KLOKKENSPEL van de stad Kruis woord-Puzzle LAATSTE BERICHTEN Overval op Boerenleenbank gedeeltelijk opgehelderd Bizarre klucht beheerst gespeeld aMe ïïsfü'm lïï ON co „We hebben een lekke band" Geen „bulldog"- operatie ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1949 PAGINA 2 ZILVEREN PROEESSIE PATER v. DEVENTER DÉZE MILITAIREN KOMEN THUIS MET DE C. A. B. NAAR HET WESTLAND - n Twee hamertjes hangen werkeloos. De bes-klok is uit de kroon gebarsten. Met muzikale ervaring en handigheid omspeelt de beiaardier de plaatsen, waar de componist een bes schreef. Maar het blijft raar. AFSLUITING OPLEIDING 43 MAN RESERVEPOLITIE KNAAPJE OVERREDEN EN GEDOOD NEDERLAND—ENGELAND DE KOMENDE RAADS VERGADERING CONCERT ST. AMBROSIUS AMERIKAANS BEZOEK AAN NEDERLAND STEDELIJK MUZIEKCORPS EEN RARE GEWOONTE VROUW DOOD GEVALLEN MEDISCHE ZONDAGSDIENST BURGERLIJKE STAND ST. VINCENT1US-AVOND VIER PERSONEN IN HUIS VAN BEV ARING OPGESLOTEN De verdachten blijven ontkennen te Oud Vosgemeer Anno 1786 zegt de rand van de klok. Toen niet gemaakt om zo eerloos te sneuvelen; nu niet bewaard om nog lange tijd aan te LZjDf p i m m" KIP MET GERINGE ARBEIDSPRODUCTIVITEIT VOOR DE BIJL VRIJWILLIGERS NAAR WEZEP DOOR BROK BETON VERPLETTERD Het verhaal van ons gebarsten carillon is eigenlijk een droevig verhaal. Droevig te zijn over iets wat wij meestal verbinden met vreugde valtniet mee. Niet waarVele schrijvers zijn lyrisch bandeloos geworden, las het erom ging de schoonheid van het klokkenspel over stad of dorp te beschrijven. Wij mogen zo geest driftig niet zijn, want ons carillon is niet zo mooi als het kon zijn. Om het precies te zeggen: „Ons carillon is vals". Toen. A. v. d. Gheijn in 1786 voor de St Janskerk van Schiedam zijn carrillon goot. werd zijn oordeel niet gevraagd, of het in de toren of er buiten zou komen te hangen. Natuurlijk moest volgens de stadsbestuurderen gepronkt worden met het kostelijk bezit, al hing de liefde van de beiaardier te verweren in de al te vaak aanzwiepende Zuid Wester. Eeuwen wind, eeuwen regen, eeuwen zomer, eeuwen winter trokken aan het carillon voorbij. De tijd sleet aan de kleine klok ken en van haar oorcpronkelijke zuiver heid bleef nog maar heel weinig over. Tweemaal zegden de grote klokken var de bassen die ook als luidklokken dienst deden, haar dienst op ter gelegenheid van een vorstelijke begrafenis. Toen Koning Willem III ter aarde werd besteld, hing de rouw zo zwaar aan de touwen, dat de ene luidklok scheurde. Bij de begrafenis van Koningin Emma volgde de tweede. Dit waren niet alle slagen, welke het Schiedamse carillon te incasseren kreeg. Een bes-klok in het c'"-octaaf brak bij de kroon en viel eruit. Dat betekent voor de beiaardier dezelfde handicap als voor een pianist, die moet spelen op een vleu gel, waaruit een toon is weggevallen. Wij zouden zo iemand dat kunststukje wel eens willen zien volvoeren. En toch speelt Ferd. Timmermans, onze stadsbeieaardier, het klaar bij iedere keer, dat hij zich achter het beiaard-kla vier'zet; zich bevrijdt van alle knellende banden, als dassen en manchetten, en over de stad zowel klassieke muziek als wijs jes uit „Kun je nog zingen, zing dan mee" strooit. Vanaf de eerste dag, dat hy in 1926 in t« toren klom is hij bezig geweest om te vechten voor het Schiedamse caril lon. Was het hem een ergernis, dat het vals was; er waren nog zoveel andere verbeteringen aan te brengen, die hij als de jonge beiaard-revolutiomnair uit de school van Jef Denijn had leren begrij pen en waarderen. Het kan veel beter Nu is het 23 jaar later en voor het eerst dreigt er de belangstelling te komen, die ons bloed-eigen stedelijk orkest in da toren verdient. Onder leiding van de heer Th J L. v. d Berg is er een comité ge- vormd, dat de Schiedamse toren een ras- beiaard op de goede plaats wd geven. Wat er voor de geraamde 65.000 alle maal moet gebeuren, weet T» 