Feestrumoer om „Pieckistan" MOCH ZAL POGEN FRANS KABINET TE VORMEN i G GS De Oost-Duitse president begint zijn nieuwe loopbaan ON Noorse communisten verliezen 10 van hun 11 zetels Duizenden gepensionneerden demonstreren ontevredenheid raagse apothekers beschuldigd Vijf Nederlandse soldaten gedood Repatriëring van de 7 December- divisie mag niet vertragen Rode troepen naderen Hongkong Oproep van de H. Vader DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Planter vermoord in Siantar Felle woningbrand in Schoorl Waar blijft Wegen- verkeersregelingswet? Geen nationale rust zonder voldoening aan arbeiders met laagste lonen LAGEN klacht van één communist K '"S™1 .S "de „Amerika's grenzen zijn die van eventuele vijand" Auto reed het water in Kanton zal niet worden verdedigd Trein verkeer-stop in Luxemburg JAARGANG WOENSDAG 12 OCTOBER 1949 No. 23054 (Telefonisch van onze bijzondere correspondent) Strafmaat voor misdadigers van de weg te laag K Na de zegetocht door Brabant, viel het Vorstelijk Paar bij zijn tweedaags bezoek aan Overijsel gisteren andermaal een bijzonder hartelijke ontvangst ten deel. Ook de Urkers waren naar Zwolle gekomen om een glimp van H. M. de Koningin en Prins Bernhard op te vangen en Alie de Boer mocht zelfs Hare Majesteit bloemen aanbieden. prinses De Rethy, op de golfbanen van Monza (lt.), waar zij de intern, golfkampioenschappen bijwonen. RUK MET EEN WAARDELOZE „RODE RUG" Dienstmeisje op stap met ongeldig bankje van duizend Ze weigerden wapens over te geven aan guerilla-strijders Generaal Bradley: LAVASTROOM SCHROEIT DOOR Alle inzittenden gered RUSTIG DROOG WEER EXTRA SCHEPEN OOK ENGELSE GECHARTERD Tot grotere belangstelling voor de missies Regering acht staking onwettig DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs by de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. BERLIJN, 12 October 1949. „De Duitse democratische republiek" heeft gisteren met veel spectaculair vertoon haar staatspresident, Wilhelm Pieck begroet. Doch zij heeft vooralsnog vergeefs gewacht op de aankondiging van een werkelijke verzachting van de druk der bezetting. De bijzondere en gevolmachtigde ambassadeur der Sovjet-Unie, Semjonov, was weliswaar aanwezig, doch hij heeft geen opheldering gegeven over details der bestuursoverdracht, waarop hier met enige spanning gewacht wordt. Zo is de bevolking der republiek volkomen in het onzekere gebleven over de 'vraag, waar de formele bestuurs overdracht der Duitse regering ophoudt en de zeggenschap der Sovjetcontrole-commissie begint. Deze commissie zal zich officieel beperken tot controle op de uitvoering der beginselen van Potsdam en de overige overeenkomsten der vier mogendheden doch het is duidelijk, dat zij met deze algemene opdracht het heft volledig in handen houdt. Wilhelm Pieck, president van „Piecki- etan", zoals zijn tegenstanders spottend zeggen, is zijn nieuwe loopbaan begonnen met opmerkelijke matiging in toon je gens Bonn en met een soort nationaal appèl tot het Westen. Het nationale element overheerste in het kleurige fes tijn, waarmede gisteravond die staatspre sident werd begroet, over het communis tische. De communistische leiders hebben de rode vlaggen doen vervangen door de Duitse kleuren, die thans zowel in Bonn als in de Wilheknstrasze wapperen. Slechts in de dagen van /Hitlers glorie was er in het hart van Berlijn een zo bruisend politiek feest als gisteravond, toen Pieck op Unter dien Linden een door duizenden fakkels omringde tribune be klom. Weer hadden de communisten hun ac tivisten van overal uit de zóne naar Ber lijn gebracht, om indruk te maken door het getal. Bij