Troonrede vraagt steun van het gehele volk Stormhoek. ARBEIDERSORGANISATIES TOU DE REGERING Melkaanvoer naar grote steden door stagnatie bedreigd Joumalistenbezoek aan Rusland Prijs-stop afgekondigd l^eprherirht Yerdeling algemene en persoonlijke lasten een delicate taak Frankrijk en Canada devalueren Lages ter dood veroordeeld Publiek de dupe van conflict tussen leveranciers en inkoopvereniging SCHANDVONNIS DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN In de Eerst klaarheid over gevolgen devaluatie Minister Lieftinck over devaluatie Visjinsky sprak als een sfinx Du scheepsramp hij Toronto Siste JAARGANG DINSDAG 20 SEPTEMBER 1949 No. 21035 DUIMPJE OP INDONESISCHE POLITIEK INDUSTRIALISATIE KERNPUNT K.A.B. wil opschorting overleg met regering met 10 pet. MELK ALLEEN VOOR ZIEKEN EN KINDEREN Stok achter de deur WEINIG VERANDERING DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd tn het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3-90 per kwartaal, i 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J- KU1JPer® Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESS:ER O..P. LEO J- M- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom- breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Nederland zal herrijzen (den kunnen werken en gemist kunnen worden. De positie van de middenstand, die aan de ene kant door de liquidatie der schaarstemaatregelen ruimer armslag krijgt, doch aan de andere kant door toenemende concurrentie, gepaard met zware bedrijfslasten, in sommige op zichten voor financiële moeilijkheden komt te staan, zal de bijzondere aan- T T. J dacht van de regering vragen. In de hedenmiddag gehouden verenigde vergadering van de beide Kamers der staten-ueneraai Verdere stimulering van de heeft H. M. de Koningin onderstaande rede uitgesproken: Toen Ik het vorige jaar voor de eerste maal na Mijn inhuldiging in Uw midden verscheen, sprakI op^de^bevordering^van ^export, van Ik van de moeilijkheden, waarvoor het Koninkrijk gesteld is in een wereld, die, m tegenstelling met de bij het einde van de oorlog gekoesterde verwachtingen, nog geen wezenlijke vrede kent. BESTAANSZEKERHEID De tegenstellingen, die zich nog steeds openbaren en tengevolge waarvan het politieke en econo- jjy DE LANDBOUW mische herstel is vertraagd, hebben geleid tot fundamentele veranderingen in de internationale De toenemende behoefte aan voeding verhoudingen, waarbij Nederland ten nauwste betrokken is. Deze veranderingen hebben de stoot voor het snel in aantal groeiende Neder- erperpven tot nieuwe vormen van staatkundige, economische en militaire samenwerking. landse volk en de belangrij'ke bijdrage Nederland heeft in verband daarmede verdere schreden gezet op de weg vrn. statengroeperingen en zal naar vermogen bijdragen tot de versterking van deze bindingen van productie op eigen gr0Ild en met eigen constructief karakter. arbeid zo hoog mogelijk wordt opge- Naast de samenwerking met onze zuidelijke buren in het verband van de Benelux is die tussen de voerd. Het landbouwbeleid blijft er op vijf mogendheden van het Verdrag van Brussel verder gegroeid In het i.fgelopejjam^traiI Nedej> land toe tot de Raad van Europa en het Noord-Atlantisch verdrag. De ontwikkeling van de Lekerheid op iange termijn d00r middel organisatie van Straatsburg, waarbij 12 Europese landen zijn aangesloten, houdt beloften in voor van productie- en marktordening en de groei der zozeer noodzakelijke groter eenheid in Europa. In het Noord-Atlantisch pact is samen-1 voortgaande verbetering van onderzoek, werking verkregen tussen een