1 1 - ons tussen zijn Vrijdagavond-concertnum mers duidelijk te vertellen. Daar is allereerst nodig een verandering van de ophanging. Hoe aardig het ook mag zijn, om de klokken buiten aan de toren te kunnen zien kleppen, voor de duurzaamheid van het carillon en voor het geluid, is deze plaats funest. Als de restauratie en uitbreiding doorgaan, moe ten de klokken binnen de toren worden opgehangen. Daardoor zal het geluld aan luister winnen. Het verwijderen van de geleid-borden in de galmgaten is niet minder noodzakelijk. Was het vroeger vol doende om de tonen van het carillon over de huizen aan de voet van de toren te strooien; nu de stad zich heeft uitge breid, willen ook de burgers uit de verder afgelegen stadswijken genieten van de beiaardconcerten. Dat kan, mits de voorgestelde veranderingen kunnen wor den aangebracht; mits er geld in de la van het comité komt. Het carillon zelf zal moeten worden V 'geslepen, omdat vooral de kleine klok ken onzuiver zijn geworden. Dat betekent een verschuiving van de toonhoogte van alle klokken naar boven. De beiaardier heeft ooit eens met het voorstel rondgelopen, om de twee ge barsten klokken te latem omsmelten tot kleinere klokken ter vervanging van de onzuivere. Hij zal nu toch tevreden zijn, want de gebarsten klokken worden gelast, zodat zij weer aan het carillon kunnen worden toegevoegd, terwijl de kleine zuiver geslepen warden. De op hanging van deze klokken zal gewijzigd worden. Zij vormen de eerste drie to nen van het klein-octaaf. Dit moet dus nog met de rest worden aangevuld. Ons carillon loopt van de C in het klein octaaf tot de D"". Het bestaat uit in totaal 38 klokken, waarvan er drie kapot zijn. De beiaardklavier-cabine, die nu tus sen de klokken door uitziet op het Zak kendragershuisje en over Oud Schie dam naar de weilanden rond Kethel, zal naar binnen gekeerd worden en hoger wor den opgesteld, zodat de basklokken on der de cabine komen te hangen. Nuance en gevoel Voor een muzikale bespeling van de beiaard is het immers noodzakelijk, dat de beiaardier een zo groot mogelijke macht over zijn klokken heeft. Het carillon is een slaginstrument en moet dus door de aanslag genuanceerd worden. Het ka rakter van die aanslag wordt o.a. bepaald door de verbinding van de klepels met de toetsen. Deze moet rechtstreeks en zo kort mogelijk zijn. Door een verbe terde ophanging van de klokken heeft de beiaardier ook een betere contróle op de menging van het geluid. Hij hoort dan im. mers zijn bassen even hard als de hoog ste tonen van de kleinste klokjes. Wij volgen bij het geven van geld voor deze verbeteringen geen bevlieging van het ogenblik. Sinds enige tijd is de beiaard kunst weer in opbloei, nadat zij als zovele kunsten in de vorige eeuw schromelijk verwaarloosd was. Er zijn ta' van toonkunstenaars, die de schoonheid van het instrument hebben ontdekt en composities worden door moderne com ponisten voor dit oude instrument ge schreven. Ferd. Timmermans heeft met de gebrekkige middelen, die hem op het onvolledige en gebarsten carillon van Schidam ten dienste stonden, Zaterdag avond een prachtige compositie van Heme Badings gespeeld. Wij stonden bij hem in de toren, zodat wij niet op de ideale plaats luisterden, maar ook daar was het duidelijk, hoeveel waarachtig schoons een beiaard-concert kan betekenen. Er wordt wel eens gezegd dat men de mensen niets gratis moet geven, omdat zij het dan niet waarderen. In verband met het carillon-spel is dit maar al te waar. Buitenlanders verwonderen zich erover dat in Nederland carillon-concer ten worden gegeven, zonder dat er geld gevraagd wordt om rond de toren te mogen verwijlen tijdens de bespeling. In verscheidene buitenlandse steden gebeurt dit en wat nog sprekender is er is grote toeloop. In Nederland, waar men deze muziek gratis krijgt, wordt het spel nauwelijks opgemerkt. Er is echter een kentering