Loonpolitiek en het slachtvee Vlees bonvrij vóór December Weerbericht G GS Radio-amateurs redden kind liet leven Oudste missionaris in Japan Volgend jaar veertigduizend nieuwe huizen Kard. Spellman thuis in Nederland Aff< Staking in Amer. staalindustrie Grotere olievelden in Nederland ON Ministercrisis in Frankrijk? HELDENMOED IN OEKRAINSE „CATACOMBEN" Tegen nieuwe ramp samenwerking dringend nodig DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN faire met zeer vele haken LAGEN marine-commandant in Onvermoeide toewijding der weinige priester-arbeiders Anderhalf milliard voor bouwplan 1950 Op bezoek bij kard. De Jong Ook Boedapest breekt met Tito 71ste JAARGANG ZATERDAG 1 OCTOBER 1949 No. 21045 NAar WEST draaiende Hedennacht begonnen De aankomst van Z. Em. Francis Kardinaal Spellman op Schiphol. Rechts: de Internuntius, mgr. P. Giobbe, daarachter mr. J. Visser, chef protocol van Buitenl. Zaken. INDONESIË Va - ripófy,/) v. '■■■■•MNiy - - ■PgfllHRPH - v A' mmmm In de Nieuwe Waterweg verscheen gisteren, getrokken door de sleep boten Zwarte Zee en Blankenburgeen 2000-tons dok uit Glasgow, dat bestemd is voor de fa. Niehuis en v. d. Berg te Rotterdam. Utrecht VIERT ZIJN ZESTIGJARIG PRIESTERFEEST Ging nimmer met vacantie KIJKT U TOE, OF.... Woningen Bedrijfsgebouwen Scholen VOOR HET VADER LAND GEVALLEN DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Botterdam. ?i qn0nnementsPrïjs bedraagt t 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur! J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende aivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. „Wanneer gaat het vlees van de bon?" een vraag, door velen gesteld, maar die slechts weinigen weten te beantwoor den. En wellicht is „weinigen" nog te sterk uitgedrukt, want hebben wü het goed dan is zelfs minister Mans- holt nog in dubio, wanneer de vlees distributie eventueel kan worden op geheven. Ook in hogere regionen is er dus nog onzekerheid op dit punt. Niette verwon deren overigens, aangezien het wel niet afschaffen der distributie nauw ver band houdt met de te volgen en prijspolitiek en het Jnist deze politiek is welke door de devaluatie van d.e gul dén min of meer op losse schroeven is komen te staan. Opheffing van de distributie betekent althans op de duur uiteraard tevens loslaten van de maximum consumenten prijs; werkelijk effect van deze prijs zon der de steun van de door distributie ge leide vraag is immers practisch onmoge lijk. Dit betekent dus, dat met de streep door de distributie het spel van vraag en aanbod vrijwel zonder beperking ge speeld zal worden. En nu is het maar de kwestie, tot welke uitslag dit spel zal leiden: tot een hogere vleesprijs dan de tegenwoordige, tot een lagere of wel licht tot dezelfde? Liever kivijt dan rijk Dit alles is belangrijk, temeer omdat men zich in overheidskringen thans ern stig beraadt, hoe de kosten van levens onderhoud binnen de perken gehouden kunnen worden. Deze kosten immers hebben tot dusver een stijgende tendenz vertoond, de devaluatie van onze munt eenheid doet er vanzelf geen goed aan en van een nieuwe loonronde wil men, met het gevaar van inflatie voor ogen, uiteraard liever niets weten Belangrijk is verder "vooral dat men, zodra dit maar enigszins mogelijk is, van de subsidie op het levensmiddelenpakket af wil Op de eerste plaats omdat onze toekomstige Benelux-partners dit gaarne zouden zien en ook met het oog op de wenselijkheid het Landbouw-Egalisatie fonds waaruit deze subsidies thans wor den geput, geheel en al voor zijn wer kelijke bestemming, de egalisatie der agrarische prijzen, te kunnen reserveren. Belangrijk is tenslotte met name, dat de heren aan het roer thans meer dan ooit de distributie als zodanig liever kwijt dan rijk zijn. De gehele affaire kost een macht geld (circa 8 millioen, naar