Wereldopinie als door bom inslag geschokt VISJINSKY STELT VREDE VOOR Engeland denkt aan Churchill's waarschuwingen eerbericht IM Nieuwe werkgelegenheid voor 215.000 arbeiders Industriële productie tot 1953 met f 1.5 milliard omhoog Wie wordt de 10.000.000ste Nederlander I I ONG mm Vonnissen te Boedapest DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De president der Ver. Staten, Truman, heeft gisteren een verkla ring afgelegd, welke op de wereldopinie de schokkende uitwer king gehad heeft als van een atoombom. De president deed namelijk de onthulling, dat hij over gegevens beschikte, volgens welke in de afgelopen weken een atoomexplo sie in de Sovjet-unie heeft plaats gehad. Reuter, die Truman aanvankelijk in de mond had gelegd, dat er een atoombom in de Sovjet-unie was ontploft, corrigeerde deze mededeling later in de door ons zojuist vermelde zin. LAGEN Ver. Staten en Engelandalsmede atoombom veroordeeld M(l(ir hij Het zich nipt verder uit Geen „bulldog"- operatie I li§ip De Nederlandse troepen weg De grens thans correct i 71ste JAARGANG ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1949 No. 2103* Men doet er goed aan, voor ogen te houden, dat Truman's sensa tionele verklaring in feite niets anders is dan de „onthulling" van een reeds lang bestaand openbaar geheim, nl. dat Rusland met man en macht werkt aan de vervaardiging van de atoomhom. Toen onlangs van Russische, of althans van met Rusland bevriende, zijde openlijk verklaard werd: „Rusland bezit ook de atoombom", maakte dat niet veel indruk meer. Thans echter is er algemene opwinding. G ener aal-majoor H. Dürst Britt speldt adjudante Van Stockum de zilveren ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau met de zwaarden op, tijdens een plechtigheid te Oldenbroek. De andere onderscheidenen zijn: kapitein J. Wolterbeek, de reserve-officieren van gezondheid eerste klasse G. Peterse en D. Swijgman, ritmeester J. Koch en adjudante A. Tuerlings. KOELER WEER J MM Mtf MËmÈ. H. M. de Koningin bracht gistermiddag een bezoek aan de Bloemen- en Fruittentoonstelling te Naaldwijk. Bloemenmeisjes bieden H.M. bloemen aan. Naast H. M. de Koningin baron Baud. De industrialisatie neemt een der eerste plaatsen in van de belangrijkste vraagstukken op economisch gebied, waarvoor Nederland zich nu en in de komende jaren ziet gesteld, aldus de minister van Economische Zaken in de Nota inzake de indus trialisatie van Nederland, welke aan de stukken van de begroting van zijn departement is toegevoegd. De waarde van de beschou wingen omtrent de op dit gebied in de toekomst te verwachten of te bevorderen ontwikkeling en het in verband daarmede te voeren beleid zal naar de mening van de minister altijd betrek kelijk zijn. Men mag het industrialisatieschema dan ook zeker niet opvatten als een star en onveranderlijk programma, dat de overheid in elk geval tot uitvoering wil brengen. De zo nood zakelijke industrialisatie zal uiteindelijk vooral de vrucht moeten zijn van private economische beslissingen. Eis van politieke partijen te Solo Wijzigingen hebben baar beslag gekregen POLSSTOK IS TE KORT DECEMBERBABIES MAKEN EEN MOOIE KANS Vrouwen met 32.855 in de meerderheid 1 I 1 DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd ln het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr'^üT^eLZET^' LEO J- M- HAZH.LZ.Li Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte- Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende ai verten tie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Atoomexplosie in Rusland Jl Jnn* nAn ntnnm. Truman liet op zijn bovenvermelde eer ste verklaring