gekomen. Die kentering zal zich voortzetten wan neer in wijder omtrek van de Grote Kerk op Vrijdagmorgen en Zaterdagavond de beiaard gehoord kan worden. Het was een goed idee van de heren van het comité om aan geheel Schiedam bij de stads feesten een nieuwe stem; een nieuwe bron van vreugde te geven. Als, dank zij de geldelijke steun van allen, het nieuwe carillon in de toren zal hangen, zal men op de hoogtijdagen van stads, en gezins leven: op Kerstavond en bij Oudjaar op de Nationale feestdagen en in de Mei maand dankbaar zijn voor het vele weric van onze stadsbeiaardier; voor de blijd schap van zoveel muzikaal genot en voor de, door geen ander instrument ge evenaarde eigenschap om onze teerste, droefste en vreugdevolste gevoelens te vertolken tijdens de mooiste momenten van ons leven. Moge pns gebarsten carillon spoedig een glorierijke wederopstanding beleven. Wij zullen er veel plezier van hebben, Zondag 25 September is de plechtige Hoogmis voor de jubilerende pater Van Deventer O. P. ter gelegenheid van zijn zilveren Professie. Voorzeker zal het hem het aangenaam ste zijn bij de reeeptie na de Hoogmis zijn congreganisten (afd Mannen der H. Familie) zoveel mogelijlo tezamen te zien. Daarom een vriendelijk verzoek aan de leden van de Mannencongregatie Singel, daaraan zoveel mogelijk gev»ïg te geven. Dus heren om 11 uur aan de pastorie a.u.b.. Met het troepentransportschip „Kota Inten" (aankomst vermoedelijk 1 Oct. a.s. te Rotterdam) keren de volgende 16 Schiedamse militairen terug: F A Beu kers, v Marumstr 21b; G Bos, Nieuwe Haven 281a II; M A Brouwer, Heenvliet- sestraat 39b; J W Keemink Abbenbroek- sestraat 2a; G N J v Kralingen, Voltastr 19b; C Kramer Freher Zwartewaalsestr 50a; A R Kuijpers Nieuwe Maasstr 106b; A J van Lith, Slachthuislaan 29a; J van Meer Huysmansstraat 43a; A J Noordijk Abbenbroekseetr 4; J Noordijk Nic Beets- straat 68a; L S Noordijk Hoogstraat 68a; C L Noordzij Willem de Zwijgerlaan 18; A Overdelinde Wattstraat 61b; Ph J L Rens Brugmanstraat 50a; Th W M Win kelman Thomas a Kempisstraat 36b De gewoonte getrouw, zullen de licha melijk gebrekkigen ook dit jaar weer een trip naar het druivenland maken en wel op Vrijdag 30 September. In tegenstelling met voorheen toen Poeldijk steeds het doel van de tocht was en allen een onderkomen vonden in de grote veilingzaal, zullen de Schie dammers nu naar 's Gravenzande gaan, via Hoek van Holland, In de „Spaansche Vloot" vinden allen onderdak. Het ligt in de bedoeling ooit nu weer met ongeveer 20 auto's te gaan. Om 10 uur vertrekt de stoet van Plein Eendragt om vóór de uittocht een rit door de stad te maken. Ter gelegenheid van de officieuze af sluiting van de opleiding van de eerste groep leden van de r-eserve-politie in totaal 43 man hebben deze gisteren de graad van hun geoefendheid getoond aan het hoofd van de Politie, de burgemeester mr J. W. Peek, en de hoofd-inspecteur Kloezeman. Op het voorplein van het slachthuis werden verscheidene excerci- tie-oefeningen onder leiding van inspec teur "van Marion voorbeeldig uitgevoerd. Met zijn vriendjes was het 5 jarige knaapje J. vanmorgen bezig kastanjes ie rapen op heit Emmapleim. Met stenen werden de vruchten los-gegooid door de grote jongens en de kleintjes raapten ijverig mee. Geheel verdiept in het speu ren naar de rood-bruine noten liep het jongetje achteruit de rijweg op. Van de Broersvest was juist een zware vracht auto genaderd. Met alle macht probeerde wel op slag werd het slachtoffertje ge dood. Groot was de verslagenheid van de toe schouwers. Weer had het kinderspel een offer aan het snelverkeer gebracht Eventuele getuigen van dit droeve on geval gelieven zich zo spoedig mogelijk te melden bij de afdeling Motordlenst van de politie, Lange Nieuwstraat, tele foon 69333. nat Hit de burgemeester niet ontgaan auio genaderd. Met alle maent prooeerew wis bleek wei u!t diens