P.B.O.-ontwerp in de Kamer Juiste verdeling van invloed en verantwoordelijkheid Staatsmijnen boeken overschot Devaluatie op zich is nog geen oplossing "W eerbericht Op de' Iribune Oplossing melhconflict Tumult in de Duitse Reimann en Ewers verwekken storm van protesten Bondsdag Nijlgebied wordt open gelegd el? Wordt schermutseling een veldslag? Praags spionnen Wordt er gevochten in Roemenië? Ouderdomsverze- kering verplicht voor allen Brits parlement bijeengeroepen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN KAMERLEDEN kunnen liet alleen niet meer af Voor afboeking oud verlies 5 millioen beschikbaar Gulden blijft van papier Export zonder prijsverhogingen Twee minderjarige meisjes vermist Maar Amerika zal moeten kopen SS Betrokken partijen legden geschil bij Loonbelasting over weeklonen Langzaam-aan- staking Grote dam bij het Victoriameer Amoy in ro^e banden? 71ste JAARGANG VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1949 No. 2,1038 De spiegelgevechten rond de Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie hebben gisteren in de Tweede Kamer een aanvang genomen. Spiegelgevechten nog maar, maar waarbij onmiddellijk tekening kwam in de strijd, toen de eerste twee sprekers het woord hier over voerden. Dat waren de heren Nederhorst namens de P.v.d.A. en Koersen namens de K.V.P., wier standpunten haast diametraal tegenover elkaar stonden. Verhelderend overigens voor het inzicht, in welke richting zich het debat over dit be- belangrijke ontwerp zal gaan bewegen. Althans wat de beide regeringspartijen betreft. Vrijheid Satire Sip -or de l^n dringend nodig zijn °m aldus meer TEKORT AAN GESCHOOLDE KRACHTEN k De werkloosheid in België is momenteel ontstellend groot. Meer dan 200.000 valide werkers zijn voor steun ingeschreven. Een somber beeld in de Antwerpse haven, waar de opgelegde schepen deze tragische situatie illustreren. Iedere geestelijke wordt bespied OPNIEUW ENKELE BUIEN LOTSY OVER PROFSPORT Verzetsgroepen in actie De West-Duitse bondsdag (tweede kamer) is gisteren het toneel geweest van onparlementaire voorvallen, welke min of meer herinnerden aan de opgewonden kamerdebatten in sommige Zuid-Europese landen. Het was de bekende communistische leider Max Reimann, die de herrie ontketende, door de kamer te provoceren, welke er unaniem een andere mening op na hield, dan de zijne. Reimann vond aanleiding tot zijn optreden in de verklaring van bondskanselier Adenauer, dat Duitsland zijn aanspraken op de gebieden ten Oosten van Oder en Neisse nooit kon opgeven. Een debat over de devaluatie Minderjarigen en de gulden van Joekes Gisteravond woedde een felle binnenbrand in een perceel aan de Gasthuismolensteeg te Amsterdam. De brandweer tijdens 't blussings- werk. DB KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd ln het Gebouw R..K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 13-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KUUP®® Hoofdredactie: Prof. Dr fT-|et')'P" LEO J- M. HAZLLZ.H Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. •pipt lae voor de hand van mlnfster Vanden^B. 1 it ontwerp de P.v.d.A. „iet ver genoeg zou gaan, net ontwerp, waar minister Vos na de bevrijding mee Startte sprak andere taal en de heer Nederhorst stak het dan ook niet onder stoelen of banken, dat er in dit ontwerp te weinig plaats was ingeruimd aan de invloed der overheid, terwijl de heer Koersen juist de vrijheid verdedigde, welke de P.B.O. tot een succes zou kun nen maken. Daarmee waren de stand punten bepaald. Overheidsinvloed of niet. De heer Nederhorst verdedigde dere bijna hartstochtelijk. Hij ging uit van de tegenstelling tussen de staat en de maat schappij, tussen de overheid en de groeps belangen, met alle klachten daaraan ver bonden over'ambtenarij en bureaucratie en hij was dus ook voor