Nieuws uit STAD en OMTREK Als U eens in Baltimore. LAATSTE BERICHTEN Wijziging van liet wetsontwerp materiële oorlogsschade De stand van de Arbeidsmarkt Treinbotsing bij Oudewater De penibele kwestie van de schuldenregeling Gebruik tegenwaarde - fondsen Marshall-plan Dan liep U toch ook als een kip zonder kop Er komt een premieregeling voor woningen De Douane had mager succes Betere betrekkingen met Joegoslavië De lonen der Belgische grensarbeiders „Opzienbarend" plan van Sovjet-zijde Aangerichte schade zeer groot koplamp Besprekingen te Parijs verdaagt! Het Nederlandse en het Indonesische standpunt - PAGINA 3 DONDERDAG 6 OCTOBER 1949 FEESTWEEK VAN 26 AUG. tan. 2 SEPTEMBER Wam^uf.JSfe °°k andere methoden. TIJDELIJKE AFSLUITING HO.OFDBRUG Ter hoogte van de Hoogovens te IJmuiden zijn de werkzaamheden voor de verbrèding van hetNoordzee-kanaal in volle gang. Arbeiders zijn, ter versterking van de talud, bezig met het aanbrengen van een tenen vlechtwerk. SCHIEDAMSE KUNSTKRING ZEILT GOED BURGERLIJKE STAND TWEEDE NEDERLAAG BONDS- KLAVER J AS-TEAM PROBEERDE SOLDAAT in-J. MEISJE DOOD TE SCHIETEN? P. B. O. IN DE TWEEDE KAMER dam. Bijdrage ineens Overleg heeft tot oplossing geleid Inzake ontwapening OP ZOEK NAAR DE BESTE INDONESISCHE PROVINCIëN EN GEMEENTEN WADDENCONFERENTIE OP TEXEL NIEUWE BONNEN VOOR. WERKKLEDING PLAATSELIJK HUTJE DENEMARKEN BESTEEDT MEER AAN DEFENSIE DEVALUATIE SCHEPT NIEUWE PROBLEMEN Geniet U wel een, van da-dromen? Kunt U over een ansichtkaart van de Rivier a staren met een blik van verlangen onder uw w'iin )crs? Zondt U de afzender willen zijn van dat pakje van die kennis nit Baltimore of uit Philadelphia, uit Vancouver of Seattle. Heerlijk moet dat zijn om in de Verenigde Staten te wonen en rond te dartelen in een leef-, kook-, was-, kijk-, hoor- en kleedautoinatiek. Om maar niet te spreken van die schat van een Buick of dat snoepje van een Chevrolet 1949, die U natuurlijk op afbetaling. waarom niet.'' kunt kopen zonder dat „zij-van-hierover U grootheids-waanzin aanroddelt. De dezer dagen gehouden vergadering van de Bestuursraad der Schiedamse Ge meenschap heeft besloten, dat de officiële feestweek in verband met de viering van het 675-jarig bestaan van Schiedam zal lopen vanaf Zaterdag 26 Augustus tpt en met Zaterdag 2 September 1950. Tevens werd vastgesteld dat op de tus senliggende Zondag (27 Aug.) geen feeste lijkheden onder auspiciën van de Schied. Gemeenschap zullen plaats hebben. Thans wordt een Werk-comité samengesteld, in wiens handen de centrale organisatie der feesten gelegd wordt en dat binnenkort door de ere-voorzitter der Gemeenschap, burgemeester mr. Peek, geïnstalleerd zal worden. Nee, natuurlijk denkt U daarbij niet op de eerste plaats aan de ogenblikken, dat U als voetganger schipper-mag-ik-over- varen met de Dood speelt. U denkt er bier in Schiedam al nauwelijks aan, als U „Oh, wat een enig blousje" de straat overrent naarja, dat dacht U maar naar die etalage, want als U twee seconden later de nieuwe alarm-instal latie van de Gem. Geneeskundige Dienst niet getetst hebt, is het toch zeker, dat de kousen-ophaal-service weer iets aan U verdient, om maar niet te spreken van de schrik, die U een eerlijk automobilist hebt bezorgd. Wat dit betreft, zoudit U zich daar in Amerika best thuis voelen, want ze mogen het oversteken als een kip zonder kop daar dan „Dutch-crossing" over steken op zijn Hollands noemen, zeif weten ze ook waar de begroting voor de verkeerspolitie en de 'geneeskundige dienst goed voor is. Omdat we ons aan anderlandsmans ge broken ribben zacht spiegelen, vertellen wij U vanavond een paar verhaaltjes uit bet Amerikaanse prentenboek voor grote mensen, de Satevepost. Krachteloosheid van cijfers Cijfers zeggen niet zo heel erg veel meer. Als wij zeggen, dat vap de vier on gelukken, waar een voetganger als slacht offer bij betrokken is, er drie door hem zelf veroorzaakt werden, dan leest U daaruit nauwelijks, dat U dus bijna in alle gevallen zelf de schuld bent, wan neer U, als voetganger, iets overkomt. Want ook U gedraagt zich als een sol daat in kruisvuur, die ongedekt de sam ba loopt te dansen en dan nog verstomd staat, dat hij in het hospitaal terecht komt. Ja U. meneer, die achter een ry wach tende auto's vandaan schiet om lijn 4 te halen en door een passerende auto ge grepen wordt. Ja Mevrouw, ook U, die midden op straat uw vriendin meent te moeten uitduiden, waar die „sjieke" Jer sey-stof voor de ramen lag. Maar, we zouden het over Amerika hebben, omdat het anders zo schrijnend is.... Of het niet schrijnend is, als met een knie, die meer op uw verhemelte lijkt, de naastbijzijnde apotheek wordt ingedragen, nadat U zich ervan over tuigd had, dat dat knappe ding wat langs reed, beslist niet by U op school Was geweest! Maar goed, Amerika dus 900 Voetgangers gedood en 32.500 ge wond in 1948, omdat zij een geparkeerde auto tot voor-portaal van het hiernamaals of het ziekenhuis todden gekozen. 