Vrijheid of Staatsbemoeienis P.B.O.-debatten pleiten voor onze solidariteitsidee iTCarpetterA Geertje Wielema verbetert zwemrecord Schouwen in de Televisie in ons land nabije klaar toekomst voor de start Overeenstemming over vijf Unie-beginselen I HET PROBLEEM DER VOEDSEL- OVERSCHOTTEN OOK HOLLYWOOD DURFT DE WERKELIJKHEID AAN il „De lijn gaat naar boven!" Zomerse nacht in eind September J Werkgevers staan er nog huiverig bij pn" WILTON nuPf.se Coöperatie wil frait- prijzen regelen Zesduizend kilo tarwe verbrand Laatste voorbereidingen worden getrojjen /f Ma^r nu gaat temperatuur dalen Nederland-België hockey Ronde van Nederland Het eerste resultaat van Namen Ned. tennisspelers in Lyon J i I ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1949 PAGINA 3 Van de tien sprekers, die op de tweede dag van de behandeling der P.B.O. in de Tweede Kamer op het sprekerslijstje paradeer den, kwamen er gistermiddag slechts drie aan bod en van deze drie kan men dan het wilde betoog van de heer Wagenaar nog rustig uitschakelen. Hij had trouwens niet zo heel veel tyd nodig om te vertellen, dat de regering die P.B.O. alleen maar nodig had om een middel bij de hand te hebben de materiële toe stand van de arbeiders nog meer te kunnen verslechteren en meer van dat fraais. Belangrijker waren de redevoeringen van de her»n Schouten (A.R.) en Korthals (V.V.D.) die het wetsont werp stevig te lijf gingen, maar toch niet zo, dat er een afwijzing uit te concluderen zou vallen. £Vl Sf eerSS'in voor Oosterse dessins 40.12 In Amerika beter atmosfeer voor Nederland HOOGLERAREN CONTRA P.B.O. Pater L. Levelt S.J., die morgen te Amsterdam zijn gouden klooster- feest als Jezuiet zal vieren. T GOOI, AMSTERDAM EN UTRECHT GAAN VOOROP PLAN VOOR INTERNATIO NALE CLEARING-INSTITUUT VOOR HET VADERLAND GEVALLEN DE 400 METER RUGSLAG IN 5 MIN. 28 SEC. BEVILACQUA ITALIAANS KAMPIOEN ACHTERVOLGING DERKSEN DERDE IN GENèVE Wordt volgend jaar in Mei verreden VERMISTE MEISJES TERECHT ,.DE RAT" sJ' Heden viert de heer E. J. M. Stumpel, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-wethouder van Hoorn zijn 70ste verjaardag. Door de politie in het nauw gedre ven, besluit de dader (Richard Ba- sehart) zijn leven zo duur mogelijk te verkopen, H 'émw*'- A.R. en V.V.D. hadden zelfs punten van overeenkomst zoals de afweer tegen te sterke invloed van de overheid, welke de p.v.d.A. bij monde van de heer Neder- horst de dag te voren juist te weinig haa bevonden. Maar deze middag was net ai vrijheid wat de klok sloeg, de heugenis aan het ontwerp Vos was ze1*® ',n staat enige afgevaardigde (de he - hals en met hem, naai zijn zeggien vele werknemers) de schrik om doen slaan. Bij beiden kw voort uit een ander defd"ariteitsgedachte Schouten uit de hij betoogde, dan maar weer ang j'ieken gold, bij, de heer deze bij de kf rfe nadruk op de voort. Korthals lag- deze vrijheid het brenging, wei.k bS7 ^mafheTreeds vast, dat de katho- Uoken OP een stevige steun uit de andere narijen kunnen rekenen, maar dan met alle reserves, welke op tal van onderde len aan de orde werden gesteld. De heer Schouten had een redevoering van bijna twee uur nodig om zijn voornaamste be zwaren te formuleren. Hij doet dat be dachtzaam, als een leraar, telkens herha lend, alsof hij bang is, dat men hem toch nog niet helemaal zal hebben begrepen.' Formuleren wij deze bezwaren dan zijn zij gericht eerstens tegen de taak- en doelomschrijving van de P.B.O. zoals deze in dit ontwerp zijn gesteld. De heer Schouten had liever de formulering uit het rapport Van der Ven aangehouden, die naar zijn inzicht duidelijker is en meer aanspreekt. De heer Van der Ven wil in deze taak omschrijving niets anders dan „het gehele Nederlandse bedrijfsleven bevorderen met inachtneming van het algemeen belang Voorts had de heer Schouten bezwaar tegen het tweeledig karakter va". S. E. R. als adviesorgaan van de rege s én als orgaan voor de algemene be organisatie. Deze beide zouden de algemene bedrijfsorganisatie te stich ten WH vroea of de regering dit punt nog eens wilde overwegen. De