korte toespraak. de chauffeur het kind te ontwijken. He ffii nrees de mannen voor de ijver engelukte hem met de voorwielen, maar de toewijding. waarmee zij het afgelopen achterwielen grepen het lichaampje. Vrij jaar de wekelijkse oefening gevolgd had den en daarna thuis hadden gestudeerd op de voorschriften en reglementen. Man nen. die met zoveel enthousiasme hun taak vervullen, zijn een kostbare aan winst voor het gezags-apparaat. In Schie dam is men begonnen met een kleine kern, zodat deze door en door getramd kan worden. Langzamerhand zal de sterkte gebracht worden op 200 man. Na de demonstratie trok het detachement, gewapend met een sten-gun en be schermd door de storm-helm door de stad, voorafgegaan door het Schiedamse Politie Muziek Gezelschap. Op de Grote Markt was veel bekijks, toen daar de stram marcherende troep defileerde voor de burgemeester. Hier bleek, dat de bur gemeester gelijk had, toen hij de nadruk legde op de geoefendheid en niet op het getal. Wat dat betreft, zijn zowel de Po- litie-reserve als de Nationale Reserve belangrijk verbeterde instituten t.o.v. de oude landstorm en burgerwacht. Aan de raadsleden zijft uitvoerige stukken gezonden over de bouw van het Cultureel Centrum. Daarop komen wij m de loop van de volgende week terug Er wordt gevraagd om een orediet van 20.000 als honorarium voor de me- disch-adviseur en de maker van het schetsplan voor ae bouw van een nieuw ziekenhuis. Een suhsidie te verlenen aan stich ting Bevolkingsonderzoek van f 36.000, voor 1 :t onderzoek ter bestrijdihg van de t.b.c. Op verzoek van enkele raadsleden Is het voorstel betreffende het Cultureel Centrum nog niet op de agenda ge plaatst. Het Hr -nonie-orkest st. Ambrosius geeft op Dinsdag en Woensdagavond in de grote zaal van de R k. Volksbond twee propaganda-feestavonden. Zoals ge bruikelijk bestaat de avond uit twee de len. Het orkest opent met een programma van muziek en zang. Het programma bestaat uit: Mont-la-vllle, een mars van H. Charl- let, Maria Henriette, een ouverture van L. Montagne Danses Profanes, een cho reografische fantasie van Marcel Poot en de Slot-mars. i. Door de heejr J. V. Baal wordt met be geleiding van de klarinettisten van het orkest het Ave Verum van W. A. Mozart en het Ecce Panis van J. v. Leeuwen uitgevoerd. Na de pauze is er de revue „Vrolijkheid" door de drie Berco's, Jane van Raay ca baretière Henk v. d. Polder, conference. Jan van Loenhouit, komiek. Op 26 September a.s. zal een goodwill delegation uit de staat Indiana een be zoek aan Nederland brengen. De groep be staat uit een 30-tal vooraanstaande perso nen uit de staat Indiana. Het gezelschap heeft een aanbevelingsschrijven van president Truman en secretary of com merce Sawyer bij- zich. De tocht ge schiedt onder de auspiciën van de India napolis Chamber of Commerce en de Indiana State Chamber of Commerce. De organisatie van verblijf in Neder land berust bij de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Amerika te s-Gravenhage; Op het programma staat o.m. een bezoek aan het vredespaleis, een bezoek aan Amsterdam en Rotterdam, een tocht via Leerdam naar Eindhoven en te rug via Schiedam. Morgenavond om 8 uur speelt in de Plantage-muziektent het Stedelijk zijn laatste concert. Het programma luidt: 1. Toujours en Avant, mars, H. H. van Vleuten; 2. Ouverture ,,Le Cheval de Bronze"', D. Auber; 3. Les Patinears, wals, E. Waldteufel; 4. Gedeelten uit de Opera „Aida", G. Verdi, H. H. van Vleu ten; 5. Fantasie over het Lied „Wald- andacht", Fr Abt; 6. Vrij Nederland, mars, W. Cie're. 7. Wilhelmus. Reeds vanaf 28 Augustus werden er uit de openbare telefooncellen micro-tele foons vermist. Dit zijn de trilplaatjes •van de oor-apparaten. De P, t. T„ die in verscheidene cellen reeds meerdere ma len nieuwe plaatjes moest aanbrengen, begon ernstig te overwegen de telefoon cellen te sluiten. Wat dit had