Ook Roemenië, Bulgarije Polen breken met Tito Rode „volkspolitie" gereed voor actie tegen Joegoslavië Nederlands nieuwe defensie Moskou erkent de Chinese «V olksrepubliek" ■Ssr w--=12 Weerbericht Of 3000 Militairen naar huis Vrouw in woning overweldigd Het drama te Putten herdacht Mannen in ballingschap wisten God bij zich Woningcontingent voor 1950 verdeeld FRANS RUMOER OVER LONEN EN PRIJZEN T sjechoslo waakse kerkwet uitgesteld DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN New-York Minister Schokking te 11 Veiligheidsraad voor Kanton Zetel °f Peiping? Kabinetscrisis alsnog bezworen Distributieambtenaren zoeken werk Vrijmaking handels verkeer Kardinaal Spellman bij de Paus De kwestie van het dure fruit NDER DE O U P E „Kota Inten" en Sibajak" in de haven Wederom roofoverval in Amsterdam Luchtvaart boekt nieuwe verliezen Grote overstromingen in Italië H.M. de Koningin onthulde monument De zaak-Schallenberg Rekening gehouden met behoeften van kinderrijke gezinnen 71ste JAARGANG MAANDAG 3 OCTOBER 1949 No. 23046 Roemenië, Polen en Bulgarije hebben het voorbeeld van het Kremlin slaafs gevolgd en het verdrag van vriendschap en bij stand, in 1947 met Tito gesloten, opgezegd. Hongarije had deze stap reeds Vrijdag j.l. genomen. De nota's waarin de Joegosla vische regering mededeling van de opzegging wordt gedaan, be vatten tal van beschuldigingen aan het adres van Belgrado. Deze beschuldigingen zijn haast woordelijke herhalingen van wat Moskou de laatste maanden de regering van Tito heeft verweten. PRAAG IS NIET ZEKER VAN DE GEVOLGEN HONGARIJE WIJST FRANS PERSATTACHé UIT „Wij hebben alle typen wapenen nodig" Hr.Ms. torpedobootjager Tjerk Hiddes", die medio 1947 naar Indonesië vertrok, is Zaterdagochtend in ons land teruggekeerdToen de oor logsbodem aan de Parkkade te Rotterdam meerde, stonden op de kade vele familieleden van de opvarenden te wachten om hun bloed verwanten aan boord een welkom toe te roepen. Ministers doen beroep op gemeentebesturen Eerstdaags indiening Neder landse lijsten ZACHTE NACHT DE ONMISBAR klederdracht, als Z^ten ^ute^f WmmSffim Gisteren was het juist vijf jaar geleden, dat de Duitsers de gehele mannelijke bevolking van Putten wegvoerden en de huizen in brand staken. Ter nagedachtenis aan deze slachtoffers heeft H. M. Koningin DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3-90 per kwartaal, 11.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Joegoslavië heeft protest aangetekend tegen het opzeggen door de sovjet-unie van het voor de tijd van twintig jaar ge sloten vriendschapsverdrag met hef Kremlin. In een nota beroept Belgrado zich op een in 1941 door Stalin afgeleg de verklaring waarin gezegd werd, dat de sovjet-unie zich nimmer zou inlaten met de binnenlandse aangelegenheden van een klein land. „De verantwoordelijkheid voor alle ge volgen van de niet-vredelievende hande lingen der sovjet-regering t. a. v. Joego slavië is geheel voor rekening van de regering te Moskou", aldus wordt in de nota gezegd. Belgrado noemt het welbekend, dat de sovjet-regering heeft getracht haar agen ten in de Joegoslavische regering en het leger te plaatsen om de wettige Joego slavische regering omver te werpen. Het verwijt Moskou een bijna algehele eco nomische blokkade rondom Joegoslavië, hulp aan Joegoslavische verraders en de serteurs, en grove beledigingen en be dreigingen, ondersteund door troepenbe wegingen in de buurlanden. Van gewoonlijk betrouwbare zijde te Lake Success verneemt Reuter, dat Joegoslavië waarschijnlijk zijn geschil met Rusland aan de V. N. zal voor leggen. Men gelooft, dat de kwestie In de Assemblee