is een brok realiteit en idealisme Botte machtsstrijd worde voorkomen Magistrale verdediging van Minister en Staatssecretaris Met Berlijnse russen valt weer niet te praten Weerbericht O Ronde Tafel blijkt ACHTHOEKIG Extremisten blazen eerste partij Gouden missie aan de Goudkust Zware prijs van vele jonge levens Een somber uur voor Engeland Cripps draaide als een eekhoorn in zijn kooi C.P.N. in een hoek gedreven i! DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geallieerde commandanten besprekingen stop zetten Straaljager vloog in brand NDER DE LOUPE Gedelegeerden gaan weer op retraite Naar spoedige opheffing der textiel-distributie Afrika ontwaakt Auto ramt bakkerswagen CHURCHILL DE BESCHULDIGER Elten werd overstroomd Militaire auto over de kop Roggebrood vrij in prijs Wapenliulpprogram der V. S. aanvaard jfÏBlé JAARGANG DONDERDAG 29 SEPTEMBER f949 No. 21043 G^bouw^0^®1 zön gevestigd in het Schiedam Volksbond> LanSe Haven 71, name v ^oon 67387. - Gironummer 9095 ten Rotterdani^6 "N'^" Courant De Maasbode", jM 3n°?neinentspr«s bedraagt 13-90 per kwartaal, r i-30 per maand( f 0 32 per week 2_ Directeur: J. KUIJPERS hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET ^Algemeen redacteur: H. A PAALVAST DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Zitting van Wofensdag 28 September) Nadat een groot aantal Kamerleden gedurende drie dagen vijf tien uren lang het wetsontwerp Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie tot in de finesses had behandeld, was gistermiddag het woord aan de Staatssecretaris van Economische Zaken, mr. Van der Grinten. Maar eerst gaf minister Van den Brink zijn aangekondigde verklaring, waarin hij niet alleen dit wetsontwerp plaatste tegen de achtergrond van het door de regering gevoerde en nog te voeren beleid op economisch gebied, maar waarin hij tevens op vele zaken inging, welke bij het debat hierover aan de orde waren gesteld. ovbouw^v erden?ct Putten de ramp van vijf jaar geleden. Aan de an door de Duitsers in brand gestoken huizen wordt hard gewerkt. RUSTIG HERFSTWEER In de vergadering van de Verenigde Naties heeft de Britse minister van buitenlandse zaken Ernest Bevin (links) de Sovjet-Unie uit gedaagd de controle op de atoom-energie te aanvaarden. De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Vishinsky (rechts) hoort de Russische voorstellen tot het sluiten van een vredespact door de Britse aanvallen als niet ernstig gemeend. Nederlandse vliegtuigen hadden onfortuinlijke vlucht DE RARE WERELD zetten. Noemen van data nog speculatief Een dode, drie zwaar gewondn 5? Winston Churchill, de leider van de oppositie in het Britse lagerhuis, heeft gisteren in het parlement bij de voortgezette devaluatie-debatten verklaard, dat Ruslands bezit van de atoombom en de financiële crisis „een somher uur" voor Enge land hebben doen slaan. Hij diende een amendement van de oppositie in op de regeringsmotie, die in feite een vertrouwens votum voor de economische politiek der regering vraagt. Churchill's amendement wijt de devaluatie van het pond aan het „voortdurend financieel wanbeheer" van de regering. Door 2.000.000 toeristen Een inzittende gedood, andere zwaar gewond NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT P.B.O. In een knappe rede van een uur zette minister Van den Brink uiteen hoe hij de plaats van dit ontwerp, wanneer het een maal wordt uitgevoerd, zag in ons huidig maatschappelijk bestel. En hij vatte de koe onmiddellijk bij de horens, toen hij tussen de beide uitersten van teveel over heidsbemoeiing bezwaren van de V.V. D. en de heer Weiter en te weinig overheidsbemoeiing het grote bezwaar van de P.v.d.A. de bedoeling weergaf, welke bij het samenstellen van