de woorden volgen: „Naar mijn mening heeft het Amerikaanse volk er recht op om, voor zover dat met de nationale veiligheid strookt, te worden ingelicht over alle ontwikkelingen op het gebied van de atoomenergie. Dat is de reden, waarom ik dit nieuws bekend m'De president vervolgde: „Van het ogen blik af, dat de atoomenergie voor het eerst door mensen werd vrijgemaakt, kon borden verwacht, dat andere landen 7ftVPr zouden komen. Met aeze mogenjK "hpiri i<; steeds door ons rekening gehou- heid ££laee£f-r iaar geleden wees ik er rleds op dat men in wetenschappelijke ,r naeenoeg unaniem van mening kringen essentiële theoretische ken- waarop de ontdekking is gebaseerd, reeds ver verspreid was". Het wordt ook geenszins uitgesloten geacht, dat men in het buitenland, wat de theoretische kennis betreft, met ons gelijk zal komen in de loop van de tijd". „Deze jongste ontwikkeling," zo be sluit de verklaring van de president, legt nog eens te meer de nadruk op de noodzakelijkheid van een werkelijk doeltreffe ,je en gedwongen internatio nale controle op de atoomenergie, welk denkbeeld wordt gesteund door onze regering en d grote meerderheid van de leden der Ver. Naties." ,,™rUSaafilas de verklaring aan de pers rin" flooP van een kabïnetsvergade- Wat nu het feit der explosie -zelf be treft, valt te vermelden, dat een speciale groep Amerikaanse waarnemers enkele uren na de ontploffing het nieuws had doorgegeven, dat in de Sovjet-Unie een atoomexplosie had plaats gevonden, aldus heeft Frerick C. Osborn, permanent ver tegenwoordiger der V. S. in de commis sie voor de atoomenergie der V. N. be kend gemaakt. „Ik ben er zeker van, dat het be richt juist is", aldus Osborn. „Ik weet het, omdat wij er de installaties voor hebben om het te weten. Ik heb in de atoomcommissie gezegd, dat wij het enkele uren na de explosie zouden we ten, op grond van de mate van radio actieve uitstraling in de lucht". De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Acheson, verklaarde tegen over journalisten op de hoogte geweest te zijn van de Russische atoomexplosie, toen hij Woensdag in zijn eerste grote rede voering voor de assemblee een beroep deed op de Sovjet-Unie tot samenwer king. Waarnemers zagen in dit gebaar van Acheson „positief een soort olijftak geste". Op de vraag, of de bekendmaking van president Truman betekende, dat de sov jet-unie nu ook de atoombom bezat, ant woordde Acheson, te veronderstellen, dat Rusland een wapen bezat, dat tot ont ploffing was gebracht. De V.S. wisten niet van andere explosies. Over de juiste plaats van de explosie liet Acheson zich niet uit. Ook weigerde hij in te gaan op de consekwenties, die de militaire verde diging waarschijnlijk uit de mededeling van Truman zou kunnen trekken. Het was thans noodzakelijker dan ooit een effectief stelsel van internationale contröle van de atoomenergie in te voe- ren. Acheson aarzelde, toen hem gevraagd werd, of dè V.S. er achter waren geko men, dat de explosie in de sovjet-unie had plaats gevonden. Tenslotte antwoord de hij te geloven, dat dit inderdaad het geval was. Uit Chicago seint Reuter, dat Eugène Rabinowitsj, hoofdredacteur van een blad voor deskundigen op het gebied der atomische wetenscheppen, gisteren verklaarde, dat, indien er een atomi sche ontploffing in de Sovjet-Unie had plaats gevonden, deze door een atoom bom moest zijn veroorzaakt. Hjj voegde hieraan toe. dat het in de practijk niet mogelijk is op kleine schaal een atomi sche ontploffing te veroorzaken. Elke dergelijke ontploffing moet minstens de omvang hebben van de explosies, wel ke veroorzaakt werden door de twee op Japan