Conclusies van de volks telling 1 Branden op de Veluwe St. ide otorimio^ „Een verkiezingsstrijd is nog nooit Ten aanval tegen Tories en communisten Weer beschuldigingen Belgrado-Moskou Weerbericht R.T.C.-commissie bespreekt de financiële betrekkingen °k Bill met geld gewonnen Bejaarde caféhouder met zijn zuster slachtoffer van laffe roofoverval Finse staking een rode nederlaag 'iSTS. r.s DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nederlands godsdienstigheid in cijfers Gevaren in bos en liei nu zeer groot Brits vakbondencongres Gevecht aan Tsjechische grens SS-"™" w" Godsdienstcursus voor achttienjarigen f J. P. HUIBERS In ernstige toestand naar het ziekenhuis Officiële tekst van het protest bij de V.N. Wi fïste JAARGANG DINSDAG 6 SEPÏEMBER 1949 No. 21023 Een opname van de 34-jarige Belg, Ferdinand de Moulin, tijdens zijn geslaagde poging om Het Kanaal over te zwemmen. COUVEUSE-KINDJES De afgetreden Amerikaanse am. bassadeur m Nederland is met de „Nieuw Amsterdam" in Amerika aangekomen, waar hij aan boord werd begroet door <-ijn broer Bernhard Baruch. TWEE BOERDERIJEN DOOR BRAND VERWOEST GEEN HOUTBEPERKING MEER BIJ WONINGBOUW SÖJFS "SSÖ-yïïS; OOGOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOG0000090GGOOOOOOOOOOOOOO Voorgeschreven in het Aartsbisdom buiten ons Bisdom vjrtoewft J deerd Daar hoezeer hun belangstelling door ons ons dit ec er me moge dank, als tot ieder hunner wee de uiting van onze diep gevoeiuc persoonlijk gericht, te willen aanvaarden met de verzekering dat Wij in L gebed en in het H. Offer Gods b.,zo„dere Zegen over hen afbidden. HAARLEM, 3 September 1949. Bisschop van Haarlem. o Onverlaten haalden het hele huis overhoop Actie van Henri de Greeve vindt weerklank in tal van landen VERANDERLIJKE WIND BRAND TE TSJOENGKING SABOTAGE? NOG GEEN SPOOR VAN DE ARK VAN NOë DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 11.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. 7pP-P* LEO J- M- HAZELZ.ET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft in zijn mededelingen cijfers gegeven die het mogelijk maken ons een beeld te vormen van de verdeling van de Nederlandse bevolking op grond van haar kerkelijke gezindte. Deze cijfers zijn het resultaat van de volks telling die op 31 Mei 1947 is gehouden. Het was toen 17 jaar geleden, dat zulk een volkstelling had plaats gehad, daar de gebruikelijke telling die in 1940 had moeten gebeuren door de bezetters ge lukkig werd nagelaten. Het vergelij kingsmateriaal, waarover wij derhalve hier beschikken om vooruitgang of achteruitgang te meten, vinden wij dus in de cijfers van 1930. De bevolking van Nederland groeide in die 17 jaren van 7.935.565 tot 9.629.605 zielen, hetgeen een vermeer dering betekent van 1.694.040. In per centages uitgedrukt komt dit hierop neer, dat sinds 1930 ons volk met ruim een vijfde toenam (21.3 pet.) Het was te verwachten, dat deze toeneming van het aantal zielen in ons land voor de verschillende confessies ook een toeneming zou betekenen. Dit is inderdaad het geval geweest. De ab solute getallen van alle Kerken ver tonen met uitzondering van de Evange- lisch-Lutherse een vooruitgang. Uiter aard is deze voor de twee grote Kerken de Katholieke en de Ned. Hervormde Kerk het grootst. De Katholieke Kerk had een groei van 817.120, terwijl de Ned. Hervormde Kerk met 250.431 zie len toenam. Echter zeggen deze getallen weinig en moet onze aandacht vooral uitgaan naar de relatieve uitkomsten; m.a.w. men moet met elkaar vergelijken de percentages van de verschillende con fessies t.o.v. het geheel van de bevol king in 1930 met die van 1947. Percentsgewijze steeg het aantal ^ka^ de 2 millioen overigen over Zeeland en 8 boven-Moerdijkse provincies verdeeld tholieken in onze bevolking van pot. tot 38.50 pet. Dit betekent dus een stijging met 2.08 pet. of ls Moet dit cijfer »ns;5nhftt eerste het sl-chts teTOl'S^ Op.