Het „Kamp Vught onder de hamer komt R in m mÊÈÊÈiÈÊÊÊIÈm -êêêêêêê Een viool verdween Nederlanders in de intern, motor- zesdaagse in Wales mmèrnirn 9 MJLMÈ. GEEN SPRAKE VAN „ERNSTIGE IMPASSE" OP DE R.T.C. i Maar de voormalige bunkerblijft V) ADIO i Si- i Natuurlijk bestaan er nog grote menings verschillen fcv. W mmlÊmm Bijeenkomst Consulta tieve Raad uitgesteld Eerste dag bracht reeds slrafpunten m mm DINSDAG 13 SEPTEMBER 1949 PAGINA 2 ACHTER DE COULISSEN DER MENSELIJKE DRAMA'S Een nieuw gebod Rouwkamer, prikkeldraad, dameskousen etc. etc. Stilte wmmmm. rn^m „SOLDATENMOEDER" NIET OP VRIJE VOETEN GESTELD Woensdag en Donderdag zal in hotel „De IJzeren Man" te Vught de veiling worden gehoïiden van de inventaris van het beruchte con centratiekamp Vught. Vandaag was de eerste kijkdag. Uit heel het land waren mensen gekomen om te zien of er iets van hun gading bij was. ZUSTERKLOOSTER TE LAGE ZWALUWE JUBILEERDE LAAG WATER IN DE VEEN- KOLONIALE KANALEN FINSE STAKINGEN AFGELOPEN? mm PAUL SCHOTT De Nederlandse journalisten onder de groep West-Europese jour nalisten, die thans een ontdekkingsreis door Amerika maken, over handigen hier de burgemeester van San Francisco, E. E. Robinson, een kruik oude klare. Weer eens iets anders dan molentjes en klompen INTERN. LUCHTVAART. CONGRES TE DEN HAAG GEOPEND Veel lof voor K.L.M. ENGELS VOETBALELFTAL VOETBAL IN ENGELAND EERSTE VERLIESPARTIJ VAN SZABO SCHAAKRUBRIEK (Van onze speciale verslaggever). Tussen de doodstille bossen, waar men reeds het naderen van de herfst rook en het zonlicht zwaarder werd van stofgoud, leek het Maandagmiddag wel weer „hoogseizoen". De honderden fietsers, wandelaars en auto's lieten echter het zwembad „De IJzeren Man" links liggen en sloegen bijna alle een richting in, welke hun nog slechts enkele jaren tevoren hartkloppingen zou hebben bezorgd. Van deze weg keerden toen honderden nooit levend terug Vught, het kamp Vught, hield kijk dag voor een zeer belangrijke openbare verkoping van de inventaris van het internerings- en bewaarkamp „Vught", zoals de catalogus vermeldde. De man, die aan de ingang, in het por tiershuis voor de vroeger zo onverbidde lijke slagboom, deze catalogi verkocht, zei dat het zeer druk was. De opbrengst van oit boekje met 2793 nummers, twee kwartjes, was voor de „Stichting '40- 45". en eigenlijk was dit het enige, dat ons als zeer sympathiek bijbleef op een lan ge namiddag slenteren, barak in barak uit lopen, te veilen goederen bekijken en de mensen om ons heen zien. Indien men een gulden entrée geheven had, zou het al even druk geweest zijn; indien er geen kijkdag voor een open bare verkoping zou zijn geweest, zouden er nauwelijks minder mensen de lange rechte klinkerstraten met de vriendelijke heesters aan weerszijden en de niet min der vriendelijke namen zijn afgelopen. De man, die bier en limonade verkocht, schatte dat minstens 60 pet. van de men sen helemaal niet kooplustig was, zelfs niet gedreven werd door de normale nieuwsgierigheid, welke nu eenmaal een groot aantal mensen inspireert tot een bezoek aan kijkdagen van openbare vei lingen. Men wilde dit kamp Vught zien. zoals men vaak ook middeleeuwse donkere ge vangeniskrochten vol martelwerktuigen schijnt te prefereren boven gothische ka thedralen. Wie met dat idee naar Vught kwam, zal echter teleurgesteld naar huis gegaan zijn. De dode, veelal sterk verwaarloosde din gen keken u aan en zwegen stom. In een der barakken nog een bordje uit de na oorlogse periode, toen hier politieke de linquenten waren geïnterneerd: „Naar Cff.-Fiscaal voor verhoor"; op 'n andere barak nog de vierkant stevige, half uit gewiste letters; „Schonungsblock" en verder overal de reuk der verwaarlozing, hier en daar zolderingen die door inre genen half naar beneden waren geko men, stof en kapotte ruiten, de pene trante lucht van vervuilde latrines en overal, in alle hoeken en gaten, nieuws gierige mensen: geen deur bleef gesloten, geen enkele afgelegen ruhnte onver- kend, geen naam ongelezen, geen op schrift ongespeld. Zo zijn nieuwsgierige en onbescheiden mensen en het is hun goed recht, want waarom heet het anders „kijkdag" 1 Maar romantiek van de duimschroeven- en pijnbanksoort was er niet meer. Hoog stens nog wat vervagende symbolen van heimwee naar de vrije buitenwereld, maar waarschijnlijk stamden die van na de oorjog: muurschilderingen met stads gezichten van de Amsterdamse Schreiers- tcren, de bollenvelden, de haven van Rotterdam en de vennen van Qisterwijk, zeker niet beter dan die welke men soms op witgekalkte muren van een dorpscafé zien kan. En ergens een imita tie-openhaard in een zaal, die waar schijnlijk recreatiezaal zal zijn geweest En overal vergeelde kalenders en uitge knipte krantenfoto's, die men ook in elke kazerne zien kan. En ergens een toevallig achtergelaten kaart van de Bond Zonder Naam: „Ik geef U een nieuw gebod, dat gij elkander liefhebt". En in een andere zaal het verlaten nest van een zwaluw. Dit alles stamde kennelijk uit de na oorlogse tijd. De ontelbare partijen ijze ren kribben, de jute bedde-overtrekken, de grote partijen kapok en lompenvul ling en de „partijen differente hoofdkus sons" vertelden hun geschiedenis niet. Evenmin als nummer 131: „1 partijtje houten onderdelen voor een rouwkamer noch 135138: „elke koop 1 babycom mode" noch al de rollen prikkeldraad, ie bureau ministres, de houten zitbanken en honderden tinnen lepels en vorken. Bij al deze dingen stond men voor een raadsel, evenals voor de partijda meskousen, waarvoor wij driemaal achter elkaar vrouwen de neus zagen ophalen Nummer 420 omvatte ondermeer een preekstoel, waarop natuurlijk diverse kij. kers hun krachten en imitatietalenten proberen moesten, zodat het board en latwerk er bijna onder bezweek. Er wa ren barkrukjes en tuinstoelen, een partij revolvertassen en een partij hondenlijnen, vier flessen hoofd-eau decologne en een iano, er was een partij, die 40 scheer- kommetjes, 35 etensbakken, 14 kwispe,- doors en 4 rollen touw omvatte, er wa ren aluminium nummerplaatjes en een bioscoopfilmapparaat, er was een wij. waterbakje en „1 geboetseerde Christus- kop in klein"; zeven „diff. schilderijen" bevatten o.m. een schele H. Theresia. twee vechtende Centauren en een afschuwe lijk pastel met een oorlogsscène; er was een kist vol kunstledematen, een nieuwe speelgoed-auto model Jeep en hopen kamphuisviyt-artikelen, terwijl enkele barakken de sterke lucht hadden van an ti-luis en anti-ongedierte-vloeistoffen, om van kisten vol surrogaat, klei- en lucht- zeep en drie drums levertraan maar niet te spreken. Een communiebank, een kamerharmo nium, „enige papieren hemden en 1 stalen kledingstandaard" vlakbij een tandartsen, stoel en verderop een partijtje boeken, die alle toebehoord hadden aan de aal moezenier van het kamp Vught: „De ge schiedenis der Katacomben van Rome", „Toespraken of lezingen voor de rijpere jeugd", „De Gelukzalige Bernardlnus Realino" en „Het donkere Huis". Al deze coulissen van meer dan 2793 menselijke drama's en U meent toen niet dat deze onder de delinquenten niet voorkwamen? worden thans geveild zullen verspreid worden, opgeknapt en gerepareerd; misschien dat onder het plamuur en de verflaag 'n naam zal blij ven zitten. Zodra de vendu-meester met zijn kwinkslagen deze waar zal aanprijzen, zich er nóg meer mensen om zullen ver dringen, zal een nieuw hoofdstuk van de roman „Het donkere Huis" afgesloten worden. En al de rest Isstilte. Misschien zelfs bij U in de straat, een plaats, die nooit meer zal worden inge nomen.... een andere plaats, die de zo voortreffelijke buurt liever voor goed open had gezien, maar de „man. die zo fout was geweest", keerde nadat ie z'n straf had uitgezeten, terug.... Er kwam vlak achter ons een vrouw de hoofdingang uit, die haar zakdok moest gebruiken. De mensen gaapten. Zij had geen catalogus. En een ander zei mij: „Geloof maar, dat er vandaag ook nog zijn gaan kijken, die onder de oorlog niet bang hoefden te zijn voor Vught, maar nou ook weer de grote me neren zijn....". Er was weinig stilte in het kamp Vught, die Maandagmiddag; natuurlijk verder weg wel, waar achter twee dub bele rijen hoog prikkeldraad thans de gevangenis is en een ziekenhuis; daar zitten voormalige, thans veroordeelde de linquenten en gewone criminele geval len, naar men mij vertelde, hun straf uit. Een man op wacht, het geweer aan de voet bij de brede gracht, riep mij mijn vraag toe, dat het er tussen de 200 en 300 waren. „Ze hebben hei veel te goed....", zei een ander mij en verweerde zich vurig tegen de mishandelings-geruchten van enkele maanden geleden, maar inmiddels waren wij op een andere plaats aange komen, waar het stil was: de fussilade- plaats. Men