Duitsland heeft een president Verleden en karakter van prof. Heuss GUERILLA in Joego-Slavië MINISTER STIKKER SPRAK OVER INDONESIË Stormhoek Tsjechische bisschoppen zenden regering memorandum Algehele ommekeer in politiek eis voor vrede met de Kerk N Gevecht met de Zoon Weerbericht Politiek consult te Washington R. K. Woninginrichters vergaderden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Genoeg van politiek der ellebogen 01 Mctar Tito waarschuwt Moskou Paarden sloegen op liol Na de order „Staakt het vuren" Gezonde monetaire en economische basis eerste vereiste Prof. dr. Jos Gielen verlaat Tweede Kamer In de Dr. Valentine prijst Nederland Nederland spaart Vonkenregen bedreigde Den Helder Oude man door zijn huishoudster neer- geslagen Cas Baas schreef een stuk voor de werkende jeugd De wapenlmlp der V. S. Benelux gaat muskus rat bestrijden Tïste JAARGANG DINSDAG 13 SEPTEMBER 1949 No. 21029 De Duitse federale bijeenkomst die gisterenmiddag te Bonn geopend werd voor de verkiezing van de eerste president van de nieuwe West-Duitse federale republiek, heeft als zodanig gekozen prof. Theodor Heuss, van de vrij-democratische partij. Geen der candidaten voor het presidentschap verkreeg hij eerste stemming de absolute meerderheid. De stemverhouding tussen Heuss en de socialist Schumacher was toen: 377311. Bij de tweede behaalde Heus 416, Schumacher 312 stemmen. De 6 -Jar - r°f. Heuss legt in handen van dr. Koehler, president van het lag er na Zijn verkiezing tot president van W est-Duitsland, de eed af. Drie kinderen ernstig gewond 21 doden en 61 gewonden Zondagavond had op de spoorlijn Arnhem—Ede, ongeveer 800 meter voor het station Wolfheze een ernstige treinbotsing plaats, waarbij vier militairen zwaar werden gewond. Overzicht van de ravage. Bernard Verhoeven is zijn opvolger Door een gezaghebbende woordvoerder van kerkelijke zijde is gisteren volgens Reuter te Praag verklaard, dat de Tsjecho- slowaakse bisschoppen de staat een uit zeven punten bestaand voorstel tot pacificatie hebben doen toekomen. In de afgelopen maand is te Trnava in Slowakije een bijeen komst, van bisschoppen gehouden, zulks ter gelegenheid van het wijden van twee nieuwe bisschoppen. Op deze vergadering werd het voorstel geformuleerd. Grote hoxitloods ging in vlammen op Slachtoffer vanochtend overleden HELPT GE SLOPEN? 95 55 Deze kleine koningin en koning, omringd door pages in de troonzaal van het Vaticaan, staan op het punt om door de H. Vader ontvangen te. worden. Zij hebben bij een catechismus-examen beslag gelegd op de eerste prijzen en mogen nu een bezoek aan de Paus brengen, Die aan ieder bovendien een bedrag van 1000 lire overhandigde voor hun spaarpot. Je moet toch maar in Rome wonen. OOSTELIJKE WIND DOOR STROOM MEEGESLEURD DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam, De abonnementsprijs bedraagt f 3 90 per kwartaal, 11.30 pej. maand, 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPSRS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Onder voorzitterschap van dr. Erich Koehler, president van de oondsdag, wa ren de 402 direct gekozen afgevaardigden en de 402 indirect gekozen vert>#<en- ■woordigers van de elf regeringen "der staten in het parlementsgebouw te Bonn bijeengekomen, dat overvol was, daar net gebouwd is voor de 402 afgevaardig den van de bondsdag. De drie westelijke militaire gouver neurs waren niet aanwezig. Ais candidaten werden gesteld: prof. Theodor Heuss (vrij democraat), dr. Kurt Schumacher (sociaal-democraat) en Rudolf Amelunxen van de kleine linkse Katholieke centrumpartij, die mi nister van sociale zaken in Noordrijn- land-—Westfalen is. Volgens Reuter is prof. Theodor Heuss ue eerste president van de West-Duitse federale republiek, één van de weinige fhannen die in de bondsdag, waar de Partijtegenstellingen scherp getrokken 2lJn, vrijwel ieders respect genieten. De ehige smet, die zelfs zijn bitterste te genstanders hebben