verluidt) en voorts ls het ook om psychologische WIND OVeriveg endie wolkenvelden maar kou^e na11? d'f'oog weer. Tamelijk delijk ttiist m'et b'er en daar tij- andering j» overigens weinig ver tot matig6 temperatuur. Zwakke (tód Vimi1!88 de Waddeneilan- telijke richtjI15f'achtige naar Wes- Zondag z 0 n Aaiende wind. uur, onder l8.i^er; Zon op 6.41 uur, onder 0.59 maan op 17.18 Maandag 3 Octob*'. uur, onder 18.14 UUr.r' Zon op 6.43 uur, onder 2.16 uur. aan op 17.31 gIfp'jS; i K redenen in hoge mate ongewens de dis tributie van 'n product te continueren, indien van dit product voldoende aan wezig is, om tegen een redelijke prijs z(jn weg naar de consument te vinden. Vraag en aanbod II ziet het, eenvoudig is deze zaak geenszins; er zijn vele factoren in het spel. Maar met dat al staat één ding vast: als er met de nodige zekerheid vol doende aanbod te verwachten valt te genover de te verwachten vraag, dan is alle kopzorg overbodig en ka.n met ge paste vreugde tot afschaffing van de dis tributie worden besloten. Hoe staat het echter met dat aanbod en hoe met de vraag? Wat de laatste betreft, denkt men bij het tegenwoordige budget van de ge middelde huismoeder aan een 400 gram per week, tegenover een verbruik van 200 gram thans en van rond 700 gram voor de oorlog. En het aanbod...? Dienaangaande kun nen de tellingscijfers ons wel iets vertel len, maar, jammer genoeg, nie alles. Ze ker niet als het over het rundvee gaat, omdat daarbij behalve omvang en samen stelling van de totale stapel ook andere factoren, als melkprijs en weersomstan digheden, een betrekkelijk grote rol spe len. Is de melkprijs aantrekkelijk, dan zal men de koeien zoveel mogelijk voor de melkerij aanhouden en dus naar ver houding weinig voor de vleesmarkt af zetten; zijn de weersomstandigheden on gunstig geweest en heef4 men daardoor naar verhouding weinig wintervoer kun nen malen, terwijl de dieren betrekkelijk vroeg moeter worden opgestald, dan wordt er raar verhouding veel voor de slacht bestemd. Varkens in overvloed Bij de varkens is het geval echter een voudiger. Uit hetgeen de inventarisatie t.a.v. deze dieren leert, kan met veel meer zekerheid de toekomst worden voor speld. Welnu, volgens de Mei-inventarisatie was toen het aantal fokzeugen 167.000 stuks zeer groot en zelfs groter dan het aantal, dat in Mei 1939 werd geteld (141.000). Zo gezien mogen wij deze herfst en winter een groot aanbod van varkens verwachten. In aanmerking genomen dient echter te worden, dat hiervan juist in de komende tijd een betrekkelijk groot deel voor huis slachting afgaat, terwijl ook voor export nog een zeker aantal gereserveerd dient te worden. Dit neemt niet weg, dat wij voor de komende maanden een betrekke lijk groot aantal varkens op de binnen landse markt verwachten, welke met elkaar zeker een goed deel van het weke lijkse rantsoen van 400 gram voor hun rekening kunnen nemen. Slachtvee Wensen wij, dat circa de helft van het wekelijkse rantsoen van 400 gram vlees per hoofd uit rundvlees bestaat, dan die nen hiervoor rond 400.000 runderen per jaar te worden geslacht en zullen circa 450.000 kalveren moeten worden aangehou den om aan de vraag naar slachtvee en voor export te kunnen voldoen. Kan het feit, dat volgens de Meitelling 1949 485.000 kalveren werden aangehouden, tegenover 442.000 in 1948, dus wel hoopvol stemmen, dit neemt niet weg, dat het aanbod van slachtvee deze weken beneden de ver- wachting is gebleven. Is dit ongetwijfeld met de over het geheel genomen gunstige voederkwestie in verband te brengen, anderzijds kan, worden aangenomen, dat een zekere speculatie hieraan evenmin vreemd is. Het een met het ander in aan merking nemende, verwachten wij, dat als December eenmaal in het land is, het to tale najaars-aanbod wel beter geweest zal zijn dan het zich op dit ogenblik