nieuwe organen die deze tegenstellingen tot 'n oplossing zou den moeten brengen. En nu stelde hij de beide concepties, waarlangs dit zou kun nen geschieden, scherp tegenover elkan der. De eerste conceptie was die, welke belichaamd is in het huidige ontwerp P.B.O., waarin hij vooral het gevaar zag, dat de groepsbelangen zouden prevaleren boven het algemeen belang. Hij vond het onjuist, dat de invloed van de over heid hierin niet verder ging dan het vernietigingsrecht van bepaalde beslis singen. Een invloed, die zoals deze slecht achteraf zou kunnen werken noemde hij destructief en hiervan waren alle elementen in dit wetsontwerp te vinden, de instelling van bedrijfschap pen bij algemene maatregel van bestuur was er een voorbeeld van. Het vernie tigingsrecht der overheid vergeleek hy met een seinpaal, die achter de wissel staat; hij meende daarentegen dat de overheid in de beslissing moest worden betrokken en ln plaats van het vernie tigingsrecht het goedkeuringsrecht zou moeten hebben. Een wijziging in die geest achtte hü ten zeerste gewenst. Amendement reeds aangekondigd beginsel deed de heer Neder- Ae insSin n biJ een beschouwing ov»r i,1? f der bedrijfschappen, waar advies van rfele Srens gesteld werd van An goedkeimi Sociaal Economische Raad èn goedkeuring der diiect daarby be. trokken bedrijfsgenoten. Dit noemde de heer Nederhorst een uit handen geven van de macht der overheid aan het be drijfsleven, wat hij typerend noemde voor onze economie. Hij kondigde dan ook nu reeds eventueel een amendement aan om te bereiken, dat voor de oprich ting van een bedrijfschap geen toestem ming der direct betrokkenen nodig zou zijn, maar alleen het advies van de Sociaal Economische Raad zou worden vereist. Altijd dus weer versterking van de invloed der overheid, angst voor het groepsbelang, verkiezing van de verti cale bedrijfsorganisatie boven de hori zontale, in welke laatste hij het algemeen belang te zwak vertegenwoordigd achtte en welke hij bovendien ln strijd achtte met de regeringsverklaring van dit kabrt- net. Om die overheidsinvloed te verster ken meende hij dat de voorzitter van de Sociaal Economische Raad uit de over heidsvertegenwoordigers zou moeten worden gekozen en niet uit de vertegen woordigers van werknemers of werk- geversgrdbpen, die alle drie met een der de in deze Raad zijn vertegenwoordigd. Ook moest de voorzitter der bedrijfschap pen door de minister worden benoemd. Lijnrecht daartegenover stond de ver klaring van de heer Koersen, die na mens de K. V. P, sprak. Legde de heer Nederhorst de nadruk op overheidsin vloed, welke hierin moest worden ver sterkt, de heer Koersen brak juist een lans voor de vrijheid. Achtte de heer Ne derhorst de productschappen van het grootste blang, de heer Koersen was ge neigd de belangrijkste waarde aan de bedrijfsschappen toe te kennen. Bezwoer de heer Nederhorst, dat de verticale be drijfsorganisatie de toon moest aangeven, de heer Koersen meende, dat zonder de horizontale organisatie de P. B. O. niet tot bloei zou kunnen komen. Hij meende met Paus Léo, dat de mens overgelaten moest worden aan zijn eigen overleg en meester moest zijn van zijn eigen daden, waarmee zijn eigen verantwoordelijkheid werd vastgelegd. Geen machtsinvloeden, maar een juiste verdeling van invloed en verantwoordelijkheid, daardoor zouden werknemers de plaats krijgen, welke hur. toekomt. En bij de uitbouw zou deze lijn ook op economisch terrein moeten wor den doorgetrokken. Maar het belangrijk ste was de vrijheid, een juiste docering daarvan zou de tegenstelling tussen groepsegoïsme en staatsoverheersing kun nen wegnemen en de P. B. O. maken tot een levend lichaam. Nu is er door allerlei machtsposities disharmonie in het be drijfsleven, door coördinatie zou de be ïnvloeding door machtsfactoren een ein de