Jubileum J. Knijpers 1 li Eerste stap van Moskou: protest tegen Bonn Morele steun aan do eisen der Duitse communisten Hoe het Handelsverkeer te financieren j,Het werd een waar familiefeest" van Walen dreigen met revolutie J* MAANDAG 3 OCTOBER 1949 PAGEfX 3 President-commissaris Zoals bereids werd aangekondigd, herdacht j.l. Zaterdag de heer J. Kuijpers, sinds 1940 directeur van De Maasbode, de dag, waar op hij dertig jaar geleden zijn loopbaan aan de krant begon. Daar in 1944 zijn zilveren jubileum uiteraard niet kon worden gevierd, had men thans de gelegenheid aangegrepen hem voor zijn vele verdiensten te huldigen. In een speciaal daartoe belegde bijeen komst in de Blauwe Zaal van de Beurs van Koophandel te Rot terdam, kreeg des middags het gehele personeel de gelegenheid zijn gelukwensen aan te bieden. Aansluitend hieraan had een drukbezochte algemene receptie plaats, waarbij honderden be langstellenden de feesteling de hand kwamen drukken. V De wethouder van de bedrijven van Rotterdam, de heer H. E. van den Brule, complimenteert met een welgemeende handdruk de jubilerende Maasbode-directeur. Dr. C. Beekenkamp, chef-van de afd. Pers van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen behoorde tot de velen, die hun gelukwensen kwamen aanbieden. Hel lid van de Eerste Kamer, ir. E. H. Kiaayvanger, feliciteert de heer Kuijpers. Tweede van links mr. J. G. Wittkampfsecretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zuid-Holland en naast deze mevrouw I. E. Wethmar—Logemannsecretaresse van de Kamer van Koophandel te Rotterdam. Geheel rechts de echtgenote van de jubilaris Gelukwensen van heinde cn ver De president-commissaris van de N.V. de Courant De Maasbode, de heer Jos. Margry, spreekt de jubi laris namens het Bestuur van de N.V. toe. De koningskwestie in België De besprekingen op de „Hoge Vuurse" V- Wanneer geen goudcifgifte De hoofdredacteur, prof. dr. St. Tesser O.P. aan het woord. De heer Henri Kuijpers, broer van de jubilerende directeur en' alge meen adviseur van de N.V., brengt een hartelijke gelukwens uit. De adjunct-directeur, de heer H. Conijn, herdenkt de verdiensten van de feesteling. Pioniersvlucht Amsterdam-Batavia Namens het personeel treedt de heer W. Pedroli als woord voerder op. DE PRIJSVERHOGING DER SPOORWEGABONNEMENTEN NAAR DEVENTER PRINS BERNHARD 28 OCT. De heer Th. Bogaerts, Brussels cor respondent, is de tolk van de bui tenlandse redacteuren en mede werkers. der op, dat de heer J. Kuijpers als cou rantier uit een goede school komt. „Onvergetelijk en van kostbard waar de zullen voor U de jaren zijn, die gij onder het directoraat, dat aan het Uwe voorafging, aan De Maasbode hebt doorgebracht". Hij memoreerde verder de warme liefde van de jubilaris voor de krant, een liefde, waarvan voor De Maasbode de beste verwachtingen mo gen worden gekoesterd. „Het wachtend werk", aldus de adjunct-directeur, „zal U niet afschrikken. Wie de vaart van het jachtend dagbladbedrijf in zijn bloed heeft, kan het zonder het gerik- ketik der telexen, de hagel der neer vallende matrijzen en het gezoem van de rotatiepersen niet gemakkelijk meer stellen".' Spr. besloot met de jubilaris toe te wensen, dat God in hem moge bewaren die heldere geest, dat warme hart en die inspirerende energie, eigen schappen en vermogens, die thans zo volop aanwezig zijn en die onafgebro ken onder spanning moeten worden gehouden om het beoogde doel te be reiken. Dank van het personeel Als tolk van alle afdelingen voerde de heer W. Pedroli vervolgens het woord. Hij stelde de zware verantwoor delijkheid in het licht, die de directeur van een dagbladbedrijf heeft te torsen en hij herinnerde aan de moeilijkhe den, die de beginnende directeur kreeg te verwerken toen het bedrijf eerst door de Duitse bommen werd verwoest en na de heroprichting opnieuw en nog veel radicaler werd vernield, toen de bezetters en de