uitgeworpen Amerikaanse atoombommen. De reden hiervoor is, dat er een bepaalde hoeveelheid uranium of plutonium voor nodig is om een explosie te veroorzaken en indien deze hoeveelheid wordt aangewend, is de uitwerking ervan gelijk aan die van ccn atoombomontploffing. Toen verslaggevers aan de Amerikaan se minister van defensie, Johnson, bij zijn vertrek uit het Witte Huis vroegen, of er wijzigingen in de defensie zijn aange bracht als gevolg van de atoomexplosie in Rusland antwoordde de minister met een kort „neen". Weinige minuten na de verklaring van de president werd het nieuws over alle Amerikaanse zenders bekend gemaakt. De programma's werden er voor onder broken en de omroepers nodigden de luisteraars uit attent te blijven op ver der nieuws. Verwacht wordt, dat binnenkort meer gegevens bekend zullen worden gemaakt, b.v. over de wijze, waarop het nieuws ter kennis van de president is gekomen. Er is wel beweerd, doch nimmer officieel bevestigd, dat Amerika al enkele jaren een nauwkeurig instrument bezit om een atoomexplosie te registreren. Het is ook mogelijk, dat de Britse autoriteiten Tru man hebben ingelicht. Toen aan A. A. Arutiunian, lid van de Sovjet-Russische delegatie ter algemene vergadering van de Verenigde Naties, werd gevraagd, of het waar was, dat ook de sovjet-unie in staat is de atoombom te vervaardigen, antwoordde hij: „Ik hoorde dit het eerst van de president der Verenigde Staten", waaraan hij toevoegde „Ik heb geen commentaar. Een oud Rus sisch spreekwoord zegt: ,,Er is niets nieuws onder de zon". In een officiële Britse verklaring, uit gegeven door Downingstreet 10, wordt ge zegd, dat „Zr. Ms. regering over het be wijs beschikt, dat er in de afgelopen we ken een atoomexplosie is geweest in de sovjet-unie". De verklaring is verder ge lijk aan die, welke door president Tru man te Washington aan de pers is voorge lezen. s De Russische gedelegeerde ter V. N.- assemblee, Visjinsky, heeft gisteren in de assemblee, na Engeland en de V. S. be schuldigd te hebben van „voorbereiding voor een nieuwe oorlog", een voorstel in drie punten gedaan: 1. Veroordeling van de „voorbereidingen voor een nieuwe oorlog, die in een aan tal landen, in het bijzonder in de V. S. en Engeland getroffen worden". 2. „De algemene vergadering der V. N. erkent, dat het gebruik van atoomwapens en andere middelen tot massale vernieti ging van menselijke levens onverenigbaar is met het geweten en de eer van naties en met het lidmaatschap der V. N. en acht elk verder uitstel van het aanvaarden door de V. N. van practische maatregelen tot het onvoorwaardelijk verbieden van atoomwapens en het instellen van een toe reikende en krachtige internationale con tröle ontoelaatbaar". 3. Eensgezinde verklaring van de verga dering, dat zij wenst, dat de V. S., Enge land. China, Frankrijk en de sovjet-unie de handen ineenslaan voor het handhaven van de internationale vrede en veiligheid. DC schokkende onthulling van dent Truman heeft In Engeland ae her innering wakker geroepen aa» herha^. de waarschuwingen van Churchill cn deze wordt thans met vragen bestormd Hii onthield zich echter van commen- t,L en wacht blijkbaar nadere byzon- derheden af.Eerlang zal h« een conser- Tongres toespreken en wellicht vatief «song kofflen op de rede, zal hij "an_ .nhe>r van het vorig jaar welke hij 9 reae welke toen van gehouden heeft, e nationale en Britse officiële zijde eer Internationale ramp" geheten In die rede sprak Churchill om fika's atoombom, „het enl§ Mos- de onderwerping van Europ Rus- kou's kuiperijen, geruggesteund sische legers nog te stuiten er Als Amerika, aldus toen