löopt een steeds langer lij kende brede rechte zandweg af en ziet tegen de natuurlijke kogelvanger een al- lersoberst maar zeer mooi oorlogsmonu ment vol namen. Maar voor men de na men lezen kan,' voor men de kleuren der bloemen kan onderscheiden en de letters op de linten der Kransen, ziet men een ontzaglijk groot, zwart ruwhouten kruis. Men loopt over die zandweg en het schijnt bijna even lang te duren eer men vooraan is, als het vroeger voor de mensen moet hebben geduurd, wier na men hier gebeiteld staan. Afschuwelijk veel namen in een breed gemetseld vlak aangebracht met zeer vele data.... Maar het kruis groeit steeds hoger naarmate gij dichterbij komt en vóór ge de namen hebt gelezen, heeft het U volkomen stil gemaakt. Gisteren precies twee en een half jaar geleden werd mevr. B. van der H K. uit Rotterdam, die bekend stond als „de soldatenmoeder, tante Bertha" gearres teerd, verdacht van het verduisteren van gelden en goederen, die Joodse landge noten haar In de bezettingstijd in bewa ring hadden gegeven. Het B. G. te Rotterdam veroordeelde „tante Bertha" op 2 Juli 1948 tot 5 jaar gevangenisstraf. Zij ging in cassatie. De raad van cassatie te Den Haag vernie tigde het vonnis en beval dat de zaak voor een nieuwe instructie werd verwe zen naar het B. G. te Amsterdam. Dit hof bepaalde gisteren, dat de zaak wordt terugverwezen naar de rechter commissaris. De pleiter van verdachte, mr. B. Stomps, de voorzitter van de bond van oud illegale werkers, verzocht het Hof zijn cliënt in vrijheid te stellen. Mr. Stomps staafde zijn verroek als volgt: „Ik zou uw hof een staat van dienst kunnen voorleggen van deze vrouw van het begin van de oorlog af, waaruit blijkt, dat zij zich dadelijk een goede Nederlandse heeft getoond. Zo liet zij, toen in begin 1941 haar zevende kind werd geboren, in de vier grootste dag bladen van Nederland een advertentie plaatsen, dat was geboren Irene, Beatrix, Juliana Bernardina. Voorts heeft zij van Aug. 1944 tot 't einde van de oorlog haar huis beschikbaar gesteld voor de grootste K.P. uit Rotterdam, die van dit huis uit haar overvallen pleegde. Zo groot was de eerbied, die deze K.P. voor „tante Bertha" had", aldus mr. Stomps, „dat het schip, waarmede de wa pens van de droppings werden vervoerd de naam „tante Bertha 1" kreeg. De advocaat-fiscaal mr. A. van de Veen, zei, dat hij „zich zeer ongerust zou maken over het slagen van de instructie, als de verdachte op vrije voeten zou zijn". Het Hof besliste afwijzend op het ver zoek van de verdediger, omdat het ook van mening is, dat de instructie niet op behoorlijke wijze kan geschieden als de verdachte op vrije voeten is. De zaak werd voor onbepaalde tijd ge schorst. (Van onze redacteur). De „New York Times" schreef Zondag J.I., dat ter bescherming van de gro e Nederlandse beleggingen in Indonesië en in verband met de vitale economische positie van Nederland aldaar, de Neder landse regering in uitgebreide mate het recht van veto verlangt op het stuk ynr. de toekomstige economische en financiële gestes van de R.I.S., althans voor de tijd, dat de nieuwe staat nog schulden heeit aan Nederland. Dit, zo vervolgt het artikel, is wel het belangrijkste punt in de grondslagen, die door Nederland aan de R.T.C. zijn voorgelegd voor wat betreft de financiële en economische overeenkomst met de R.I.S. Van Indo nesische zijde bestaat tegen vrijwel elk punt van deze grondslagen verzet en, mede ook door het verschil van inzich: over het stelsel van de Nederlands Indonesische unie, is de conferentie thans in een ernstige impasse geraakt. Op grond van ter zake ingewonnen informaties kunnen wij mededelen, dat er op de Ronde-Tafelconferentie geen crisisstemming heerst en dat zü ook niet in een ernstige, zelfs niet in eeo gewone impasse is geraakt. Men ontveinst zich niet, dat er veie nroaramma moeilijkheden zijn. Die waren er sinds r f jaren die zijn er nog, hoewel in ve'.e lijn zal moeten worden verzet, alvorens men aan een accoord toe Is. Natuurlijk bestaat van Indonesische zijde verzet; het bestaat anderzijds van Nederlandse zijde tegen de Indonesische plannen. Ware dit niet meer het geval, dan 9tond men voor een accoord en der. halve voor hef einde van de R.T.C. Op het ogenblik echter onderhandelt mer, nog steeds en dan is het begrijpelijk, dat beide partijen haar inzichten en