product schappen vond hij maar een rammelende .cnappe Enerzijds waren deze kwa- fitatief gelijk aan hoofdbedrijfschappen bedrijfschappen, anderzijds beriep de regering zi.ch op belangrijke verschillen tussen beide. Om te slagen zouden deze organen levende organen moeten zijn en om levend te zijn moesten zij dicht bij de bedrijfsgenoten staan. Geen enthousiasme bij werkgevers hier ais bij de taak- en doel- üet de heer Korthals later er H geluid horen. Ook hij zag hé- formulering van Van der Ven, JT o» i hij v°orzag en prof. Romme hprim5" vroeger stadium naar wij vLwd eren reeds hiervoor gewaar werkgevers, enthousiasme bij de we 6 «temming was volgens ,1ft*1 Perzische dessins 200 x 280 f 132.- Haarvelours moderne, dessins n 200 x 300.4 119.- Haarvelours moderne dessins - 225 x 325 f 151.50 Zeer speciale aanbieding 100 Haarvelours Karpetten pracht kwaliteit 225 x 325 van (141.20 50 Bouclé Karpetten Perzische Dessins 140 x 180 Deze. aanbieding geldt zolang de voorraad streKt. Weest. verstandig en profiteert er van. Mathenesserlaan 190 (hoek Nw. Binnenweg) Westkruiskade 4 Pretorialaan 4 7 ROTTERDAM hem bedorven ten eerste door de onge lukkige organisatie-Woltersom een Duits geval ten tweede zat de schrik er nog in door het ontwerp Vos en ten derde was men bevreesd dat het een in strument zou worden in de handen van de Staat. De redevoering die de heer Nederhorst de vórige dag had gehouden, was in dit opzicht niet geruststellend. Hij pleitte v.oor een geleidelijke ont wikkeling en vooral voor instemming van de bedrijfsgenoten. Hij poneerde sierk de liberale opvatting van geloof in eigen kracht en vertrouwen in maat schappelijke krachten Men moest de P. B. O. geen bevoegdheden geven, die zij nog niet aankon en velen waren boven dien nog niet rijp voor bevoegdheden op economisch gebied. Ook de heer Schouten waarschuwde nog eens tegen te veel overheidsinvloed en in de algemeene beschouwing, die hij aan het einde van zijn goed gefundeerde maar overigens wat langademige rede hield verzette hij zich in dit verband te gen het beginsel van de P. v. d. A. dat de gemeenschap slechts naar voren treedt in en door de Staat. Hij waarschuwde ook voor een wat hij noemde functionele decentralisatie, die in wezen centrali satie van staatsbemoeienis betekent en verklaarde zich voor het subsidiariteits beginsel, dat naar zijn opvatting in wezen echter iets verschilde van het subsidia riteitsbeginsel zoals het in Q. A. was neergelegd. De heer Korthals preciseerde dit ineen te grote invloed van de regeringsverte genwoordigers in de SER wat in de prac- tiik altijd tot een compromis zou leiden. Hii vroeg ook plaatsvervangende leden in de SER, en een behoorlijke vertegen woordiging daarin van de middenstand en het kleinbedrijf. Zo zijn er nog heel wat wensen, al zal niemand ook de VVD niet de PBO vol ledig willen afwijzen. Het is de P.v.d.A. welke met dit ontwerp nog het minst ingenomen schijnt te zijn, omdat het niet ver genoeg gaat en zo zal er nog wel het een en ander aan gedokterd wor den, voordat het in eindstemming komen zal. Reeds nu liggen er een tweetal amen dementen van de heer Schilthuis, die gisteren door een keelaandoening niet kon spreken, amendementen, waarachter ook de KVP zich heeft geschaard. Maar er zullen er nog wel meer en zwaar dere komen. Het zwaartepunt zal wel komen te liggen op de al of niet instel ling van de bedrijfschappen bij algeme ne maatregel van bestuur. Dienaangaande zal het juridisch betoog van de heer Oud en men weet nu reeds, dank zij zijn interruptie, dat hij dit zal bestrijden straks alle aandacht hebben. Bij mijn drie bezoeken aan Amerika heb ik een bepaalde lijn kunnen consta teren in de atmosfeer t. a. v, Nederland en die lijn gaat naar boven", aldus ver klaarde minister Stikker gisteren in een onderhoud met Nederlandse correspon denten te New-York, na zijn rede in de assemblee. .Op de vraag, of dit naar zijn mening mede een gevolg was van de berichtge ving inzake Indonesië door de omgekomen Amerikaanse journalisten, antwoordde Z. Exc. bevestigend. Nederlands positie