NSB zich van De Maas bode meester maakten. „Het herstel na de oorlog", aldus spr. „is voor een groot deel te danken aan Uw hardnekkig volhouden". Voor dc persoonlijke be langstelling ten opzichte van de per soneelsleden, zo dikwijls en bij zo ver schillende gelegenheden getoond, bracht spr. diepgevoelde dank, waarna hij aan dc jubilaris namens allen een fraai uadiotoestel als geschenk aanbood. Stemmen uit het buitenland Namens het corps van de buitenland se redacteuren en correspondenten voerde tenslotte de heer Th. Bogaerts De Blauwe Zaal en de aangrenzende lobby waren in de letterlijke zin van het woord in een bloementuin her schapen, toen om drie uur de heer Kuijpers, vergezeld van zijn echtgenote en zijn dochters, met een daverend ap plaus begroet, zijn entree maakte. Het college van commissarissen van de N.V. De Courant De Maasbode was voltallig aanwezig en, gelijk vanzelf Spreekt, ontbrak ook pater Hyacinth Hermans O.P„ een van de oudste medewerkers van 'de courant en vriend van de jubi laris niet op het appèl. Als eerste spreker betrad de heer Jos. Margry,- president-commissaris, het spreekgestoelte. Spr. herinnerde er aan, welk een voortreffelijke keuze destijds was gedaan door de heer J. Kuijpers te benoemen aan de financiële en economische redactie, waarvan hij een vijftal jaren later de chef werd. „Via het adjunct-directeurschap trad U", aldus spr., „op 1 Mei 1940 op als directeur, toen Uw broer meende het directoraat aan een jongere kracht over te moeten laten. Enorm veel is er van Uw werkkracht geëist, vooral na de oorlog en het is ongetwijfeld Uw op timisme geweest, dat U met overwin ning van enorme moeilijkheden in staat stelde de krant weer te laten verschij nen. Veel is De Maasbode aan U ver schuldigd". Als stoffelijk blijk van waardering bood spr. namens de N.V. aan de jubi laris een staande Engelse klok aan. In deze waardering van het bestuur werd ook de echtgenote van de jubilaris be trokken. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat God de leider van het bedrijf nog vele jaren van vruchtbare arbeid zou mogen schenken en dat Zijn zegen overvloedig op het zo belangrijke werk van De Maasbode zou mogen blij ven rusten. Hoofdredactie aan het ivoord De hoofdredacteur, pater prof. dr. St. Tesser O.P., wees er op, dat hij, ho®we' nog slechts korte tijd aan De Maasbode verbonden, toch enige woorden wilde zeggen over de heer Kuijpers als direc teur „U is", aldus spr. „een mens, die verantwoordelijkheid aandurft en er riet onder gedrukt gaat. Deze verant woordelijkheid dient men niet te onder schatten; de materiële belangen van alle arbeiders aan De Maasbode o.a. zijn er mede gemoeid". Prof. dr. Tesser uitte tevens namens zijn mede-hoofdredac teur, de heer L. J. M. Hazelzet, zijn be- V°ndering voor 't voorzichtige en in tig Soede zin van 't woord conserva- reed bpleid- Spr. hoopte, dat de thans toekQ ^staande samenwerking in de sprakiSt: steeds meer zal uitgroeien en van oee tyens uit, dat als vrucht hier in de ^?asbode haar taak, bestaande beginselen draging van de katholieke vervullen.' mecr en meer zal kunnen HHB Een bijzonder^'1 hiJ2onder "ccent spraak, waarin (jea'?Cent kreeg de toe zijn opvolger aise®1 Henri Kuijpers Maasbode huldigde. yrecteur van De dus spr. „mag ons alt; Ti1 broeder", al maar dat is men zich niet riei"baar zijn, de dag bewust, wèl echterefer uur van dagen". Spr. wenste de Pjoeilijke directeur toe, dat deze nog eeb tierende bekroning van zijn werk jC, volle zien, dat thans_ zo energiek cloo^rioSen wordt aangepakt. hem De naaste medewerker hulri - De heer H. Conijn, adjunct-directeu, van De Maasbode, zeide het als een vreugde en een voldoening te beschou wen, thans openlijk te mogen getuigen, hoezeer de arbeid van de jubilaris herri met respect en achting vervult. Spr. ging in het kort de levensloop van de jubilerende directeur na en zeide: „Na