Kabinetscrisis in Frankrijk gepaard stakingsbeweging brengt verslag uit over zijn vergeefse pogingen met Moch Weerbericht Exportkansen van Nederland naar Ver. Staten gestegen Lof voor troepen in de Oost Noren brachten hun stem uit Communisten leden zware nederlaag Stormhoek. Mgr. Beran waarschuwt opnieuw tegen Praagse regeringslisten AMSTERDAMSE ROOFOVERVAL OPGEHELDERD Kanton wordt ontruimd Te hoge lonen voor bouw-arbeiders DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Auriol neemt informatietaak over Invloed Amerikaanse tarief concessies Officier van Justitie blijft bij zijn eis r Interimregeling voor Suriname Behoorlijke samenwerking tussen T.N.I. en K.N.I.L. niet onmogelijk Rond Surabaja toestand ongunstig Repatriëring uit Indonesië Kok van de „Noordam" spoorloos verdwenen Overweg in mist In de Geestelijken onder druk van „agenten" „Wij zijn ook wel eens jarig99 Besloten film voorstellingen Motor botste op vrachtauto f?ïste JAARGANG DINSDAG 11 OCTOBER 1949 No. 21053 (Telefonisch van onze Parijse correspondent ZACHT WEER De verwachting geldig van he den. tot morgenavond luidt; 681' «f r I (■Hl 3:3 Met de „Noordam van de H.A.L. vertrok pater Klaas Schokker, uit Volendam afkomstig, van Rotterdam naar New York en vandaar naar Puorto Rico, waar hij als missionaris gaat werken.. Pater Schokker neemt afscheid van zijn moeder, zussen en schoonzussen. ,BouWplan Arnhem-Zuid opnieuw voor de rechter w Morgen gaat de Arnhemse verkeersbrug aan de rol. Ze zal dan naar rechts op de pijlers worden geschoven. Maar voor ze geheel op haar plaats kan liggen, moet eerst nog de Baileybrug weg. WENEN HOUDT SOCIALIS TISCHE MEERDERHEID (Telefonisch van onze Scandinavische correspondent) Engelse schepen ingeschakeld Man door trein gegrepen en gedood VAN 'T PAARD AF! De bouw van het nieuwe raadhuis van Den Haag maakt goede vorderingen. Een overzicht van het werk aan het Alexanderveld. Ook daarvoor in de toekomst keuring vereist Een dode, twee zwaar gewonden DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd ln het Gebouw R-R- Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 13-90 per kwartaal, 11.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J- KU1JRERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TjïSSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Moeit heeft gisteravond de presi dent der republiek verslag uitge bracht over zijn informatieve be sprekingen met de partijleiders, besprekingen, welke op moeilijk heden stuitten. Auriol ontving daar op zelf die .partijleiders, welke Moch hun steun hebben geweigerd. De besprekingen, die de informateur minister Jules Moch gisteren ten einde heeft gebracht, hadden tenslotte tot een vergadering geleid van vertegenwoordi gers der partijen, die van de toekom stige regeringsmeerderheid kunnen deel uitmaken. Een bijeenkomst van ruim 30 personen, onder wie de belangrijkste fi guren van het parlement. Bij die ge legenheid zijn moeilijkheden opgedoken met de rechtse republikeinen, boeren en onafhankelijken, onder wie Paul Rey- naud. Daardoor bleek, dat Moch in dp kamer een 20 a 30 stemmen tekort zou komen. Algemeen werd erkend, dat de socia listische minister zover mogelijk was ge gaan om waarborgen te geven, dat een verhoging der lonen niet van die aard zou zijn, dat de finciële politiek tot verdediging van de franc in gevaar zou worden gebracht. Zelfs was het Moch ge lukt, van de radicalen meer algemeen aanmoediging te verkrijgen dan vorige ministeries aanvankelijk hadden ont moet. Zowel de rechtse gematigden en on afhankelijken, als de radicalen zijn ech ter zo weinig overtuigd van de politieke stabiliteit, zulks als