aantal staten in West-Europa en op het westelijk halfrond. Toen on^^sonenop0°dr/ticJ"nngblik de inter_ het duidelijk werd, dat de Verenigde Naties de collectieve veiligheid vooralsnog met voldoende Z0H nationale verhoudingen, het indonesi- den kunnen garanderen, heeft Nederland in deelneming aan deze beperktere, maar niettemin sc^e vraagstuk en het financieel-econo- ruime kring, een aanvullende waarborg voor zijn veiligheid gezocht en, naar vertrouwd wordt, misch beleid zeer in het bijzonder de ook gevonden. Een waarborg, die medebrengt, dat Nederland ook zijnerzijds zijn krachten mzet I d*o?g^ voor de bescherming van veiligheid, vrede en recht. lijking van het program ten aanzien van financieel kan worden gedragen. Ver- wetgeving en bestuur, dat het vorige trouwd mag echter worden, dat de ver- jaar werd ontwikkeld, vulling van die verplichtingen door te Ook andere onderwerpen in verband verkrijgen materiële hulp zal worden met de ideële en materiële belangen van vergemakkéiijkt. De zo-even genoemde j ons volk dan toen werden genoemd, zijn economische noodzakelijkheden worden op verschillende departementen in sterke mate beheerst door het feit, hand genomen. dat de concurrentie op de wereldmarkt Hoezeer de economische en financiële voortdurend in kracht toeneemt. De toestand beperkingen oplegt, het moge verkopersmarkt heeft zich in een ko- lijke zal worden gedaan om het herstel persmarkt gewijzigd. Onder deze om-1 van onze volkskracht, stoffelijk zowel de legerleiding Deze nieuwe aaneensluitingen passen In het bestel van het Handvest der Ver enigde Naties. Dat de belangstelling voor het buitenlands beleid, dat voor ons land van grote en steeds S'0®1® betekenis is, sterk toeneemt, se voldoening. Nauwere samenwerking met de Volksvertegenwoordiging, ook op dit terrein, zal de regering gaarne bXrdemaal zal Nederland in het ko mende jaar de zeer gewaardeerde hulp ontvangen van de Verenigde Staten van Amerika onder het Europees herstel programma. Alleen door een gezamen lijk Westeuropees optreden zal dit pro gramma de maximale vruchten kunnen afwerpen. Ondanks onvermijdelijke on volkomenheden is de nog jonge organi satie voor europese economische sa menwerking het aangewezen lichaam v°or de vervulling van deze grootse I?ak; daarnaast zal van de Raad van Europa een stimulerende invloed kun nen uitgaan. De regering stelt zich onveranderd ten doel de verwezenlijking van de vol ledige Economische Unie tussen België, Luxemburg en Nèderland zo krachtig m°g Jk te bevorderen Niettegenstaan de verheugende vorderingen, die reeds gen}a^ w®rdei», zijn nog grote moei- lijkheden te overwinnen. De verdere ontwikkeli g der alg6meue Europese samenwerking kan aan een snelle ver. werkeluking ten goede koraen_ Het is Duitsland, zij het voorlopig slechts West-Duitsiand, meer en meer te betrekke in de'West- europese §e™ee2f mits gewaar borgd blijve, dat Duitsland de Europese veiligheid niet opnieuw ln gevaar zal kunnen brengen. Een ruimere ontwik- Eg van het economisch verkeer tus- NT^trland en Duitsland is in h t sen Nederlana n en et ïï£3.B&pese economie. Zwaar is -ednü,^ït£ de volkeren van Nede"t uitbHjven nesië rust als gevolg van over van 5 msi ais gcvuiö »v»mine: over definitieve ^'««"J -telijk zijn een nieuwe rechtsorde. men. in het bijzonder de verliezen bied senlevens. Met dankbaarheid en denk Ik aan hen, die vielen als offer van hun plichtsvervulling- Het bijeenkomen van de Ronde-Ta felconferentie, die thans hier ter stede wordt gehouden, heeft echter de hoop doen herleven, dat, hoe ernstig en in gewikkeld de vraagstukken