belan gen hardnekkig verdedigen. Alleen als er ooit een ogenblik zou aanbreken, waarop de partijen niet meer met elkaar willen „praten", kan en moet men van een impasse spreken. Momenteel is daar voor geen enkele ernstige reden. Een der moeilijkheden is wel, dat de republikeinen in hun revolutionnair en nationalistisch élan naar Den Haag zijn gekomen, meer vervuld van idealen dm van realistische plannen. Natuurlijk be schikken zij over „documenten", maar deze staan vaak te zeer buiten de harde, niet alleen politieke maar ook econo mische en financiële realiteiten om als aan een organisatie. Nu zijn wel tijdens het inter-Indonesisch overleg, eerst te Djogja. daarna te Batavia, enkele grote lijnen getrokken, maar de uitwerking daarvan stuit, binnen de twee Indonesi sche delegatiifiu op totaal onverwachte moeilijkheden#o.m. over de toekomstige functies en bevoegdheden van Republiek en B.F.O. en van alles wat daar buiten staat. We hebben de indruk, dat, als deze Indonesische grondwet eenmaal in kan nen en kruiken is en als zij geen onover komelijke moeilijkheden bij de Neder landse delegatie ontmoet, men een be langrijke stap verder is op de weg naar een algemeen accoord. Wij zouden bijna zeggen, dat als er van een impasse sprake is, deze tussen ds twee Indonesische delegaties moet wor den gezien. Maar ook daar leeft he* besef van de dwingende noodzakelijkheid om tot een accoord te komen en wel op zeer korte termijn. i v De overste van het eertijds zo vermaar de pensionaat der Zusters van de Con gregatie van het Allerheiligste Hart van Jesus te Moerdijk, streefde energiek naar een bijhuis, hetgeen oorzaak was, dat in September 1899 te Lage-Zwaluwe een klooster kon worden geopend. Later groepeerden zich rond het gebouw een tweetal scholen, terwijl verder dje wijk verpleging wordt verzorgd. De arbeid van de zusters is nauw verbonden aan de bevolking en het was dan ook niet te verwonderen, dat het gouden feest der vestiging gisteren onder grote belangstelling werd gevierd. De viering werd geopend met een plechtige H. Mis waaronder pastoor Gommers uit Lage Zwaluwe een feestpredicatie hield. Hier na werd in een der scholen een druk bezochte receptie gehouden. Namens de parochianen werd het convent verblijd met een feestgave onder couvert, be sterod voor de versiering van de kapel Des middags werd in een kleurrijk open luchtspel door de jeugd hulde aan d» zusters gebracht. WOENSDAG, 14 SEPTEMBER. HILVERSUM I (301 M.) NCRV. 7.00 en 0.00 Nws„ gram.; 9.00 V. d. zieken; 9.30 Concert- geb.-ork.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Kwintet op. 64, Shostakovich; 11.30 Zigeunerork.. 12.00 Sextet Johnny Kroon; 13.33 Köor; 13.00 Nws.; 13.15 Mandoiinata; 13.45 Guitaar; M.06 Plano. 14.30 „The Messiah", oratorium v. Handel, 15.15 Promenade-ork.; 16.00 V. d. jeugd; 17.30 Concertgeb. kwintet; 18.00 Ned- koren.. korpsen: 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nws., 19.15 J. Strauss-progr.; 19.30 Act. gSjuM, 19.45 Gram.; 20.00 Nws.; 20.15 Radio Fhilh. oric. (Mozart en Bach); 21.15 Raad v. Europa, 21.35 Orgel; 22.20 Pianowerken van cnopin, 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws.; 23.15 OrK Louis Levy. HILVERSUM I (415 M.) VARA. 7.00 NWS., gram.; 8.00 Nws.; 8.15 Orgel; 8.50 V. d. vrouw: 9.00 N.-York 's Philh. ork.; 10.00 VPRO.; 10.20 v. d. vrouw; u.oo r. V. U.; n.30 Non stop; 12.00 Accordiola; 12.38 Plano-duo; 13.00 Nws., 13.20 Omroepork.; 14.00 Gesproken portretten; 14.15 Röntgen-kwartet; 15.00 V. d. zieken; 15.30 Koor; 15.50 Waar zwerven wij?; 16.00 N. Yorks Philh. ork.; 16.15 V. d. jeugd; 16.55 Zo de ouden zongen; 17.15 Gram.; 17.45 Exotische klanken; 15.00 Nws., gram.; 18.30 R. V. U.; 19.00 Lezing; 19.15 Regeringsultz.; 19.30 VPRO; 20.00 Nws.; 20.20 Metropole-orlc.; 20.55 Hoor spel; 22.25 Orgel; 22.45 Boekbespr.; 23.00 Nws.; 23.15 Dansmuziek. RADIODISTRIBUTIE Hl; 7.00 VI Br; Nws; 7.05 Gram; 7.30 Kron; 7.45 Gym; 7.50 Gram; 8.00 Nws; 8.05 Conc: 9.00 Nws; 9.05 Gram; 10.00 Eng LP: Orgel; 10.30 Eng HS: Victor Silvester; 11.00 Eng LP: „Light Melodie Orch"; 11.45 Voordr- 12.00 VI Br: Volïskoren: 12.30 "Weerber; 12.32 Trio José l\nlaine; 13.00 Nws; 13.15 Klassieke muz; 14.00 Zweeds conc; 15.00 Eng LP: Reg King en ens (ev 15.15—15.45 PCJ schip v d week); 15.30 Politie ork; 16.00 NWDR: Liederen v Mendelssohn; 16.15 Piano; 16.30 Eng