^ Sïfz'oi.SS, V» -.vjedea. v men late zich met misleiden. Het is niet gemakkelijk cijfers juist te interpreteren. Deze vooruitgang bijv. van het katholiekencijfer kan verschil lende oorzaken hebben en dus ook ver schillende betekenissen. Hij kan voort komen uit de expansieve kracht van het Nederlandse katholicisme. Hij kan ook veroorzaakt worden door de stilstand, resp. de relatieve achteruitgang van het aantal van hen, die tot andere gezindten behoren. Tenslotte zou hij in 'n samen stel van beide oorzaken zijn verklaring kunnen vinden. Daarbij komt nog, dat men in het al gemeen gesproken voorzichtig moet zij a met de cijfers van een volkstelling en ze slechts met zeer veel bedachtzaam heid mag aanwenden als graadmeter van het godsdienstige leven. Immers het feit, dat men zich bij een volkstelling opgeeft als katholiek, behoeft in het ge heel niet te betekenen, dat men ook in een nauw innerlijk verband staat tot deze Kerk. Velen, die in het geheel niet practiserend katholiek zijn, kunnen zich toch nog als katholiek hebben opgege ven. Dit voorbehoud in aanmerking ge nomen kan het toch zijn nut hebben onze gedachten over het voor ons lig gend cijfermateriaal te laten gaan. tie leert ons enkele belangrijke, ™sschl®" zelfs interessante feiten. blijkt volgens de cijfers dat - lieke Kerk niet alleen de grootste Kerk gebleven is, maar dat haar g streken van het land heeft plaats ge vonden. De toelichting tij de statistiek van het C.B.S. vestigt er deaandaent op, dat de katholieken sinds 1930 voor- al in Drenthe en Groningen een grotere plaats zijn gaan innemen Deze groei van het katholicisme in deze groten deels protestantse streken mag ons ver heugen, wijl wij daarin een bewijs mo gen zien van de expansieve kracht, die de Kerk tenminste daar bezit. Wij we ten immers dat het voor iedere minder heid altijd bijzondere moeite kost om zich te handhaven, laat staan vooruit te gaan. De ruggegraat van de Katholieke Kerk ligt van ouds in Brabant en Lim burg. Van de 3.7 millioen Nederlandse katholieken wonen er 1.7 millioen in deze twee zuidelijke provincies, terwijl zijn. Opmerkelijk is de relatieve achteruit gang van het Protestantisme in Brabant en Limburg. De absolute cijfers zowel van de Ned. Hervormde Kerk als van de Kerken op Gereformeerde grondslag vertonen weliswaar enige groei in de periode tussen '30 en '47, maar de rela tieve cijfers waardoor in casu wordt aangeduid, welk gedeelte van de Bra bantse resp. Limburgse bevolking pro testants is, laten bij beide protestantse groepen een vermindering zien, of zoa.s voor de zeer kleine gereformeerde groep in Limburg juist 'n gelijkblijven. De oorzaken van deze ontwikkeling zullen enerzijds liggen bij het grote kindertal van de katholieken in deze gewesten, waardoor dat van de prote stanten aanzienlijk wordt overtroffen. Anderzijds zal ook hier gelijk in de an dere provincies zich vooral bij de Ned. Hervormden het verschijnsel hebben voorgedaan van de afzakking van velen naar de onkerkelijkheid. Van deze on- kerkelijken heeft Brabant er 17 duizend terwijl Limburg er 8V2 duizend telt. Dit komt voor de twee zuidelijke provincies neer op een toeneming van de onkerke lijkheid in 17 jaar met 10.000. Hoeveel afgevallen katholieke Limburgers en Brabanders bevinden zich daaronder? Naar onze mening niet zo heel veel. Ook al doet hij gelijk het heet niets aan zijn geloof dan zal de Lim burger noch de Brabander zich moeilijk zo maar als onkerkelijk opgeven. D"5 meesten die zich in Brabant als onker- kelijken hebben opgegeven, zullen naar onze mening uit andere Kerken stam men of door immigratie in deze