ook zijn, die zij tot oplossing moet brengen, par tijen er in zullen slagen spoedig een bevredigend eindresultaat te bereiken. Moge daaruit voortkomen een samen werking op voet van gelijkheid tussen de volkeren van een vrij en souverein Nederland en van een vrij en souverein Indonesië, die in de geschiedenis zal kunnen gelden als een voorbeeld van zegenrijk samengaan van Oost en West. Ten aanzien van Suriname en de Ne derlandse Antillen is de weg, die tot een nieuwe rechtsorde leidt, reeds uit gestippeld. De regering hoopt, dat een interim-regeling, die aan deze gebieden volledig autonomie geeft en die tevens betrekking heeft op de behandeling van gemeenschappelijke aangelegenheden, spoedig in werking zal kunnen treden, nadat gerezen moeilijkheden uit de weg zullen zijn geruimd. De met deze interim-regeling te ver krijgen ervaring zal van groot nut kun nen zijn bij de nadere overweging van de wijze, waarop de nieuwe opbouw van het Koninkrijk zal kunnen worden verwezenlijkt. Met het oog op het zo gewenste mo netaire evenwicht stemt het tot voldoe ning, dat de rijksbegroting voor het jaar 1950 voor het eerst na de bevrijding sluitend is. Het niveau, waarop de lo pende uitgaven en de middelen tot dek king daarvan zich bevinden, is echter abnormaal hoog en stemt vooral in ver band met de conjunctuurphase, waarin de wereld verkeert, tot bezorgdheid. Ondanks de belangrijke stijging der productie en de verbetering, die is in getreden in de verhouding tussen in- en uitvoer, vertoont voorts de betalings balans, in het bijzonder met de dollar- gebieden, nog een groot tekort, dat vooralsnog slechts overbrugd kan wor- aen dank zij de hulp, die ons land ten deel valt in het kader van het Europees ^Programma. Deze hulp is echter jdelijk® aard. Zij is reeds vermin- a en zal over enkele jaren aflopen. Boven: In verband met de deva luatie van het Engelse pond waren gisteren de Londense beurs en de Bank of England gesloten. Op straat ontwikkelde zich echter niet- officieel een levendige handel in mijn-, olie- en industriële waarden. Hiernaast: Belangstellenden lezen voor de krantenbureaux de hoofd artikelen over de devaluatie en de prognoses omtrent de verdere gang van zaken. als geestelijk, dat zich in de sedert de oorlog verstreken jaren op een in menig opzicht verheugende wijze heeft vol trokken, verder voortgang te doen heb ben en om ons uit nood en verwoesting herrezen land een waardige plaats te doen innemen in de internationale samenwerking. Uw taak zal ook in de komende jaren veelomvattend en moei lijk zijn. Met de bede, dat Gods onmisbare zegen op onze gemeenschappelijke arbeid moge rusten, verklaar Ik de ge wone zitting der Staten-Generaal voor geopend". Na de sanering van het geldwezen en Keg.rotiag is thans allereerst die mnpii;iVHejalingshalans geboden. Grote 11 staan ons volk hierbij te on veco^ilijkh6den' die slechts blj f terrplnlneerde actie °P verschil- t kracht^11 Van regeringsbeleid en grote krachtsmspanning van allen zul len zijn te overwinnen. Met de gewij zigde ec°"°J?I5^he noodzakelijkheden zal op r&31 wijze rekening moe ten worden g^dern ln de aanhangtg gemaakte belastmgontwerpen is zowel aan deze omstandigheden als aan sociale overwegingen aandacht gegeven. Ook bii d^md'talre verpachtingen, die Nederland in het belang van de col lectieve veiligheid op zich „eemt in tn_ ternationaal verband zal rekening zijn te houden met hetgeen economisch en De Franse plaatsverv. minister, en vroegere directeur personeelszaken van het ministerie van Buitenl. Zaken, Jean Paul Gamier, zal Jean Riviere als Frans