kunnen vinden, is bet feit, dat hij in 1933, als liberaal- democratisch lid van de rijksdag, zijn stem uitbracht voor de volmachtwet, die Hitier aan de macht bracht. In 1932 daarentegen had hij een boek gepubliceerd: „De weg van Hitier", dat hem de haat van de dictator op de hals haalde. In 1933 werden dit en andere boeken van zijn hand door de nationaal- socialisten veroordeeld en verbrand. Hij zelf werd van alle officiële functies ont heven. Hij werd herhaaldelijk door de Gestapo ondervraagd, maar nooit gear resteerd. Gedurende de laatste verkiezingscam pagne verwierf de 65-jarige Heuss, die door sommigen van zijn tegenstanders „een democratische Hindenburg" wordt genoemd, aanzien, doordat hij de enige partijleider was, die zijn feJevberingen niet doorspekte met een luidruchtig na tionalisme. Na de eedsaflegging heeft president Heuss een verklaring afgelegd waarin hij o.a. zeide, dat hij „genoeg had van de elleboog-politiek. De post, waartoe ik ben geroepen is er geen, waarbij men de elle bogen moet gebruiken. Zij is boven de politieke strijd verheven", aldus Heuss. •Ik hoop, dat wij erin zullen slagen de Duitse eenheid uit de huidige chaos te voorschijn te brengen", zo zeide hij. Hij gewaagde van het „lot van Berlijn, dat mij na aan het hart ligt, daar ik mijn halve leven in deze stad heb doorge bracht." ,Het lot van Berlijn is met West-Duits- land verbonden", zo zeide hij, „doch wij moeten niet vergeten, dat het lot van geheel Duitsland met Berlijn verbonden is. Oost-Duitsland is niet alleen een reus achtig aardappelland, het is het thuisland van Duitse mensen. Het is Duitse grond, die wij niet kunnen afstaan." Dr. Heuss verklaarde, dat Duitsland Europa nodig heeft, doch dat Europa Duitsland evenmin kan missen. ,Wij staan voor de grote taak een nieuw nationaal gevoel te scheppen. Wij willen geen cen tralisme. Het nationaal-socialisme heeft ons getoond, waartoe dit leidt. De Laender behoren ieder hun eigen leven te leiden, doch niet hun eigen leven afzonderlijk. Wij willen geen gestandaardiseerde Duitsers." „Mij bewust van mijn verantwoordelijk heid voor God, aanvaard ik dit ambt, ge dachtig het woord van de psalmist: Ge rechtigheid verheft een volk. Mogen deze woorden leiding geven aan mijn taak en onze gemeenschappelijke arbeid, besloot de nieuwe president. Toen rees de vergadering op en een stemmig juichte zij haar president toe. Buiten het glazen parlementsgebouw stonden honderden Duitsers langs de Rijn oever en luisterden door luidsprekers naar het verloop van de verkiezing. Gisteravond reed een boerenwagen, waarop een ploeg werd vervoerd en ook een zevental kinderen was gezeten, zon der licht op de Kruisweg nabij de Sloter- weg te Hoofddorp. By het passeren van een auto sloegen de paarden op hol. De ploeg begon te kantelen en viel van de wagen. De kinderen, die zich in hun angst aan de ploeg hadden vastgeklampt, werden in de val meegesleurd. Hierbij werden drie hunner zo ernstig gewond, dat zij naar een ziekenhuis in Haarlem moesten worden vervoerd. De vier anderen liepen minder ernstig letsel op. Een passerende militaire auto verleende eerste hulp. Naar Aneta van welingelichte zijde vernam, bedragen de Nederlandse ver liezen sedert het van kracht worden van de order tot het staken der vijandelijk heden tot 12 dezer, 2 uur n.m.: op Java 18 doden, 52 gewonden, 2 vermisten, op Sumatra 1 dode en 5 gewonden en in Zuid-Borneo 2 doden en 4 gewonden. De Italiaanse algemene vakbond, die onder communistische leiding staat, heeft verklaard de thans gaande zeelieden staking in Italië te steunen Naar wij vernemen zal prof. dr. Jos Gielen in verband met zijn ambt van hoogleraar te Nijmegen, zijn functie als lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. neerleggen. Zijn opvolger zal waarschijnlijk zijn de letterkundige Bernard Verhoeven. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker die gisterochtend met de „Queen Mary" ,e New York is aangekomen, heeft aan de pers het volgende medegedeeld: „Er zijn ditmaal drie redenen voor mim bezoek aan de Ver. Staten. Op 17 Sep tember beginnen de besprekingen over de practische tan uitvoerlegging van het Atlantisch Pact en op 20 September vangt de algemene vergadering der V. N. aane doch reeds enige dagen trekt het vraagstuk van dollar en pond sterling de aandacht van alle politici. Mijn land zal niet in deze discussies treden, doch dit probleem is thans wellicht het belang rijkste voor de gehele wereld en zeker voor het Verre Oosten. Het stormcentrum ligt naar mijn me ning niet in Europa, maar in het Verre Oosten, politiek en economisch. Politiek ■gesproken bewegen wij «jas, voorzover Nederland betreft, niettegenstaande er grote moeilijkheden zijn. op de Ronde- Tafelconferentie in de richting, waarm met goede wil van weerskanten een oo- lossing kan worden gevonden. Doch welke besluiten ook bereikt zullen worden, zij kunnen niet van blijvende waarde zijn indien er geen gezonde basis bestaat voor de economie van Indonesië. De monetaire en econo mische toestand daar is veel ernstiger dan de meesten zich bewust zijn. En daar Indonesië een van de voornaam ste producenten van rubber, tin, copra en olie is, is het van essentieel belang voor de oplossing van het dollar- sterling-vraagstuk, dafr Indonesië zo spoedig mogelijk wordt geholpen, op dat het kan terugkeren niet alleen tot politieke stabiliteit, maar vooral tot gezonde monetaire en economische be ginselen. Dit zal slechts mogelijk zijn door de gezamenlijke krachtsinspanning van alle vrijheidlievende landen, wie een vreed zame ontwikkeling van het Verre Oosten ter harte gaat. Mijn land levert zijn bij drage", aldus de minister. Minister Stikker werd bij zijn aan komst verwelkomd door de consul-gene raal, W. Cnoop Koopmans. Minister Stikker zou Dinsdag naar Washington vertrekken en minstens 14 dagen in Amerika blijven, aangezien hij in ieder geval gedurende een week de vergaderingen van de Assemblée der Verenigde Naties zal bijwonen. Volgens Radio Moskou is er in Joego slavië een guerilla-strudtegennu.a schalk Tito uitgebroken. Met Keïlnelyk Senoeaen meldt dit radiostation, dat 'n luS eenhdd in Slovenië verschel, dene Tito-misdadigers ^eft terecht- Sesteld. die misdaden tegen «e °oeren begaan hadden". In vele delen van het land zouden opstandige demie" 2(jn opgetreden, aldus Radio M De officieren en manschappen Ya" Joegoslavische marine hebben Sister® aan maarschalk Tito de verzekering, ge- teUen'*ndat zi-> zich zullen verdedigen ui! het noafnvallen- onverschillig of deze en of Zi?r?An °f ui' het Westen komen, Stalin staan eiilnS van Churchill of Zij spraken tp„Q„ over de bittere un afkeuring uit Kominform tegen wUfgne> "ie door de en noemden haar wordt gevoerd beledigingen en een derinr^ -dergelijke houding kan ons niet afschwlu Y,ljandlge "*Ken zeiden De Britse minister van buitenlandse Zaken, Ernest Bevin en de Amerikaanse «taatssecretaris, Dean Acheson, beginnen ^andaag besprekingen over een aaita. Wereldvraagstukken. Robert Schuman, de franse minister van buitenlandse zaxen, Op weg naar Washington en zal zien hl de loop dezer week bij Acheson en eevin aansluiten. Verwacht wordt, dat de gedachtenwis- «eling o.a. op de gebeurtenissen in het ^orre Oosten en de daar te volgen poli tiek, benevens op het conflict tussen Tito en de Sovjet-Unie betrekking zal hebben Dr Alan Valentine, de onlangs afgetreden chef van de ECA-missie in Nederland, die zijn vroegere functie als president van de universiteit van Rochester weer heeft aanvaard, verklaarde gisteren te genover de pers, dat „geen enkel land beter aan zijn herstel heeft gewerkt dan Nederland". „Engeland blijft ten achter zo zeide hij, „als gevolg van zijn kostbare socialistische nieuwigheden en^ van cte lagere productie per arbeider Dr. Valentine merkte voorts op, dat het volledige herstel van Nederland af hangt van de oplossing van het