Een groot Europa redt de vrede Spaak vraagt stoutmoedigheid De Nederlands-Indonesische onderwerp van discussie Unie Worden ook de abonnementen op tram en bus duurder? LOONSTOP GOEDGEKEURD Joego-Slavië krijgt dollars Democratisch West-Duitsland heeft weer een Parlement W eerbericht Tsjechische priesters wijzen de Praagse Kerkwet af MET VIJF GULDEN DE HALVE WERELD ROND Op de IRIBUNE De loon- en prijs politiek DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het Europese Parlement is nu duurzaam georganiseerd Vriendscliapstrein komt naar Nederland Moeder verdronk baby Nog steeds nevelgordijn rond R.T.C. De Britse vakbeweging Politiek inzake winsten en prijzen bestendigd Twee Ned. studenten liftten door Europa De Gottwald-regering tracht hen met Judas-penningen te verlokken fflste JAARGANG VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1949 No. 21026 Telefonisch van onze Parijse correspondent) e° Regering overlegt met Stichting van de Arbeid Vijf jaar gevangenisstraf geëist ",U De jubilerende Amsterdamse Brandweer gaf gisteravond spuit- demonstraties in de Boerenwetering tegenover het Apollopaviljoen, waarbij de waterstralen verlicht waren. T.g.v. de vijfde herdenking van het begin der spoorwegstaking in Nederland, zal 17 September de intergeallieerde vriendschapstrein een bezoek brengen aan Nederland. De trein bevat een verzets- tentoonstelling- en een bioscooprijtuig, en zal een tournee maken, waarbij een vijftiental stations zal worden bezocht. Een doorkijk in een der rijtuigen. Sultan Hamid over Borneo Sultan Hamid, het hoofd van de daerah WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR West-Duitsland heeft weer een Parlement. In Bonn, de spiksplinter nieuwe hoofdstad van de drie Westelijke zones, werd het, zoals gisteren uitvoerig gemeld, geopend. Overzicht van deze plechtigheid in de Bondsraad, het „Hogerhuis" van de nieuwe West-Duitse democratie. KWESTIE VAN GOODWILL De katholieke geestelijkheid in Tsjechoslowakije heeft gisteren tot de door de communisten geleide regering de duidelijke waar schuwing gericht, dat zij zich zal verzetten tegen alle pogingen om haar en de Kerk onder de heerschappij van de staat te brengen. Zeventig procent van de geestelijkheid heeft thans reeds protestbrieven ondertekend tegen het voornemen van de regering tot uitvaardiging van een wet, volgens welke de staat de algehele controle over de kerken zou verkrijgen. De actie is nog niet be ëindigd en men verwacht, dat op een enkele uitzondering na de gehele geestelijkheid het protest zal ondersteunen. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd ln het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0 32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST.TESSER O.P. LEO J- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Jn een met plechtige nadruk uitgesproken, door de ganse ver gadering staande aanhoorde korte rede, heeft de heer Spaak heden nacht omstreeks 1 uur de eerste assemblee van de Europese raad gesloten. Hij zeide, dat de dag een belangrijke datum is geworden in de geschiedenis van Europa, dat voortaan Europa zijn parlement heeft en dat het bewijs is geleverd, dat de Verenigde Staten van Europa mogelijk zijn. Op de zittingsperiode terugziende, zeide de voorzitter, dat als het somwijlen de schijn had, dat de vergadering te beschei den is geweest, zulks een gevolg was van het zoeken naar overeenstemming en dat tegen alle verwachtingen in met onge kende snelheid beslissingen zijn genomen, waarvoor t.a-v. de ideologische en poli tieke meningen wederzijdse offers moesten worden gebracht. Hij wees er op, dat b.v. op economisch gebied een eenstemmigheid is bereikt, als nimmer te voren. Grondslagen zijn ge legd op politiek en zedelijk gebied, het- j.ff" 1 groots betekent voor de verde kt11® Van Europa en de christelijke be- scnaving of het humanisme, waaraan de fj opese landen gehecht zijn. Een groot JMiropa redt de vrede. Thans moedig Voortwerken! maande hij en hij besloot Zijn lofspraak, die tevens een woord van dank was voor aller medewerking en in