gevolg van de actie van de vakverenigingen, dat zij naar een andere samenstelling van het parlemen Vannacht in het binnenland wei nig wind en op enkele plaatsen nevel of mist. Overigens tamelijk veel bewolking met hier en daar enige lichte regen of motregen en meest matige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. Voornamelijk tn de nacht en ochtend iets zach ter. Woensdag 12 October: Zon op 6.58 uur onder 17.54 uur; maan op 19.47 uur, onder 13.09 uur. blijven uitzien door middel van een wij ziging van de verkiezingswijze der depu- té's. Het is dus de kwestie van het arron dissementstelsel, die weer naar voren wordt gebracht. Met die kwestie op te werpen wisten zij de verdedigers der evenredige vertegenwoordiging, met na me de MRP, in een gereserveerde hou ding te brengen. Moch kon dan ook bij zijn komst op het Elysée aan de president van de re publiek geen kamermeerderheid aanwij zen. Merkwaardig genoeg heeft Auriol toen persoonlijk de informatietaak over genomen, teneinde nog van de gematig de elementen gedaan te krijgen, dat alle aandacht zou gevestigd blijven op het loon-prijsvraagstuk. Hij wil op die ma nier aan Moch nog de ontbrekende stem men verzekeren. Intussen neemt ln het land de sta kingsbeweging weer toe, echter zeer sporadisch. In de mijnstreken zyn reed» een kleine 10.000 arbeiders, zonder or der van de vakverenigingen, in staking gegaan. Dit is een poging van de com munisten, om drang uit te oefenen voor de gemeenschappelijke actie, maar die tactiek kan zich ook tegen de ro den zelf keren. Over het algemeen is by de werknemers de stakingslust niet groot en de niet-communistische vak bonden zUn allerminst op het commu nistische dryven gesteld. Nu de rode legers op slechts 90 Km. ten N. van Kanton staan, heeft de na tionalistische regering besloten deze tijdelijke hoofdstad te verlaten. Zy zal van 15 October af te Tsjoengking ze telen. Met de evacuatie van Kanton is reeds een aanvang gemaakt. De wnd. president en premier zullen morgen per vliegtuig vertrekken. Dat de regering bezig is Kanton te ver laten, heeft in de stad uiteraard beroe ring gewekt, doch de toestand is er rus tig en van paniekstemming is geen spra ke. Vele personen trachten een plaats in een vliegtuig naar Hongkong te bemach tigen. doch alle toestellen zijn reeds tot 1 November volgeboekt. Het Britse en Franse consulaat-gene raal hebben de te Kanton wonende En gelsen en Fransen, die niet van plan zijn te blijven, aangeraden zo spoedig moge lijk te vertrekken. Toean Maolan, zaakgelastigde op de nationalistische Chinese ambassade to Parijs, heeft gisteren aan diplomaten verklaard, dat zes man van zijn staf van negen naar de communistische regering van Mao Tse-Toeng zijn overgegaan en zich onder het gezag van de Chines» volksrepubliek hebben gesteld. In welingelichte diplomatieke kringen te Parijs is men van mening, dat deze 3 Chinese diplomaten daardoor hun statu' hebben verloren, daar de Franse rege ring het communistische regime niet er kend heeft. De drie nationalistische en zes com munistische diplomaten blijven hetzelfde gebouw gebruiken. De pro-communisti sche staven van ambassade en consulaat willen op hun post blijven in afwach ting van instructies van de communisti sche Chinese regering, aldus hebben zü verklaard. e'-vr Hoewel het thans nog te vroeg is om nauwkeurig vast te stellen wat de door de Ver. Staten te Annecy toegestane ta riefconcessies voor Nederland kunnen betékenen, omdat op dit ogenblik nog niet precies bekend is wat de omvang is van de tariefsverlagingen voor de voor Nederland van belang zijnde producten kan volgens kringen, welke belang heb ben bij