Gottwald in ongenade bij Moskou? Arrestatie- woede schiep dagen van angst en tragiek repatrierende militairen de Gerrit de Stotteraar" voor vierde keer ontsnapt Oostenrijk toog ter stembus Krankzinnige zuivering in de partij en het bedrijfsleven Berlijners betogen IN DE MIST Tsjang Kai Sjek pessimistisch eerberieht Volkspartij behoudt de meerderheid Voorlopige uitslag JXieuw-Amsterdamin noodweer WERKLOOSHEID DAALDE IN GRONINGEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN NDER DE Zuiderkruismet vertraging binnen de pieren Derde wereldoorlog is reeds begonnen Extra lucifers voor Churchill Uitstel was geen afstel Trein ramt ziekenauto Door de mist in de mist Een meter sneeuw O U P E Een rel met een staart je Hevige explosies in Amersfoort en Vaals Ontploffing op een tanker Passagiers kregen verwondingenbuilen en schrammen Scheepswerven spoedig zonder werk Opa van Leeuwen werd 101 jaar fZIsie JAARGANG MAANDAG 10 OCTOBER 1949 No. 21053" In de „correctieve werkkampen" van Tsjechoslowakije, aldus meldt Reuter's correspondent te Praag, komen nog steeds nieuwe gevangenen binnen. Voor honderden gezinnen te Praag is de afgelopen week er een van angst en tragiek geweest. Tegen Oost-Duitse Staat De H. Vader heeft Zaterdag de aartsbisschop van New-York, kardinaal Spellrnan in audiëntie ontvangen. Kardinaal Spellman bood de Paus een cheque van 50.000 aan, als gift van de katholieken in New-York Dit geld is bestemd voor het Bambino Gesu hospitaal (Kind Jesus hospitaal) in Rome. Opvarenden Zuiderkruis" gedebarkeerd waren gisteren te Leeuwen-Beneden bijeen gekomen ter „menKing van gevallen Stoottroepers. Kapt. J. Bührmann onthulde "e' er namens H. M. de Koningin deze gedachteniskapel. BIJNA NERGENS MIST De Zondagse rust en gemoedelijkheid hadden gisteren in Oostenrijk plaats gemaakt voor de politieke opgewondenheid der verkiezingen voor het parlement, de provinciale besturen en de Weense gemeenteraad. Dat haar uitslagen meer dan ooit van bijzondere betekenis zijn voor het land, behoeft geen betoog. Niet zonder reden dan ook hebben de Katholieke bisschoppen van Oostenrijk enige tijd geleden in een herderlijk schrijven de hun onderhorige gelovigen aangemaand, als goede Katholieken te stemmen. Het Oostenrijkse episcopaat heeft voorts uiteengezet, dat niet alleen de vrijheid en welvaart van de staat op het spel stonden, maar het lot van de Kerk van de verkiezingsuitslagen afhing. In hun desbetreffende verklaring hebben de bisschoppen doen uitkomen, dat de Katholieken moesten stemmen voor partijen, die christelijke denkbeelden aanhangen, de rechten der Kerk erkennen en de Katholieke scholen steunen. HOOP EN VERTROUWEN Amsterdamse communistische raadsleden geverbaliseerd Enige personen ernstig gewond DANKBAARHEID JEGENS BEMANNING Betachterkleinkind op bezoek DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R-K-. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 13-90 per kwartaal, i 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. T^SSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogt». Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Velen uit de zakenwereld en het vrije beroep, als advocaten, dokters, slagers, drogisten en bakkers, werden gearres teerd. In Praag alleen zouden, volgens mededelingen uit de eerste hand, vele honderden van deze „kapitalistische restanten" opgepakt en na een kort Verhoor direct naar de kampen gediri geerd zijn. De zuivering zou, naar uit berichten van buiten de hoofdstad ge bleken was, in het gehele land zijn uit gevoerd. Te Brno, een industriestad en hoofd stad van Moravië, kregen de gezinnen van gearresteerde mannen opdracht hun huizen te verlaten, om plaats te