1000 Voetgangers de brede of de smalle ■weg naar hemel, hel of vagevuur beëin digd, omdat zij de laatste stappen van hun levenspad met de rug naar het ver- 900 Voetgangers hebben zich hun holle V/eg door dit tranendal bekort door Ech.uin een straat over te steken, of niet op de stoplichten te letten. En wat doen ze daar nu aan in Ame- tika? Bekeuren! De gemakkelijkste manier zult U zeg gen. Precies; getrouiw aan het oud-Holland se spreekwoord: „Wie niet horen wil, moet het maar in zijn portemonnaie voe- de voetganger de zijn mooie dln- een' kans geven de v®et8anSe'p een Kans geven om te komen, waar hij wil zijn. Vrachtauto's iljn bijzonder onmisbare instrumenten, maar ais zij 0p een plaats lossen, waar geen stoep is, maken zij het ■voor de voetganger niet gemakkelijk heer in het verkeer te blijven. Er kan door de verkeers-technlsche autoriteiten veel meer gedaan worden in het belang van de voetganger, maar er moet ook veel meer gedaan worden om hem tegen zichzelf te besch, rmen; d.l. door hem behalve de koek ook des kan tonrechters gard te laten smaken. De voetgangers moeten zich bescher men door de inhoud van hun meer of minder knap hoofd knap in beide tekenissen te gebruiken volgens de aanwijzing door de natuur gegeven. Hei- sens oog en oor kunnen geen moment op non-actief gaan, want onmiddellijk lopen zij kans eeuwig vacantie te krijgen. Zij zijn ook onmisbaar om aan de ver- keers-autoriteiten kenbaar te maken, Waar te weinig aan h^t belang van de voetgangers is gedacht, 'of waar hiermee in de practijk te weinig rekening wordt gehouden. Het is natuurlijk wel de taak van een krant om U op de hoogte te houden van de manier, waarop mej. X gisteren, ko mende van de.en gaande in de rich ting van dedoor onoplettendheid enz, enz. in het Gem. Ziekenhuis terecht kwam, maar zij heeft voorlopig toch ge noeg lieden, die zich van dit stuk geen snars aantrekken, dat zij U, lieve lezer of lezeres tot juffrouw X zou willen uit verkiezen. Zij gunt U een veilige, ver standige tocht door Schiedam's verkeer en een rustige, onbezorgde en door geen verkeersverminking bedorven oude dag. En de moraal van dit verhaal; U bespaart U veed chagrijn Door verkeer-bewust te zijn! In verband met herstelwerkzaamheden zal de Hoofdbrug (HoofdtraatLange Nieuwstraat) in de nachten van 6 op 7 en van 7 op 8 October a.s. van 10 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens voor alle rijverkeer zijn afgesloten. Voetgangersverkeer blijft mogelijk. •V In de Amstelbron heeft gisteravond de Schiedamse Kunskring zijn jaarvergade ring gehouden onder voorzitterschap -van de heer K. J. Heijboer. Deze zei in zijn openingswoord, gezien de geringe belang stelling op de toneelavonden nimmer meer een beroep op de leden te zullen doen. de jaarvergadering bij te wonen. In de geringe opkomst zag spr. echter een bewijs van vertrouwen in het beleid van het bestuur. Wat het ledental betreft, kunnen wij, zei spr., tevreden zijn. want wij zitten weer „vol." Nog een enkele plaats is onbezet; er kunnen dus nog enkele nieuwe leden worden ingeschreven Het seizoen 1948-1949 is goed geweest. De Kunstkring bestaat bijna vijftien jaar en er zijn plannen om dit derde i"®trun vieren. Binnenkort zullen daarover nader mededelingen worden gedaan wantje: bestuur moet zte. fJ(, Schiedamse beraden. P ^et Gemeentebestuur veeTwaardering hebben voor het werk van de Kunstkring cn hij herinnerde eraan dat van de oprichting af, de heren Joh. Naüman, mr. P. van Bochove en spr. deel uitmaken van het bestuur. Het bestuur werkt met veel plezier voor de Kunstkring, qmdat het werk prettig is, met succes wordt bekroond en bovendien omdat het bestuur kan vertrouwen op een voortref felijke administrateur. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Kleijn bleek, dat het ledental was teruggelopen van 934 tot 810 op 1 Mei 1949, maar dat door de wachtlijst het ledental thans weer over de 900 is. De heer Joh. Nauman, penningmeester, bracht het financieel verslag uit, waaruit bleek, dat het boekjaar sloot met een be drag aan inkomsten en uitgaven van ruim 12 000 en dat het bezit van de vereniging thans 3.368 bedraagt. Voor het jaar 1949 1950 is een sluitende begroting s'amenge- steld De' aftredende bestuursleden, de lieren K J. Heijboer en mr. P. van Bochove, zijn herkozen, een kascommissie werd benoemd, de contributie werd onveranderd vastgesteld op ƒ13 per jaar, waarvoor de leden zeven voorstellingen krijgen, die dus per voorstelling 1.85 kosten inclusiel bespreekgeld en programma. Na een rondvraag werd de vergadering ge,sloten. GEBOREN: Martha W., d. van K. F. Peder- sen en Th. A. v. Llth Elsje H. d. van C. P. v .ri. Nat en H. Reijerkerk John F. z. van w. A. Hanson en A. v. Oudenaarden. OVERLEDEN: B. v. Geneegen 78 ,i„ wede van c. v. d. Nouwland. De Klaverjasvereniglng D. O. M. uit Vlaardingen bracht gisteren het Bonds- tiental de tweede nederlaag toe. De uit slag was: D. O. M. 14009Bondstiental 12877. Het bondsinsigne voor de hoogste tafel ging naar S. W. v. Son en J. de Vries, beiden van Klaver Vier. De 22-jarige soldaat yan de L.S.K., A. M. B. uit Dordrecht, stond gistermiddag terecht voor de krijgsraad te Botterdam. Op 22 Mei van dit jaar zou B. te Dord recht getracht hebben de 18-jarige H. de V. van het leven te beroven door een pistoolschot. B., die sedert het einde van de oorlog sympathie voor het meisje ge voelde, was teleurgesteld door haar af wijzende hciding B vertelde, dat hij het pistool eens wil de proberen en „zo maar in de straat had geschoten". Het schot werd gelost op een afstand van 36 meter. Het meisje werd echter niet getroffen. B. zei, dat indien hij haar tod willen doden, er wel gele genheid was geweest het schot van dich terbij te lossen. Hü zou het pistool ook op zichzelf hebben gericht, doch doordat de veiligheidspal er op stond, ging het pistool nie» af. Uit het psychiatrisch rapport bleek, dat B een minderwaardigheidscomplex had en als een der oorzaken wees dit rapport onder meer op het feit, dat zijn vader zich vroeger had verzet, toen hij had wil len leren fietsen. In zijn jeugd werd hij daarmee erg geplaagd. Verder had B. hoogtevrees en hij was bang in het don ker. Omdat hij ook gedurende zijn dienst tijd uit woede met een schoenmakersmes had gegooid, beval het rapport opneming in de militaire verpleeginrichting te Aus- terlitz aan. De auditeur-militair, mr. A. W. baron van Imhoff, gaf als zijn mening te ken nen, dat de poging tot doodslag was be wezen, Hij zei, dat men hier te doen had met een geestelijk niet volkomen gezonde jongeman, maar vond opneming in de in richting niet noodzakelijk Hij eiste tegen B. een gevangenisstraf van vier jaren, met aftrek van de preventieve hechtenis en ontslag uit de militaire dienst. Verdacht-e's raadsman, mr. S. Ivens, voerde aan, dat hij in deze jongen meer een patient dan een delinquent zag. Hij' betreurde het, dat wat het opnemen i.n de inrichting betreft, de auditeur-militair van het psychiatrisch rapport afwijkt. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat B. als gevolg van zijn minderwaardigheidscom plex door dit schot de aandacht van het meisje op zich had willen vestigen. De Uitspraak werd bepaald op 12 October Niet Donderdag, maar Woensdag reeds zal de P.B.O. opnieuw in de Tweede Ka mer komen, als het ontwerp althans Vrij dag s.8- n'e'; w°rdt afgehandeld. Zulks op verzoek van de minister van Econ. Za ken, die op 14 en liefst ook op 13 October In Brussel moet zijn voor een ministers conferentie van de Benelux. Wat was de opdracht, waarmee een detachement douaniers gisteren naar de Gustoweg trok? De man op de tram wist er alles van: „Smokkelwaar". Maar als J1®' waar was, dat de douane een par tijtje ongeregeld wilde onderscheppen, de grijze vazallen van Koning Fiscus weinig succes. De hele dag stuur- Zï} Wat van Schiedam uit per P. K. de Gustoweg naderde, van het rechte pad. Met tientallen snuffelden zij onder dekkleden en m laadruimten. De auto van de handelsreiziger ontkwam al evenmin als de „Grossierderij in kruideniers- "waren" Was dit een operatie om achter een ge tipte affaire te komen? Had het net van onderzoekingen zich gesloten rond de om geving van Schiedam en werd verwacht, dat men hier zijn slag kon slaa" De douaniers -/aren met