Europese Raad te Straatsburg deed goed werk Weerbericht Verplichte verzekering tegen onvrijwillige werkloosheid Nederland blijve de vrachtvaarder tussen Europa en vrij Zuid-Azië buitenlandse nodig Indonesië heeft credieten Vrouw gedood bij vechtpartij tussen twee echtparen PROCES OM EEN ZWEMBROEK De R.T.C. in ruste De nieuwe bonnen Buurlanden hebben zorgen door de Chinese burgeroorlog DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Een nieuw hoofdstuk in de historie van het één-wordend Westen Kardinaal De Jong geefl f 25.000 De roofoverval in de Haarlemmermeer Sluitsteen van de sociale verzekering Meer kaas in de restaurants De „C.A. Banck' Jammerlijk exces van samenwoning NDER DE Noë's ark nog steeds niet gevonden ftste JAARGANGDONDERDAG 8 SEPTEMBER 1949 No. 2102S DROOG WEER CONNALLY FEL TEGEN TSJANG KAI SJEK voor Kath. Militair Tehuis op Deelen Dader gearresteerd Bij een bezoek aan Noord-Brabant het was gisteren de tweede dag waarop Koningin Juliana en Prins Bernhard weer door vele grote en kleine steden werden bejubeld hoort een Brabantse koffietafel en het was dan ook in de grote stal van een boerderij te Middelbeers dat het Koninklijk Paar daar aanzat. NEDERLANDER PLEEGT MOORD IN BELGIE Dr. SUMITRO OVER DE ONAFHANKELIJKHEID ZAANDAMS BURGERVADER DOLF HET ONDERSPIT W°ï p6t 3? een ander deel ook voor sloop verkocht Dit was met recht een vorstelijke ontmoeting. Bij haar bezoek gisteren aan het Brabantse Middelbeers laat H. M. de Koningin de schutters- koning van het dorp aan zich voorstellen. Lir.ks van H. M. de enige vrouwelijke burgemeester van Nederland, mevrouw Smulders. CENTRAAL SPANJE KRIJGT TEVEEL VAN HET GOEDE Na vier jaar absolute droogte DE KRUISDRAGING ROND DE WERELD Op weg naar Amerika DOORDRAAIEN NA DE „CEASE-FIRE"-ORDER Negentien Ned. militairen sneuvelden DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. t Directeur: J. KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST.TESSER O.P. LEO J- M- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Alg voorzitter Spaak straks met een laatste hamerslag het einde van de Advi serende Vergadering aankondigt (het Mi nisterieel comité is reeds weken geleden heengegaan), dan is daarmede tevens de eerste zitting van de Europese Raad te Straatsburg besloten. Overschouwt men thans het in de nieu- we hooidstad van de Westerse gedachte verrichte werk, dan valt de volle aan dacht niet op de eerste plaats op de toch zeer belangrijke „aanbevelingen" op veler lei gebied, welke de eindstreep zijn gepas- Sefl .Ongetwijfeld zal de Westerse we reld zich niet meer kunnen onttrekken san hetgeen bijv. over de mensenrechten is gezegd, maar de werkelijke betekenis van deze eerste Europese Raad ligt die per, en zal, als alle vooruitzichten niet bedriegen, een zeer sterke reactie op de Europese politiek, binnenlandse zowel als internationale, hebben. Hiermede willen wij allerminst bewe ren, dat reeds een Europese geest in de Adviserende Vergadering heeft geheerst Die mentaliteit was niet aanwezig en kon ook nog niet aanwezig zijn. Vooral niet, omdat in Straatsburg een verbeten strijd om de leiding tussen Engeland en Frank rijk werd gevoerd. Niettegenstaande de aanwezigheid van de impulsieve krachtmens Churchill, die, tot hij door ziekte werd verhinderd lan ger aan de debatten deel te nemen, sterk domineerde, heeft Engeland dit jaar de slag verloren. Het kon ook moeilijk anders, want één van de onder de opper vlakte woedende krachten was het door de naderende verkiezingen tot een hoogte punt opgedreven conflict tussen de Britse conservatieven en labours, ook in Straats burg. Of deze stad nu wel de juiste plaats was om er een nationale verkiezingscam pagne te voeren, met alle felheid en ver bittering welke een dergelijke onderne ming vooral in Engeland steeds kenmerKt, is een vraag, welke eigenlijk geen a woord behoeft. Feit