laat aan zien. En onze conclusie? Wij menen niet al te boud te spreken, indien w(j voorspel len, dat de vleesdistributie dit jaar nog zal worden opgeheven. En naar alle waarschijnlijkheid vóór December, want nadien is de gunstige tijd in verband met het teruglopend aanbod van slacht vee weer voorbij. De voordelen van op heffing wegen o.i. ruimschoots op tegen eventueel risico. Dat de overheid uit eindelijk tot een andere conclusie zou komen, achten wij niet waarschijnlijk. Slagers bij minister Mansholt Dezer dagen heeft de minister van Land bouw afgevaardigden ontvangen van de verschillende slagers-organisaties. Tijdens dit onderhoud zijn de problemen van de slagers in het algemeen ter sprake geko men evenals de vleesdistributie en de prijsbepaling bij een eventuele opheffing van.de distributie op dit artikel. De be sprekingen hadden een informeel karak ter. Tot bepaalde conclusies- is men niet gekomen. Reuter seint uit Pittsburg: Philip Murray, president van de boud van Amerikaanse staalbewerkers, heeft Vrijdagavond 528.000 leden van de bond bevel gegeven, 1 miuuut na midder nacht in staking te gaan. Het bevel werd telegrafisch naar 53 grote s taaimaatschap pijen, de American Can Company en verschillende onder nemingen voor de winning van ijzererts verzonden, nadat vertegenwoordigers van de bond een conferentie met rege ringsbemiddelaars hadden afgebroken. Ongeveer een half millioen arbeiders zullen dus bij deze staking betrokken zijn. De staking dreigt zich echter uit te breiden tot een half millioen andere arbeiders in de fabrieken, die metalen eindproducten leveren. De perssecretaris van het Witte Huis, Charles Ross, heeft verklaard dat de president niet van zins is, verder bU het staalhonflirt te interveniëren. De „N.V. Nederlandsche Aard-Olie Maatschappij" heeft Gedeputeerde Stalen van Overijssel verzocht hun bemidde ling te verlenen teneinde te bevorderen, dat de begrenzing van de concessie Schoonebeek wordt uitgebreid tot in ta- taal ongeveer 93.000 h.a. De in 1948 verleende concessie, welke betrekking had op grondgebied van de gemeenten Coevorden, Schoonebeek, Da len, Emmen, Sleen en Gramsbergen, be sloeg een oppervlakte van ongeveer 15.000 ha. Boringen en andere onderzoekingen hebben aangetoond, dat de bestaande concessies slechts een deel bedekken van een uitgestrekt aardolieveld, dat zich in Westelijke richting tot voorbij Meppel voortzet. Positieve vondsten in de laatste jaren gedaan, dragen bij tot het exploiteren van deze gebieden. Bij de nieuwe concessieaanvrage zijn de volgende gemeenten betrokken: Har- denberg, Avereest, Dalfsen, Ommen, Nieuwleusen, Zwollerkerspel, Staphorst, Zwartsluis, Vollenhove, Wanneperveen, Giethoorn, Steenwijk, Steenwijkerwold en Oldemarkt. Nader vernemen wij, dat ook gron den van Zuid-Drentse gemeenten onder de concessie-aanvrage vallen. Deze ge meenten zijn Havelte, Ruinen, Hooge- veen, Meppel en De Wijk. In haar ver zoekschrift aan Ged. Staten van Over ijssel vestigt de Ned. Aardolie-Maat schappij er de nadruk op, dat aanzien lijke hoeveelheden aardgas en vloeibare derivaten z|jn aangetoond b|j een boring in De Wijk (Dr.). Hedenmorgen heeft vice-admiraal A. S Pinke zijn functie van hoofd van het departement der marine in Indonesië overgedragen aan zijn opvolger, vice-ad miraal F. J. Kist. 