dit wets ontwerp had voorgezeten, namelijk geen directe bemoeienis van de overheid met óndanks de Benelux niet alles met Bel- beleid gericht is op vergroting van de export en handhaving en vergroting van de werkgelegenheid. Hiervoor is nodig, dat de efficiency in het productie-appa raat herwonnen wordt en deswege moet het bedrijfsleven worden losgemaakt uit het net van overheidsbemoeiing met al lerlei detailkwesties. Daarom wordt in dit ontwerp een deel van de verantwoor delijkheid overgedragen aan zelfstandige ofschoon niet onafhankelijke organen. Hoe groot de autonomie dezer organen zal zijn, zal afhangen van omstandigheden van tijd en plaats. Uitvoerig behandelde de minister het adres van de negen hoogleraren. Door de late indiening daar van toonde hij zich teleurgesteld, het adres zelf achtte hij een onjuiste inter pretatie van het wetsontwerp. De heer Welter (K.N.P.) gaf hij ten antwoord, dat het bedrijfsleven, maar hulp aan het be drijfsleven om de taak, welke het heeft, zo doelmatig mogelijk te vervullen. Spr. zette uiteen, dat het economisch gië behoeft te worden gelijkgeschakeld. Er was geen officiële consultatie van België geweest, wat ook niet nodig was. Ook België had dit bij de behandeling De westelijke geallieerde comman danten van Berljjn hebben hun Russi sche collega, generaal-majoor Kotikot. doen weten, dat zU de viermogendhc- den besprekingen met hem met kunnen vuurreuen, zuiang AC suvj teiten in gebreke blijven, de aangega ne overeenkomsten na te komen. In een brief aan Kotikof verklaren de commandanten, dat zij van die geallieer ae hoge commissarissen het verzoek heo- hen ontvangen om de onderhandelingen Twh-„ normalisatie van het leven te S,*6 door de vier ministers van na hun Parijse zitting waren aanbevolen, stop te zetten. Zij verklaren, dat het geen nut heeft de besprekingen voort te zetten, daar de Russen de overeenkomst over de Ber lijnse spoorwegstaking niet waren nage komen en represaille-maatregelen had den genomen tegen een groot aantal West-Berlijnse spoorwegarbeiders die gestaakt hadden. Op hun vele protesten hiertegen had den de westelijke commandanten slechts onbevredigende, of in het geheel geen antwoorden van de sovjet-autoriteiten teruggekregen. In één geval, aldus de brief der weste lijke commandanten, had de Franse com mandant, generaal Ganeval, om een on derhoud over deze kwestie met generaal Kotikof verzocht en had hij ten ant woord gekregen, dat generaal Kotikof met verlof was. Dezelfde dag had d> Britse commandant, generaal Bourne echter over een ander onderwerp een gesprek met Kotikof. p De verwachting van heden tot morgenavond luidt: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laag hangende be wolking Later op de dag plaatse lijk opklarend. Zwakke en af en toe matige wind uit Oostelijke richtin gen. Weinig verandering in tempe ratuur. Vrijdag 30 September: Zon op 6.38 uur, onder 18.21 uur; maan op 16.34 uur, onder 23.40 uur. w(Gstelijke commandanten hebben aanvunió?erli-inse magistraat gelast de w— üe betaling van 40 procent in van zijn eigen ontwerp niet gedaan. De minister meende, dat het verschil in stel sel de gezamenlijke economie niet behoef de te storen. Hij zag in dit wetsontwerp tenslotte vooral de zin voor realiteit èn idealisme en hij noemde de uitvoering ervan een verheven taak om te voor komen, dat in de toekomst botte machts strijd over het welzijn van het Neder landse volk zou beslissen. De Staatssecretaris mr- dr. v. d. Grin ten voerde hierna de eigenlijke verde diging^ van het ontwerp. Het was een waarlijk magistrale verdediging, die meer dan twee en half uur in beslag nam en die bewees hoe volmaakt hij deze moei lijke materie beheerst. Alle objecties wer den