Ontwikkeling der economische huishouding Op de' Iribune Geen vrede zonder rechtvaardigheid Uitvoer dekte voor bijna 61 onze invoer SNELLER POSTVERVOER IN DE NAASTE TOEKOMST LANGE WEG VAN HARD WERKEN VOOR NEDERLAND Clarence Hunter prijst exportplan VERBINDEND VERKLAREN VAN BEDRIJFSREGELEN SPOORWEGEN nog STEEDS in ONGUNSTIGE POSITIE Weerbericht Financiële perikelen van de republiek TWEE PERSONEN GEDOOD BIJ ONTPLOFFING IN HELMOND Ontwikkeling en culturele vorming op de voorgrond DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Na-oorlogse spanningen verdwijnen Nachtdiensten met straalvliegtuigen Installatie vaste commissie Economische Raad Arbeider door instorten de brug gedood Boerderijbrand te Nederweert eist nog twee doden Handelsverdragen en schuldkwestie Vuurgevecht op Korea Brand in Van VHssingen's katoenfabrieken Twee doden bij, motorongeluk Doodvonnissen werden opgeschort 71ste JAARGANG VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1949 No. 21032 Voor de vierde maal is een verslag verschenen van de Neder landse regering over de werking van het Europese Herstel Pro gramma, ditmaal over de periode April tot en met Juni 1949. Het belangrijke aspect uit dit verslag is ongetwijfeld de verge lijking welke het bevat tussen het herziene programma voor het Amerikaanse fiscale jaar 1948-1949, zoals dit een jaar geleden bij de O.E.E.C. te Parijs werd ingediend en de realisatie daarvan. De in Parijs bij de O.E.E.C. ingediende programma's bestaan in wezen uit in- en uitvoercijfers, aangevuld door enkele andere posten van de betalingsbalans. Philip Mickman, de 18-jarige Engelse schooljongen, die er onlangs in slaagde Het Kanaal over te zwemmen, gaat weer naar school. Een ere-haag van schoolmakkers, gewapend met fietspompen en een vererende toespraak van de bovenmeesterheetten de kranige jongeman in Wakefield welkom. Sir Stafford Cripps le& voor de pers een verklaring af betreffende de zeven puntenovereenkoms welke tijdens de Anglo-Amerikaanse- Canadese rnonetaireconf eren iete Washington hereikt werd. V.l.n.r.: Douglas C. Abbott, Ern Sir Sta^or^a*Achesón, John W. Snyder en INKOMSTEN REIZIGERS- VERVOER GEDAALD MINDER BUIIG GEEN REPUTATIE IN SOEP Gevangenen waren uitgebroken „Geen vrede zonder rechtvaardigheid" is de titel van het zo juist verschenen K.A.B.-vormingsprogramma 1949-1950. De cultuur- dienst van de K.A.B. heeft thans voor de vierde maal sinds de bevrijding een dergelijk boek uitgegeven en ook deze uitgave van 250 pagina's dwingt eerbied af, zowel door de artistieke vorm als de frisse en verantwoorde inhoud. DB KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 13.90 per kwartaal, i 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J- KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Con tract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende aivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. A-' In het Drogramma was voorzien een in- Uit het verslag blijkt, dat van het to tale importprogramma 97,2 pet. werd ge realiseerd en van het exportprogramma 97,3 pet. Wat de verschillende gebieden betreft, blijkt, dat de import uit de Ver. Staten 98 millioen minder heeft bedragen dan in het O.E.E.C.