is echter, dat Ch - chili daar de labours een genadeslag neen willen toebrengen. Of hij daarin g 8 is, zal voor een aanmerkelijk deel afhan gen van de resultaten, welke de thans te Washington begonnen financiële en econo mische besprekingen zullen afwerpen. Maar de onaangename principiële tegen stelling tussen Britse conservatieven en labours heeft de positie der Engelsen niet versterkt. Integendeel zodanig verzwakt, dat zij als de verslagenen uit Straatsburg terugkeren. Een der leidende Britse la bours, Crossmann. heeft het zeer juist en typisch gezegd: „Die eeuwige kibbelarijen (tussen labours en conservatieven) hebben tot noodlottig gevolg gehad, dat Engeland niet de leiding in de assemblée kon ne men. Die rol is toegekomen aan de Fran- en aan mannen als de Belg Spaak. Als Morrison en de chief labour whip, White- Isri'iv ten' dat zij die continentale ach- Wel eens zouden leren, hoe een ..parlement moet werken, dan ,21J nu de schok van hun leven KrrS* De continentalen bleken ïvinrrison ?ionals' en het team van ^■nvinciale?? zlch gevoeld hebben als P amateurs op een „Cup Final". Ntdtussen so^3? fel' even was de pe Engelse niet-s°cialisten. PTüfel over gelatn^ hebben er nooit enige er slechts één w ln hun gedachten- ££g toelaatbaar0 wereld moge- „i'nlistische. De telem? £aar was: een dat punt hebben ondervond' W-elke Zij ••fold de tweede sWt7 ^den' ls onge" st Straatsburg heeft °J their lives" feVh Nieuw-Europa gebracht6611 socialis" t""* Men moet zelfs zeggen^U^"? van vin de salon-socialist Spaak, geen InkT figuur van de partij een .enigszinsbeland rijke positie in de organisatie van de Ad" De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: In de nacht en ochtend plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag droog weer en gedeetelijk bewolkt met een matige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 9 September. Zon op: 6.04 uur, zon onder: ïg.io uur; maan maan op: 19.50 uur, maan onder: 8.05 uur. viserende Vergadering heeft gekregen. Zeer demonstratief heeft men hen zelfs overal, waar mogelijk, uitgesloten, om dui delijk aan te tonen, dat men van geen so cialistisch Europa wil weten. De ervarin gen, welke men met de Britse labour- politiek heeft opgedaan, zijn nu niet be paald geschikt om een nieuwe wereld on der die levensbeschouwing op te bouwen Daarmede raakt men ook het Duitse probleem, dat op de achtergrond van alle besprekingen te Straatsburg heeft gestaan. Vier jaar lang hebben de labours op een socialistisch West-Duitsland gespeculeerd. Het moet zo iets als de derde shock van hun leven geweest zijn, dat de Duitse so cialisten het niet tegen de Christen-demo cratische unie konden bol werken, deze het primaat moesten afstaan, terwijl een Adenauer zonder Schumacher de regering vormt. Zowel de Engelsen als de Fransen zou den Duitsland gaarne in de Europese Raad zien, waarbij de Fransen natuurlijk, tradi tiegetrouw, papieren waarborgen, dat het land democratisch zal zijn en blijven, wen sen. Maar de Fransen zien liever een meer naar het midden, de Engelsen een meer links georiënteerd West-Duitsland. Nu is het een feit, dat de Adviserende Verga dering niet over de toelating van Duits land mocht adviseren, omdat het ministe rieel comité dat punt niet op de agenda had geplaatst en daaromOrdnung musz sein. Maar er zijn tenslotte ook stil zwijgende adviezen. Maar niemand aarzelt over de vraag hoe men in werkehjkheid over de zaak heeft gedacht. Frankrijk: hoe eer hoe lie ver; Engeland: geen Duitsland in de raad dat al ie ?me relaties met Frankrijk wil onderhouden. Daarmede hangt ten nauwste de kwestie van de voorrang in Europa samen. Maar dat is eenTwistte nandarbwaa~aan WÜ zeker nog eens onze aandacht zullen schenken. ncTirfn Jff66? ^5kaarn' dat zulke problemen rf zijn bestaansrecht bewe- Europese Raad bestaat, en zal le ven. een nieuw hoofdstuk