Indone sische probleem en van het herstel van Duitse economie en de Duitse koop- zij: „Wij zijn er van overtuigd, dat de overwinning aan ons zal zijn". Tijdens het weekeinde stroomden soort gelijke telegrammen de hoofdstad binnen, als evenzovele beloften van trouw aan i ito en de Joegoslavische communistische Partij. kort-arsc-halk Tito zelf bevestigde in een staaUrede in Belgra[fo, dat Joegoslavië in in dp1?' °m' gewapend met de ervaringen, mnpiiiu uede wereldoorlog opgedaan, alle haaidi ■•eden te overwinnen. Tito her- lin zich l?Wtwaarschuwing, dat het Krem- 1 moet bemoeien met de bra- aangelegenheden in Joego- nenlandse slavië. Büjkens de cijfers nopens de inleggin- gen en terugbetalingen bij de Rijkspost spaarbank is gedurende de maand Aug 2.864.647 meer ingelegd dan terugbe taald. De ïnleggmgen bedroegen nl. 27.557.313 en de terugbetalingen 24.692.666. In het memorandum, gedateerd 14 Augustus, verklaren de bisschoppen bereid te zijn, trouw aan de staat te zweren, volgens de voorwaarden van de bestaande regeling tussen de staat en het Vaticaan en onder het beding, dat de regering haar aanvallen op de Kerk stop zet, godsdienstvrijheid garandeert en het Pauselijk gezag in kerkelijke zaken er- kent. De bijeenkomst is in het geheim ge houden, omdat geen toestemming van de regering was verkregen. Tot gisteren was van de bijeenkomst geen melding ge maakt. De bisschoppen zeggen in hun memo randum, dat zij in „onbehagelijke om standigheden hebbgn vergaderd, omdat zij bezorgd waren over de „schismatieke en door de regering geïnspireerde „Ka tholieke actie" en verantwoordelijk ge steld werden voor de gespanqgn betrek kingen tussen Kerk en staat. Behalve aartsbisschop Beran en de oude bisschop van Hradec, Kralove, die de reis naar Slowakije niet konden onder nemen, waren alle bisschoppen aanwezig. Mgr. Beran had medegedeeld, dat hij in zijn paleis te Praag „geïnterneerd" was. Het memorandum bevat de waarschu wing, dat de positie voor de regering zeer moeilijk zou worden, als zij wetten zou invoeren, die de Kerk niet kan aan vaarden. Het verlangt ook, dat de rege ring de „Katholieke actie" niet langer ■7P1 citpiinPTi De bisschoppen verlangen, zo resu meert men te Praag het memorandum, dat de regering van een groot deel harer aangekondigde politiek terugkomt. Te Praag is men van mening, aldus meldt Reuters correspondent, dat de aanvaarding door de regering van de in het memorandum vervatte voorwaarden, een algehele ommekeer in het regerings beleid ten opzichte van de Kerk zou brengen. Men acht het daarom niet waar schijnlijk, dat de regering de voorstellen zal aanvaarden. De bisschoppen protesteren in hun memorandum tegen de benoeming van regeringsagenten in consistoria, omdat, naar hun mening, de vrije godsdienstuit oefening hierdoor wordt belemmerd. Verder eisen de bisschoppen, dat „aan de interventie in het onderwijs aan toe komstige Katholieke geestelijken of lekenreligieuzen, waardoor de rechten, der Kerk worden geschonden", een einde komt. Zij protesteren tegen de „sluiting van kerkelijke scholen, de requisitie van kerk- en kloostergebouwen en tegen alle stappen, die de godsdienstvrijheid be perken". In hun memorandum verklaren de bis schoppen, dat de voorbereiding van de regering tot het uitvaardigen van een wet, waarbij de staat het beheer over alle kerken overneemt, „volkomen uni lateraal en onaanvaardbaar als een equi valent voor de geconfiskeerde kerkelijke eigendommen" is De bisschoppen „pro testeren tegen de beschuldigingen, dat zij in dienst van het kapitalisme staan en tegenstanders zijn van de verrichtingen van het volk en de sociale vooruitgang van onze tijd". Intussen duren de vexatoire maat regelen tegen de geestelijkheid voort. In Laos, in het aartsdiocees Olomouc, werd van meer dan 60 priesters, die her derlijke brieven hadden voorgelezen, het salaris ingehouden, „aangezien zij geen voldoende toewijding vertoonden voor de volksdemocratische