de Nederlandse export naar de Ver. Staten, reeds worden vastgesteld dat in ieder geval de mogelijkheden voor de Nederlandse export naar de Ver. Sta ten groter zijn geworden. Na de devaluatie van de gulden, wel ke een prysverlaging voor onze pro ducten op de Amerikaanse markt heeft mogelijk gemaakt, zullen de door de Ver. Staten toegestane verlagingen van invoerrechten ongetwijfeld de export- In derde instantie werd gisterenmid dag voor "re Rondere Politierechter, "w Van der H<>op te Arnhem de zaak ^handeld Jfg de aannemers J. M. K. J* Amsterdam en A d0 G. uit Rotter_ arri, die z rnet een zekere Vnn O Voor de b0zuidVhebbenm 900 woni"§en -te Arnhem"Zunebben geassocieerd in -te Arnhem vren geassocieerd in de z ei Arnhemse Bouwunie. ds aan" hemers wordt ten laste gelegd, dat zij in November van 1948 te hoge lonen aan hun bouwvakabeiders hebben uit gekeerd. Voor deze behandeling wareln ik getuigen a décharge verschenen de burgemeester van Arnhem, de heer Chr. G Matser en de adjunct-secretaris van het College van Rijksbemiddelaars, de heer Ch- Buitendijk. De heer Matser deelde mede, dat het gemeente-bestuur in 1947 door het mi nisterie van wederoppbouw m cortect is gebracht met deze bouwcombina toen het er om ging, het bouwplan Arn!hem- Zuid, dat al géreed lag, zo spoechg mo gelijk tot uitvoering te brengen- ,e doel van de minister was, de b nijverheid, welke met grote moeilijk heden te kampen had, snel op gang te brengen. Al de onderdelen, zoals hogere kosten voor aantrekking van^ arbeiders van buiten de sitad, zouden in overleg met het ministerie worden geregeld- Echter was het aantrekken van dia ar beiders imhaerent aan het al of niet vasthouden van het loonplafond. Per soonlijk heeft get- daaF°?} al bet mo gelijke in het werk gesteld om een vrij loonplafond te krijgen, teneinde te be reiken dat de woningen eind 1949 zou den kunnen worden afgeleverd. Echter zonder resultaat. Op de vraag van de officier van Jus titie of get- van oordeel was, dat de aannemers aan eigenbelang dachten, of dat zij het sociaal belang lieten preva leren, antwoordde de heer Matser, dat voor hem vaststaat, dat het eigenbelang niet heeft geprevaleerd, hetgeen ook viel af te leiden uit gegevens, welke hij van hoofdambtenaren ontving. Bo vendien is het gemeentebestuur van Arnhem via het ministerie met de com binatie in contact gebracht, wat toch ook wel een waarborg mag worden ge acht. Get.'s indruk was, dat er bij de Bouwunie steeds een streven was ge weest binnen de loonnormen te blijven. Get. Buitendijk deelde o.m. mede, dat er een streven was geweest om 'n proef te nemen met een plafondloos tarief in Groningen, Amsterdam en Arnhem. In Arnhem was het echter nooit zover ge komen. Be officier van Justitie, mr Muller, persisteerde in zijn requisitoir bij zijn vroeger gestelde eis en wel voor elk der verdachten 20 x 1 dag hechte- De verdedigers, mr Schoor en mr Sjollema betoogden, dat liever moet worden gesproken van een strijd om het vasthouden van het loonpeil en het huisvestingsprobleem en dat verdachten zeker geen hechtenis, hoogstens 'n geld boete zou moeten worden opgelegd. kansen voor bepaalde Nederlandse productn vergroten; hierbij kan dan in de eerst plaats worden gewezen op glas- en aardewerk. Voorts op zuivel, waarbij de afzetmo gelijkheden voor de Nederlandse kaas specialiteiten in de V. S- zich thans gun stiger laten aanzien. Ook wat vlees en vis-producten betreft kan vermoedelijk 'n grotere export naar de V. S. worden verwacht, waarbij gedacht wordt aan ham en visconserven. Een ander Nederlands product, waar voor thans vermoedelijk de afzetmoge lijkheden in de V. S. zijn verbeterd, be