voor Minder Marshall- Nederland in tweede jaar hulp W eerbericht H. Vader over de Kerk in Polen Deze week belangrijke vorderingen terR.T.C. verwacht Sovjet-versterkingen in eigen zóne De Elbe een Russische linie? Nieuwe brief van Mgr. Beran Straatsburg-assemblée pleit voor Europese economische unie O Belastingverlaging in België LANDDAG VAN DE JONGEREN IN DE K.V.P. De Bisschop van Luik erkent de verschijningen te Banneux DAGBLAD l/OOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN HM NDER DE LOUPE friste JAARGANG MAANDAG 5 SEPTEMBER 1949 No, 21022 Maar belangrijk meer trekkingsrechten op België Guerilla's op 46 kin. van Kanton „Oorlog" gaat kijken of het minder kan NIET ZO WARM WEER Geen Marshall-hulp meer voor België Twaalf schoolkinderen verdronken Nederlandse patrouille ontvoerd Het horen der minderheden in debat ;en het verbod ran de legering in Tegi De „Waterman" niet in quarantaine EN BRENGT NOG ANDERE ECON. ADVIEZEN UIT IN DE KOUl Twee Amsterdamse jongens verdronken „De maatschappij onthoudt aan de jeugd de nodige sociale ruimte99 Er wordt een ruime bedevaartskerk gebouwd Tijdens reparatie door bus overreden DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd In het R-K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, L5U per maandj q 32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende aivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Bij de verdeling van de Marshall-hulp voor het jaar 1949-50 zijn eind Juni nogal moeilijkheden ontstaan, omdat van Engelse zijde naast het oorspronkelijke program ingediend bij de O.E.E.C. een supplementoir program, waarbij nog ca. 500 millioen werden aangevraagd, werd voorgelegd. Het totaal van de door Engeland gevraagde Marshall-hulp beliep zodoende ca. 1.5 milliard. Dit heeft tot veel opschudding aan leiding gegeven. Van Nederlandse, Franse en Italiaanse zijde zijn hier dan ook bezwaren tegen gemaakt. Andere landen hadden nl. geen aanvullende wensen ingediend, terwijl deze toch ook wel in een wat moeilijker positie verkeerden, dan c.a. een half jaar geleden, toen zij hun programma's voor 1949/'50 hadden ingediend. P3°enJ"\ag, 3,1 Augustus is men nu te het verdeUnff °tte eens Seworden over dcor harm Q°rStel' dat gesteld was OFFP en M fn°J' voorzitter van de OE.E.C. en Marpolm, de secretaris-gene raal. Dit voorstel zal nu onveranderd worden voorgelegd aan de E. c A in Washington. Nederland zal indien dit voorstel ge. accepteerd wordt aan directe hulp ont vangen 270 millioen, terwijl Indone. sië 39.2 millioen ontvangt. Dit laatste cijfer geldt voor een half jaar, t.w. 1 Juli 1949 tot 1 Januari 1950. Verondersteld is nl., dat de overdracht van de souvereiniteit aan de V. S. vaa Indonesië op 1 Ja ri 1950 zal hebben plaats gevonden. Dan valt Indonesië for meel niet meer onder de „Foreign As sistance Act" Deze geldt nl. alleen voor de Europese deelnemende landen en de van haar afhankelijke overzeese gebieds delen. Het verdelingsvoorstel aan de ECA ge daan is nog van beperkte strekking. Het Amerikaanse congres heeft immers over de toekenning van de Marshall-hulp 1949/'45 nog geen definitief besluit geno men. Betekenis voor Nederland Wil men nagaan wat Nederland, in- d;en het verdelingsvoorstel doorgaat zal ontvangen, exl. Indonesië, in het jaar 1949/'50, vergeleken met 1948/'49, dan komt men tot de volgende cijfers: Voor 1949/'50 zou Nederland ontvangen aan directe hulp 270 millioen en aan indi recte hulp, d.wz. in de vor: van trek kingsrechten 139 millioen van België Kant» r°de opmars In de richting van den var, Wordt gesteund door