regering". Andere priesters, die geweigerd had den de boeten te betalen, welke op het voorlezen van herderlijke brieven zijn gesteld, zagen hun auto's of andere mid delen van vervoer geeonfiseeerd. Priesters, die door de regering beboet of op andere wijze gestraft zijn, mogen dit niet aan hun gelovigen mededelen. Een felle brand heeft gisteravond een 50 meter lange houtloods op de rijks werf te Den Helder verwoest. Ook de stad zelf verkeerde in brandgevaar, doordat de wind grote hoeveelheden vonken met zich mee voerde. De ge meentenaren werden dan ook vla de radio-centrale gewaarschuwd, terwijl op verschillende punten van de stad brandslangen werden gereed gehouden. De brand ontstond om ca. half acht in een der grootste houtloodsen. Ogenblik kelijk werd groot alarm geslagen en de vrijwillige brandweercorpsen van rijks werf, marine en gemeente werden ge waarschuwd. Tevens werd de brandweer van omliggende gemeenten verzocht zich gereed te houden om bij het tweede alarm terstond te kunnen uitrukken. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. De schade is vrij groot, omdat juist enkele dagen ge leden de loods volgeladen was met scheepshout voor herstel van verschil lende oorlogsbodems. De 60-jarige heer W. S„ die met zijn broer 'n klein pand aan de Burgwal te Kampen bewoont, kreeg gistermiddag ruzie met zijn huishoudster. De vrouw de 40-jarige F. B„ wond zich hierbij zo op, dat zij een hamer greep en S. hier mede de schedel insloeg. In zorgwekken de toestand is S. in het ziekenhuis opge nomen, waar hij hedenochtend aan zijn verwondingen overleed. De huishoudster is in arrest gesteld. Over deze moordaanslag vernemen we nader dat de huishoudster, afkomstig uit Apeldoorn, gisteren in de loop van de dag bij de politie geweest was om een aanklacht tegen het slachtoffer in te die nen wegens mishandeling. De man werd toen ook ontboden en de ruzie werd weer gesust. Weer thuisgekomen begt t nen de moeilijkheden ec!»er opnieuw en drie kwartier later kwam de huishoudster op het politiebureau in overspannen toestand meedelen, dat ze de man had doodgesla gen. „De Waarheid" kwam Vrijdagavond met een hartroerend verhaal over een .Concentratiekamp van de gemoedelijke soort" te Schoonhoven. Aldaar is n.i. ge vestigd het Depót Nazending Indoneu Dit depót omvat uitsluitend degenen, d.e naar Indonesië moesten en zijn onderge doken, doch uiteindelijk toch zijn opge spoord en thans in afwachting zijn van de behandeling van hun zaak voor de krijgsraad. Het laat zich denken, dat in dit depót niet wordt opgetreden als b.v. in een meisjeskostschool. De tucht is er streng en de oefeningen zijn zwaar, doch geen enkel redelijk mens zal hier bezwaren tegen hebben. De mannen, die zich in de uitzending naar Indonesië hebben ge schikt en daar dienst doen, ondervinden eveneens, dat met de tucht niet valt te spotten en het leven daar veel van hen vergt. Het zou onredelijk tegenover heil zijn, egoistische of onvaderlands-lievenda elementen, die zich aan de uitzending hebben onttrokken, beter te behandelen dan hen die hun offer brengen. Wee-klagend zegt ,de Waarheid" nu „Het is de hele dag exerceren, storm baan, geweervechten, dekken en op staan. Wie niet snel genoeg reageert, wordt uitgescholden of met de revolver bedreigd. Sommige jongens kregen reeds zenuwtoevallen. Een geliefkoosd spelletje van de commanderende offi cieren daar is om de jongens midden in de nacht ais ze al te bed liggen, met volle bepakking te laten aantreden". En wat verderop staat te lezen: „Pas als je in het Z-peloton zit, mag je bezoek ont vangen". Dit mag heel ernstig lijken, zo zwart als het hier wordt afgeschilderd is het toch niet. De ex-onderduikers hebben het zeer zwaar, doch wanneer men het goed beziet, niet zwaarder dan de militairen in In donesië. Het feit, dat ze bezoek kunnen krijgen, wanneer ze zich aan de regels onderwerpen, is zelfs een zeer belangrijk punt in hun voordeel. Nu is het