honderdduizenden defileer den zij met transparanten, welker op schriften even eentonig waren als de re devoeringen, die in deze dagen gehouden Worden. Zoetgekleurde vuurwerksterretjes ploften uit de lucht en machtige zoek lichten speelden door de vurige roos der toortsen. Er was nog een andere gelijkenis met de dagen van weleer, Instede van de S. A. marcheerde blauwgeunifor- meerde politie korps na korps, militair in uiterlijk en optreden. Na de presi dent golden de meest stormachtige ovaties deze nieuwe politiemacht, die in een omvang als nooit te voren aan wezig was. Een met karabijnen gewa pend korps bracht een militair saluut, toen Pieck in zijn limousine stapte voor zijn triomfrit door de stad. Zij rolden met hun ogen als in de beste dagen van de Wehrmacht. Een gemo toriseerd korps volgde fleck met open knalpotten en in alle zijstraten ston den politiekorpsen opgesteld. was grote geestdrift onder de v7?S^>' toen Pieck, begroet door de zoon het eerste Weimar-president Ebert. eenheirt°rd voerde én de strijd voor de plicht vanVad„ I?uftsland als de hoogste Op de oliepalmonderneming „Dolok Si- numbah" van de Handelsvereniging „Am sterdam" in het Siantarse is Maandag middag de 39-jarige planter K. Catha- rinus op klaarlichte dag door een achttal lieden vermoord. Het slachtoffer bevond zich vergezeld door een gewapend on dernemingswachter, in de tuinen. Tevoren was een jeep met enkele andere gewapen de ondernemingswachters achtergelaten. In de tuinen ontmoetten zij acht lieden, die om vuur voor een sigaret vroegen, hetgeen door de ondernemingswachter verstrekt werd. Plotseling werd de onder nemingswachter het geweer uit handen gerukt, waarop de planter en de onder nemingswachter het op een lopen zetten. De Indonesiër, die het geweer had be machtigd, schoot daarop de heer Catha- rinus in de nek. De daders ontkwamen en hun identiteit is niet bekend. Op Dolok Sinumbah was tevoren nooit een aanslag gepleegd. Door een lekkage aan een gasstel brak gistermiddag brand uit in een der groot ste pensionbedrijven van Schoorl, be woond door de familie R. Het vuur greep snel om zich heen en het huis was weldra e9n vlammenzee waartegen de brandweer met veel kon uitrichten. Van de inboedel vfb bijna niets worden gered- De schade dt geschat op 40.000. zen de president gezamenlijk, heerste een dergelijke geestdrift. De veront waardiging van hun volgelingen in de zóne negerend, liepen christelijke en li berale afgevaardigden tevreden mee. Hel was de zachtmoedige christelijke hee* Nuschke die Pieck voordroeg en eiste, dat hij bij acclamatie zou worden benoemt en het was de liberale president der Volkskamer Dickmann, die hem tot „ar beiderspresident" verhief en hem bijviel in zijn overmaat van loftuigingen aan de Sovjet-Unie. Nadat Pieck de eed had afgelegd bras een stormachtige ovatie los. Vier rodi dames in het parlement konden haar ont roering niet bedwingen toen de vader lijke Pieck in het schijnsel der schijn werpers stond tezamen met de 20-jarige Margot Weiss die hem als jongste lieve ling van het parlementaire gezelschap bloemen aangeboden had. Pieck las een lange rede. De inhoud daarvan was dezelfde als die van de pro paganda, van de Russische bevelen en van de hoofdartikelen der kranten. Alle kwaad kwam van de westelijke imperia listische mogendheden en als het West- Duitse volk en de regering te Bonn zich daar nu maar van bewust werden dan kwam er wellicht nog eens een kans op toenadering. Een wederzijds streven naar eenheid en vrede was volgens Pieck voor zulk een toenadering een betere basis dan wederzijdse erkenning der bei- ae regimes. Pieck roerde de