aanhangig zal worden ge maakt en niet in de Veiligheidsraad, omdat daar de Russen door hun veto plaatsing op de agenda kunnen ver hinderen. Volgens het met Britse vergunning verschijnende Berlijnse dagblad So zial Demokrat" staat een acht duizend man sterke brigade der rode „volks militie" in Bulgarije gereed om even tueel in een actie tegen Joegoslavië te worden gebruikt. Deze brigade werd in Oost-Duiteland gevormd en haar oorspronkelijke bestem ming zou Noord-Griekenland zijn geweest Indien de Kominform zou besluiten tot een actie tegen Joegoslavië, zou de bri gade worden versterkt met politie troepen uit Saksen en Brandenburg. Generaals Van het voormalige Duitse leger zijn met leiding van de in Bulgarije gelegerde rjgade belast, aldus het blad. Belgrado neemt voorzorgsmaatre n- Naar te Triest verluidt, zou Tito s geheime politie een zeer uitgebreide actie zijn begonnen tegen leden van de Kom inform en Istrië. Er zouden reeds enkele vooraanstaande figuren dezer organisatie gearresteerd zijn. Het Zweedse dagblad „Svenska Dag- bladet" meent de diepere oorzaak van het conflict tussen Moskou en Belgrado te kennen. Volgens een zijner corres pondenten, die een persgesprek met maarschalk Tito had, weigerde de Joe goslavische leider de sovjet-regering het recht, Russische vlootbases in te richten aan de Joegoslavische kust. Dit was het eerste Russisch-Jocgoslavische me ningsverschil en een der voornaamste oorzaken voor de breuk van thans, al dus meent het blad. Er zijn berichten, dat Joegoslavië een gedeelte van zijn troepen van het Wes ten naar het Oosten overgebracht heeft, om de grenzen te bewaken voor een mo gelijke snelle coup. In de straten van Belgrado bleek duidelijk, dat de mensen hoe langer hoe meer gealarmeerd wer den over de situatie De Tsjechoslowaakse regering heeft besloten, de bijeenrocplng van het par- lement voor de behandeling van het wetsontwerp tot vaststelling van de betrekkingen tussen Kerk en staat uit te stellen tot het einde van deze maand, aldus is officieel te Praag bekend ge- i maakt. Volgens dit wetsontwerp zou den de priesters staatsambtenaren wor den. Waarnemers beschouwen dit uitstel als een aanwijzing, dat de regering de crisis in de betrekkingen tussen Kerk en staat zo lang mogelijk wil uitstellen. Volgens hen zou de regering nog geen zekerheid verkregen hebben over de te verwachten gevolgen van haar beleid tegenover de Kerk. Volgens gezaghebbende kerkelijke bron nen zijn tot dusver 300 priesters gear resteerd. De meesten van hen bekleedden sleutelposities. De Hongaarse regering heeft g^teren de persattaché bij het Frcm®® ge:ant- schap te Boedapest, Francois Gachot, ge- last het land binnen 24 uur te verlaten. De persattaché is inmiddels via Oosten rijk vertrokken In Franse diplomatieke kringen heeft de uitwijzing geen verrassing gewekt, daar een beklaagde op het proces-Rajk verklaard had, dat Gachot lid van de Franse geheime dienst was. Het gezant schap ontkent, dat Gachot voor de ge heime dienst werkt. De minister van oorlog, Mr. W. F Schokking is Zaterdag op het vliegveld Idlewild bij New York aangekomen, ver gezeld van generaal-majoor Doorman Minister Schokking, die verwelkomd werd door de Ned. consul-generaal Cnoop Koopmans en de Amerikaanse kolonel Prince, verbindingsofficier van het eer ste Amerik. leger, verklaarde, dat hij een week 5 10 dagen m de V. S. zou blijven. Hij spralt de hoop uit, in de gelegenheid te zijn, na de besprekingen over de de- tiek^betrekW^se^met^de^Chin'êse'na" ve hfl de regering van de 7, v volksrepubliek"» die door een di- "fomaat van lezeMe rang te Moskou P worden vertegenwoordigd, aldus