maken voor arbeiders. De uitgeweze nen kregen geen andere keus, dan naar de verlaten grensgebieden, waaruit in 1945 en '46 drie millioen Duitsers ver dreven zijn, te verhuizen. In Praag zou eenzelfde proces gaande zijn De door communisten beheerste gemeenteraad heeft voortdurend er op aangedrongen, de stad van niet-arbei- ders te zuiveren om de industrie-arbei ders betere huisvesting te verschaffen. De verwijzing naar de kampen, zo schrijft Reuter's correspondent verder geschiedt op last van commissies van drie leden, gekozen uit communistische leden van plaatselijke besturen. Gelijktijdig met de zuivering van de middenstand zijn er zuiveringen ge weest op de departementen en onder de plaatselijke autoriteiten en de com munistische partij zelf. Communisten, die de ene dag nog belangrijke func ties bekleedden in het openbare leven, waren de volgende dag, zonder dat hiervoor een verklaring gegeven werd, verdwenen. De partijpers heeft telkens weer de leden gewaarschuwd, steeds meer op hun hoede te zijn voor „de V De zuiveringsmaatregelen in Tsjecho slowakije zouden moeten dienen om Mos kou in het gevlij te komen. Want volgens het Engelse blad „Observer" behoren, Antonin Zapotocky, minister-president, en Klement Gottwald, president van Tsje choslowakije, tot de vier vooraanstaande Tsjechoslowaakse regeringspersonen, die naar men aanneemt, ,,het vertrouwen van Moskou hebben verloren". De andere twee zijn volgens dit bericht Vlado Cle mentis, minister van buitenlandse zaken, die zich thans te Lake Success bevindt, en Vaclav Nosek, minister van binnenlandse zaken. Te Praag ontkent men natuurlek, dat president Gottwald verdacht zou wor den van .Titoisme" en bij Moskou uit dc gunst zou zijn. Men wijst er (niet bij zonder overtuigend) op, dat hij Vrijdag j.l. nog een decreet ondertekende, waarbij de nationale vergadering voor 14 October wordt bijeengeroepen en onlangs voor d" fotograaf poseerde met de sowjet-rus- bezoekende sovjet-russische officieren. De actie van de Praagse politie, die nu al een week duurt en waarover bijna iedereen te Praag meestal in angstig gefluister spreekt," treft het meest za kenlieden of andère bezitters, volgens een A-P.-relaas, dat hier volgt. Het doel schijnt te zijn, hun eigen dommen in beslag te nemen, hen te dwingen hun zaken op te geven en zich aan te sluiten bij de door de regering in het leven geroepen coöperatieve in stellingen. Sommige van deze zakenlieden worden wellicht door de communistische rege ring tot de reactionnairen gerekend, maar er zouden ook bedrijfsleiders van genati onaliseerde ondernemingen gevangen zijn gezet. Volgens hun vrienden is de reden van hun arrestatie blijkbaar, dat de rege ring het gemunt heeft op hun inkomens en de eigendommen van personen met hoge inkomens wil liquideren- Behalve door hen te arresteren, zou de regering nog op andere wijze druk uitoefenen op de zakenlieden om hen er toe te brengen hun ondernemingen te liquideren. Een kleine winkelier vertelde, dat hem, nadat hij zijn belastingen had be taald en daarvoor een nieuwe kwitantie had ontvangen, een nieuwe aanslag van bijna 206.000 kronen werd overhandigd, die hij wel niet zou kunnen betalen. Hij zeide, dat dit een afpersing was, die hem zou noodzaken zijn winkel te sluiten en in een fabriek of mijn te gaan wer ken. Deze man vertelde ook, dat één zijner vrienden, een bakker' kort geleden in zijn winkel werd gearresteerd en dat de politie zijn kas leeghaalde alvorens sische ambassadeur Silin en een groep I hem op te brengen. Een menigte, volgens Renter te schat ten op 20.000 personen, terwijl A.N.P. spreekt van tienduizenden Beriyners, heeft Zaterdag in de oude Duitse hoofd stad een