nationale trom, wier oostelijke roffel in de komende maan den onophoudelijk over de zonegrens zal dreunen. Hij wilde vriendschap op de eerste plaats met de Sovjet-Unie de volksdemocratieën, maar ook met alle vredelievende landen der wereld. Welke die zijn, zal de Kominform uit maken! De fanatieke jeugd, die de rode vete raan gisteravond omspoelde, is bereid het te geloven. De slagzinnen der rode ter minologie zitten in hun hoofden, zoals op hun transparanten. Het was pijn lijk, om te zien, hoe zij hun cliché-ge dachten droegen langs de ruïnes van de rijkskanselarij, Kaisershoff, en Auswer- tiges Amt. Deze ruïnes, die zoveel te leren hebben omtrent politiek fanatisme, worden neergehaald. Tegelijk met hun de herinnering. (Van onze correspondent) De officier van Justitie te Arnhem, mr. De Vries, heeft gistermorgen tijdens de behandeling van de zaak tegen de 52- jarige kolenhandelaar H. P. te Berg en Dal, die op 28 Augustus onder Ubbergen een dame en een 1 W-jarig jongetje heeft doodgereden, er zijn spijt over uitgedrukt, dat de Wegenverkeersregelingswet nog niet tot stand is gekomen. Door het ontbreken van deze wet is het niet mogelijk afdoende op te treden tegen misdadigers van de weg, die zich niet ontzien onder de invloed van sterke d-ank achter het stuur van een auto te kruipen en andere mensen de dood in te rijden. Zoals de toestand nu is, kan men tegen dergelijke personen slechts optre- der met een gevangenisstraf van ten hoogste 9 maanden. Tegen deze verdachte had spreker een gevangenisstraf van 3 tot 4 jaar moeten eisen. Thans werd tegen H. P. 9 maanden onvoorwaardelijk geëist en 3 maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar benevens ontzetting uit de bevoegd heid om een motorrijtuig te besturen in dezelfde tijd, een boete van f 200 en het verbod van alcoholgebruik eveneens voor de tijd van 3 jaar. (Telefonisch van onze Parijse correspondent). De president van de republiek heeft aan Minister Moch verzocht, aan het parlement diens investituur als minis ter-president te vragen nadat hU uit nadere besprekingen de indruk na gekregen dat een ministerie onder so cialistische leiding mogelijk zou zijn. De heer Moch heeft die opdracht aan vaard na in een verklaring te hebben bevestigd dat voldoening moet worden gegeven aan de arbeiders met de laagste Ionen. Hü legde zich op die belofte vast door te verklaren, dat hij anders geen kans zou zien, de natio nale rust te handhaven. De voorzitter van de assemblee heeft deze tegen morgen Donderdagmiddag, 3 uur, in buitengewone zitting bijeenge roepen. De gewone najaarsbijeenkomst zal eerst op 18 October plaats hebben. Het is niet alleen van de kant der communisten, dat de voorgestelde kabi netsformateur aanvallen te wachten heeft Hoewel de drie grote partijen zich vrij wel met het program van minister Moca kunnen verenigen, wacht hem ernstige bestrijding van de onafhankelijken van links en van rechts en zijn meest ge duchte tegenstander is wel de heer Rey- naud die geen bezwaar heeft tegen het behoud van de oude meerderheid, maar ernstig gekant is tegen tijdelijke loons verhogingen, die de loonstop breken En Reynaud wordt in de mening, dat elke verhoging thans inflationistisch werken zal. gesteund door^ twee andere finan ciële specialisten uit de Kamer n.l. de oud-minister van financiën Pleven en René Meyer. De door Moch berekende meerderheid is niet groot en aangezien zich daarbij de onafhankelijken van rechts bevinden, die niet weinig ingenomen zijn met de cri- tiek van Reynaud, zal het van het de bat afhangen, of Moch de steun van de rechtervleugel van de meerderheid zaï behouden. (Telefonisch