WOru fsnlranrl trorm oH r* Gromyko bekend gemaakt, ambassadeur te Kanton zal worden te ruggeroepen. Volgens Radio-Moskou is de regering te Kanton nog slechts als ..een provin ciaal Chinees bewind" te bes^°"Yn"'van derhalve niet meer als de reQer g China kan worden erkend ver- De Russische stap heeft de ratos wachte „Chinese crisis m de,-to dat raari vGrhacist. Hst is thans mos J *aad afzonderlijke Chinese delegaties elk «nLrlik S maken op de perma nente zetel in de^ Veiligheidsraad, die voor Chma^ent dat tenz« de V. N. er Dit b - d vast te stellen, welke delegatie als de officiële verte- Sfnnrdieing van het Chinese volk Swordèfbcschnuwd - er vrijwel Teen andere oplossing bestaat dan de werkzaamheden van de Veiligheidsraad op te schorten. In diplomatieke kringen te Londen is me£ algemeen van mening, dat de Britse regering „realistisch" zal hande^ daarom geneigd zal zijn de Chinese co - munistische regering spoedig de jure ie erkennen. Men verwacht dit echter pas na de communistische verovering van Kan ton, daar het communistische bewind eerst dan in feite geheel China zou be- meae"en. In de laatste weken heeft de op- China communistische troepen in Z - gaan h6," onverwachte vertraging onder dat de Rg?,en 't onwaarschijnlijk maakt, nabije toek re2ering reeds in de zeer regering S.ms' tot een erkenning van de zal overgaan ï^hinese volksrepubliek" en Washington verwacht van Parijs een geiijke houding. fensie te Washington militaire installaties te bezoeken. Naar aanleiding van de jongste bekend making over een atoomexplosie in de Sovjet-unie zei de minister, dat de be richten geen bijzondere onrust onder de Nederlandse bevolking hebben verwekt, hij was echter van mening, dat het mi litaire hulpprogramma er enige Invloed van zou ondervinden. Nederland heeft „alle typen wapenen" nodig sinds d* zware verliezen tijdens de oorlog, aldus de minister. „Na de overdracht van de souverei- niteit als gevolg van de Ronde-Tafe' conferentie, waarvan wij allen hopen, dat zij succes zal hebben, zal ik, daar ben ik van overtuigd, met nieuwe voorstellen komen voor de militaire begroting voor 1950". De minister wilde niet nader aangeven, of deze wijziging een uitbreiding of een besnoeiing van de begroting zou bete kenen, maar verklaarde, dat, wanneer de Indonesische kwestie eenmaal is op gelost, Nederland meer aandacht zal kunnen besteden aan de defensie var West-Europa. Tenslotte verklaarde de minister, dat het Atlantisch Pact een nieuwe oorlog zal voorkomen. Zondag is de minister naar Washing ton doorgereisd. Vele distributieambtenaren komen in verband met de inkrimping van de distri butiediensten, zonder werk. De ministers van Binnen! Zaken, Econ. Zaken en Soc Zaken doen nu een beroep op de mede werking van de gemeentebesturen om de voormalige distributieambtenaren, die uit hoofde van hun leeftijd dan wel door het ontbreken van diploma's in het be drijfsleven geen emplooi kunnen vinden, in aanmerking te brengen voor de ver vulling van vacante plaatsen, waarvoor zij, uit hoofde van hun practische erva ring en aanleg, geacht kunnen worden de nodige geschiktheid te bezitten. Zoals bekend is hebben de aan die O.E.E.C. deelnemende landen besloten te Parijs lijsten in te dienen voor de vrij making van het handelsverkeer tussen de aan de Marshallhulp deelnemende lan den De terzake in Nederland getroffen voorbereidingen zijn zover gevorderd, dat een dezer dagen eveneens tot indiening van dergelijke lijsten in Parijs kan wor den overgegaan. Na een vergadering van 6'/2 uur heeft het Franse kabinet Zaterdagavond overeenstemming bereikt over lonen en prijzen, een kwestie die