schikkelijkheid, met de uitroep: Stout moedigheid. stoutmoedigheid, altijd stout moedigheid! Zo eindigde de lange dag in grote geest drift, die niettemin overschaduwd werd door het verloop der zeer moeilijke dis cussies, die van 's ochtend 10 uur tot mid dernacht de assemblee in spanning had gehouden. De Europese raad Is nu duurzaam georganiseerd. Europa krijgt een supra nationaal gerechtshof voor de bescher ming van de rechten van de mens. Jammer genoeg voorlopig voor een te beperkt aantal rechten. Minister van Zeeland, voorzitter van het comité van ministers, die de laatste zitting heeft meegemaakt, heeft in een persconferentie kunnen wijzen op de eendrachtige samenwerking van het mi nisterscomité en de assemblee. De beslis singen der assemblee en haar recomman daties zullen reeds in de loop van Octo ber de ministers doen bijeenkomen, om uitvoering te geven aan de door de assem blee geuite wensen. Reeds heden komt de grote permanente commissie, in welke voor Nederland Serrarens en v. Kieft zitting hebben, bijeen, om haar werkdijze afSi I, stellen. Dat alles gaat van heden het i UroPese gedachte tot daad maken: VnrïrJ*211 grote overwinning voor de Pf®? Beweging" en het is het gevolg vinv dl- bereidwilligheid tot samenwer- rienh'eid m?ven alle ideologische verschei- hrt debat (n^ ÏÏg Was aangevangen met bet deoa* over het prachtige rapport Telt- gen, namens de juridische commissie uit gebracht over de toepassing van de rech ten van de mens. Dat rapport gaf in de ee-jSj6 P-?ats een lijst van rechten, die on middellijke bescherming vragen, door de instelling van een Europees hof van justitie, waarvoor gemeenschappen en individuen, die laatsten als de rechtsmid delen in het eigen land zijn uitgeput, recht kunnen zoeken. De lijst van rechten, die voorgesteld werden, telde twaalf punten, o.a. de vei ligheid van persoon, de vrijwaring voor slavernij, bescherming tegen willekeurige gevangenneming en verbanning, de vrij waring voor willekeurige inmenging in het private leven, het gezin, het domicilie en de briefwisseling, de waarborg van vrijheid van gedachte, geweten en gods dienst, meningsuitdrukking, vereniging en syndicale organisatie en nog drie arti kelen. die tot een zeer fel debat hebben geleid De punten 10. 11 en 12 betroffen n.l. het recht van huwelijk en van het stichten van een gezin, overeenkomstig art. 26 3e par. van de verklaring van de Verenigde Naties, welker noodzakelijkheid door het nazisme zo schreeuwend duidelijk was aangetoond. Verder het ouderrecht in de opvoeding .en zijn voorrang en tenslotte het recht van eigendom. Lord Layton wilde drie punten van de lijst geschrapt zien. Na een prachtige ver dediging van Teitgen, Reynaud en vele anderen werd de schrapping afgewezen. Naar wij vernemen, is de interdeparte mentale commissie voor de loon- en prijspolitiek, onder voorzitterschap van mr. dr. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het ministerie van sociale zaken, na mens de regering in overleg getreden met de Stichting van de Arbeid over de in de naaste toekomst te volgen politiek ten aanzien van de lonen en de prijzen. Het laat zich aanzien, dat de bespre kingen enige tyd in beslag zullen nemen Op 17 September komt de „ïntergealli- eerde Vriendschapstrein" naar Neder land. Deze trein is door de Belgische spoorwegdirectie ter beschikking gesteld van de Association Interalliée des Résis- tants du Rail, welke vereniging hulp wil verlenen aan de spoorweggezinnen, waar van de vader tijdens spoorwegverzets acties het leven verloor. Zij richtte de trein in met het doel daarmede voor deze hulpverlening gelden in te zamelen. De trein startte zijn loop door West- Europa in Luxemburg, verbleef geruime tijd in Frankrijk en België en zal thans, met ingang van de vijfde herdenkingsdag van de spoorwegstaking op 17 September aanstaande, enkele maanden op 16 ver schillende stations in Nederland spoor- mannen en -vrouwen en buitenstaanders de gelegenheid geven kennis te nemen van de symbolische uitbeelding van het verzetswerk in spoorwegkringen gedu rende de afgelopen oorlog. De trein bestaat uit 4 rijtuigen, drie tentoonstellingsrijtuigen, waarvan één Nederlands rijtuig, deels door de N.S en deels door de Stichting '40'45 ingericht en een bioscooprijtuig. Voor de Haarlemse rechtbank stond gis teren een 26-jaxige IJmuidense fabrieks arbeidster terecht, die ervan beschuldigd was in Februari j.l. haar dochtertje van tien dagen door verdrinking om het le ven te hebben gebracht door het in het Noordzeekanaal te werpen.