van onze Scandinavische norrespondent). De sensatie van de Noorse parlements verkiezingen is geweest, dat de com munisten knock-out zijn geslagen en dat de arbeiderspartij zich niet slechts heeft kunnen handhaven, maar zich zelfs tot een majoriteitspositie heeft opgewerkt. Het aantal uitgebrachte stemmen was 1.727.000 tegen 1.435.000 in 1945. De zetelverdeling in het nieuwe Storting is als volgt: Arbeiderspartij 65 (76 in 1945), conservatieven 22 (25), liberalen 2l'(20), Boerenpartij 13 (10), Christelijke Volkspartij 8 (8), com munisten 1 (11). De verkiezingen ku men worden be schouwd als eén relatief overtuigende zege van de regering van Gerhardsen. Behalve het feit, dat het bestaande ver kiezingssysteem automatisch voordeel op levert voor de grootste partij, heeft de arbeiderspartij een groot contingent com munisten op de hand gekregen en tevens een goede toeloop van de jeugd. Het is duidelijk, dat ook het bezit van algemeen geachte, sterke figuren als de ministers Gerhardsen en Lange troef voor de re geringspartij is geweest. Een vergelijking van het cijfermateriaal van de verkiezingen wijst uit, dat de so cialisten veel meer zetels winst hebben geboekt dan de burgerlijke partijen bij elkaar, terwijl het totaal aantal stemmen, op de arbeiderspartij uitgebracht, aanmer kelijk geringer is. Git is het gevolg van de eigenaardige verkiezingsorde en van het bestaan van een aantal streng ge scheiden verkiezingsdistricten in Noor wegen. Dat ook in regeringskringen c: onbil lijkheid van dit systeem wordt ingezien, mag men afleiden uit de verklaring, door ministerpresident Gerhardsen na het be kend worden van de uitslag afgelegd. Hij deelde vlot mede, dat de huidige verkie zingsorde zal worden herzien. Voorts zeide Gerhardsen, dat de ver kiezingsuitslag een toenemende stabili teit in het politieke leven van Noorwe gen inhoudt. Hij drong aan op een grote samenwerking met de oppositiepartijen, De drie landelijke Pensioenbonden, nl. de Alg. Ned. Bond van gepensionneerden, de Bond van gepensionneerden der Nederlandse Spoorwegen en de Algem. Militaire Pensioenbond, tezamen ongeveer 60.000 leden tellende, hebben gisteren in de Haagse Dierentuin een demonstratie bijeenkomst gehouden om uiting te Seven Koning Leopold en zijn gemalin, aan hun ontevredenheid over de uns Het orgaan van munistische party Tsjechische com- enige Praagse apothëi?° Prav0" heeft van sabotage bestaanij*r? beschuldigt! ring medicijnen te verkol de weise- munisten. p*n aan com- Daarom, aldus het blad, had hnn zaken verbeurd verklaard In het artikel wordt gezegd, dat een Partijlid naar een apoheek ging Qm medicijnen te kopen voor z jn U-maande,, °ud dochtertje. De apotheker kreeg zyn Partij-insigne in de gaten en zei dat hij Been medicijnen had. De par «genoot Stng naar een tweede winkel en ook daar kreeg hij de medicijnen met. Toen «duurde hii zijn zuster die geen partij speldje op had, en zij kreeg ze onm dellijk. - .Dergelijke onverantwoordelijke a en van apothekers, waardoor de gezond e van de arbeidersklassen in gevaar ge bracht wordt, zullen zich door dfi natio nalisatie niet meer kunnen voordoen'', aldus ,Rudo Pravo". die blijkbaar 's mans verhaal een voldoende „bewijs" acht te gen Praagse apothekers. Bloedverwanten en vrienden van vel» zakenlui, die de vorige week werden gearresteerd, blijven erbij, dat het doel van de arrestaties is die zaken te nationa liseren. Anderen vertelden, dat sommige ge- arresteerden er van beschuldigd worden zich afzijdig gehouden te hebben van de "vrUwillige arbeidsbrigaden". Gemeld wordt, dat te Praag weer nieuwe arrestaties hebben plaats gevon hoewel