het optre- 46 k.m? ?Uerilla's, die Tsoeng Fa, slechts aldus seint van Ka11*011» bedreigen, Dit nieuws h«„.' diplomaten t« °«der de buitenlandse wekt. Zij hebben ant2n grote onrust ver" buitenlandse zake? y het ministerie datum voor het overh? aanSedrongen, de teisterde stad Tsjoe„^°- ta* berichten! g^^Loe' verneur van de Drnvi™«:_ de gou- Joennan, dat een polking van 12 mil lioen zielen heeft, grenst aan Birma en Frans Indo-China. Naar wij vernemen beeft de minister van Oorlog per 1 September j■1„ >nge steld een bureau voor rationalisatie en Mechanisatie van de adnnms reorganisatie van de arbeid van histerie van Oorlog en alle onaIer Ministerie ressorterende onderu diensten en instellingen. en Luxemburg 17.5 millioen van de Tri-zóne, of in totaal aan indirecte hulp d.i. trekkingsrechten 156.5 millioen. Het totaal van ..e directe plus de indirecte hulp is dus 426.5 millioen. Hiertegenover staat echter dat Neder land verplicht is aan andere landen trekkingsrechten te verstrekken van 20.3 millioen. In 1948/49 ontving Ne derland aan directe hulp effectief 406 millioen en aan inlirecte hulp ?2.5 millioen van België, S 8.5 millioen van de Bi-zóne, 2 millioen van Zweden, o. in totaal 83 millioen aan trekkings rechten. Het totaal van de directe plus de indirecte hulp beliep dus 406 mil lioen plus 83 millioen, is 489 mil lioen. Aan trekkingsrechten moest Neder land in 1948/49 aan andere landen ver lenen 2 millioen aan de Franse zóne, 1 millioen aan Oostenrijk, 5 millioen aan Griekenland, ".8 millioen aan Turkije, 2.5 millioen aan Noorwegen, of in totaal 113 millioen. Trekt men de door te geven hulp in de vorm van trekkingsrechten af, dan resteert voor 1949/50 een totaal aan Marshall-hulp van 406.2 mil lioen tegen het vorig jaar 477.7 mll. 11 oen. De directe hulp, die Nederland in v°rmfnderd 0ntv,angen> is vrij aanzienlijk Da™ staat /ebt» .deze cijfers bIijkt' jjaar staat echter tegenover, dat de Jl?gSreChten' .die Neerland zal ont- ngen zeer aanzienlijk zijn toegenomen n.I. ongeveer verdubbeld. De betekenis hiervan is, dat Nederland vergeleken met 1948-49 zich in ster- kere mate op het Europese verkeer zal oriënteren. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Meer bewolking met hier en daar een regen- of onweersbui. Matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Lagere temperaturen, vooral in de kustgebieden. Dinsdag 6 Augustus: Zon op 5.59 uur; Zon onder 19.17 uur. Maan op 19.22 uur; Maan onder 4.28 uur. Van het einde van dit jaar af, zal België geen hulp meer nodig hebben in het kader van het plan-Marshall, aldus verklaarde John Haynes, de leider van de E. C. A.-missie in België en Luxem burg, bij zijn aankomst te New York. Het zal geen leningen of giften meer ontvangen, zo voegde hij hier aan toe. Haynes schrijft het welslagen van Bel gië'.s herstel toe aan „het stelsel van vrije onderneming, dat ook in de Ver. Staten wordt toegepast". Z. H. Paus Pius XII heeft Vrijdag een beroep op de 20 millioen katholieken in Polen gedaan om Christus en de Kerk uit alle macht te verdedigen. Hij richtte zich tot de Poolse bis schoppen in een brief, waarin Hij aan drong op kloeke actie en waarin Hij de schendingen der rechten van de gods dienst door de Poolse staat veroor deelde. „Bijna alle katholieke verenigingen zijn opgeheven. Het godsdienstonderwijs op de scholen is verboden, het voortbestaan van instituten onder de zorg van vrouwelijke religieuzen en priesters wordt verhin derd", zo zegt de H. Vader. „Aan gevan genen en zieken in de ziekenhuizen wordt geestelijke bijstand geweigerd en corres