- Verdachte bekende. De ongehuwde moeder, die reeds een eerste kind heeft dat door pleegouders wordt opgevoed, was in Februari van het academisch ziekenhuis, waar de geboor te had plaats gehad, naar IJmuiden ge reisd waar zij in pension was. Zij heeft het kind eerst bij kennissen gebracht en het daar dezelfde dag weer opgehaald, waarna zij in een wanhoopsstemming. naar het kanaal is gegaan. Zij heeft het kind in het water gegooid en is blijven wachten tot het kindje gezonken was De officier van justitie, mr. B. v. d. Burg betreurde het dat er geen jeugdge vangenis voor vrouwen bestaat, waarin verdachte zou kunnen worden heropge voed Hij eiste Vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. -t Dezer dagen heeft de Algemene Bond van Forensen aan de minister van Ver keer en Waterstaat een bezwaarschrift overhandigd in verband met de verho ging der abonnements- en trajectkaarten- prijzen der Nederlandse Spoorwegen. Hierin wordt naar voren gebracht, dat in het najaar 1947 door de regering, ter voorkoming van eeh derde loonronde en van een toenmaals dreigende devaluatie, een oproep heeft gericht tot het Neder landse bedrijfsleven om mede tfe werken aan het tot stand brengen van een prijs verlaging op grote schaal. Toen hebben o.m. de Ned. Spoorwegen een verlaging van 15 pet. der prijzen van abonnemen ten en trajectkaarten afgekondigd, in gaande 1 Januari 1948. (Telefonisch van onze Londense correspondent). Het vakverenigingscongres te Brid lington heeft na zeer scherpe debatten over de economische crisis gisteren met 6.485.000 tegen 1.038.000 stemmen beslo ten, haar politiek betreffende winsten, prijzen en lonen te bestendigen. Dit wil zeggen, dat men pressie zal blijven uit oefenen om winsten en prijzen, waar dit mogelijk is te verlagen. In het'bijzon der zal aandacht geschonken worden aan de verlaging van de buitensporige marges, welke tot het opvoeren van prij zen en winsten bijdragen. Wat lonen aangaat is het vakvereni- Eingscongres van oordeel, dat er een ma tigende invloed moet blijven worden uit geoefend op looneisen en dat loonsver hogingen alléén gerechtvaardigd zijn on der de tegenwoordige omstandigheden voor de lager betaalde arbeiders of in Verband met hogere productiviteit. Het rapport naar aanleiding waarvan de debatten gisteren plaats hadden, legt er de nadruk op, dat het misleidend zou zijn te menen, dat ingrijpende prijsver lagingen of algemene loonsverhogingen op het ogenblik verwacht kunnen worden. Maar zowel het rapport als de secretaris generaal Tewson, die het rapport gis teren inleidde, geven beloften dat de Raad der Vakverenigingen al het moge lijke zal doen, om de levenskosten te ver minderen. De oppositie kwam voornamelijk van de zijde van een groep kleine vakver enigingen, onder leiding van de bond der electriscne bedrijven. De door deze ver eniging ingediende resolutie tot instelling van controle op de winsten en vrijheid tot het voeren van actie tot algemene loonsverhoging werd met overweldigende meerderheid verworpen. Tijdens de de batten bleek veel ontstemming te bestaan over de hoge winsten, die door de indu strie gemaakt worden, een ontstemming, die ook gedeeld werd door sprekers die de voorstellen van de Algemene Raad steunden. Tewson de algemeen secretaris, slaagde er in, het denkbeeld van een wettelijke controle op de winsten vol komen van de baan te schuiven en zei met nadruk, dat er geen practisch alter natief is op de thans door de Algemene Raad der Vakverenigingen gevoerde po litiek, welke in overeenstemming is met de feiten. Groot was de teleurstelling toen eind Augustus deze prijsverlaging