de coalitie regering van Henri Queuille in gevaar bracht. Onmiddellijk na de vergadering werd een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat Frankrijk zal voor stellen binnen het kader van de reeds bestaande organisaties in het bij zonder van die voor Europese Econo mische Samenwerking 'n conferentie te beleggen, teneinde te komen tot een oplossing van het gehele Europese pro bleem van kosten van levensonder houd. 9 Zo hebben dus, na 10 dagen onderhan delingen, de socialistische ministers toe gegeven en hun goedkeuring gehecht aan handhaving van de loonstop, totdat na de bijeenkomst van het parlement op 18 October de vrije collectieve onderhande lingen tussen arbeiders en werkgevers v/orden hervat. Een concessie aan de socialistische zuv.s'.vijze is, dat voor de arbeiders met de laagste lonen de loon stop niet" zal gelden en dat de controle op de winsten verscherpt zal worden Hét kabinet nam de volgende besluiten' 1. Prijsverlaging van boter, macaroni steenkolen, electriciteit, textiel, leder scboenreparaties en verschillende in dustrieproducten. 2. Verscherping van de contröle op voorraden en winsten van handelaren en bevordering van het beperken van cre- dieten aan handelaren die over zeer gro te voorraden beschikken. 3. Wederinvoering van de vrije bespre king van collectieve loonovereenkomsten onder bepaalde omstandigheden, die door Weerverwachting tot Dinsdag avond. Over het algemeen tamelijk veel bewolking maar overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind uii Westelijke richtingen. Des nachts zeer zacht voor de tijd van het jaar. Overdag ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Dinsdag 4 October: Zon op 6.45 uur, onder 18,12 uur: maan op 17.41 uur, onder 3-31 uur. o'e regering moeten worden bepaald. Een dienovereenkomstige wet zal op de par- lementszitting worden ingediend. 4. In afwachting van de totale uitwer king van de jongste devaluaties zal de regeringspolitiek van stabilisatie der lo nen gehandhaafd worden, uitgezonderd ven bepaalde categorieën n .er lage Iconklasse, die later nader omschreven zullen worden. Z.H. Paus Pius XII heeft Francis kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York, Zondag in particuliere audiëntie ontvangen. De audiëntie was oorspronkelijk vast gesteld voor hedenochtend, maar de Paus achtte het beter de aartsbisschop reeds Zondagmiddag* te ontvangen, zo wordt van de zijde van het Vaticaan vernomen. Voorts wordt vernomen, dat kardinaal Spellman Donderdagmorgen voor de tweede maal door de Paus in particu liere audiëntie zal worden ontvangen. De audiëntie van Zondag was de eer ste ontmoeting van de kardinaal met de Paus sinds het Consistorie van 1946, waarbij kardinaal Spellman in het H. College van kardinalen werd opgeno men. Onderzoek in Limburg bracht geen te hoge prijzen aan het licht De vakgroep detailhandel deelt ons mede, dat Vrijdag onder leiding van de R. K. Middenstandsbond in tegenwoor digheid van vertegenwoordigers van het economisch instituut voor de detailhande. en twee vertegenwoordigers van de K. A. B. in Limburg in verschillende zaken 'n onderzoek is ingesteld naar aanleidin? van de beschuldigingen, dat de prijzen bij de detailhandel te hoog zouden worden berekend als gevolg van overmatige winst- Uit dit onderzoek, waarbij verschillende nota's en winst- en verliesrekeningen werden overgelegd is overduidelijk ge bleken, dat door de detailhandel geen exorbitante winsten aan de consument worden berekend en de K. A. B. heeft dan ook de toezegging gedaan, dat zij de geuite beschuldiging aan het adres van de detailhandel zal herroepen. Wanneer moeders