Berlijn, waar het Derde Rijk ten onder ging... M - -rv5* R NU DE SOVJET-UNIE DE ATOOMBOM HEEFT HAAS AZIJN Eigen huisje op de oude dag Een viool verdween D\E ^a-^e wereld aap/ Het eiland in de rode vloed ADIO Selectie-wedstrijd voor Zuidelijk elftal ■mm 1 68- programma Nieuw militair overleg in W,-Europa Bij hulpbehoevendheid ook verzorging DONDERDAG 6 OCTOBER 1949 PAGINA 2 i. (Van onze speciale verslaggever) BERLIJN, September 1949 Een viermotorig Amerikaans vliegtuig voerde ons van Frankfort naar de oevers van de Spree. De reis met de trein was ons nadrukkelijk afgeraden. Dit bete kende immers een lange tocht door de Russische zone en de Russen zijn nu eenmaal önberekenbaar.Vandaag is het een grote blokkade, morgen een kleine en het ontbreken van een stempel op een papier ontlokt al gauw een „Dokoement nix goet", met alle gevolgen van dien. Zo pas is een tweetal Amerikanen eindelijk naar de Britse sector van Berlijn teruggebracht, die om onbekende redenen ergens in de Russische zone waren gearresteerd. Een Berlijnse journalist, die enkele maanden geleden tijdens een razzia in de Russische sector werd opgepikt, verdween spoorloos. Men heeft tot dusver niets meer van hem gehoord Dokoement nix goet waarschijnlijk.... van gegarandeerd goede kwaliteiten. Gashaardon arden KOLENPRODUCTIE IN SEPTEMBER GESTEGEN AV).- perxlscV^80 L l 2A3-' Bo*» 40.** o4 Karpe*en 3der°|oO oer A?5 ALG. ORGAAN VOOR DE HANDEL „STUDENTE" WAS GERAFFI NEERD OPLICHTSTER Mathenes»«i'Hn 190 Westkrulskade 4 4 Pretorialaan 47 ROTTEROAM OLIE IN WEST-DUITSLAND? DOODSTRAF VOOR HELPER VAN DE JAPPEN ZONDAG DEFINITIEVE KEUZE BEKEND NED. MILITAIR ELFTAL DOOR TURKIJE GESLAGEN GROTE PRIJS VAN AMSTERDAM SLIJKHUIS WEER NAAR AMERIKA? SCHAAKTORNOOI TE BAARN HET EERSTE COMPLEX IN RAALTE PAUL SCHOTT 1S8 Beeld uit Berlijn: caféterras bij de Gedachtniskirche half vernielde Dies leek ons aan een treinreis te veel risico verbonden. Bovendien is ze blij kens veler ervaring erg ongeriefelijk. Derhalve aanschouwden we Berlijn, voor 't eerst na twaalf jaren door de patrijs poort van de, om hoogte te verliezen, langzaam boven de stad cirkelende ma chine, een vliegend fort, dat in volkomen rust en evenwicht zijn plaats op het Tempelhof-vliegveld zocht. De aanblik was verbijsterend. Waar we zaten, kregen we telkens een vergezicht op de Russische sector. Duidelijk liep het lint van de Berlinerstrasze en aansluiten de Charlottenburger Chaussée door een uitgestrekte woestenij van vernielde hui zenblokken. waarvan de muren omhoog staken als de wanden van een honingraat. Na het groen van een park of het blauw van een meer volgde weer het beklem mende beeld van schier eindeloze vernie ling. Bijna met een zucht van verlichting lieten we ten-lotte onze blikken gaan over de tamelijk intact lijkende huizen rijen in de omgeving van de Flugplatz. Daar kregen we na aankomst op de be gane grond een eerste indruk van geteis terd Berlijn: het enorme, echter overal gehavende gebouwencomplex van het vliegveld, waarin we door lange gangen en over brede, statige trappen de zaal voor cte uitklaring bereikten. Het vliegveld midden in de »tad Het is een der merkwaardigheden van Berlijn, dat men per vliegtuig feitelijk midden in de stad aajikomt. Al ligt de eigenlijke „Stadtmitte" rond Unter den Linden en Friedrichstrasze nog een flink stuk verderop, het vliegveld is aan alle kanten door de uitgestrekte woonwijken van Tempelhof, Schöneberg en Neukölln ingesloten. Toen de taxi ons door de Amerikaanse sector voerde, verdween even de eerste impressie van een totaal verwoest Berlijn en deze keerde pas bij bezoeken aan de Russische sector terug. Toch leverden als het ware weggeslagen wijken links en rechts van de Kurfür- etendamm nog aspecten genoeg, om de voorstelling relief te geven, welke velen onzer zich tijdens de oorlog en op grond van de na-oorlogse berichten over de voormalige hoofdstad van het Derde Rijk hadden gevormd: «venals dit in puin gestort De Tauenzienstrasza b.v., eens een aan eenschakeling van prachtigs winkelzaken en uitbundig ingerichte café's en restau rants, is nu een aaneenschakeling van puinhopen. Hier en daar staat er nog een skelet van muren en vloeren, een opeen stapeling van halfduistere krochten, met daar doorheen gevlochten in elkander gedraaide trappen en gegolfde hekken. In één zo'n labyrinth gloeit rood