ongedaan werd gemaakt. Een der argumenten van de Spoorwe gen, was, .dat 80 pet. der abonnements- en trajectkaarthouders hun kosten vergoed krijgen en dus het bedrijf de kosten be taalt. Navraag bij een aantal grote bedrij ven door de Alg. Bond van Forensen bracht echter aan het licht, dat integen deel 80 pet. zelf hun kosten moeten be talen. Daarnaast merkt de Bond op, dat een buitengewone verbetering der service der Spoorwegen mogelijkerwijs een verho ging had kunnen rechtvaardigen, doch dit is voor alle trajectkaarthouders wel allerminst het geval. Op alle forensen trajecten hebben de treinen zeer onvol doende plaatsruimte, staan van een groot deel der reizigers komt veel voor, zodat zeer zeker niet een beroep op een grotere service door de spoorwegen een argument kan vormen voor een prijsverhoging. Van de zijde van Bus- e Tramonder nemingen wordt etpi prijsverhoging overwogen. Het voorbeeld van de Spoorwegen geeft reden om aan te ne men, dat de minister ook daar geen bezwaar tegen zal hebben. Indien het bovenstaande niet voldoen de reden geeft om de ministeriële beslis sing te herroepen, aldus besluit de Bond het bezwaarschrift, zou het dan geen aan beveling verdienen om goedkopere abon nementen en trajectkaarten in te voeren, welke op Zon- en feestdagen ongeldig zijn. (Van onze redacteur). Nog steeds blijven de vorderingen ter R. T. C. welke volgens de Haagse correspondent van de „Chris tian Science Monitor", Daniel Schorr, beter een „koffietafelconferentie" zou kunnen worden genoemd, wijl de be langrijkste besprekingen niet aan de Ronde Tafel of, in de commissies en subcommissies, resp. de secties der sub commissies worden gevoerd, maar in zeer kleine groepjes van prominenten in een dichte, echter kunstmatige mist gehuld. Toch dringt door dit nevelgordijn nu en dan enige informatie door. Zo weet men thans, dat de voornaamste punten van meningsverschil in zake de Neder lands-Indonesische Unie, waarover door een werkgroep van de politieke commis sie wordt gediscussieerd, als volgt kun nen worden gespecificeerd:- de unie-raad, het interparlementaire college, het unie- gerechtshof en de functie van de kroon als hoofd der unie. De unie-raad, die volgens Neder landse plannen zou worden gevormd door gelijke aantallen Nederlandse en Indonesische ministers, heeft naar In donesische smaak te veel gelijkenis mét een unie-kabinet om voor de Indone sische delegaties in deze vorm aan vaardbaar te zijn. Men stelt zich aan die kant op het standpunt, dat persoonlijk Contact tussen de ministers van beide landen zeer nuttig zal zijn en de ge meenschappelijke belangen zal kunnen diénen, maar dat de ministers van elke unie-partner toch uitsluitend verant woordelijk zullen moeten blijven te genover hun eigen land en niet tegen over de unie in haar geheel. Volgens dezelfde redenering is men aan Indonesische zijde tegen een inter parlementair college, dat overeenkomst zou tonen met een unie-parlement, en verwerpt men ook de gedachte van een unie-gerechtshof, omdat men vindt, dat de rechtspraak in beide landen tot in hoogste instantie toe afzonderlijk moet geschieden. Wat de Kroon betreft, blijft men vast houden aan het standpunt, dat d-eze slechts de functie van een symbool mag hebben en dat het verkeerd zou zijn te pogen, daaraan een functionele inhoud te geven. Om kort te gaan, volgens Indonesische opvatting zou de unie tot in alle onder delen moeten zijn als een verdrag tussen twee bevriende souvereine staten, waar van de bepalingen moeten worden uitge voerd door die staten afzonderlijk. Hieraan werd in Indonesische kringen echter toegevoegd, dat tussen Indonesiërs en Nederlanders geen verschil van me ning meer bestaat over deze beginselen: 1. dat de unie gebaseerd moet zijn op de vrije wil van de beide volken; 2. en dat geen der partijen d-e andere ook maar op enig terrein mag overheersen. De Indonesische politieke leiders vin den het begrijpelijk, dat Nederland de banden tussen de twee staten graag zo zichtbaar mogelijk zou willen maken, maar zij verzetten zich daartegen om een reden, die