massa-demonstratie gehouden vóór het stadhuis in de Amerikaanse zone om te protesteren tegen de vor ming van de Oost-Duitse staat. Tevoren had de West-Berlijnse ge meenteraad in een bijzondere zitting het besluit genomen een appèl aan de Westelijke geallieerden te richten, mei het verzoek de volledige aansluiting van West-Berlijn bij de West-Duitse federa tie met het oog op de gewijzigde om standigheden opnieuw te overwegen De Berlijnse gemeenteraad heeft voorts telegrammen aan bondspresident Heuss en aan de president van West- Duitse bondsdag gezonden met het ver zoek de behandeling van Berlijnse pro blemen in de bondsdag te bespoedigen. Hij sprak bovendien als zijn mening uit, dat belangrijke organen der federatieve regering terstond naar West-Berlijn zouden moeten worden overgebracht. „De derde wereldoorlog te we* ommS-" nen en het 1?I,.I,tJ""tionaie zal slechts nistische ,n£unnen worden, wanneer ^democratische naties ingrUpen" zo heeft Tsjang Kai Sjek in een boodschap ter gelegenheid van de 38ste verjaardag van de stichting der Chinese republiek gezegd. De Ver. Staten kunnen hun inter nationale verantwoordelijkheid niet ont lopen. De onmiddellijke erkenning van de Peiping-regering door Moskou is niet alleen een schending van het in 1945 on dertekende ChineesRussische verdrag en van de accoorden van Jalta, doch zij herinnert tevens op een treffende wijze aan de oprichting door Japan in 1932 van de schijnstaat Mandsjoekoe", aldus de ge neraal. Inmiddels wordt uit Hongkong gemeld, dat de communistische troepen langs de spoorlijn HankouKanton oprukken en Lingtak, 140 km. t. N. van Kanton, heb ben bezet. Chinese kringen te Hong kong verwachten de val van Kanton binnen een week of tien dagen. Zaterdag zijn per „Nieuw Amsterdam van die grote, ouderwetse lucifers te Southampton aangekomen voor Chur chill's grote en even ouderwetse sigaren Walter Graebner, Europees directeur van „Time". „Life" en „Fortuna" schreef een brief aan Churchill en vroeg hem daarin, wat hij graag uit Amerika zou willen hebben. „Wat van die speciale keukenlucifers voor mijn sigaren", ant woordde de leider van de Engelse con servatieven. Graebner keerde met de „Nieuw Am sterdam" van een vacantie in de VS- terug en had 24 doosjes van die zeven centimeter lange houten lucifers bij zich Dat was een teleurstelling voor de jon gens op de „Zuiderkruis". Toen ze Zater dagavond voor de Hoek kwamen was er niets te zien van land of havenlicht en de volgende morgen was het al niet be ter. Dikke, dikke mist hing rond het schip en over het water en het enige dat ze van de buitenwereld opmerkten, was af en toe het sinistere geluid van een mist hoorn. In plaats van 's nachts aan de Lloydkade te meren, lagen ze nu nog buitengaats en geen zeeman, die het zou wagen in deze omstandigheden te trach ten naar binnen te gaan. Zo werd het middag en 't was nog niet beter, maar toen weldra kwam er kente ring. Doch het zou half drie worden eer het zicht zo was, dat de kapitein „vooruit" durfde te geven. Helder was het nog lang niet, maar het ging en toen het schip Schiedam passeerde kVam er even zelfs een zonneplekje door de wolken, die zich aan de hemel aftekenden. Kwart over vier kwam de „Zuiderkruis' aan wal, maar toen wisten -de jongens het al: vandaag niet meer naar 'huis. Want in verband met de mi d&evaren werd het niet verantwoord geacht de- jongens nog in de loop van de avond en nacht per autobus door heel het land naar huis te brengen. En voor de Rotterdammers aan boord gold het: samen uit, samen thuis Die mochten dus ook niet de loopplank af. In de stad en zo zal het in heel wat ste den en dorpen zijn geweest, hingen heel de dag tal van vlaggen druilerig