klaarblijkelijk niet op zo cin s5haal als enkele dagen geleden Prana i?4 hoofdbureau van politie te dne„ n„„men ®teeds mensen navraag Over hof1" g,0arresteerde bloedverwanten Se,eed le hebbï, ÏSSJEÜS» inziens onvoldoende behartiging van hun materiële belangen door de regering en de daardoor ondervonden achterstelling bij actief dienende ambtenaren en parti culiere loontrekkenden, door onvoldoende toeslag op de pensioenen in verband met de stijging van de kosten voor levenson derhoud. Het aantal deelnemers en deelp®®™st®" van deze demonstratie was zo Êro°t, dat de ruime Dierentuinzaal ze met allen in eens kon bevatten en drie achtereenvol gende vergaderingen moesten worden ge houden. Het totaal aantal deelnemers aan deze drie bijeenkomsten werd op 5 a 6000 geschat. Nadat een drietal sprekers van elk der bonden één het woord had gevoerd, werdd met algemene stemmen een resolu tie aangenomen, waarin er bij de regering en de Staten Generaal op werd aange drongen door verhoging van de toeslag percentages en de toeslag-maxima de on billijkheden op te heffen, welke naar hun opvatting daarin bestaan: 1. dat tussen de toeslag op pensioenen en de stijging van de levenskosten een ongemotiveerde wanverhouding bestaat, zodat het grootste deel van de gepension neerden slechts een tegemoetkoming ont vangt van ten hoogste 25 pet tegenover een toename van het index-cijfer met 114 pet; 2. dat bij het toekennen van een toe slag onderscheid wordt gemaakt tussen gepensionneerden van vóór 1 Januari 1947, resp. 1945 en van na die datum, welk onderscheid gemotiveerd werd met de drogreden, dat zij, die vóór 1 Januari 1947, resp. 1945, gepensionneerd werden, zich wel door de lanSere tijd van gepen sionneerd zijn, zullen hebben aangepast aan lagere inkomsten (Van onze correspondent) Het is verwonderlijk, wat men met eer. bankbiljet van 1000 gulden zelfs al is het enkele jaren geleden waardeloos ge worden al niet kan doen. Een Eindho- vense dienstbode, die enige tijd geleden zulk een biljet bij haar mevrouw, die er als curiositeit twee had bewaard, wegnam, heeft er althans met haar 18-jarige ver loofde zijzelf is „al" zestien goede sier van gemaakt. Zo kocht dit veelbelo vende paar twee mooie nieuwe fietsen, keukengerief, een rooktafel, twee polshor loges, een fototoestel, een klokje en kle ding, terwijl men het restant aan vermaak besteedde, todat dezer dagen de Eindho- vense recherche tussenbeide kwam. Het waardeloze bankbiljet werd namelijk aan een bankinstelling in Eindhoven aangebo-» den en daar bleek men beter dan dienst bode, verloofde en fietsenhandelaar op de hoogte te zijn van de verandering, die enige jaren geleden op het terrein van het geldwezen heeft plaats gehad. Het onder zoek der recherche leidde naar de zestien jarige, die van mening was geweest, dat mevrouw best een briefje van duizend kon missen, en die bovendien nog meer die verijen in haar laatste en vorige betrek king op haar naam had staan. Mevrouw had de diefstal nog niet eens gemerkt. waarbij hij beloofde van verdere sociali- satieplannen af te zien- De verpletterende nederlaag, die de communisten hebben geleden, zal bij de Kominform wel niet anders dan als: de les van Noorwegen kan worden geregistreerd. Na alles wat is gebeurd, inclusief de loyaliteitsverklaring aan Moskou, zijn de communisten in dit land finaal uitgerangeerd. Indonesische guerilla-strijders heb ben gisteren vijf Nederlandse soldaten gedood bij Tretes, 20 kilometer van Surabaja gelegen, aldus meldt Reuter uit officiële bron. Een Nederlandse patrouille van acht man werd door guerillatroepen aange houden en hun werd meegedeeld de