ambassadeur in Nederland opvolgen. standigheden zal Nederland zijn zware exporttaak moeten vervullen op straffe van een aanzienlijke daling van het te genwoordige voorzieningsniveau en het, ontstaan van werkloosheid. Hier ligt 'n waarlijk nationale taak waaraan een ieder op de plaats waar hij is gesteld, j zal moeten medewerken. De wijzigingen op monetair gebied, die bezig zijn zich te voltrekken in overleg met het internationale mone taire fonds, zullen zonder twijfel in vloed uitoefenen op de concurrentie' positie der onderscheidene landen. Ook Nederland zal de omstandigheden, waaronder het handels- en betalingS' verkeer met het buitenland zich vol' trekt, in menig opzicht zien wijzigen, Nochtans zal de taak, waarvan Ik zoëven sprak, slechts ten volle kunnen worden vervuld, indien de krachten worden gericht op het bereiken en handhaven van een in internationaal verband concurrerend niveau der pro ductiekosten en vergroting van de pro ductie. Verhoging van de arbeidspro ductiviteit, mede door opvoering van de efficiëncy, zal daartoe noodzakelijk zijn. Ook omvangrijke investeringen voor vervanging, modernisering en uit breiding zijn hiertoe vereist. Deze in vesteringen zullen een uitvoerbevorde- rend of invoerbesparend karakter moe ten dragen. Zij' dienen vooral in de in- situatie, welke is ontstaan als gevolg van dustrie tot stand te worden gebracht, de waardevermindering van de verschil- Ook met het oog op de werkgelegen- lende valuta's ten opzichte van de dollar, heid die voor de snel toenemende be- Het sprak als zijn oordeel uit, dat hier- ii oocchanen en die door een nieuwe toestand is ontstaan, volkmg moet worden g^hapen en aie i inv]oed op de p0sitie der ar. in het bijzonder van beslissend belang beidende bevolking in Nederland binnen is voor de positie der arbeiders, acht de korte tyd kan doen gelden. Met name regering de bevordering van de indus- wordt hierdoor ook beïnvloed het over- trialisatie een van de kernpunten van ieg, dat momenteel tussen de regering en het te voeren economisch beleid. Daar naast zal zij aan de emigratie bijzonde re aandacht schenken. Het stemt tot verheugenis, dat ondanks na-oorlogse spanningen en moeilijkheden de arbeidsvrede kon wor den behouden. Dat dit in de jaren na de bevrijding mogelijk is geweest, heeft in belangrijke mate bijgedragen tot wat aan herstel van de welvaart des lands is bereikt. Handhaving van een goede samenwerking tussen overheid, werk gevers- en arbeidersorganisaties zal ook voor de verdere ontwikkeling van grote betekenis zijn. Ook over de nieuwe situatie, die een gevolg zal zijn van de zich wijzigende monetaire verhoudin gen, zal met de Stichting van de Arbeid overleg worden gepleegd. Pogingen om tot verruiming en vrij making van het internationale goede ren- en dienstenverkeer te geraken worden door Nederland krachtig ge steund. Binnenslands wordt een einde gemaakt aan detailbemoeienissen, die zijn voortgevloeid uit de schaarste-eco- nomie, maar die thans verstarrend zou- Op de gisteren gehouden vergadering van het dagelijks bestuur van de Neder landse Katholieke Arbeiders Beweging is uitvoerig aandacht besteed aan de deva Iuatie van het pond sterling. Het bestuur houdt ernstig rekening met de mogelijkheid dat in navolging van het pond ook de gulden in waarde zal da- ien Het bestuur van de K.A.B. is van oor deel, dat het overleg met de regering inzake het loon- en prijsbeleid, gegeven de nieuwe situatie, dient te worden op geschort totdat ten aanzien van de de valuatie en de gevolgen daarvan, met name voor het levenspeil der arbeiders