de oorlog kreeg U als directeur de taak, de oprichting te leiden en aan het hoofd te staan van een bijkans geheel nieuw krantenbedrijf, van welke opdracht gij U hebt gekweten op een wijze, die be wondering afdwingt". Spr. merkte ver uit Brussel het woord. Ook deze schet ste de verdiensten van de jubilaris en vertolkte de waardering en hoogach ting van zijn collega's voor de persoon van de directeur, waarbij spr. opmerk te, dat de merites van de heer J. Kuij pers vooral liggen verscholen in de on tembare wilskracht, waarmede hij se dert de bevrijding dag aan dag De Maasbode steeds verder boven de puin hopen heeft uitgetild. Dankwoord van de jubilaris Na deze redevoeringen, welke met aandacht door de volle zaal waren ge volgd, kreeg de jubilaris „het laatste woord". Spr. begon met te verklaren, dat hij in de laatste jaren bij vele jubilea had gesproken, hetgeen hij altijd van harte deed. „Vandaag- echter", ald'Js spr., „gaat het mij slecht af door de vele gevoelens die mij bestormen". Spr. dankte allen, die tijdens deze bij eenkomst het woord hadden gevoerd en wier hulde hij slechts met aarzeling durft aanvaarden. Het allesbeheersende gevoel, dat spr. thans heeft, is wel dat van een grote dankbaarheid, dankbaar heid in de eerste plaats jegens God, Die het hem gegeven heeft zovele jaren te mogen arbeiden in een bedrijf, dat hem zo dierbaar is geworden. Spr. dankte de Raad van Commissarissen voor zijn steun en waardevolle adviezen. Ook herinnerde hij aan degenen, die in dit college aan De Maasbode door de dood ontvallen zijn en noemde daarbij de lamen van de heren H. G. M. van dei- Vijver, mr. Walter Baars en oud-minis ter G. Huysmans. Maar vooral dankt spr. zijn oudste broer, zijn voorganger en leermeester, de heer Henri Kuijpers, die in het verleden de krant met zulk een ongekende energie omhoog heeft gestuwd. Dank ook bracht hij aan de vroegere en aan de huidige hoofdredac teuren. Speciaal sprak hij zijn erken telijkheid uit tegenover zijn trouwe medewerker, de adjunct-directeur de heer H. Conijn. Tenslotte betrok hij het gehele personeel in zijn dank. taris van de K.N.D.P., mr. J. W. M. Huynen en de geestelijk raadsman, pater dr. Heymeijer S.J. gaven mede blijk van hun belangstelling. Talrijk waren de leden van beide verenigingen, die uit vele delen van het land hun collega kwamen gelukwensen. Het Al gemeen Ned. Persbureau was vertegen woordigd door zijn directeuren, de he ren v. d. Pol en v. d. Bogaert. De heer L. Hanekroot kwam complimenteren namens de Kath. Ned. Journalisten Kring. Wij zagen afgevaardigden van de Federatie van Nea. Drukkerspatroons, de Ned. Kath. Grafische Bond en van de Alg. Kath. Werkgevers Vereniging, afd. Rotterdam. De algemeen secretaris van deze vereniging, prof. dr. A. Al- bregts, merkten wij mede op. Ook de heer dr. H. M. Hirschfeld, Ambassa- Spr. sloot met de woorden: „Thans deur en Regeringscommissaris in alge- i rl nv» l"1. nn O -7 O rr<^- J - onder Gods zegen met frisse moed en nieuwe kracht begonnen aan de komen de periode, en, met Uw aller medewer king: met volle kracht vooruit". Een langdurig applaus onderstreepte de woorden van de jubilerende direc teur. En hierna begon een défilé van allen, die hun werk aan De Maasbode ver richten, waarbij zo goed als niemand ontbrak, jongeren die pas hun eerste schreden hebben gezet in 't krantenbe drijf en ouderen, die de jubilaris van heden nog als jongeman hebben gekend. Voor een ieder was er een vriendelijk woord. Dikwijls deden zich toneeltjes i van blijde verrassing voor bij dc ontmoe ting van medewerkers, die thans van hun rust genieten en die op deze da? de directeur persoonlijk hun beste wen sen kwamen aanbieden. Het werd een waar Maasbode-fami liefeest. In aansluiting op de huldiging in in- |tieme kring was er een algemene recep- tie, welke zeer druk werd bezocht en die een buitengewoon geanimeerd j verloop