als een waarschuwingssein uit de onderwereld 'n bekende firmanaam, „Stiller, Schuhe". Door als grotten aandoende, half afge brokkelde ruimten naderen we een schacht, die weer diep in het binnenste van het labyrinth naar een ijzeren wen teltrap voert. Hier wordt in enkele kamers wat men noemt „de zaak op dezelfde voet voort gezet". Verderop lokt ons het helle blauw van de hemel. Als we er op af gaan, komt ons het geluid van een har monium tegemoet- Een oorlogsblinde ver dient zo zijn d .elijks brood. Aan zfjn voeten ligt de hond, die hem vanavond naar zijn huis een kelder of een stuk ruïne leiden zal. Bij en op de Kurfiirstendamm Aan het einde van de Tauenzienstrasze doemt de half vernielde Gedachtniskirche op. Deze aan de gedachtenis van de eer ste Kaiser Wilheltn gewijde kerk is nu een bedehuis zonder dak en met half aan flarden gereten torens en koepels. De ruïne van de Gedachtniskirche be heerst de Augusta Viktoria Platz, vroeger het moeilijkste verkeersprobleem van Berlijn, dat niet op te lossen bleek, aan gezien er zes brede verkeersstraten op uitmondden. Men kan er thans de men sen en de auto's rustig tellen- De voornaamste uitmonding- de Kur fiirstendamm, ligt voor ons, rechts aan vangend met puinhopen, links met keu rig aangeklede caféterrassen Voor wie de „Ku" in zijn glorietijd gekend heeft, is deze drie en 'n halve kilometer lange verkeersader een onwezenlijke verschij ning met iets toneelmatigs. Hij mist er al direct het Ufapalast, ondanks het be houden gebleven Marmorpalast waar de felturaufführung" plaats vindt van ne Grosze Liebe". het nieuwste be kroonde product van de herlevende Duitse filmindustrie. Weg zijn de voor heen elkander opvolgende caféterrassen. Slechts een enkele als dat van Kut- schera, herinnert er aan. hoe het ens was. Men loopt langs de half afgescho ren gebouwen en grote, bijna monumen taal aandoende open plekken langs VRIJDAG, 7 OCTOBER. HILVERSUM II («15 M.) N.C.R.V. 7.00 en «00 Nws, gram.; 9.15 V. d. zieken: 9.35 Phila delphia Symph. ork.; tO.SO Morgendienst; u.00 HSndelprogr.; 11.15 Zangrecital; 11.«5 Harmo- niemuziek; 12.00 Sextet Johnny Kroon; 12.31 Trio Fantasia; 13.00 Nws; 13.15 Orgelconc.: l«.00 Kamermuziek; 14.40 Causerie; 15.00 Om- roepork.; 15.40 Van oude en. nieuwe schrij vers; 16.00 Muzikaal maandblad; 16.30 Ned. Kamerork.; 16.40 Voordracht; 17.00 Orgel; 17.15 Beethovencyclua; 17.45 Friea progr.; 18.00 Gram.; 18.15 Lezing; 18.30 Geest, liederen; 15.45 C.W.V.19.00 Nws; 19.15 Geest, liederen; 19.30 Ork. Vie. SUvester; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nws, gram.; 20.15 Jubtleumconc. Arn hemse Ork.ver. (21.05 Reisimpressies); 22.15 Zigeunerork.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Canzoettaaextet. HILVERSUM I (301 M.) V.A.R.A. 7.00 en 8.00 Nws, gram.; 8.50 V. d. vrouw; 9.00 Parijs Conservatortumorkest; 10.00 V.P.R.O.; 10.20 Gram.; 10.30 V. d. vrouw; 10.45 Koor en ork.; 11.15 Voordracht; 11.35 Accordeonorkest: A.V.R.O. 12.00 Metropole-ork.; 12.33 Sport; 12.45 Metropole-ork.; 13.00 Nws; 13.15 The Romancers: 13.45 Gram.; 14.00 Kookkunst 14.20 Kamerork.; 15.00 Ons volk in zijn dich ters; 15.30 Klankbeeld; V.A.R.A. 16.00 Film land; 16.30 V. d. jeugd; 17.00 Plano-duo; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nws; 18.15 Feliclta ties; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 .Denk om de bocht; 19.15 Accordeola; V.P.R.O. 19.30 Cur sus; 19.50 Tien voor acht; 20.00 Nws; 20.06 Sonate v. Mozart; 20.30 Cursus; 20.55 Boeken nieuws; V.A.R.A. 21.00 Gram.; 21.23 „Edgar A. Poe"; 21.50 Buitenl. overz.; 22.05 „Pennies from heaven"; 2240 V.P.R.O.; 23.00 Nws; 23.15 A London Symphony, Vaughan Williams. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI- Br.: Nws., 7.03 Gram-, 7.30 Kron. 7.40 Gymn 7.50 Symph, v, Mozart, 8.00 Nws- 8.05 Cone. 9 00 Nws. 9.05 Gram. 10 00 Eng. L.P.: Orgel, 1030 Eng. H.S.: Bill Savifi ork., 11.00 Eng. L.P-: Midland Light Orch., 11.45 Voordr., 12 00 VI. Br.: Ens. Marais, 12.30 Weer, 12-32 Ork- Peter Yorke, 13 00 Nws-, 1315 Gert Mertens en Mona Barany, 14.00 Gram., 14.45 School, 15.00 Eng, L.P.: Arthur Salisbury ork-, 15.30 Bunny May ork. 16.00 NWDR: Blaasens, 1630 Eng. H.S-: Gram., 17.00 Kootwijk: Batavia, 18.00 Fr Br.: Voor de sold., 18-30 VI. Br. Voor de sold., 19.00 Nws., 19.30 Zang 19.45 Filmmuz-. 