in zake het Indonesische probleem noemde hij thans zodanig, dat van internationale zijde geen verwijten jegens Nederland meer te verwachten waren. Negen Ned. hoogleraren in de staat huishoudkunde hebben aan de Eerste en Tweede Kamer een adres aangeboden, waarin zij stelling nemen tegen het wets ontwerp op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. ■Zij betogen daarin o.m„ dat het ont breken van een coördinerend beginsel 'n fundamenteel gebrek is, waarop t stel sel van P.B.O. schipbreuk moet lijden. De K. A. B. in Limburg heeft besloten zich te gaan bemoeien met de fruitprijzen en daartoe laat zij nu fruit in- en ver kopen door haar coöperatie „Ons dagelijks brood", welke in de mijnstreek 45 win kels telt. Zij is namelijk van oordeel, dat er een te groot verschil bestaat tussen de veilingprijzen en die van de kleinhandel, met het gevolg, dat het fruit voor de arbeidersgezinnen te duur is, hetgeen me de de oorzaak is, dat een deel van de oogst naar de mestvaalt verhuist. Vrijdag is de verkoop in de O. D. B- winkéls begonnen en appels en peren wa ren er aanmerkelijk goedkoper, dan tot dusver in de groente- en fruitzaken. Twee jaar geleden heeft zich een soort gelijk feit voorgedaan. Toen is de coöpe ratie prijsregelend opgetreden t. a. v. de groente. In Zaandam is gisteren in het gebouw „De Vrede" van het Aan- en verkoop bureau van akkerbouwproducten brand ontstaan in een zgn. kaar voor het drogen van tarwe. Zesduizend kilo van de nieu we oogst ging verloren. De waterschade in het pand is aanzienlijk. Met ongeduld en spanning wordt in de Hilvcrsumsc radiokringen gewacht op het verlossende woord en het nodige geld van minister Rutten, dat ook Ne derland op groter schaal zal kunnen beginnen met de toepassing van de te levisie, terwijl dan tevens het aantal beeldlijnen voor de eerste tien jaren zal worden vastgesteld op 625, het sys teem in zwart wit, waarover alle West- europese landen het eens zijn geworden en dat ook uitwisseling der program ma's mogelijk maakt. Zodra het ministerieel woord is ge sproken, is Hilversum gereed om de te levisie krachtdadig en met enthousiasme ter hand te nemen Zo wordt op de N.S.F., thans Philips Telecommunicatie N.V. te Hilversum, hard gewerkt aan de bouw van een te levisiezender. Philips in Eindhoven is doende de bestaande installatie, waarme de reeds zoveel vruchtbaar en kostbaar werk is verricht, direct om te kunnen bouwen voor het systeem der 625 beeld lijnen en tenslotte heeft de Nederlandse Radio Unie een juist ontruimde sigaren fabriek aan de Larense Weg te Hilver sum gehuurd, waarvan men een televisie studio maakt. Technisch is men dan klaar om te beginnen. De minister heeft inmiddels twee door de televisiecommis sie ingediende rapporten in studie, het ene rapport handelt over de technische practische zijde der toepassing, het tweede over de financiële kant. Wat dit laatste betreft, men is in om- roepkringen eenstemmig van oordeel, dat reclame geen basis moet zijn voor de te levisie. Men wenst de reclame uit de Ne derlandse televisie te weren, zoals die ook uit de radio wordt geweerd. De gelden zullen moeten worden bij eengebracht van verschillende zijden. Be halve het rijk. dat zich een financieel die hiervoor getroosten moet, hebben klaa°r'?roepvereniSingen zich bereid ver baar i 6en betlrag voor dit doel beschik- intere,L?tel,len- Voorts zijn er andere ge- gen w;nerden. die zich financiële bijdra- als de tele yeroorloven en tenslotte zal, het pubnek"Sie,eenmaal een £eit is- ook niet, zijn biidrT van de uitzendingen ge- Jdiage moeten leveren. De plannen Men hoopt reed* door de minister ,?n 5 enkfIe maand<;n worden gesteld met de gelegenheid te dit belangwekkende werft P 6 ginnen. Deze eerste Kpkh k k™ra be- binnenskamers" worden gehoon h "iet van lange duur zijn Ltx 2 ste proeven met de exper&t«? de,eer" sie Spoedig daarop echter hoont m» T' zeer beperkte kring te kuSï den. In dat opzicht is het publiek in Het Gooi en wellicht in Utrecht en Am sterdam sterk bevoorrecht. Want zij zullen als eersten met de televisie in bre