treft metselstenen- Tot dusverre had d* uitvoer hiervan naar de V. S. na de oorlog niet veel te betekenen, omdat de Nederlandse metselsteen te duur was, hetgeen verband hield met het feit, dat op iedere steen het land van herkomst moet worden vermeld, hetgeen de pro ductiekosten te hoog maakte om me» kans op succes op de Amerikaanse markt met deze metselstenen te concurreren Thans na de devaluatie en de te ver wachten verlaging van het Amerikaanse invoerrecht zal het voor de Nederlandse exporteurs vermoedelijk weer mogelijk zijn met succes een afztmogelijkheid voor deze stenen in de V. S. te vinden. Men wees er in belanghebbende krin gen met nadruk op dat echter eerst na dat nadere bijzonderheden bekend zijn, zal kunnen worden nagegaan, wat de betekenis voor Nederland van de door de Ver Staten gedane concessies op he gebied van de tariefsverlagingen zaï zijn- De voorzitter van het Surinaamse bestuur, de Miranda, heeft gisteren be kend gemaakt, dat de Nederlandse re gering een voorstel heeft ingediend ter oplossing van het conflict aangaan de de Surinaamse interimregeling. De Staten hebben de oplossing aanvaard en daarvan kennis gegeven aan de re gering. De oplossing bestaat hierin dat aai het artikel betreffende het onderwijs een zodanige inhoud is gegeven, dat volledig wordt tegemoet gekomen aan de bezwa ren van de Staten. Met behoud van hel- principe is het ter beoordeling van de Staten of de opleiding van leerkrachten voor het bijzonder onderwijs zal worden gelijkgesteld. Op de in dit geval goed te keuren landsverordening is het vernieti gingsrecht van de Kroon niet van toepas sing. Er zal een nieuw ontwerp interim regeling voor Suriname aanhangig ge maakt worden, terwijl een spoedige par lementaire afhandeling zal worden be vorderd. Generaal-majoor G. Baay, die Vrijdag heengaat als territoriaal, tevens troepen commandant van Oost-Java heeft in een onderhoud met „De Vrije Pers" de lof trompet gestoken over de Ned. troepen in Indonesië. ,.Ik heb heel grote bewon dering, zeide hij, voor de Ned. troepen en het K.N.I.L., die met grote discipline en grote zelfopofferjng aj]e bezwaren hebben overwonnen en elke opdracht, die hun werd gegeven, volkomen trouw en naar beste weten hebben uitgevoerd. Ik behoef niet te zeggen, dat de eisen nog buitengewoon zwaar zijn, maar ook ln deze periode worden de opdrachten met sterk gevoel voor tucht en met grote zelfbeheersing uitgevoerd. Waar ik nu op het punt sta afsqheid te nemen, heb ik een sterke, overheersende ge dachte en dat is mijn trite waardering voor de prestaties van 'beide legers". Daarnaast uitte hij ook i waardering voor de samenwerking met jit bestuur. Gevraagd naar zijn inzichten over de huidige situatie in Oost-Java op militait terrein zeide generaal Baay dat het uiter aard moeilijk is in zo korte tijd als sinjüb de cease fire is verlopen reeds een overbrugging te vinden tussen de ver schillende militaire standpunten. „Wei heb ik de indruk, aat wij, indien geen storende invloeden optreden, langs de weg van overleg kunnen komen tot dat Men zal hier te lande moeten komen tot de opbouw van een leger, dat opge wassen is tegen een tegenstander, die ook over de middelen van een modern leger beschikt. Dit kost veel tijd en men heef» er bekwame organisatoren en instruc teurs voor nodig. Ik geloof, dat het ver standig zou zijn, wanneer men langs deze weg tot een oplossing tracht te komen. Daarbij mogen een vloot en een luent macht niet ontbreken- De R. I. S. zai nooit kunnen volstaan met een leger, dat alleen een plaatselijke verdediging kan voeren en na een inval een guerilla, de R. I. S. moet een leger hebben, dat ook