in de windstille mistdag. Huizen waren ver sierd, maar „de jongen" kwam niet. In een van de straten, vol rood, wit en blauw, had men de huisdeur rijk opge tuigd met groen en bloemen. Ouders thuis wachtten, de jongelui van de familie wa ren naar de kade. Een voor een kwamen ze terug: geen schip. Tot ten leste de laat" sten kwamen, met de boodschap, dat „hij" vandaag niet kwam. „Maar hij is er, we hebben 'm al gezien. De Nederlandse artistenwereld heeft echter met de teleurgestelde jongens mee geleefd. Zodra bekend werd, dat er gis teren niet zou worden ontscheept, hebben verscheidenen zich spontaan aangeboden om de jongelui deze laatste avond bezig tehouden. En spoedig was het voor elkaar en kon een vijftal hunner aan boord om de repratiërenden met zang en muziek te ver strooien. Vanmorgen om acht uur is het er dan eindelijk van gekomen. Lachend en zwaaiend naar kameraden, met wie ze lange tijd lief en leed hadden gedeld, daalden de militairen de vochtig-gladde loopplank van de „Zuiderkruis" af, om na enkele formaliteiten in de autobus te stappen, tïie hen tot de deur van hun woning zou brengen. En hoewel de nog altijd aanwezige mist schip en loodsen in een triestig grauwe entourage plaatsten de opgewekte marsen van de marinierskapel onder leiding van Gijs- bert Nieuwland, alsmede de wetenschap nu spoedig thuis te zijn, maakten, dat de stemming in majeur bleef. Tevoren was er de gebruikelijke plech tigheid geweest. Namens H. M- de Konin gin als luitenant ter zee edr le klasse C. W. Th. Baron van Boetzelaer de be groetingsboodschap voor en de tweede spreker, de staatssecretaris van oorlog, mr, Fockema Andrea, liet namens de re gering woorden van welkom horen. Hij wees erop, dat er in ons landje nog nie's veranderd is- „Het is er net zo vol aD bij jullie op het schip en er is altijd nog een beetje ruzie. Maar ondanks tekort komingen blijft Nederland toch altijd he' land, waar wij het meest van houden" Spr. gaf de verzekering, dat de rege ring alles in het werk zou stellen, om iedereen weer een behoorlijke plaats in de maatschappij te verzekeren en besloot met een driewerf hoera op H. M. de Ko ningin, waarop alle opvarenden spontaan reageerden. Namens Prins Bernhard inspec teur-generaal van de Koninklijke Land macht sprak majoor C. van Goor woorden van welkom- Met de „Zuiderkruis" zijn 1564 man naar het vaderland teruggekeerd, n.l. 622 van het sub bataljon Kon. Landmacht 678 van de mariniers brigade. 240 van de Kon. Marine 9 van het K. N. I. L- en 15 man vaste staf. Allen zullen vandaag de plaats van bestemming bereiken. Op de bewaakte overweg van de spoorlijn Eindhoven—Weert, waar deze In het stadsdeel Tongelre (Eindhoven) de Hofstraat passeert, is Zaterdag een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee personen zwaar werden gewond. Omstreeks half tien had de overwachter de bomen gesloten voor een locomotief, die ter plaatse moest passeren. Nadat hij de overweg weer geopend had, consta teerde hij tot zijn ontzetting, dat op dat moment de electrische trein naar Maas tricht naderde. Een ambulancewagen van de medische dienst van N. V. Philips, die juist de overweg overreed, werd door de trein gegrepen, een eind meegesleurd en grotendeels vernield. De beide inzittenden, de chauffeur W. Kuijten en de verpleegster zuster L. Kubbinga, bleken er ernstig aan toe te zijn. De heer K. was zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse van de H.H. Sacramenten moest worden voorzien. Hij, zowel als de verpleegster K. zijn naar het R. K. Ziekenhuis in Eindhoven over gebracht. De overwegwachter zou, naar wij ver nemen, van het station Eindhoven geen melding ontvangen hebben van het naderen van