der kring kennis maken De derde phase is voor de Nederlan ders buiten Het Gooi zeer belangrijk, want daarin nadert televisie ook hen. Het ligt namelijk in de bedoeling zo snel mogelijk de druk bevolkte gedeelten van ons land de televisie te brengen. Dit gaat geschieden met behulp van straalzenders en reflectoren, die het beeld overbrengen naar kleine zenders, die op diverse pun ten in ons land zullen worden gebouwd Men verwacht, dat deze onder meer zul len verrijzen in Delft, Amsterdam, Zwol le. Groningen en nog enkele plaatsen in het. Zuiden De bouw van deze bijzenders is niet zo kostbaar. Technisch is dus op papier alles gereed, terwijl men ook prac- tisch met de experimentele uitzendingen kar, beginnen. De drie programma's, welke de laatste phase van de thans ontworpen televisie ontwikkeling in ons land uitmaken, zijn: des morgens een uitzending voor de kin- dei-PTi des middags 'n film en des avonds van acht uur tot half elf het hoofdpro gramma Vraag naar televisie-regisseurs Technisch kent de televisie geen moei lijkheden meer, doch de artistieke zijde van dit werk zal. naar men verwacht, nog wel enig hoofdbreken kosten. Op de recente experimentele uitzendingen wel ke aan een groot congres in Milaan wer den getoond, kwam één ding duidelijk naar voren: de uitzendingen zijn dikwijls nog te houterig, aan de regie ontbreekt nog zeer veel en daardoor laat de com positie van het vertoonde beeld veel te wensen over. Artistiek zal men de nieu we kunst der televisieregie nog geheel moeten ontwikkelen. Lerend van de gro te zus, de filmregie, maar toch in eigen vorm. Wat voorts door een demonstratie in Italië overtuigend werd bewezen is. dat de verdere verspreiding van het televi siebeeld geen moeilijkheden meer ople vert Mat behulp van z.g. straalzenders, die via een centimetergolf uitsluitend gericht als zij zijn op een vastgesteld punt het beeld overbrengen van studio naar zender, kan vervolgens via hoog opgestelde reflectoren een wijder expan sie worden bereikt en is het bezwaar, dat slechts in vrij kleine kring van de uitzendingen kan worden geprofiteerd, opgeheven. In een rapport uitgebracht aan de Voed sel- en Landbouworganisatie der Ver Naties, stelt een groep internationale des kundigen voor een voedsel-clearinginsti- tuut in het leven te roepen teneinde te voorkomen, dat sommige landen overtol lige voedselvoorraden zouden vernieti gen, terwijl in .andere delen van de we reld honger wordt geleden. De deskun digen die het rapport hebben samengesteld op verzoek van de F. A. O., waarscnuwen. dat tenzij er spoedig een oplossing wordt gevonden, sommige landen met een over tollige landbouwproductie genoodzaakt zullen zijn voorraden te vernietigen of hun productie te beperken. Volgens het plan der deskundigen die nen alle leden van de F. A. O. of de Ver. Naties in de gelegenheid te worden ge steld om aan het op te richten clearing- instituut deel te nemen. Het kapitaal van het instituut zou 5 milliard moeten be dragen en de deelnemende landen zouden hun bijdragen moeten kunnen storten in hun nationale valuta.'s. Twintig pet. var. de bijdragen zou onmiddellijk moeten worden gestort en de rest op verzoek. Het clearing-instituut zou gedurende lange tijd een functie kunnen vervullen in de wereldhandel, doch voor de ko mende vijf jaar stellen de deskundigen (Van onze weerkundige medewerker) September is to£ ^Vuï'hehhl^1001 geweest- Slechts twee dagen van de 23, die wij te warm iets aan de koude k?" in overige echter zo belangrijk te warm dat de gemiddelde temperatuur n deze periode meer dan 3 =™de b ven normaal is geweest en daarmee niets heeft ondergedaan voor een "°™aJe zomermaand. De bijna afgelopen week heeft ook weer een Lfdeverd' dat dit gemiddelde zo hoog is «worden Vooral gisteren_ was het warm; Brabant en Limburg hebben toen Opnieuw een zomerse dag aan de 45 die dit jaar daar al had opge leverd toegevoegd, waardoor het verschil met de noordelijke provincies in ditopzicht opnieuw groter ^arr °ok Pluvius heeft een hartip wnnrdie meegesproken, aeiui0e ae z» mm regen, die gisternacht