in staat is om offensief op te treden, in samenwerking met de onontbeerlijke bondgenoten". Het is helaas, ondanks cease-fire, nog steeds niet rustig in de Oosthoek. In offi ciële kringen wordt de toastand zelfs vrij ongunstig genoemd. Zo is Zaterdagmorgen nog de sneltrein SurabajaMadiun verongelukt. Hij was op minstens twee en waarschijnlijk zelfs drie trekbommen gereden- Van de in- gene wat de regering ?ich ten doel heefi I zittenden werden twee Indonesiërs en gesteld en dat er langs "deze weg een be vredigende militaire situatie te. bereiken is". Over samenwerking met de T. N. I. zei de generaal: ,,Wij zijn sinds li) Aug bezig tot een samenwerking te komen, rrïaar dit gaat zo maar niet. Overhaasting daarbij is evenzeer een fout als te laiig- zaam handelen. Door verschillende be sprekingen en een langzaam uitbouwen geloof Ik dat we op de goede weg zijn en ik acht een behoorlijke samenwerking tussen de T. N. I. er, onze strijdkrachten zeker niet onmogelijk". Over de toekomst van de weermacht in Indonesië en in het bijzonder gevraagd naar een samengaan tussen K. N- I. L. en T- N. I. zeide generaal Baay: -,Ik geloof dat de T. N- I., als zij di' eerlijk en oprecht wil zien, in het belang van het eigen land een volledige samen werking met het K. N, I. L. zal moeten nemen. Zoals de ontwikkeling in Zuid- Oost-Azië zich voltrekt-blijkt de strate gische positie van Indonesië enaangetast en deze positie is van grote betekenis Als dit waar is, zal de legermacht van de toekomstige R. I. S. ook een interna tionale waarde moeten hebben. zes Chinezen gedood, twee personen werden ernstig en verscheidene anderen licht gewond. De materiële schade was groot. De uitslagen va-n de verkiezingen voor de Oostenrijkse provinciale besturen lui den als volgt: Zetels Volks- On- links partij Soc. afh. blok 39 22 geen 3 Neder-Oostenrijk Stiermarken Salzburg Tyrol Vorarlberg Karinthie 22 12 24 16 12 18 9 8 4 15 1 geen geen geen 1 De uitslagen van Opper-Oostenrijk zijn nog niet bekend. In de Weense gemeenteraad hebben de socialisten de absolute meerderheid be haald met 52 van de 100 zetels (voorheen 58). De volkspartij heeft 35 raadsleden, het linkse blok 7 en die bond van onaf hankelijken 6. Noorwegen, dat nog behoort tot de landen, welke de Zondagsrust niet door verkiezingsrumoer wensen verstoord te zien, zag Maandag zijn lot in de banden der kiezers gesteld. Het binnenlandse financiële beleid was feitelijk de enige inzet van de stembusstrijd, die hoofdzakelijk gevoerd werd door drie grote partijgroeperingen: 1. De socialisten, met 76 zetels in het parle ment; 2. De conservatieven (25), links-liberalen (20), agrariërs (10) en christelijke volkspartij (8)tezamen een soort blok vormend tegen de socialisten; 3. De communisten, met 11 zetels in het parlement. 't Noorse parlement (Storing) welks zittingsperiode vier jaren bedraagt, ken slechts één huis, of kamer. Na de verkie zingen echter verdeelt dit vertegenwoor digend lichaam zich in twee delen: van de 150 zetels worden er, bij stemming uoor de kamer zelf, 38 aangewezen om het Lagting te vormen, terwijl de 112 overige leden het Odelsting uitmaken. Voor het eerst namen dit jaar 21ria; rigen aan de verkiezingen deel. In 1946 n.l. werd de grondwet van Noorwegen gewijzigd in die zin, dat de stemgerecn- tigde leeftijd van 23 op 21 jaar werd gebracht. De eerste voorlopige cijfers wijzen op een uiterst scherpe strijd tussen de re geringspartij socialisten en de bur gerlijke partijen. Ofschoon het voorbarig is, thans reeds definitieve conclusies te trekken, kan men toch vaststellen, dat de regeringspartij over het algemeen rela tief en absoluut winsten