pondentie tussen de H. Stoel en de Poolse bisschoppen en gelovigen is onmogelijk gemaakt". Twaalf kinderen zijn Zaterdag te Gim- born (bij Gummersbach) in een fabrieks- basin verdronken, toen een schoolklas van 16 meisjes baadde onder toezicht van een onderwijzeres. Enkele meisjes gleden plot seling uit en kwamen in een dieper ge deelte terecht. Zij grepen in hun wanhoop de handen van klasgenootjes, die zij mee in de diepte sleurden. De onderwijzeres redde vier meisjes. Zij wordt voor verhoor vastgehouden, daar het volgens de politie verboden was in het bassin te baden. Op 2 September is in een kampong ongeveer 30 km. ten Oosten van Malang een kleine Nederlandse patrouille over vallen door een strijdgroep. Er werden zes Nederlandse militairen ontvoerd. Volgens andere berichten worden deze zes militairen thans gevangen gehouden in het kamp van deze strijdgroep; De enorme luchtreus de Boeing Stratocruiser van de American Overseas Airlines maakte gisteren zijn opwachting hoven Nederland. Duizenden maakten van de gelegenheid gebruik om op Schiphol het Flagship Europe ook van binnen te bezichtigen. (Van onze redacteur). AI heeft de Centrale Commissie Za terdag haar besprekingen onderbroken, alvorens de agenda was afgewerkt, en al zal de tweede helft dezer bijeen komst eerst Dinsdagavond worden voortgezet, toch meent men in dele gatiekringen, dat belangrijk werk Is verricht, en dat de derde week der conferentie aanmerkelijke vorderingen zal brengen. Men schrijdt' uitermate voorzichtig voort, op de allereerste plaats wel om later niet voor onaangename verrassin gen te worden geplaatst. Op informele dus niet bindende wijze worden geleide lijk aan, alle problemen van alle kanten bezien; zelfs het zo omstreden vraagstuk van de Nëderlands-Indonesiche Unie blijkt reeds, zij het waarschijnlijk nog Volgens onbevestigde mededelingen van Oost-Duitsers, die naar het Westen zijn gevlucht, zijn de Sovjets in hun zone druk bezig met het treffen van militaire voorbereidingen. Het vlieg veld te Finow, ten Noorden van Ber- Jtin, zou zijn gesloten en de Duitse ar beiders werden ontslagen. Het zou tot «et grootste vliegveld van de Oostelü- f®I,*"ne worden gemaakt en de vluch- vliertn?, bcwercn' dat er Russische kend tv®- V»U ee". dusve"e onbe- tyPe zfln gestationneerd. burg^zoif i??®jb^ .Maagden eenheden van do ve - Hier zouden politie worSen ''V0lkS- van Russische vhegtuigen! gebruik In de R. K. kerken van TsjechOSlO' Wakije is gisteren een boodschap van Mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, °°rgelezen. Dit is de eerste boodschap van de aartsbisschop aan de gelovigen, sjn.ds de rode regering hem in Juni het zwijgen oplegde en de priesters het voorlezen van herderlijke brieven ver bood. In de door de priesters voorgelezen boodschap doet mgr. Beran een beroep epI ,e SeI°vigen om pal te staan in het spot gebe'e Tsjechoslo waakse volk striin bi^ aan' onverminderd te blijven chri«??..yoor het christendom en voor de ..Hü samenwerking. God, kan o\g6en verrader is tegenover land en voiifaen verrader zUn van zijn „De geloviepr, aldus de aartsbisschop: de staten, waartn°et® ervoor bidden dat tot God teruEkprZlj behoren, wederom zoon ook tot zijn van Z°?ls de verloren Wij zijn allen klein en Jiel;uggekeerd' den van het razende saw l°°s temid doch juist door onze" machtewv, g®weJd' majesteit Gods te verzoenen wij majesteit l*oqs te verzoenen en kwaad van ons volk af te wenden Ik hoop en vertrouw - en in dit ver trouwen vind ik mijn grote troost ter wijl ik er tevens mijn kracht uit put dat u God en onze Kerk