klaarheid is verkregen Het bestuur van het Christelijk Natio naal Vakverbond kwam Maandagmorgen bijeen teneinde zich te beraden over de Na verscheidene uren achter gesloten deuren in vergadering bijeen te zijn ge weest, heeft de Franse ministerraad gisteravond besloten de Franse franc met 10 pet. te devalueren. Ook de Canadese dollar is met 10 pet. gedevalueerd, hetgeen betekent, dat het pond in Canada 3.08 waard zal zijn. De Amerikaanse dollar is thans gelijk aan Can. 1.10. de vakbeweging wordt gevoerd over de loon- en prijzenpolitiek voor de komende tijd. In de grondslag voor dit overleg is een belangrijke wijziging gekomen, zodat de besprekingen op een nieuwe basis zul len moeten werden geopend. Het CNV staat op het standpunt, dat het deel van het volksinkomen, dat aan de arbei dende bevolking zal toekomen, stellig niet ten gunste van andere volksgroe pen zal mogen worden verminderd en zal in verband daarmede de gang van zaken nauwlettend volgen. Het staat daarbij voor overleg met de regering open. Besloten werd tenslotte, dat het bestuur, zodra meer concrete gegevens hekend zijn, opnieuw zal bijeenkomen. Het hoofdbestuur van het N.V.V. zond het volgende telegram aan de minister raad: „Nu door de devaluatie van het En gelse pond de Nederlandse regering ge dwongen is tot het nemen van gelijk soortige maatregelen ten aanzien van de gulden, dringt ons bestuur met klem aan op onmiddellijke afkondiging van een verbod tot verhoging der prijzen zonder toestemming van de overheid, teneinde aldus te voorkomen, dat de devaluatie van de gulden leidt tot aan tasting van het levenspeil of tot het teniet gaan van nieuwe exportmogelijk heden. Voorzover de guldenspryzen der uit de niet devaluerende landen te importeren goederen, die vanzelfsprekend zullen stij gen, van onmiddellijke invloed zijn op de kosten van het levensonderhoud, dient deze prijsstijging voorlopig door subsidië ring te worden opgevangen. Met name is hierbij te danken aan granen, veevoe der e. d. Wij dringen er tenslotte bij uw regering op aan om het overleg over huren, sub sidies, belastingen, lonen en prijzen in het kader van de nieuw ontstane situatie te plaatsen en daartoe de desbetreffende overleginstantie met spoed bijeen te roe pen." Hedenmiddag onmiddellijk na de indiening van de rijksbegroting, zou de minister van Financiën in de Tweede Kamer van de Staten- Generaal een verklaring afleggen. Hedenavond om 20.05 uur za. minister Lieftinck zich over beide Nederlandse radiozenders met een toespraak tot het Nederlandse volk richten. De zorgen, waarmede tegenwoordig de militairen omringt, is ge woonweg aandoenlijk te noemen. Was er vroeger één offider, die de tranen van medelijden in de ogen sprongen, als hij zijn recruten moeizaam onder een vracht gekrulde haren zag voortwankelen? Of schonk men er enige aandacht aan, 6at de militair volkomen verwekelijkte in de staats-fröbelschool? Kreeg een soldaat als antwoord op .een stevige „kankerpar'.ij" óóit iets anders dan een „duw" om akelig van te worden? Maar de tijden veranderen en het leger blijft niet achter: krullen eraf, de Bren (met scherp) er op en het kankeren er uit. Generaal Kruis heeft beide eerste fei ten aangekondigd en ons is het grote voorrecht gegund, den volke van het laat ste feit kond te doen. Verleden week werden wij op het bu reau nl. begroet met 2 pakjes sigaretten, volkomen onbekende merken, nl. Kansas en Metropole. „Van de Legervoorlich- tingsdienst" verduidelijkte men ons. Uit een begeleidende brief bleek inderdaad, dat de L.V.D. voor goede fee had gespeeld want deze instantie