Churcn in zou toestemmen, op grond van papieren accoord met het Kremlm.zj atoombom te vernietigen, zou dat ëenel land schuldig worden aan moord op ae menselijke vrijheid. Echter, vervolgde Churchill, er is geen tijd te verspillen. Wellicht is er een over- De operatie-„Buildog", ^^ittanMë de doelmatigheid van de Britse dediging te beproeven, is ultóeste,ld' dat er mist wordt verwacht. Aan ae ning, welke tot Dinsdag a.s. zou he geduurd, zou door vliegers en person van de gronddiensten der Britse, Franse, Amerikaanse, Nederlandse en Belgische luchtmachten zijn deelgenomen. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Od de meeste plaatsen enkele hi.ien en overwegend zwaar be wolkt Morgen echter hier en daar onMaringen Matige Zuid-Oostelijke opklaringen. Zuid_West en later'iets afnemend. Iets koeler dan vandaag. Zondag 25 September: ^Zonopc maankop: 10.42 uur; maan onder: 19.31 uur. Maandag 26 September: Zon op: J 6.31 uur, zon onder: 18.31 uur, maan op: 12.16 uur, maan onaer. 19.55 uur. t eenkomst zonder oorlog mogelijk vóór ook Rusland de atoombom heeft. Daarom zullen de Westelijke mogendheden er goed aan doen, hun eisen nauwkeurig op te stellen. Daarna kan gesproken worden over afschaffkig van dat verschrikkelijk Wapen. Die eisen formuleerde Churchill zelf: Rusland moet weg uit de elf hoofd- steden van Oost-Europa, de krijgsgevan genen naar huis zenden, een einde ma- en aan zijn agitatie in Europa en Azië. stand °v,?reenkomst is intussen niet tot bom had o e° v°ór Rusland de atoom kou dn li er n°g kans is, nu ook Mos- 06 doornbom bezit? Laszlo Rajk, voormalig Hongaars mi nister van buitenlandse zaken, is heden wegens verraad door het volksgerecht te Boedapest ter dood veroordeeld. Luite nant-generaal George Palffy, voormalig stafchef en minister van defensie, zal op nieuw worden berecht voor een militair gerechtshof. Twee der andere beklaagden werden ter dood veroordeeld, twee kregen levenslang, één werd tot negen jaar gevangenisstraf veroo:rdeeld, terwijl een der beschuldig den, evenals Palffy, opnieuw zal worden berecht door een militair tribunaal. De minister is van mening, dat de op- lossing van het werkgelegenhe Stuk door middel van emigratie met net in de eerste plaats na te streven dient te zijn. Beide doelstellingen grotere werk gelegenheid en opvoering van de pro ductie zjjn, gegeven de economische structuur van ons land, slechts te ver wezenlijken, indien de industrie daar in een zeer belangrijke bijdrage levert. In deze nota is voor de bepaling van het aandeel, dat niet-industriële sectoren vermoedelijk zullen nemen in de oplos sing van het werkgelegenheids- en be- talings-balansprobleem uitgegaan, van door het Centraal Planbureau gemaakte berekeningen. Uitsluitend ter wille van de overzichte lijkheid van het betoog schat de minister eerst de betekenis van de toekomstige ontwikkeling der beroepsbevolking. Deze ontwikkeling is door h-t C.P.B. in over leg met andere instanties als volgt ge raamd: Totaal Toeneming I Juli 1948 3.743.000 1 Januari 1953 3.900 000 157.000 1 Januari 1960 4.241.000 341.000 Opgemerkt zij. dat bij deze cijfers al rekening is gehouden met een zekere te verwachten emigratie. Voor de periode 19481953 op gemiddeld ca. 10.000 tot de beroepsbevolking behorende personen per jaar (dit is ongeveer de huidige omvang der emigratie). Voor het tweede tijdvak, waarin 'n zekere afneming der emigratie mogelijkheden wordt verwacht, op 6000 per jaar. Intensiever gebruik apparatuur Onderzoekingen hebben aangetoond, dat de mogelijkheid aanwezig is, dat in 1952/53 de arbeidsproductiviteit in de industrie ongeveer op het