de trein. Voor ae vierde maal is het de beruchte I welke enkele «eklom- Inhreker, Gerrit C. Blom, of, onder) men zijn Zaterdags n was het zeer welke naam men hem beter kent: „Ger rit de Stotteraar", gelukt, de vrijheid op te zoeken. Zaterdagavond heeft hij nl. kans gezien uit de strafgevangenis te Utrecht, waar hij vier jaar moest uit zitten, te ontsnappen. Hoe deze vierde ontvluchting hij wist reeds tot tweemaal toe uit een politiebureau en eenmaal uit het Am sterdamse Huis van Bewaring te ont- snappen in haar werk is gegaan, staat nog niet vast. De Utrechtse politie is nog bezig dit te onderzoeken. Wel neemt m€n als mogelijkheid aan, dat Gerrit hulp van buiten af heeft gekregen. Zoals gewoonlijk was Zaterdagavond een aantal gevangenen, onder wie Ger uit, bijeen 'n r,ecreatiezaal, waar ge schaakt en geda®d werd. Deze zaal ligt huiten het e'genllJ^5 gebouw, maar bin nen de ringinunr. ijerrit moet kans ge- Zien hebben dit lok»ongemerkt te ver laten, waardoor hij p de binnenplaats kwam en daarna r deze ringmuur, De'verwachting geldig van heden- tot morgenavond lu Koudere nacht mist -er. Morgenoverdageenke^ overdrijvende wolk Zwakke. overwegend dr0?g ^..ij-Oostelijke later meest matige Zti:d m_eratu- wind. Iets lagere middagtempe ren. - Dinsdag 11 October: Zon óp 6.5 uur, onder 17.56 uur; maan op uur .onder 11.57 uur. mistig en daarvan heeft hij waarschijn lijk kunnen profiteren. Vooralsnog staat de directie van de strafgevangenis voor een raadsel. Onmiddellijk nadat zijn ontsnapping bekend was, zijn de politieautoriteiten overal in den lande gewaarschuwd. De Amsterdamse recherche Gerrit is Am sterdammer en zowel zijn vrouw als zijn moeder wonen m de hoofdstad was direct op Pad °m °P de diverse adressen waar hij wel eens kwam, een onderzoek in te stellen. Voorlopig echter ^tleifls^met deze bedreven in- en uit breker ee enigszins zonderling geval. Zijn ontsnappingen hebben hem min of meer het aureool van „beroemdheid" om het hoofd geweven iets wat hij echter geenszins verdient. ^ïjn mbrekersprac- tijken, zo deelde een Amsterdams re- chercheur mede, die al vele malen jacht op Gerrit heeft gemaakt, zijn nl van die aard, dat een zekere populariteit aan hem niet wel besteed is. Nimmc zette Gerrit een grote kraak, doch zocht zijn slachtoffers veeleer onder de zgn. kleine mensen. Hij schaamde zich met bij de armsten der armen distributiebescheiden en dergelijke weg te halen of oude alleen-wonende mensen van hun bezit te beroven. Ruim zestig van dit soort in braken zijn hem ten laste gelegd. Roden waarom hij bij de Amsterdamse politie als totaal a-sociaal bekend staat. „Gerrit i® geen sportieve vent" zo luidt in poli tiekringen het oordeel. In sommige delen van de staten Idaho, Oregon en Washington is de sneeuw een meter dik gevallen, waarmee tegelijk het ski-seizoen officieel voor geopend werd verklaard. Op sommige plaatsen daalde het kwik tot 20 graden Fahren heit. Daar de socialistische en coinm sche partijen tegen de fdf' yn gis scholen in het aLgemeen gekant z«°-an_ het zonder meer duidelijk, dat ae sporing der bisschoppen implicie g was tegen het stemmen op dews partij® en dat de Volkspartij wel het meest P steun van Katholieke zijde is aangew zen. Tn het huidige parlement heeft de Volkspartij 85 zftels* terwijl desociahs- ten er 76 plaatsen bezetten en de com munisten 4. Een linkse groep socialisten beeft zich bij deze verkiezingen met de com munisten verbonden. Dan zijn er nog rlriP nieuwe partijen, nameujK ae liga van onafhankelijken" (ultra-naUo- nalistisch), de democrat,sche unie partij „van de middenweg") en de „ergocraten", een „grillige rech se groep. Van het aantal kiezers zijn 56 procent