heeft geboekt Het is derhalve zeker, dat de socialisti sche partij haar meerderheid zal behou den, zodat het ministerie van Gerhardt- sen niet direct wordt bedreigd. Opmer kelijk zijn de successen van de christelij ke volkspartij, die het op haar uitge brachte aantal stemmen met 48 pet. zag toenemen. Het blijkt, dat ook de conservatieve en boerenpartij vooruitgegaan zijn, ter wijl de liberalen nauwelijks aan hun trek zijn gekomen. De communisten leden een gevoelige nederlaag; deze lijn tot de helft gere duceerd, zodat hun vertegenwoordi ging Jn jjet Storting is teruggebracht tot ca. 6 pet. De telling, die gisteravond na de slui ting van de loka'ten om 9 uur begonnen is- gaat vandaag voort. Pas in de loop van de namiddag zullen de voorlopige einduitslagen bekend worden. Voor een uitgestrekt land als Noorwegen, dat vele afgelegen districten heeft, is dit vrij snel. Met de telling van de grote steden is vanmorgen pas begonnen. Nederland heeft met de regeringen van Engeland en Australië regelingen getroffen, waarbij de Engelse schepen, die emigranten naar Australië brengén, op de terugreis Nederlandse burgers en troepen zullen vervoeren, die uit Indo nesië repatriëren. Aldus deelde gisteren een woordvoerder van het Britse mi nisterie van verkeer mede in antwoord op een desbetreffende vraag. Het Engelse s.s. „Asturias", dat dezer dagen in Rotterdam aankwam met Ne derlandse burgers, was het eerste schip, dat de reis ep grond van de nieuwe rege lingen maakte. Negen schepen brengen in opdracht van het Engelse ministerie van verkeer emigranten van Engeland naar Australië. Toen de „Noordam" op weg naar New Vork Zaterdagavond het Kanaal nader de, miste men een van de koks. De man was spoorloos verdwenen en in zee vie. niets te bekennen. De gezagvoerder heeft toen per radio alle. voorbijvarende schepen verzocht naar de man uit te zien en Zondag hebben op de Noordzee en in het Kanaal tal van schepen uit gekeken, maar vergeefs- De familie vaD de vermiste is gewaarschuwd. Op de van flikkerlichten voorziene spoorwegovergang Zalne, enige kilo meters Oostelijk van Zwolle in de weg ZwolleAlmelo geschiedde gisteroch tend om 8.30 uur een ernstig ongeluk. De 60-Jange H. Meier uit de buurt schap Herfte, gemeente Zwollerkerspel, naderde met paard en wagen uit de richting Heino, toen een voortrein uit Meppel passeerde. Deze trein, die te 8.37 uur in Zwolle moet aankomen, greep de wagen, welke meegesleept werd. De bestuurder werd vrijwel op slag gedood, het paard bleef ongedeerd. Uit getuigenverklaringen bleek, dat de bejaarde man de flikkerlichten, die op onveilig stonden, niet opgemerkt moet hebben. Hy is althans doorgereden. Op het ogenblik van het ongeluk hing bij de spoorwegovergang een zware mist. Het treinverkeer ondervond geen noe menswaardige vertraging. Men heeft wel eens het ongeluk tegen een „onmisbare" aan te lopen. Een per soon, die zich niet kan voorstellen, dat de wereld tóch nog wel zal draaien (in betere atmosfeer soms zelfs), wanneer hij er niet meer zal zijn. Als voorzitter van dit. secretaris van dat. penningmeester van weer wat anders enz. enz. beschikken deze jongelui over een aplomb, waarmede ze niet alleen anderen, maar ook zichzelf een rad voor de ogen draaien- Dergelijke mensen vormen een pro bleem op zich, omdat ze niet de ware spirit hebben, om anderen op te jagen tot nog grootser daden, dan ze zelf kun nen presteren. Ze vervreemden van het doel, dat ze in feite moeten najagen, om dat niet het bereiken voor anderen, maar het behouden voor zichzelf hun hoofd doel wordt. Laten we tegen dergelijke jongelui iets doen. Ze remmen ons af en dus moeten ze eruit. Maardan