ga- westen gekomen zijn. Beschouwen wij de onkerkelijkheid in andere delen van het land dan blijkt deze het grootst te zijn in Noord-Hol land, vervolgens komt Zuid-Holland, waarna Groningen en Friesland volgen. Het dikst gezaaid zijn de onkerkelijken in Noord-Holland waar zij 34 pet. van de bevolking en in Groningen, waar zij 27 pet. van het inwonersaantal uitma ken. Dan komen Friesland (23 pet.), Zuid-Holland (21 pet.), Utrecht, Drenthe en Overijssel (ieder met 13 pet.), Gelderland (7,4 pet.), Zeeland (6,6 pet.) Brabant (1.5 pet.) en Limburg (1.3 pet.) Gerekend over het gehele land is ei- in de laatste 30 jaar een schrikbarende toeneming van de onkerkelijkheid u constateren met iets meer dan 9 pet. van de bevolking. Het percentage dat in 1920 nog 7.8 bedroeg was in 1947 opgelopen tot 17.04. Een van de meest in het oog sprin gende verschijnselen is dat parallel met deze toeneming van de onkerkelijkheid in ons vaderland in de laatste 30 jaar ook de Ned. Hervormde Kerk op beden kelijke wijze leegstroomt, zodat men ge neigd is verband tussen deze ver schijnselen te zoeken. Van een percen tage van 41.2 pet. in 1920 der bevolking liep deze Kerk terug tot 31.3 pet. in 1947. In tegenstelling daarmede handhaaf de de Gereformeerde zich, ja zelfs maken zij, wanneer men alle Kerken op gereformeerde grondslag bij elkaar voegt, 'n gedeelte van ons volk uit, dat meer dan één procent groter is dan net was in 1920. Twee bos- en heidebranden van aan zienlijke omvang zijn gisterenmiddag on half vier uitgebroken tussen Oldebroek en Nunspeet nabij de spoorlijn Amers- voort-Zwolle. Alle afdelingen van de bo«- en huisbrandweren uit de verre omtrek zijn uitgerukt om het vuur te bestrijden Ook militairen uit de legerplaats Olde broek nemen aan 't blussingswerk deel. Nabij het tweede militaire voertuigen- kamp te Stroe is eveneens de heide 'n brand geraakt. Bosbrandweer en militai ren bestrijden hier gezamenlijk het vuur. In de omgeving van Kootwijk kon gis terenmiddag na een uur ingespannen blussingswerk een heidebrand worden bedwongen. In verband met de zeer hoge tempera tuur en de grote droogte doet de com mandant van de bosbrandweren een drin gend beroep op allen, die bos en heide bezoekën om het gebruik van vuur ach terwege te laten. Roetzwarte rookwolken stegen Maan dagmiddag op boven de bossen van het landgoed „Bomia", dat aan Rijksweg 12 nabij station Driebergen ligt. Een vonk van een locomotief móet de kurkdroge heide langs de spoorberm aan de lijn Utrecht-Arnhem hebben aangestoken en in nauwelijks tien minuten tijds brandde een bréde strook bos langs die berm als een fakkel. De felle wind blies het vuur aan, dat zich in noordelijke richting een In het blad van de Kominform is een artikel verschenen van de hand van Ra don ja Geluboviseh, die eertijds JoegO" slavisch ambassadeur in Tsjechoslowakije was en daar thans als banneling vertoeft. In dit artikel wordt gezegd, dat „duizen den loyale communisten" in Joegoslavië gemarteld, uitgehongerd en op sadistische wijze vermoord werden in „concentratie kampen van Tito's politie". Het artikel spreekt het vertrouwen uit In het vermogen van de „ware" Joego slavische communisten „met gezonde idea len", de regering van Tito omver te wer pen. Een Amerikaanse militaire patrouille heeft Zondagavond een gevecht van 3 uur geleverd met onbekende geweerschutters, die vanuit de dichte bossen over de Tsjechische grens het vuur op haar open de aldus is d°or een woordvoerder van htl Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland meegedeeld. wet met Amerikaanse vergunning ver- srhifnende Duitse blad „Der Abend" be- w dst verscheidene Russische tanks vn°n het tvpe T-34 zijn gestationneerd bij van het typ ,;tieschool te Treptow in de een Duitse po van