3 Augustus: serg. M. Diepeveen uit Veenendaal. Kon. Ned. Ind. Leger: gesneuveld 16 Aug.; Men. sold. 2e kl. infie. L. s°mpotan. °verleden t g- V. oorlogsver- wonding op 17 Aug.: Jav. sold. 2e kl. Soeradi. Gesneuveld 20 Aug.: Soend. sold e ki- genie Adi. överleden t. g v. oorlogsverwon ding op 20 Aug!: Tim. sold. 2e kl infie. Sangaowerin. Al deze Knil-mannen waren af komstig uit Indonesië materieel arriveerden, sloegen de vlam men reeds loeiend uit de gehele zolder verdieping en boden tot ver in de om geving een fantastische en onheilspel lende aanblik! Van alle kanten stroom den politie, militairen, leraren en leer lingen en vele hulpzame lieden naar de plek van de brand, die onmiddellijk op grootscheepse wijze het redden van de inventaris aanpakten en hierin dan ook grotendeels slaagden. Intussen had de brandweur met vier stralen aan de voor- en achterzijde van het grote Pand water gegeven in de laaiende vuur gloed, doch zij kon niet verhinderen, dat de loop van de avond de gehele zol derverdieping een prooi der vlammen werd, terwijl de rest van het oude ge bouw, dat gretig brandde, zware water schade kreeg. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat monteurs die aan het in vol ledige restauratie zijnde gebouwd met lasapparaten hebben gewerkt, bij het monteren van een centrale verwarming, hierbij niet de nodige voorzichtigheid hebben betracht, zodat vermoedelijk vonken in aanraking zijn gekomen met de eeuwenoude houten balken van de zolderverdieping of de dakspanten. De linkervleugel, waar de brand uitbrak, leed zeer ernstige schade, doch ook het overige deel van het gebouw is voorlo pig onbruikbaar geworden. bet nog de moeite waard is, met de verbouwing van het pand voort te gaan ol het maar helemaal af te breken en op nieuw neer te zetten, kon men ons nog met mededelen van overheidszijde, doch zeker is wel, dat door deze brand een van de laatste fraaie 18de eeuwse land- huizen van het Spaarnekwartier op vrij hopeloze wijze ld verwoedt. vrij spoedig de Mijnindustrieraad tot. stand. Deze bezit rechtspersoonlijkheid en beschikt als voornaamste orgaan over uitgebreide bevoegdheden. Van de twin tig leden, waaruit dit lichaam behal ve de voorzitter bestaat, behoren er zes tot de ondernemes, zes tot de arbei ders en vier tot de beambten. Onlangs heeft de regering mr. J. M. Th. Cals te Nijmegen tot voorzitter van de M.I.R. benoemd. Aan mr. Tromp, die weer naar het mijnbedrijf terugkeert, is met ingang van 1 October a.s. ontslag als secretaris verleend. Nadien zijn de namen bekend gemaakt van de leden, die voor de volgende periode van vier jaar tot dit publiekrechtelijk lichaam zullen behoren. Deze ingrijpende wijzi gingen in het bestuur zijn voor ons aan leiding geworden bij goed ingelichte in stanties na te gaan of de M.I.R., alsook de bedrijfsorganisatie in het algemeen, sinds hun ontstaan op bevredigende wijze gefunctionneerd hebben. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat „jn grondige en min of meer revolution- naire wijziging in onze sociale en econo mische verhoudingen, zoals de bedrijfsor ganisatie krachtens haar wezen nu een maal is, verzet en tegenwerking kan uit lokken. Niet zozeer bij de werknemers, aan wie medezeggenschap en wat nim mer over het hoofd gezien mag worden medeverantwoordelijkheid wordt ver leend, alswel bij de werkgevers, die een gedeelte van hun zeggingschap moeten prijsgeven. De geschillen, die er weest zijn, zijn evenwel bijgelegd. Het Mijnstatuut is van kracht geworden en wordt onderhouden. De regeling van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden was ongetwijfeld de voornaamste taak, waarvoor de M. I. R. zich als publiekrechtelijk lichaam, dat met verordende bevoegdheid is toegerust, z'ch gesteld zag. De meeste maatregelen die door dit college getroffen wei den hadden daarop betrekking. Zo stelde de M.I.R. b.v. verordeningen vast betreffen de de productietoeslag, het beambtenver- lof, de arbeidsvoorwaarden voor niet- bonafide Duitseis en vaardigde boven dien een loonverordening uit. In tal van vraagstukken diende de Raad van advies, zoals bijv inzake de tewerkstelling van politieke delinquen ten en niet-bonafide Duitsers, de om zetting van de maandpremie en de jaar gratificatie van beambten en maandlo ners in vast loon, de premie voor onder gronds toezichthoudend personeel enz. Begrotingen der diverse