spraakzaam, waren zij vriendelijk. Routine, zei ae 'eider. De controle op het vrachtverkeer verscherpt en wat Schiedam gisteren "^'sdaad-sensatie-kriebels bezorgde was et meer dan een van de vele steek- Qeven, dte genomen worden. vGnp de zeef van de douane-contröle ble- Wllrt6611 Paar zondaars liggen. Geen groot Kchj' teaar kleine zondaars. Zoals de ij. dapise distillateursfirma, die zestien Jeitever meer vervoerde dan gedekt rden door het geleide-biljet. Die zes- ucn liter verdwenen bij de buit en proces- Verbaal werd uitgereikt. Erger was het met de lading van de bodedienst, die tot op het merg doorzocht werd. Negen pakken en een kist met fles sen jenever waren gestouwd onder dek king van een verlopen vervoers-bewijs. Die klusjes maakten voor de douaniers E°ed wat een hele dag zoeken op tond egens met een loze deur, in bagage- iUimten van luxe auto's aan poedels op perde wN3 de lading geheel was gecontroleerd, de beambten van de rijksdienst Pen lui om een flinke hand mee te hel- ïvb,J het weer beladen van de wagens. VanVat was dan wel zowat alles wat er r W=€ contröle gisteren te vertellen valt. de j s veel bekijks en.misschien heeft toch een draadje opgepakt, kluwp leiden tot de ontwarring van een de dat voor sensationele koppen in *ijn, v r" zal zorgen. Als dat waar zou Stellen ze het ons zeker niet! Aangeboden arbeidskrachten Afd. Bouwbedrijven: Mandenmakers uiitvoadf/;, timmerlieden. Afd. Metaal bedrijven: Chauffeurs, automonteur half was instrumentmaker, halfwas bankwer kers. Afd. Alg. Bedrijven: Boekhouders kantoorpersoneel, incasseerder, musici' magazijnbedienden, portiers, vertegen woordigers. ongeschoolde 'arbeiders, transportarbeiders, verkopers, molenaar', colporteur, kellner, buffetbediende, brood- en banketbakker, distillateurs- knechts. Afd. Jeugd: LI. instrumentma kers, jongste bedienden, 11. handtassen- maker, 11. laborant chemie, 11. timmer man,' 11. banketbakker 3e bediende, 11. automonteur, 11. elec. monteur Afd. Vrouwen: Verkoopsters, kantoorperso neel. naaisters maatwerk, steno-typiste moderne talen voor halve dagen, kapster. Gevraagde arbeidskrachten Afd. Bouwbedrijven: Schilders, stuca- •doors, metselaar, prima fineerder. Afd. Metaalbedrijven: Bankwerkers, prefisie- bankWerkers, elec. lassers (N.V.L.), ge- reedsschapmakers, oonstr. monteijrs, ko perslagers, fitters, vormers, metaaldraai- ®f®',schavers, fraisers geschoold, plaat- acheePsbikkers, üjpenmonteurs, lo°dgieters, instrumentma- Ate R!a,Was constr- bankwerkers. Afd. kers fabriekt Letterzetter, boekdruk- rb,eiders, dröpswerker, vee- houder s km echt, kleermakers en schoen- £e® ]f'Pf -1aar e" ziekenver plegers leeftijd 19-24 jaar voor Kon Ma rine, inlichtingen Arbeidsbureau Schie- I de Limburgse mijnen kunnen flinke ongehuwde arbeiders geplaatst worden, leeftijd 18-30 jaar. Afd. Jeugd: Borstelmakers, eartonnage- werkers, koperslagers, kopergieters, vor mer?, slagersjongen,halfwas slager, leer ling voor glasindustrie, 11. lakspuiter, oonstr. werkers. 11. schilders, 11. lijsten makers, 11. gereedschapmakers, li. distil- lateursknechts leeftijd 14-16 jaar, aank. stoffeerder, 11. glas in loodramenzetter, bezorger-winkelbediende v°or kruide- hiersbedrijf, 11. beitsers, 11. Dieselmon- teurs. Afd. Vrouwen: Dagmeisjes, fa brieksmeisjes, strijksters, 11. naaisters con fectie, 11. verkoopster voor Groenten- en Fruitzaak, bekwame verkoopster voor fijne vleeswaren en chocolaterie. Afd. Emigratie: Landbouwers en land arbeiders. die zijn aangesloten bij eep organisatie, dienen zich uitsluitend voor emigratie te wenden tot hunne organisa tie voor 31 December 1949. Niet georga niseerden wenden zich uitsluitend tot het Arbeidsbureau, uiterlijk tot 31 Decem ber 1949. Emigratie naar Australië en Nieuw Zeeland Landbouwers en arbeiders in vrijwel alle beroepen (kantoorpersoneel wordt niet gevraagd) kunnen worden geplaatst. Voor emigratie naar Canada, Zuid-Afrika en Zuid-Amerika bestaat nog steeds ge legenheid. Emigratie naar Australië Hoewel voor alsnog geen bindende toe zegging kan worden gedaan, wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat voor personen, bij voorkeur onge- huwden, die naar Australië willen emi greren en «een ui-tgesptoken vakman zijn, de mogelijkheid bestaat om in aanmer- kiri'£ tc komen voor een Rijkssubsidie in de kosten daarvan. Spoedige aanmelding is zeer gewenst. Verschenen ls een verslag van het mondeling