-programma was voor zien, terwijl de export 27 mill, bij het programma ten achter is gebleven. De realisatie bedraagt hier voor de import 872 millioen en voor de export 95 millioen of in percenten uitgedrukt resp. 90 pet. en 78 pet. van het programma. Voor het totale Westelijk Halfrond be draagt de realisatie resp. voor ïm- en export 1.376 mill, en 204 mill., of vergeleken bij het programma resp. 86,3 en 84,6 pet. Het deficit ten aanzien van de dollar- area heeft zich iets gunstiger ontwikkeld dan in het programma was voorzien. Daartegenover heeft de invoer uit de aan het E. H. P. deelnemende landen het in het programma opgenomen cijfer tot een bedrag van 108 mill, overschreden (rea lisatie 104 pet.), terwijl de export hier 88 millioen beneden het programma gebleven is (realisatie 96 pet.). De m totaal gerealiseerde bedragen belopen hier resp. voor in- en uitvoer i 2.f mill, en 2.051 mill. De conclusie die hieruit kan wor den getrokken, is, dat de overschake ling van de invoer uit de dollar-area naar de deelnemende landen, zich wat Nederland betreft, op nog verdergaan de wijze heeft gerealiseerd dan reeds in het programma was voorzien. In totaal genomen heeft de realisatie, wat betreft het gedeelte van de invoer, dat door export kon worden gedekt, aan de verwachting beantwoord. Was blijkens het programma voorzien in een dekkingspercentage van 60,88, blij kens de realisatie-cijfers is tenslotte 60,SI pet. van de totale import door export gedekt. Ten aanzien van de industriële pro ductie vermeldt het verslag dat ir het programma een indexcijfer voor de totale industriële productie 'exclusief bouwnijverheid, mijnbouw en openba re nutsbedrijven) was voorzien van 118 (1938 100), terwijl de realisatie 119 heeft bedragen. Ten aanzien van de bruto investe ringen (excl. voorraadverandenngen) wordt geschat, dat, realisatie ongeveer 140 pet. van de realisatie voor het jaar 1947 heeft bedragen, terwijl by het programma rekening was gehouden met een realisatie van 125 pet. Ten aanzien van de consumptie heeft de realisatie het programma overschre den. In het programma was dexcijfer voor de totale consumptieve uit gaven (gecorrigeerd voor prijsverschil len) van 106 (1947 100), terwijl de rea lisatie 108 heeft bedragen. Berekend per hoofd van de bevolking bedragen deze Cijfers resp. 104 voor het programma en 106 voor de realisatie. Naar aanleiding van de vergelijking tussen pfogramma en realisatie komt het verslag tot de. conclusie, dat, hoewel en kele afwijkingen tussen programma en realisatie moesten worden geconstateerd, deze niet een verontrustend karakter ver tonen. Hoogtepunt voor consumptieve uitgaven is overschreden Met betrekking tot de overschryding van het programma ten aanzien van de consumptie is het inmiddels van groot belang te melden, dat blijkens het ver slag het hoogtepunt voor de consump tieve uitgaven is overschreden. Blijkens de in het verslag opgenomen tabel blijven de consumptieve uitgaven per hoofd der bevolking gecorrigeerd voor prysverschillen voor de maanden van 1949 met enkele percenten achter bij de overeenkomstige maanden van 1948. Het verslag verbindt aan deze cijfers de opmerking, dat juist deze laatste de hoop wettigen, dat de na-oorlogse span ningen aan het verdwijnen zijn. Deze cijfers worden beschouwd als een bevestiging van de reeds in een voorgaand verslag geponeerde stelling dat de in Nederland aanvankelijk be staande inflatoire tendenties zijn ver zwakt. Voorts kan worden vermeld, dat het index-cijfer voor de totale industriële productie (excl. bouwnijverheid, mijn bouw en openbare nutsbedrijven) het welk voor het eerste kwartaal van 1948 118 bedroeg (1938=100), in het tweede kwartaal van 1949 gestegen is t°t 126. Het percentage van de import, dat door export kon worden gedekt, bedraagt voor het tweede kwartaal 1948 64, terwijl voor het eerste kwartaal een percentage van 63 werd bereikt. Voor de achtereenvol gende kwartalen van 1948 beliep dit per centage resp. 46, 54, 62 en 64. De absolute hoogte van het invoer- saldo bedraagt ditmaal 469 mill, te genover 495 mill, voor het eerste kwartaal 1949. In het tweede hoofdstuk van