'V H - i i .V. c-rl De onbekende professor in I kan ingrijpen'. Zijn nafm^en ad?eTz!jn geleden nauwelijks enkele weken zat de rad;^ZlJn „research" te Helmond m^den vS, 2|ndamateur PAOROB te- vlijtig te exntr^den' buizen en lamPies trphnnwdp *p®,rinten,teren met zijn zelf- f nnn" toen hÜ plotseling een ®p™eP ^Jjng: „Hier ONYKD, hier ONYKD hallo PAODL, hallo PAODL". Jn,schakelde PAOROB over. „Hallo ONYKD, what is the matter old man? De geluidsinstallatie zoemde. Een licht suizend geluid nog. Even bijstellen en dan sprak duidelijker dan daarvoor ecu >at gehaaste stem: ,Haij0 hier ONYKD j? Lookeren België, hallo PAOROB in s„?lrnond, ik heb een dringende bood- maaP voor PAODL' in Utrecht, wilt ge teY^lpen een QSO met DL tot stand zich iTn'Sen? over". Helmond verklaarde amaten eid- En de Belgische radiozend- de hm vertelde: „Een familie hier in dat pp*1 heeft een drie dagen oud kind, nlaatSeliiuCheurer,d buikvlies hee"/ De VolJeni dokter staat machteloos. Volgens hem moet er i« Utrecht een Na een nieuwe kabinetszitting gisteren avond heeft de Franse regering besloten, de voltallige ministerraad heden namid dag bijeen te roepen, om een laatste po> ging te doen, om een compromis te be reiken. Indien geen overeenkomst wordt be reikt, zal het kabinet aftreden, ver neemt Reuter van betrouwbare zijdé. De Katholieke Kerk in de Öekrainse Sovjet-Republiek bestaat alleen nog maar in de „catacomben". De moderne catacom ben van de twintigste eeuw; oude schuren en schuilhoeken in de bergen. Zo schilderen vitreh telingen uit dit gebied, aldus schrijft K.N.P. de toestand in een land; dat eens kon roemen op. een bloeiend kerkelijk leven, een aantal bisschoppèft duizenden priesters en millioe- nen gelovigen, voornamelijk van de Griekse ritus. Ofschoon zowel de Latijnse als de Byzantijnse ritus verboden zijn en het eigendom der kerken en ook de kerken zelf zijn uitgeleverd aan de schismatieke Orthodoxe Kerk, is het godsdienstig leven Pater Placide Mayrand, de nestor van alle buitenlandse missionarissen in Ja pan, heeft vorige week het feit herdacht dat hij zestig jaar geleden priester werd gewijd. pater Mayrand werd 5 September 1866 in Zuid Frankrijk geboren. Op 21 Sep tember 1889 werd hij priester gewijd en enige maanden later vertrok hij naar Ja- pan. In deze zestig jaar heeft hij nooit zijn vaderland meer gezien. Twee jaar lang was hij assistent in eem missiestatie om die taal te leren. In 1892 werd hij pastoor van Hatsjioji, iets buiten Tokio. Daar bleef hij 44 jaar Zijn parochie was in die dagen even groot als nu twee bis dommen. Spoorwegen waren er toen bijna niet en pater Mayrand maakte zijn reizen gewoonlijk te voet. Pater Mayrand vertelde, dat wanneer hij al zijn tochten bij elkaar optelde, hij verscheidene ma len om de wereld had gewandeld. Na zijn pastoorschap werd hij om zijn vergevorderde jaren verbonden aan het sociaal centrum te Kiyoseruma. Daar heeft hij dertien jaar lang al weer on afgebroken zijn werk voortgezet. Het Japans is zijn tweede moedertaal gewor den. Het is zelfs zo sterk, dat wanneer iemand hem in bet Frans toespreekt, hij ongemerkt weer in het Japans antwoordt. Een jonge Japanse student zei eens van hem. dat hij hetzelfde sprak als de oudere generatie in Japan. Gedurende zijn lange missiearbeid heeft pater Mayrand ongeveer 5600 personen gedoopt. Onder hen bevinden zich bij voorbeeld Mgr. Paul Utsjino, Apostolisch •Prefect van Orawa en nog drie priesters en vier seminaristen, die zich nog op het priesterschap voorbereiden. Vijf missiestaties werden door hem gesticht. der Katholieken, die thans dus van alles zijn beroofd, alleen nog maar toegenomen. De gelovigen beleven hun godsdienst met een heroische vasthoudendheid. Daar geen enkele Katholieke priester zijn ambt mag .uitoefenen en het aantal priesters die zijn ondergedoken, door vervolgingen sterk is gedecimeerd, kunnen er slechts zeer weinig godsdienstoefeningen worden gehouden. Alle godsdienstoefe ningen en de voorbereidingen daarvan moeten met de uiterste geheimhouding geschieden. De gelovigen verzamelen zich op een van te voren afgesproken plaats. Een van hen, een priester, gekleed als boer of fabrieksarbeider, gaat voor het altaar staan. Dit altaar is een gewone ruwe tafel of in de bergen een rotsblok. De enige ornamenten zijn twee kandelaars en een kruis. Sommige