hoofdzakelijk een psychologi sche is: zij zouden het „gevoel" hebben, dat de Indonesische souvereiniteit niet volledig zou zijn. West-Borneo, heeft zijn verbazing geuit over uitlatingen, die de republikeinse generaal-majoor Suhardjo volgens pers berichten zou hebben gedaan met betrek king tot Borneo, waarbij Suhardjo zou hebben opgemerkt, dat elke poging om een afzonderlijke staat Born=o buiten de Republiek te stichten, tot mislukking is gedoemd. Sultan Hamid zeide: „De republiek heeft zowel in de overeenkomst van Linggadjati als die van de Renville, Bor neo genoemd als 'n samenstellende staat van de Verenigde Staten van Indonesië". Sultan Hamid. die ook de innige sa menwerking tussen de BFO en de Repu bliek aanstipte, zeide tenslotte, over deze persberichten te hebben gesproken met de republikeinse vertegenwoordigers op de R.T.C. Deze ontkenden echter ten stel ligste, dat iets van deze aard in de be doeling van de republikeinse regering zou liggen. De Amerikaanse Export-Import Bank heeft bekend gemaakt een crediet van 20 millioen aan Joegoslavië te hebben toegewezen. De bank deelde verder mee, dat een lening van 2.350.000 aan Israël voor de aankoop van Ameri kaanse materialen voor havenwerken, voornamelijk te Haifa, werd goedge keurd. Credieten voor Ecuador ter financiering van de aankoop van beno digde Amerikaanse materialen voor het herstel van de door de recente aard- heving aangerichte schade zullen door de bank in overweging genomen wor den. Het crediet voor Joegoslavië is de eer ste rechtstreekse lening aan de regering van Tito sinds de breuk met Moskou, 15 maanden geleden. Joegoslavië kan tot een bedrag van 12 millioen onmiddellijk van de lening gebruik maken om zich Amerikaanse materialen en uitrusting aan te schaffen voor het herstel van de mijnindustrie. De resterende 8 millioen dollar zul len dienen als crediet waarover beschik, kan worden, wanneer over de aankoop va-n goederen en de verkrijging van diensten overeenstemming kan worden bereikt tussen de bank en de Joegosla vische regering, aldus de bekendmaking. Naar verluidt zou het besluit om de lening aan Joegoslavië toe te kennen, voornamelijk door toedoen van Acheson zijn genomen. Functionarissen ver klaarden, dat de minister van defensie. Louis Johnson, zich aanvankelijk tegen het pl„n verzet had op grond van de mening, dat Amerika geen „oorlogspo tentieel" achter het „ijzeren gordijn" moest scheppen. Acheson daarentegen zou gezegd hebben, dat de V.S. het „bere kende risico" van economische hulpver lening aan Tito zouden moeten nemen. Legio zijn de avonturen geweest van Jan Weersma en Bert de Ruijter, twee Nederlandse studenten en resp. 21 en 23 jaar oud. Zij hebben het, uit Neder land vertrokken ieder met 5 gulden op zak, al liftend klaargespeeld in tien weken tyds tien Europese landen te bezoeken. Nu zijn ze weer thuis, uit Parijs komen „liften" per vliegtuig Ergens in de Alpen waren hun guldens op. Om in het leven te blijven meldden zij zich als wegarbeiders. Zij kregen ieder een pneumatische boor in de handen, maakten 150 uren en trokken er daarna opnieuw op uit met gewonde handen, maar met een portemonnaie veel nieuwe mogelijkheden. Eerst echter vier dagen na oponthoud in Nederland vanwege visa die nodig wa ren voor Duitsland. De overschrijding van de Nederlands-Duitse grens heeft 13 uur geduurd. Dertien uur wachten op een lift, maar de derde prijswinnaar van de Tulpenrallye bracht hun redding en suisde met hen door Duitsland. Via De nemarken en Zweden, waar zij als bor denwasser voor iedere 10 uur werken 3 maal mochten eten, arriveerden zij in Finland, (passage per boot kosteloos). De reis van Finland naar Londen per boot was eveneens fortuinlijk. In Londen wer den zij onder grote koppen in de bladen vermeld en de B.B.C. legde beslag op hen voor een interview, trouwens dit was al eerder door de Finse radio ge beurd. Hun avonturen in Parijs waren van d:en aard, dat zij een Parijs blad, de „Paris Presse", van een primeur konden voorzien. Voor deze dienst volgde thans de beloning. Gisterenmorgen stonden bei de studenten te liften in de buurt van het vliegveld „Le Bourget". Na een kwartier stopte op hun gebaar 'n zwarte wagen, de bestuurder was een redac teur van hetzelfde dagblad. Op zijn vraag „waarheen?" luidde het antwoord: „Naar huis, naar Holland". De redacteur De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Half tot zwaar bewolkt met later in het Noord-Westen van het land plaatselijk enige lichte regen. In de nacht zwakke en overdag meest matige wind tussen West- en Zuid- West. Ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zaterdag 10 September, zon op 6.05 uur, onder 19.08 uur; maan up 20.00 uur, onder 9.15 uur. had niet de moed de beide jongelieden naar Holland terug te hrengen, maar wel wist hij zijn directie over te halen hun een passage per K.L.M. naar Amsterdam te schenken. Dit was binnen een uur „voor de bakker" en weer een uur la ter stonden Jan en Bert op Schiphol. „Wij hebben voornamelijk gelift in personen-auto's; veelal waren het zaken lieden die ons vervoerden en ons vaak ook nog gastvrijheid, spms voor enkele dagen, in hun gezin aangeboden", ver telden zij bij hun aankomst. „Het viel ons altijd op, hoe verrast onze welwillen de chauffeurs waren, als wij hun vertel den dat wij Nederlanders waren. Wij hebben overal geslapen, in boerenschu ren, bij studenten, af en toe in een hotel of een schitterende villa met logeerka mer annex badkamer". Tenslotte werden zij in de gelegenheid gesteld om ook het traject SchipholDen Haag kosteloos af te leggen, n.l. per K. L. M.-bus. Toen wij een week of wat geleden, op een vacantiedag in een onzer schone va- derlandse bossen, niettemin, onze Tribune pleegden", en natuurlijk over de zomer- sport, bepeinsden wij, dat het afseneid van die zomersport een leegte zou laten, i de met het verloop van de competitie stijgende conjunctuur in de voetballerij ten spijt. En nu loopt dan de zomersport, wat dit seizoen betreft, op haar laatste benen. En nu wordt dat kleuie bee-je „weemoed" toch nog.... „anders". Want de zomersport hegft voor haar afscheid I helaas niet het beste bewaard, integen- deel. Met een bloedende mond van een waterpolospeler en een stukje vergald wielrennersleven laat men nu eenmaal geen beste herinneringen achter. U kent het verhaal van de Nederlandse waterpolospeler Stam, die door een of andere halfgare Italiaan, wiens benaming van sportsman een aanfluiting is, tijdens het tournooi om het Europees kampioen schap tot bloedens toe werd geslagen en dat alleen omdat de Italiaanse speier het niet kon verkroppen, dat zijn zeven tal bezig was om zijn wedstrijd tegen de Nederlandse ploeg met dikke cijfers te verliezen; en van die scheidsrechter, die zijn vlag (want met de fluit kon hij het kabaal niet meer aan) in het water gooi de, omdat hij van deze weerzinwekkende „moord-en-doodslag' -partij schoon tabak had. En daarmee zitten we midden in de methode, waarop men in Italië het in ternationaal sportccmtact tot een staats zaak maakt. De Italianen weten deksels goed, dat internationale sportsuccessen goodwill kweken. Inderdaad is die sport- good-will wel van belang. Dat heeft de zer dagen de Japanse zwemmer Furu- hashi nog bewezen, toen hij de States zelf de ene Amerikaan na de andere ba nen achter zich liet, wereldrecords aan de lopende band vergruizelde, het hele legertje van Amerika's Olympische zwem- kampioenen als kleine jongetjes te kijk zette en door de Yanks zelf gevierd en bejubeld werd zoals men na Pearl Har bour 1941 nooit meer voor mogelijk ge houden had. A propos, daarom was het ook zo be langrijk, dat in het afgelopen seizoen on ze twee vaderlandse athletiekfenomenen Wim Slijkhuis en Fanny Biankers succes op succes oogstten in vele buitenlandse wedstrijden; en daarom begrijpen wij het ook niet zo goed, dat men zo bevreesd i« dat deze en andere voortreffelijke am bassadeurs en goodwill-kwekers mis schien een iets te ruim zakcentje daar mee in de handen hebben gekregen voor hun verblijfkosten; de amateurisme-puri- teinen hebben misschien te weinig ge voel voor deze uiting van goodwill.... Maar