pujtsland. De tanks Russische ond laat in de stad zijn zouden Zond g andere zware gebracht, „tegehjk komst-.. wapens van Russiscne weg baande. Driemaal loeide de brand- sirene in Driebergen en als dat gebeurt op een dag, dat de zon verzengend brandt weten de mensen in Het Sticht wel, wat er aan de hand is. De vrijwillige brand weer van Driebe-gen deed haar best, maar kon alleen niet veel uitrichten. De burgers echter lieten zich ook niet on betuigd. Na ruim twee uur zwoegen, waarbij de blussers elkaar moesten aflossen, kon men zeggen, dat het gevaar voor uitbreiding bezworen was. Ongeveer 6 h-a. bos is verbrand. Met inspanning van alle krachten is het gisteravond gelukt de beide bosbranden tussen Oldebroek en Nunspeet tot staan te brengen. Toen waren circa lü ha. bos, meest 60-jarige dennen, in v-elker kronen het vuur gretig een prooi had gevonden, in vlammen opgegaan. Nog tot laat in de avond zijn de brandweren bezig geweest met het nablussen van het smeulende humus. Ruim de helft van de verbrande per celen behoort aan de gemeente Ermeio Het overige is particulier bezit. Te Stroe was men de heidebrand spoe dig meester e/i slechts een vrij gering op pervlak aan heide ging verloren. Te Oosterhout in de gemeente Aalberg ontstond gisterenmiddag door onbekende oorzaak brand in een schuur bij de boer derij „Rust en Vrede", eigendom van en bewoond door J. Breunisse, De vlammen sloegen over en spoedig daarop stond de gehele kapitale boerderij in volle vlam. De brandweren van Val burg en Nijmegen waren snel aanwezig, doch door de verre afstand duurde het geruime tijd eer water gegeven kon wor den. Dit had tot gevolg dat ook de nabij gelegen kapitale boerderij van J. Gram- ser werd aangetast en eveneens geheel verloren ging. Beide panden waren met riet gedekt. De daarin terecht komende vonken werden door de sterke wind aan gewakkerd en waren niet te blussen. Een tussenliggende woning, bewoond door twee gezinnen, die met pannen was gedekt kon worden behouden. Van de inboedels is slechts een gedeelte ge red. Vee is niet omgekomen omdat dit in de weide was. De verzekering dekt de schade. Nadat begin Juli de distributievoor schriften betreffende bouwhout waren ingetrokken, bleef nog de bepaling van kracht, dat per woning maximaal 10 m3 hout mocht worden verbruikt. Thans is ook deze laatste houtbeperkende maat regel bij woningbouw inge'rokken. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Het gisteren te Bridlington geopende 81ste vakverenigingscongres schijnt ge heel in het teken te zullen staan van de op komst zijnde algemene verkiezin gen. Een duidelijke aanwijzing, dat de labourpartij de campagne voeren zal onder het motto van volledige arbeids- zekerheid werd gegeven door de rede van Griffiths, de minister van natio nale verzekering, die de labourpartij op het congres vertegenwoordigde. Hij zeide, dat de voornaamste kwestie by de a.s. verkiezingen zijn zal, dat een ieder zijn baan èn sociale zekerheid zal hebben. Wat de oppositiepartijen ook doen mo gen, de labourpartij zal zich niet van deze politiek laten afwenden Wij verwerpen, aldus de minister, de tactiek van werkloosheid en wij verwer pen die van onzekerheid, maar sociale zekerheid mag niet beschouwd worden als een middel om behaaglijk te rusten, doch als een springplank tot nieuwe initiatieven- Hij waarschuwde de vakverenigingen, dat terwijl deze al hun krachten inspan nen, in de strijd voor hogere productie, teneinde de levensstandaard op peil te houden, de „kwade oude dagen" van de Toryregering zouden kunnen terugkeren. Het zal, zeide Griffiths een harde strijd worden Door haar successen heeft de labourpartij al haar vijanden tegen zich verenigd Wij zullen een machtige Tory- machine bij de verkiezingen tegenover ons