gelovigen moeten meer dan 70 kilometer lopen om een H. Mis te kunnen bijwonen. Het is bovendien nood zakelijk, om verborgen plaatsen uit te zoeken vanwege de spionnen en agenten van de geheime politie, daar deze zeer talrijk en altijd op hun hoede zijn. Ook zou het onmiddellijk hun argwaan kunnen opwekken, wanneer een groot deel van de bewoners van een dorp tegelijkertijd afwezig zou zijn. Daarom kunnen nooit meer dan een paar mensen de H. Mis bijwonen en nooit meer dan één lid van het gezin. Het is slechts zelden, dat een priester een huwelijk kan inzegenen. Gewoonlijk, zo vertellen vluchtelingen uit dit gebied, is de priester in staat het huwelijk op indirecte wijze in te zegenen door de wijding van de ringen, die hem door een tussenpersoon worden toegezon den. Deze zélfde wijze past men toe voor de afgestorvenen. De priester zegent een handvol aarde, die dan op de doodkist wordt gestrooid. De ouders dopen zelf hun kinderen met water, dat door de priester van te voren is gewijd. De onvermoeide toewijding van de weinige in het geheim werkende priesters in de Oekraine om hun herderlijke plichten te blijven vervullen, heeft zelfs commentaar uitgelokt van de onder com- munstisch toezicht staande schismatieke Orthodoxe Kerk. De Orthodoxe Exarch voor de Oekraine, Johannes, aartsbisschop van Kiev, verklaarde eens tijdens een interview, dat de Katholieke priesters „hardnekkig proberen de positie van de katholieke Kerk in de Oekraïne te hand haven". De priesters volbrengen hun taak in voortdurend gevaar en moeten daarbij als arbeider werken om te kunnen leven en ontdekking te voorkomen. De priesters hebben in dit gebied geen bisschop. De laatste was Mgr. Theodor G. Romzka, Apostolisch Administrator van het bisdom Moenkacs, Naar men vertelt, werd hij m October 1947 door een legerwagen van de Sovjets aangereden en daarna doodge schoten. Professor Rogier van onze universiteit te Nijmegen, heeft op avonden in het Noorden van ons land een speech gehou den, waarop hét gezegde van dik hout zaagt men planken, volledig van toepas sing is. Ook hij betoogde gelijk reeds zovele malen te dezer plaatse is geschre ven dat de katholieken hun geloof niet in een broeikas moeten plaatsen, doch aan de wereld de boodschap van Chris tus dienen te brengen. Doch om tot deze daad te kunnen over gaan, moet men geloof bezitten. Diep en levendig geloof voert automatisch tot godsdienst, d.w.z. dienen-van-God. Dat dienen-van-God manifesteert zich in kerkbezoek, Sacramenten ontvangen en als katholiek leven onder alle men sen, op alle plaatsen en onder alle om standigheden. Maar in deze aangelegenheid van ge loof beleven, oordelen vele geestelijken vrij somber over de stand van zaken. „Er is geestelijke moeheid", constateer de prof. Rogier, doch erger is nog de geestelijke onverschilligheid. Enerzijds bestaan er geraffineerde gods dienst en deugdenrijkdom overwoeke rende verlokkingen, anderzijds een te kort aan kennis van het katholicisme, die meer dan verschrikkelijk is. Telkens op nieuw komt men tot de conclusie:: Het inzicht in het geloof met zijn verplich tingen weliswaar, maar ook met rijk dommen, van vertroosting, hulp en ziele- vreugde, is totaal zoek. Het geloof is ve len oneerbiedig gezegd geen cent waard. De K.A.B. heeft in verband met de nationale propaganda-actie rondom de 300.000, een door Ans van Zeyst ontwor pen affiche doen verspreiden en aanplak ken. Goal, driehonderdduizend leden in de K.A.B. staat er in de tekst als een juichkreet. Het is ook een succes. Een resultaat van hard werken. Er staat op het affiche echter nog meer, n.l.: „Kijkt U toe, of doet U mee? Die vraag zouden we ook kannen stel len aan talrijke broeders en zusters ia het geloof. Met toekijken komen we er niet. Het iaat om meedoen. Misschien ondanks te leurstellingen. We geven