besproken of weerlegd, het hoe en waarom van alle onderdelen werd dui delijk gemaakt met het gemak van de man, die de samenhang van het geheel én ieder onderdeel kent en bovendien de gave heeft dit helder en klaar uiteen te zetten. Eerst werd even de CPN in de hoek gezet, die bij monde van de heer Wa genaar deze wet een knevelwet had ge noemd. De staatssecretaris zeide te be grijpen, dat door deze vet de CPN haar invloed op het volk dreigt te verliezen en hij hoopte slechts vurig, dat dit zo zou mogen zijn. Verder verspilde hij geen v oord meer aan dit kwalijke soort van communistische propaganda. Ter inleiding besprak hij dan de ver houding tussen de Staat en het bedrijfs leven en de positie van de arbeid in de gemeenschap. Wat het eerste punt betreft was het nodig, dat het wantrouwen werd overwonnen en dat kon, als het bedrijfs leven zijn eigen plaats zou krijgen in de organen van deze wet. Voorkomen moest worden, dat c'.maatschappij zou uiteen vallen in arbeiders en niet-arbeiders Er moest geen strijd zijn maar samenwer king en van de organen der wet uit moes ten de problemen worden .^gelost •MuitVovererdGrinterl Sprak Zijn reug- KÓmü over. de eenstemmigheid in de niotcf Uitgezonderd dan de commu- f' .11aangaande het verwerpen van u faire en van de klassenstrijd en het aanvaarden van de positie van de arbeid en hij bracht hulde aan prof. dr. Veraart, wie hij het „bijzonder vader schap" van de bedrijfsorganisatie toeken de, omdat deze hieraan het eerst gestalte heeft gegeven. Prof. Veraart had in een 'der ambtenarenloges de behandeling van dit wetsontwerp van het begin af bijge woond en was ook nu weer aanwezig. Komend tot de aangevoerde kwesties zelve besprak de staatssecretaris het be zwaar van de heer Nederhorst (PvdA) van te weinig overheidsinvloed in dit ontwerp Hij wenste de overheid niet te zien als boeman, maar als participant in de bedrijfsorganisatie tot overbruggging spoorwera!Sarken ten behoeve van de le staken ders «a heden Donderdag sloten^^o"^?64- werd op 29 Juni be- larissen te Proccnt van de sa- overeenkomst te uin het kader van de Berlijnse stakim? ®indi2ing van de Loopt mot gen ten einde626 overeenkornst dant, toig^de^^lfól^angende dant, Drigaoe-generaai scuue comman- klaard, dat het beshii?enson' heeft ver- gendhedenfoesprekingen °+m de viermo" slechts betrekking heeft beëindigen kingen over de normalise v-fn wPï6' ven in Berlijn. Dit behoef,? het le" zakelijke invloed te hebben6 oThoTre" ldngen op een ander niveau besPre- van tegenstellingen. Wij kunnen slechts de voornaamste punten aanstipen en noe men dan het verweer tegen de door de heer Nederhorst bepleite pariteit óók van de overheid in de bedrijfschappen, welke volgens de Staatssecrèi-.ris hierin niet past- Hij zag hierin een innerlijke tegen strijdigheid, het was juist zaak werkge vers en werknemers zelf de verantwoor delijkheid te geven zender een overheids- verantwoordelijkheid, die door pariteit volledig worden zou. Om dezelfde reden nad hij bezwaar tegen het benoemen van Kroon>0r2lt';6r der bedrijfschapen door de *16j ®eidlaakte bezwaar, dat de goedkeu- w -HnoaminS van de voorzitter van „Üi, S als neergelegd in het ontwerp-V. d. Ven, niet was gehandhaafd, beantwoordde de staatssecretaris met het argument dat men moet vertrouwen, dat het bedrijfsleven begrip zal hebben voor hogere belangen en bovendien gebruik van dit recht wantrouwen en tegenwer king zou bevorderen. Hij erkende, dat de grootste voorzich tigheid hierbij geboden was in verband bijv. met de prijsregelende bevoegdhe den van het bedrijfschap, maar daar volgens het ontwerp altijd vooratgaan- de goedkeuring kon worden geëist, was dit geen seinpaal achter de wissel, zo als de heer Nederhorst