overleg, dat heeft plaats ge had tussen de commissie van voorberei ding uit de Tweede Kamer en de minis ter van Financiën over het wetsontwerp betreffende de materiële oorlogsschade. Als resultaat van dit overleg is tevens een nota van wijziging verschenen. De commissie heeft aangedrongen op een bijdrage a fonds perdu tot een be drag der prijsstijging voor woningen en courante bedrijfspanden, uit overweging, dat zulk een systeem voor de staat niet nadeliger zou zijn dan het systeem van de financieringsregelingen omdat de toen in overweging zijnde huurbelasting de kapitaalswinst, welke bij huurverhoging ontstaat, zou afromen. De regering gaf te kennen, dat op deze suggestie niet kan worhen ingegaan mede omdat een huurbelasting, welke n equiva lent kan zijn van de financieringsre gelingen niet zeker lijkt. Wel is de regering op de gedachte van de suggestie ingegaan om de financieringsreogiingen met haar hypotheken en credieten dooi' een bijdrage ineens te vervangen. Zij heeft n.l. te ken nen gegeven, dat zij jn studie heeft gege ven de vraag of naast de financieringsre geling een premieregeling in het leven zou kunnen worden geroepen, welke voor de betrokkenen zó aantrekkelijk is, dat men liever daarvan gebruik zal maken dan van de huidige financierinosrp«dingen, die be stendigd zullen blijven. Opnieuw maakte de commissie bezwaar tegen art. 71, waarin credieten en uitge stelde bijdragen in uitzicht worden gesteld voor herbouw van de overige (niet cou rante) bedrijfspanden en herinstallatie van bedrijfsuitrustingen. Voor de regering zijn deze bezwaren aanleiding geweest de desbetreffende financieringsregelingen naar het tweede pian te drukken en in de plaats daarvan een bijdrage ineens in uitzicht te stellen voor de herbouw en .de herinstallatie van alle bedryven met een bedrijfsvermogen beneden dé 500.000 guldai- Deze toeslag zal voor de herbouw van bedrijfspanden en schepen naar gelang de kapitaalsgrootte van het bedrijf va riëren van 100 pet. tot 40 pej, der bouw kosten Van Mei 1940 en voor de bedrlifs- uitrusting van 150 pet- tQt 50 pet. van de verleende bijdragen. Wat de huisraadschade betreft is van de commissie uit vooral bezwaar gpmaakt tegen de z.g. beschadigingsfactor, welke er toe leidt, dat bij gedeeltelijke bescha diging de toeslag relatief geringer zal zijn dan bij meer volledige schade. De commissie achtte zulk een reductie bil gedeeltelijke beschadiging niet gerecht vaardigd in die gevallen, waarin elk aan wezig stuk huisraad onmisbaar is. Met het oog hierop heeft de regering te kennen gegeven, dat zjj met betrek king tot het meubilair in de panden met geringere huurwaarde de beschadigings factor buiten toepassing zal laten In die gevallen zal dus in het algemeen ook bij partiële schade de toeslag 100 pet, bedragen. Buiten deze drie belangrijke wijzi gingen, welke de regering heeft aange bracht, zijn nog vele verfijningen in over weging gegeven door de commissie, over genomen, verfijningen, die voor de be langhebbenden evenzovele verbeteringen betekenen. De commissie van voorbereiding acht thans de openbare behandeling voldoen de voorbereid. De Nederlandse delegatie ter V. N.- assamblee zal waarschijnlijk: bij de ver kiezing van nieuwe leden in de Veilig- heidsraad haar stem op Joego-Slavië uit brengen tenzij de toestand in dit land zich zou wijzigen, of de andere mogend heden, die eveneens de Joegoslavische candidatuur, naar het zich thans laat aanzien, zouden steunen, van besluit veranderen. Aldus verneemt A.N.P.- Aneta uit Nederlandse delegatie-kringeï te Lake Success. Men acht het waarschijnlijk, dat de Jiiegoslavische candidatuur een meerder heid van stemmen zal' behalen, zo de be staande omstandigheden zich langs de zelfde lijn blijv enontwikkelen. De stemming over nieuwe leden van de Veiligheidsraad zal niet eerder dan bin- Dr. Figl, de Oostenrijkse bondskanse- nen 10 a 12 dagen worden gehouden, zo wordt verwacht. lier, heeft verklaard, dat, nu de kwestie- Karinthië van de baan is. alle voor waarden aanwezig zijn o mtot een goede verstandhouding met Joegoslavië te ko men. Figl zeide, dat de i« onomische betrek kingen steeds beter worden. Joegoslavië was op de Weense jaaTbeurs vertegen woordigd en Oostenrijk nam deel aan de jeerbeurs te Zagreb. Het overleg .onder auspiciën van de Stichting van de Arbeid, tussen de Ne derlandse werkgevers en de Belgische werknemers, inzake de gerezen