verzocht ons eens kennis te maken met de sigaretten, welke de militairen in Indonesië in plaats van de beruchte „Highway" krijgen. Nu noopt het tot voorzichtigheid, wan neer uit twee gezonden pakjes ook inder daad alle veeTtig sigaretten onder het vriendelijk gemompel van „Nee kerel, voor jou natuurlijk, Speciaal jongeren merk" worden afgestaan. Het lijkt meer op „Benieuwd, of hij het overleeft" en dies gingen wij met meer dan normale voorzichtigheid te werk. We behoeven niet uitvoerig stil te staan bij de reacties van de vele toevallige bekenden (op onze vrienden zijn we altijd zpinig) op wie wij het eerste risico afwentelen. Genoeg zij, dat de gezamenlijke conclusie was: „Deze sigaretten zijn net zo goed (of beroerd, wat tenslotte een kwestie van opvatting is) als de sigaretten, welke de burgerij doorgaans in de winkels kan kopen". En hiermede is de militair in de Oost een van de redenen tot „kankeren" ontno men. Maar de legervoorlichtingsdienst heeft meer gedaan dan dit. Hij heeft de mili tairen niet onvoorbereid willen beroven van een van de dankbaarste onderwer pen, waarover ze uitvoerig, krachtig en herhaaldelijk van gedachten wisselen. Zonder enige betaling te vergen, heeft de L.V.D. nl. een hoeveelheid sigaretten ver deeld onder de militairen, die binnenkort naar Indonesië zullen vertrekken. En het begeleidend briefje is zo midden in de roos, zo zeldzaam best, dat we de inhoud er van niemand willen onthouden. „De beste wijze om U voor te lichten over de kwaliteit van de sigaretten die tegenwoordig aan het leger in Indone sië worden verstrekt, leek mij er U en kele aan te bieden. Geef er op Uw beurt een paar weg aan Uw familie en vrien den, dan weten ze alvast wat U op dit punt te wachten staat. Wie zich hier door beroofd mocht voelen van een on derwerp om straks over te klagen, zal daarginds nog genoeg stof tot .klach ten" vinden om er zijn brieven mee op te fleuren. Laat hij daarbij echter niet vergeten naar zijn voorgangers 'e kij ken: zij hadden slechtere sigaretten, maar nooit heeft Nederland betere sol daten gehad". Het Amsterdams bijzonder gerechtshof heeft vanmorgen, uitspraak doende in het grootste proces, dat het ooit heeft behandeld, de 47-jarige voormalige SS- Sturmbahnfuehrer en Kriminalrat Wiliy Lages uit Brunswijk, ex-chef van de Duitse Sicherheitspolizei en Sicherheits- dienst in de Euterpestraat te Amsterdam, tot de doodstraf veroordeeld- Naar Reuter uit Washington meldt, heeft de sovjet regering goed gevon den, dat de gedelegeerden der vier ministers van buitenlandse zaken Donderdag in New York samenkomen ter bespreking van het verdrag voor Oostenrijk. Wel doet ge even mee? Duimpje op voor de L.V.D. I ROERGANGER. Tegen Mgr. Matocha's helper De Praagse «'f ^rechtbank heert gisteren meegedeeld, da oiom*uc ris van de aartsbisschop van mgr. dr. Josef Matocha, tot tien J dwangarbeid is veroordeeld. D taris Theodor Funk, heeft volgen^ de mededeling toegegeven, dat hu dig is aan het verspreiden van „»lc# le pamfletten". Vijftig Europese journaUsten Rebben Maandag de Sovjet-Russische munster van buitenlandse zakenU VWggdelë het holst van de nacht op ue luchthaven Gander geïnterviewd De journalisten waren met de. cruiser „Europe" van de American Overseas Airlines, waarmede „American discovery flight" vai tien dagen hebben gemaakt, °P teg" weg naar Londen en hadden op «a een tussenlanding gemaakt. „Gelooft u niet, dat een reis van een groot aantal journalisten naar de v® enigde Staten zal bijdragen tot een beter begrip tussen de landen onderling- vroegen de journalisten. „Inderdaad", antwoordde