toe, dat mensen vaak frau deren en- daardoor godsdienstzin afrem men. God evenwel faalt nooit. Al hebben «we dikwijls onvoldoende inzicht en over zicht in de lijnen van het werk der God delijke Voorzienigheid. Volsta niet met toe te kijken, maar begin met mee te doen. HENK VAN DER MAZE. Viertiennoiuierttvijftig millioen gul den anderhalf milliard dus bijna, dat is het eindcijfer van het bouwplan 1950, dat minister In 't Veld thans aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Het betekent, dat het volgend jaar voor 110 millioen meer zal mogen worden gebouwd dan in 1949. De werken waar voor geen of weinig materialen nodig zijn, benevens het onderhoudswerk van schilders, witters en behangers vallen huiten het bedrag. Wel moet men van die 1450 millioen er 300 aftrekken, welke voor weg- en waterbouwkundige werken zullen wor den besteed. Zodat tenslotte voor ge bouwen 1150 millioen is bestemd Voor nieuwbouw, herbouw en uitbrei ding van woningen is 480 millioen be schikbaar gesteld, (bouwplan 1949: 400). echter onbekend. Wilt gé"paodl vragen om direct te informeren? over". Een kind in levensgevaar. PAOROB schakelt zijn toestel direct over en begint met spanning de code om te roepen van de Utrechtse collega. Hii heeft succes want PAODL ant- 'ZZi, binnen enkele minuten. De Utrechtenaar begint terstond telefonisch informeren doch intussen heeft Hel- h bJ een der specialisten van het plaatselijke ziekenhuis het juiste adres veerde Z. Exc. mgr. L. Giobbe, de Pau- pidcuïveujAe T co minuten na Francis Kardinaal Spellman, Aarts- New York, die een bezoek Rome eaat brengen, zou gistermorgen aan Rome uig op Schiphol arriveren. n°egaPp mist werd het K.L.M.-toestel op S°°rt m-lT in Schotland vastgehouden, Prestwick aank0mst ettelijke uren is waardoor d Kard spellman had aan de KPfSM de wens te kenneu gegeven in de kunnen zijn de H. Mis op ?e dragen Daartoe had men een Miskof- er nalr Curagao gezonden, die met het topJél van de Kardinaal mee zou reizen. De receptiekamer van het Schiphol- restaurant was S^rmorgen in de vroegte in gereedheid gebracht om de kerkvorst in de gelegenheid te stellen de H. Mis od te dragen. Door oponthoud in Prestwick kon dit niet doorgaan, maar ook OD het Schotse vliegveld waren alle maatregelen getroffen, zodat de Kardi naal hier aan zijn wens gevolg kon geven. Op Schinhol was men intussen in af wachting. "Omstreeks half twaalf arri- piddLseiijKie 20 minuten na reeds gekregen. Nog geen p de eerste oproep van de Bei;giscne ama teur geeft PAODL het verlossende an .- woord: „Breng de baby vandaag n°p naar Utrecht. Prof. dr. Nuboer van de universiteitskliniek te Utrecht zal in sa menwerking met dr. Klinkenbergh van het St. AntoniusziekenhUis, eveneens te Utrecht, de operatie verrichten". Nog diezelfde avond is het kind naar Utrecht vervoerd. Dezer dagen bereikte de radiozendamateurs het verblijdende bericht, dat de operatie uitstekend ge slaagd Was en dat het patiëntje, vrijwel geheel hersteld, naar zijn gelukkige ouders in Lookeren was teruggekeerd. selijke Internuntius. Omstreeks die tijd werd bekend, dat het toestel met de Kar dinaal eerst om 2 uur aan zou komen Met de heer Vingerhoed van de KLM maakte mgr. Giobbe toen een uitvoerige rondgang over de luchthaven, waarbij hij zich met veel interesse over alles liet éporlichten. Verder arriveerden in de loop van de morgen de heer Van Houten van het de partement van Buitenlandse Zaken en dr. Slotemaker, die de Kardinaal namens de K.L.M. welkopi zou heten. Daar het Rome-toestel van de K.L.M. niet langer kon wachten vertrok dit in de loop van de morgen. Kardinaal Spellman zal daar om vandaag bij mgr. Giobbe logeren Zijne Eminentie brengt een bezoek aan Rome in verband met de voorbereidin gen voor het Heilig Jaar en ook om rap port uit te brengen over de katholiek® charitas