HS: Gram; 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Fr Br: V d sold; 18.30 VI BBr: V d sold; 19.00 Nws; 19.30 Symph dansen; 19.50 Fr Br: Nws; 20.00 VI Br: „Middernachts tango" operette van Komjitl; 22.00 Nws; 22.15 Jazzmuz; 22.50 Nws; 22.55 Gram: 23.00 Div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng HS: Nws: 7.15 Mazurka ork; 7.50 „Lift up oyr hearts"; 8.00 Fr Br: Nws; 8.10 Conc; 9.00 Eng LP: Nws; 9.10 Verz Ei," 10.U0 Div; 11.00 Eng HS: Voordr en intermez; 11.20 V d scholen; 11.40 Tom Yenkins (viool); 12.00 George Crow en „Blue Marin-ers"; 12.30 Eng LP: NWDR Symph ork; 13.15 Oscar Rabin en ork; 14.00 Eng HS: South Serenade ork; 14.30 BBC Midi Light Orch; 15.30 Kalundborg: Dansmuz; 16.15 Eng LP: BBC Schots ork; 17.15 Accord ork; 17.30 Glzraldo en ork; 18.00 Orgel; 1830 Com singing; 19.00 Fr Br: Geraldo; 19.30 Eng LP: „Stand easy"; 20.00 Fr Br: Gr Symph ork; 21.15 Gram: 21.30 Gevar muz; 22.00 Eng LP: Nws; 22.15 „Topic for to-night" 22.20 Ted Heath en ens; 23.00 Voordr; 23.15 Miniatuur ork; 23.56 Nws. punten in sterk getemperde mate. Hei feit overigens, dat nog practisch alleen in subcommissies en secties van sub commissies wordt gewerkt, bewijst wel, dat er nog heel wat werk in opgaande Rheumatiek ondermijnt Uw hele gestel. Want 't knaagt en knaagt en knaagt maar Maak toch een einde aan die ondraaglijke plaag, die U ziek maakt en moadeloos en allengs tot niets meer in staat. Pak Uw kwaal in de oorzaak aan. Met de weldadige Kru- schen-kuur. Om uw bloed te zuiveren van die pijnverwekkende onzuiverheden, die zich nu meer en meer vastzetten in hoeken en gaatjes endie zich eerst meldden met scheuten en steken, maar allengs werden tot dagen en nachten van onafgebroken pijn. Zoals ettelijke tienduizenden Rheumatiek- lijders over de hele wereld verlossing vonden bij Kruschen, zo zal ook voor U de weldadige werking zich haast als een wonder openbaren. Met de kleine dagelijkse dosis Kruschen voelt ge U al gauw weer een heel ander mens: fit, monter en opgewekt en met geen zweem van Pijn meer, omdat Kruschen Uw bloed zuiverende organen weer nieuwe energie en levenskracht schonk. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. Reel. Reuters diplomatieke correspondent te Londen verneemt uit gezaghebbende bron dat de driemaandelijkse vergadering van de consultatieve raad der West-Europese Unie, die gedurende het komende week einde zou plaats hebben, is uitgesteld tot November. De vijf regeringen hebben de plaats van bijeenkomst voor November working-materiaal te kunnen dienen. Dit 1 nog niet bepaald, maar aangenomen wordt euvel moet nu in een korte spanne tiids worden goedgemaakt. Wat ook het geval is met de voor lopige constitutie van de Verenigde Sta ten van Indonesië. Als de souvereiniteit wordt overgedragen, moet dit geschieden dat de keuze waarschijnlijk op Den Haag zal vallen- De consultatieve raad. bestaande uit de vijf ministers van buitenlandse zaken, heeft het laatst op 17 Juni te Luxemburg vergaderd. Het lage waterpeil in de Veenkoloniale kanalen betekent een grote, handicap voor de scheepvaart en industrie. Op de duur zullen deze kanalen van het ÏJsseimeer uit gevoed worden, maar dat is niet ge makkelijk uitvoerbaar. Toch zal op korte termijn verbetering worden aangebracht. Men heeft n.l. een oplossing gevonden door pompen te plaatsen bij Haren aan de Eems. Arbeiders uit de Groninger grens streek zijn met de aanleg van deze in stallatie behulpzaam. Gisteren zijn 13.000 Finse metaalarbel- ders, die werkzaam zijn in bedrijven, welke artikelen voor de sovjet-unie ver vaardigen. zulks in het kader der Finse herstelbetalingen aan dit land, wederom op hun werk verschenen. De een maand geleden onder commu nistische leiding in Finland uitgebroken stakingen lijn hiermede vrijwel afge lopen. Er is in totaal door de leden van elf onder communistische leiding staande vakbonden gestaakt. Zes dezer bonden zijn uit de door sociaal-democraten beheers" s federatie van vakverenigingen gezet. 