het had ge noemd, maar een helder licht bij een wegkruising. De taakomschrijving zoals het ontwerp die geeft, achtte hij beter dan die uit het ontwerp-Van der Ven, omdat hier wordt uitgesproken, dat de bedrijfstak zijn dienstvervulling goed verricht in het belang van het Nederlandse volk. Daarna begon men aan de replieken met spreektijdbeperking tot tien minuten ofschoon de heer Schouten zich hierte gen ook verzette. En morgen zal dan de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp kunnen beginnen, waarmee, gezien de zeer veb amendementen, die reeds klaar liggen, nog wel twee dagen gemoeid zullen zijn. F. S. Twee straaljagers, die gistermiddag om vier uur van het militaire vliegveld bij Leeuwarden opstegen, zijn niet erg fortuinlijk geweest op hun vlucht. ..Eén toestel moest vrijwel onmiddel lijk na de start een noodlanding maken en vloog toen in brand, het andere moest een noodlanding maken naby Volendam en werd eveneens bescha digd. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. ..De motor van het eerste toestel sloeg tijdens het starten af, zodat de piloot het vliegtuig onmiddellijk weer tot stilstand wilde brengen. De straaljager had echter inmiddels zoveel snelheid, dat de machine over een dijkje vloog en vervolgens over een sloot, waar zij in een weiland tot stilstand kwam. Plotseling steeg een grote rookkolom uit het toestel op en vloog dit in brand. Het vuur kon echter met de middelen van het vliegtuig wor den geblust. De schade is vrij aanzienlijk. De piloot van de tweede straaljager een sergeant-vlieger, schijnt de koers te' zijn kwijtgeraakt, kreeg met benzine gebrek te kampen en was gedwongen een noodlanding te maken. In een Wat leven wij toch gelukkig! Elke dag een nieuwe verrassing! Zaterdag b.v. in de krant gelezen, dat thans ook Rusland de atoombom heelt. Zal je gebeuren! Een echt leuk bericht om ook Zondag op te teren. En des avonas was het bliksemvuur niet van de hemel, alsof wij midden in de atoom-ontploffin gen zaten. De voigende dag kwam de „Bulldog" los; vliegtuigen raasden door de lucht gelijk vallende meteoren. Nu, wij hebben toen kunnen bevroeden, dat een volgende oorlog ons niet geruisloos zal voorbijgaan. Ais het mis is, zullen wy het gelukkig spoedig merken. Tenzij een atoombom het horen en zien te voren heeft doen vergaan. Dat is eigenlijk het voordeel van een atoombom; je ondergaat een oorlog aJs onder narcose en aangezien men niet meer pleegt bij te komen, heeft men er ook geen na-leed van. Och, wij willen niet cynisch zijn; alleen maar de zonnige kant van een en ander zoeken. Vindt u er helemaal niets zonnigs aan? Kom, kom, heeft u dan Maandag niet gelezen, dat er heel wat mensen zijn, die ook over de atoomgeschiedenis nog wat De kans, dat de Centrale Commissie wederom een week-end zal houden, is nu wel zo groot, dat men van een practische zekerheid kan spreken. Dit maal zal men zich echter niet buitenslands begeven, maar een rustig oord in eigen omgeving opzoeken, op dat een groter gezelschap aan de be sprekingen kan deelnemen, enge hoord worden. Dit laatste houdt -natuurlijk verband met de ietwat pijnlijke ervaringen, welke de republikeinse delegatie na het con claaf uan Namen heeft opgedaan. De juiste toedracht van hetgeen zich tussen de Namense Zondag en de Vrijdag van de Centrale Commissie heeft afgespeeld, is nog een geheim der gedelegeerden. Maar de ontstemming en het zich plotseling openbaren van gtn gevaarlijk verzet in Djogja, en waarschijnlijk ook in kringen van de delegatie zelf, deed de noodzake lijkheid voelen, vooraf voor drs. Hatta, om met de extreniër, in voortdurend contact te b).ijVen; en daarom zullen ver tegenwoordigers van de republikeinse partijen im de