getrouw zul* ^D^boodschap werd uitgegeven ter ge legenheid van de a.S. viering van de ge boortedag van de H Maagd Maria op 8 September a.s. De boodschap wordt met als een herderlijk schrijven beschouwa. De rode regering van Praag heeft een nieuwe wet afgekondigd waar ij tien kerkelijke hoogtijdagen o.a. Goede Vrijdag niet meer op werk dagen maar op Zondagen gevierd moe ten worden. Dit geschiedt „in het eco nomisch belang van de staat". Op alle onderwijsinstellingen in Tsje- ehoslowakjja van bewaarschool tot uni versiteit z«n de leerboeken „omge werkt", opdat de leraren geholpen wor- den in hun taak „de gelukkiger socialist van de toekomst te vormen". Afbeeldingen van Stalin en president Gottwald prijken aan de wanden der lokalen. Dagelijks wordt les gegeven over Marx en Lenin in de Russische taal Iedere dag wordt het volkslied van de Sovjet-Uie gezongen. De Tsjechoslo waakse communisten hebben een grote empagne aangekondigd om de intellectuelen te winnen voor het Marxisme en Leninisme, waardoor zij van hun bourgeoisistische vooroordelen en Westerse instelling" bevrijd zullen worden. Andere berichten spreken van verster king van de Oostelijke oever van de El be. Er zouden daar in reeds bestaande emplacementen kanonnen worden gepar keerd. Wegens de toenemende desertie onder de Oost-Duitse politie zijn volgens een officiële mededeling de manschappen in de omgeving van Goettingen vervangen door betrouwbare eenheden, die reeds meer dan een jaar hebben gediend. In de streek tegenover Lueneburg worden de eenheden, die daar tot dus verre dienst deden, vervangen door zo genaamde „Stalin-studenten", speciale politietroepen, samengesteld uit voorma lige Duitse krijgsgevangenen, die in Rus land opgeleid werden en zeer betrouw baar worden geacht. Het met Britse vergunning verschij nende dagblad „Sozial Demokrat" schrijft dat sinds 24 Augustus elke nacht nieuwe Russische troepen per schip in Rostock en enkele kleinere in de buurt gelegen havens aankomen. Het merendeel van deze troepen gaat naar Dresden. Duitse vissersboten in de Oostzeehaven Rostock worden omgebouwd tot mijnenvegers en mijnenleggers. De „Telegraf", een blad in de Britse sector van Berlijn, schrijft Vernomen te hebben, dat duizenden vrouwelijke Duit- In tegenstelling tot vroegere berichten wordt van militaire zijde meegedeeld, dat voorshands geen aanleiding bestaat de opvarenden van het troepentransport- schip „.Waterman", waarvan twee pok- kengevallen te Aden werden ontscheept, bij aankomst in Nederland in quarantaine te houden. De „Waterman" zal normaal worden gedebarkeerd. De Europese raadgevende vergade ring te Straatsburg heeft Zaterdag be sloten, de 12 ministers van buiten landse zaken van de raad van Europa te verzoeken, een economische conie- rentie van leden-staten te beleggen en een delegatie aan te wijzen voor onder handelingen met de V. S. over Eutopa s economische moeilijkheden. Het goedgekeurde rapport bevat o.a. nog de volgende aanbevelingen voor de ministers van buitenlandse zaken: Het nemen van alle pract'ische maatregelen om zo spoedg mogelijk een multilateraal betalingstelsel te scheppen, waarbij inbegrepen het herstel van de onderlinge inwisselbaarheid van Euro pese valuta's; 2. Het in leven roepen van een per manent orgaan voor overleg inzake de politiek van credietverschaffing; 3. Het treffen van alle voorbereidin gen voor de oprichting van een Euro pese economische unie, die de prefe rentiële stelsels en economische banden, die op het ogenblik tussen zekere Euro pese landen en hun overzeese gebieden en de daarmede verbonden