20.15 Filmrevue, 2030 Verz. pr-, 21.00 Eng. L.P.: Symph. orkest, 22.00 VI Br.: Nws., 22.15 Dansmuz.. 22.50 Nws., 22.55 Gram., 23.00 Dlv. RADIODISTRIBUTIE IV: 7-00 Eng Nws-, 7.15 Ireland Orch., 7,50 „Lift up your hearts", 7.55 Weer, 8.00 Fr. Br.: Nws,. 8.10 Conc-, 9.00 EngL.F.: Nws., 9.10 Verz pr., 10.00 Div., 11.00 Eng. H S.: Voor de scholen, 12,00 Eng. H.S-: Dansork., 12-30 Eng. L.P-: Schots ork., 13.15 Lichte muz., 14.00 Fr. Br.; Causerie, 14.15 Muz- uit Frankrijk, 15.00 Eng. H.S.: Opera, 15.45 Kalundborg: Cabaret, 16.15 Eng- L.P.r Welsh Orch 16.45 Mil. ork., 17.15 Fr. Br. Voor de zieken, 17.40 Eng. L.P.: Dansmuz. 18-00 orgel. 18.15 Jack White ork.,* 18.45 Hoorspel, 19.00 Fr. Br-: „Le Poète", 19.10 Casinoprogr-, 19.30 Eng. L.P.: Ignorance is bliss, 20.00 Fr. Br.: Gevar. progr., 21,15 Gram-, 21.30 Uitz. over Edgar Poe.. 11.45 Filmmuz., 22.00 Eng. L.P.: Nws., 22.15 Topic for to-day, 22.20 Samba ork.. 23.00 Voordr., 23.15 Zang en orgel, 23.56 Nws gevels, waarachter niets meer is en langs in ruïnes als edelstenen gevatte noodwinkels. De bomenrüen van de Ku zijn nog slechts door enkele overlevende vertegenwoordigd. We kunnen zelfs de plek niet ontdekken, waar het befaamde Café Moritz stond. Het is stil op de Ku. Geen wonder, want aan beide kanten zijn hele huizen blokken met de grond gelijk gemaakt of gehalveerd. Duizenden en duizenden heb ben elders een onderkomen moeten zoe ken of zijn gevallen als slachtoffers van de bombardementen- Tot 1944 werden in Berlijn ongeveer 000 doden onder de burgerbevolking geregistreerd- Het aan tal. dat in 1945 viel, heeft men nooit kun nen vaststellen. De Kurfiirstendamm met omgeving heeft zijn to-1 betaald op de weg naar de uiteindelijke afrekening drie een aanvang nam met de bombar dementen van Warschau, Rotterdam en Belgrado. Wie inmiddels herinneringen aan de Kurfiirstendamm van vóór de oorlog uit bant, verwondert er zich over dat er nog steeds iets, hoe zwaar gehavend ook, over is van de Ku. Van dit feit geeft hij zich rekenschap, als in de namiddag de men senmenigte en 's avonds de lichtreclames in bescheiden mate de vroegere glorietijd oproepen. Het is een der merkwaardigste ervaringen, die men in Berlijn opdoet en wel, dat het nog een centrum heeft, Dit centrum is allengs aan het opleven. Er is veel verwoest, maar er staat toch ook veel betrekkelijk ongeschonden nog over eind en er wordt gebouwd en gerestau reerd, hier en daar tot laat in de avond, op electrisch verlichte steigers. Men constateert zulks m t enige verba zing. De Ku ligt echter in de Engelse sectór en de mensen hebben er vooral na de geldsanering nieuwe moed gekre gen. Aldus "rschilt het beeld van de Ku hemelsbreed met het troosteloze van dat van Unter den Linden en Friedrichstrasze in de Russische sector. De Amerikaanse minister van defen sie, Louis Johnson, is van plan in het komende 'talfjaar de Amerikaanse troe pen en bases in Europa te inspecteren en besprekingen te voeren met militaire leiders van de by het Atlantisch pact aangesloten landen. Sinds de Amerikaanse stafchefs In Juli Europa bezochten, heeft zich een be langrijke ontwikkeling voorgedaan, n l. de mededeling van president Truman over een atoombomontploffing in Rusland. Bij de opstelling van de verdedigingsplannen zal dus rekeing gehouden moeten wor den met de mogelijkheid van bescher ming der W.-Europese hoofdsteden tegen atoomaan vallen. Havens aan de Westkust van Europa, belangrijk voor ontscheping van Ameri kaanse troepen, moeten voortaan be schouwd worden als mogelijke doelen voor aanvallen met atoombommen. Ook de plannen voor aanvallen van Ameri kaanse bommenwerpers op Russische mi litaire- en munitiecentra bij een even tuele Russische inval ,in West-Europa, zullen herzien moeten worden. De commissie tegen on-Amerikaanse activiteit van het Huls van Afgevaardig den verklaart te kunnen bewijzen, dat „een belangrijke sovjet-Russische spion" reeds in 1944 op de hoogte was met alles wat in een strikt geheim Amerikaans la boratorium voor atoombommen gebeurde. Een voormalig arbeider aan het metal lurgisch laboratorium van de universiteit te Chicago was bereid hiervoor als ge- Schitterende modellen vanaf ;erende I anaf t, 119.