in de historie van het Westen. De Amerikaanse senator Tom Connally (democraat uit Texas) heeft generalissi mus Tsjang Kai Sjek er gisteren in de senaat van beschuldigd „zich uit de voe ten te hebben gemaakt met 138.000.000 dollar aan goud". Aalmoezenier Aarden, die het initiatief heeft genomen tot stichting van een Katholiek Militair Tehuis op Deelen bij Arnhem, heeft van Z. Em Kardinaal De Jong een schrijven ontvangen, waarin Z. Em. mededeelt aan het voorlopig be stuur een som van ƒ25.000 beschikbaar te stellen. Voorts heeft mgr W. Mutsaerts, Bis schop van Den Bosch, een bedrag van ƒ5000 beschikbaar gesteld, terwijl van de overige bisdommen ƒ2600 is toege zegd. een Dank zij de aanwijzingen van man. die dezelfde avond ook het café had bezocht, is de dader van de Maan dagavond gepleegde roofoverval in de Haarlemmermeer gistermorgen gear resteerd. Het is de 28-jarige T. G. uit Haarlemmermeer, die inmiddels een volledige bekentenis heeft afgelegd. G., voor de politie geen onbekende hij was reeds vroeger, voor een aantal diefstallen, met de justitie in aanraking geweest, werd gegrepen op een boer derij aan de Aalsmeerderweg, waar hij als arbeider werkte. In zijn woning vond de politie zijn met bloed bevlekte .kleren. Ook het geroofde geld is aangetroffen en in beslag genomen. Intussen vernemen wij, dat in de toe stand van de beide slachtoffers van de roofoverval enige verbetering is inge treden. Dezer dagen heeft de 52-jarige Neder lander A. de B. geboortig uit Tiel, die te Herstal (bij Luik) samenwoonde met een gescheiden vrouw, deze met vier revol verschoten gedood. Na de moord wilde De B. zelfmoord plegen, doch zijn revol ver weigerde. Hij heeft zich daarop ter beschikking gesteld van de politie van Herstal. Gisteren is in het ziekenhuis te Cam den een Jongen van 10 jaar overleden, die doör de oudstrijder Boward Unruh werd gewond. Hij is het dertiende slacht offer. De Eerste Kamer had nog iets in te halen- Het wetsontwerp Verplichte Ver zekering tegen onvrijwillige werkloos heid. Dat had de Tweede Kamer nog in het afgelopen zittingsjaar afgehandeld, maar de Eerste Kamer was er niet meer aan toe gekomen en dit moest toch wor den afgehandeld voordat het nieuwe zittingsjaar een aanvang zou nemen. En ook de Eerste Kamer was met deze sluitsteen van onze sociale verzekerin gen danig in haar sas, maar dat nam niet weg, dat er heel wat over gere deneerd werd, alvorens dit wetsontwerp zoals het er lag, door de Kamer werd aanvaard. mee? „begon met een redevoering van (Wrvi een uur van prof. Molenaar van de 3? toen was het hek natuurlijk toch ook C i?e senatoren moesten er hebben 3 hunne van zeggen en dat zelfs dat k- 00k dapper gedaan, zó moest komen?? w^d""18^" %V'M klaar mS%SSk r&er^t^toh'«i -f niet Na aldus op tal van detail-kwesties uit- voerig te zijn ingegaan wij stippen nog aan de mededeling dat naar de mening van de mmistër 1 Juli 1950 met de premie-betaling kan worden begon nen werd het wetsontwerp tenslotte na repliek van de heren van Lieshout, Molenaar en Schipper z.h.st. aanvaard. Met de bekende aantekening van tegen- stemming door de communistische heer van Santen. F. S. Tot dusver mochten de Horeca-bedrijven (hotels, restaurants, enz.) slechts bij het ontbijt kaas aan gasten verstrekken Thans mag in deze bedrijven ook buiten het ontbijt kaas worden verstrekt. In verband hiermede deelt het centraal distributiekantoor mede, dat de toewijzin gen X 428 en X 430 van de coupurekaar» XA en XB elk zijn aangewezen vooi- het betrekken van 50 (vijftig) rantsoenen kaas. Na de overdracht der souvereiniteit zal ons eerste werk zijn, het volk weer aan het werk te krijgen, dat is belangrijker dan het bouwen van economische lucht kastelen. aldus verklaarde dr. Sumitro Djojohadikusumo, financieel deskundige van de republikeinse delegatie, in een vraaggesprek. Wij zijn er ons van be wust, dat