het ver slag Wordt een pverzicht gegeven van de onder het E. H. P. ontvangen goe deren en diensten. Voor het tweede kwartaal van 1949 werd door 'E. C. A. een bedrag van 9,5 mill, aan directe hulpverlening aan Nederland toegewezen. De totale toewijzing voor Nederland in de eerste 15 maanden waarin het E. H. P. in werking is geweest, heeft daar mee een bedrag bereikt van 504 mil lioen. Van dit bedrag werd 374,5 mil lioen dollar beschikbaar gesteld in de vorm van schenkingen, 129,5 millioen in de vorm van leningen. Bovendien ontvangt Nederland E. H. P-hulp in de vorm van z.g. trekkings rechten, welke voor het fiscale jaar 1948/1949 resp. hebben bedragen ten aanzien van België 72,5 mill., ten aan zien van de Bizone 8,5 mill, en ten aanzien van Zweden 2 mill. Daarte genover diende Nederland zelf in de be doelde periode trekkingsrechten te ver lenen aan een aantal deelnemende lan den tot een totaal bedrag van f 11,3 millioen. Op basis van de bedoelde toewijzin gen was per 30 Juni 1949 door Neder land voor een waarde van circa 343 mill, aan goederen en diensten krach tens directe hulpverlening ontvangen. De werkelijke uitbetaling bedroeg per dezelfde datum 268 mill. bijna de gehele wereld kan vrijwel corresponderen. Een belangrijk obstakel op de weg van een rationele organisatie bij het vervoer door de lucht zijn de landelijke wetten, die op dit gebied prae- valeren boven internationale rr.yelen. Het bestaan en het succes van de Wereld Post Unie bewijzen dat het instellen van uniforme regelingen op het gebied van verkeer en vervoer mogelijk is, zonder aan de souvereiniteit der staten te kort te doen, aldus de heer Lemouel. Een netwerk van uiterst snelle post vliegtuigen met straalaandrijving zal naar de opvatting van de heer Jean Lemouel, directeur-generaal van de Franse P.T.T.. in de naaste toekomst over de wereld worden gelegd. Binnen enkele jaren zullen de snelste vlieg tuigen ter wereld speciaal voor post vervoer door het luchtruim razen. Aldus de heer Lemouel. die sprak in zijn functie van voorzitter van het dage lijks bestuur en van de contactcommissie van de Wereld Post Unie voor de ver gadering van de Internationale Vereni ging voor transport door de lucht (IATA) te 's-Gravenhage. Hij voorziet nationale en internationale nachtdiensten van straalvliegtuigen, aan gevuld door gewone vliegtuigen en heli copters, die het mogelijk maken de post uiterst snel van huis tot huis te ver voeren. Voor Europa zou een geregeld luchtnet, dat hoofdsteden en voornaamste centra moet verbinden, moeten worden ontworpen Technisch is dit mogelijk. Donderdag heeft de staatssecretaris van Het enige object van studie is thans het Zake« mr w c L van der Grin- zoeken naar een gezonde economische gejnstaneer(j <je vaste commissie van „Het door uw minister van Economi sche z-aken vorige week ontvouwde exporipian is een belangrijke stap voorwaarts op de weg die moet leiden lot vernoging van de Europese uit voer naar het dollargebied en tot op lossing van het dollarprobleem. Dit plan is een poging die de grootste aan dacht verdient en die door de aan het plan-Marshall deelnemende landen met zo grote belangstelling is ontvangen, dat zij om afschriften van de tekst der door minister Van den Brink in Utrecht gehouden redevoering hebben verzocht". Met deze hulde aan de Nederlandse „exportdrive" opende de heer Clarence E. Hunter, leider der bijzondere missie bij de E.C.A. in Nederland, gistermid dag zijn uiteenzetting over „Wereldhan del en de E.C.A." voor leden van de American Businessmen's Club in het Doelen-hotel te AmsterdShi. Na een jaar Marshall-hulp staat Euro pa er heel wat beter voor. De vooruit- basis voor dit