kunnen be tekenen, zal ieder begrijpen, die heit nut van de openbare cellen in nood-gevallen kent, Gelukkig kwam er een oplossing. Woensdagavond - zag een surveillerende agent van politie, hoe zich in de tele fooncel op het Liduinaplein een man ver - dacht ophield. Hij achtervolgde hem, hield hem aan en bracht hem naar het politie bureau. Daar bekende hij, dat hij die zelfde avond op nog 3 andere plaatsen de trilplaatjes had verwijderd. Op 19 Sep tember had hij dat nog op ongeveer 7 andere plaatsen gedaan. De man bleek uit louter vernielzucht deze onhebbelijk heid te bedrijven, want na verwijdering van de plaatjes gooide hij ze in een na bijgelegen sloot of tuin. Hij is ingesloten en procesverbaal is tegen hem opgemaakt Gisterenmorgen om 10 uur vonden om- worcemi n de 26 jarige gehuwde vrouw p v.v. U. in haar woning aan de Roos beek d iod. Nog een kwartier tevoren had m< haar ren melk halen. Waar schijnlijk is zij vallen en zo ongelukkig terecht gekomen, dat zij is overleden. G D. Maas, Nieuwe Haven 147, tel. 68067, H. W Casteren v. Cattenburgh, Burg. Knapi rtlaan 41, tel. 69952, R. H. M. Geer- des. Veenlantstraat 2, tel. 68357: Apotheek F. H. Backer, St. Liduinastraat 58. GEBOREN: Lucia d. van G. Moewis en D. Koster; Arnoldus M. z. van C. J. Wuister en B. v. d. Wal; Johanna L. d. van J Koster en G. P. Bos; Irene d. van W. A." M. Peeters en M. A. Stoopman. Carla L. d. van T. G. v. d. Hof en H. E. Coché. OVERLEDEN: S. de Vries. 27 j. G. R. v. Roon, 2 dagen. HORIZONTAAL: 1 rid der, 6 militair, 11 drie, 12 familielid, 14 rijdier, 15 familielid, 17 loot, 19 geestelijke, 20 ter plaatse 21 tijdperk, 23 bloeiwijze, 25 spoedig, 26 - Gelders dorp, 27 bloem, 30 vor stelijk verblijf, 32 weinig, 33 insect, 34 niet getrof fen, 35 zangnoot, 38 voeg woord, 39 lidwoord, 40 voedsel, 41 schors, 42 plas, 43 zangnoot, 44 voertuig, 45 deel van een vis, 48 losplaats, 50 zelfkant, 51 kledingstuk, 53 sportterm, 55 eilandengroep, 58 schoon uitzicht, 61 warm tebron, 62 vochtig, 63 me taal, 64 stuk hout, 65 deel van de bijbel, 66 ge recht, 68 vloeistof, 70 voorzetsel, 71 tijdperk, 72 zijtak van de Donau, 74 dierenverblijf, 76 onaan genaam zijn, 77 vogel. VERTIKAAL: 1 papier, 2 officier, 3 maat, 4 Stad in België, 5 nummer, 6 voorzetsel, 7 medelijden, 3 bedorven, 9 vaartuig, 10 narigheid, 13 voegwoord, 16 vogel, 18 deel van een boom, 19 woon schip, 20 wereldtaal, 22. soort koekoek, 24 belemmering, 26 wandversiering, 28 grondsoort, 29 zwaar, 31 houding, 36 Europeaan, 37 boom, 38 belofte, 39 her- stelplaats, 41 bezitter, 44 paardrijdster, 45 afstand, 46 speelgoed, 47 lidwoord, 49 liefhebber, 50 zuster, 52 huisdier, 53 mu ziekstuk, 54 hoeveelheid, 56 mal, 57 drinkgerei, 59 holte, 60 vloerbedekking, 66 voorkeur,. 67 voegwoord, 69 genees middel, 71 landbouwwerktuig, 72 voor- Zetsel, 73 voorzetsel, 73 bergplaats. Oplossingen inzenden tot Donderdag. De oplossing van de paardensprong- puzzle van verleden week is: Een ezel stoot zich in 't gemeen,- Niet tweemaal aan dezelfde steen. De prijs verwierf A. C. A. Aal^ma, Vondellaan 45 b., Schiedam. weet echter raad. Zij moet een kind adop teren uit een zuigelingen-instituut - daarna haar man voorbereiden op een blijde gebeurtenis en hem zo weer van zijn reis terughalen. Wat er daarna ge beurt kan de lachspieren in werking zetten. Men kan. naar onze mening met reden, enig bezwaar hebben tegen deze intrige. Veel wordt goed gemaakt door de be heerste wijze, waarop Brederode deze klucht heeft weten om te toveren tot een licht verteerbaar stuk eigenaardigheid, nooit grof werd door allen gespeeld. Zeer bijzonder moe deze keer Jan Gudde genoemd wora die van de rol van gekwelde een gaaf geheel maakte, ™»nrin De eerste avond voor de gezinnen van de St. Vincentius-Vereniging is al weer achter de rug. Niet achter de rug zal de gedachte zijn aan een prettige avond, waarin het plëzier en de