ondernemingen tewerkstelling van vreemde arbeids krachten en last not least een lang verbeide pensioenregeling behoorden tot de vele kwesties, die in de vergaderingen van de M.I.R. behandeld zijn. Ir. Fr. Wijffels heeft als voorzitter van de M.I.R. baanbrekend werk verricht. Nadat hij 1 Maart 1948 was afgetreden, heeft sedertdien de heer Mous, de vice- voorzitter, dit college geleid. Thans volgt mr. Cals hem op. Naar aanleiding van deze benoeming schreef mr. G. v. d. Hoek, juridisch adviseur van de Kath. Vereniging van Mijnbeambten, in „De Zuid-Limburger": „Zijn belangstelling, zowel wetenschappelijk als practisch, oor de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie garandeert dat de goede organi sator, die hij is, zijn taak hoogst ernstig opvat". Deze laak zal uioA eenvoudig zijn. De verwachting geldig van he den- tot morgenavond luidt: Gedeeltelijk bewolkt met langs de Noordzeekust hier en daar eni ge lichte regen of motregen. In de rest van het land overwegend droog weer. Meest zwakke wind uit Zui delijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. Zondag 4 September: Zon op 5.55 uur. onder 19.22 uur; maan op 18.53 uur, onder 1.52 uur. Maandag 5 September: Zon op 5.57 uur, onder 19.20 uur; maan on 19.09 uur, onder 3.11 uur. Gerard van W ijland uit Hilversum neemt evenals de. Nederlandse schilderes, Cock van Gent, die thans in Amerika verblijft) de handschoen >oj>. Van W ijland is aan een doek van 2 bij 3 meter begonnen en heeft meer figuren dan Charles Eyck, maar plaatst ze zo, dat ze de entourage van het grootse gebeuren. Zeer treffend vooral is het gelaat van H.M. Koningin Juliana. vormen Het antwoord van de minister van We deropbouw en Vol! huisvesting op de vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Andriessen (voorkomend in dit nummer op pag- 3) heeft hier en daar tot mis verstand geleid, zo deelt het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting mede. In deze beantwoording wordt nk medegedeeld, dat de huren van woningen met een inhoud groter dan 325, onder scheidenlijk 375 kubieke meter, worden vrijgelaten. Dit antwoord heeft in enkele gevallen aanleiding gegeven tot de opvatting, dat de huren van alle woningen met de ge noemde inhoud voortaan zouden worden vrijgelaten. Dit is onjuist. Het vrijlaten van de huren geldt slechts voor die wo ningen van de genoemde inhoud, die na 1 September 1949 zullen worden gebouwd en die vallen buiten de bepalingen van de financieringsregeling woningbouw 1948. (Van onze redacteur). Met spanning wordt uitgezien naar de besluiten, welke heden in de Centrale Commissie, onder voorzitterschap van drs. Moh. Hatta, zullen worden genomen. Op de voorlopige agenda dezer bijeen komst, waarbij ook de Unci aanwezig zal zijn. staan als punten van bespreking 0.a. vermeld: 1. De werkzaamheden der commissies; 2. De te volgen procedure met betrek king tot toelating en horen van de minderheden op de vergaderingen van de R.T.C.; 3. De voorlichting omtrent de R.T.C. en 4. Aanstelling adj. secretarissen-gene raal. In een officieel communiqué betreffen de de vijfde formele bijeenkomst te Batavia van de centrale gemengde com missie voor toezicht op het staken der vijandelijkheden, die gisteravond werd gehouden, wordt „met teleurstelling ge constateerd, dat bepaalde plaatselijke gemengde commissies tot dusverre niet in staat zijn geweest, te functionneren door het niet aanwezig zijn van de republi keinse vertegenwoordigers in deze com missies hoewel hun afwezigheid moge lijk haar redenen had". Op de agenda dezer bijeenkomst stond als eerste punt een bespreking van het in acht nemen van de bepalingen der overeenkomst inzake het staken der vijandelijkheden. Aangezien van de plaatselijke commissies nog geen rappor ten werden ontvangen over inbreuken op deze overeenkomst die, zoals van Nederlandse zijde was beweerd, zouden hebben plaats gehad, werd overeenge komen, de behandeling van dit punt uit te stellen. Het tweede punt op de agenda was een bespreking van de organisatie en de functionnering van de plaatselijke ge mengde commissies. Dienaangaande „werd met voldoening geconstateerd, dat van de dertien ingestelde commissies, er zes zijn georganiseerd en haar functie verrichten in een vriendschappelijke geest van samenwerking, twee andere commissies zouden gisteren bijeen komen". De centrale gemengde commissie deed een beroep om