moeten nieuwe en betere leiders erin! En dit is iets, waar nieuwe moeilijkheden aan vast zitten, om dat het gros van onze jeugd zich nu een maal beperkt tot meelopen en wachten. De eeuwige wisselwerking ontstaat ook hier weer: meelopen met mensen, dia geen voorlopers willen, verstevigt hun positie. Leert daarom hoger mikken dan tot dusver, want het dynamische in onze jon gerenorganisaties is nog veel te gering, om grote resultaten te kunnen boeken. Vecht er voor, dat hoog te paard gezeten leidertjes snel naar beneden komen, want deze „would be" voorvechters doen uit sluitend kwaad- En zorgt ervoor de ware en bezielde voorvechters niet al te zeer te bewiero ken. Het vereist sterke benen om deze weelde te kunnen dragen en te dikwijls worden er betreurenswaardige stukken gemaakt, door veelbelovende jongeren al te zeer in het zonnetje te zetten. Deze week moge overigens voor een ieder, jong en oud, gelden. We herinneren ons nog goed de eenvoud van de 15 ja rige Greetje Wielema (met permissie van „Supporter" is dit voorbeeld aan zijn Tribune-blik onttrokken). Dit meisje be looft heel wat en verschillende kranten verheugden zich hierover; én over het „gewone", de bescheidenheid enz. van de nieuwe kampioene- Dat ze met ettelijke kolommen, vijf foto's en honderd en een lofuitingen deze bescheidenheid en een voud zwaar geweld aandeden, vergaten de ijverige ridders van de schrijfmachine. Dit is één voorbeeld, maar ieder hoeft maar rond te kijken, om er meer te zien. Het standpunt moet dus zijn: goed werk is normaal werk, alleen slecht werk mag commentaar (en dan geen malse) uitlok ken! ROERGANGER Door kerkelijke kringen in Tsjecho- slowakije is gisteren bekend gemaakt, dat een aantal geesteiyken door rege ringsagenten van de zogenaamde „ka tholieke actie" zyn „bewerkt", tenein de hen te bewegen hun handtekening te plaatsen onder een verklaring tot goedkeuring van het wetsontwerp tot overneming van de controle op de ker ken door de regering. In een waarschuwing van ,,de aarts bisschop" (waarmee klaarblijkelijk mgr. Beran bedoeld wordt) wordt de geeste lijken meegedeeld, dat „instemming met het wetsontwerp verraad is aan de zaas van Christus en van de Kerk". „U heeft mij beloofd en u heeft ver klaard, dat u zich niet door een Judas penning zult laten omkopen. Ik vertrouw erop, dat u uw beloften gestand zult doen", aldus de waarschuwing. De aartsbisschop verklaart, dat de Kerk het gehele wetsontwerp moet afwijzen aks „tegen de Kerk, anti-sociaal en onrecht vaardig". Er zouden reeds honderden pro testbrieven aan de burgerlijke autoritei ten zijn gezonden. (Van onze Amsterdamse redacteur) De twee verdachten van de op Woens dag, 26 September in Amsterdam ge pleegde roofoverval op het filiaal van de Amsterdamse Bank hebben Zaterdag nacht bekend. Zij zijn gisteren voor de Officier van Justitie geleid. De daders, woonachtig in Oost, zijn twee broers, 23 en 19 jaar oud. Beiden zijn afkomstig uit een net gezin. De oudste, die in zorgelijke financiële omstandigheden verkeerde en bovendien van plan was een eigen bedrijfje op te richten waarvoor het geld hem ontbrak, was op het idee van de overval 0e- komen, toen hij hü de spaarbank ge tracht had wat geld te lenen, waarvoor men hem naar het hoofdkantoor had verwezen. Hij schafte zich een revolver aan, terwijl de jongere broer zich in het bezit stelde van een toneelrevolver en een dolkmes. Een poging op Dinsdag avond 27 September mislukte, daar de bank toen al gesloten was De volgende avond waren de omstandigheden gun stiger. Zij wisten in het pand binnen te dringen .terwijl er geen publiek was en terwijl de jongste met het mes tussen