Visjinsky, „dat is de enige manier om tot een betere verstandhouding te komen". „Denkt u, dat de Sovjet-Russische re gering bereid zou zijn een groep journa listen voor een dergelijke „Russische ont- dekkingsvlucht" uit te nodigen?" „Misschien", was het antwoord. „Mogen we dit als een informele in vitatie .beschouwen?" „Laten we het liever als een informele conversatie beschouwen", antwoordde Visjinsky lachend. Visjinsky vertelde, dat hij van Moskou op weg was naar Lake Success. Hij was in een uitstekend humeur en tijdens zijn kopje koffie zette hij voor iedere jour nalist zijn handtekening op elk stuk pa pier, dat hem werd toegeschoven. Vis jinsky verliet Gander vijf minuten voor de journalisten, die in tegenovergestelde richting hun reis voortzetten. Te New York aangekomen voor het bij wonen van de V.N.-assemblee, verklaarde hij op de vraag, of hij optimistisch was ten aanzien van de te voeren besprekin gen: „Ja, is ben optimistisch van natuur". Toen Visjinsky verzocht werd commen taar te leveren op de devaluatie van het Britse pond sterling, zeide hij: „Ik bezit noch ponden, noch dollars en daarom maak ik mij voorlopig niet erg ongerust. Ik ben een slecht financier". De melkaanvoer naar de drie grote steden in het Westen van ons land dreigt in de komende dagen gestagneerd te worden. Dit is een gevolg van strub belingen tussen de „Melk Inkoop Ver eniging" in het Westen van het land en diverse fabrieken in gebieden, waar voldoende melk voo verkoop naar el ders beschikbaar is. Naar schatting zal in de grote steden in de komende dagen twintig tot dertig .procent melk minder te koop zijn, dan doorgaans het geval is. Hoe lang deze situatie zal duren, is met te voorzien. De inkoopverenigingzal voor de komende 4 dagen 3.5 millioen liter te kort komen. De voorraden melk poeder zijn geblokkeerd voor de winter. In het Westen des lands wordt niet voldoende melk geproduceerd om de be hoefte in de grote steden te dekken. Daarom wordt geregeld melk uit andere gebieden, zogenaamde „aanvullingsmelk". per tankauto aangevoerd. Dit jaar is voor het eerst sinds de oor log door het bedrijfschap zuivel de directe handel tussen verkopers en kopers weer vrijgegeven. Voordien controleerde en re gelde het bedrijfschap de melkafzet- Het is thans dus weer mogelijk voor consump- tiemelkinrichtingen om te kopen, waar men wil. In de afgelopen zomer zijn door deze maatregel reeds moeilijkheden ontstaan, toen een aantal boterfabrieken door over vloed van meik en gebrek aan afzetge bied de melk voor minder goede prijzen aan de Melk Inkoop Vereniging, die bijna 75 procent van de inkopen voor het Wes ten des lands (voor 65 fabrieken, waaron der alle Haagse bedrijven) controleert, heeft moeten overdoen. Thans, nu de melkstroom wat verminderd is en de af zetmogelijkheden voor boter verbeterd zijn, vragen de boterfabrieken het uiter ste, wat zij onder de maximumprijzen- regeling kunnen vragen. De Melk Inkoop Vereniging, die volgens deskundigen, vele verkopers deze zomer te zeer in het nauw heeft gedreven, wil de gevraagde prijzen niet betalen. Op de ze manier komt er minder melk voor con. sumptie naar het Westen, dan noodzake^ lijk is. Nu kan de inkoopvereniging aan het bedrijfschap vragen om vordering toe te passen, welke maatregel als „stok achter de deur" voor beide vrijgelaten partijen bestaan bleef. Dit wordt echter voor ko pers en verkopers een onvoordelige zaak. Vordering kan namelijk alleen geschie- dan tegen de richtprijs, de laagst moge lijke voor de verkoper dus. Bovendi- n moet dan de koper, die vordering vraagt de