ARRESTATIE op de VALREEP Volksdemocratie O.-Diiitsland Geen vrije invoer van textiel en metaal? Goudsmokkelende diplomaat Attlee en Churchill gaan confereren DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN LAGEN Bankbediende die een ton verduisterde, gearresteerd Russische briefcensuur in Oostenrijk Praag stelt „ministerie der kerken" in Politieke anarchie in Paraguay Waarschuwingsstaking in Frankrijk 9,Regelingvoor Vrijdüg in kan en kruik No. 21048 71ste JAARGANG WOENSDAG 5 OCTOBER 194: NEDERLANDSE RECHERCHE GAF PARIJS EEN TIP WAT TOT VREDE STREKT De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. A. H. J. Lovink, reikte op het terrein van de marine-kazerne „Weltevreden" te Batavia het commandeurskruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw uit aan de commandant der Zeemacht in het Oosten, vice-admiraal A, S. Pinke. De nieuwe winstmarge ONTSTEMMING IN BELGISCHE KRINGEN DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Zondag demonstreerde de wereld der communisten voor de vrede. Er was vol gens het „Waarheid"-verslag onder de aan wezigen zelfs een Christen, die door zijn demonstratielust zijn kerkgang miste, doch van dit verlies geen spijt had. Overigens heeft de lucht gedaverd van de „protes ten", van de „eisen", van de „strijd tot het uiterste", terwijl honderden Duitsers laco niek de westgrens overschreden om niet meer naar het Oosten terug te keren. Wat betekent dit laatste toch allemaal. Die sovjetmensen zijn stuk voor stuk vredesduiven en -doffers en telkens op nieuw pogen Polen, Hongaren, Roemenen en Bulgaren de benen te nemen. Het schijnt volgens de onverdachte ge tuige Tito in de sovjet-landen niet hele maal pluis te zijn. Zijn verklaring over de processen in Hongarije en over vertrappen, slaven en de nek buigen, duidt niet be paald op vreedzame toestanden. Vreedzaam zou de rode wereldverove ring overigens wel zijn zij het onder bedreiging van kanonnen, gelijk destijds in Tsjechoslowakije wanneer er maar geen kerken waren en vooral geen Katho lieke Kerk- In dit verband is het ook begrijpelijk, dat „De Waarheid" bij het bespreken van de cijfers der Nederlandse volkstelling ten aanzien van godsdienst of onkerkelijkheid de groei der onkerkelijkheid als een gun stige factor beschouwt. Er is geen betere bodem voor de rode schimmel dan de vochtige grond der onkerkelijkheid. Sterke toeneming der onkerkelijken. En dat na de bezettingstijd, waarin de Kerk een ongedachte kans kreeg, om haar ver loren terrein te herwinnen, aldus het blad. Alles wat de onkerkelijkheid demon streert, is vet gezet. Maar in ieder geval is het nog zo, dat, als een zesde deel der bevolking geen geloof meer bezit, vijfzesde nog wel geloof heeft, al constateert „De Waarheid" dan tot driemaal toe, dat de maatschappelijke leer sterker is dan welke kerkleer ook en dat de invloed der kerken is verminderd. De nieuwste stunt der communisten. Welke maatschappij-leer Is beter dan die der Katholieke Kerk? Ware de wereld in haar geheel aanhang ster van die maatschappij-leer, de wereld zou van aanschijn veranderen. „De Waarheid" construeert opzettelijk een tegenstelling tussen leer en Kerk, die er niet is. Want dat niet alle volgelingen volgens de leer leven en millioenen van de Kerk niet afweten, is niet hetzelfde. De Kerk zal en moet nu eenmaal als anti- maatschappelijk in communistische zin worden gebrandmerkt. Een voorbeeld daarvan is bijv. haar be cijfering omtrent de studenten. Bij alle uitbreiding der onkerkelijkheid is de on kerkelijkheid of kerkelijkheid percents gewijs op hetzelfde niveau gebleven. Vol gens „De Waarheid" verraadt dit cijfer het klassekarakter van ons onderwijs. Anders, de beter gesitueerden blijven ge lovig. Nog anders gezegd: Kerk en brand kast. We zijn nu weer even ver als met de syndicalisten in het begin dezer eeuw. Als datteme in ieder geval atheïst benne. Mochten echter allen weten, wat tot vrede P"T «1 De Nederlandse rijkspolitie heeft on langs in samenwerking met de Franse recherche te Parijs een belangrijke smok- kelaffaire ontdekt, waar onder meer twee diplomaten bij betrokken waren. Een van hen, afkomstig uit CosJa Rica, was werk zaam bij de U.N.O. De man uit Costa Rica kwam per vlieg tuig uit Amerika naar Schiphol. Daar viel de aandacht op zijn zware reiskoffer- Omdat hij doorvloog naar Parijs, werd de Franse recherche gewaarschuwd, die de diplomaat bij aankomst op het vlieg veld Le Bourget aan de tand voelde Zijn koffer werd geopend en er kwam i8 kg goud te voorschijn- Thans is vastgesteld, dat het hier een goudsmokkel betrof tus sen Amerika en Frankrijk. De Franse re cherche verricht het verdere