kunnen nemen. Zo hij wensen had, zou hij de pariteit verder wensen te zien doorgevoerd en met name bij de productschappen. De vertegenwoordiging in de Sociaal Econo mische Raad zou de heer Koersen gaarne zien gekozen uit de centrale en andere representatieve organisaties, daar deze op dit gebied een grote ervaring hebben en de P. B. O. bovendien moet steunen op de vrije organisaties. Werknemer geen nul in het cijfer Naast deze beide tegenover elkaar staande standpunten betoogde nog de heer Suurhof (P. v. d. A.) die meer waardering had voor dit wetsontwerp dan zijn partijgenoot Nederhorst dat de E. V. C. in ieder geval niet in de be drijfsorganisaties mocht worden vertegen woordigd, en dat niet alleen op sociaal gebied maar ook op economisch terrein de werknemers een zelfde invloed moesten hebben. De werknemer, zeide hij, mag geen nul in het cijfer zijn, de arbeider en zijn gezin zijn afhankelijk van <je goe de gang van zaken in het bedrijf. Daarom vroeg hij ook pariteit voor de product schappen; voor de bedrijfschappen moest slechts déze uitzondering overblijven, indien in enige bedrijfstak het aantal zelfstandige beoefenaars het aantal werk nemers belangrijk zou overtreffen, maar dan zou de voorzitter ook door de over heid moeten worden benoemd. Alwéér de angst voor het groepsbelang. En daarom had de heer Koersen ook te recht opgemerkt, dat het welslagen zou afhangen van de gezindheid én van de belangstelling, welke dit ontwerp in alle kringen zou weten te wekken. Maar in deze gezindheid heeft de P. v. d. A. blijk baar niet zoveel fiducie en daarom laat zij liever de overheid alles bedisselen met het gevaar, dat het enthousiasme van werknemerszijde niet zo bijster groot zou blijken te zijn. Tenslotte heeft de heer Schmal (C.H.) dit ontwerp „ni béte, ni ange" genoemd. Men kan niet zeggen, dat hij het noch vlees noch vis vond, maar hij voorspelde wel, dat degenen, die nu de hefstigste voorstanders zijn de grootste vijanden van de P. B. O. zullen blijken te zijn. Bezwa ren had hij tegen het heffen van opcenten op ingeschrevenen in het Handelsregister om de boel te kunnen financieren. Hij zag daar geen heil in, daar de Raad dan zelf zijn budget van jaar tot jaar zou kunnen bepalen. Hij liet dat liever aan de regering over met een jaarlijks bedrag op de rijksbegroting. Voorts achtte hij het onjuist bij geschillen de beslissing voorlopig aan het scheidsgerecht voor de voedselvoorziening toe te vertrouwen. De beslissingen van dit scheidsgerecht duren nu al veel te lang. Voorts moest de vraag worden gesteld of dit scheidsgerecht in al deze kwesties wel deskundig moest worden geacht en tenslotte stelde hij de vraag, waarom de bedrijfsrechtspraak, zoals deze uit de bedrijven zelf was ge groeid, niet was gehandhaafd. Daarmee waren de eerste schermut selingen ten einde. Het terrein is verkend en hier en daar zelfs al afgebakend. De komende dagen zullen leren of de eerste schermutselingen zullen leiden tot een formele veldslag. Zoals het zich voor lopig laat aanzien, wordt de kat nog uit de boom gekeken en wie goed heeft ge luisterd, zal nu wel reeds in de gaten hebben, dat de soep wel heet, maar niet gloeiend gegeten zal worden. F. S. Bii de aanvaarding v~„ ambt als voorzitter der Tweed" Kamer voor het nieuw begoa^ parlementaire jaar heeft dr. Kor tenhorst herinnerd aan de ree(i5 door zijn voorganger, mr. Van qrhaik, gedane suggestie het aan- fal Kamerleden uit te breiden, daar het gevaar niet denkbeeldig fs dat de werkzaamheden de le den boven het hoofd zouden gaan groeien. VM geschikte krachten v.