het eerste jaar van onze onaf hankelijkheid geheel zal staan in het teken van een worsteling om ons bestaan en het is aan twijfeï-Yonderbevig. of wij gedurende die tijd in staat zullen zijn. om zelfs maar een begin te maken met de uitvoering van herstelplannen Ons be langrijkste werk gedurende dit eerste jaar zal zijn het stimuleren van de voed selproductie en het importeren van vol doende hoeveelheden textiel en genees middelen om de meest nodige behoeften te dekken. Dr. Sumitro wees er op, dat het doel van de productie in het eerste jaar voornamelijk zal zijn gericht op de bin nenlandse consumptie en derhalve niet j zal leiden tot een vergroting van de export. Naar zijn mening zal het wel meer dan twee jaren duren, voordat de exporten uit Indonesië een flinke toeneming te zien zullen geven en wel licht wel vijf jaren voor de nieuwe staat zich zal kunnen verheugen in een uitvoersurplus. Het is volgens dr. Sumitro te verwach ten, dat Indonesië nog gedurende het eerste jaar van zijn onafhankelijkheid 'n dollarlening nodig zal hebben en in dit verband herinnerde hij er aan. dat er verleden jaar tussen Nederland en de Export-Importbank te Washington over een crediet van 100 ruillioen voor de reconstructie van Indonesië is onderhan deld, welk crediet echter niet is geopend tengevolge van de politieke onrust in In donesië. In Indonesische kringen wordt gehoopt, dat dit crediet het volgend jaar nog voor Indonesië beschikbaar zal zi|n, aangezien het zeer belangrijk zou bij dragen tot het winnen van de strijd om het nationale bestaan. Later zullen verdere- internationale credieten nodig zijn, maar de mogelijk heid om deze te verkrijgen, zal natuur lijk afhangen van het resultaat van deze strijd, zowel als van een gezonde financiële politiek van de nieuwe staat. De Indonesische econoom zeide, van mening te zijn, dat de economische be tekenis van Zuid Oost Azië voor West Europa in de naaste toekomst nog groter zal worden dan ze op het ogenblik reeds is. In dit verband merkte hij op, dat Ne derland binnen dit kader de vrachtvaar der zou kunnen worden tussen deze bei de belangrijke gebieden en dat bijgevolg de Nederlands-Indonesische unie, mits goed geleid en vrij van alle dwang, een brug zou kunnen vormen tussen West- Europa en Zuid Oost Azië. De heer Sumitro voegde daar echter met nadruk bij, dat zulk een ontwikke ling alleen mogelijk zou zijn. als Ne derland concurrerende voorwaarden zou kunnen bieden en als de samen werking wederzijdse voordelen zou op leveren. Omtrent het economische stelsel van de toekomstige republiek Indonesia Se- rikat merkte de heer Sumitro op, Jat overheidscontrole op het handels- en be talingsverkeer op zijn minst voor de Ko mende 2 5 3 jaar nodig zal zijn. Hij ver wacht nationalisatie van vitale bedrij ven, zoals openbare nutswerken en spoorwegen, maar niet van mijnen, olie velden e.d., die thans in particuliere han den zjjn. Het is mogelijk, dat in de toekomst concessies voor nieuwe projecten al leen zouden worden gegeven in de vorm van een gemengd bedrijf. Daar de bevolking van Indonesië met op hetzelfde niveau staat als Westerse volken zal het volgens dr. Sumitro nodig zijn. dat op economisch gebied de staat een grotere activiteit ontwikkelt, daarbij echter een ruim veld latend voor het particuliere initiatief. Hij is daarom van mening, dat het stelsel van „gemengde economie" de beste oplossing zou zijn voor de economische behoeften van In donesië. Maar gaat in hoger beroep (Van onze correspondent). De idyllische Kennemer gemeente Heemskerk heeft onlangs een deel van het Noordzeestrand ter hoogte van het dorp gepacht van het Domein bil Wijze van rustig en veilig verpozingsplekje speciaal voor kinderrijke gezinnen ea als kalm zitje voor een speciaal soort jiiet te uitbundige vacantiegangers. Zo dra het evenwel dit strandverblijf open stelde, probeerden