vrouwen. Ongeveer anderhalf millioen vroegere „Kleine nazi's' en terugge keerde krijgsgevangenen hebben voor het eerst na de oorlog medegestemd De Volkspartij zal, indieni zt) een do minerende positie verkrijgt, trachten ondernemersvrijheid in te voeren en enkele staatsbedrijven te „dena lonali- seren". Volgens functionarissen van het Oos tenrijkse ministerie van binnenlandse za ken, zal de huidige Oostenrijkse rege ring, die sedert het eind van de oorlog in functie is geweest. Dinsdag a-s- aftre den. Waarschijnlijk zal bondspresident Renner het kabinet verzoeken voorlopig aan te blijven. Deze zal de partijleiders bijeenroepen voor een bespreking over de vorming van een nieuwe regering na de verkiezingen van gisteren. Incidenten Voordat de eigenlijke stemming be gon, hebben zich enige incidenten voor gedaan tussen communisten en socialis ten te Wenen, die met elkaar slaags raak ten. Twee socialisten moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Ook vochten de communisten tegen eon groep leden van de Volkspartij. Een jonge student werd daarbij ernstig gewond en moest eveneens naar het ziekenhuis. In Braunau, Hitler's geboorteplaats, bracht een communistische arbeider met een mes een bestuurder van de volks partij een verwonding toe- Communisten bestormden het hootd- kwartier van de Socialistische partij te St. Poelten in de Russische bezettings zone. Drie leden van de Oostenrijkse so cialistische partij werden ernstig ge wond. Hedenochtend werd door functionaris sen van het ministerie van binnenlandse zaken te Wenen de volgende voorlopige volledige uitslag bekend gemaakt. Volkspartij zetels Socialisten Onafhankelijken H> Links blok, waaronder communisten 5 Ejikele kleine wijzigingen zijn nog mo- ^Ondanks hun zeer luidruchtige cam pagne zijn de socialisten dus niet in staat geweest de volkspartij te verslaan. In Wenen zelf behaalden de socialisten 57 4 percent van het aantal stemmen, de volkspartij 27,5 percent, het linkse blok 10 en de onafhankelijken 4,4 percent. Het leven is niet altijd een pretje. Zulks te controleren is niet een opzienbarende ontdekking manifesteren. Integendeel, meer een waarheid als de oude koe uit de spreekwoordelijke sloot. Een van de methodes om er zelf een. beetje de „lol" aan te brengen is: aan alles de vrolijke kant proberen te zien, waartoe in deze rubriek veelal een be scheiden poging wordt gedaan. Ook kan men echter zijn eigen moeilijkheden ver gelijken met de wederwaardigheden van anderen, die zwaarder getroffen worden en dan gaat men meestal toch liever met zijn eigen vrachtje naar huis. Een goede oude vriend, die een halve dag sporens elders in het land zijn werk kring vond wij dachten, dat het hem zeer voorspoedig ging liet, tot onze ergernis natuurlijk, maanden niets van zich horen, totdat wij dezer dagen een brief van hem ontvingen Wij schrokken van zoveel leed, neergeschreven op een paar kantjes. Zelf vijf maanden ziek ge weest: kindje geboren, dat direct een zware operatie moest ondergaan; ingrij pen heeft voor het ogenblik gebaat, doch pas over zes jaar zekerheid; wat een ja ren van martelende onzekerheid; dokters- en ziekenhuis-rekeningen liepen op tof een kleine duizend gulden; dienstbode gaat weg. daar de gedienstige 60 bij een gezin zonder kinderen uiteraard pre fereert boven 45 in een gezin met zes kinderen. „Die heeft zijn portie wel", horen wij u al zeggen. Inderdaad: die zit niet zon der! Maar denkt niet, dat deze zwaar be zochte huisvader de moed laat zakken. Hij schrijft o.m.: „Dat zijn zo van die gevallen, welke men in Gods hand moet leggen. Wij zitten niet in zak en as. Bij ons was immer de redding het dichtst nabij, wanneer de nood het hoogst was. En