maatregelen te treffen, opdat de nog niet aanwezige republi keinse vertegenwoordigers aanstonds hun functies zullen kunnen waarnemen en sprak haar vertrouwen uit, dat de orga nisatie der plaatselijke commissie zonder uitstel zal worden voltooid. Joegoslavië heeft gisteravond formeel de zee- en luchtvaart overeenkomst met Rusland opgezegd, aldus meldt A.P. Dit is de jongste ontwikkeling in de zenuwoorlog op de Balkan tussen maarschalk Tito en de Kominform landen. De Nederlandse film „Gas" van de Ce- sima-film heeft op het festival te Venetië de hoofdprijs in klasse b, speciale sectie (industrie- en werkfilms) gekregen. Regisseur van deze rolprent is Umberto Bolzi. Van de uitkomsten van de 12e volks telling van 31 Mei 1947 is thans beschik baar gekomen de verdeling der bevolking naar de kerkelijke gezindte. De belang rijkste procentuele cijfers zijn: 1930 1947 Rooms Katholiek 36,42 38,50 Ned. Hervormd 34,50 31,03 Geref. kerken (art, 31 K.O.) 8.04 7.01 Geref. kerken 0,92 Chr. Geref. Kerk 0,63 0.72 Geref. Gemeenten 0,53 0.92 Oud Geref. Gem. 0,14 0.16 Evang. Luthers 0.99 0.62 Doopsgezind 0,78 0,70 Remonstrant 0,38 0.42 Israëliet 1,41 0,15 Overige 1,75 1,81 Geen 14,43 17,04 Totaal 100 100 In antwoord op vragen van 't Tweede- Kamerlid Roosjen (A.R.) in verband met het vragen van een bereidverklaring tot uitzending naar Indonesië aan dienst plichtigen van de lichting 1950, deelt de minister van Oorlog mede, dat het in zijn bedoeling ligt bij de uitzending van dienstplichtigen naar Indonesië, voor zover zuliks met de belangen van de (Telefonisch van onze Londense correspondent.) De correspondent van de „Daily He rald" te DUsseldorf bericht, dat een nieuw wetsontwerp van de autoriteiten der Westelijke mogendheden is aange kondigd, hetwelk voorziet in snelle en strenge maatregelen tegen de herleving van de nazi-pers. De drie hoge commissarissen hebben be kend gemaakt, dat zij het recht voorbe houden administratieve of financiële maat regelen van de West-Duitse regering, wel ke de vrijheid van de Duitse pers in ge vaar zouden kunnen brengen, te annule ren Eveneens beloven zij te zullen optre den tegen elke „ondemocratische" activi teit, welke in deze of gene vorm aan het Duitse volk zou worden opgedrongen. De ondergedoken nazi's van de Duitse persbeweging hebben steeds geloofd, dat de geallieerden niet zouden ingrijpen in normale financiële en commerciële opera ties. Het is op grond hiervan, dat zij, als eigenaren van de meeste drukpersen en van bijna alle krantengebouwen in West- Duitsland, gehoopt hadden de bestaande pers te kunnen uitroeien. We schreven opzettelijk „trachten weer te geven", omdat men bij een rondwan deling bloot staat aan een stormaanval van steeds nieuwe indrukken. Onvermij delijk daagt echter steeds weer de bran dende vraag op: „Wat moeten we zijn, trots ofbang De beheersing door dc mens van vele geheimen van de na tuur stemt natuurlijk tot vreugde, tot onverholen trots. Bij een rondwandeling over de uitge strekte terreinen staat men bloot aan een stormaanval van steeds nieuwe indruk ken. Onvermijdelijk daagt echter steeds weer de brandende vraag op: „WaJ- moe ten we zijn, trots ofbang?' De be heersing door de mens van vele gehei men van de natuur stemt natuurlijk tot vreugde tot onverholen trots. Maar tegelijk zoekt men naar de mens in dit imposante bedrijf; de mens, die echter in het niet verzinkt, wanneer men hem in de grote ruime hallen zoekt tus sen ketels, ovens, pijpleidingen, klokken, meters en knoppen. Zonder veel inspan ning houden enkele mannen per object het productie-proces op toerenen het eind-resultaat zien ze pas, als ze langs de winkels in de stad lopen. En toch doen ze pionierswerk Ver antwoordelijk werk als een soldaat, die aan het front een klein onderdeel van een immens werk voor zijn rekening neemt. Die weet, dat achter het front andere mensen gelegenheid tot werken hebben, niet zozeer vóór hem, als -vel dóór hem. De vergelijking tussen een B.P.M.