vervoer. Het streven van de meeste postale organisaties is geen extra zegelrecht voor luchtpostvervoer in rekening te brengen. Dit zal in een aantal gevallen niet mogelijk zijn, indien de vervoerende maatschappijen haar tarieven niet ver- de Economische Raad voor het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van bedrijfsregelen en verwante onder werpen Mr Van der Grinten wees er op, dat met de instelling van deze commissie rPS> In het zojuist verschenen jaarverslag over 1948 vestigt de Directie der N.S., evenals in het vorig jaarverslag, ook nU de aandacht op het grote temj overschil tussen het horstel van het wegverkeer, waarvan de capaciteit die van voor de oorlog steeds meer overtreft, en de re constructie van het spoorwegbedryf, dat nóg bij lange na niet zijn vooroorlogse capaciteit heeft herkregen. Dit verschijn sel doet naar haa mening ernstige vraag stukken rijzen omtrent het toekomstig evenwicht tussen de vervoerstakken in Nederland en maant haar tot behoed zaamheid bij haar inv ^steringen. Tegenover déze voortgezette snelle ont wikkeling van het wegvervoer ziet JN.o. zich nog steeds in een ongunstige positie geplaatst. De lange productie-duur van nieuw reizigeisr.i_terieel en de beperkte capaciteit der Nederlandse wagonfabne- !ken, tot welker producten N.S. zich o- veel mogelijk bepaalt gedreven door de wens zo weinig mogelijk beslag te leggen op de schaarse deviezen, waarover ons land beschikt brengen mede, dat de aanvulling van het tekort aan modern geriefelijk materiaal slechts langzaam voortgang vindt. De vermeerdering van de bestedings mogelijkheden van het inkomen leidde tot een beperking van het reizen niet-zakelijke doeleinden. De totale om vang van het retztgersvervoer bleef prac- •Hsr-h constant '6.84 milliard reizigers kilometers tegen 6.78 milliard in 1947), de inkomsten uit dit vervoer daaTden met 8,4 millioen tot 188,9 millioen. Gunstig goederenvervoer De ontvangsten uit het goederenver- De onivai s beïnvloed door voer werden S™ ductie. Het de vergrote nationale P binnenlands ve™°* w6 mjilioen millioen ton in 19« tot ton In 1948, terwijl het bu.t en vervoer met büna 0.8 mi1h°en tot 3.0 millioen ton. De totale n der exploitatie-ui?!^*" bleef na aftrek f 76.0 millioen Sbe^-,e®n bedrag van i 65 0 millioen word? kbaar' waarvan t /uiriivingen en f ïi aanSewend voor afschrijvingen^en /no millioen voor in- van terest. Per saldo resulteert™^ 3.703.62v. j. 1.407.009,16) welke op nieuwe rekening is overgeboek^elke °P Tijdens kwam hft 40.000 Z'. brug te Soes plotseling in beweging wegende gevaarie f .neen De arbei(Jer en stortte gedee lstein, die op de brug C. v. S. uit IJs niet tijdig uit de werkzaam was, wisibekneld tussen voeten te komen en ra man was op slag enkele dwarsliggers. vrouw en dood. Het slachtoffer laal zeven kinderen achter. mogelijkheden bij het gebruik van straal vliegtuigen. die goedkoper te exploiteren zullen zijn dan de thans in gebruik zijn de machines. Bovendien zullen de maat schappijen door verlaging van tarieven een grotere toevloed van brief- en kleine pakketpost krijgen, waardoor een derge lijke verlaging ruimschoots zou kunnen worden gecompenseerd. Spr. wees op het voordeel van verlaging in verband met de vervoerscapaciteit op de luchtlijnen, die thans vaak onbenut blijft. De heer Lemouel zeide voorts, dat de regeringen op den duur zullen moeten overgaan tot het verlenen van dezelfde vrijheid voor vervoer van personen en vracht als aan het postvervoer is toe gestaan. Voor het postvervoer zijn de grenzen vrijwel verdwenen, zo zeide hij; maaxbuiictupijciji uaar wncven uiei vu- „m. lagen. De heer Lemouel voorziet hiertoe wederom een stap