de tanden over de afrastering klom, sloot zijn broer de deur. Uit de brand kast werd een partij pasmunt gestolen en toevallig .werd in de la van een tafel een stapel bankbiljetten ontdekt. De Volgens inlichtingen van Katholieke zijde, zfjn opnieuw 40 dekens en vica rissen gearresteerd, van wie later enkele vicarissen zijn vrijgelaten. Bijna alle vi carissen van de Tsjechoslowaakse dioce sen zouden thans in arrest zijn. Naar de correspondent van de „Times" te Wenen uit betrouwbare berichten uit Praag vernemt, zijn ij tenminste 5.000 leden van de Tsjechoslowaakse communis tische partij gearresteerd. De zuivering, de grootste, die de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft gekend, begon drie weken geleden. jeugdige bandieten sloten de bedienden in de kelder op, gaven hun wat shag en sigaretten en beloofden hun zo spoedig mogelijk 88888 te bellen om de politie te waarschuwen, die hen zou bevrijden. Toen zij door de voordeur het bank gebouw verlieten, stond daar een woeden de vrouwelijke klant, die heftig protes teerde, dat de deur voor half zes al op slot was. Een van de broers heeft tegen deze vrouw gezegd: „Wij zijn ook wel eens ja rig", waarop de vrouw zei: „Ik bel het hoofdkantoor op". „Dat moet u vooral doen", was het laconieke antwoord. Toen de beide broers op hun fiets een paar straten verder waren, hoorden zij reeds de sirene van de politie-auto, reden waarom zij maar nagelaten hebben vijf maal 8 te bellen. Van de buit, 7800 groot, die thuis ver deel werd, deden de heren grote inkopen, waardoor ze tegen de lamp liepen. Een week na de overval werden de beide gang sters gepakt. De wapens, gekochte goede ren en een deel van het resterende geld. konden in beslag genomen worden.'t Is niet onmogelijk dat eventuele medeplichtigen of anderen, die van de overval wisten, de mond is gesnoerd met het tekort. Uit het onderzoek is niet gebleken, dat de daders betrokken zijn geweest bij andere berovingen. Wel is de oudste ai eens eerder met de politie in aanraking geweest voor een soortgelijke diefstal, die Binnenkort is bij de Tweede Kamer de indiening te verwachten van een wets ontwerp tot wijziging van de Bioscoop wet. Bedoeling van dat ontwerp is in de wet vast te leggen, dat ook voor films, die in besloten gezelschappen van meer dan 25 personen worden vertoond een keuring wordt vereist. Tevens zal ook een ander vergunning stelsel worden voorgesteld, waarbij de vergunning niet meer gebonden is aan de onderneming maar aan de plaats van vertoning. Het wijzigingsontwerp, dat verleden jaar Mei werd ingediend en waarvan her voorlopig verslag der Kamer nooit door een memorie van antwoord is gevolgd, zal worden ingetrokken. Maandagavond omstreeks 10 uur is een motorrijder die uit de richting Valk'ens- waard kwam, vlak voor Aalst tegen een stilstaande vrachtauto gereden, waarvan de chauffeur juist een nieuw wiel aan het °PDe botsingSwas zo hevig, dat de motor rijder de heer J. A. E. uit Eindhoven, vrijwel terstond werd gedood. De dame, die op de duo zat, moest met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis in Eindhoven worden vervoerd. De vrachtauto voerde een rood achter licht en de chauffeur had bovendien uit veiligheidsoverwegingen aan de linker kant van zijn wagen nog een lamp ge plaatst. In de drukte na het ongeluk zijn drie jongens, die hard kwamen aanfietsen, met de sturen in elkaar geraakt. Een van hen sloeg daardoor met het hoofd tegen een boom. Ook hij moest ernstig gekwetst gewresi vuur een auunsv'U"'- -- - vr hij in de laatste bezettingsjaren pleegde, naar een ziekenhuis worden gebracni-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1