vinden. De tegenstanderzal er op bedacht zijn, de regering te vernietigen en zij beschikt over het geld. Maar met geld is nog nooit een verkiezingsstrijd gewonnen en al geld, dat Lord Wool- ton heeft zal deze verkiezingen niet ten gunste van de conservatieven doen uit vallen. Geef ons, zeide de minister, een mil lioen mannen en vrouwen voor ieder millioen pond, dat de conservatieven tot hun beschikking hebben, want het zijn de mannen en vrouwen, die steeds sterker blijken te zijn dan het geld. Griffiths sprak ook over de uitgaven voor sociale diensten. De Tories, zeide hij erkennen thans, hoe belangrijk he: vakverenigingswezen is, maar hij waar schuwde het congres: dat indien de conservatieven weer aan de macht komen een van de eerste dingen, die zij doen zullen, hierin zal bestaan, dat zij de wet op de arbeidsgeschillen van 193/ opnieuw zullen uitvaardigen en de ar beiders terugvoeren tot een staat van lijfeigenschap". De minister doelde nl. op de wet, die in 1927 aangenomen werd na de grote algemene mijnwerkers- staking van het voorafgaande jaar en welke ruim twee jaar geleden door net tegenwoordige parlement ingetrokken werd. Sir William Lawther stelde vervolgens scherpe maatregelen in het vooruitzicht tot bestraffing van die arbeiders, die deelnemen aan onofficiële stakingen, die zo bijzonder talrijk zijn en welke het prestige van de regering bij de kiezers hebben ondermijnd, want één van de redenen, waarom zovelen vier jaar ge leden op labour stemden was, dat men verwachtte, dat onder een labourregering geen arbeidsmoeilijkheden zich zouden voordoen. Dat juist Sir William Lawther die waarschuwing uitte, is van bijzonder be lang, daar hij de leider is van de mijn werkers. Hij zeide, dat de tijd voor de vakverenigingen gekomen is. om zu.ke stakingen strafbaar te stellen. Verscheidene van de leiders van be langrijke vakverenigingen overwegen reeds ernstig in deze richting stappen te doen. De hele kwestie, zegt de „Daily Herald" correspondent te Bridlington, is acuut geworden sinds de waarschuwingen, die de laatste tijd door de spoorweg- en havenbesturen gericht zijn tot de stakers en waarin gezegd wordt, dat zulke sta kingen de grondslagen der collectieve arbiedscontracten volkomen ondermijnen. Welk nut heeft het, zeide Lawther, tijd te verknoeien aan het sluiten van zulke overeenkomsten met vakverenigingen, in dien zij zonder enige straf gebroken kunnen worden door de leden der ver eniging. Sir William Lawther zeide in zijn straf rede over de onofficiële stakingen nog, dat terwijl het stakingsrecht gehand haafd moet worden, de vakvereniging be ter en nuttiger methodes gevonden heeti, om arbeidsgeschillen te beslechten. Hij laakte bijzonder fel de communistische agitators, die verantwoordelijk zijn voor een groot deel van de moeilijkheden, die zich de laatste tijd in de arbeidswereld hebben voorgedaan. Feitelijk zouden we vandaag geen „Stormhoek" behoeven te plaatsen We hebben er gisteren nl. een van formaat gehad, en wel het verslag over de land dag van de Jongeren-KVP. Over het gesprokene zelf willen wij thans met geen woord reppen; iedere jongere, die ook maar even van goede wil is, zal het verslag immers woord voor woord in zich hebben opgenomen. Maar wel voe len we ons gedwongen nog even stil te staan bij een conclusie, welke werd ge maakt. Bij de conclusie nl„ dat jonge mensen onmogelijk buiten de politiek kunnen blijven staan, wanneer ze zich bewust zijn van de bittere strijd, welke dagelijks moet worden gestreden, om hun rechten te verkrijgen enhun plich ten te vervullen. Bij al het enthousiasme, waarmede we wekelijks op deze plaats voor de jeugd van leer trekken, komt steeds weer het sceptische gevoel, of ze het feitelijk wel waard is. Niet omdat we twijfelen