met vacantie gaan, al is het maar één dag, pleegt thu.s de boel in de soep te lopen. O ja, men poogt de onmisbaren vooral in alle toonaarden gerust te stellen met de verzekering: „wij eten wel soep", doch als moeder eenmaal weg is, loopt ook de soep in de soep! Nu blijkt, dat men zelfs geen film kan maken over „Moeders met vacantie", of het loopt mis. Daar hebben wij een rol prent over katholieken, gemaakt door katholieken en bestemd in hoofdzaak voor katholieken. Dat is dus allemaal in orde! Zon men tenminste denken. Maar neen hoor: „moeders zijn met vacantie" en dus liep de boel in de soep. De Rijks keuring maakte bezwaren tegen een pas sage, de filmcritici schoten te hoop; de Rijkskeuring kaatste terug. Enfin, het werd een echt gezjllig kiftpartijtje, op een fikse knockfilm af. Gaat dat zien!! Wij zullen niet nader ingaan op de vraag, wie gelijk heeft. Zoals men Za terdag in ons blad heeft kunnen lezen „bemoederde" pater Hyacinth Hermans „Moeders met vacantie" en toen bleek, dat de soep niet zo beet behoeft ver orberd te worden, als zij bij de eerste gang werd opgediend. Gaat d'at zien! Wat een pakkende, kos telijke reclame is intussen voor de be wuste film gemaakt. Mogen de Zusters Augustinessen van Utrecht en Hilversum er profijt van heb ben, opdat zij na de vertoning van „Moe ders op vacantie" vele moeders op vacan tie kunnen doen gaan. Dan wordt het tenslotte een soep met' een vette kluif dank zij „Moeders met vacantie". ANALYST 99 Het was een bijzondere dag in de ge schiedenis van de repatriëring, want in tegenstelling tot de vorige malen werden Zondag te Rotterdam tegelijkertijd, twee troepentransportschepen ontscheep, n-L de „Kota Inten" en de „Sibajak" die samen een kleine drieduizend militairen naar Nederland terugbrachten. Deze schepen hebben de route van Indonesië naar Ne derland gezamenlijk afgelegd. Volgens ge zagvoerder F. de Jong van de „Kota In ten" was dit erg prettig en gezeltig ge weest en per dag werden dan ook veie telegrammen over en weer gewisseld. Dat de inhoud niet altijd even belangrijk was. staat wel vast, want seinde gezag voerder De Jong gisteren niet aan zijn collega op de „Sibajak": „Smaken de bruine bonen jou ook zo goed?" Alvorens de ontscheping een aanvang nam, werden de gerepatrieerden toege- Nadat enige dagen geleden Amsterdam werd opgeschrikt door de brutale roof overval op het bijkantoor aan de Cein tuurbaan van de Amsterdamse Spaar bank, hebben Zaterdagavond bandie ten wederom op geraffineerde wijze hun slag geslagen in de hoofdstad. Dit maai was een woning als doelwit ge kozen, waar rovers een vrouw over vielen en zich o.a. met een bedrag van 1385 uit de voeten maakten. Het was Zaterdagavond ca. kwart over tien, toen er aan de benéden deur van een pand in de Alblasstraat werd gebeld. De vrouw.die hier met haar man en vier kinderen woont, dacht niet anders dan dat haar echtgenoot thuis kwam, temeer daar er was gebeld op dezelfde wijze als haar man dit steeds deed. Zaterdag J.l. zijn drie vliegtuigen ver ongelukt en steeg het dit jaar U1 met aantal slachtoffers van vliegrampen minstens 19 personen. Een Braziliaan vliegtuig stortte in de Iguape rivier. inzittenden werden gedood en 17 g^0" Een Amerikaanse B-17 vloog in storm Weer op de grens tussen Colorado en wew Mexico tegen een heuvel, waarbij de 10 inzittenden allen om het leven kwamen. Een Frans toestel, speciaal gebouwd voor het nemen van foto's in de stratosfeer, stortte van duizelingwekkende hoogte om laag. Alle 6 inzittenden vonden hierbij de dood. Na hevige stormen heoben in de pro- van Napels, zijn zy zich bevonden, toen een hms, js geheel van de