- I tuige op te treden. Deze getuige zou con tact gehad hebben met Arthur Alexan- drow.ietsj Adams, een spion, wiens op dracht verband hieL met ontwikkelingen betreffende kernsplitsing. De commissie gelooft, dat Adams zich thans in de sov jet-unie bevindt. De Nederlandse steenkolenproductie beliep in September J.l 1.002.800 ton te gen 990.100 ton over Augustus; beide maanden met 26 werkdagen. De gemid delde productie per werkdag bedroeg 38.600 ton (v.m. 38.100 ton). model0 q0 Op gebied van landbouw en voedselvoorziening Op een te Utrecht gehouden vergade ring van vertegenwoordigers van meer dan vijftig vrije organisaties, alle wer kend op het terrein van landbouwpro ducten en levensmiddelen, heeft men be sloten tot oprichting van het Algemeen Orgaan voor de handel in en verwerking van producten op het terrein van land bouw en voedselvoorziening. Deze nieuwe organisatie zal kunnen optreden als de representatieve organisatie óp dit terrein. Dit wordt hoogst noodzakelijk geacht, omdat tot nu toe naast algemene organi saties voor landbouw, industrie en mid denstand géén vrije algemene organisa tie bestond, welke kon optreden als re presentatieve organisatie van groothan delaren, grossiers, tussenpersonen en aan verwante bedrijven. Door genoemde vergadering is een voorlopig bestuur gekozen van 16 perso nen, die optreden als vertegenwoordigers van de akkerbouw-, tuinbouw-, veeteelt en importproducten, alsmede namens de handel in vis en alcoholhoudende en al coholvrije dranken, terwijl ook enkele vertegenwoordigers van organisaties van tussenpersonen deel .van het voorlopig bestuur uitmaken. Enige tijd geleden verscheen bij een boekhandelaar in Den Haag een jonge dame in de winkel, die voorgaf theolo gisch studente te zijn aan de universi teit te Amsterdam. Voor het komende semester had zij voor 4- h 500 gulden aan boeken nodig. Zij vertelde, dat haar vader vlootpredikant in West-Indië was en haar maandelijks een geldelijke toe lage zond. Zij kreeg 4 woordenboeken en 2 theo logische boeken mede, welke op de rekehing zouden worden geschreven, want „in verband met moeilijkheden met deviezen" kon zij niet direct beta len. Toen de rekening aan het opgege ven adres te Amsterdam werd aangebo den, bieek zij daar niet meer te wonen. De boekhandelaar deed aangifte bij de politie, met het gevolg, dat de „studente", de 21-jarige L. v. d. K„ wonende in de Daguerrastraat te Den Haag, werd gear resteerd. Bij haar arrestatie bleek, dat zij in Amsterdam pi. m. 2.000 had verduis terd ten nadele van het Wilhelminafonds, door zich als coUectrice uit te geven. Voorts kwam vast te staan, dat zfj ver schillende Haagse boekhandelaren door het doen van hetzelfde verhaal had be wogen aan haar boeken zonder betaling af te geven. De aldus verkregen boeken werden voor een derde of de helft der waarde als tweedehands boeken verkocht aan een boekhandelaar in de binnenstad, die ze daarna als nieuw in de handel bracht. Tegen deze boekhandelaar is proces-verbaal opgemaakt. METZtMEÏÏ (hoek Nw. Binnenwoq.) •IS In het gebied ten oosten van Cleef wor den thans door de Du;tse olie-onderne ming Elwerath boringen uitgevoerd met de bedoeling de geologische structuur van dit gebied te onderzoeken. Men hoopt in het gebied olie aan te treffen. Dit onderzoek is volgens mededeling van het economische ministerie van Nordrhein Westphalen nog in een beginstadium, zo dat nog niet bekend is oi inderdaad olie voorraden aanwezig zijn, die een lonende exploitatie mogelijk maken. Het hoog ipilitair gerechtshof te Bata via heeft uitspraak gedaan in de zaak te gen de voormalige hoofdcommissaris van politie te Medan, P. Maseland. Het hof veroordeelde hem ter dood, daarbij over wegend, dat verd. in 1943 de Japanse vijand drie maal heeft geholpen. Mase land zou een verzoek tot gratie indie nen. M. is reeds eerder door de temporaire krijgsraad te Medan tot levenslang ver oordeeld. Aar» dit vonnis weigerde het hoofd tijdelijk bestuur echter het fiat tot executie te verlenen, waarna de H.V.K. de zaak naar een hooj militair gerechts hof verwees. (Van onze speciale verslaggever) Als er in deze Zuid-Nederlandse elf tallen, die Woensdagnamiddag in het weidse en wijde gemeentelijke Sportpark van Tilburg, veel te wijd om gezellig te zjjn, één voetballer op de voorgrond trad dan was dat de linksvoetige rechter vleugelman, het dribbeltje van P.S.V., Harrie van Elderen, die nog niet eeirs waardig was gekeurd om het rode shirt te dragen. Want de sterksten gingen in het rood gekleed en de mogelijken, als bewUs voor hun