40 De kust was bijna uit het gezicht en het begon al te schemeren, toen Tiram naar zijn helper toesloop. „Over tien minuten zijn we op volle zee, Alef en dan wordt de rol geopend". „Welke rol?", vroeg Alef. „Dat gaat je niet aan" zei Tiram snel. „Het enige wat je te doen hebt, is zo dade lijk een zware steen over boord te gooien en dan te roepen; „Man over boord!" en zoveel lawaai te maken als maar kunt. Is dat duidelijk?" „Ja maar", wierp Alef tegen, „als er een steen over boord valt kan ik toch beter roepen: „Steen over boord" „Ik kan met jou niet praten, Alef!" zei Tiram ongeduldig. „Doe maar precies wat ik je zeg, dan zal ik je, rijk maken. Dus je gooit een steen over boord en roept: Man over boord!". Nadat hij Alef deze opdracht had gegeven, ging Tiram naar zijn kooi en tekende snel op een stuk perkament een prachtige kaart. Daarop bekeek hij zijn werk. Het zag er veel te nieuw uit om een oude kaart voor te stellen. Daarom ging hij naar een petroleumlamp en hield het perkament Alt lichtbruin was aangeslagen mlar zo lang boven de vlam tot en sprekend op de andere perkamenten rol leek. Ook de lakzegels bracht hij zo goed en kwaad als het ging aan. door 26) Het is alleen maar 'n kwestie van geld. Ik verlang van U een flink bedrag en alles blijft verdertussen ons. Zubiaurre sprak niet schertsend of ironisch ,maar volko men ernstig, alsof het werkelijk om de één of andere zakelijke transactie ging. En juist deze toon was het, die de han delaar het bloed naar de slapen joeg, want tussen de woorden en zinnen van de onbeschaamde afperser door, had hij, oudergewoonte, al spoedig voor zichzelf uitgemaakt, dat zijn kansen uiterst klein waren. Waarschijnlijk had de man door een bewuste of onbewuste indiscretie van Salimbeni misschien ook van Bozzi? alles ontdekt en wilde geld heb ben. Nauwelijks een gaatje om door te kruipen. Langzamerhand dwong Caval- canti zich tot rust: Ik betaal geen halve cent waarde heer, zei hij luid en zijn best doend even zakelijk en koel als Zubiaurre te spre ken. —Ik weet van deze violenhandel niets meer dan in de kranten gestaan heeft. Uw koele toon gelukte niet erg, daar de tweede atem daar maar al te zeer in strijd mee was. Het had geen doel om tegen de aasgier te vechten Hij weet alles. U moet goed weten wat u doet, want ik bezit een document, waarin be vestigd wordt dat U de viool gekocht heeft. Inplaats van dat U zoals het een wettelijk beëdigd vakman behoort, di rect alles aan de politie gemeld heeft, heeft U gezwegen en afgewacht, Nu, ik heb eveneens gewacht. Tot mijn geluk is U niet gezwicht voor de beloning, waar door ik in de gelegenheid ben, op dit ogenblik 500.000 Lire van U te verlan gen. Cavalcanti had zich weder breed uit in zijn fauteuil gezet. Zijn kleine oogjes gingen schuil in de vleesmassa's van zijn gezicht, maar toch hield hij de Span jaard scherp in de gaten. Deze zocht zich zorgvuldig een sigaret uit en stak haar met veel omhaal van beweging aan. Ei moest een uitweg zijn. Het moest. Een half millioen Lire! De schooier! Er moes' een uitweg zijn! juister eens, waarde heer. Ik be taal niets Ik zal integendeel direct de po litie opbellen en Uw bezoek melden. U wordt gevangen genomen. U bent een vreemdeling. Men zal Uw duiater verle den naspeuren, en.... En zich nog veel meer voor de aan koop van de viool door de bezitter van de orde van de Perzische Leeuw interes seren. Ook dit had Zubiaurre zonder een enkel lachje gezegd. U heeft de viool door Bozzi, of door diens agent gekocht, dat weet ik en dat kan ik de politi* bewijzen. Ik wil het echter totaal niet. Ik wil geld, alleen maar geld. Nietg ligt mij verder dan U onmogelijk te maken, of iets dergelijks. Een grote zaak in de tropen is mislukt en ik moet hier mijn bestaan opnieuw op bouwen. Daarom verzoek ik U, mij te helpen. Wederom was Cavalcanti bij deze on gehoord rustige, en daardoor dubbel bru taal klinkende woorden opgestaan. Nu liet hij zich zwaar vallen en kon niet verhinderen, dal hem een naargeestig steunen ontsnapte. U wilt mij dus materieel ruïneren? Dat zal U niet geluk ken. Hij had dadelijk berouw van deze woorden en voegde er aan toe: Ik be taal niets. Zubiaurre stond snel op, Dan rijd ik dadelijk met mijn brief naar de Via Roma, naar het hoofdbureau en morgenvroeg verschijnt er in de kranten een kop: Commendatore Caval canti wordt beschuldigd de viool gesto len te hebben; hij ontkent. Dat is niet aangenaam. Ook al zou bet U gelukken. De handelaar zuchtte een paar malen, stond toen ook op, hield zich staande tegen de zwara Gothische tafel, die in het midden van de kamer stond en zei eindelijk: Wanneer ik een half mille uit mijn zaak trek, kan ik mijn faillisse ment wel