°or v;n(jen, merlidmaatschap bereid te ware het niet dat de schadeloos stelling daartoe te gering worden geacht. Dat deze woorden van de vou zitter dankbaar en onder appla'1- ln ontvangst werden genomen, was te begrijpen.Te gelegener tijd zal men er wel meer van horen. Verder heeft de voorzitter mee gedeeld, dat met de verbouwing van de Tweede Kamer na't Kerst- reces een aanvang zal worden ge- maakt en dat de zittingen dan waarschijnlijk in de Ridderzaal zullen worden gehouden. Hij deed daarom een beroep op de mede werking der leden de begrotingen nog vóór Kerstmis af te handelen, waartoe hij een nieuwe verkor ting van de spreektijd nodig achtte. Na deze mededelingen ging de Kamer over tot de behandeling van het wetsontwerp inzake de Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie. Een overzicht vindt de lezer °P Pag. 3.JJ Het bruto-exploitatiesaldo van Se Staats mijnen in Limburg over 1948 bedraagt blijkens het verslag over dat"' jaar ƒ31.991.492 (v. j. ƒ7.783.096), incl. een oorlogsschade-uitkering ad 8507 bedraagt de bruto-winst in totaal 32.000.000 (8.219.133). De afschrijving vaste activa beloopt ƒ17.000.000 (4.042.485), terwijl aan de bij zondere reserve voor afschrijvingen ƒ1.500.000 (3.500.000) wordt toegevoegd. Reserve materialen en reserve debiteuren krijgen ieder 500.000 en de reserve eigen risico ongevallenwet en die voor diverse doeleinden ieder 750.000 (v. j. res. deb. ƒ150.000 en div. doel. ƒ100.000). Vennootschapsbelasting vordert 6 mil lioen. Hierna is beschikbaar voor afboeking «P nadelig saldo van vorige jaren 5.000.000. Het nadelig saldo van vorige feren beliep volgens de balans per 31 Hec. 1947 t/m 1947 10.598.128, vermeer- erd met oorlogsschade ad 5.675.207, otaai ƒ16.273.335. Thans komt op de voor dus een restant nadelig saldo 1947 f 11.273.335. Het verlies over res 5ï;°°0 werd onttrokken aan de r div. doeleinden. 6.781.365G^Ö82°20nCtif beliep in t0taal ductie tier JL, ton en de netto-pro- ton. Een tekorT^an^® <2°h41> grondse krachten bleef ges,choolde °?deJ- evenals het tewerkstellen aaV? °efende geschoolde krachten e" tal^ke Sisinnlni h.dden loop. De productie van cokes stee* 1.527.520 tot 1.927.899 ton. 0^™ van gas nam toe van irond 585 millioen m3 tot ca. 747 «""oen m3. De export van cokes steeg van 549.436 tot 928.198 ton De concurrentie op de internatio nale cokcsmarkt nam evenwel toe. van 27.000.000 in rentedragend kapitaal (obligaties) geconsolideerd. Dit bedrag komt overeen met een toenamé van de boekwaarde van de vaste activa 'j in dé jaren 1946 en 1947. Het na deze consoli datie resterende rek. courant-saldo be draagt 84.173.605. De schaarse zilveren guldens, welke op het ogenblik in omloop zijn, zullen het volgend jaar nog geen metalen collega's krijgen. Voorlopig zullen we het nog met papier moeten doen Immers, de Munt in Utrecht gaat het volgend jaar alleen maar 30 millioen kwartjes, 75 millioen dub beltjes, 20 millioen stuivers en 100 milli oen centen aanmaken. En de zilveren guldens, die de regering te Londen tijdens de oorlog in voorraad liet slaan komen, zeker voorlopig, niet in circulatie. Kerkelijke autoriteiten te Praag heb ben gisteravond verklaard, dat de Tsje- choslowaakse regering een spionnage- systeem heeft georganiseerd, om de gan gen van vrijwel iedere geestelijke in het land te kunnen nagaan. Volgens de woordvoerder is dit systeem uitgedacht door plaatselijke actiecomités en via de zg- katholieke actie, die door de regering wordt gesteund. Het systeem heeft ten doel: 1) iedere geestelijke te classificeren wat betreft zijn politieke houding van progressief tot reactionnair; 2) de gangen der geestelijken na te gaan, om te zien of zij de ex-communi catiedecreten uitvoeren en of zij tegen de regering gerichte mededelingen er- spreiden; 3) de vicarissen in het oog te houden en na te gaan, hoe groot hun invloed op de geestelijken is. (Van onze correspondent) Sinds Dinsdag worden twee minderja rige meisjes uit Waubach, de 15-jarige Cornelia van Rijzewijk en de 14-jarige Gerarda Jongen, vermist. De ouders