pril verschijnen, in het blauw. Het is zeker, dat de kleine B.V.V.'er van Overbeek, die al eens het oranje tricot droeg en die in het A-team was overvleugeld wordt, doch overigens zien we geen veranderingen, tenzij van Ke- menade, die goed en taai-volhardend in zijn taak. het Wassenberg moeilijk zou maken. De keus zal echter niet gemak kelijk zijn. In de A-voorhoede heeft Weenink als secuur-plaatsende verbin dingsspeler goed voldaan. Het was alleen jammer, dat v. Roessel zijn taak als schakelspeler schromelijk verwaarloos de. De juiste cadans kon daardoor nooit gevonden worden. De roden speelden practisch met twee mid-voors: v. Melis en v. Roessel. En al heeft v. Melis de beide doelpunten gemaakt, na 40 minu ten in de eerste helft en na 28 minuten in de tweede, waardoor rood tenslotte met 21 won de tegen-score stond op het crediet 'van v. Elderen, die na de thee met de binnenkant van zijn schoen 'n hoge diagonale bal netjes in het doel plaatste (11) hij zal zijn plaats moeilijk kunnen verdedigen. De slimme midvoor v. Melis en de lange, robuste maar vlot-schietende Van Roessel pas- opgesteld, nu ook in het Zuidelijk elftal sen niet ngast elkaal% Franssen 0p de dat binnenkort te Geleen tegen Luxem burg speelt, zijn plaats aan hem ver speeld heeft. Harrie van Elderen speelde beter dan hij in P.S.V. geweqd is te doen, maar als men een' paar jaar in Indië is ge weest en voordien tot de grootste be loften van de Zuidelijke velden heeft behoord, dan is het geen mirakel meer, wanneer men plots uitzonderlijk goed speelt. Overigens waren er in deze wedstrijd geen uitblinkers. De A-ploeg, die Saris, v. Bun, v. d. Sluys, Huybregts, Krijgh, Wassenberg in de verdediging onderdak verleende, marcheerde vrij goed. Jan v. Bun, die al een dagje ouder wordt, heeft alleen de kans, dat hij door Bakers Te Rijssel werden gisteren de halve fi nales gespeeld van het internationaal militair voetbaltornooi. De grote verras sing was het prachtige voetbal, dat door de tegenstanders van Nederland, de Turk se ploeg, ten beste werd gegeven» Het is de Nederlandse militairen dan ook niet gelukt de finale te bereiken. Turkije won met 21 nadat de rust was inge gaan met een 10 voorsprong der Tur ken- Technisch waren zij de Nederlanders verre de baas, zowel in lichaamstechniek als in balbehandeling en bovendien voer den zij het stopperspil-systeem tot in de perfectie uit. Het was een elftal zonder zwakke plekken en naast een go©d com binerende voorhoede beschikte de Turk se ploeg over een trapvaste verdediging, welke de Nederlandse aanvallers telkens een halt toeriep. Het enige Nederlandse doelpunt ontstond uit een strafschop, die 10 minuten voor het einde hard en zui ver door linksbinnen Kolkman van Go Ahead werd benut. De Turken scoorden midden ln de eerste helft hun eerste doelpunt en ongeveer een kwartier na de hervatting brachten zij de stand op 20. De Nederlanders speelden een goe de wedstrijd, maar de vaak goed opgezet te aanvallen strandden herhaaldelijk op de resoluut Ingrijpende achterhoede der Turken. In de andere halve eindstrijd behaalde Frankrijk na een harde onaangename wedstrijd een 32 overwinning op Bel gië. De ruststand was hier 11. Vrijdag 7 October spelen Nederland en België te Parijs om de derde en vierde plaats, terwijl Zaterdag, eveneens te Pa rijs, de finale wordt gespeeld tussen Frankrijk en Turkije. rode linkervleugel deed niets wat ver wachtingen kan opwekken, maar ear lier, die het vorig seizoen op de voor grond trad, kende men niet meer terug. Dillen is voor de midvoorplaats geen pretendent, al schoot hij beter dan de opgestelde midvoors: hij heeft geen voet- balintellect En Mertens is een goede back gebleken, die evenwel geen v. d. Sluys in de hoek zet. Enfin, Zondagavond zullen we weten, hoe de Technische Commissie erover denkt: de samenstelling van het Zuid- Nederlandse Elftal, die dan plaats vindt, bewijst het. De, Amsterdamse gemeenteraad heeft gistermiddag het voorstel van B. en W. aangenomen om met ingang van 1950 jaarlijks een bedrag van 2100 beschik baar te stellen voor het doen verrijden van de groteprijs van Amsterdam, een wielerwedstrijd, zoals die reeds ieder jaar in Kopenhagen en Parijs gehouden wordt. In de zomer van 1950 zullen dus in het Olympisch Stadion de beste professionals van de wereld bijeenkomen om te rijden om een eerste prijs van 