instortte. Benevento is bUTThnNanels en Rome zijn reddingsbri gaden ve?tookken om de eerste huip te V Volgens een eerste opgave zou het aan- tal doden 25 bedragen. (Van onze speciale verslaggever) Zaterdag was het vijf jaar geleden, dat zich een gruwel aan Putten voltrok er Sezegd het drama begon dat ff5st mndigde op Hemelvaartsdag 1945, namen" d® kerk van het dorP de vele WIK overlig® voorgelezen van hen, overlijden vast stond. fiOO^mannen wPdH°eVe Seschiedenis. Ruim 600 mannen werden naar Duitsland weg gevoerd en slechts 49 keerden na de bevrijding terug, Van wie er nog velen zijn bezweken. B 1 Van vele weggevoerden is nog steeds geen bericht binnengekomen „Hoop be staat er helaas niet meer", 'zo hield de oud-burgemeester jhr H. L. van Geen tiidens de plechtigheid rondom het mo nument, dat ter herdenking van de ge vallenen is opgericht, de Puttenaren voor „daar het met te verwachten iS, dat ér thans nog overlevenden zijn. wier lot niet vaststaat. Hij, die de tragische transporten der laatste dagen in Duits land heeft medegemaakt, weet maar al te goed, dat er tallozen langs bermen van wegen en spoorwegen zijn begraven van wier verschsiden nooit bericht zal binnenkomen" Uit de toren' van de Ned. Herv. Kerk, waar op die zwarte dag de mannen tus sen 18 en 50 jaar als beesten op elkaar gedreven werden om na een bange nacht en morgen verder getransporteerd te Wnfen' ,hlng de vlag half-stok. vriomT jamen nu hun familie-leden, dorpsgenoten en belangstellen- Vnn?°I. e®n herdenkingsdienst bijeen Voor de preekstoel is een rij stoelen geplaatst. s'rak®i4Ulautorite[te^'^iaato kernen® Verder zitten de mensen als voor nemen veiu kdienst in de banken Ge°degrsTboeren in een zwart lakens pak. ueicterse duci dg kmeen_ terwiil De hoge d°ed ffe blik voor zich uit sta ren Vrouwen 'n de typische Puttense zijn met een witte kanten muts, strak °PTo|n omfhhlf twee de klokken begon nen to beieren, werd de stilte volmaakt. Dp Koningin gekleed in een zwart com plet trad binnen, gevolgd door de com missaris der Koningin in Gelderland, jhr. Sr Quarles van Ufford De dienst be gon met het zingen „Welzalig hu, die al zijn kracjit en hulp alleen van U ver wacht", dezelfde psalm, die de mannen in de avond van 1 October 1944 op de zelfde plaats in grote gelatenheid ge zongen hebben. Er waren er onder hen, die Zondag, die toen ook des morgens naar het woord van de dommee geluisterd hadden ondanks het vermaan, dat zij be ter naar huis konden gaan, omdat er geruchten over een razzia waren. Zij, die gegaan zijn, raakten toch in de net ten van de Duitsers verstrikt, want zo als men weet, was het gehele dorp om singeld; des morgens werden zij gevan gen in de buurtschappen, des middags in de kom van het dorp Ja, de mannen hebben ook in hun ballingschap God bij zich geweten. Dat hebben de weinige overgeblevenen ge tuigd. zoals ds. L Kwakkenstein in zijn toespraak thans zeide, nadat eerst ds. L Kievit gesproken had. Onder de slachtoffers waren tien ka tholieken Voor hen heeft pastoor H. J- J van Schaik in de parochiekerk van O' L. Vrouw Zuivering een H. Mis van Requiem opgedragen, waaronder hij aan de hand van het Boek der Machabeeën een troostvol woord tot de nabestaanden sprak Was tijdens de kerkdienst de ontroe ring velen te machtig, bij de onthulling van het monument, dat daarna plaats vond, waren zulke aangrijpende ogen blikken, dat het een enkele vrouw te machtig werd en een zuster van het Rode Kruis haar moest ondersteunen. Men stond hier op het terrein, thans een plantsoen, waar vijf woningen zijn verbrand, toen de Duitsers het dorp wilden verwoesten. Nadat jhr. van Geen zijn toespraak