onderzoek; de Nederlandse rijksrecherche heeft zich teruggetrokken toen vast kwam te staan, dat deze smokkelaffaire geen vertakkin gen in ons land had. Door de Haagse politie ls gearresteerd de 58-jarige bankbediende K. B. te Den Haag. B. was de bankbediende, van wie wij onlangs meldden, dat hij bij een bank in Den Haag in de loop van een twintigtal jaren 100 000 had verduisterd- Op deze bank was B. werkzaam als fiatteur, het geen o.m- inhoudt, dat hij de handteke ningen op chèques moest verifieren. Hij girg echter verder dan het controleren van deze handtekeningen. Op geraffineer de wijze fingeerde hij onder andere de opneming van bepaalde bedragen ten na me van rekeninghouders en wist te voor komen, dat de brieven, die uitgingen naar deze clienten om hen van de opname in kennis te stellen, hen bereikten. De re kening-houders bleven zodoende onkun dig van zijn manipulaties. Toen zijn han delingen ontdekt dreigden te worden zoals gemeld gaf een onderzoek der fis cale recherche bij derden daartoe de stoot zocht B een heenkomen bij relaties te Amsterdam. Toen hem duidelijk werd, dat hij aan een onderzoek niet meer kon ontkomen, heeft hij de bank van zijn manipulaties op de hoogte gesteld. Van de 100.000 gulden is niets meer over. den voorwerpen en dollarbiljetten ver borgen. Deze laatste waren kennelijk in Amsterdam op de zwarte markt ge kocht. Arrestatie volgde natuurlijk prompt. Het volledige onderzoek heeft vastge steld, dat de waarde van de goederen, die naar Amerika zouden zijn verdwenen enkele malen 10.000 is. Vermeldenswaard is zeker nog, dat onder de matras van hun bed in het huis aan de Weesperzijde een „afscheids brief' werd gevonden waarin gezegd werd, dat de voorwerpen waren geleend. Wat gelukkig nog uitkwam ook. Het echtpaar is aan de officier van justitie overgegeven. Kanselier Figl van Oostenrijk heeft in het kabinet meegedeeld, dat de sovjet- Russische autoriteiten de censuur van de binnenlandse post hebben hervat. On danks een overeenkomst van de geallieer de raad, waarbij alle censuur van bin nenlandse post in Oostenrijk werd afge schaft, eisen de sovjets sinds 27 Septem ber alle post op, die aan het Zuidstation te Wenen aankomt. Volgens Oostenrijkse postbeambten worden 9 van de 10 brieven geopend en opnieuw gesloten: vele worden niet door gestuurd. De Tsjechoslowaakse regering heeft gis eren bekend gemaakt^ dat zij een nieuw ministerie ingesteld heeft, dat aak krijgt, alle kerken onder het gezag van de „volksdemocratie" te brengen. Het departement zal staan onder leiding van een kabinets-minis ter, die door Klement Gottwald, de Tsjechoslowaakse president, aangewe zen zal worden- Ook de regering van Tsjechoslowakije heeft, met ingang van gisteren, haar vriendschapsverdrag met Joegoslavië opge zegd. Wat China betreft, heeft zij de lijn van Moskou gevolgd en de „volksdemocra- tische" regering van China erkend. weken van September en de twee eerste weken van October in 1948, heeft thans zijn beslag gekregen. De omzet per vent- eeriheid, door de heer Ouwerkerk vastge steld gemiddeld op 1300 liter, zou geste gen zijn tot 1600 liter. Op grond daarvan wil de minister de winstmarge voor het Westen bepalen in- plaats Van 5.10 op 4.50 per 100 liter, voor Brabant van- 3 ct per liter op 3% ct„ voor Groningen en Friesland van 3,55 op 3,75. Voor andere gebieden zal de marge gelijk zijn of iets dalen. Als de omzet inderdaad was, zoals het Bedrijfschap heeft gevonden, aldus de heer Heuft, zouden we er genoegen mee nemen, maar aan de hand van deze mor gen verkregen cijfers toonde hij aan, dat de omzetten teruggelopen zijn en wel ge middeld 11 pet. De winstmarge zou in het Westen dus 5,11 moeten zijn en zeker kan de bestaan de marge van 5,10 niet verlaagd worden. Wat voor het Westen geldt, geldt voor het hele land. Als argument is bij de minister ook aan gevoerd, dat de melkinrichtingen, die bo ven het garantieloon van 42.75 provisie uitbetalen, waardoor het loon gemiddeld 47.wordt, nu geen provisie meer kun nen uitbetalen, omdat dit geld niet meer uit de winstmarge gehaald kan worden, voor welk argument de minister niet ont vankelijk was. Voor de bedrijven zit er dus niets an ders op dan slechts 42.75 uit te betalen. Mogelijk, dat de bezorgers dan gaan staken en de arbeidersorganisaties zich ermee gaan bemoeien. Daartegen voerde de heer Van Dam na mens de R.K. Transportarbeidersbond „St. Bonifacius" zeer terecht aan, dat men de strijd niet op de ruggen van de arbeiders moest afwentelen en deze opvatting was de vergadering blijkens de discussies in het algemeen ook toegedaan. De heer Koppen, sprekend namens de Unie, deelde mede, dat de