is gezet tot de 6 - tie van de aan onze rechtsopvattingen vreemde elementen, die de Duitse bezet ting hier heeft ingevoerd. De opdracht aan de commissie is de taak voort te zet ten, die voor de oorlog door de commissie van de Economische Raad is verricht. De onverbindend verklaring van on dernemersovereenkomsten, die zich me verdragen met het algemeen belang, is vóór de oorlog nimmer toegepast. Thans is de situatie in ons economisch leven een andere dan voor de oorlog. Bij de hui- De verwachting, geldig van he den tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met nog slechts op enkele plaatsen een re genbui en vannacht plaatselijk mist. Zwakke tot matige westelijke wind. Iets koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Zaterdag, 17 September: Zon op 6.17 uur, onder 18.52 uur; Maan op middernacht, onder 17.06 uur. De felle brand, die Dinsdagavond de boerderij van de fam. Knapen te Neder weert in de as heeft gelegd, heeft nog meer slachtoffers geëist. Gisteren meldden we reeds het over lijden van het 5-jarig pleegdochtertje, in de loop van Woensdagnacht is nu ook de 64-jarige grootvader aan zijn verwon dingen bezweken. Zijn 63-jarige echt- genote stierf .Donderdagochtend, zodat deze brand drie levens heeft geeist. Nadat hij met zijn vrouw en het kindje uit de brandende boerderij was gehaald, heeft de heer Knapen nog korte tijd meegeholpen aan het in veiligheid bren- sen van de huisinventaris. Eerst nadat van aiie zyden op een transport "aar het ziekenhuis was aangedrongen, liet de zwaargewonde zich per auto wegbrengen. dige feitelijke situatie is het gevaar, dat ondernemersovereenkomsten zullen voor komen, ten aanzien waarvan het algemeen belang ingrijpen van de overheid vereist, veel groter dan vóór de oorlog. De over heid kan niet toelaten, dat prijsregelingen worden getroffen, welke de prijzen op een onredelijk peil handhaven of welke een belemmering zijn voor het streven naar meer efficiency in de productie. De over heid mag niet toelaten, dat door binding van leveranciers een gezonde ontplooiing in een bedrijfstak wordt belet. Het is niet toelaatbaar, dat de eisen, die onze eco nomische situatie stelt, gecontrarieerd worden door kartelregelingen. Het kartel- besluit draagt wel zeer duidelijk de spo ren van de Duitse bezetting. Het ligt dan ook in de bedoeling deze regeling bin nen afzienbare tijd te vervangen door een andere, waarvan de voorbereiding echter nog niet geheel is voltooid. Door de inschakeling van deze commis sie vertrouwt de regering, dat een juiste afweging der belangen zo goed mogelijk verzekerd is. De voorzitter der commissie, prof. mr. F. de Vries, heeft deze rede beantwoord. zichten zijn veel helderder geworden, mede dank zij het pact van Brussel en het Atlantisch pact, waardoor het ver trouwen is herleefd in de kracht en een heid van de samenwerkende landen. In totaal kunnen de bydragen, die de Ver. Staten en Canada gezamenlijk tot dusver geleverd hebben voor het herstel van Europa geraamd worden op circa twintig milliard dollar. De onderlinge handel tussen de Marshall- landen heeft In 1948/49 bedragen circa 8V4 milliard en kan voor 1949/50 ge raamd worden op 9H milliard dollar. Er worden ook ijverige pogingen in het werk gesteld om het touristenverkeer naar Europa op te voeren en men mag aannemen, dat dit 1 milliard dollar per jaar aan Europa zal opleveren. De heer Hunter besloot zijn betoog met hulde te brengen aan Nederland, dat als een voorbeeld gesteld kan wor den, hoe een uitweg dient gevonden te worden. Dat een spoedige genezing voor alle kwalen mogelijk is, achtte de leider der Marshall-hulp in Nederland uitge sloten. „Voor deze moeilijkheden