inkoopvereniging in dit geval een heffing betalen van 1.25 per 100 kilogram Bij vrije aankoop, beneden de maximumprijs, krijgt het ontvangende bedrijf 1.40 per 100 kilogram van elders aangevoerde melk als toeslag, plus de vol ledige vrachtprijs. Vorderen is dus voor beide partijen onvoordelig- De leveran ciers hebben de verplichting om te allen tijde tien procent van de bij hen aange voerde r..elk voor consumptie beschikbaar te stellen. Deze verplichting is echter overdraagbaar. Verliezen worden ingehaald Volgens deskundigen zal de strubbe ling, die dus zuiver een handelskwestie is vrij spoedig moeten worden opgelost. Een zekere leveringsplicht hebben de verko pers dus altijd, maar zij staan er vrij in aan welke consumptiemelkverkoper zij willen leveren. De thans door sommige be drijven aan de inkoopvereniging gevraag de hoge prijzen acht men uitsluitend het gevolg van de lage prijzen, die men in de afgelopen zomer wilde betalen, toen de melk overvloedig te krijgen was en de boterafzet slecht bleek. Aangezien de literprijs voor het publiek toen gehand haafd werd, waren de verdiensten via de inkoopvereniging vrij aanzienlijk. De bo terfabrieken trachten thans haar verlies van de afgelopen zomer in te halen. Naar het oordeel van deze deskundigen ware het beter geweest, indien de be trokken partijen van het .,b' ;n van de vrijheid" af een contract voor langere duur met bevredigende prijzen voor alle twee gesloten zouden hebben. De Melk Inkoop Vereniging heeft daarvan echter niets willen weten en nu hebben de le veranciers weer het heft in handen. De gevolgen van een en ander gaan zich thans aan de huisdeuren afspelen. In sommige gevallen zal slechts mond jesmaat melk te krijgen zijn. De melk- inkopers verzoeken om clementie bij het publiek; zij vragen dringend uit sluitend melk voor zieken en kinderen te kopen. Geen hogere prijzen dan op 17 September Het directoraat-generaal van de prijzen deelt mede, dat in de Neder landse Staatcourant van heden, 20 dezer, de Beschikking Prijs-Stop 1949, ondertekend door de ministers van Economische Zaken, van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Verkeer en Waterstaat zal worden gepubliceerd. Op grond van deze beschikking is het niet geoor loofd de prijzen van goederen en diensten, waarvoor de prijsbeheer- sing was opgeheven, te verhogen bo ven het niveau, dat op 17 September algemeen gebruikelijk was. Dit wil dus zeggen, dat degenen, die goede ren verkopen of te koop aanbieden geen hogere prijzen mogen bereke nen, dan zij op 17 September deden. Degenen die, afgaand op geruchten van devaluatie, hun prijzen reeds hebben verhoogd, zullen deze dien overeenkomstig moeten verlagen. Voor de niet in prijs vrijgelaten goe deren blijven uiteraard de bestaande voorschriften van kracht. De con trole op de prijzen zal over het ge hele gebied voorlopig worden ver scherpt. Er zijn tot dusverre 118 lijken geborg terwijl er nog 117 personen worden ver mist. Men vreest, dat er zich nog lijken van slachtoffers op de beide beneden- dekken van het schip bevinden, die tot nu toe nog niet door de redders konden worden bereikt. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: In de nanacht en vroege ochtend tamelijk koud en op vele plaatsen mist. Overigens wisselende bewol king met voornamelijk in het Noorden plaatselijk enkele buien. Langs de Waddenkust zwakke tot matige Noordelijke wind, elders weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 21 September: zon op 6.23 uur, onder 18.42 uur; maan op 4.30 uur, onder 18.34 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1