delegatie tjiun voorzitter vergezeHen.' Of dit bijzonder prettig voor hem is, is een tweede kwestie; in elk geval schijnt het een bittere noodzake lijkheid te zijn. Wellicht zai nog wat over de Unie worden gesproken, maar het zal niet veel zijn; want deze aangelegenheid is onge veer geregeld. Het statuut der Unie, dat naar verluidt een 26-tal artikelen zal be vatten, is geen zware, cok geen lichte maar een vedergewicht Unie. Naar we vernemen, is een Engelse tekst practisch gereed en werken nu de heren Blom, An-ak Agung en Supomo aan de officiële tekst in het Nederlands en het Maleis. Hoe licht de Unie zal zijn, moge blij ken uit het feit, dat bijv. de eed, welke Reeds enige tijd gaan er geruchten, dat de textieldistributie spoedig tot het ver leden zal behoren. Zelfs is hier en daar al te kennen gegeven, dat de opheffing van deze distributie eind October zou ge schieden. Hoewel het noemen van data in dit verband nog zuiver speculatief genoemd moet worden, bestaat toch anderzijds wel de mogelijkheid dat de extielpunten spoe dig tot het verleden zullen behoren. Een en ander staat n.l- mede in verband met de besprekingen inzake de Voor-Unie van de Benelux. Hoewel de opheffing van de textieldistributie niet gekoppeld kan wor den aan deze Voor-Unie, zal anderzijds toch eerst nog afgewacht moeten worden hoe het handelsverkeer met België zich ontwikkelt. Aan de hand daarvan zal by nog komende besprekingen wel over het lot der textielpunten beslist worden. Aangenomen mag dus worden, dat overwogen wordt zo spoedig mogelijk de textielverkoop geheel vry te laten, doch dat over het tijdstip dat even wel niet in zo verre toekomst zal liggen nog niets met zekerheid bekend is. de leden van het Uniehof van arbitrage moeten afleggen, niet door het Hoofd der Unie zal worden afgenomen, doch slechts in tegenwoordigheid van het Hoofd der Unie zal worden uitgesproken. Dit be krachtigt ook niet de door het comité eenstemmig genomen besluiten, maar constateert slechts de eenstemmigheid. Lichter kon de inhoud van deze Unie, welke bovendien een internationaal ver drag tussen twee volkomen, werkelijk en onvoorwaardelijk souvereine staten zal zijn', wel niet uitvallen. Waarschijnlijk zal de juiste tekst van het Unie-statuut nog vóór de Centrale Commissie weer in retraite gaat, ge publiceerd worden. Onmiddellijk daarna zal het charter der souvereiriiteits-overdraeht aan de orde komen. Daarover heeft men in de Neder landse én de B.F O.-delegatie reeds een oral note opgesteld. Wat de voorlopige grondwet van de Verenigde Staten van Indonesië betreft, kunnen wij mededelen, dat de prae- ambuul gereed is en dat juritten, o.w. een Nederlander, aan de formulering van de artikelen werken. Het onderwerp, dat de Centrale Com missie tijdens het week-end bovenal zal bezig houden, zyn de financiële en econo mische vraagstukken. Men heeft de in druk, dat deze kwesties, welke in de tweede commissie en haar subcommissies worden besproken, zijn doodgelopen op het standpunt der republikeinen, dat hun souvereiniteit op geen enkele wijze, hoe dan ook, mag worden aangetast. De gedelegeerden in Den Haag zijn klaar blijkelijk wel voor een juister inzicht vatbaar, maar zij staan onder de druk van groepen in Indonesië. Hoe men uit deze impasse zal geraken, ziet niemand in. Men hoopt op de retraite In de militaire commissie schijnen de besprekingen heel wat soepele.