gebieden be staan. zal handhaven en het overwegen van hun geleidelijke uitbreiding naar de andere landen-staten van deze unie; 4. Het beleggen van industriële confe renties van werkgevers, werknemers, consumenten en regeringsdiensten om te komen tot concrete voorstellen tot Ver hoging van de productiviteit; 5. Het opstellen van een oniwerp- conventie voor de controle over inter nationale kartels. se gevangenen van de Sovjet-zone naar de vroegere provincie Oost-Pruissen thans een gedeelte van de Sovjet-Unie zijn gezonden, om „versterkingen aan te leggen". De Amerikaanse autoriteiten in West- Duitsland vragen zich af, of het openen van de zonegrens door de Russen geen middel is geweest om communistische spionnen en agenten West-Duitsland binnen te krijgen. Zoals gemeld, open den de Russen Donderdag j.l. ter gele genheid van „vredesdag" hun grenzen en duizenden Oost-Duitsers brachten de dag in het Westen door. Er zal nu worden onderzocht, of er geen ongewenste ele menten in de Westelijke sectoren zijn achtergebleven. zeer tastend, misschien zelfs wat aarze lend aangepakt te zijn. Juridische politieke binding of meer beperkte accoorden voor bepaalde vraag stukken? Dat is en blijft een zeer teer punt. Ten aanzien van het agendapunt: de procedure omtrent het toelaten en horen van de minderheden en de gewichtige be langen heeft de centrale commissie een verzoek van een van de minderheden ontvangen. Alvorens daarover te be slissen besloot de centrale commissie requestranten te verzoeken aan de cen trale commissie te willen mededelen v/elke onderwerpen naar hun mening hun belangen betreffen. Met betrekking tot het horen van de gewichtige belangen werd besloten een sub-commissie in te stellen waarin elke delegatie een vertegenwoordiger zal be noemen, terwijl de U, N. C. I. daaraan zal deelnemen volgens haar instructies. Indonesië wil een volwaardige vloot Naar aanleiding van de persberichten, dat de Verenigde Staten van Noord- Amerika de beschikking zouden willen verkrijgen over de marinéhasis te Sura- baja als een onderdeel van het defensie plan voor de pacific, verklaart men in officiële kringen te Djogja, dat hier, naar men aannam, sprake is van een proef ballon. Desondanks achtte men het raad zaam, aan deze kwestie aandacht te schenken, want indien men thans niet op zijn qui vive is, kan 't vraagstuk van Surabaja later onaangenaamheden uit lokken. In genoemde kringen 1; men van me ning, dat de Verenigde Staten zeker heid wensen te hebben wat betreft de defensie in Azië, ook in Indonesië. In dien het Indonesische vraagstuk wordt opgelost, hetgeen betekent, dat Indo nesië dan souverein zal zijn, is het geen vraagpunt meer, of de Nederland se marine de bases in Indonesië moet verlaten, met uitzondering van die, welke in het kader van de Nederlands- Indonesische samenwerking In de Unie, gezamenlijk moeten worden verdedigd. Intussen moeten wij er ons van be wust zijn, aldus' zeide men in de hier aan het woord zijnde officiële kringen, dat de zeestrijdkrachten van de toekomstige re publiek Indonesia Serikat in de eerste tijd nog in een beginstadium van ontwik keling zullen verkeren. Het is gemakke lijk te begrijpen, dat de Verenigde Sta ten een dergelijk verzoek om een vloot- basis zullen doen, en indien zulks inder daad te zijner tijd 't geval zal zijn, dient er 'n verdrag tot stand te komen, waar in ook het volk zeggenschap zal hebben Stalin heeft er blijkbaar genoeg van om zich door Tito nog langer in de luren te laten liggen. Tenslotte is hij de „baas" van het hoofdkantoor te Moskou en past voor