op het vliegveld Gilze Rijen tijdens enkele onweersbuien viel. Daaruit blijkt wel dat" het vochtgehalte van de atmosfeei belangrijk groter geworden is, hetgeen men kouwens ook wel kon voelen aan het karakter van de warmte, die enigszins drukkend was. Van de afgelopen nacht is de leldaam ^oge temperatuur merkwaardig; nergens daalde deze beneden 15 graden en in De Bilt bleef deze zelfs boven 18 «radra terwijl de normale waarde 8 graden bedraagt. Men bedenke hSi dat de «middelde minimumtemperatuur eind Juli, dat is gedurende het warmste degel van Eet jaar, niet meer dan 13 graden bedraagt. Vanmorgen waren zich belangrijke veranderingen m de luchtdrukver- deling aan het voltrekken. Een kleine storing die zich boven Frankrijk ontwikkeld heeft, zal zich vermoedelijk vrij dicht langs ons land verplaatsen, hetgeen de kans op buien doet toenemen. Op de Oc«aan is een nieuwe depressie in aantocht die het weer morgen vermoedelijk reeds zal beheer sen. Het gaat er naar uitzien, dat zich geleidelijk een situatie gaat herstellen, waarbij de wind tussen Zuid en West is, hetgeen een daling van de tem peratuur tot gevolg zal hebben en waardoor een eind komt aan het wel heel rustige zomerse herfstweer van de laatste tijd. De kans op af en toe wat regen blijft daarbij voorlopig aanwezig. zich voor, dat het volgens onderstaande twee methoden zal werken: 1) Het exporterende land verkoopt zijn overschotten aan het instituut tegen de volle marktprijzen. Importerende ianden kunnen deze overschotten dan kopen als aanvulling van hun normale commer ciële transacties en de volle marktprijs in hun eigen valuta betalen. Het insti tuut zou dan dit geld op het credit van het exporterende land boeken en eerst tot afrekening overgaan, wanneer toene ming van de handel van het importerende land of herstel van de omwisselbaarheid van de valuta van dit land zulks mogelijK zou maken. 2) Een exporterend land zou zijn over schotten aan het instituut kunnen ver kopen tegen gereduceerde prijs, indien de betaling zou geschieden in onmiddellijk te aanvaarden valuta. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. landmacht: Gesneuveld 28 Mei na vermis sing: sold. D. Kiewit, uit Wedde (Groningen). Gesneuveld 6 Augustus, na ver missing: sold. J. Koster, uit Utrecht. Gesneuveld 11 September: sold. D Bos, uit Katwijk a. Zee. Gesneuveld 18 September: korp. H v. d. Hoef, uit Heerlen. Kon. Ned. lnd. Leger: In de periode van 4 t.m. 10 Sept. geen verliezen. De 15-jarige Hilversumse Robben- rwemster Geertje Wielema, heeft gister avond te Hilversum baar eerste record veroverd, nl. het Nederlands record 400 meter rugslag. Ware het wereldrecord over deze af stand niet van de lijst geschrapt, dan zou de recordtijd van de snelle Deense Ragnild Hveger met niet minder dan 10.2 sec. verbeterd zijn. Geertje Wielema zwom deze afstand in de bijzonder snelle tijd van 5 min. 28 sec. Het Nederlandse record stond sedert 13 Februari 1933 op naam van Iet van Feggelen met 5 min. 41.4 en werd dus met 13.4 sec. verbeterd. Het „geschrapte" wereldrecord van Hveger stond op 5 min. 38,2 sec. De door de tijdopnemers afgedrukte tijden waren: 5.28. 5.27,8 en 5.28. Het jeugdige zwemstertje maakte een zeer rustige indruk. Na het startsignaa! van haar trainer Stender vertrok zij goed. De eerste 50 meter legde zij af in 36 sec., de eerste 100 meter in 1.16.4. de 200 meter in. 2.38,6. Dit is 0,2 sec. beneden het wereldrecord van Cor Kint op die afstand, maar officieel is deze tussentijd niet en erkenning zal dan ook niet worden aangevraagd. Men had het niet nodig gevonden deze tijden officieel te laten opnemen, want Stender is van De hockey-wedstrijd BelgiëNedenana zal op 23 April in Brussel worden ge speeld. De ontmoeting tussen de B-pi.oe- gen van beide landen zal op 2 April in Breda of Eindhoven plaats hebben. Het Italiaanse kampioenschap achter volging voor profs is gewonnen door Be- vilacqua, die de wereldkampioen Coppi in de finale sloeg. De uitslag luidt: 1 Bevi- lacqua 6 min. 16 sec.; 2 Coppi 6 min, 23,8 De uitslag van de sprintwedstrijden gisteren om de grote prijs van Genève gehouden, luidt: 1 Harris (Gr. Britt.) 