heb ben inmiddels van derden vernomen, dat de meisjes Maandag contact hebben ge had met een onbekende man, die zich uitgaf voor hotelhouder en die de meis jes beloofde, dat hij haar een mooie be trekking zou bezorgen. Men houdt re kening met de mogelijkheid, dat de meis- jes met deze man naar het buitenland zijn getrokken. Camllle Gutt, de directeur van het Internationale Monetaire Honds, deed in een persconferentie een beroep op de landen, die hebben gedevalueerd, om door vermindering van de binnenlandse consumptie, de binnenlandse investerin gen en de regeringsuitgaven goederen voor export beschikbaar te maken. Hij zeide, dat de devaluaties, die de laatste vijf dagen hebben plaats gevonden, op zichzelf geen oplossing bieden voor het huidige gebrek aan evenwicht in de we reldhandel. Deze pariteitswijzigingen zijn een „vreedzame en nuttige omwenteling", zo zeide hij, die er toe zal bijdragen de doeleinden van het Internationale Mone taire Fonds, waarvan een uitgebreidere wereldhandel op multilaterale basis er een is, te verwezenlijken. Het is niet voldoende om goederen voor export beschikbaar te maken, aldus ver volgde Gutt, doch zij moeten ook ver kocht worden en hiervoor is het van be lang, dat het effect van de devaluaties niet verloren gaat door een stijging van de binnenlandse productiekosten. De landen, die tot devaluatie zijn overgegaan, kun nen zich dan ook niet veroorloven, de prij zen van hun goederen, uitgedrukt in de landsvaluta, te laten stijgen. Zij kunnen De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Wisselend bewolkt met voorna melijk vanavond of vannacht plaat selijk enkele buien en tegen de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tus sen Oost en Zuid. Weinig verande ring van temperatuur. Zaterdag 24 September: Zon op: 6.28 uur; zon onder: 18.35 uur; maan op: 9.08 uur; maan onder: 19.13 uur. een stijging van de productiekosten niet toelaten, zonder het gevaar van verlies hunner markten te lopen. Tenzij het effect der deze week genomen monetaire maat regelen wordt teniet gedaan door een stij ging van de binnenlandse prijzen en pro ductiekosten, of door een onjuiste rege- ringspolitiek, zullen de pariteitsherzienin gen door de uitbreiding van de export, die zij mogelijk maken, eerder bijdragen tot het herstel van het internationale betalingsevenwicht dan door een vermin dering van de invoer door middel van be perkingen en discriminaties mogelijk zou zijn. Het Westelijk Halfrond zal aanzienlijk meer uit Europa en de rest van de we reld moeten importeren. Vooral de Ver. Staten zullen hun invoer van grondstoffen en eindproducten uit alle landen, die concurrerende prijzen vra gen, moeten uitbreiden. Pogingen om de invoer uit andere gebieden te be perken zou deze landen doemen om hetzij te leven op giften van de Ver. Staten, hetzij hun bevolking een on dragelijke last van armoede en werk loosheid op te leggen. Aan de zienswijze van de heer Karei Lotsy op een of ander aspect van de sportwereld dient men altijd wel waarde te hechten- Want men kan hem gevoeg lijk beschouwen als een der grootste en ook als zodan:g erkende sportkenners in, ons land. Hier volgen dan enige uitspra ken, gedaan m een rede op het Benelux- sportcongres, dat te Brussel is gehouden. Men kan nimmer een beter sportman worden door een geldelijke beloning en vooral niet wanneer de grootte hier van afhankelijk is van een wedstrijd uitslag. Voetbal als bijverdienste is een sociaal gevaar, omdat het de prikkel wegneemt om op andere wijze in het levens onderhoud te voorzien, iets wat zich wreekt als de voetbal-jaren voorbij zijn. Indien men wil accepteren, dat hand having van het amateurisme boven alles noodzakelijk is, dan moeten ook de logische gevolgtrekkingen gemaakt worden en moet o.a. de controle doel treffender worden. Vergoeding