had gehouden, onthulde H.M. de Konin gin onder de tonen van liet Wilhelmus het monument, een schepping van Mari Andriessen. Het monument bestaat uit een in Franse kalksteen uitgevoerde fi guur van een weduwe in Puttense kle derdracht, die door haar houding en ge laatsuitdrukking het leed vertolkt, dat hier doorstaan werd. Op het voetstuk leest men: „Gewijd aan de nagedachte nis van de zeshonderd, die niet terug keerden" waaronder „En God zal alle tranen van hunne ogen afwissen". Jhr van Geen droeg vervolgens als ere-vóorzitter van het monumentenco mité het gedenkteken aan de burgerij van Putten over. Kinderen zongen „Boven de sterren daar zal het eens lichten", en toen droe gen forse stemmen van mannen de aan grijpende melodie van het „Ecce quomodo moritur justüs" over het hoge geboomte naar de blauwe lucht uit. De Koningin, die eerst een krans voor het monument gelegd had, onderhield zich enige ogenblikken met Joop Von- hoff en Klaassen, twee jonge mannen, die zijn teruggekeerd. In da consistorie kamer van de kerk had H.Rt. reeds en kele families, die het zwaarst getroffen zijn, waaronder een familif, waarvan tien leden, zoons, kleinzoons en zwagers Zonder aarzelen drukte zij dan ook op de knop, waardoor de buitendeur elec- trisch wordt geopend en maakte de deur van haar woning open. Toen zij het licht in de gang wilde opsteken werd haar plotseling een hoed of een sok tegen het gezicht gedrukt, waardoor zij niets meer kon zien. De aanvaller drukte haar tegen de muur en hield haar in bedwang. Inmiddels was een tweede man in de woning gekomen en deze heeft voorzover zij dat kon horen, de woning doorzocht. Na ongeveer een kwartier zo te hebben gestaan, werd plotseling de hoed of sok van haar gezicht weggetrokken, maar voor zij iets kon zien van de overvallers werd de deur dichtgeslagen en waren beide mannen verdwenen. Na een snel onderzoek bleek haar, dat de linnenkast, waarin zich, verborgen tussen lakens, een bedrag van 1385 be vond, was leeggehaald. Uit een bureau in de voorkamer waren drie horloges, waar onder een gouden dameshorloge en een doublé herenhorloge en een vulpen ge stolen. De kinderen, die al naar bed wa ren, zijn door het gebeuren niet wakker geworden. De politie staat voor een moeilijk ge val, aangezien de vrouw niet meer dan een bruine hoed heeft gezien Een uitge breid onderzoek is ingesteld, dat tot dus ver nog geen resultaat heeft opgeleverd. sproken door luitenant-kolonel jhr. D. van Lawick van Pebst, die een boodschap namens de Koningin voorlas, waarin Zij de hoop uitspreekt, dat de militairen na de moeilijke jaren in Indonesië spoedig hun plaats in de burgermaatschappij zul len kunnen innemen. Mr. W. Fockema Andreae, staatssecretaris van oorlog, sprak toen namens de regering. Hij zei, dat het „samen uit, samen thuis" helaas niet zo heeft mogen zijn. Met een ogen blik stilte verzocht hij allen de gevalle nen te willen herdenken. Tot slot deelde kolonel C. Pahud de Mortagnes mede, dat Prins Bemhard, hem had opgedragen, allen welkom te heten. De Prins hoopt, dat de zieken spoedig genezing zullen vinden, zodat gezamen lijk aan de opbouw van ons koninkrijk gewerkt zal kunnen worden. Onder de aanwezigen, die de ontsche ping bijwoonden bevonden zich mi. D. Spitzen, minister van verkeer en water staat, generaal mr. H. J. Kruis, de oud commandant van de 7 December-divisie, generaal-majoor H. Dürst Britt en ds directeur-generaal van scheepvaart mr. J. Oyevaar. Verder waren een aantal leden aanwezig van de defensiecommissie van de Staten-Generaal. Aan boord van de „Kota Inten" bevon den zich gesloten onderdelen van de 7 December-divisie, aan