wapens in te leveren. Toen dit gewei gerd werd, openden de Indonesiërs het vuur op zeer korte afstand. Militaire waarnemers van de V. N commissie hebben zich reeds naar Su rabaja begeven om te overleggen me* de Nederlandse en republikeinse com mandanten. Generaal Omar N. Bradley, heeft in een bijeenkomst van de inter-Amerikaanse verdedigingsraad te Washington, een toe spraak gehouden, waarin hij o.m. ver klaarde dat, „de grenzen der V.S. gelegen zijn op verre kusten, over de oceaan. Zij vallen samen met die van de staat of groep van staten, die een bedreiging voor de wereld vormt". Hij voegde hieraan toe: „Wij weten dat, indien er opnieuw een wereldoorlog zou uitbreken, de Verenigde Staten erin zul len worden betrokken en hetzelfde zal het geval zijn met vele van de staten, die in deze raad zijn vertegenwoordigd. Wij weten ook, dat er gedurende de komende twintig jaar, voor zover wij dat gunnen voorzien, slechts één bron bestaat, die de voorsprong van een derde wereldoorlog zou kunnen worden. Zolang de Verenigde Staten een reus achtige voorsprong houden wat betreft de voorraad atoombommen, de kwaliteit hiervan en het vermogen deze bommen op vijandelijk gebied af te werpen en zij zijn in staat deze voorsprong te behouden zolang zal de afschrikwekkende uit werking, welke de atoombom heeft voor een aanvallende staat, behouden blijven". Overeenkomstig het nazi-systeem van stuk-voor-stuk hebben de Russen ook van Oost-Duitsland weer een satelliet gemaakt onder fanfares en toejuichingen. We kennen dat allemaal uit de barre Duitse tijd? Welk land is de volgende satelliet? Een vraag, die niet bepaald uit een op timistisch brein is geboren, maar overi gens zeer reëel. We moeten ons de situa tie wel goed bewust zijn. Dat is tegelijker tijd al de helft van het antwoord op een aan ons gestelde vraag, waarom we aan de wroeterij van het communisme zo'n aandacht schenken. Is met de nieuwe „Russische" West grens de imperialistische politiek van sovjet-Rusland definitief verzadigd? „Het Vrije Volk" merkte zo pas zeer juist op: „De concurrentie tussen Berlijn èn Bonn gaat in alle felheid beginnen. Voorlopig is Bonn nog een paar boot lengten voor. Maar het is de vraag, of Bonn zijn voorsprong op de duur behoudt. Poli tici in West-Duitsland. die het weten kunnen, hebben ons zo pas nog ver zekerd, dat dn zuigkracht van het com munisme groot is op de arbeiders van West-Duitsland. Bovendien zal Bonn zich voor zijn steun aan het Westen duur laten beta len. Hoe hoog zal die prijs worden?" Wie bovendien de Oost-Duitse zenders beluistert, weet, dat de arbeiders in West- Duitsland in vurige pleidooien worden aangespoord het „slavenjuk" af te wer pen Het communisme houdt vredesdagen, maar infiltreert tegelijk elk land met zijn wereldbeschouwing. Met legers en kanon nen op de achtergrond. De openbare mening uit zich evenals in 1938 en 1939: „Het zal zo'n vaart niet lopen". Over die vaart behoeven we hier niet te schrijven, al schijnen velen die toestand al weer vergeten te zijn. Ook nu zijn in vele landen de vijfde colonnes aan het werk ondanks alle gebral over liefde voor de natie en eerbied voor onafhankelijk heid. Kanselier Figl karakteriseerde 't vóór de stembus in Oostenrijk zo, dat bij een ne derlaag der Katholieke Volkspartij het electrisch geladen prikkeldraad van de Oostenrijks-Hongaarse grens naar de Oostenrijks-Zwitserse grens zou worden verlegd. Met Amerika moet West-Europa de uiterste waakzaamheid in acht nemen. Men kan zich verheugen over onder grondse acties in de satellietlanden; de greep der communisten is te sterk om grote successen te verzekeren. Op poli