vindt men geen oplossing in een handom draaien. Er ligt een lange weg voor ons van hard werken en scherp zakenver- nuft". Na afloop werden de heer Hunter nog diverse vragen gésteld, o.a. over het brandende vraagstuk van de Ame rikaanse douanetarieven. Hierop ant woordde hy, dat de E.C.A. in Washing ton de verschillende factoren analy seert. dis de handel kunnen belem meren. Hu verwees naar de woorden van Paul Hoffman, dat de tarieven geen belemmering voor de Invoer mo gen vormen. Dat stukje vergald wielrennersleven, waar we het verleden week over hadden, behoort toevalligerwijs toe aan.... een Italiaan. En een, die wonder-wèl past in de kraam van de goodwill-fabriek van de Italiaanse sport, deze „employé" Fausto Coppi. Inderdaad straalt van Coppi's roem en prestaties een niet ge ring deel af op de sportieve reputatie van het Italiaanse volk in zijn geheel. Maar in dit verband (d.i dat van ver leden week) wilden wij het over deze Azurri-zoon nu niet hebben Fausto Coppi is een groot wielrenner. Nu weet U, hoe wij over het beroeps- wielrennen denken Het is waarschijnlijk de meest verzakelijkte, d.i bedorven sport, die er op dit ondermaanse wordt beoefend En daarom verheugden wij ons te lezen, dat het duel tussen Fausto Coppi en Gerrit Schulte, onlangs te Den Bosch er een zou worden van onver, valste sportieve strijd. Nu moet U die „sportieve strijd" ook wel met een korreltje zout nemen. Want zonder geld ook geen strijd: mét een overwinning op Coppi is Schulte nog enige grammen van zijn gewicht méét in goud waard. Maar goed, ook uit spor tief oogpunt was er wel strijd te ver wachten, want ook om de eer alleen 's er Schulte nog wel wat aan gelegen om Campionissimo Coppi onder de duim te krijgen In ieder geval dus toch strijd. En dat' beloofde daar dus in Den Bosch een klinkend fragment van het afscheid van de zomersport in ons land te worden. Maar ook hier werd dat een totale mislukking Wij gunnen Schulte zijn successen, ook die tegen Coppi, van harte. Maar wij vinden het beslist niet aardig meer dat de Bosschenaar daar, voor eigen publiek, deze zege heeft moeten kopen met de steun van enige tientallen knechten In feite was het dat toch: Schulte en de rest tegen Coppi in zijn eentje. Blijkbaar waren er plenty renners die de Campionissimo het licht in de donkere ietwat verbaasde ogen in derdaad niét gunden. En het werd voor Coppi een misère. Zó groot, dat hij door in de laatste ronde op te geven, inder daad de wijste partij koos en aldus de totale sportieve mislukking van deze „strijd" duidelijk aan de kaak stelde En intussen: een stukje vergald wielren nersleven. Ook in de Tour de France, Coppi's grote wapenfeit, is er (en niet zuinig), met knechten gewerkt. Maar daar was het bazen en knechten tegen bazen en knechten: ploeg tegen ploeg. Hier in Den Bosch was het een baas met een leger knechten tegen een éénling. En natuur lik- was Coppi's startgeld goed genoeg voor een bescheiden fortuintje. Maar de Italiaan was toch ook aaar Den Bosch gekomen om de gelegenheid te krijgen ook sportief iets te presteren. Dèt echter werd hem door de „knechten van de baas" onmogelijk gemaakt En logisch bedankte Coppi er toen voor, om op die manier zijn reputatie in de soep te laten rijden. Wat nog iets anders is dan geen goed verliezer te zijn^ Zo was dan ook in Den Bosch het afscheid van de zomersport niet zó best (en andere exempelen haalden wij ver leden week reeds naar voren). En we moeten bij dit scheiden van de markt helaas opmerken, dat er vele mooie tak ken van zomersporten zijn, maar dat men ook hier onder het koren nóg al te veel kaf vindt SUPPORTER. „t-nd der besprekingen Indonesische conferentie, die