er zich aldra ook lieden van meester te maken, die er „moderne" opvattingen wilden introdu ceren, waarvan de grotendeels Katho lieke Heemskerkers niet waren gediend en dus hiertegen een strengere politie verordening uitvaardigden. Dit was vele bezoekers van elders, speciaal uit _e Zaanstreek, niet naar de zin. De Zaanse burgervader W. Thomassen wierp zich op als een spreekbuis voor meer „vrij heid" eisende Zaandammers, die onder Heemskerk, dat door een mooie rijweg met de Zaanstreek is verbonden, wilden zwemmen. Onder het wakend oog van twee veldwachters begaf hij zich in een zwembroek gekleed op het verboden ge deelte van Heemskerk-strand in zee en liet zich uitvoerig verbaliseren, tenein de een proefproces uit te lokken. Gisterenochtend stond hij terecht voor de Haarlemse Kantonrechter mr. J. Ger ritsen, die het eerste deel van de aan klacht, n.l. „het nemen van een zeebad op een daartoe door B. en W. niet aan gewezen deel van het strand" nietig ver klaarde omdat jsen nu eenmaal geen „zwembad" kan nemen op „het strand". Anders stond het met de andere helft van het proces-verbaal n.l. „dat verdachte zich anders dan voorzien van behoorlijke bovenkleding, n.l. in zwembroek had bevonden op een daartoe niet door B. en W. aangewezen strandgedeelte". Dit oni- „ende.. verdachte niet, doch voerde aan at hij te goeder trouw was gaan baden, e geen nooit eerder verboden was. Hij even,wel °P een vonnis van de kantonreChter in soortgelijke -a. 1J op het ene deel van het strand met onzedelijk mocht genoemd met kon zijn. En dat arrest eindigde met conclusie van vrijspraak. Het O. M deel de deze „soortgelijke" opvatting niet en erkende het recht der gemeentelijke over heid tot het uitvaardigen van bepaalde verbodsbepalingen. Hij eiste dan ook een dag voorwaardelijke hechtenis. De kan- tonrechtf- was het hier geheel mee eens en veroo-„eelde de heer Thomassen tot 6 of twee dagen hechtenis! „Dan ga ik in hoger beroep! verklaarde de burgemeester!" Wat ook precies de bedoeling was van de kantonrechter. V) Naar wij vernemen, is het Zweedse stoomschip „C. A. Banck", dat vijf maan den op het Bloemendaalse strand heeft gezeten, 28 Juli j.l. werd vlot gesleept en thans aan de werf ligt van de Amster damse Droogdok Mij. te Amsterdam, voor sloop verkocht aan de N. V. Frank Rijs- dijk s Industrieele Ondernemingen te Hen- drik-Ido-Ambacht. (Van onze correspondent). In de nacht van Dinsdag op Woens dag heeft in een woning te Maastricht een bloedige vechtpartij plaats gehad tussen twee samenwonende echtparen, die tot verschrikkelijk gevolg had, dat de vrouw van een der echtparen is overleden, terwijl haar man ernstig aan het hoofd werd gewond. Sinds lang boterde het niet al te be3'. tussen de echtparen W. K. en D. F., die beiden een perceel in de Antoniuslaan ir. Maastricht bewoonden. Gisternacht kwam het tot een uitbarsting. Toen het echt paar W. K. te omstreeks kwart over één thuiskwam, is het na een korte woorden wisseling de slaapkamer van het echtpaar U F. binnengedrongen. Een veehtpanij ontstond, waarbij de man D. de man W met een zwaar breekijzer ernstig aan het hoofd verwondde. De echtgenote van D., Boven midden Spanje heeft een hevig onweer gewoed, dat gepaard ging met zware regens, hagelbuien en stormwin den en grote schade aanrichtte. In Ma drid vielen hagelstenen ter grote van eieren. In Sixuenza, 64 km. t. n. van Madrid, waren de hagelbuien nog he viger. Hier vielen stenen ter zwaarte van bijna een half pond. De ondergrondse in Madrid stond Dins dagavond een half uur stil om het water uit de gangen te pompen. Veertig dorpen ten Oosten van Madrid zijn geisoleerd door ondergelopen wegen en verbroken telefoon- en telegraafleidingen. De scha de in dit gebied wordt geschat op 70 mil- lioen pesetas. Het meest hebben de wijn gaarden en olijftuinen te lijden gehad. Met dit noodweer is een einde