vooroorlogse peil zal zijn teruggekeerd, hetgeen ten opzichte van de gemiddelde stand in 1948 een stijging van ca. 23 pet. betekent. Naar het oordeel van dt minister is dit een minimum, dat zeker bereikt kan en moet worden. Naarmate de arbeidspro ductiviteit weer op het vooroorlogse niveau terugkeert, zullen de abnormaal gestegen personeelsbezettingen weer tot een efficiënter grootte kunnen worden ingekrompen. Dit houdt in, dat er voor een deel van de bestaande bezetting nieuwe werkgelegenheid moet worden geschapen. De conclusie is, dat de vereende krachten van overheid en bedrijfsleven er op zullen moeten zjjn gericht tus sen 1 Juli 1948 en 1 Januari 1953 voor 215.000 arbeiders nieuwe werkgelegen heid in de industrie te scheppen, hoe wel voor de personeelsbezetting der in dustrie in feite slechts een stijging van 1.395.000 tot 1.490.000 personen is ge raamd. Een dergelijk groot aantal nieuwe ar beidsplaatsen vereist zeer aanzienlijke kapitaals-investeringen. Gezien het te verwachten draagvermogen van de Ne derlandse volkshuishouding gedurende de eerstkomende jaren, zal daarom naar het oordeel van de minister voor de onderhavige periode moeten worden overgegaan tot een intensiever gebruik van de beschikbare apparatuur dan onder normale omstandigheden het geval is. Naast het zoveel mogelijk in gebruik nemen van in de vorm van overcapaciteit aanwezige productie-middelen, behoort hiertoe vooral een uitbreiding van het meer-ploegenstelsel. Dollartekort niet te dekken In het tijdvak van 1948 tot 1952/53 zal de netto-productie van goederen en dien sten door Nederlandse bedrijven met ruim 2,8 milliard moeten toenemen. Van deze totale toeneming zal ruim 1,3 milliard door andere sectoren kun nen worden geleverd. Hieruit resulteert, dat een verhoging van de industriële netto-productie met 1,5 milliard nood zakelijk is, om het nadelig saldo van de betalingsbalans te niet te doen. Met de vervulling van deze op zichzelf reeds zware taak is nog geen in alle op zichten bevredigende positie van de be talingsbalans verzekerd. Het naar ver wachting bereikbare evenwicht heeft im mers betrekking op de lopende rekening van de betalingsbalans in haar geheel. Ten aanzien van de dollargebieden zal omstreeks de bedoelde tijd naar de me ning van de minister zeer waarschijnlijk geen evenwicht kunnen worden ver kregen. Tegenover het tekort in de dollar sfeer moeten derhalve overschotten in andere valuta worden gecreëerd, waar mede het doliartekort kan worden ge dekt. Deze oplossing zal echter naar valt te voorzien nog grote moeilijk heden opleveren, zowel t.a.v. het ver werven van overschotten in bepaalde valuta hetgeen de betrokken landen begrijpelijkerwijs trachten te beperken ais t.a.v. de noodzakelijke conver tibiliteit dór geldsoorten. Op de weg naar eonvertibiteit is nog slechts een bescheiden stap gezet. Voor het bereiken van een bevredigende op lossing is het dan ook onvermijdelijk dat de collectiviteit der Europese landen met grote inspanning zich richt op een ver mindering van deficitten in dollars. In een resolutie, ondertekend door alle politieke partijen te Solo, wordt de eis gesteld, dat een formele overdracht van bevoegdheden en verantwoordelijkheden in de residentie Solo en het terugtrekken van de Nederlandse troepen uit het ge bied van Solo, ten laatste voor het einde van September dient te geschieden. De resolutie is ondertekend door de afdeling Solo van de P-N.I., de Masjumi, de Par- tai Socialis Indonesia, de Partai Murba, de Indonesische Christelijke Partij, de Republikeinse Katholieke Partij, de P.S.I. en de Verenigde Islamietische Partij. Naar