voor loonderving moet, zoals tot dusver, beperkt blijven tot de hoge uitzonderingen. Beroepsvoetbal is in Nederland ange- wentst op grond van patedagogische- ethische motieven en onmogelijk uit fmanciele overwegingen. En bij deze citaten zouden wij het voor vandaag kunnen laten. Want zij zijn ieder voor zich duidelijk genoeg en het gezag van de spreker behoeft geen aan vulling. Wij laten het er dan ook bij. SUPPORTER De „Daily Telegraph" meldt, dat vol gens een betrouwbare Weense bron „Roemeense verzetsgroepen onder Iei- diiig van generaal Cornel Dragalina, voormalig commandant van de Temes- vardivisie, in vele streken van Roe menië tegen het communistisch regiem vechten", vooral in de Noordelijke bergstreken, ik Boekowina, Moldavië en de Banaat. De groepen zouden bestaan uit voor malige officieren, geestelijken, politieman nen en boeren, wie door de communisten land is afgenomen, alsmede Hongaren, die tijdens het transport naar Rusland ont snapten. Zij zouden goed voorzien zijn van wa penen en ammunitie, tijdens de oorlog uit Roemeense kazernes weggehaald en in de bergen verborgen. Het overleg met de betrokken depar tementen inzake de aanpassing van het tementen belangrijk gestegen be- kapitaal aan bedrijf werd voortgezet, hoeften van h t definitieve rege- In afwachting van w De Melkinkoopvereniging en de combi naties van melkverkopende fabrieken zijn het tijdens een gecombineerde vergadering onder presidium van de voorzitter van het Bedrijfschap voor Zuivel eens gewor den over leveranties van aanvullingsmelk naar het Westen des lands. De Melk inkoopvereniging gaat voortaan ƒ4.75 per 100 kg. ondermelk aan de leverende be drijven betalen plus de veer ïg een ex r,. toeslag, waarmede de geldende oes ag aan de consumptiemelkbedrijven dezer aeen werd verhoogd. Verwacht wordt, dat de melkvoorzicn'ng in het Westen des lands in het begin van de komende week weer normaal zal zijn. Ter overbrugging van een administratief tekort van 2,5 millioen kg. aanvullings- melk, heeft het Bedrijfschap voor Zuivel de oplossing van een overeenkomstige hoe veelheid melkpoeder aan de bij de Melk- inkoopcentrale aangesloten consumptie melkbedrijven toegestaan. Het tekort aan consumptiemelk zal, naar de Melkinkoop vereniging verwacht, met ingang van a.s. Zaterdag reeds tot hoogstens tien procent zijn teruggebracht, mits de combinaties van haar leveranciers inderdaad afleveren. Hieraan wordt echter niet getwijfeld. Blijkens een mededeling van het Be drijfschap voor Zuivel hebben de betrok- d,?n Pariyen bij het thans opgeloste con flict zich bereid verklaard aan de door het Bedrijfschap getroffen regeling, inzake de aanvullingsmelk voor het Westen des lands, mede te werken. Reimann kwam tegen die verklaring °P door te verzekeren, dat de grens langs Oder en Neisse „een grens des vredes" was. Hij beweerde, dat de ge allieerden en Adenauer de overeenkomst van Potsdam geschonden hadden door de schepping van een West-Duitse staat. Nadat hij enige verdere onvriendelijk heden aan het adres der Westelijke ge allieerden had gespuid, stond Adenauer op Öeze verklaarde uit naam van de re gering, dat Reimann het parlement had ontwijd en vroeg de voorzitter Reimann tot de orde te roepen wegens „beledi ging". Voorzitter Koehler verklaarde geen belediging aan het adres van dr Aden auer te hebben gehoord en hij deed een beroep op de leden om de waardigheid van de kamer te bewaren, daar „de ogen der wereld op ons gericht zijn". Hij riep Reimann echter tot de orde naar aanleiding van zijn opmerkingen over de Oder-Neisse-grens en verklaar de dat' Reimann „de anders unanieme mening van de kamer heeft geprovo- ceerd" Reimann was reeds eerder tot de orde Beroepen, toen hij Verklaarde, dat dr. Adenauer aan het hoofd stond van een „koloniaal bestuur onder buitenlands ^Omniddellijk voordat Reimann voor de tweede keer tot de orde geroepen werd, betrad een pas uit de sovjet-unie teruggekeerde, haveloos uitziende Duitse krijgsgevangene de vergaderzaal en liep op Reimann toe. Voordat hij de com munistische afgevaardigde had kunnen bereiken, werd hij echter door een grif fier tegengehouden. Buiten toonde hij en een andere pas teruggekeerde krijgsgevangene Reuter's correspondent een door voorzitter Koeh ler getekende kaart, waarop zij de toe gang tot de publieke tribune en de ver gaderzaal van de bondsdag hadden. Zij verklaarden, dat de kaarten hun verstrekt waren op verzoek van dr. Adenauer, wiens persoonlijke gasten zij thans waren. Zij zouden graag een ge sprek van man tot man met Reimann hebben gehad om hem te vertellen, hoe het er in Rusland werkelijk uitzag, zo zeiden zij. De krijgsgevangene, die Reimann onderbrak, toen deze zijn verklaring aflegde, verklaarde in 1943 bij Stalin grad te zijn gewond en gevangen ge nomen, waarna hij zes jaar in sovjet- Russische kampen moest doorbrengen. Eén van deze kampen, een strafkamp, bevond zich in het Poolgebied. Dit kamp stond bekend als één der kam pen van zwijgzaamheid, zo genoemd, omdat de kampbewoners in het geheel geen post mochten versturen of ont vangen. zelfs geen krant komt een dergelijk kamp binnen De bewoners van een dergelijk kamp zijn volledig afgesneden van de buitenwereld, voor wie zij evengoed dood kunnen zijn", aldus deze krijgsgevangene. De andere, kortgeleden uit de sov jet-unie teruggekeerde Duitse krijgs gevangene, verklaarde in 1944 in Hon garije te zijn gevangen genomen. Hij had tot zijn vrijlating verblijf gehou- den in een strafkamp te Kandalksha, aan de Finse golf, doch hij gaf toe dat dit was geschied, omdat hij deel had uitgemaakt van de tot de S.S.- tormatie behorende divisie gevechts wagens „uas Keien". Deze krijgsge vangene verklaarde, dat zich alleen in laatstgenoemd strafkamp ook één der „kampen van zwijgzaamheid" nog 38 a 40.000 krijgsgevangenen be vonden en in het door zijn vriend ge noemd kamp in het Poolgebied nog 14 000. Beiden gaven in hun gesprek mét een correspondent van Keuter hun kampnummers op. Hans Ewers, afgevaardigde van de rechtse „Duitse partij" in de West-Duitse bondsdag, verwekte luid gelach van de zijde der linkse afgevaardigden, toen hij verklaarde, dat dr. Hjaimar Schacht, Hit ler's financiële expert, „beschouwd moet worden als een typische verzetsstrijder". Het debat werd op dit ogenblik verschei dene minuten onderbroken. Er ontstond tumult, toen Ewers, over de bondsvlag sprekend, zeide, dat de kleuren van de vlag „niet verankerd waren in de gevoelens van het volk". De linkse en andere afgevaardigden, riepen! „Laat hem stoppen, houd op". De voorzitter kwam daarna tussenbei de, onder applaus van allen, behalve de uiterst rechtse vleugel, met de woorden: „Ik zal niet toestaan, dat iemand in dit huis oneerbiedig spreekt over de vlag Ewers werd daarna nog enige malen geïnterrumpeerd. De „raad van ouderen", een commissie belast met het toezicht op de procedure regels geldende voor vergaderingen van de bondsdag, waarin alle partijen ver tegenwoordigd zijn, is gisterenmiddag bijeen gekomen om de incidenten van gisterochtend te bespreken. De communistische leden uitten de klacht dat de voorzitter van de bonds dag niet gerechtigd was Reimann tot de orde te roepen voor diens opmerkingen over de Oder-Neisse-linie. De sociaal-democratische leden vielen de communisten bij. Zij wilden tevens weten, hoe het mogelijk was geweest, dat dé beide uit de sovjet-unie terug gekeerde krijgsgevangenen, die hadden getracht Reimann te bereiken, erin wa ren geslaagd in de vergaderzaal van de bondsdag door te dringen. De besprekingen der commissie wer den afgebroken, toen de bondsdag we derom in volledige zitting bijeen