in het Aartsbisdom New York In zijn gezelschap reizen de vicaris-ge neraal van het Aartbisdom NeW York, mgr. J. J. Mc Quire en mgr. C. J. Weldon, directeur van net Charitaswerk in nei Aartsbisdom. J)e Kardinaal gearriveerd Om 2 uur kwam het toestel dan einde lijk op het stationsgebouw aangerold. Daar was toen een groot aantal fotogra fen en journalisten aanwezig. "-ar" dinaal Spellman, gekleed in een eenvou dig zwart reiscostuum, bij wie slechts dij de boord het purper van de Prins der Kerk zichtbaar was, kwam als eerste het trapje af. De Pauselijk Internuntius, mgr. Giobbe heette hem welkom. Daarna on derhield mr. J. Visser, chef van het pro tocol van het departement van Buiten landse Zaken zich met hem Kardinaal Spellman, klein van postuur, maar met de gemoedelijke energie van de Amerikaan, zegt de persmensen toe, een verklaring voor hen te zullen afleg gen. Deze verklaring zou ook door do radio worden uitgezonden. In de receptiekamer van het restaurant werden daarna de journalisten samenge perst. Het ging er zo gemoedelijk en haast oneerbiedig aan toe, dat men met zou zeggen, dat hier een Prins der Kerk geïnterviewd werd. Nog even las de kar dinaal de verklaring, die hl; in het vlieg tuig had opgesteld, door. Dan beant woordde hij enige vragen. Er was geen bijzondere reden, zo zeide hij, om over Nederland naar Rome te vliegen. Ik wil graag mijn respect betuigen 'at uw Kar dinaal De Jong. Z.Em. vertelde verder, dat hij vijf dagen in Rome hoopte te blij ven. Morgen gaat hij naar Genève. Op de terugreis worden Frankrijk en België bezocht. Het bezoek aan Rome betreft een be zoek, zoals iedere vijf jaar door de Bis schoppen gebracht moet worden. Goed bevriend met dr. Van Mook „U was in Indonesië. Wat denkt U daarvan?" Z. Em. antwoordt daarop: „Ik ben zeer goed bevriend met dr. Van Mook en ik hoop hem in de States weer te ontmoe ten". „En wanneer gaat U naar kardinaal De Jong?" „Nu direct, als ik tenminste deze ka mer uit kan komen". Vervolgens legt Z.Em- een uitvoerige verklaring af, waarbij hij zeide, blij te zijn een bezoek aan Nederland te kunnen brengen, waar hij vijf jaar geleden in Maastricht een Mis voor de troepen op droeg. De reconstructie van Nederland is zeer snel gegaan, maar dit had hij wel verwacht, want de Nederlanders zijn een eerlijk en vlijtig volk en het herstel is niet alleen materieel maar ook geestelijk Z. Em. voelde zich dan ook onder de Nederlanders zeer thuis. Nederland heeft immers vele banden met New York en nog steeds zijn er Nederlandse invloeden. Er zijn geweldige destructieve krachten aan het werk, zo vervolgde de Kardinaal en het Amerikaanse volk heeft in deze tijd een enorme taak op zich genomen. Nieuwe verschrikkingen dreigen en alle landen zullen moeten samenwerken om een ramp te voorkomen. New York is het symbool van recon structie. Het is immers de zetel van de UNO en wij moeten blijven hopen op de verwerkelijking van de idealen da&rvan. In de St. Patrick-kathedraal in New York is Zondag een plechtige H. Mis opgedra gen, waarbij vertegenwoordigers van ve le naties aanwezig waren, om Gods zegen af te smeken over het slagen van de UNO. Democratie is geen religie, maar het kan en moet wel op geloof gebaseerd zijn. Tenslotte verleende Z. Em, de aanwe zige katholieke journalisten zijn zegen. De mist is oorzaak geweest, dat de Amerikaanse kerkvorst toch nog zijn voorgenomen bezoek heeft kunnen bren gen aan Kardinaal De Jong. Nu het im mers onmogelijk was terstond door te reizen naar Rome heeft mgr. Spellman de gelegenheid benut om de eigen middag van zijn aankomst nog een kort bezoek te brengen aan het paleis op de Utrechtse Maliebaan, waar wij Z. Em. ook mochten begroeten. Toén de auto, waarin ook de Pauselijke Internuntius en de beide reisgenoten van Z. Em. mgr. J. J. Mc. Quire en mgr. C. J. Weldon