wij vernemen, heeft de afbake ningscommissie, welke, nadat de grens correcties op 23 April j.L waren uitge voerd, met de definitieve grenstrekking belast was, haar werk voltooid. In ver band daarmede zijn vandaag nog op twee punten, te weten bij Beek (bij Nijmegen) en bij Losser verkeerstechnische anama- lieën, die na 23 April waren blijven be staan, gecorrigeerd. De verzetting van de grenspalen is op de gebruikelijke wijze door de Britse mi litaire autoriteiten in samenwerking met ambtenaren van de rijkswaterstaat ge schied. Hiermede hebben dan de grenscorrec ties definitief haar beslag gekregen. Verlangens zijn interessante objecten om te koesteren, maar niet altijd een sterke basis voor een sociaal-gezonde en economisch-verantwoorde huishouding Minister Lieftinck heeft de gezamen- juke verlangens van het volk op een Kistje gezet en hij berekende, voor het voldoen daaraan ruim drie milliard nodig te hebben. Persoonlijk hebben we gisteren ook onze verlangens eens op papier gezet. We kwa- j me" ,°D „de ronde som van 10.000 gulden. ..Klets", denkt misschien een lezer Ik ;kan wel een lijstje maken, waarvoor 100.000 gulden nodig is". Er was onzerzijds heus geen auto bil of dergelijke apparaten. Wat we precies wensten, is ons eigen geheim, maar we willen wel verklappen, dat er van al die verlangens wel heel weinig tot uitvoering zal komen. Doen kop op, hoor, We dragen verantwoordelijkheid en springen dus niet verder dan de Dolsstok lang is. Doch voor de vervulling van onze wensen is hij te klein. Trouwens die van min. Lieftinck ook. Want ondanks die ruim drie milliard, bevredigt hii niemand. De grootste oorzaak van al die onbe vredigdheid is onze armoe, al lopen we dan nog minder of meer royaal met ons papieren geld tussen de vingers. Het ge zamenlijk bezit is naar verhouding maar een schijntje. Doch het is hier al meer geschreven we willen er niet aan. We willen nu, na ruim vier jaar bevrijding de vleugels wel eens uitslaan, doch we' zijn of worden gekortwiekt Wat we wen sen is er dikwijls niet, en wat er wet is kunnen we vaak niet bemachtigen. „Wat intussen boven alle golven als een harde onverzettelijke rots uit steekt, dat is in deze millioenennota, de moraal voor ons allen, die te zamen de volkshuishouding uitmaken. De mo raal van productiever werken en van sparen. Het sluitend maken van de be talingsbalans is „voor en na het cen trale economische vraagstuk" en dit centrale vraagstuk kan alleen worden opgelost door voortgaande vergroting van de arbeidsproductiviteit en door het daaruit voortvloeiende meerdere inkomen niet weer te laten wegvloeien in een toenemend verbruik. Men be hoeft niet eens econoom te zijn, om deze simpelheden te begrijpen. Aldus prof. Romme in „De Volkskrant". En inderdaad we zullen ons in zuinigheid door de armoe-tijd moeten heenslaan Natuurlijk houden alle mensen het recht om menswaardig te kunnen leven. Doch de bestaande verlangens reiken verder dan de mogelijkheden van het ogenblik. Dr. Haas die over dat mensenrecht een artikel schreef in „Economie", het maand- orgaan der Economische Hogeschool te Tilburg merkte o.a. op: „De algemene taak van de overheid zal in dit verband moeten zijn het scheppen en-of instandhouden van het algemene kader, waarbinnen zich de productie en de verdeling der goederen afspelen, zodat elk der productiefacto ren een redelijk aandeel kan verkrij gen van de totale opbrengsten van het productieproces. Het deel, waarop elke groep recht heeft, hangt direct samen met het geheel van goederen, dat aan allen gezamenlijk ter beschikking staat. Er dreigt op het ogenblik wel eens uit het oog