wat is een mens zonder hoop en ver trouwen". „Hoop en vertrouwen". Ja, dat is niet zo gemakkelijk. En meestal geen „lol letje". Wij maken er trouwens ditmaal ook een keer geen „lolletje" van. Die woorden van onze vriend zijn be hartigenswaardig en zonder meer duide lijk. Deze behoeven wij niet onder de loupe te nemen. ANALYST Een ieder herinnert zich ongetwijfeld nog de rumoerige zitting van de Amster damse gemeenteraad op 13 Juli j.l-, waar op de communisti: he raadsleden zodanig te keer gingen, dat de pol'tie er aan te pas moest komen. In die zitting gelastte de voorzitter het C.P.N.-lid Seegers de vergadering te verlaten, maar pas na hevig tegenstribbelen, ook van enigen van zijn fractiegenoten, kon hij door recher cheurs, die hierbij van hun gummiknup pels gebruik moesten maken, uit de raads zaal worden verwijderd. Thans is tegen hem en zijn partijgenoot Brandenburg proces-verbaal opgemaakt. Tegen de eer ste is dit opgemaakt wegens zijn over treding van art. 139 W.v.S- (het weder rechtelijk zich bevinden in een lokaal voor openbare dienst). Zijn fractiegenoot wordt ten laste gelegd bedreiging met ge weld tegen een ambtenaar in functie. Levensgevaarlijk gewond werd de 72- jarigf dr. Van H-, toen Zaterdagmorgen in een loods naast zijn chemische fabriek aan de Drentsestraat te Amersfoort een ern stige ontploffing plaats vond. De brand weer, gewaarschuwd door de procuratie houder, die een grote rookkolom uit de loods zag opstijgen, vond op de vloer van dit gebouw het met brandwonden bedekte lichaam van dr. v. H- Vermoed wordt, dat hij in de loods proefnemingen ver richtte. Er stond een drooginstallatie op gesteld, waarin een licht ontvlambaar bleekmiddel werd gedroogd. Een aantal vaten met deze stof was eveneens in de loods opgeslagen. Een lid van het personeel, dat schadelijke gas sen had ingeademd, moest zuurstof wor den toegediend. Een andere ontploffing heeft de woning van de schoenmaker H. aan de Akener- straat te Vaals voor een groot deel ver woest. De explosie greep plaats, toen de schoenmaker, die zijn dochtertje op de arm had, in een kamer de knop van het electrisch licht aandraaide. Zowel de man als het meisje liepen ernstige brandwon den op, terwijl de kamer in een ruïne werd veranderd- De hitte, door de ontploffing veroor zaakt, was zo groot, dat de gordijnen in de kamer geheel verteerden- Gebleken is, dat zich in het vertrek een gasmengsel had opgehoopt dat bij het aandraaien van het licht door een vonk in de schakelaar kwam te exploderen. Uit Pearl Harbour wordt gemeld, dat het 2-020 ton metende tankschip „Che- halis", dat met benzine geladen was, in de haven van Tutuila (Samoa) ontploft en gezonken is. Zes mensen zijn hierbij om het leven gekomen. Van de bemanning van 75 koppen wor den er nog drie vermist. Aardappel- en bietencampagne hebben in de provincie Groningen de werkloos heid aanmerkelijk doen teruglopen. Voor eind September vermeldt het overzicht van het gewestelijk arbeidsbureau nog slechts 1263 werklozen. Volgens datzelfde overzicht bespeurt men in de Groningse carrosseriebedr'j- ven een verzadiging van de binnenlandse markt, terwijl een export met valuta moeilijkheden heeft te kampen. Hetzelfde geldt enigermate ook voor de scheeps bouw, waar meer en meer sprake is van afvloeiing van personeel. Doordat de werkgelegenheid in de machinefabrieken hiermede ten nauwste is verbonden, is ook voor deze belangrijke bedrijfstak te ruggang te verwachten. De orders voor nieuwbouw zijn grotendeels uitgevoerd, zodat reparatiewerk nu van groot belang worden. Verdere industriële ontwikkeling in de provincie is merkbaar, bijv. in Hoogkerk, waar een schaal- en aardewerkfabriek is gesticht. Voorts