aan haar recht op een spreekbuis, maar om dat we de overtuiging hebben, dat slechts weinigen het nut van bepaalde strijdmid delen beseffen; willen beseffen! De historie van onze jongeren-geschie denis schijnt immers helaas te gaan be wijzen, dat m veel te veel gevallen de jeugd niet zélf wil vechten, maar wenst, dat er voor haar gevochten wórdt. Neem als sprekend voorbeeld de Jongeren-KVP maar! In vele plaatsen (waartoe b.v. Rotterdam als zeer grote stad schande lijk genoeg ook hoort) bestaat geen Jon geren-KVP. Nooit geweest of in alle stilte overleden. In andere plaatsen, zijn wel groepen jongeren in een eigen poli tieke afdeling verenigd. doch kan het borelingske slechts dank zij de uiterste inspanning van enkele vuurvreters in het leven worden gehouden; couveuse-kindjes zonder krachten! Is het niet volmaakt logisch, dat de maatschappij tegenover haar jeugdige lidmaten zo stiefmoederlijk optreedt? Wie merkt er iets van een krachtig gezamen lijk optreden? Wie stuit op ieder terrein op een geduchte jongerenmacht? Wie bespeurt bij het minste of geringste, dat men al zeer spoedig op fel-verdedigde jongeren-belangen stuit? Het wordt haast vervelend, dat we het weer moeten herhalen, maar de jongeren zullen eerst georganiseerde, vurige en onvermoeid-strijdende jongeren moeten worden, willen ze resultaten kunnen boeken. Er is nog nooit een overwinning behaald, zonder dat er strijdrumoer is geweest en het is dit strijdrumoer, dat in te bescheiden mate weerklinkt. ROERGANGER. De „Borba", het orgaan van de Joego slavische communistische partij, beschul digde Maandag de sovjet-unie van het ver loochenen van de ware leer van Lenin, „r P°gen alle communistische staten „„nnnnnr. de vorming van nationale communistische staten geoorloofd was, mits zij tot stand t apTi herdGrlijk schrijven, dat in de in een Aartsbisdom is voorgele- kerken pegedeeld, dat wordt voor zen wordt ^stelling van een gods geschreven d achttienjarigen. Dit d.enstcursus ig31 zyn geboren, laar zullen zu, cursus deelne- voor het eerst aan fteel men. De cursus zal n maand be. sen tellen er wordt n g pasen. gonnen en hu zal duren Zijne Eminentie zaJ wenst, dat aan deze curs" ancjere pa- worden gegeven boven alle tochiël# jeugdibiiefluioottSi®11» i nn<; gouden Priesterfeest zijn Wij diep Bij gelegen ei v veje bewijzen van hartelijk mede getroffen door e onn fcanten mochten ontvangen. Gaarne leven, welke Wij f e ^nt zouden Wij onze goede oude doen QQQOQOQQOQOQQQQOQMSOOOOO(^OOOOOOOOOOOOOOOOQOOOQOOOOOO^ O Gisteravond, naar men aanneemt te De stakende Finse communisten staal een volledige nederlaag te wachten en een gevolg van hun actie kan wellicht i jwee bejaarde mensen, die dit café be- een onderzi l c in. j-i i__a i?:.,ni,.,n,nniirinrrcnar. n iiAn. AO 71-ia.ri?P 1 A11 a Iracton on 1; terzijde van het huis. Het is hem niet gelukt tijdig de deur te openen, want ook daar is hij opnieuw geslagen. Het staat nagenoeg vast, dat de mishandelin gen zijn toegebracht met de deksel van een gietijzeren kachel, die in stukken bij de achterdeur is teruggevonden. Buiten de deur is De H. neergezegen. De gehele nacht heeft hij daar gelegen. De vrouw lag toen nog in het café Te ongeveer zes zijn, dat het Finse vakverenigingsver- bond gaat breken met de door de com munisten beheerste wereldfederatie van vakverenigingen (W. F. T. U.), aldus seint A. P. uit Helsinki. De gedelegeerden van het verbond hebben de onofficieel stakende vakvere nigingen bevel gegeven de staking te be ëindigen, indien .ij lid van het verbond wensen te blijven Twee vakverenigin gen gaven onmiddellijk toe, de houtbe werkers en arbeiders in de voedselbe- omstreeks 10 uur, is in het café De Haan uur vanochtend is De H. bijgekomen. Hij op de hoek Bennebroekerweg—IJweg