had. Hier verschenen de heer jJ. van de Kieft, lid der Eerste Kamel en voorzitter van de vereniging „De Nederlandsche Dagbladpers 1945", als mede verschillende bestuursleden van deze vereniging, benevens de secretaris, mr. W. J. G. Veenhoven en mr. C. A. Steketee, adjunct-secretaris. Voorts be hoorde een delegatie uit het bestuur van de vereniging de „Kath. Ned. Dag bladpers", n.l. de heren Dosker, Drabbe en Oremus tot de bezoekers. De secre- mene dienst, bood zijn gelukwensen aan en het lid van de Tweede Kamer, dr. A. M. Lucas. In de rij der felicitanten schaarden zich verder o.a. drs. Gallée, waarnemend voorzitter van de Bond van Adverteerders, een deputatie van de Vereniging van Erkende Adverten- tiebureaux bestaande Uit de heren W. Reitsma en J. Bouchette, mr. A. Die- penbrock pr„ landelijk secretaris van de Katholieke Actie, prof. dr. M. J. H. Cobbenhagen, hoogleraar aan de Kath. Economische Hogeschool te Tilburg, de heer L. J. A. van Doorn, lid van de Rotterdamse gemeenteraad en voorzit ter van de Katholieke Middenstands vereniging aldaar, de heer Jules Aghina, perschef bij de Ned. Spoorwegen, de heer J. van Houten, perschef van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer Jan Nieuwenhuis, chef van de j voorlichtingsdienst van de gemeente Rotterdam; vele E.E.H.H. geestelijken jo.w. de zeereerw. Pater P. van Leus- jden O.F.M., directeur van het St. Fran- i ciscuscollege te Rotterdam, de heer iSlinkert, directeur van het Rijksbureau voor papier, de heer Th. F. M. Schaep- man, oud-lid van de Tweede Kamer en voormalig adjunct-directeur van De Maasbode, de letterkundige Rogier van Aerde, de heer T. Perry, referen daris van de P.T.T., de heer B. Meije- rink, hoofdredacteur van het Financieel Dagblad, afgevaardigden van de Kath. Studentenvereniging „Sanctus Lauren- tius" te Rotterdam, de heer H. Martinot, hoofdredacteur van Aneta, de heer J. Asberg, directeur „Urbi et Orbi", de heer H. Hermans, lector aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, ir. W. F. Gerhardt, redacteur van het weekblad „Boer en Tuinder", de heer M. v. d. Biggelaar, Reclame Adviesbureau te Amsterdam; G. Kampschöer, voorzitter van de Kath. Ned. Boeren- en Tuin- dersbond en vele anderen. Talrijk waren de telegrafische en schriftelijke gelukwensen. Zij kwamen o.a. binnen van: Z. Eminentie Joh. Kar dinaal de Jong, H.H. H.H. E.E. mgr. J. Huibers, Bisschop van Haarlem, mgr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roer mond, mgr. W. Mutsaerts, Bisschop van 's Hertogenbosch, Z. Exc. mgr. P. Giobbe, Pauselijk Internuntius, mgr. Jos. Baeten, Bisschop-Coadjutor van Breda, mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, Bisschop-Coadjutor van Roermond, Z. Exc. mr. Fr. Teulings. minister van Binnenlandse Zaken, Z. Exc. prof. dr. J. E. de Quay, commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, mgr. N. L. A. Ammerlaan, vicaris-generaal van het Bisdom Haarlem, van de oud- hoofdredacteur van De Maasbode, mgr. dr. J- Witlox, dr. L. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, mr. p J. Oud, burgemeester van Rotter dam, de Provinciaal der Dominicanen, de Hoogeerw. Pater P. L. Teeuwen O.P.. de heren K. P. van de Mandele en dr W. F. Lichtenauer, namens de Ka mér van Koophandel en Fabrieken in Zuid-Holland, mr. Ph. C. M. van Cam- pen directeur van de Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, mr. J. M Landré, directeur van de Regerings voorlichtingsdienst, Dom Willibr. van Dijk, Abt van de Benedictijnen te Oos- terhóut, de Hoogeerw. heren Van Nie- veen van Dijkum te Goes en J. P. J. Kok respectievelijk deken van het dekenaat Middelburg en Delft, de Fe deratie van Ned. Journalisten en het Centrum voor Staatkundige Vorming. Te Brussel gelooft men, dat het wets ontwerp tot het houden van een volks raadpleging over de Belgische konings kwestie, dat 18 October in de senaat zal