- te gaan. De bezorgdheid van de republikeinen voor hun eigen mensen leidt er toe, dat zij d. ar wat meer voor rede vatbaar'zijn. Dit gehele beeld biedt vele aspecten, waarop van Nederlandse zyde grote bezorgdheid volkomen is gerechtvaardigd. Gisteravond stond de 47-jarige mevrouw M. op de Heerlenerweg te Sittard by een bakkerswagen om gebak in ontvangst te nemen. Plotseling werd de wagen door een auto met kracht op zij geworpen. De vrouw werd hierby op slag gedood. De bakker, de 45-jarige v. d- O. uit Geleen werd eveneens door de auto gegrepen en moest in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis te Sittard worden opgenomen. De beide inzittenden -an de auto, die van de weg vloog en 40 meter verder op het veld tot stilstaand kwam, werden licht gewond weiland even buiten Volendam slaafde troostends weten te zeggen? Zo meenden hij er in het toestel aan de grond te Amerikaanse persstemmen, dat de Russen wat atoom-wapens betreft, de Amerika nen toch nooit zullen kunnen inhalen. En een Nederlands dagblad wist zelfs te mel den, dat Moskou verder van het atoom geheim af is dan ooit, aangezien een hele atoomstad met geleerden, instrumenten en de geheimen in de lust gevlogen is. Maar laat nu een ander .weer beweren, dat de Russen drie atoom-cteden hadden en dus nu nog twee! Ja, zo blijft men ploffen! Wy hebben zo'n flauw vermoeden, dat men wel de plof heeft gehoord, maar niet weet, waar die ontploffing nu eigenlijk precies uit- hing. En Stalin zal het wel niet vertellen gelijk ook Truman uiteraard niet meer los laat dan hij wenselijk acht. Zij zien, wat wij niet zien en wij mogen raden, totdat wij het ook zien of helemaal niets meer zien. Enfin, wij zullen er maar over zwijgen, voordat u uitvalt: „Kerel, ontplof!' Laat ons dus de zon opzoeken en wel in Indonesië. De Ronde Tafel-gasten kwa men met het verheugend bericht, dat één kwestie zo goed als rond is. Maar laten die lui in Djogja nu vierkant tegen het „rondje van Namen" zijn. Waarop de In donesiërs in Den Haag weer zeiden, dat hun collega's in de Oost het niet door hebben, dat zij in Den Haag de Neder landers heus wel door hebben. En zo gaat het maar door! Tenslotte gelezen, dat minister Stikker niet bang is voor oorlog in Europa, doch dat generaal Kruis van mening is, dat alleen een goede krijgsmacht het gevaar uit het Oosten kan keren. Waarna wij in bed zijn gestapt onder de verzuchting, dat de „grote heren" het blijkbaar ook niet weten. Waarom dan ons „sappel" gemaakt? Hebben lekker geslapen en vast nok, want de volgende ochtend verzocht onze betere helft ons des nachts niet zo te snurken: het leek wel een Bulldog-opera- tie of beter gezegd: een operatie-Bulldog. ANALYST. In 1879 besloot de Pr°Pa" ganda Fide in trit Goudkust te verheffen tot Prefectuur en dit missiegebied toe te vertrou wen aan de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën, Zodra het besluit gevallen was, arriveerden de eerste twee missionarissen van deze So ciëteit met het Engelse oor logschip „Dwarf" op dezelf de plaats, waar vierhonderd jaar geleden de eerste Ca- pucijnen voet aan wal had den gezet als aalmoezeniers van het toen in Portugese handen zijnde Elmina- Nog waren de sporen van 't toen reeds gepredikte Chris tendom niet verloren ge gaan. Onder de vele feti- schen, welke door de „na turellen werden vereerd be vonden zich een „San 'An tonio" en een „Santa Maria" uitgedost in omhulsels, wel ke sterk herinnerden aan fels® dabnatieken en kasui- enn'eVeJl ^aar luier stonden boo gedoopten in de missie- archieven geregistreerd, doch ,5njs hiervoor werd be taald met het leven van ve ie missionarissen. Pater Mo- ars, uit Halsteren stierf er 29 jaar oud, Pater de Jong uit Bussum bezweek na anderhalf jaar aan de zwartwaterkoorts, evenals Pater Geels uit Rotterdam, nog geen 30 jaar oud. Pater van de Pavoordt uit Gouda stierf er na verschrikkelij ke ontberingen doorstaan te hebben in de gevangenis van de tyran, koning Be- hanzin. Maar het missie werk ging door! Gezien op een afstand van 70 jaar, in deze tijd nu