aanvragen. Ik loochen, ook maar lets met de viool en de koop te maken te hebben, daar ik echter ieder opzien vermijden moet onder mijn klanten komen de eerste namen van Genua voor en om mijn zaak niet te schaden, ben ik bereid, hoort U goed, slechts uit dit oogpunt ben ik bereid, een zekere som te betalen, mits U ogenblik kelijk het land verlaat. De laatste woorden bracht hij er steu nend uit. Zijn gehele hoofd geleek een vleesklomp en hij moest met beide han den op de tafel steunen. Prachtig, nu zullen wij het wel gauw eens zijn, zei Zubiaurre en ging weer zitten. Ik ben bereid inplaats van een half millioen slechts honderdduizend Lire aan te ne men. mits U mij daarbij, of de viool overhandigt, die ik terstond gezamenlijk met U, indien U dit wenst, naar de politie zal brengen daarvoor zullen we wel de een of andere geloofwaardige geschiedenis in elkaar draaien of in dien U mij de naam van Uw koper noemt Cavalcanti stond nog steeds voor dé lange tafel, alsof hij een toast wilde uit brengen: Dat kan ik niet. De koper zal nooit te weten komen, dat ik zijn naam van U heb gekregen Laat mij de brief zienl zei de han delaar plotseling. ik denk «r niet aan. Voor de eerste maal lachte de Spanjaard. Neem alsjeblieft vlug een beslutt of de viool, of de koper! U wilt of mij of de verzamelaar afzetten, nietwaar? Natuurlijk! Aha! Is het dus een ver zamelaar? Zubiaurre knikte een Sint George uit de school van Titiaan toe, die tegenover hem hing. Ik vreesde reeds dat de viool naar Amerika aan een handelaar verkocht was. Oh, ik idioot, dacht Ca valcanti, dat had ik toch kunnen zeggen Dus, geen uitweg! Ik betaal vijftigduizend Voor de internationale motorzesdaagse, welke in Wales wordt gehouden, hebben ruim 200 deelnemers ingeschreven. Voor de Trophee schreven Engeland, Zwitser land, Tsjechoslowakije en Italië ieder met één team in. Voor de Zilveren Vaas werd ingeschreven door Nederland, Engeland, Tsjechoslowakije, Ierland, Zwitserland, Italië en Hongarije, ieder met 2 teams. Het aantal Nederlandse deelnemers be draagt 13. Maandagmorgen had de start plaats. De route van de eerste dag (Llandrin- dod—RadnorDorstoneCriekhowell— Cradoe—Llandrindod) liep naar 't Noord- Oosten van Wales en boog later om naar het Zuiden om na een lunchstop van een half uur weer Noordwaarts de finish te bereiken. In het begin van de middag route moesten de Black Mountains ver werkt worden. Deze route was in totaal 392 K.M. lang. Groot-Britannië en Tsjechoslowakije bleven de eerste dag zonder strafpunten, Italië liep 1 strafpunt op en Zwitserland kan reeds als uitgeschakeld worden be schouwd. Immers het trophee-team kreeg 100 strafpunten, te wijten aan een onge val van Roth, die 2 K.M. na de start een aanrijding had. Hoewel de officiële lijsten met straf punten Maandagavond nog niet bekend waren gemaakt, mag toch op grond van informaties, verstrekt door de K.N.M.V.- cfficials, worden aangenomen, dat de Ne derlandse Vaas-teams er niet geheel zon der kleerscheuren zijn afgekomen. in net A-team op B.S.A. met Knijnen- burg, Roest en Flinterman incasseerde de laatste 2 strafpunten, waartegen echter inmiddels bij de jury protest is aangete kend. Het B-team, tevens Jawa-merken- team, is waarschijnlijk kansloos voor de Zilveren Vaas, doordat Drikus Veer in (Van onze Haagse correspondent), In 1919 werd in Den Haag de eerste bijeenkomst gehouden van Interna tional Air Transport Association (IATA) waar zes luchtvaartmaatschappijen aan deelnamen. Thans, 30 jaar later, is de IATA weer in Den Haag bijeen en nu zag men in de grote raadzaal van het Vredespaleis niet minder dan 200 directeuren van 70 internationale luchtvaarondernemingen bijeen. Het is een eer voor Nederland dat dit jubileumcongres hier te lande plaats vindt en dat aan de directeur-generaal van onze nationale luchtvaartmaatschappij dr A. Plesman de leiding van dit congres was opgedragen. De betekenis van deze bijeenkomst werd onderstreept door de aanwezigheid van Z. K. H. Prins Bern hard die het congres toesprak en door het feit, dat voor de zittingen, zowel de plenaire als van de afdelingen, het Vre despaleis ter beschikking wa» gesteld. Bij de openingszitting waren ook veel leden van het Corps Diplomatique aan wezig, benevens vertegenwoordigers van luchtvaartorganisaties uit Nederland en andere landen. Nadat Prins Bernhard, minister