geko men aan de droogte, die vier jaar in dit gebied heeft geheerst. Er zijn geen slacht offers gemeld. die intussen een broodmes in de keuken had gehaald, bracht hiermede de echt genote van W. zulke ernstige steekwon den toe, dat deze vrijwel onmiddellijk daarna is overleden. Het echtpaar D F. werd nog dezelfde nacht gearresteerd. De man W is in zeer ernstige toestand in het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht opgenomen. Ook het stoffelijk overschot van zijn vrouw is hiernaar overgebracht. Het houten kruis uiit Jeruzalem, dat rond de wereld wordt gedragen, is Dins dag aan boord gebracht van de Canadese oceaanvaarder „Empress of France". De pelgrimstocht zal in Canada worden voortgezet en het kruis zal achtereenvol gens door Canada, de V.S-, Mexico, Bra zilië, Argentinië, Chili, Peru en Ecuador worden gedragen, en daarna terug naar Californië en Vancouver, vanwaar het per schip naar Australië zal worden ver voerd. De „Empress of France" vertrok giste ren naar Canada. 300 passagiers en leden van de bemanning zullen 's nachts bij het kruis bidden. De Belgische Benedictijn, dom Thomas Becquet, een directe nazaat van de H. Thomas a Beckett van Canter bury, die de pelgrimstocht heeft georga niseerd, maakt deze geheel mee. Het kruis wordt gedragen door vrijwilligers. Bij een stemming in de Veiligheidsraad over fle toelating van Nepal als lid der V.N., heeft de sovjet-unie voor de Ji-vte maal van haar vetorecht gebruik ge maakt. Negen landen stemden voor, de sovjet-unie en de Oekraïne tegen. Wat een „moord-weertje" voor Sep tember hé. Ondanks dat de „r" in de maand zit, behoefden wij in de eerste dagen van September niet te rillen en volgens de weerkundigen, die het een en kel keertje wel eens raden, blijven wij nog even er warmpjes inzitten. Het heeft er de schijn van, dat Moskou alle kou ingepikt heeft voor zijn koude oorlog, zodat de Russen met onze kou mooi weer spelen en ons in het zonnetje proberen te zetten. Die lui kunnen nu letterlijk alles gebruiken; om er koud van te wor den! Het zal de Indonesiërs in Den Haag anders wel deugd doen, dat de tropische sfeer zo'n beetje vaardig is geworden over Nederland. Neen, wij, Nederlanders zijn de kwaadste niet; wij kunnen best de zon in het water zien schijnen. Wai dat betreft, kunnen de Indenesiërs de zaak gerust van de zonnige zijde bezien. Maar nu wordt het blijkbaar werken geblazen in het zweet des aanschijn?. Tenminste op Woensdag geen vrij meer voor excursies; daarvoor blijft de Zater dag nog slechts over Voor de deelnemer? aan de conferentie geen zonnig vooruit zicht. Willen zij echter de zon opzoeken, dan zullen zij dienen aan te pakken om weer zo spoedig mogelijk de zon tege moet te gaan door de lucht naar Indone sië. Want over enige tijd wordt er hier zoveel kou geproduceerd, dat Moskou alles niet meer kan afnemen, zodat de kou zal „doordraaien". Dus doordraaien aan de Ronde Tafel! Komt, heren, laten wij het verschil sa men delen. Rekent er maar niet op, dat Indonesië wegens gebrek aan belangstel ling zal „doordraaien". Daar is altijd Moskou nog; dat kon bij alle kou best Vat Aziatische warmte ge bruiken. Wat graag! ANALYST. (Van onze redacteur) De R.T.C. is gisteren in ruste geweest. Bijna alle gedelegeerden, onder wie vele prominenten zijn naar Twente getogen om daar de beroemde Nederlandse tex tielindustrie te bestuderen. Maar het is de laatste Woensdag, welke aan dergelijke excursies zal worden be steed. De Centrale Commissie heeft n 1. besloten, dat van nu af aan hard zal worden doorgewerkt, om de conferentie zo spoedig mogelijk tot een vruchtbaar resultaat te brengen. Slechts de Zaterda gen zullen voortaan nog voor dergelijke ontspanningen beschikbaar worden ge steld. Dit wijst er op, dat het voorbereidende werk langzaam aan achter de rug is. en dat de conferentie op volle toeren kan gaan werken. Dat blijkt ook uit het feit, dat er plannen zijn gemaal 0-1 pers _n publiek eindelijk! van betere voor lichting te dienen. Er zullen derhalve concrete kwesties met concrete plannen worden behandeld. Het tweede stadium der R. T.