niet onze bedoeling hier te schrijven: .Lekker net goed" of „Wat? Mogen ze bezoek hebben?". Er ligt en ander motief aan het aanstippen hiervan ten grondslag. Het blijkt n.L dat het gros van de dienstweigeraars in Schoonhoven ofwel angst had, ofwel twee of drie jaar straf, door te brengen in een Drents kamp, prefereerde boven de dienst in de tropen. Beide redenen kunnen worden samenge. vat als een gebrek aan gevoel voor plicht; de plicht, welke op het ogenblik van de jeugd zéér veel eist, maar welke volbracht moet worden. Schiet men hierin tekort, dan wordt daardoor niet alleen het werk van anderen verzwaard, maar geeft men bovendien wapens in handen aan de elementen, die het begrip „plicht" uitsluitend via een Russische bril wensen te bekijken. Door zich afzijdig te houden, bestrijdt men' dus zichzelf! We weten het, het percentage dienst weigeraars is zeer gering, maar deze zelf de stelling kan op ieder terrein worden toegepast. Niet medewerken in het leger, in de organisatie enin het leven als Christen, betekent afbraak van het moei zaam werk van anderen. Deze afbraak vergemakkelijkt het werk van de slopers, die onder ons volk op de loer liggen, slo pers, die telkens weer de fundamenten af breken waaraan anderen bouwen. Slopers, die dit doen met materiaal, dat ze door de plichtsverzaking van wie weet hoeve- len, in handen krijgen. Levert ook gij aan deze slopers? ROERGANGER. De verwachting geldig van he den tot morgenavond luidt: Tijdelijk overdrijvende bewol king maar bijna overal droog weer. Matige, in het Noorden van het land van tijd tot tijd nog vrij krachtige Oostelijke wind. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Woensdag 14 September: Zon op 6.12 uur, onder 18.59 uur; maan '.'P 21.11 uur, onder 14.09 uur. De Amerikaanse senaatscommissies voor gewapende diensten en voor buiten landse betrekkingen hebben met 20 tegen 3 stemmen een bedrag goedgekeurd van 1.314.010.000 dollar voor militaire hulp aan de landen van het Atlantische pact en andere. Het ontwerp zal thans voor het uiteindelijke debat aan de senaat worden voorgelegd. De verdeling is als volgt: een milliard voor de pactlanden; 211.370.000 dollar voor Griekenland en Turkije; 27 640.000 dollar voor Perzië, Korea en de Philip- pijnen; 75.000.000 voor steun aan anii- communisten in China, zoals het de president goeddunkt, zonder verantwoor ding aan het congres te behoeven af te leggen. In opdracht van het Nationaal Verbond van de K. A. J. schreef Cas Baas, één der jongere, talentv.olle krachten van net Amsterdams Toneel Gezelschap, een to neelstuk voor de werkende jeugd, ge naamd „Het Gevecht met de Zoon". Met deze opdrachten wilden de K. A. J. en de schrijver nu eens breken met het doorgaans zoetelijk gedoe van de cliché kluchten, die de jonge katholieke arbei ders in het algemeen worden voorgeze; en waarvan ze geestelijk en moreel niet veel beter worden. Baas heeft in zijn stuk de problemen van de na-oorlogse steeds nog zoekende jeugd scherp in het daglicht gesteld zonder de wellicht schrij nende realiteit ook maar enigszins te verbloemen. Het is een toneelstuk geworden, dat tot de jongeren zal spreken. Dit bewees wel de eerste opvoering, die Zondagavond door de K. A. J.-toneelgroep „De Spieghel" op de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" in het R. A. 1.-gebouw verzorgd werd. Regisseur Egbert van Paridon had tijdens de repetities zijn spelers geheel de vrije hand gelaten in de wijze van uitdrukken; bovendien zette de regisseur slechts arbeiders-jongeren op de planken, uitgezonderd voor een drietal ondergeschikte rollen. Aan gewaagde experimenten, die o.i geslaagd genoemd mogen worden, ont brak het bij de opvoering niet. De hoofd rol: een jongen, die van huis wegloopt, om dat hij de in zijn ogen „miserabele" wereld thuis niet meer verdragen kan. bij slechte vrienden en vriendinnen te recht komt en tenslotte door een steeds terugkerend symbolisch gevecht met