moeilijk heden voor de Belgische grensarbeiders ais «evolg van de devaluatie, heeft geleid tot. "een oplossing, welke de goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars, daartoe gemachtigd door de Ned. rege ring, heeft verkregen. De regeling heeft tot doel tegemoet te komen aan de nadelen, welke de Belg*- sche grensarbeiders ondervinden tenge volge van het verschil in devaluatie-per centage. Zo luidde het communiué, dat wij over deze kwestie ontvingen. Naar wij vernemen, zou de oplossing aldus gevonden zijn: Tot 1 Januari 1950 zou 12 pet. van het loon van de Bel gische arbeiders in Nederland moeten wordeD beste id. De rest wordt in Bel gische francs uitbetaald, hetgeen dus overeenkomt met de koopkracht vóór de devaluatie. De financiering zou worden geregeld in overleg met overheid en werkgevers. In feite heeft dus de Bel gische vakbeweging ten loonsverlaging van 7ti pet. toegestaan. De sovjet-unie bereidt nieuwe voor stellen tot ontwapening voor en zal deze Dinsdag in de veiligheidsraad in dienen, aldus heeft de sovjet-russische onderminister van buitenlandse zaken, Malik, te Lake Success verklaard. Hij vroeg uitstel van het debat over een Franse ontwapeningsresolutie, die met Ruslands stem tegen door de com missie voor conventionele bewapening was goedgekeurd. De „New York Times" meldde heden, dat andere gedelegeerden Malik's aan kondiging uitleggen als 'n poging om be langstelling voor de nieuwe Russische ontwapeningsvoorstellen te wekken. Een westelijke gedelegeerde verklaarde te verwachten, dat de sovjet-regering met ,iets opzienbarends" voor de dag zou ko men- Op het spoorwegemplacement te Oude water heeft vannacht om kwart over twee een treinbotsing plaats gehad, die het verkeer geheel in de war heeft ge stuurd. Een goederentrein uit de richting Gou da was aldaar aan het rangeren, toen plotseling een door ee.electrische loco motief getrokken postgoederentrein, die uit Utrecht kwam binnenrijden, bovenop dt Goudse trein reed. De aangerichte schade was zeer groot. De beide locomotieven zaten in elkaar, terwijl vijf wagons ontspoorden. Het traject Gouda-Utrecht werd geheel ver sperd. zo zelfs, dat ook vanmorgen nog geen rechtstree'- verk'er raogeiijk was. Hetgeen een grote omweg tot gevolg had. Want als men bijv. van Rotterdam naar Utrecht wilde, een afstand normagl van Wat is de beste koplamp? Deze heel de auto- en motorrijdende samenleving in teresserende „brandende" kwestie staat sinds Maandagavond te Zandvoort m het centrum der belangstelling van een groot aantal speciaal voor het oplossen van dit vraagstuk bijeengekomen Engelse, Fran se, Amerikaanse, Italiaanse, Belgische en Nederlandse verllchtings-experts. Zij zul len zich enige tijd des avonds en des nachts op de boulevards en de Zeeweg, het auto-circuit enz., onledig houden met het doen van proeven op het gebied .van zichtbaarheid, graden van verblinding, de beste plaatsing van auto- en motorkop lantaarns op diverse wagensoorten en on der uiteenlopende atmosferische omstan digheden, zoals bij mooi weer, mist of regen De deskundigen worden geassis teerd door de wetenschappelijke ver lichtingsstaf van Philips. Er moeten, dit maal spijkers met koppen geslagen wor den, verzekerde men ons, want de Com mission Internationale d'Eclairage wenst nu precies te weten, welk soort koplamp constructie uit verkeerstechnisch en ver lichtingsoogpunt het ideaalst moet wor den geacht en hoe het beste en met de minste kosten aan alle door automo bilisten zowel als door het publiek ge stelde eisen van veiligheid kan. worden tegemoet gekomen. Blijkens het in de Memorie van Toe lichting op het Ontwerp van Wet .lriza^ Credietverstrekking aan Indonesië taa» sub B 6 vermelde zullen, indien de des betreffende credietaanvrage zal worden ingewilligd, een aantal categorieën van arriérés kunnen worden opgeruimd. Ais een dezer categorieën wordt vervolgens in de eerste alinea van punt 3 genoemd. „De in de periode van 10 Mei 1940 tot 8 Maart 1942 in Indonesië gedecla reerde dividenden en de in de periode van 10 Mei 1940 tot 1 Augustus l»4» Indonesië vervallen coupons en los singen, althans voorzover de recht hebbende op deze dividenden, coupons en lossingen geen aanwendingsmoge lijkheden voor deze gelden In Indone sië hebben". Naar aanleiding van gerezen vragen toeft de Ver- v. d. Effectenhandel zich tot de Minister van Financiën gewend met hei verzoek haar te willen berichten. 