arbeidersorgani saties wel het standpunt van de melkhan delaren kunnen begrijpen, doch zich reeds morgen met het departement in verbinding zullen stellen, omdat de provisieregeling in het gedrang komt. De vergadering kwam tenslotte tot het bovengenoemde besluit. HENK VAN DER MAZE. De Paraguese regering heeft de staat van beleg voor het gehele land afge kondigd, om een einde te maken aan de politieke anarchie. In het desbetreffende decreet wordt ge zegd, dat Paraguay sinds de burgeroorlog van 1947 onder de anarchistische invloe den van anti-democratische elementen heeft geleden. De Franse federatie van onafhankelijke vakverbonden, die 300.000 telt, heeft be sloten een waarschuwingsstaking van één dag te houden, als protest tegen de hand having van de loonstop door de regering. De federatie heeft de andere vakverbon den opgeroepen haar voorbeeld te volgen. van de actie, eind 1947 werd er maande lijks ter waarde van 3 millioen Ameri kaanse dollars aan militaire uitrusting, van machinegeweren tot transportvlieg tuigen toe, door de Nederlandse blok kade heen gesmokkeld. Sindsdien is een aantal smokkelaars gedood, anderen be vinden zich in de gevangenis. De wapens die per vliegtuig naar Java worden gesmokkeld of die met het schip van Lie naar Sumatra werden gebracht werden in Malakka gekocht. In de Chi nese wijk van Singapore waren agenten, die voor een flinke prijs bereid waren de geheime bergplaatsen in de rimboe van Malakka te onthullen, waar Engelse wapenvoorraden waren verborgen, en de Engelsen, zo schrijft Rowan, waren maar al te ingenomen met het feit dat op deze wijze de wapenen buiten het bereik kwamen van de plaatselijke com munistische organisaties. Zij lieten deze smokkelarij oogluikend toe. tot zij onge veer een jaar geleden, naar aanleiding van de steeds krachtiger wordende ver togen van Nederlandse zijde, er tegen gingen optreden en een afdeling politie mensen uit Singapore, die zich voorde den als soldaten van de republiek In donesië, aan het complot lieten deelne men. Het resultaat hiervan was de slag, die aan deze smokkelarij werd toege bracht door de arrestatie van Carlton Hire en zijn medeplichtigen by Aer Aboe. geboden nl. dat de textielcontingenten van het vorige handelsverdrag in de Voor-Unie met 70 pet. zouden worden verhoogd. De Textielfederatie zal waarschijnlijk haar medewerking niet verlenen inzake de voorstellen tot verhoging van deze contingenten. Wat de metaalverwerkende nijverheid betreft, is de zaak, zo men wil, nog be denkelijker. Het bulletin „Fibrimétal" van 3 Octo ber. publiceert een artikel waaruit blijkt dat van Belgische zijde is tegemoet geko- men aan een Nederlandse wens, met na me dat Nederland voortaan dezelfde prijs zal betalen voor Belgisch staal als de Bel gische producenten. Met dit voordeel én de devaluatie moet de concurrentie toch w'el mogelijk zijn? „De Nieuwe Gids" besluit het artikel als volgt: De Belgische regering moet beletten dat onze gedelegeerden te Den Haag con cessies doen, welke in tegenspraak zijn met het Protocol der ministerconferentie van 13 Maart jl een Protocol, hetwelk zeer expliciet voorzag dat in het kader van de vrijmaking de verbruiksgoederen der werkloosheidssectoren de Voorrang zouden verkrijgen. Naar we vernemen zijn de Voor-Unie- besprekingen tussen de Belgische en Ne derlandse delegaties, welke momenteel te s-Gravenhage plaats vinden, bijna geëin- digd. Volgens „De Nieuwe Gids' zou 't ac- coord tussen Nederland en België inhou den dat de Belgische export naar Neder land wordt vrijgegeven voor alle in dustriële artikelen, met uitzondering var de metaalfabrikaten en de textiel. Deze „voorstellen" zijn in Belgie op een zeer hevig verzet onthaald vanwege de Federaties van de Textielnijverheid er van de Metaalverwerkende nijverheid. Men weet aldus het blad, dat de Ne derlandse textielindustrie doodsbang is voor de Belgische concurrentie, het 30 pet. devaluatievoordeel ten spijt. Maar in geen geval zal de Belgisch" textielindustrie aanvaarden, dat zij het slachtoffer wordt van een discriminatie maatregel. De Nederlanders willen d? vrije invoer van Belgische textiel uitstel len tot aan de volledige economische Unie. tot in Juli 1950. Dit is eenvoudig onaanvaardbaar, ook al wordt aan onze textielindustriëlen een vergulde pil aan- Te Londen wordt vernomen, dat de Engelse minister-president Attlee er de conservatieve leider Churchill kort na 18 October, op welke dag het parlement weer bijeenkomt, een persoonlijk onder houd over de defensie zullen hebben en onder meer de jongste ontwikkelingen van de atoombom zullen bespreken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1