lach met kwis tige hand werden uitgestrooid, dank zij de wat bizarre humor van een uiterst Amerikaans geval. De president van de Bijzondere Raad, Ir. W. H. v. d. Toorn, opende de avond met erop te wijzen, dat de naam van het winterprogramma „ontwikkeling en ont spanning" is, maar dat, na een vermoeien de vacantie en bij zoveel zomerweer de ontspanning deze keer voorop komt. Hij noemde de banden, die tussen de St. Vin- centiusvereniging en Brederode bestaan niet alleen oude. maar vooral vriend schapsbanden. Vrienden wenst men alle goeds, hetgeen spr. ook deed t.o.v. de successen van deze avond. Daarnaast was het zijn plicht allen te bedanken, die dit hebben mogelijk gemaakt. Weldoeners en uitvoerders. Niet zonder reden noemde hij er een met naam, de heer A. Kappel- hof, de ziel van het culturle werk voor de St. Vincentius-gezinnen. Spr. hoopte, dat allen met een blijmoed^e geest "de avond zouden volgen. Pater Roghmans O.P- sprak in de loop van de avond nog een opwekkend woord. De keus van Brederode was deze keer op een uitzonderlijk stuk gevallen. Te meer uitzonderlijk, omdat de adoptie toestanden, zoals die in Amerika bestaan, in Nederland totaal onbekend zijn. Om de goede opvoering, welke morgenavond na twee goede generale repetities gegeven gaat worden, hiet door vroeg tijdige publicaties te ontluisteren, vol staan wij met een vage inhoudsopgave. Een reeds enkele jaren getrouwd paar zonder kinderen heeft practiseh dagelijks ruzie. De vrouw ligt nog als eens over hoop met de waarheid en voor meneer is dit een voortdurende bron van erger nis. De bom barst als blijft, dat mevrouw een onschuldige lunch heeft &ehad met een huisvriend, terwijl zy woè Wij schreven enkele dagen geleden, dat binnenkort nadere byzonderheden over het onderzoek in zake de overval op de Boerenleenbank te IJsselmonde te verwach'en waren. Deze bijzonder heden zijn thans voor publicatie vrjj- gegeven en er biykt uit, dat vier per son "n, tegen wie bezwarend feitenma teriaal is verzameld, in het Huis van Bewaring zijn opgesloten. Twee andei ren, die nog steeds aan een verhoor worden onderworpen, bevinden zich nog steeds in voorarrest. Zoals Wu eerder schreven, leverde het onderzoek aanvankelijk gecresultaten op. Berichten van particuliere^, alsmede van politie uit andere gemeenten, brach ten niets tastbaars naar voren. De gfote moeilijkheid was het vinden van de auto. Enkele getuigen verklaarden omstreeks de bdwuste tijd in de omge ving van de Boerenleenbank een kleine grijsachtige auto te hebben gesignaleerd. Hun aandacht was hierop gevallen, om dat ze de auto met enorme snelheid de bocht van de Smeetlandsedijk naar de Kerkedijk hadden zien nemen. De auto bleef voorlopig, ondanks alle nasporingen, onvindbaar. De recherche had echter werk genoeg om handen, want de zeer vage signale menten hadden ertoe geleid, dat enkele mogelijke daders eens nauwkeurig in het oog werden gehouden. Hierbij kwam aan het licht, dat verschillende candidaten over een slordige cent schenen te be schikken. Ze maakten flinke verteringen in café's, dancings e.d., zodat besloten werd de heren eens aan de tand te voe len. In de nacht van 19 op 20 September werden daarom tien verdachten gearres teerd. Al spoedig bleek, dat tegen vier van hen niets positiefs kon worden in gebracht en zodoende werden deze arrestanten weer vrij gelaten. VI nen en twee vrouwen dezen werden op het bur plein opgesloten den gefotografeerd. Bij contróle met nieuw gemaakte sporen bleken de afdruk ken volkomen gelijk te zijn.' Mede als gevolg hiervan konden de twee personen- worden aangehouden, die zich op het ogenblik nog in voorlopige hechtenis be vinden. Het eerste resultaat van de uitgebreide en knappe opsporingen van de recherche is de vangst van minstens vier personen, nl. vrij zeker drie daders en een vrouw wegens heling. Deze personen zijn de 30- jarige los-werkman