6 pnt.; 2 Plattner (Zwits.) 5 pnt.: 3 Derk- sen (Ned.) 4 pnt.: 4 Ghella (It.) 3 pnt. Afvalrace: 1 Derksen, 2 Ghella; 3 Har- ris: 4 Plattner. plan de 100 en de 200 M. binnenkort apart met Geertje onderhanden te némen. Voor de 300 meter had Geertje Wielema 4,04 nodig, terwijl zij dank zij een prach tige eindspurt de 400 meter in 5.28 ai- legde. Dit is een tijd. welke in dit bad zelfs vrijwel nimmer op de 400 me*er borstcrawl dames werd behaald. Natuurlijk was er grote vreugde en veel applaus van het talrijke publiek, terwijl ook de nodige bloemen niet ont braken. Een charmante geste van Geert ja was. dat zij op haar beurt voor een bloemetje voor Jan Stender had gezorgd, een blijk van haar waardering en tevens van het zelfyertrouwen. waarop de in haar training gemaakte tijden recht gaven. Naar wij uit Den Haag vernemen, zal in tegenstelling met andersluidende be richten de Ronde van Nederland ook het volgend jaar worden verreden en wel in de maand Mei, Dit besluit Is gisteren In een bijeen komst met de N. W. U. te 's-Gravenhage genomen. (Van onze redacteur). Toen wij gistermorgen vroeg aan een persoonlijkheid, die ten nauwste bij de R. T. C. is betrokken, ronduit de vraag stelden, hoe het nu eigenlijk met de conferentie stond en of de crisisachtige geruchten, welke de ronde doen ook maar enigermate waarheid bevatten, antwoordde hij ons zeer duidelijk: De twee minderjarige meisjes uit Wau- bach, die sinds Dinsdag j. 1. werden ver mist, zijn aangehouden in Den Haag. Zij waren daaheen gelift met de bedoeling een betrekking te zoeken. Toen zij geen uitkomst weer wisten, belden zij aan bij een Haagse familie om onderdak te vra gen. Zij vertelden deze familie, dat zij van plan waren te gaan logeren bij ken nissen, maar dat ZÜ 'let adres kwijt waren geraakt. De familie nam de meisjes in huis op, maar toen zij gisteren in de krant las, dat twee meisjes uit Waubach werden vermist, leverde zij de gasten af bij de politie. De conferentie heeft nu ruim een maand geduurd en vooral in de Indonesi sche. speciaal de Republikeinse delega tie dringt men steeds meer op spoed aan (er gaan zelfs geruchten, dat drs. Hatta zo snel mogelijk, misschien zelfs voor hel einde der conferentie naar Djogja wil terugkeren). Wil men echter de confe rentie bespoedigen, dan zal het noodza kelijk zijn, eindelijk, nu de conferentie al meer dan een maand duurt, beslissin gen te treffen. Dit is altijd een kritiek stadium, wijl men zich aldus voor het verder verloop van de besprekingen en voor de gehele toekomst vastlegt. Een kritiek stadium betekent echter op zich zelf nog geen crisis. Men was gisteren inderdaad aan de eerste beslissingen toe. Gisterochtend zou de Centrale Com missie om negen uur bijeenkomen, maar deze bijeenkomst werd tot half elf ver daagd. wijl nog belangrijke informele be sprekingen moesten worden gehouden Tenslotte begon de vergadering om ruim kwart voor elf in de Trèveszaal, onde- voorzitterschap van drs. Hatta en in aan wezigheid van de Unci. Het eerste punt op de agenda was het horen van de voorzitters van de finan ciële en economische commissie over de vorderingen, welke deze tot dusver ge maakt heeft. Dit is geschied: en als ver dere bespoediging van de conferentie werd besloten de drie voorzitters van de subcommissies der financieel-economischc commissie in de volgende bijeenkomst van de Centrale Vergadering te horen. Belangrijker echter was. dat mededeling werd gedaan door de werkgroep van de staatkundige subcommissie, belast met d,? voorbereiding van het Uniestatuut, van de bereikte politieke resultaten. Resultaten, welke het gevolg zijn geweest van de be- sprekingen der drie delegaties, op de basis van de besluiten, tijdens het weekend te Namen genomen. Tussen de drie delegaties dan is, zo als we in een deel onzer vorige editie reeds konden melden in beginsel over eenstemming bereikt over de volgende punten: 1. het karakter van het Uniestatuut 2. de positie en de FUNCTIE van het Hoofd der Unie; 3. taak en