de „Verloren Zoon", de figuur uit de ge lijknamige parabel van Christus, een op lossing voor het leven vindt, werd ver tolkt door een 22-jarige, die nog nimmer voordien toneel had gespeeld. Toch wist deze jongeman zich op zulk een expres sie-volle wijze te uiten, toch waren zijn handelingen zo levensecht, dat iedere toeschouwer er door ontroerd en geboeid werd. Het décor is iets nieuws; alle plaats- sen, waar het drama zich afspeelt waren aangeduid in één décor, zodat het spel bij open doek van het ene uiteinde van het toneel naar het andere overflitste. Dit experiment werkte zeker niet sto rend. In het stuk komen fraaie en sterke scènes voor, die menigmaal bewondering afdwongen: het dronkemanstafereel, de samenspraken met de Verloren Zoon. en de val, tijdens welke al de belevenissen van de hoofdfiguur in korte flitsen neg eens de revue passeerden. Het stuk, dat niet voor de jeugd onder de achttien jaar bestemd is. wordt Zon dagavond opnieuw in het gebouw van ae St. Jozefgezellenvereniging op de Stad houderskade ogevoerd, waarna het 113 een weinig bijschaven voor alle afde lingen van de K. A. J. verkrijgbaar zaï zijn. (Van onze verslaggever). De R.K. Bond van Woninginrichters St, Reinoldus" hield in Bellevue te Am sterdam een bondsvergadering, die dit maal niet alleen gewijd was aan ver gaderen, maar ook een feestvieren, Want de gastvrouwe, de afdeling Amsterdam van de bond, herdacht haar dertigjarig bestaan. Maandagmiddag werd een algemene ledenvergadering gehouden, waar de voorzitter, de heer Vonk, een v/alkomst- woord sprak en de Amsterdamse afdeling met haar jubileum gelukwenste. Een spe ciale groet sprak hij tot de 81-jarige heer de Wolf, een der pioniers van „St. Rei noldus". Vervolgens besprak de voorzitter met verheugenis de groei en bloei van de vereniging, waarna hij mededeling deed van het feit. dat de oprichting van de „Inkoopvereniging St. Joseph" in een vergevorderd stadium verkeerde. Notu len, jaarverslagen en begroting werden goedgekeurd en speciale aandacht werd De afd. Haarlem had een voorstel in gediend om actie te voeren tegen de sterke prijsverhoging door de Ned. Spoor wegen van de vrachttarieven. Het hoofd bestuur werd verzocht het nadeel van deze stijgingen bij de federatie naar vo ren te brengen en in samenwerking met de federatie, middenstandscentrale en grootwinkelbedrijven een protest bij de betrokken instanties te laten horen. Het hoofdbestuur zegde toe over deze kwestie contact op te nemen met de genoemde verenigingen. Op voorstel van Den Haag zal onderzocht worden of er in Delft een afdeling van „St. Reinoldus" opgericht zou kunnen worden. Na afloop zette men zich aan een feeste lijke dis. Gisteravond is de 27-jarige J- S. uit Vlissingen bij het baden ter hoogte van de Nolledijk te Vlissingen door de stroom meegesleurd en verdronken. Een andere gewijd aan de kwesties die voortvloeien i zwemmer, die hem wilde redden, kon uit de instelling van een publiek rechte- hem niet vasthouden en moest zich ze.i lijke bedrijfsorganisatie. 1 in. veiligheid brengen. De muskusrat, vijand van onslaYd door ziin voorliefde voor het ondermij nen van dijken en andere waterkenngen komt jaarlijks in met gering aan.al Uil België Nederland binnen. Om deze on gewenste emigrant met succes te kun nen bestrijden is samenwerking op mt punt met onze Zuiderburen een vere sj. Onder auspiciën van de inApril .ne stelde commissie ter bestrijding van ae muskusrat, hebben de voorzitter, ar. ;r H Kluyver en de secretaris dn L. Caudri, beiden verbonden aan te P-an* tenziektekundige dienst te Wageningen, alsmede ir. J. van Noorden, hoofd-inge- nieur-directeur van de provinciale wa terstaat in Noord-Brabant, thans desbe treffende besprekingen in België gevoera. Op grond van dit overleg bes.aat ae verwachting, dat de bestrijding van muskusrat binnen afzienbare tijd P vruchtbare basis kan worden ter nan genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1