te worden verloren, dat we, omdat we armer zijn dan vóór de oorlog, aan onze voorziening met goederen niet dezelfde eisen kunnen stellen als toen. Slechts als een be paalde groep t.o.v. andere in een on redelijke positie verkeert, is het so ciaal gewenst de positie van deze groep te verbeteren. Tegenwoordig krijgt men wel eens de indruk, dat bijna alle groepen van werkers in de overtuiging verkeren, dat zij zich in een dergelijke uitzonderlijke toestand bevinden. Voor een betere voorziening van de gehele maatschappij, dus voor een betere voor ziening van alle groepen, is de beschik king over meer goederen nodig, hetgeen gelijk staat met meer of harder wer ken". Er is veel overheidszorg geweest, waar door we werden geleefd. Bovengenoemd orgaan, manend tot voorzichtigheid en waakzaamheid, zegt: ..Is men eenmaal gewend aan over heidszorg, dan gaat men bovendien zo gauw over tot het stellen van eisen, die de overheid niet kan vervullen, terwijl de fouten, die er worden ge maakt of tekorten, die er op bepaalde gebieden zijn, aan de overheid in de schoenen worden geschoven". Zoveel mogelijk zelf doen. Niet te veel leunen. En verder bij het springen niet verder gaan dan de polsstok lang is. Een millionnairshouding kunnen zich maar en kelen in den lande aanmeten. Al zijn er inderdaad duizenden, die dik doen. Denk aan de lengte van de polsstok en ge zult groeven in uw gelaat voorkomen. HENK VAN DER MAZE. Wanneer de voorlopige ramingen klop pen zal waarschijnlijk in December van dit jaar de tien millioenste Neder lander of Nederlandse zijn of haar feestelijke entree in ons vaderland ma ken. Zal de baby een jongen of een meisje zijn? Een voorspelling is gevaar lijk maar wel kunnen wij zeggen, dat het sterke geslacht de meeste kans heeft omdat er in de laatste jaren meer jongens dan meisjes zijn geboren. Het spreek natuurlijk vanzelf, dat de tienmillioenste Nederlander niet per se een baby behoeft te zijn. Het getal van tien millioen wordt immers behalve door geboorten ook bereikt door nieuwe ves tigingen of naturalisatie. Het is echter te verwachten dat men als de tien millioen ste een baby aan zal wijzen. Overigens mag men niet uit het oog verliezen, dat wellicht eerst in het begin van 1950 be kend zal worden wie de tien millioenste Nederlander is, omdat de noodzakelijke berekeningen veel tijd vergen door de verschillende factoren, die het inwoner aantal beïnvloeden. In Juli van dit jaar telde ons land 37.871 mannen en 34.588 vrouwen. 9.955.394 inwoners; 31 December 1948 was dit getal 9.884.415 en 31 December 1947 9.715.890, aldus de gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Over de verschillende provincies was het aantal inwoners op 31 December "948 als volgt verdeeld: Groningen 457.611 (453.057), Friesland 463.442 (460.519), Drenthe 277.258 (273.800, Overijssel 656.047 (644.492), Gelderland 1.057.941 (1.039.025), Utrecht 565.662 (556.391), Noord-Holland 1.824.305 (1.794.070), Zd.-Holland 2.351.669 (2.308.382), Zeeland 265,759 (262.589), Nrd- Brabant 1.219.706 (1.192.640), Limburg 708.287 (691.493), Noord-Oostpolder 3.189 (2.369), Centr. Bevolkingsregister 33.539 (37.063). De tussen haakjes geplaatste cijfers geven het aantal inwoners weer op 31 December 1947. Op dezelfde datum woonden er 4.877.683 vrouwen en 4.838.207 mannen in Neder land. Deze getallen waren op 31 Decem ber 1948 gegroeid tot 4.958.635 vrouwen en 4.925.780 mannen. In 1948 zijn er 119.678 kinderen van het vrouwelijk geslacht en 128.245 kinde ren van het mannelijk geslacht levend geboren. In datzelfde jaar overleden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1