01 onder de in de hierboven geciteerde passage uit de Memorie van Toelichting bedoelde coupons en lossingen mede be grepen worden de coupons en lossingen van de obligatieleningen ten laste yan Indonesische Provinciën en Gemeenien, welke in de officiële notering ter beu. ze zijn opgenomen. De Vereeniging kan thans op grond van een van de Minister van Financien ontvangen bericht mededelen, dat de bovenbedoelde vraag bevestigend, dient te worden beantwoord, doch de betrok ken publiekrechtelijke organen "tor- aard slechts van de mogelijkheid tot aiwiKKeiing zullen Kunnen gebruik maken, voorzover zij over de daarvoor benodigde kasmiddelen beschikken, en crediteuren aan de le scheppen trans fermogelijkheid geen enkel recht te genover de Staat kunnen ontlenen. 65 minuten, luidde het advies van de Spoorwegen: Reist u maar over Amster dam. Waarmee men toch altijd een uur meer kwijt was. Wie het een beetje in gewikkelder wilde, kon ook reizen via Leiden—Alphen—Woerden, en voorts hadden de Spoorwegen een busdienst GoudaWoerden ingelegd. Om half tien vanmorgen was echter één spoor vrij, zodat toen de busdienst verviel en een pendeldienst per trein tussen Gouda en Woerden ging rijden. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. (Van onze correspondent) Op 2, 3 en 4 November as. zal op Texel de Waddenconferentie worden ge- houden, waarop belangrijke gemeen schappelijke belangen van de Wadden eilanden besproken zullen worden. O.a- zal ook een voornaam punt van bespre king uitmaken de manier, waarop de V-V.V.'s het volgend teizoen te werk zullen gaan- Het Franse ministerie van buitenlandse zaken deelde mede, dat de Franse kabi netscrisis de verdaging betekent van Franse, Belgische, Nederlandse en Ita liaanse deskundigen, welke Vrijdag te Parijs had moeten beginnen voor het on derzoeken van de mogelijkheden voor een vrijer handelsverkeer. Deze conferentie zou zijn voorafgegaan aan een aanvanke lijk op 11 October as. vastgestelde bij eenkomst van de ministers van financiën der genoemde landen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 19 en L 19 tot nader order geldig zijn voor Ret kopen van werkkleding. Op de bonnen H 19 kan men kopen: Een overall nf een werkpak van drill, keper ol sa tijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratorlumjas of een mouw- schort. Op de bonnen L 19 kan men kopen: ten werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, Man chester of pilow een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 13 t.m. H 18 en L 13 t.m. L 18 blijven voorlopig geldig. In het komende belastingjaar zal De nemarken 37 millioen kronen meer voqr defensie uitgeven dan in het vorige jaar, aldus beeft Hansen, de minister van financiën, bij de indiening van zijn be groting in het parlement verklaard- Het laatste jaar heeft Denemarken 316 mil lioen kronen aan zijn verdediging be steed. De 37 miiiioen zullen voornamielijk gebruikt worden om scheepsmateriaal er, straaljagers te kopen. (Vdn onze redacteur) Betekent die geheimzinnige stilte, wel ke van da aanvang af tot op de dag van heden, ook gisteren weer, rond de Ronde- Tafelconferentie heerste, de onheilspel lende stilte, welke zo vaak aan het los barsten van de storm voorafgaat? Of is zij integendeel de doelbewuste rust, waarin grote problemen worden op gelost, en gewichtige beslissingen voor 'n lange toekomst, in het belang van alle betrokkenen worden genomen? Eerlijk gezegd, we geloven niet in een gevaarlijke, alles-vernietigende storm. Te zeer zijn allen van de noodzakelijkheid overtuigd, dat een accoord moet worden guvonden; maar een accoord betekent, we herhalen het, een compromis tussen de standpunten der partijen. Het moeilijks' schijnt dit te zijn bij de regeling van de schulden, waar men klaarblijkelijk nog jjeeds aan beide kan ten zo ongeveer bij het uitgangspunt staat; waar derhalve het onontbeerlijke compromis nog verre schijnt te zijn. En dat. terwijl de tijd dringt. Van ver schillende kanten kregen we de bevesti ging, dat drs. Hatta, de leid r van de re publikeinse delegatie inderdaad voor 15 October heeft geboekt. Is dan nog geen definitief resultaat verkregen, dan zou Sjahrir of zelfs Sukarno zelf naar Den Haag komen om Hatta's plaats in te to men. Wat dan de schuldenkwestie betreft, van Nederlandse zijde wordt het schul denbedrag ongeveer als volgt berekend: Vóór de devaluatie was da externe