samenstelling van de confe renties van ministers van de deelgeno ten, die op geregelde tijdstippen zullen worden gehouden; 4. taak en samenstelling van het hof van arbitrage van de Unie; en 5. een goed contact en geregelde sa menwerking tussen de parlementen van de deelgenoten. Het valt niet te ontkennen, dat mm deze politieke overeenstemming een zeer belangrijke vooruitgang op de R. T. C. gemaakt is. Natuurlijk moeten de be doelde punten practise!) nader worden uitgewerkt, en daarbij kunnen zich on getwijfeld nog moeilijkheden voordoen. Maar men heeft richtlijnen, waaraan men zich te houden heeft, en dat zal het werk ten zeerste vergemakkelijken. Ongetwijfeld is het bereikte accoord een compromis tussen de Nederlandse en de Republikeinse opvattingen. Wie on derhandelt, weet, dat hij moet geven en nemen Belsn^rijk achten wij, dat de Unie geen louter symbool zal zjjn, maar De preciese datum voor de volgende bijeenkomst van de Centrale Commissie is niet vastgesteld, al zijn er allë aanwij zingen, dat de conferentie nu langzamer hand in een beslissend stadium is geko men. In de loop van de middag zijn een twintigtal leden van de Republikeinse en B.F.Ó.-delegatie, vergezeld door slechts één Nederlandse begeleider, naar Zwit serland vertrokken om daar het week end door te brengen. Het feit, dat deze twee delegaties samen zijn vertrokken, schijnt er op te wijzen, dat men nu met spoed in de voorlopige grondwet van de Verenigde Staten van. Indonesië op grond van de bereikte resultaten inzake het Uniestatuut, de desbetreffende bepalingen wil vastleggen. Overwinningen in de dubbelspelen, ne derlagen in het dames-enkelspel hebben de derde dag van het internationale tor nooi te Lyon gekenmerkt, wat onze spelers betreft dan. In haar kwart-eindstrijd tegen mej. Jamain was mej. Hermsen in de eerste onbetwistbaar de sterkste speelster, zo wel door haar drives als door haar net- spel. ook doordat mej. Jamain geen ver ontrustende slagen had. Met 61 was er klasse-verschil en stellig zou ook de twee de set gewonnen zijn, indien de Neder landse speelster na 11 niet zodanig ge vallen was, dat haar spel niet meer tod ontplooiing kon komen. Met 16 26 werd zij uitgeschakeld. Mevr. Roos speelde een zeer pittig drive-duel tegen mevr. De Cazalet. Met verwonderlijke vastheid dirigeerde zij haar lage forehands, haar backhand was ondoordringbaar voor de Franse aanval, met 62 64 dank zij haar afmakend net. se zege op komst, doch de topvorm bleef niet gehandhaafd en tenslotte werd het een Franse zege: 63 62 in de tweede en derde set. In hét heren-enkelspel won Van Mee geren onbedreigd van Delhomme, van de tweede helft der „deuxième serie" 64 61 61. Hij kan nu zijn krachten me te met de Franse Davis Cup-speler Bo lelli. Het was in het damesdubbelspel dat het Nederlandse spel het Franse overheerste. Mevr. Schmier en mevr. Roos sloegen het Franse ploeg-paar mevr. Brunnarius en mej. Pannetier de beide achterspeelslers met 62 64, dak zij haar afmakend net- spel en het weerstaan van éie Franse dri ves en lobs. Mevr. Blaisse en mej. Herm sen hadden in mej. Foy en mevr. Gal- thier eenéninder sterk paar en wonnen 75 60. Ook mej. Couquerque kwam m de laatste vier, met mevr. Weisz (Ara i als partner tegen een zwak plaatselijk paar 61 61. Tenslotte in het herendubbelspel Van Meegeren en Linck ook in de laatste vier door een zege op de Kermadec en Carm (Afr.) 36 60 61. Nu komt de kracht proef: tegen CochetRemy. Door het winnen van de derde set in de afgebroken partij met 6—1 hebben mevr. Schmier en mevr. Roos de eind stand van de wedstrijd Frankrijk—Ne derland dames van 84 op 85 gebracht. Uitmuntende „thriller" van Alfred Werker in naturalistische stijl Met de vol ophef aangekondigde „Na- j kcd City" heeft Hollywood ons er m- j dertijd niet van kunnen overtuigen, dat het veel had begrepen van de na- i turalistische stijl der Italianen, welke het in die film poogde na te volgen en daarvoor is het nu eenmaal Holly- wood zelfs te overtreffen. De buiten- opnamen maakten geen wezenlijk deel uit van de film en de documentaire ge- i