in wist een passerende jongeman te waar de gemeente Haarlemmermeer een wel j schuwen, die terstond de politie op de zeer lafhartige aanslag gepleegd op de hoogte heeft gesteld. Deze stelde direct twee bejaarde mensen, die dit café be- leen onderzeil in. heren De aangevallenen, de ca. 77-jarige j Alle kasten en laden in het cafe bleken heer De H en diens zuster werden zwaar opengerukt, zodat men aanneemt, dat gewond en ziin in de St. Mariastichtlng roof wel het motief van de dader moet gewona en i«n „a „„„raQef nt„„ niet Iron ,.,nrden vast te Haarlem opgenomen. Htm toestond is zorgwekkend. Over de toedracht van de overval ver nemen wij het volgende: Gisteravond bevonden zich omstreeks 10 uur drie personen in het cafe. Toen twee van hen vertrokken, bestelde de derde nog een glaasje bier De tieer De 1 H. moest hiervoor naar zun kelder. Toe zijn geweest. Nog niet kon worden vast gesteld wat is ontvreemd. De dader moet, naar de politie veronderstelt, ook ge wond zijn, minstens moeten zijn kleren onder het bloed zitten. drijven zijn gisteren aan het werk ge- terugkwam moet de bezoeker op hem «-room Unimn ov« ti r, ,,«»rTTO IrOnVlOl HtoTC ct O lr PTT J JlGITl met £01} hsrd gaan. Haven- en bouwvakarbeiders staken echter door. De officiële tekst van het protest, dat voorzien van de vele duizenden handteke ningen op initiatief van de zeereerw. heer Henri de Greeve, zal gezonden worden aan de Verenigde Naties, is als volgt vast- gesteld; Met nadruk protesteren ondergeteken den tegen de schending van de Goddelijke en menselijke rechten, waaronder de be volkingen die zuchten onder een commu nistisch regiem, te lijden hebben. Zij pro testeren in het bijzonder tegen de gods dienstvervolging, tegen de aantasting der menselijke vrijheid en tegen de onrecht vaardige geesteluke en lichamelijke kwel lingen welke deze regeringen systematisch in practijk brengen. Zij vestigen de aan dacht der Verenigde Naties op haar ver antwoordelijkheid tegenover God en. te genover alle volkeren. Het is de plich. der Verenigde Naties te bevorderen dat de Goddelijke en menselijke rechten m alle landen worden geëerbiedigd. Aan deze plicht beantwoordt ook de in de artikelen 10, 13 en 14 van het Charter omschreven taak van de Algemene Ver gadering. Zij geven uitdrukking aan hun overtuiging, dat terwille van de thans be staande verhouding met de betrokken sta ten, de bedoelde onrechtmatige toestanden niet mogen worden geduld. Daarom ver zoeken zij de Verenigde Naties haar plicht ten volle te vervullen en al het mogelijke te doen om een einde te maken aan de onrechtvaardige toestand in de betrokken landen. Moge God haar zegenen in de ver vulling jvan haar verantwoordelijke taak". Tot dusverre heeft deze actie een gun stige weerklank gevonden zowel ;n Neder land als in het buitenland. Z.Em. Kardi naal De Jong, evenals de Apostolische,In ternuntius, mgr. Paolo Giobbc en mgr. dr. Jan Olav Smit te Rome hebben zich be reid verklaard bovenvermelde tekst van het protestschrijven mede te ondertelce- De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Veranderlijke bewolking met hier en daar een regenbui. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Woensdag 7 September: Zon Op 6.00 uur; onder 19.15. Maan op 19.32; onder 5.42. De H.'s zuster, die te hulp snelde, werd eveneens geslagen en zakte zwaar ge wond en hevig bloedend ineen. De oude man heeft toen blijkbaar getracht e vluchten door zijn winkeltje aan de ach- en Volgens „Central News", het officiële persbureau van nationalistisch China, zijn twee communistische illegale wer kers ter dood gebracht, omdat zij schul dig zouden zijn aan het ontstaan van de brand te Tsjoengking, welke Vrijdag en Zaterdag JI. heeft gewoed en waarbij een duizendtal slachtoffers