worden behandeld, voorziet in een com promis ten aanzien van het percentage dat zich voor de terugkeer van de koning moet uitspreken De voorgestelde volksraadpleging zal alle Belgen boven de 21 jaar, behalve de leden der strijdkrachten, vragen of zij de terugkeer van koning Leopold dan wel zijn troonsafstand ten behoeve van prins Boudewijn willen. Intussen zijn over de koningskwestie weer harde woorden gesproken op het vijfde jaarlijkse Waalse congres te Luik. Een der sprekers, senator Jean Allard, gaf te verstaan, dat als de Katholieke aanhangers van koning Leopold zich niet matigden in hun eisen, zy wellicht „weldra het gerommel van een naderen de revodutie zouden horen". Leopold kan in geen geval nog koning der Walen zijn. En een andere spreker wilde „des noods" de koning én het koningschap vernietigen", liever dan te dulden, dat er een volksreferendum zou worden gehouden. Een Waals industrieel maakte nog van de gelegenheid gebruik, om de Benelux •een bedrog te noemen: „Nederland opent zijn grenzen voor de producten van de Duitse industrie, doch houdt ze dicht voor de Belgische". De sovjet-Russische regering heeft gisteren nota's doen overhan digen aan de vertegenwoordigers van de Ver. Staten, Groot-Brit- tannie en Iranknjk te Moskou, waarin wordt verklaard, dat zij het vormen van een afzonderlijke West-Duitse regering als een schending van de overeenkomst van Potsdam beschouwt, "waarin de „grote vier" de verplichting op zich namen Duitsland als één gebied te be schouwen en het te helpen een democratisch vredelievend land te worden. „De sovjet-Russische regering acht niet de minste grond aanwezig voor de poging der drie westelijke regeringen, haar op treden te rechtvaardigen door te doen voorkomen alsof dit ten doel heeft de belangen van de Duitse bevolking te be hartigen, aldus wordt in de door Gromyko overhandigde nota's ..m. gezegd. Ook acht Moskou de overeenkomst van Parijs geschonden, omdat daarin werd besloten, dat de regeringen van de Ver. Staten. Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie voort zouden gaan met haar Doainsen om de „economische en politieke eenheid van Duitsland te herstellen." De drie westelijke regeringen hebben er"echter de voorkeur aan gegeven een afzonderlijke West-Duitse regering te vor men, welke steunt op medewerking van reactionaire politici, die in nauw contact staan met buitenlandse financiële J*rin" gen. De „grondwet van Bonn" werd op gesteld onder druk van dé westelijke be zettingsautoriteiten, die de elementaire artikelen van het document vrijwel heb ben gedicteerd. Het is niet waar, dat de meerderheid van het Duitse volk zich S uitgesproken voor een federatief Hif vrui aatsveijband. Deze staatsvorm is nota gezeg^2 aldus wordt de „West-Duitsland is thans een marionet- ten-staat geworden, een gehoorzaam in- strument in handen van de w®sWbe zettingsautoriteiten. die het Wille:n „ebiui- ken bij het uitvoeren van de,0£u9gos" zuchtige plannen, welke ten doel jiebben Europa aan hen te onderwerpen. Deze nota's worden in politieke krin gen in W. Berlijn opgevat als een eerste Russische stap in de richting van de vorming ener onder sovjet-invloed staande Duitse regering. Men acht het niet toevallig, dat zy werden overhan digd op de z g „vredesdag", toen in O. Berlijn en de sovjet-zone van Duitsland communistische betogingen werden ge houden, waarbij met klem werd aan gedrongen op vorming van een „we zenlijke Duitse regering", die geheel Duitsland zou moeten omvatten en hoofdzakelijk uit communisten moet be staan. Gerhart Eisler, de uit de V.S. ontvluchte Duitse communist, eiste tij dens een toespraak te Berlijn de vor ming van een dergelijke regering „hier en nu". Men gelooft, dat deze betogingen het sein betekenen tot een grootscheepse campagne der communisten om tot vor ming van een (^ost-Duitse regering le komen. De sovjet-nota's geven deze cam