het missieleven op de Goud kust, door een betere me dische verzorging en meer bekendheid met de gevaren van het klimaat, zoveel dra gelijker is geworden, zodat met inachtneming van de nodige voorzorgen ook voor de Missionaris een leven van normale duur beschoren is, schijnen deze eerste tij den als een boze droom Maar nieuwe posten werden geopend en op 17 Maart 1901 wordt de Goudkust tot Vica riaat verheven met Mgr. Al- bert als eerste Bisschop. De gehele geschiedenis van dit werk Gods in Afrika valt buiten het kader van een dagblad-artikel, zelfs in deze week, waarin de Pa ters van Cadier en Keer 't begin van hun taak voor zeventig jaar herdenken. Sinds het zo zware eerste begin is het werk van deze missionarissen zichtbaar ge zegend. Delen van het mis sie-gebied moesten aan an dere missie-orden worden afgestaan, omdat men het werk met meer af kon, er zijn seminaries geopend, kweekscholen en colleges. De stad Kuasi krijgt bin nenkort haar eigen Katho lieke H.B.S- en jaarlijks gaan een aantal studenten naar Cork en Londen om daar hun universitaire stu dies te vervolgen. De bete kenis van Afrika uit econo misch en militair oogpunt sinds de laatste wereldoor log brengt een „Afrikaans ontwaken" met zich mede dat niet meer te stuiten is- Voor de taak, dit ontwakend volk voor het Christendom te winnen en te behouden staan thans 117 Paters met de enorme taak om aan 208.727 gedoopten en aan 39.123 catechumenen de no dige zorgen te besteden. 1397 missie-posten moeten gere geld worden bezocht, ver spreid over een oppervlakte van 121.462.KM2. Daar komt nog bij de zorg voor 752 scholen, waar meer dan 56000 jongens en meisjes het lager onderwijs ontvan gen. De Paters van Cadier en Keer rekenden op 27 Sept., de herdenkingsdag van het begin van hun taak vóór 70 jaar, nog eens extra op het Churchill achtte het de hoogste tijd, en al zijn vroegere overtuigde uitspraken te vergeten." Labourleden schreeuwden „neen", toen Churchill hieraan toevoegde: „Hij staat jammerlijk te kyk met zijn verzwakte reputatie". Churchill bracht in herinnering, hoe Sir Stafford Cripps negen maal ontkend heeft, dat het pond zou devalueren en hij zeide, dat het in de toekomst onmogelijk zal zijn, nog langer te geloven in de ver klaringen, die hij als minister van finan ciën zal afleggen. De debatten in het lagerhuis zyn nog in volle gang en ze zyn niet zo zeer financieel als wel politiek. De felle rede van Churchill heeft de gemoederen nog meer opgewonden dan ze al waren. Labour heeft echter de meerderheid in het huis en men verwacht niet, dat ze zich zal laten verslaan. In het hogerhuis, waar de conservatie ven overheersen, heeft de regering giste- dat Engeland een ander parlement zou krijgen,v waarin alle moeilijkheden een grotere kans op oplossing zouden hebben. Over al onze moeilijkheden hangt de schaduw van de atoombom, dig de Russen om nog niet uiteengezette redenen vóór de Engelsen hebben kunnen maken, ofschoon gelukkig niet vóór de Amerikanen, zo zeide Churchill. Churchill verweet de regering, dat zij meer dan 16 milliard pond sterling „in vier vette jaren" heeft Uitgegeven, wat volgens hem vier maal zoveel is als de kosten om het land eenzelfde tijd in de rijke dagen van vóór de oorlog te besturen Hij critiseerde de nationalisatiepolitiek en de hoge directe belastingen en weidde vervolgens uit over de hogere kosten van de invoer uit het dollargebied, die de devaluatie heeft meegebracht. Hij zeide niet te kunnen geloven, dat de Amerikanen hun hoge tarieven onmiddellijk zouden verlagen. Churchill had het pond liever tot op zekere hoogte vrijgelaten, in plaats van de huidige strakke methode om de koers op het allerlaagst denkbare peil vast te zetten. "Dit is wat