aldus luidt: in de financieel-economische commissie „Zolang de R. I. S. schulden heeft, afkom- Tafel Conferentie verneemt stig van 't voormalige Nederlandsch-Indie de speciale correspondent van het A.N.P zal de regering van de R. I bespre- dat alle ingestelde subcommissies bezig kingen voeren met de Nederlandse zijn met behandeling van de technische regering alvorens zij belangrijke verande- De uitbraak vond plaats, toen de ge vangenen van de werkboerderijen in de gevangenis werden teruggebracht. Zij maakten zich meester van geweren en munitie en vluchtten naar de heuvels, waar een vuurgevecht ontstond1 tussen hen en dé politie, gesteund door afdelin gen van leger en marine. vraagstukken. In de subcommissies voor de handels verdragen wordt thans de vraag besproken of de R. I. S. de bestaande handelsverdragen met het buitenland zal overnemen. De Republiek is hiertoe, naar wij vernemen, bereid en wel uit zuiver practische overwegingen. De bestaande verdragen strekken zich immers niet verder uit dan tot 1 Juli 1950; men meent daarom, dat op dit punt geen moeilijkheden zullen rijzen. Voorts werd de vraag onder de ogen gezien ,of de R. I. S. bereid is met Neder land samen te werken ten aanzien van het sluiten van handelsverdragen met buitenlandse mogendheden. In Indone sische kringen vernamen wij, dat men hiertoe bereid is, indien het gaat over verdragen met bepaalde landen en voor een beperkt aantal jaren, In de subcommissie voor de monetaire vraagstukken is een belangrijke tegen stelling gebleken. Van Indonesische zijde voelt men zich gebonden door een bepaling in de resultaten van de inter- (Van onze correspondent) Gistermiddag heeft in Van vliss'"?!°! Katoenfabrieken te Helmond een ontploffing plaats gehad, welke aan personen het leven heeft gekost Door tot nu toe onopgehelderde °"r' zaak brak brand uit in een opslagruimte, waar hoeveelheden oud-fotomateriaal werden bewaard. Een geweldige explosie volgde en bracht het midden in de stad velegen fabriekscomplex, waar ca. 1600 rbeiders werken, in opschudding Door het vlamvatten van het fotomateriaal, dat met een hevige rookontwikkeling ge paard ging, ontstond een enorme steek sten uit het goederenvervoer bed waardoor twee schilders werden 86,5 millioen 76,3 millioen in getroffen en op slag gedood. Het waren de 37-jarige H. B uit Bakel, dig gehuwd en vader van vier kinderen was, en de 29-jarige ongehuwde H M. uit Helmond. De steekvlam was dwars door de aan de opslagruimte grenzende graveerderij heen geschoten cn had ook hier brand In eenvoudige en klare taal worden in enkele korte hoofdstukken de meest actuele eisen van sociale rechtvaardig heid uit een gezet: bezitsspreiding. ver mogensvorming, winstdeling, gezinspo litiek, de Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie worden aan óe orde gesteld. Deze hoofdstukken bevatten niet veroorzaakt. De fabrieksbrandweer kreeg sj bt n soc;aie geloofsbelijdenis, doen direct assistentie van de. Helmondse ™£vee™ een actie-program, dat met brandweer, wier kazerne juist tegenover kracht zal worden nagestreefd. In de de fabriek is gelegen. Men wist de brand vergaderjngen van de plaatselijke afde- spoedig meester te woroen oovenoier zal er nog menig woord over val slaagde de brandweer er in drie arbei pn* ders, die ingesloten waren en m bas;s Van dit jaarprogram loopt stane cellulosedamp dreigden te dat 7an de 0Verige Katho tijdig uit hun benarde positie te verlos- organisaties en heeft in verband met het H. Jaar ten doel, de wereld te doordringen van de vredesgedachte. De nadere uitwerking van deze gedachten werd geput uit de laatste vastenbrief van het Hoogwaardig Episcopaat, zodat met het nodige gezag gesproken kon worden. Bijna 200 pagina's van het boek zijn besteed aan een overvloed van sugges ties op het terrein van de beleving van de voornaamste kerkelijke feesten, het gezinsleven, de culturele opbouw, het propaganda-werk, het werk voor de K. A. B.