C. P. v. d. B., de 40- jarige bediende op de grote vaart J. J. L., diens „verloofde", de 36-jarige verkoop ster J. V. en de 28-jarige kaaskoopman A. B. Van deze arrestanten heeft nog niemand een bekentenis afgelegd, doch het aanwezige feitenmateriaal is zeer be zwarend. De recherche speurt naarstig verder, want niet alleen Is van het geld nog niets terecht, doch bovendien zoekt men nog naar de tipgever, die er ongetwijfeld moet zijn geweest. De eerste bereikte resul taten mogen er echter zijn en wellicht- kunnen ook over andere feiten spoedig mededelingen worden gedaan. blijdschap over zijn eigen z00"ze(!fS roerend was. Truus Sparla toonde zien een goed tegenspeelster, die m moej. bewuste leugentjes moei^g en spei kun_ lijkheid stapelt Haair spe^ku^ nen nog ondersteund w lichaamshouding, die von(jen wii deze eeDast Verrassend goed vonden wij deze terug bij mevr. Verweij, die met grote flair en met uiterst moderne opvatting haar rol bracht. Haar spel vraagt om tempo vooral in de dialogen en daardoor zal zeker de algehele instelling van Brederode naar dat tempo-spel ge- trokken worden. Misschien is dat het enige wat sterker kan zijn in het spel van Gilles de Veth, die niet langer als gast de rol van de huisvriend Jimmy kostelijk speelde. In het bijzonder in het tweede bedrijf had hij zijn draai. Onder geschikt, maar allen goed bezet, waren de rollen van Rie Eikenbroek, als het domme kind van de wasvrouw juist genoeg charge; Martha Heinsbroek, als 't mee-huilende kamermeisje Zoë ont roerende tonenvallen; Joop Groenendijk, als de butler specialité de la personne; Mien van Noort, als de directrice van het vondelingen-instituut goed voor alle rollen; Nic. v. Seeters, als de chanterende kellner aan het lijf geschreven en Wim de Bruin als de polit/e-agent herinne ringen aan een oude snor. A^s 9 8°ed amateur-toneel kunt appre ciëren, is er morgenavond voor U in Mu- EnkclfontdekklnKen leverden voor dit zestal bezwarend materiaal op. In de een van hen vond men o.a. een stuk pakpapier met 2 tekeningen. De e£" tekening hie hl de ligging van het paSn van ae Boerenleenbank in, de andere behelsde de indeling van het be trokken sousterrain Bij de verhoren kon men deze tekeningen ais zwaar geschut uitmuntend gebruiken. Vervolgens slaagde men erin een ge tuige op te sporen, die van een van de verdachten wist te verklaren, dat hij met zijn verloofde zeer grot* uitgaven had gedaan, Hij had zelfs geprflbeerd een bankbiljet van ƒ1000.te wisselen. De bezoeken en de poging tot het wisselen van het bankbiljet geschiedden op de zelfde avond van de overval, doch op latere tijdstippen. Een confrontatie met de betrokken kas sier leverde als resültaat de pertinente herkenning van twee verdachten op. En tenslotte kon de auto worden achterhaald. De wagen bleek zonder chauffeur te zijn gehuurd. Men weet pertinent, dat men de goede auto te pakken heeft, omdat ze op de avond van de overval bandensporeh heeft achtergelaten, welke konden wor- Inleiding tot (mislukte) oveTval Naar eerst thans bekend wordt, is Donderdagavond In de Hollare-polder te Oud-Vossemeer door drie mannen getracht een overval te plegen op de boerderij van de gebroeders Van En gelen. Omstreeks negen uur hoorden de be woners van de hoeve, dat er tegen een buitendeur werd geklopt. Er werd ge roepen: „We hebben een lekke band". De landbouwer, Kees van Engelen, ging naar de deur, opende deze op een kier en zag drie mannen met maskers voor. Zij drongen naar binnen en dwon gen Van Engelen met de handen omhoog te gaan staan. De verdere bewoners van het huis waren Inmiddels ook ter plaatse. Een broer van Van Engelen vermoedde wat er ging gebeuren, greep een jachtgeweer en schoot op de indringers, die overhaast de vlucht namén. De bewoners van de hoeve brachten telefonisch de politie van het gebeurde op de hoogte. Deze zette onmiddellijk het veer bij Vosmeer en de brug te Tholen af. Om ongeveer half tien hield wacht meester De Jong op de brug een auto aan, waarin twee personen zaten. Een er van was gewond. Een derde voegde zich bij de auto en vroeg of hij kon liften. De wachtmeester heeft het drietal gearres teerd. Twee ervan komen uit Rotterdam een uit Bodegraven. Een van de drie is nog verre familie van de gebroeders Van Engelen. De drie mannen zijn opgesloten te Oud Vossemeer. 