1000, een tweede prijs van 750 en een derde prijs van 250. De winnaar zal bovendien een sjerp in de stedelijke kleuren worden aangeboden. Naar het Scandinavische sportblad „Idrottsbladet" meldt, heeft Dan Ferris, de secretaris van de Amerikaanse Athle- tiek Bond verklaard, dat het plan bestaat voor het komend indoor-seizoen wederom een aantal Europese athleten voor wed strijden in de Ver. Staten uit te nodigen. Toen hem naar namen gevraagd werd, noemde Ferris: Slijkhuis, Reiff, Heino, Lundberg, Vernier en de Zweedse 4 x 1500 meter estafette, bestaande uit Aberg, Berqvist, Bengtsson en Eriksson. De uitslagen van de vierde ronde van het internationaal schaaktornooi te Baarn luiden: Groep A: SpanjaardDe Lansc afgebr. BarendregtVisser 10; dr. EuweTor- dlón 1—0; Henneberke—Kramer 1—0. Groep B: Walingdijkstra—mevr. Heems kerk afgebr.; Apking—Oosterwijk Bruin afgebr.; De Groot—Paard 0—1: Mueller Donk afgebr. (Van onze redacteur) De verzorging van „ouden van dagen zoals de geijkte term voor bejaarde en®?"' sen is geworden, heeft men eigenlijk nooit als een probleem gezien. AU ZÜ maar een dak boven hun hoofd hadden en voldoende te eten. Meestal speelde hierbij de liefdadigheid een rol. Deze tijd met zijn vele noden, waar onder het woningvraagstuk wel primair is, heeft echter een bijzonder licht ge worpen op de vele factoren, die niet over 60. Baaii en Woeste Pot besloten de „Gruwelaar" voor een ander deel van het eiland voor anker te leggen. Ge lukkig was de wind van dat deel van de kust af, zodat niemand van de „Don Quichotte" de motor zou kunnen horen- Het was een gunstige plaats om het schip goed te ver bergen voor nieuwsgierige ogen. De kust was woest en onherbergzaam op dit punt. De mannen van de „Gruwe laar" moesten met touwen verbonden en met houwelen be wapend, tegen de rotsen opklauteren. Terwijl Basli en zijn Zwervers elkaar langs de rotsen sjorden, marcheerden Tlram en zijn volgelingen met spaden op hun rug in de richting van een oude ruïne, waar zich de schat moest bevinden. „Het lijkt de arbeidsdienst wel", riep Basli, die de optocht van de hoge rots uit duidelijk kon zien. het hoofd gezien mogen worden, als er aan gedacht moet worden, hoe de levens avond voor degenen, die hun maatschap pelijke prestatie volbracht hebben, .z aangenaam mogelijk gemaakt k»n wor" den. Uiteraard zijn bejaarde (n'fn,s€I}' d'e a'" leen overgebleven zijn, nadat de kinderen het ouderlijke nest uitgevlogen zijn, het eerst slachtoffer van inwoning. in het ergste geval moeten zij hun huis voor een meer bekrompen woning ontruimen of intrekken bij een van de kinderen. Psychologisch is het van enorme be tekenis voor bejaarden, dat zij zoveel mogelijk hun zelfstandigheid en zelf werkzaamheid behouden. Xn de hongerwinter, toen bij grote ma teriële nood de aandacht van 'elen zich juist op geestelijke zaken richtte, heb ben enige mensen met veel sociaal ge voel, onder wie een priester, zich op deze kwestie eens bezonnen. Het gevolg is ge weest de oprichting op 14 Maart 1947 van de Landelijke Stichting voor behuizing van bejaarden, die later door het Epis copaat is aangewezen als de centrale voor «ie gehele katholieke bejaardenzorg in on3 land. Het is niet bijpraten gebleven. Er ls in korte tijd hard, zeer hard gewerkt en er zijn niet alleen plannen op papier gemaakt. Dank zij ook de medewerking van de overheid, die zeer sympathiek tegenover de denkbeelden van de Stich ting staat en het bouwen van dergenjxe huizen financieel steunt op voet van ae Woningwet, kon reeds gisteren in Kaaue de eerste steen gelegd worden van e bejaardenhuizing, die, als eerste ra land volgens de opvattingen van de Stichting wordt gebouwd. Door architect B. E. van der Linden door 46). HOOFDSTUK XVI. Toen Lena met haar vriend voor de tweede maal het vertrek van graaf Sa limbeni betrad, had deze zijn koffers reedsi gesloten. Hij had juist zijn veel te kleine hoed opgezet, en «eek zijn be zoekers met verschrikte ogen aan. Waa' mede kon hij hen nog van dienst zijn? Wij komen om revanche, zei Lena lachend, en Salimbeni geleek sprekend op zijn eigen karikatuur. Revanche? stotterde Salimbeni. en staarde het meisje met grote ogen aan. U hebt het namelijk aan mij te dan ken, dat u er zonder kleerscheuren af gekomen bent, verklaarde Apt. Ik heb den markies overtuigd, dat u onschuldig bent. Salimbeni grijnsde. Daar