in Oude Pekela, waar be gonnen is met de fabricage van driewie- lige motorcarriers, waarvan het Neder lands fabrikaat tot nu toe geheel ontbrak Tenslotte heeft de margarinefabriek te Musselkanaal kortelings grote uitbreiding gekregen. En daarmede is de Groninger nog niet tevreden. Binnenskamers wordt hard ge werkt om de industrievestiging in het Noorden nog meer te stimuleren. Van de zijde van het gewestelijk ar beidsbureau wordt het initiatief veroor deeld om bij gebrek aan eigen krachten Duitsers op de kustvaart te monsteren. Dit wordt bedenkelijk geacht, omdat de Duitsers zich aanbieden en helaas ook worden aangenomen beneden de gages. Het Groninger Trambedrijf werd lof toe gezwaaid voor het. indienstnemen van vele gedemobiliseerden. Terwijl wij hier nu al dagenlang het rustigste weer hebben, dat men zich maar kan denken, heeft het verleden week op de Westelijke Atlantische Oceaan ge spookt, dat men er bang van zou morden. En Neer lands grootste passagiersschip, de Nieuw-Amsterdam, dat toch heus voor een zeetje niet gauw vervaard is heeft er danig van moeten lusten. Twee dagen lang Maandag en Dinsdag, heeft het nood weer geduurd. Patrijspoorten werden ver brijzeld, vaatwerk ging in duizend scher ven en enige passagiers werden gewond. Maar het schip hield het. Met een dag vertraging arriveerde het Zaterdag op de rede van Southampton, waar 200 van de 850 passagiers werden afgezet en toen ging het huiswaarts. Enige van de passagiers, die in Sout hampton aan land gingen, vertelden, dat het verschrikkelijk was geweest en dat het schip gedurende 18 uur bijgedraaid had gelegen. Mevr. Jack la Rue, de echtgenote van de filmacteur van die naam, vertelde, dat de dekplaten van een aantal patrijs poorten waren verbrijzeld, zodat het wa ter in enige hutten naar binnensloeg. Op een gegeven ogenblik wierp een gewel dige stortzee zich tegen een zijkant van het schip, waardoor dit een hevige schok kreeg. Verscheidene personen liepen toen verwondingen en kneuzingen op. Stoelen en tafels werden op zij gesmeten en aar dewerk ging in stukken. Een van de passagiers, het Amerikaanse congreslid Ribicoff uit Connecticut, vloog languit door de lounge en kreeg een be hoorlijke hoofdwonde: verscheidene pas sagiers liepen builen en schrammen op en de heer V., de houder van de winkel aan boord, brak een hand. Voor de bemanning had men echter niets dan lof. Dag en nacht waren de man nen in de weer geweest, om alles wat maar beweegbaar was vast te sjorren en om de schade te herstellen. Dat de passa giers dit waardeerden, hebben zij in klin kende munt tot uiting gebracht. Een col lecte voor de bemanning, die ze onder elkaar hielden, bracht 500 dollar op. Inmiddels is de „Nieuw-Amsterdam Zondagmiddag twee uur de Rotterdamse haven binnengelopen. Hilversums en Noord-Hollands oudste inwoner, Opa van Leeuwen, v'erde S1 teren zijn 101-ste verjaardag. Opa werd aangenaam verrast door het bezoek van de eerstgeborene van zijn vijfde ge slacht uit Gouda. De 101-jarige bleek nog best tegen al de verjaarsdrukte be stand te zijn. Hij praatte taond.-d uit over de vroeger jaren, toen hij als jonge man tuinder was in de omstreken van Gouda en iedere dag een uur moest lopen om zijn werk te bereiken On danks het feit. dat Opa nog wel ter been is, zou hij graag een rolwagentje bezitten om. zoals hij zegt, „aan de rol tc gaan en al zijn vrienden te bezoeken Als men Opa vraagt of hij plannen heeft om de oudste inwoner van ons land te worden, glimlacht hij geheim zinnig en beweert pas één jaar te zijn, als je honderd bent, begin je immers opnieuw en dus alle kans te hebben alle records te breken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1