dat dwarsbomen door de chef van het bijkantoor te Belgrado Wat denkt zo'n rare Tinus van een Tito wel? Een eigen mening er op na houden? Niks daarvan als er gedacht moet worden, dan zal het hoofdkantoor het doen en wie niet wenst te denken als Moskou, kan het best op z'n minst aan zijn politieke dood kist denken. Wat dat betreft is Stalin een IJzeren Hein van staal-kwaliteit. Nu heeft Tito echter een harde kop en wil die niet buigen voor de „baas" van het hoofdkantoor. Deze laatste neemt dat niet en dreigt zijn ondergeschikte een kopje kleiner te maken. Deze andere laat ste weet, dat dit hem zijn kop kan kos ten, doch hfj wenst toch zijn hoofd bo ven het politieke water te houden. Vandaar een koppig volhouden aan beide zijden en bij dit rondlopen met kwade koppen, loopt het hoofd van de wereld om van oorlogsgeruchten Dezer dagen was het tien jaar geleden, dat in Berlijn iemand, die zijn hoofd kwijt was, een dure eed zwoer, zijn uni form niet uit te trekken, voor zijn vij anden verslagen zouden zijn. Wij weten niet, of Adolf al die jaren zijn tuniek aangehouden heeft; wij geloven het reeds daarom niet omdat de Geallieerden Hit- Ier in de oorlogsjaren ongetwijfeld me nigmaal wat men nqgmt „een jasje hebben uitgetrokken" En nu, tien jaar later, hebben Stalin en Tito hun jasjes uitgetrokken en de mouwen opgestroopt om in bloedige tweedracht de eenheid van het commu nisme uit te vechten. Onder het motto, dat de beste eenheid vekregen wordt door zijn tegenstan der koud te maken. Vandaar de koude oorlog van Mos kou! Laten wij echter met even stalen ge zichten, als Stalin pleegt te zetten, zor gen, dat wij uiteindelijk tot Moskou kunnen zeggen: „Wat doe je in de kou"? En dat hebben wij in onze handen, als de „kou van Moskou" ons niet koud laat- ANALYST. De 7-jarlge G. de G. uit de Enslauer- straat te Amsterdam West geraakte gis terenmiddag tijdens het spelen in het water van de Kostverlorenkade en kwam door verdrinking om het leven. In het Noordzeekanaal is eveneens gistermiddag het lijk opgehaald van een 15-jarlge jongeman, J. B. uit de Vega- straat te Amsterdam-Noord, die was gaan baden zonder de zwemkunst mach tig te zijn. (Van onze Limburgse redacteur). In alle kerken en openbare kapellen van het Bisdom Luik is Zondagmorgen een brief van mgr. Louis Jozef Kerk- hoffs, bisschop van hot diocees, voorge lezen, welke betrekking had op de er kenning van de verschijningen van de H. Maagd Maria te Banneux. Aan dit herderlijk schrijven ontlenen wij het volgende: Zeer beminde Broeders, Herinnert gij u, dat wij verleden jaar in Banneux de eerste-steenlegging ge vierd hebben van een heiligdom ter ere van de H. Maagd? De opbouw van zulk een heiligdom is uiteraard het gevolg en de bekroning der plechtige erkenning van de eredienst van de Maagd der ar men. Een zó druk bezocht genadeoord eist een aangepaste kerk voor bedevaart gangers. Dit heiligdom zal toegewijd worden aan de Maagd der armen, Ko ningin van alle natiën. Deze titel zin speelt op de woorden van Maria: „Ik ben de Maagd der armen; deze bron is voorbehouden voor Mij; voor alle na tiën; voor de zieken". Het is ons inzicht, daardoor te tonen, dat wij waarlijk ge loven, dat O. L. Vrouw in Banneux verschenen is en er gesproken heeft. Deze, onze overtuiging brengt dan ook verplichtingen mee. Tweemaal reeds, eerst in 1942, daarna in 1947, hebben wij, weliswaar met zeker voor behoud de echtheid der verschijnselen van Banneux, officieel erkend. Thans na twee nieuwe jaren onderzoek en ge bed, menen wij in geweten, hare echt heid zonder voorbehoud te mogen en te