pagne reeds nu een grote morele steun. Over de besprekingen van de centrale commissie der R. T. C. met leden van de commissie voor financiële en economische aangelegenheden, werd ons door het se cretariaat-generaal der R. x. C. het vol gende communiqué verstrekt: De centrale commissie heeft gedurende het weekeinde op de „Hoge Vuurse" mei eden van de commissie voor financiële ep economische afgelegenheden bespre kingen gevoerd omtrent de stand en de vooruitgang van de werkzaamheden in de Vler subcommissies, alsmede betreffende de vraagstukken waartegenover deze zich °P het economische en financiële vlak zien gesteld. Gedurende deze besprekingen, welke in een goede sfeer plaats vonden, werden de meningen van de onderscheiden dele gaties duidelijk naar voren gebracht en gepreciseerd. Gedurende de komende week zullen de °P de „Hoge Vuurse" afgelegde verkla ringen, alsmede de stukken welke als aanvulling daarbij zullen worden overge- 'egd, in Den Haag nader worden bestu deerd. (Van onze weerkundige medewerker) Herfstmaand September heeft zijn naam ditmaal geen eer aangedaan, het geen overigens met veien zullen betreuren. De gemiddelde temperatuur, berekend uit uurlijkse waarnemingen, bedroeg te De Bilt 17,2 gr. C. tegen 13.7 gr. C. normaal. Daarmee hebben wij de warmste September van minstens 21.4 eeuw achter de rug; tot nu toe had September 1729, toen dit gemiddelde 16.9 gr. C. bedroeg, de hoogste gemiddelde temperatuur opgeleverd. Bijgevolg hebben wij dus wel een zeldzaam fraaie en warme Herfstmaand gehad, waarvan kan worden gezegd, dat het een zomermaand is geweest, immers de gemiddelde temperatuur was hoger dan gewoonlijk in Juli de warmste maand van het jaar het geval is. Ook in andere opzichten heeft Septem ber zich als een zomermaand gedragen. Het aantal zomerse dagen bedroeg bijvoorbeeld te De Bilt 8, een aantal, dat in de laatste 100 jaar slechts twee maal in September is overtroffen. Verder was de hoogste temperatuur op 5 September een record, zoals reeds eerder is gemeld en hetzelfde kan van de nachten worden gezegd. De gemiddelde dagelijkse minimumtemperatuur bedroeg in De Bilt 12.8 gr. C. tegen 9.5 gr. C. normaal; nog nooit was dit verschil met de normaal in September zo groot geweest. Hebben we dus over de koude geen klagen gehad, ook de zonneschijn heeft reden tot tevredenheid gegeven. In De Bilt scheen de zon alle dagen en was de totale duur 167 uren tegen 154 uren normaal. De regen is nogal grillig over het land verdeeld. De meeste kwam in Zuid- Limburg terecht, ongeveer 1M maal de normale hoeveelheid; in Groningen kwam echter slechts de helft van de normale maandsom naar beneden. In het Westen en midden van het land waren de hoeveelheden ongeveer normaal en in Brabant en Zeeland iets aan de krappe kant. Over het algemeen zullen de klachten over de droogte dus wel tot het verleden behoren. De Belgische minister van Econ»m«- door zou kunnen gaan. Daarom werd bij schc Zaken Duvieusart, heeft Vrijdag in de besprekingen over- de lijst van eoe- een persconferentfe verklaard dat Bel-deren, welke vrij zouden kunnen worden gie bereid was onderhandelingen tc voe-ingevoerd uit België—Luxemburg gedu- ren over de opheffing van de z.g. harde-1 rende de Voor-Unie aanvankelijk uitge gaan van het deficit van 139 millioen. Als gevolg van de devaluatie vertegen woordigen de in dollars uitgedrukte trek kingsrechten thans meer Belgische francs. Daarnaast kan op een geringere mvoer uit België gerekend worden in verband met de als gevolg van de deva luatie gestegen Belgische prijzen. Daar om kan nu de lijst van vrij in te voeren goederen ruimer worden dan zonder de valuatie het geval zou zijn geweest. Wat nu de financieringskant van het geval betreft, wijzen wij er op, dat, indien het A. P.