-ar- beider en een front-soldaat moge wat vreemd lijken, maar ze is reëel. De gis teren in gebruik genomen fabrieken zijn n.l. de buitenposten van onze Nederland se industrie. Prof. Dr. v. d. Brink zei het met nadruk, dat dit bedrijf een basis is, waarop in de toekomst arbeids-intensieve verwerkende industrieën kunnen worden opgetrokken. Wat gisteren te Pernis plaats vond, was dan ook niets anders dan een wapenschouw van onze industri ële frontsoldaten. De ontwikkeling van de aardolie-indus trie (nog pas 90 jaren oud) bevat vele wijze lessen. Aan een overrompelende dynamische kracht van de pioniers is de grondslag te danken, waarop thans mo derner, maar niet minder doelbewust, wordt voortgebouwd. Jarenlang research- werk (de Koninklijke Shell-groep be steedt gemiddeld vijftig zestig millioen gulden per jaar aan laboratoriumwerk en proefnemingen) heeft thans voor Rotter dam en Nederland een mogelijkheid tot industrialisatie geboden, welke niet over schat kan worden. Deze mogelijkheid schuilt in de succesvolle perfectionnering van het „kraak-procedé" van de ruwe aardolie, men zou kunnen zeggen, in de splitsing van samenstellende bestandde len van de olie. Uit aardolie scheidt men nl. paraffine af en na een vol-automatische bewerking houdt men uiteindelijk een vloeistof over, dat sterk reinigende kwaliteiten oezit. Men heeft dus een synthetisch wasmiddel dat typische eigenschappen bezit. He', s b.v. bruikbaar in zeewater, heeft teen kalkzeepneerslag e.d. Een zeer groot voordeel is verder, dat dit wasmiddel niet uit eetbare vetten is bereid, een belang rijke besparing bij het huidige tekort. De vloeistof kan desgewenst tot poeder- of vlokkenvorm worden omgewerkt. Het product van de tweede geopende fabriek is in Nederland reeds lang be kend; het is „plastic". Bij de bereiding van de plastic bij de B.P.M. gaat men uit van kraakgas en chloor, waardoor het product onder druk en warmte tot vellen, platen, buizen, staven enz. is te verwer ken. Het merkwaardige is, dat de grond stof al sinds 1792 bekend staat als „De Olie der Hollandse Scheikundigen oen kwamen nl. vier Nederlandse scheikun digen tot de betrokken verbinding. Ze bracht hun grote vermaardheid over de gehele wereldniemand wist al- leen, wat men ermee moest aanvangen 1 Beide producten van de B.P.M. zul len als grondstoffen aan de verwerken de industrieën worden geleverd. Deze industrieën zorgen verder voor de ver werking tot eind-producten Wanneer men weet, dat de oorspronkelijke 20 tons ketels tot ketels met een productie van 6000 ton per dag zijn gegroeid, kan men met het volste recht achter de datum 2 September 1949 de notitie „gewonnen veldslag in de strijd om in dustrialisatie van Nederland" plaatsen. dienst is overeen te brengen, rekening te houden met de persoonlijke belangen van hen, die op grond van de geschikt heid voor de dienst in de tropen voor uitzending in aanmerking komen. Aan de vraag of wordt prijs gesteld op uit zending naar Indonesië moet daarom slechts de betekenis worden gehecht, dat in de eerste plaats voor uitzending in aanmerking zullen worden gebracht de tropengesdhikten. die daarop prijs stel len. De minister acht het juist, dat deze bereidverklaring aan minderjarigen wordt gevraagd zonder dat de goedkeuring van de ouders behoeft te worden overgelegd. Ter toelichting diene, dat in dienst plicht-aangelegenheden ook de minder jarige militair zelfstandig zijn wensen kenbaar maakt. Zo deelt hij zelf mede voorkeur te hebben voor indeling bij zeemacht, landmacht of luchtstrijdkrach ten. Hij vraagt zelf uitstel van eerste oefening, vrijstelling of overplaatsing. Hij gaat zelf in beroep bij de Raad van State tegen weigering van vrijstelling e.d. Wat betreft het te kennen geven van voorkeur voor uitzending naar Indonesië leert de ervaring, dat de militairen, die zullks doen, daarover met hun ouders, c.q. voogden, vooraf spreken. Gevallen, waarin minderjarige militairen tegen de wens hunner ouders of voogden verzoch ten naar Indonesië uitgezonden te wor den, zijn de minister niet bekend. De minister is echter bereid de minder jarige dienstplichtigen in het vervolg bij het stellen van de vraag, of zij voorkeur voor uitzending naar Indonesië hebben, er ten overvloede op te wijzen, dat ver ondersteld wordt, dat zij het te geven antwoord vooraf met hun ouders, c.q. voogden, hebben besproken en by ge bleken meningsverschil verplicht ziJn daarvan mededeling te doen. In tegenwoordigheid van vele binnen- en buitenlandse autoriteiten stelde de minister van Economische Zaken gisteren de chemische fabrieken van de Bataafse Petroleum Mij. in bedrijf. Tijdens de rondgang: voorop links minister Van den Brink, rechts ir. H. H. Buss, directeur van de raffinaderij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1