-instellingen zoals Herwonnen Le venskracht, Kan. van Schaik-fonds, Son- nehaert, Centrale Reiskas e d. Hoe uitge breid en diepgaand het boek echter ook is: het is geen receptenboek, toepasse lijk op alle voorkomende situaties. Met enig initiatief, dat zeker door dit boek wordt opgewekt, zijn de frisse en reële ideeën echter aan te passen aan de plaatselijke omstandigheden. Menig hartig woordje valt er ook, dat de zo noodzakelijke vergaderingen niet tot een- stijlloze plechtigheid worden gedegradeerd. Voor bijzondere gelegen heden, doch ook als omlijsting van ge wone vergaderingen, worden concrete voorstellen gedaan, die reeds in de prac- tjjk getoetst zijn. In vele afdelingen heeft de samenzang een plaats veroverd zangkoren, muziekcorpsen en toneel clubs treden op binnen K. A. B.-verband in nieuwe frisse vorm. De cultuurdienst stelt een serie prachtfilms ter beschik king w.o Monsieur Vincent Himlaspelet Pastor Angelicus, Vivere in pace. Vele bladzijden zijn besteed aan een keur van gedichten, die met zeer veel succes als omlijsting van vergaderingen kunnen worden benut. Het is een rijk boek, cp prachtig pa pier gedrukt met foto's, tekeningen en korte gedichtjes op bijna iedere pagina. Een waardevol bezit voor 1.50 voor iedere K. A. B.-er, doch ook vele bui tenstaanders zullen met bewondering kennis nemen van dit stukje K. A. B. op haar best. ringen of vernieuwingen aanbrengt op het gebied van de financiële wetgeving de wetten betreffende de federale bank en de koersverandering van de munt der R. I. S." Van Nederlandse zijde vraagt men, dat bij deze maatregelen voorafgaan overeen stemming met Nederland noodzakelijk zal zijn. Deze tegenstelling is tot nu toe nog niet overbrugd. In dit verband zij nog opge merkt, dat het Nederlandse voorstel om een Nederlander te benoemen in het Indonesische deviezeninstituut, tegenstand van Indonesische zijde ontmoet. Op het gebied van de schuldenregeling tussen Nederland en de R. I. S. is men nog niet tot overeenstemming gekomen. Van republikeinse zijde heeft men thans informeel de suggestie gedaan om de schuldenoverneming te regelen op basis van de voor-oorlogse Nederlands-Indische begrotingen. Dit bedrag zou dan moeten worden verhoogd met een bepaald in onderling overleg vast te stellen percen tage voor de na-oorlogse prysstijgingen. Van Nederlandse zijde beraadt men zich nog over deze suggestie, die alleen geldt voor de schulden van na de Japanse capitulatie. Een noodlottig ongeval heeft gister avond op de rijksweg Gouda-Den Haag. ter hoogte van het viaduct te Nootdorp aan twee personen het leven gekost.. Waarschijnlijk door gladheid van de weg slipte een motor, welke door twee P. T. T.-ambtenaren werd bereden. De bestuur der verloor de macht over het stuur, waardoor de motor kwam te vallen. Een der ambtenaren was op slag dood. D» andere overleed na aankomst in het zie kenhuis St. Antoniushoeve te Voorburg. Het waren W. S. en J. H„ beiden uit Den Haag. De Griekse regering heeft de tenuit voerlegging van alle doodvonnissen op geschort en bet recht van beroep van doodvonnisen, opgelegd door militaire rechtbanken, opnieuw ingesteld. Tot dusver was beroep van dergelijke dood vonnisen niet mogelijk, wanneer de recht bank met algemene stemmen tot het vonnis besloten had. Alle niet ten uit voer gelegde doodvonnissen zullen on derzocht worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1