boord' van de „Si bajak" reisden 203 vrouwen en 307 kin deren met de militairen mee. Het dagblad „Trouw" meldde verleden week n. a. v. de geruchtmakende zaak van het geheimzinnige overlijden van de Duitser Schallenberg te Den Haag, dat het slachtoffer toestemming had gekre gen contacten met bepaalde personen, waarbij het om geldbedragen ging, te doen plaats hebben in het gebouw van de pauselijke internuntiatuur te Den Haag. In verband met deze vermelding be richt dit blad nu het volgende: „De Apostolische Internuntius deelt ons naar aanleiding van onze berichten in ons nummer van Woensdag 28 Septem ber j.l. oVer de zaak-Schallenberg, mede, dat al de geruchten daarin medegedeeld met betrekking tot de Internuntiatuur, geheel gespeend zijn van elke grein van waarheid. De personen, in dat artikel genoemd, zijn aan de Internuntiatuur totaal on bekend. Nimmer is haar om enig motief een som gelds toevertrouwd en zij heeft met zaken van deze aard nimmer iets te doen gehad". Juliana Zaterdagmiddag n gedenk teken, onthuld het beeld van een treurende weduwe in Veluwse dracht vervaardigd door de Haarlemse beeldhouwer Andriessen. niet terugkeerden, aan zich voor laten stellen Tegenover de beeldhouwer be tuigde H.M. haar lof over het beeld Ook de commissaris der Koningin leg de een 'krans aan de voet van het beeld Dan défileerde tot slot een droeve stoet van familieleden, allen met bloemen langs het monument. Konden wij Zaterdag reeds mededelen, dat het volgend jaar rond 40.000 nieuwe woningen znllen gereed komen, thans is bekend, hoe het aantal toegewezen woningen over ons land zal worden verdeeld. Uitgegaan is van de verdeling van 32.000 woningen. Op 1 Aug. j.l. waren reeds meer dan 38.500 woningen in aan bouw. die in de loop van 1950 voltooid zullen zijn. In dit verband kan men dus rekening houden met het gereed komen van 40.000 woningen in 1950. Overeenkomstig het advies hem gege ven door de subcommissie, belast met de verdeling van het woningcontingent, van het centraal orgaan voor de wederop bouw en de bouwnijverheid, heeft de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting besloten, dat de 32.000 te verdelen woningen zoals onderstaand wordt aangegeven aan de provinciën en de drie grote steden zullen worden toege wezen. Het eerste cijfer geeft het aan tal toegewezen woningen aan, het tus sen haakjes geplaatste cijfer, dat deel der woningen, die in montagebouw zul len worden opgetrokken. Groningen 1.251 Friesland 989 Drenthe 1.030 Overijssel 2.070 (500), Gelderland 3.744 600), Utrecht 1.882 (600), Noord-Holland 2.646 (1250), Zuid-Holland 3.654 (1250), Zeeland 590 (200), Noord-Brabant 3.414 (400), Limburg 3.062 (1000). Am sterdam 2.634 (1200), Den Haag 2.621 (1400) en Rotterdam 2.413 (1600). Hierboven is nog een beperkt centraal te beheren contingent gereserveerd, waar uit in bepaalde gevallen, b.v. voor nieuw te stichten industrieën, stichtingen en verenigingen kan worden geput. Bij de verdeling is als basis aangeno men het acute woningtekort. De gemiddelde classificatie-inhoud van de normale woningen zal over het ge hele land gerekend 260 m3. bedragen. Rekening is echter gehouden met de behoefte aan grote woningen voor kin derrijke gezinnen. In Noord-Brabant en Limburg zal bijvoorbeeld de provin ciale gemiddelde woninginhoud resp. 284 m3. en 282 m3. mogen bedragen: De gemiddelde classificatie-inhoud van middenstandswoningen in de provinciën is op 350 m3. gesteld en voor de drie grote steden op 325 m3. Voor herbouw- gevallen is een gemiddelde classificatie- inhoud van 400 m3. aangenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1