-bericht over de uitlatingen van Duvieusart juist zijn, het toch wei zonder ling is, dat, naar wij uit Brussei verne men, hiervan bij de met Nederland gevoer de onderhandelingen tot dusverre niets gebleken is. Tot Vrijdagavond was de gedachte als volgt: Nederland zal geen goud of harde valuta behoeven af te geven voor een deficit dat ontstaat als gevolg van de afspraken gemaakt voor de vóór-Unie. Indien Nederland echter de afgesproken invoercontingenten eigenmachtig over schrijdt, omdat het een speciale belang stelling heeft voor bepaalde goederen, dan zal het 't daardoor ontstane deficit wel in goud of harde -valuta moeten af dekken. valutaclausule in handelsovereenkom sten met Nederland en Groot-Briltan- nie, meldt A. F. Indien deze onderhandelingen tot re sultaat zouden leiden, zouden Neder land en Groot-Bnttannië in het vervolg hum gehele import uit België in gul dens en pond-en kunnen betalen. Tot nog toe konden zij dit slechts tot een be paald bedrag. Alles wat meer ingevoerd werd, moest in harde valuta of goud worden betaald Tot zover dit bericht van A P. Hierbij tekenen wij aan, dat het deficit van het handelsverkeer tussen Nederland en België in het Marshalljaar 1949-1950 aanvankelijk geraamd was op 177 mil lioen. Hiervan zou 139 millioen gedekt worden door trekkingsrechten welke Ne derland op België zou verkrijgen Van deze trekkingsrechten zou 37 millioen bestaan uit credieten. Het lag aanvanke lijk in de bedoeling dat het verschil tus sen de 177 millioen deficit voor het jaar 1 Juli 1949—1 Juli 1950 en de 139 mil lioen welke beschikbaar zouden komen aan trekkingsrechten, gedekt zou worden door een crediet van België. Direct na het optreden van het ministe rie van Zeeland bleek echter, dat een credietverlening voor dit verschil niet Zaterdag heeft burgemeester d'Ailly van Amsterdam het gedenkteken onthuld. dat ter herinnering aan de instelling in 1930 van de geregelde luchtdienst Am sterdam—Batavia destijds door de beeld houwer Polet was vervaardigd Dit mo nument werd in 1931 onthuld, doch tij dens de bezetting in 1944 zwaar be schadigd. Enige personen hebben de brok stukken weten te redden en thans achtte men het tijdstip gekomen het gerestau reerde monument weer op te richten. Za terdag immers was het 25 jaar geleden dat om 9 uur s morgens d-e motor aan sloeg van de F 7 H N.A. C- C., waar mee Van der Hoop Poelman en Van den Broeke voor het eerst naar Batavia vlo gen. Bij de onthulling was een groot aantal autoriteiten aanwezig, als ook mevrouw Van Weerden Poelman en de heer Van den Broeke. Burgemeester d'Ailly wees er in zijn rede op, dat de jonge geschie denis van de luchtvaart gemarkeerd wordt door een groot aantal mijlpalen Een van de belangrijkste daarvan was de instelling in 1930 van een geregelde veertiendaagse vlucht op Batavia. Tot aan de tweede wereldoorlog is deze lijn d? langste van de wereld gebleven Het pio nierswerk voor deze lijn werd door he1 drietal van de H. N.—A. C. C. gedaan Voordat zij in 1924 het luchtruim kozen waren vele pogingen mislukt, ook omda' men niet over een goed toestel beschikte- Maar met de Fokker 7 durfde men het aan. Om die pioniers te eren en de her rijzenis van Schiphol en de Nederlandss luchtvaart te herdenken is thans dit mo nument weer opgericht. Van een ongedaan maken der verhoging van de abonnementstarieven van de Ned- Spoorwegen kan niets komen- Minister Spitzen kan daartoe geen aanleiding vin den. zo deelt hij mede in antwoord op vragen van het Kamerlid Gortzak. In verband m-,t de financiële positie der Spoorwegen was het niet mogelijk de tariefsverlaging van 1 Januari langer te bestendigen Er is over deze maatregel ampel overlegd en de maatschappelijke gevolgen hebben de volle aandacht gehad, aldus Z. Exc. Het bezoek van Z. K. H. Prins Bern hard aan Deventer, Raalte, Zwartsluis en Kampen, dat wegens de ongesteldheid van de Prins moest worden uitgesteld, is thans bepaald op Vrijdag 28 October,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3