5lijfteLtnvrouwtje achter. Haar vriendin enkele plaatsen. Voor de eerste helft van het seizoen 1949/50 kondigt de afd. Rotterdam v n het Genootschap Nederland—Engeland het volgende voorlopig programma aan; 11 October 8 uur n.m. aula Museum Boymans: mrs, A. Arnot Robertson, on derwerp: The Film es an Ambassador; 17 October Rotterdamse Schouwburg: tonen dat Schiedam niet om zijn Y0ung vie Theatre met Midsummer- carillon geeft. night's Dream" van Shakespeare. Regiment der verdoemden (Passage) De Amerikanen weten, na twee jaar training in de practijk, wat een jungle oorlog is. Daarom is déze film een uit stekend staaltje van een goed opgenomen avonturen-film. handelend over een ac tueel onderwerp. Na de oorlog heeft men niet de hand kunnen leggen op Martin Bormann, de rechterhand van Hitier. Als zovelen wil hij onderduiken in het Vreemdelingen Legioen, dat in Frans Indo-China de opstandige Vietnamezen bestrijdt. Het lukt hem daarin door te dringen, maar de Amerikaanse inlichtin gendienst had reeds vermoedens in die richting en infiltreert het legioen met een van zijn geheime agenten. Zo sluit zien langzaam het net rond de voortvluchtige oorlogs-misdadiger. De film opent me. enkele authentieke journaal-opnamen van het proces in Neurenberg. Er is spanning genoeg en de welsprekendheid van de er varing verhoogt de zeggingskracht van de film. In het voorprogramma opnamen over Prinsjesdag, ccn muziekfilm er. Woody Woodpecker, die het te kwaad heeft met zijn slaapje voor hij op de kwartel-jacht wil gaan. Boven 18 jaar. Keizerwals (Monopole) Bing Crosby en Joan Fontaine komen in het Wenen van Keizer Frans Jozef te recht. Hij is een eenvoudige Amerikaan en zij een dame van adel. Eer zij elkaar he'o ben, is er nogal wat gebeurd en tenslotte moet de keizer zelf toestemming geven. De makers begingen echter de omsmake lijkheid het menselijke liefdeleven te gaan uitspelen tegen dat van honden. Daarom zij deze film voorbehouden voor lieden boven 18 jaar. De operatle-„Bulldog", waarbij een namaak luchtaanval op Groot-Brittannië zou worden uitgevoerd, welke ten doel had de doelmatigheid van de Britse luchtver- dediglfig te beproeven, is uitgesteld, om dat er mist wordt verwacht. Aan de oefe ning, welke tot Dinsdag a.s. zou hebben geduurd, zou door vliegers en personee. van de gronddiensten der Britse. Franse, Amerikaanse, fNtederlandse en Belgische luchtmachtent,<ijn deelgenomen. Het Vrijwilligers opleidingscentrum (V.O.C.) welke instelling in de oorlogs- begroting wordt aangekondigd, zal, naar wij vernemen op of omstreeks 11 October a.s. in de Willem de Zwijgerkazerne te Wezep worden .geopend. Commandant is overste B. Koning, meer algemeen be- bend als schrijver van studies en boeken over de tweede wereldoorlog. Het gaat hier om vrijwilligers, die zich hebben verbonden voor een diensttijd van 4 of 6 jaar met het doel tot onderoff'cier t.-> worden opgeleid. In het Vughtse villapark staan enkele bouwvilla's, die tijdens de oorlog door brand werden verwoest. Gisterochtend ontdekte een der omwonenden, dat er iemand onder brokken puin lag. Het bleek een inwoner van Den Bosch te zijn, die was verpletterd door een zware betonnen luifel. De politie vermoed, dat de man. d'e op verboden terrein was, iets van zijn gading heeft willen zoeken en ergens aan heeft getrokken, met het vermelde non - lottige gevolg. Het slachtoffer was 38 jaar en gehuwd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2