moeten erkennen: wij bedoelen de echtheid van de acht verschijningen van O. L. Vrouw aan Mariëtte Beco op 15, 18, 19, 29 Januari; 11, 15 en 29 Februari en 2 Maart 1933. Zo we de ontworpen kerk van Ban neux aan de Koningin van alle natiën toe wijden doen wij dit om aan de bood schap en aan het verlangen van onze hoge Bezoekster te beantwoorden, om hul de te brengen aan haar Koningschap, om op de band te wijzen tussen Haar Be zoek en de toewijding van de wefcel.1 aan Haar Onbevlekt Hart. En kunnen wij beter de belangen dienen van alle om hun toekomst en hun veiligheid zo bekommerde volkeren, dan met hun har ten en ogen te richten naar de Moede*- van de Zaligmaker, Koningin van alle volkeren en Koningin van de Vrede? Het is dan ook wenselijk, dat alle natiën het hare zouden bijdragen tot de opbouw van dit heiligdom van Ma ria. waarborg van genezing voor de zieke volkeren en onderpand van in ternationale vrede en veiligheid. Wij hopen vast, dat dit zal gebeuren, en hebben vooral aan de H. Jozef de zorg toevertrouwd, deze nieuwe aardse woon voor Jesus en Zijn Moeder te bereiden. LUIK, 22 Augustus 1949. t LOUIS JOZEF, Bisschop van Luik. (Van onze speciale verslaggever). Een kleine duizend jonge katholieke vrouwen en mannen, het keurleger van de Jongeren-organisatie in de KVP, had de warmte niet geschuwd om geza menlijk hun taak in het politieke le ven te bezien. In het luisterrijke openluchttheater even buiten Amersfoort waren deze jonge mensen voor hun eerste landdag hijeen gekomen, die begon met een H. Mis onder de koepel van de hemel met het fraaie décor van hoog oprij zend geboomte, waarvan het stemmige groen werd gebroken door de uitbun dige kleur van vlaggen. Een startpunt tot grootse krachtsont plooiing en vernieuwde activiteit, zo karakteriseerde in een brief de partij voorzitter, de heer W Andrjessen, die wegens familie-omstandigheden verhin derd was, deze Landdag bij te wonen. In zijn openingswoord deed de heer Ad. Knaapen mededeling van een sym pathieke adhaesie-betuiging van de ka tholieke jongeren uit Luxemburg en na dat de vice-voorzitter, de heer M. de Bats de vlag had gehesen, hield de heer K. Bastiaenen een uitvoerige en enthou siaste rede, waarin de betekenis van het werk werd aangegeven en het program ma voor 1949/'50 belicht. Hij sprak van een barre noodzaak, die de jonge mensen drijft om aan politiek ie gaan doen, nu de jeugd zelf in de we reld 'n probleem is geworden en zij uit gesloten worden, waarbij hij het oog had op de onmogelijkheid voor velen om een gezin te vormen en 't roekeloos noemde, zoals sommigen over het Jonge leven oordelen De maatschappij onthoudt aan de jeugd de nodige sociale ruimte, aldus spreker Kan het anders, dat het vertrouwen van de jonge mensen in de politiek diep ge schokt is. Vaak gaat het er alleen om het gezicht voor de volksvertegenwoordiging te redden en dan spreekt men nog van offers. De ouderen weten niet altijd, hoe de orde, waarin wij leven, practisch in elkaar zit. Er wordt genoeg over ge- De Belgische minister van financiën, Liebaert, heeft op een persconferentie bekend gemaakt, dat met ingang van het vierde kwartaal van dit jaar, de directe belastingen ten laste van loontrekkenden met 16 procent zullen worden verlaagd. Bovendien zullen de belasting-vrijstellin gen voor grote gezinnen worden uitge breid (zie reeds ons blad van Zaterdag j.l.). Een algemene ontlasting zal voorts wor den toegestaan door opheffing van de 20 pet. opcenten op de bedrijfsbelasting. De loontrekkendên zullen reeds met in gang van de maand October van deze be