dcelten leken min of meer lukraak tus sen de studio-scènes te zijn geplakt. Sindsdien heeft een film als Boome rang" ons oordeel ten gunste van Holly wood gewijzigd, maar er waren films als ,.T-Men" (Staatsvijand no. 1) en thans weer „He walked by night (De Rat) voor nodig om ons te bewijzen, dat men ook in de van sterre flonkerende droom- fabrieken aan gene zijde van de Oceaan de werkelijkheid eerlijk onder de ogen durfde zien. Typisch is, dat beide laatstgenoemde films door Anglo-Amerikaanse samen werking tot stand kwamen. ..De Rat" werd b.v. in de Eagle-Lion Hollywood- studio's gemaakt, zodat de veronderstel ling gewettigd is, dat Europese invloeden aan deze film niet vreemd zijn.. Hoe dat ook zij. evenals ,,T-Men" is „He walked by night" een keiharde po litiefilm met alle realisme en gezag van een voortreffelijk gemaakte semirdocu- mentaii-e. In de inleiding tot de film, welke sterk aan de in „Naked City" ge volgde methode van de objectief verha lende stem herinnert, wordt d- toeschou wer nadrukkelijk verzekerd, dat hij een historisch, zij het gedramatiseerd geval te zien krijgt uit de dossiers van het hoofdbureau van politie in Los Angeles. Een agent, op weg naar huis, merkt een man, die zich verdacht gedraagt. Hij stelt hem enkele vragen, die worden be antwoord met een droge knal uit een le- gerrevolver. Dat is het begin van een meedogenloze jacht, die pas eindigt als de ijskoude moordenaar, die een man van zeldzaam intellect blijkt te zijn, na nog een tweede agent te hebben neer geschoten, bezwijkt onder de kogels van de politie in de duistere Kolen onder het asfalt van Los Angeles. De film laat ons de doder zien. zoals hij zich uit zijn gedragingen aan de poli tie deed kennen. De meer en meer ge bruikelijke „psychologische achtergron den" ontbreken hier. We hoeven ons dus goddank niet te verdiepen in de vraag, welk al dan niet verdrongen complex Of de moordenaar tot zijn daden bracht welke psychische drijfveer hem bewoog. Zij laat ons een koele, intelligente en me- een "duidelijke en voortdurende taak heeftthodische jongeman zien, die van de mis te vervullen. En voorts, dat het Hoofd I daad een beroep heeft gemaakt en die, als der Unie. de Kroon, niet alleen een positie een geleerde, rekening houdt met elk de- maar ook een functie heeft. Echter, eerst tail. De mogelijkheid van arrestatie maakt als de juiste redactie van het Uniesta- hem tot een doder en rover, die de onder tuut bekend zal zijn, is het mogelijk uit grondse waterafvoer van de stad als toe- te maken, in hoeverre aan de aspiraties vluchtsoord gebruikt. van beide partijen is tegemoet gekomen. 1 Maar ook de politie gaat wetenschappe- lijk te werk. Ze heeft geen enkel spoor, geen enkele aanwijzing als ze haar jacht begint, zelfs geen behoorlijk signalement of een foto. Maar onophoudelijk sluit zich het net dichter om de vluchteling naar mate haar kennis met elk klein detail wordt uitgebreid. Een van de meest interessante scenes van de film komt, als de politie een poi- tret samenstelt van de moordenaar niet behulp van een reeks getuigen, die betrok ken zijn geweest bij zijn overvallen, hei geen leidt tot de ontdekking en de laaiS.e opwindende achtervolging van de moor denaar. Dc film is voor een groot deel gefcuo- grafeerd op plaatsen, welke in de politie dossiers worden vermeld. Alfred Werker, de regisseur, vertelt het sobere, haast droog-laconieke verhaal uit een politie rapport zonder opsmuk, zonder zucht naar romantiek of overdreven dramatische ef fecten. welke afbreuk zouden kunnen doen aan de sfeer van realiteit. Maar hij doet dat met zoveel doorzicht en overleg en met zulk een gedurfde, maar doeltreffen de gebruikmaking van de stilte als dra matisch element, dat deze zijn werk tot een der beste, meest evenwichtige en zeker meest geloofwaardige „thrillers" maken, die we het afgelopen jaar hebben gezien. Een film zonder grote sterren Ri chard Basehart speelt de doder, Scott Brady zyn achtervolger maar een drie- ster-film voor personen boven 18 .iaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3