waren gezeten, om ongeveer half zes bij het paleis in Utrecht voor reed, stapte alleen Z Exc. Raolo Giobbe uit en maakten de kardianal en zijn beide reisgenoten eerst nog een korte rit door de oude bisschopsstad om daarvan, zij het ook vluchtig, een indruk te krijgen. Natuurlijk ging daarbij de rit langs het St. Willibrordmonument naar het Dom plein om de majestueuze Domkerk en Domtoren te zien. Na een kwartier keerde Kardinaal Spellman weer op de Maliebaan terug, waar hij werd opgewacht en begroet door de oudste secretaris van Kardinaal de Jong, de zeereerw. heer P. Geurts, die de hoge gast naar de vertrekken van onze kardinaal op de eerste verdieping geleidde. Om zes uur reeds kwam het gezelschap weer beneden en na een heel korte ver pozing in de tuin had nog even een on gedwongen samenzijn van de beide kerk vorsten en de overige geestelijken plaats, waarbij ons de eer te beurt viel aan Kar dinaal Spellman te worden voorgesteld. De tijd drong, zodat van een onder houd geen sprake kon zijn, maar wei wilde Z. Em. verklaren, dat hij het een groot genoegen vond enige tijd in ons land te kunnen vertoeven en het als een eer beschouwde daarbij toch nog een be zoek te brengen aan Kar naai De J°ug- Z. Em. prees ons land zeer en vond het prettig iets van Utrecht gezien te hebben. Met een vriendelijk wuiven nam Kar dinaal Spellman daarop, na allen de hand gedrukt te hebben, afscheid en verliet, tot aan de deur uitgeleide gedaan door Kardinaal pe Jong, het paleis om met de Pauselijke Internuntius naar Den Haag terug te reizen. 't Volume van 480 millioen komt overeen met rond 40.000 woningen. Voor herstel van oorlogsschade werd 35 millioen. (57). voor onderhoud en herstel niet- oorlogsschade 86 millioen (85) en voor verbouw van gebouwen 55 millioen (51) bestemd_ Een andere grote post is die voor be drijfsgebouwen, nl. 300 millioen (1949: 272,5), welke post eventueel in de loop van het jaar nog met 50 millioen zal worden verhoogd indien daartoe de nood zaak blijkt. Bij de bepaling van dit be drag is rekening gehouden met de eisen, die met betrekking tot de industrialisa tie worden gesteld. Voor boerderijen en overige agrarische gebouwen zal 69 millioen worden be stemd (1949: 58,5). Voor scholenbouw is in het bouwplan 1950 een bedrag opgenomen van 40 millioen tegen 25 millioen in 1949. De stijging van dit volume houdt verband met de te verwachten sterke toeneming van het aantal kinderen, dat behoefte heeft aan onderwijs. Tenslotte zijn voor ziekenhuizen enz. 14 millioen (10), voor kerken 11 mil lioen 4) en voor overheidsgebouwen 51 millioen 32) uitgetrokken. Bij de samenstelling van het 'bouw plan kon nog geen rekening worden ge houden met de devaluatie van de gulden. Indien hiervan een verhoging van de bouwkosten het gevolg is, zal dit moeten leiden tot wijziging in het plan. Hongarije heeft gisteren het twee jaar oude verdrag van vriendschap en wederz ijde bijstand met Joegoslavië opgezegd. De opzegging geschiedde per nota van 400 woorden, die door de Hongaarse mi nister van buitenlandse zaken aan de Joegoslavische gezant te Boedapest werd overhandigd. Als reden wordt opgegeven, dat bij het proces tegen Laszlo Rajk (Hon gaars ex-minister van buitenlandse zaken) was gebleken, dat Joegoslavië tegen Hon garije had gecomplotteerd. Het verdrag werd daardoor tot een waardeloos vodje papier. Radio-Praag heeft gisteravond meege deeld. dat Polen zijn verdrag van vriend schap en wederzijdse bijstand met Joego slavië heeft opgezegd. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië is gerappor teerd: Kon. Ned. Ind. Leger: overleden 14 Sept., tengevolge van zijn be komen verwonding op 9 Sept,, sold. Ie kl. Asan, uit Indonesië. Kon. Landmacht: In de periode van 24 t/m 30 Sept. geen verliezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1