terug naar de Italianen, die van de sport een staatszaakje ter verkrijging van goodwill maken. Italië heeft die goodwill na de verloren wereldoorlog dubbel hard nodig. En daarom moet elke Italiaanse sportsman triomfator zijn. Dik wijls ten koste van een goed deel spor tiviteit, ditmaal ten koste van een be bloede Stam. En daarmee gooien nu die Italianen hun eigen glazen in. Want met excessen als deze vergooit men meer goodwill dan met een hele serie eclatante overwinningen ooit verkregen kan wor den. En tot deze excessen komt men al gauw, als de sport een „bedrijf' wordt. Het is jammer, dat zó de zomersport afscheid nam. Maar veel behoeft zij zien daarover niet te verwijten, want het ge beurde tenslotte in Italië. En daar is het altijd „bal". Dat zal het overmorgen aan vangend voetbalseizoen wel weer uitwij zen. In een land waar de sport een „zaak" is, hetzij in handen van kapitalisten het zij onder „protectie" van de staat, legt zij zelf altijd het loodje. Maar niet alleen in Italië, ook elders. Daarover zou het verhaal over dat stukje vergald wielrennersleven uit de eerste alinea gaan. Maar mogen we dat met het oog op de toch al respectabele lengte van dit stukje bewaren tot de volgende week? SUPPORTER. Volgens de nieuwe wet zouden de gees telijken ambtenaren worden. Zij zouden hogere salariëring ontvangen dan thans het geval is, maar zich met handen en voeten aan de rode regering van Praag binden. De communistische pers noemde de wet ,.een edelmoedig gebaar van de regering", maar de priesters doorzien de ware bedoelingen van deze „edelmoedig heid". In de protestbrief wordt o.m. woorde lijk gezegd: „De voorgestelde wet zou de sociale positie van de geestelijkheid ver beteren ten koste van de vrijheid: zij zou de geestelijke taak van de Kerk volko men afhankelijk maken van de politieke functionarissen en belangen. De geestelijkheid verklaart daarom, dat zij haar kerkelijke bediening slechts zal aanvaarden uit handen van een vrijelijk beslissende kerkelijke hoog waardigheidsbekleder. De voorgestelde verbetering van de po sitie der geestelijkheid en het verlenen van bijdragen voor kerkelijke doeleinden zou de onjuiste indruk wekken, dat de Kerk hiermede genoegen zou nemen als compensatie voor haar grond- en ander bezit, dat zij verloren heeft door het eenzijdig optreden van de staat, zonder overeenkomst dienaangaande met de H- Stoel. De toelagen voor de geestelijkheid zouden verhoogd worden op een ogen blik, waarop men om verschillende re denen voornemens is de lonen van de arbeiders en de uitkeringen aan pen sioentrekkers te verlagen. Onder deze omstandigheden doet de geestelijkheid vrijwillig afstand van de voordelen van de voorgestelde toelageverhoging en verzoekt beleefd de sociale positie van de arbeiders en pensioentrekkers te handhaven op het huidige peil of liever nog te verbeteren". De brief besluit: „De geestelijkheid zal er tevreden mee zijn wanneer, met goed keuring van de hoogste kerkelijke auto riteiten, de basiswet betreffende de toe lagen wordt gehandhaafd en in speciale opzichten bijgewerkt en wanneer de res tauratie van nationale kerkmonumenten gefinancierd wordt en aan de behoeften van de Kerk wordt voldaan (De hier bedoelde basiswet dateert uit de achttien- de eeuw en houdt een door keizer Jozef vastgestelde loonschaal voor de geeste lijkheid in). De geestelijkheid dringt er in het bij zonder op aan, dat de godsdienstvrijheid van het volk ten volle geëerbiedigd en gehandhaafd wordt evenals de vrijheid en het geestelijk doel van het priester lijk ambt der geestelijkheid, die werkt voor het eeuwig en tijdelijk welzijn van ons volk". De Tsjechoslowaakse regering heeft nog steeds geen visum verstrekt aan mgr. Pavel Bertolini, die sinds eind Juli hierop wacht om als zaakgelastigde naar de pauselijke nuntiatuur van Praag te vertrekken. Mgr. Bertolini is door het Vaticaan benoemd tot opvolger van mgr. Verolino, die in Juli is teruggeroepen, nadat hij bij een bezoek aan Slowakije door de politie was gearresteerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1