ben ik u dankbaar voor Hè, hè hèlachte hl) staccato. Ik dacht dat die Gomez Die heeft gezegd, dat hij u niet kende, maar de Marchese wilde u toch vasthouden. Ik heb net zolang gepraat, tot hij daarvan afzag. Apt zag de graaf vast ln de onrustige ogen. en vervolgd": Nu willen wijHet detective-bu reau Apt en Plischmuth is echter hele maal niet van uw onschuld overtuigd, integendeel!, nam Lena het woord over. Hoe komt u erbij!, jammerde de graaf en streek wanhopig door zijn dunne haar. Wij weten, wat u weet, zei Apt beslist. U hebt de viool, in opdracht van Cavalcanti, verkocht. De graaf hief afwerend een hand op, maar Apt ver volgde boos: Ontken dat niet, wij weten het zeker. Wij willen u echter niet aan geven, wij willen slechts de viool' terug hebben, anders niets. Wij werken in opdracht van de eigenaar, het is ons Uit sluitend om de viool te doen. U kunt er aan verdienen, graaf, wij willen de viool terugkopen. De graaf zag er opgelucht uit. toen hij antwoordde: Verdienen? Hoe be doelt u dat? Ik weet niets van die viool af. Doet u niet zo dom, zei Lena ver ontwaardigd, Wij zullen u 10000 lire beta len, wanneer u ons de naam van de te genwoordige eigenaar noemt, en wan neer wij daardoor in het bezit van de viool komen. Salimbeni zweeg. Hij nam het kleine hoedje van zijn hoofd, zette het weer op, streek weer door zijn haar, keek van Lena naar Apt, en zei: Tienduj zend lire, zei u? Toen verzocht hij zijn gasten met een handgebaar plaats te nemen op een kist en vervolgde zacht: Vijfduizend contant, de rest later »- En hoe weten wij dan, dat u ons niet een valse naam opgeef:, eti spoor loos verdwijnt met die 5Ó00 lire? Salimbeni stond op, opende de deur. keek angstig naar buiten, en fluiaterde toen: Omdat het «en beroemde naam is, een naam, die iedereen kent. Vijf duizend, zei u.,.. en u vertelt het niet aan de politie? Mijn erewoord!, z®' ApL waarop Lena lachte, en in het Duits zei: Daar heeft hij niet veel aan, wel? Apt schreef een cheque voor 5000 lire uit, die de graaf haastig in zijn porte feuille borg. Toen zei hij: Ugo Lo- renzetti, de beroemde verzamelaar* Was zijn nicht niet aan boord?, vroeg Apt opgewonden aan Lena. Deze was van de kist opgesprongen en stond doodsbleek tegen het raam geleund. Wat heb je, Lena? Apt rende op haar toe. roepend: Breng een (das water, graaf! Terwijl Salimbeni de kamer uit ging. herstelde Lena zich van haar schrik en stamelde: Grangg i6 verliefd op de nicht van Lorenzetti. Vreselijk! Hij weet niet, dat de oom in het bezit van zijn viool is. Wat moeten we in Gods naam doen? Apt sloeg zijn arm om haar schouders. Je ziet er zo ontzettend bleek uit. Lena. Zeg me eens eerlijk, h°« )e van die man? Lena hief het hoofd op. Ze glimlachte, de kleur kwam weer op haar wangen terug Het overviel me. zei ze zacht. Maar ik geloof, dat ik nu van een ander ben gaan nouden. Hansje. Ze legde beide armen om zijn hals. en kuste hem. juist, toen Salimbeni met het glas watei binnenkwam. Je maakt me de gelukkigste man op de wereld, fluisterde Apt haar in het oor. Ben je nu even gelukkig, als wan neer je de verzekering van Ansaldo- fabrieken had afgesloten?, piatfide ze hem. Veel gelukkiger, zei hij, haar kus send. Honderdmaal gelukkiger! Ze namen afscheid van Salimbeni, die niets van de gehele scène begrepen had, en haastten zich naar het postkantoor, om een telegram aan Grangg naar zijn laatst bekende adres in Vicenza, te zen den.' HOOFDSTUK XVII Het was zeven uur, toen Grangg het wegje naar zijn hotel afliep, aan de var kensstal voorbij» waar de ex-juwelier bezig was. Hij gln« °P de muur va»i het door wijnstokken omgeven terras zitten, en keek over het water, Toen drong het tot hem door. dat het geruis wat hij ge hoord had. niet in zijn oren zat, maar veroorzaakt werd door het water van het meer, dat schuimend tegen de oever» sloeg Zubiaure was dus op het eiland, mis schien al wel enige dagen. Waarschijnlijk ontmoette hij Faustina regelmatig Er viel niet aan te twijfelen deze knappe man liet er geen gras over groeien, hij was een echte ladykiller hij had de weg tot het meisje wel weten te vinden. Ook de weg naar haar hart? Niemand wist dat behalve zJj zelve, maar de gedachte alleen deed Granggs hart ineenschrompelen als een door de herfstwind bevroren blad. Wat voor 'kans had hij bij die charmeur met zijn tijgergebit. Hij was slechts een