ls gevallen. Na een nauwkeurig onderzoek van vijf dagen aan drie zijden van de berg Ararat in Turkije is nog geen spoor van de ark van Noë gevonden. De Amerikaanse ar- chaeologische expeditie, die 4 man telt, is op haar post teruggekeerd maar zij hoopt de ark alsnog te ontdekken aan de noordzijde van de berg. Deze tocht zou heden, Dinsdag, worden ondernomen. De onderzoekers, vergezeld van 30 Tur ken en de correspondent van A. P., wa ren buitengewoon vermoeid. Zij hadden grote ontberingen doorstaan door gebrek aan vers water tengevolge van de hitte en de grote droogte. Noch in de lagere omgeving, noch op een top van 4000 me ter hoogte werd een spoor van de ars gevonden. Bill Odom, de houder van het snel heidsrecord van vluchten om de we reld, is gisteren bij de Amerikaanse nationale luchtraces te Cleveland om gekomen, toen zijn vliegtuig op een huis stortte, dat direct in brand vloog. Van de bewoners van het huis kwam een vrouw om het leven, terwiil een baby met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. De Katholieke jeugdbeweging met haar meer dan 100.000 leden heeft zich even eens bij het protest aangesloten. De financiële en economische commis sie kwam gistermiddag in de Lairessezaal bijeen voor haar tweede formele plenaire vergadering. De voorzitter van de week, mr. Indra Koesoema, voorzitter van de BFO-verte- genwoordiging in deze commissie, bracht verslag uit over de vier informele be sprekingen, welke in de afgelopen week plaats vonden tussen de voorzitter, de vicevoorzitter en een lid van elk der drie delegaties in de commissie; bespre kingen die tot doel hadden het gehele terrein te verkennen van de financiële en economische betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië. Dit verslag zal worden toegezonden aan de centrale commissie. Als resultaat van de besprekingen werd vervolgens een viertal sub-commissies ingesteld. De eerste sub-commissie heeft tot taak; de schuldverhouding te bestuderen en voorstellen te doen nopens de oplossing van deze aangelegenheid. De tweede sub-commissie is opgedra gen een onderzoek in te stellen betref fende zakelijke rechten als erfpachten, concessies, vergunningen, enz., verleend door de Nederlands-Indische regering (regering van Indonesië) na 1942 en daar omtrent te rapporteren. De derde sub-commissie heeft tot taak: - de bestudering van handelspolitieke en len te doen t.a.v. de in de toekomst op dit gebied te volgen gedragslijn tussen Nederland en de R.I.S. De vierde sub-commissie heeft tot taak: bespreking van de monetaire betrekkin gen tussen Nederland en de R.I.S., daar onder begrepen circulatiebankwezen en muntwezen. De bedoeling is dat de vier sub-com missies hierover zo spoedig mogelijk rapport zullen uitbrengen aan de ple naire vergadering. De gewichtige belangen Zoals gemeld, heeft de centrale commis sie van de RTC in haar vergadering van jj. Zaterdag bij de bespreking van de procedure omtrent het toelaten en horen van de minderheden en de „gewichtige belangen" besloten een subcommissie in te stellen, waarin elke delegatie een ver tegenwoordiger zal hebben, terwijl de Unci deelneemt volgens haar instructies. Deze sub-commissie zal de centrale com missie van advies dienen met betrekking tot het horen van de „gewichtige belan gen". Als vertegenwoordigers der delegaties in deze sub-commissie zijn thans aange wezen: voor de Nederlandse delegatie, prof. dr. R. D. Kollewijn, voor de Repu blikeinse delegatie: mr. A. K. Pringgodig- do en voor de BFO-delegatie: dr. Soe- monetaire verdragen, teneinde voorstel- parmo. Dr. A. Plesman, onder wiens leiding zich de pijlsnelle wederopbouw van ons nationale luchtvaartwezen heeft voltrokkenwordt morgen 60 jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1