wij in 1931 hebben gedaan, de laatste keer, dat wij de socialistische tinanciele wanorde moesten opruimen' zo zeide hy. „Churchill zeide te geloven in de grote kracht, die nog in het sterlingge- bied school, wat tot op zekere hoogte bewezen, was door de vele landen, die „hoe ruwweg ook over hen is heenge lopen en hoe weinig zij ook zijn geraadpleegd", het Britse voorbeeld moesten volgen. Deze kracht zou, wanneer zy vry zou kunnen werken en zou worden gesteund door de productieve kracht van alle betrokken gemeenschappen, spoedig een veel betere koers ten opzichte van de dollar geschapen hebben, dan die nu bestaat, zo zeide Churchill. Churchill, die verschillende malen ge durende zijn rede door uitroepen van de labourbanken werd onderbroken, ver klaarde; „Gewone mensen kunnen moeilijk begrijpen, hoe een minister, met al zijn kennis en reputatie voor integriteit, het met zijn geweten in overeenstemming gebed en de steun van Ka- heeft kunnen brengen, om volkomen rond tholiek Nederland. 1 te draaien als een eekhoorn in zijn kooi ren met 93 tegen 24 stemmen de neder laag geleden ten aanzien van haar deva luatie-politiek, maar dit heeft geen in vloed op de positie der regering, daar de lords geen bevoegdheid hebben in finan ciële zaken. Bij de debatten in het lagerhuis was de voornaamste spreker voor de rege ring gisteren Willson, de president van de Board of Trade en deze veroorzaakte nogal enige sensatie, door zijn opmer king dat, indien de fabrikanten hun taak vervulden, hij er zeker van was, dat Engeland binnenkort zyn export van verbruiksgoederen naar de V.S. zou kunnen verdrievoudigen en die van ka pitaalgoederen naar Canada zou kunnen vertienvoudigen. De grenscorrectie heeft de be woners van Elten geen windeieren gelegd. Het is er in het afgelopen zomerseizoen uitermate druk ge weest. Meer dan twee millioen toeristen bezochten'dit nieuwe stukje Neder land, terwijl naar ruwe schatting ca. 20.000 autobussen naar Elten kwamen. De toegangswegen die door het vele verkeer ernstig hebben ge leden, zullen zo spoedig mogelijk worden hersteld. Woensdagochtend is, waarschijnlijk door schuiven van de lading, op de rijksweg bij 's Heer-Arendskerke (Zuid-Beveland) een militaire auto uit Alphen a. d- Rijn over de kop geslagen. Een der inzittenden, afkomstig uit Haarlem, werd op slag ge dood. Een andere moest met een schedel- basisfractuur in het ziekenhuis Oostwal te Goes worden opgenomen- Nadat sedert Februari j.l. verpakt en verduurzaamd roggebrood niet meer aan maximumverkoopprijzen gebonden is, vervallen met ingang van heden de maximumverkoopprijzen voor de overige soorten roggebrood. Onder roggebrood wordt verstaan brood, dat voor 40 pet. of meer uit roggemeel en/of roggebloem bestaat. Het Amerikaanse huis van afgevaar digden heeft gisteren het wetsontwerp betreffende de Amerikaanse wapen levering aan het buitenland ten be drage van 1.314.010.000 dollar aanvaard. Het wetsontwerp gaat thans naar de senaat, waar men een spoedige goed keuring verwacht. Het ontwerp werd door een gemeen schappelijke commissie van huis en senaat aan het huis voorgelegd. De commissie verwierp twee dagen geleoen de door het huis voorgestelde versie van 't program volgens we.!-e 9 dollar zouden worden uitgetrokken De commissie nam in plaats daarvan Je door de senaat goedgekeurde ve-s'O aan, waarin het gehele voorgestelde bedrag werd gehandhaafd. Ook de senaat heeft het wetsontwerp betreffende de Amerikaanse wapenleve ring aan het buitenland ten bedrage van 1.314.01D.000 dollar aanvaard. Het wetsontwerp is thans wet gewor den en behoeft alleen nog de handteke ning van president Truman om officieel van kracht te worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1