lastingvermindering kunnen genieten. Daar de nieuwe belastingschalen echter niet tijdig gereed kunnen zijn, zal gedu rende een bepaalde tijd geen belasting heffing aan de bron geschieden. Voor de per maand betaalde werknemers zou de nieuwe maatregel neerkomen op een ver mindering met de helft tot van de maandelijkse inhouding aan de bron. Naar minister Liebaert verder mede deelde, zal de fiscale wetgeving zo spoe dig mogelijk worden herzien en zal ge streefd worden naar een fiscale gelijk heid, waarvan vooral de middenstand zal' profiteren. De liberale minister sprak tenslotte zijn vertrouwen uit in de positie van de Belgische frank. Hij wees er in dit verband op, dat de stijging in de bank- biljettcnomloop sedert 1948 ten bedrage van f 4.457 millioen ruim gecompen seerd wordt door de aanwas der Belgi sche activa in goud (fr. 3.333 millioen) en in vreemde munt f 1.169 millioen). theoretiseerd. Of hebben zij ons ver» keerd omtrent deze orde geleerd? In ieder geval is dit alles genoeg reden voor de jongeren om zelf aan politiek ta gaan doen en zij moeten bewuste dragers zijn van staatkundige idealen. Alleen de Kerk, aldus spreker, is steeds voor ons opgetreden. Het gaat echter niet aan om alleen critiek uit te oefenen; wij moeten ook creatief werken verrichten en tevens de fout bij ons zelf zoeken. De jongeren moeten mee ingrijpen ia het politiek* leven. De heer Bastiaenen besprak ook en kele concrete punten en wees op het ge vaar bij het overigens prijzenswaardig Europees federalisme, dat de zedelijke normen niet in de wet worden opgeno men Voorts noemde hij als punten voor het komend program verschillende so ciaal-economische vraagstukken met als richtsnoer het jongste Vastenamende- rnent, terwijl hij bij de bespreking van het vraagstuk van onze militairen het laakte, zoals onlangs in Den Haag de ge sneuvelden op grievende wijze voor de politieke wagen werden gespannen. „Onze taak in onze tijd Allereerst gaf prof. Gielen een schets van onze tijd met zijn bijzondere proble men ten aanzien van gezin, staat, school er organisatie. Wij moeten nu onze taak in deze tijd letterlijk verstaan en ons niet op het verleden blind staren en romantische dro men afwijzen, evengoed als pessimisms of cynisme. Spreker belichtte het wezen van de de mocratie, die helaas uitwassen kent en nooit tot verambtelijking mag leiden. Ook heeft zij tot een zekere machteloosheid geleid, wanneer 't erom gaat tegen ver derfelijke communistische invloeden op te treden. Een voornaam punt ter overweging was zeker hetgeen prof Gielen opmerkte over het gemak, waarmee wij spreken van het geen voor duizenden gedaan moet wor den, terwijl het ons individueel dikwijls moeilijk valt onze evennaaste te helpen. Als lichtpunt in deze tijd noemde hij oa. de geestelijke herleving in Frankrijk vanwaar initiatieven uitgaan, die op een werkelijk apostolaat lijken. Alles te zamen gedachten, die de deel nemers aan deze Landdag opnieuw voor hun taak hebben bezield en hen huis waarts deden gaan met een fris voorne men en vaste wil moedtg aan de vervul ling van hun idealen te blijven werken. Zaterdag is te Schalkwijk een merk waardig en droevig ongeluk geschied. Aan een voorbij rijdende autobus moest een kleine reparatie geschieden, waar voor gestopt werd voor een monteursbe- drijf. De 20-jarige G. van H. ging onder de wagen liggen om het euvel te verhel pen. Door een misverstand tussen hem en de chauffeur kwam de bus in bewe ging, waardoor v. H. ernstig gewond werd. Tijdens zijn vervoer is hij over leden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1