schuld 3200 millioen gulden; hiervan was 300 millioen schuld aan Amerika en Ca nada, welke door de devaluatie is geste gen tot 400 millioen. zodat het totale be- Autoriteiten van de ECA hebben ver klaard, dat men bezig is de nieuwe pro blemen bij het gebruik van de tegen waarde-fondsen te bestuderen, welke m de landen, die aan het Europese Herstel plan deelnemen tengevolge van de deva- iuaties gerezen zjjn. De tegenwaarde-fondsen, dit zijn de gel den welke de verschillende regeringen door verkoop van de Marshall-goede ren In het binnenland ontvangen en waarvoor een speciale rekening in d* valuta van het betrokken land is ge opend, zullen aanzienlijk toenemen als deze verkopen ook in dc toekomst plaats zullen vinden op basis van de huidige dollarkoers. Engelanjl zou bijvoorbeeld als tegen waarde van de in het kader van de Marshall-hulp ontvangen dollars 30.S pet. meer ponden in de tegenwaarde fondsen moeten storten en deze kunnen gebruiken voor het herstel van het monetaire even wicht en de stimulering van de productie. Een belangrijk probleem is, dat waar schijnlijk i» enkele lande» de Inflatlo- nistische druk tengevolge van de de valuatie weer zal toenemen. Al» de inflatlonistiscbc druk toenam zou bU het bestedon van de tegenwaarde-fond sen in de eerste plaats aandacht ge schonken moeten worden aan het a"®3" sen van schulden en aan projecten die geen lnflationistische invloed uitoefenen met voorbijgaan van de uitbreidingen van de industrie en het landbouwbedrijf. drag steeg tot 3300 millioen Genoemde 400 ■millioen worden buiten discussie ge steld, aangezien Indonesii deze moet be talen aan Amerika en Canada, zodat een bedrag van 2900 millioen overblijft, waar van dan weer 900 millioen wordt afge trokken, zijnde obligatieleningen van vóór de oorlog. Het slotbedrag van de In donesische schuld aan Nederland wordt den 2000 millioen. waarvan 500 millioen wordt afgetrokken, zijnde 25 pet., als een tegemoetkoming aan de nieuwe staat. De verdere tegemoetkomingen van Ne derland aan Indonesië inzake aflossmg en rente zijn zo gesteld, dat de eerstko mende' jaren wel rente maar geen aflos sing behoeft te worden betaald: in de daarop volgende jaren kan een gemak kelijke methode van aflossing worden toegestaan door aan te vangen met een laag aflossingsbedrag, dat geleidelijk kan worden verhoogd. De Indonesische berekening van de schulden gaat uit van het standpunt, da. men het door Nederland genoemde be drag moet verminderen tot 1840 millioen gulden (externe schuld), wanneer men de militaire uitgaven in mindering brengt Hiervan worden dan 400 millioen gulden afgetrokken, zijnde de schulden tegenover Amerika en Canada en 900 millioen voor obligatieleningen van vóór de oorlog, zodat een bedrag van 540 mil lioen overblijft, dat men vanN Indonesi sche zijde aan Nederland erkent en als schuld wil overnemen. Wat de interne schuld betreft, zegt men van Indonesische zijde, dat van het door Nederland genoemde bedrag van sow millioen een bedrag van 2240 millioen gerekend moet worden tot de uit gaven als gevolg van de militaire acties. Een bedrag van 760 wordt door d« Indonesiërs erken als interne schuld Ete conclusie is, dat Noderiand dus aan Indonesië een De- drag van 2240 millioen zal moeten terug betalen. Verrekent men dit bedrag met de over te nemen externe schuld aan Ne derland. dan komt men aan Indo"^lach zijde tot dc slotsom dat de BAS. MP vor dering heeft op Nederland van 1700 ml! Hoen gulden. Van Nederlandse zijde blijft men met klem het standpunt verdedigen, dat met bediscussieerd dient te worden over de militaire uitgaven afzonderlijk. Voorts heeft men van Nederlandse zijde als voorwaarde voor de aflossing van de schulden gesteld, dat de nieuwe staat uit eigen inkomsten een bepaald percentage 2gj reserveren voor aflossing aan Neder land Deze aflossing zal gedeeltelijk ge schieden in vreemde valuta's zoals dollar en sterling, en wel in dezelfde verhou ding als de inkomsten van de R.I.S. in deze valuta's. Als garantie voor de aflossing van de schulden heeft Nederland gesteld, dat de „tin-belofte" zal gehandhaafd blijven. Deze bestaat hierin, dat indien Indonesië niet aan zijn verplichtingen kan voldoen, Nederland het recht heeft op de tot»je schatkist-opbrengst van de tin-productie van Indonesië Deze „tin-beloflr" beslas- reeds vanaf 1 Januari van dit jaa

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3