-besprekingen breekt aan. Nederlandse troepen niet uit Midden-Java Naar aanleiding van enkele berichten, die de laatste dagen hebben gecirculeerd over plannen tot terugtrekken van de Nederlandse troepen uit enkele delen van Midden-Java en in het bijzonder uit Su- rakarta, deelt een woordvoerde van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen ons mee. dat de Nederlandse regering zich strikt zal houden aan de bepalingen van de gesloten overeenkomsten, zodat van een dergelijke terugtrekking van Ne derlandse troepen geen sprake kan zijn. Voor het tijdvak van 11 t.m. 24 Sept. zijn de volgende bonnen aangewezen. Voedingsmiddelenkaarten 909. 801 Vlees (A,B,D,) 100 gram vlees. 302 Vlees (A.B.) 300 gram vlees. 303 Vlees (D) 100 gram vlees. 306 Algemeen (A.B.) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 812 Algemeen (B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 307 Algemeen (A, B) 125 gram koffie. 314 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Bonkaarten ZA, ZB, ZE, ZD, MD, MF, MH 909. Bijz. arbeid a.s. moeders en zieken. Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter Z. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 9 September worden gebruikt. De bonnen 285, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293 295 296 297 298 en 299 Algemeen kunnen worden vernietigd. De totale verliezen der Ned. Strild- krachten in Indonesië sedert het ingaan van de order tot staken der vijandel :k- heden op Java en Suma'ra tot 1 Septem ber zijn gestegen tot 19 doden. 55 ge wonden en 2 vermisten aldus wordt uit gezaghebbende Nederlandse bron ver nomen. Voor het ingaan van deze order be droeg het aantal doden gemiddeld 30 per week. De expeditie, welke sedert 1 Septem ber de Ararat-berg exploreert, op zoek naar Noë's ark, heeft aanvallen van moe deloosheid. Het regent op de berg, het is er zeer koud. Geen prettige omstan digheden voor een expeditie-tocht. Als de Turkse journalisten, die de expeditie van de Amerikaan Aaron Smith vergezellen, de mening de.- ex- ploratoren vertolken, is er geen hoop meer. ..Geen hoop meer, dat men de overblijfselen van de ark van Noï op de berg Ararat, in Oost-Turkije, zal vinden", schrijven zij. Prins Viwatsjai Tsjaijant, de Siamese minister van financiën, die thans een bezoek aan Engeland brengt, heeft ver klaard, dat Siam bevreesd is voor directe agressie van het communisme van China uit. „Het Siamese leger ls zeer klein en niet goed uitgerust. WU beschikken zeer zeker niet over vol doende strijdkrachten om een inval te weerstaan", zo zeide hy. „Indien er een aanval op Siam onder nomen wordt, zullen wij om hulp moe ten vragen en ik hoop, dat wij die van Engeland en Amerika zullen krijgen, daar onze belangen de hunne zijn". Birma ziet zijn toestand minder som ber in. Maoeng. de minister van buiten landse zaken, verklaarde gisteren, dat de landen van het Britse gemenebest Birma van wapenen zullen voorzien. Binnenkort, wanneer de wapenleveran ties zijn aangekomen, zal Bi-ma voldoen de zijn uitgerust om zichzelf te verdedi gen tegen eventuele communistische agressie van Joennan uit. Blijkens berichten uit Saigon, zullen de Franse t-oepen, die de Indochinese grens met China bewaken, moeten terug trekken om botsingen met Chinese rege ringstroepen, die voor de communisten vluchten, te vermijden. De Franse strijd krachten aan de grens zijn slechts 30.000 5 50.000 man sterk en zouden niet in staat zijn de 300.000 man Chinese troepen, die in de provincies Kwangtoeng en Kwangsi door de communisten met om singeling bedreigd worden, tegen te hou den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1