kunstenaar gebonden aan zijn kunst, hoe kun je je meten met die vreemdeling op een gebied waarop hij meester is, en jij een leek? Maar op het zelfde ogenblik vond hij die gedachte laf en verfoeilijk, Jij houdt van het meisje, jij kent e r ge heim, waarvan Zubiaure zelfs geen ver moeden heeft. En al is zij misschien ge voelig voor zijn attenties, ze heeft jou die brief geschreven, niet aan hem, bij J°" voelt ze zich veilig, niet bij hem. me toch niets wijsmaken, het 8aat hard tegen hard. Natuurlijk wee Spanjaard, dat je op het eiland_b JuisJ in de atbergo, heeft hij rT.. h f» gedaan of hij je niet herkende ha heeft de brief aan de Engelse met op gehouden. Ik moet hem sch P gaten houden, ik moet een beslissing forceren. Zubiaure heeft de oom ^esproken, anders zou hu vel op de viüa logeren en niet in de aibergo. Zou Faustina al een besluit genomen hebben? Het koude zweet brak hem uit bij die gedachte. Neen. da» kon niet, dat mocht niet Hli moest direct naar haar toe. Toen hij haastig het terras afliep, zag hij een boerenjongen, die op zijn nade ring verlegen opzij van het pad vijgen ging plukken. Aha. Dat was waarschijn lijk een van Zubiaurcs privé-detectives! Grangg moest lachen, en omkijkend zag hij werkelijk de jongen, op een vijg kau wend, hem volgen. Hoe moest hij hem kwijt raken? De jongen kende het eiland beter dan hij. Maar hij kon nu geen las tige getuigen gebruiken. (Wordt vervolgd.) werd geheel overeenkomstig deze ideëen complex kleine woningen in pavil- ioen-svsteem ontworpen waarm bejaar den geheel zelfstandig htm huishouden tje kunnen doen, met een verzorgings huis waaruit de bewoners kunnen pro fiteren van sociale bijstand, terwijl zij later daar hun intrek kunnen nemen, als het moment is aangebroken, dat zij ge heel hulpbehoevend zijn. Maar zij heb ben daar nog een eigen kookgelegenheid, zodat het gestichtsidee geheel ontbreekt. Op deze wijze geschiedt voor deze men sen de overgang van een geheel eigen vertrouwde omgeving in een andere le venssfeer, het pijnlijke ogenblik voor de meeste bejaarden en dat op een geheel verschillend tijdstip komt, zeer geleide lijk. Deze omstandigheden staan geheel lós van de materiële positie, zodat het' complex van de Stichting ook voor alle maatschappelijke klassen open staat. Het in Raalte in aanbouw zijnde com plex zal inclusief het verzorgingshuis 151) bedden omvatten, waarvan 84 bedden ra de zelfstandige woningen, die verdeeld zijn in woningen met 2 en 3 bedden. In de laatste categorie is dus ook plaats voor een inwonende docihter of voor een. logé. Bovendien komt er nog een cen- trale loge'ergelegemheid. Een aardige ge-* dachte ia de in het verzorgingshuis op genomen recreatie-zaal ook te doen die nen als sociëteit voor de ouden van dagen 'verzorging in dit huis en voor zo ver nodiain de afzonderlijke woningen wordt toevertrouwd aan beproefde leken krachten. Een plechtigheid in Raalte De plechtigheid van de eerste-steen leg ging in Raalte werd verricht door pas toor F. II. J. Stokman, voorzitter van het Stichtingsbestuur. Deze wees er in een rede, die hij daarna hield o.a. op, dat wat hier tot stand wordt gebracht mits veelvuldig toegepast ln hoge mate zal kunnen bijdragen tot gezonde woon- en woningpolitiek in verband met de toenemende vergrijzing an ons Ne- deTiangdeSvolgekvan de mist moesten vele autoriteiten, die ^gezegd hadden de nléchtigheid te zullen bijwonen, onder wie de directeur-generaal van de Volks huisvesting, dr. ir. Z. Y. van der Meer. verstek laten gaan. jvjen hoopt de gebouwen in Raalte in December onder de kap te hebben en in. Februari van het volgend jaar voltooid. Plannen om een dergelijk complex in Haarlem, Helmond, Weert, Breda en Arn hem te bouwen, verkeren in een verge vorderd stadium. Uit gesprekken op een schilderijenten toonstelling: No. 14:' Torso van een Paard door Touroso....' Het lijkt helemaal niet op een stuk van een paard „Misschien is het de visie van de schilder op een ideaal paard, een soort sublimering van het Begrip Paard. De essentie van Het Paard". „Wat is dat stukje gele dooier op die spoorlijn?" „Ik veronderstel, dat het dient om het evenwicht van de compo sitie te bewaren". „Hemel! Dat is origineel. Zie je dat oog onder die neus? En dat oor midden op het voorhoofd!" „Hoe door en door typisch Frans!"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2