kwam. Zij zouden later worden hervat. Op het departement van Sociale Zaken is, naar minister Joekes mede deelt, een wetsontwerp in voorberei ding dat ten doel heeft een verplichte ouderdomsverzekering voor zoveel mogelijk de gehele bevolking in het leven te roepen. Verder wordt een wetsontwerp voorbereid om de uitvoering van de verzekeringswetten, welke daarvoor in aanmerking komen*geleidelijk in handen te leggen van zgn. verplichte vakbedrijfsverenigingen in de geest van de uitvoeringsorganen der werk loosheidsverzekering. Officieel is meegedeeld, dat het Brit se parlement a.s. Dinsdag zal worden bijeengeroepen voor een speciaal debat over de devaluatie van het pond. De zitting zal vermoedelijk twee dagen duren. Churchill en Eden zullen het woord voeren. Het wordt echter onwaarschijn lijk geacht, dat de conservatieven een motie van wantrouwen zullen indienen. De onafhankelijke labourfractie, bestaan de uit vier parlementsleden, heeft te kennen gegeven zulks wel te zullen doen. Het zijn Pritt, Flatts-Mills, Zilliacus en Solley, die uit de labourpartij zijn ge royeerd. Voor wie de tabellen niet kent, was er in ons staatje van de loonbelasting over de weeklonen een „onbegrijpelijk heid" ten aanzien van de lonen der on- gehuwden. Ter verduidelijking als nog het vol gende: Onder de eerste groep I ongehuwden vallen de minderjarigen, dus jongeren dan 21 jaar, die in gezinsverband van ouders of stiefouders leven. Zij betalen bij 20 inkomen 1,24. De 22-jarigen al dan niet in gezinsverband opgenomen, betalen 0,41. Onder de tweede groep I ongehuwden Vallen de 23-jarigen. Als loon staat aan gegeven 21. Zulks spruit voort uit het feit, dat 23-jarigen de Joekes-gulden krijgen. Er zijn ook jongeren dan 23 aar, die de Joekes-gulden genieten. Doch zjj zijn dan al gehuwd. De meerderheid van het Londense spoorwegpersoneel heeft gisteren geen gevolg gegeven aan de oproep tot een „wilde" langzaam-aan-staking als pro test tegen de verwerping van de eisen tot hoger loon. Van de langzaam-aan- staking, die gisterenochtend zou zijn be gonnen en de millioenen Londenaars, die per trein naar hun werk moeten, in grote moeilijkheden zou hebben gebracht, was niet veel te bespeuren. De Uganda Electricity Board heeft me degedeeld, dat de bouw van de Owen Falls Dam in Oeganda is opgedragen aan een groep Britse en Nederlandse maat schappijen. De waarde van het desbe treffende contract bedraagt 3.639.540. De werkzaamheden zullen binnen onge veer twee maanden beginnen en de bouw zal naar verwacht wordt vier jaar duren. Naar wij dienaangaande nog vernemen zal van Nederlandse zijde aan dit belang rijke project worden medegewerkt door de groep ondernemingen, die na de oor log samenwerkte bij het herstel van de Rotterdamse haven en wel de volgende ondernemingen: Ned. Aanneming Mij. v.h. Boersma, N. V. Bato, HollanV~e Be- tón Mij., de I. G. B. en Christiani en Nielsen. Te Hongkong werd gisteren vernomen, dat Amoy in handen van de communisti sche legers zou zijn gevallen. De berich ten kwamen van particuliere zijde en werden nog niet bevestigd. Volgens te Kanton ontvangen rapporten hebben de communisten Auchon bezet, 19 KM. ten Noord-Westen van Amoy en werd in die omgeving van de stad gevoch ten. v. Tri Aba Pallice Sura tervik; 21 van 21 van Rottm: ;terdam Dp 1532 ar Rot- in Port n Rot- in Port a naar uur da i hoog, Uep, in f 135.-. Eiken id f 75.- le Pui", tterdam agt bij el-Von- ulieren. Rijwiel, i., foto- 0 plaat- verk m. iO. Om berende 10 jaar 155.—. Visse- m, Tel. sn zijn ieviezen e regel- n wij 't e kopen irie, zes egen de vrijblij- e „Meu- N. Go- i, S'dam s uitge- met 1 j. rijwiel- el. 2474. rbouwen tot mod. ange er- Winke- ng. Las- Putse- 'dam. lakkelijk 'acatures beer het TENTIE ITENT1E 20 woor woo:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1