Spitzen en dr. Plesman de aanwezigen hadden toe gesproken, sprak de directeur-generaal van de I. A. T, A. sir William P. HildreJ over de werkzaamheden in de afgelopen jaren, waarbij hij woorden van lof voor de K, L. M. had, die dit jaar ook haar 30-jarig bestaan herdenkt en die hij een voorbeeld noemde voor andere lucni- vaartmaatschappijen. Ook werd de neer Plesman als goed zakenman gehuldigd. Lire. zei hij dan, terwijl «Un adem-jtwaaf ging, ik kan uw gekheid niet meer aan horen. En noem mij de naam van de koper. Mijnentwege. V de- looft. ach. wat maal ik om het woord van een dergelijk 'ndlvldu. Ik ben tenminste geen heler van een gestolen meestervlool. Nu, hoe heet de man? Ik geef U het erewoord van een bedrieger, dat ik niet alleen Uw naam verzwijgen zal, maar dat U ook nooit meer van mij horen zult. Wanneer U het geld niet in huis heeft, neem ik ook ge noegen met een cheque; er is toch voor mij geen gevaar aan verbonden, want vijf minuten, nadat de cheque niet uit betaald wordt, is de aangifte tegen U gedaan. Cheque zonder naam, alstubleft! Cavalcanti haalde zijn chequeboek te voorschijn schreef een cheque voor vijf tigduizend lire uit en zette met een diepe zucht zijn handtekening er onder, waar na hij zeide: Lorenzetti, de grote ver zamelaar uit Vicenza, die in Grand Ho tel Columbia woont, heeft de viool ge kocht, Niet van mij, maar ik weet ervan- En verdwijn nu ogenblikkelijk, anders laat ik U door mijn bedienden eruit gooien. Cavalcanti werkte de man de deur uit en bemerkte niet, dat zijn, tot nutoe zo rustige bezoeker ineens zeer bleek ge worden was. Terwijl hij de deurknop in de hand hield, zei hij: Lorenzetti? Die Is helaas reeds vertrokken. Met de viool; maar niettemin, bedankt en tot ziens! (Wordt vervolgd.) botsing kwam met de Engelse rijder Bref- fitt, waardoor zijn machine vrij ernstig beschadigd werd. Drikus zelf mankeerde gelukkig niets. Van Rijssel en Jansema bleven strafpunt vrij. Het C.Z.-merken- team met de rijders Bestebreurtje, Haa- ker en Van Dinter, heeft volgens de laat ste berichten drie strafpunten, namelijk voor iedere rijder 1. Van de individuele rijders bereikten Lichtenbeld, Zoontjes en Pelllkaan zon der strafpunten de finish. Herman Zuur, met zijn zijspan-passagier Segaar, was minder fortuinlijk; zij incasseerden door moeilijkheden met gebroken spaken tien strafpunten. Voor de Zilveren Vaas heeft Nederland dus met het A-team ten hoog ste 2, doch wellicht 0 strafpunten. Een van de Engelse teams moest de strijd staken. Het Engelse voetbalelftal, dat op 21 September te Liverpool tegen de Ierse Vrijstaat zal spelen, telt drie nieuwe in ternationals te weten: Mozley (rechts achter), Harris (rechtsbuiten) en Pye (midwoor). De samenstelling is als volgt: doel: Williams (Wolverhampton), achter: Moz ley (Derby) en Aston (Manchester Uni ted); midden: Wright (Wolverhampton), Franklin (Stoke). Dickinson (Ports mouth); voor: Harris (Portsmouth), Morris (Derby), Pye (Wolverhampton), Mannion (Middlesbrough), Finney (Preston). Als aanvoerder zal Wright fungeren. De uitslagen van de Maandag gespeel de wedstrijden voor de Engelse league luiden: eerste divisie: Stoke City—Burn ley i_f; tweede divisie; Chesterfield- Leicester City I0, In de veertiende ron de van het schaak- tornooi te Trencianske Teplice heeft Szafoo zijn eerste nederlaag geleden. Hij verloor van Szily. Golombek gaf zijn af gebroken partij tegen Prins op. Pachman leidt nu met 10Vi punt voor Szabo en Stahlberg die elk 10 punten hebben. Prins staat met 8 punten op de zesde plaats. (©dbaakxedacteur: P. A. ROETSHETD, Achtarwag^Se^ Lisse). DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. Andermaal alle eerste publicaties en dan liefst van componisten, die een goede reputatie bezitten. Als tempoprobleem zal no, 6556 wel bekoren. De belangrijkste bijdrage hier achten we no. 6558 van J. J. Ebben. Een degelijk opgezette drlezet, die, waarschijnlijk van de oplosser wel de nodige inspanning zal eisen, maar de moeite er aan besteed, wel beloont. No. 6556. JOS. OPDENOORDT, Venlo. 1* plaatsing. Mat In 2 zetten. No. 6557. J. A. W. SWANE, Boekei. Ie plaatsing. Mat in 2 zetten. Wit: Ka8, Da6, Tgl, Rel—e4, Pe3 en g3; d5. Zwart: Kf4, Ra3 en h3, e5, g3, g6. No. 6558, J. J. EBBEN, Helmond. Ie plaatsing. Mat in 3 zetten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2