tiek, sociaal-economisch en godsdienstig terrein mag ons geen enkel verwijt van nalatigheid treffen. Ook yoor het militaire apparaat zullen we offers moeten brengen, juist wegens die onbetrouwbare rode vredesduiven-in- het-wit. God behoede Europa voor de nader ko mende, verschroeiende lavastroom van het communisme. Kerk, godsdienst en vrijheid staan op nieuw op het spel. Of moeten weer de concentratie-kampen worden gevuld, eer de ogen open gaan? Op de knieën, niet alleen in October, maar elke avond. HENK VAN DER MAZE. De vier inzittenden van de trailer, die met bietenloof uit de N. O.-Polder op weg was van Lemmer naar Sondel hebben op het randje van de dood gestaan, toen hun wagen in het water terecht kwam. Op een gegeven moment moest de chauffeur uit wijken voor een personenauto, waardoor de trailer in de zachte berm terecht kwam over de kop sloeg en in de diepe vaart aldaar verdween. In de cabine van de auto zaten drie volwassenen en een jongetje- Een der vol wassenen slaagde er onder water in een ruit stuk te trappen en zich naar buiten te werken. Op deze wijze werden allen gered, zij hadden veel water en modder binnengekregen, maar hun toestand is be vredigend. w eerbericht De verwachting geldig van he den tot morgenavond: In de nacht en ochtend weinig wind met plaatselijk mist en voor namelijk in het binnenland kou der dan de afgelopen nacht. Over dag droog en aanhoudend zacht weer met enkele overdrijvende wolkenvelden afgewisseld met flinke opklaringen. Zwakke tot matige Zuid-westelijke wind. Donderdag 13 October: Zon op 7.00 uur, onder 17.52 uur; maan op 20 36 uur, onder 14.12 uur. Zoals reeds eerder werd bekend ge maakt zullen de militairen van de 7 Dec.- divisie en zij, die hiermee gelijk gesteld zijn, in de periode October 1949 t.m. Januari 1950 uit Indonesië naar Neder land vertrekken. Het totale aantal militairen, dat in deze periode zal terugkeren, werd oorspronke lijk op 20.000 man berekend, terwijl het totale aantal militairen, dat van Juni tot en met September 1949 uit Indonesië zou vertrekken, op 12.000 man werd begroot. Deze laatste groep is thans reeds voor het grootste gedeelte thuis of varende. Reeds werd een begin gemaakt met de afvoer van de 7 December-divisie. Bfj het opmakfcn van het definitieve af- voerschema bleek echter onder meer als gevolg van de door de minister van Oorlog vastgestelde uitbreiding dal het definitieve cijfer van de troepen, die tussen October 1949 en Januari 1950 uit Indonesië moeten worden afgevoerd, be langrijk hoger ligt dan de oorspronkelijke berekening. Daar van het gepubliceerde schema, zoals meermalen werd medegedeeld, onder geen beding zal worden afgewe ken. zal het directoraat-generaal van scheepvaart extra scheepsruimte char teren waardoor ook dit belangrijk gro ter aantal militairen op de vastgestel de tijd uit Indonesië zal kunnen ver trekken. Het eerste schip, dat voor dit doel werd ingelegd, is het Engelse stoomschip „Empire Brent", dat ais emigranten-schip een reis naar Austra- vergaderzalen, ziekenhuizen en theaters. Overal wordt het werk van de katho lieke missionarissen belemmerd. De pries ters moeten zich schuilhouden en kunnen hun ambt slechts in het geheim uitoefe nen. Buitenlandse missionarissen mogen slechts in de grote steden wonen en krij gen maar zelden verlof deze te verlaten. In sommige steden mogen geen kerk klokken meer worden geluid en op vele plaatsen mogen de gelovigen ook niet langer gezamenlijk bidden of de H. Mis bijwonen. De toestand bij het onderwijs verschilt van plaats tot plaats. Tot nu toe hebben de communisten zich niet gemengd in de gang van zaken op de universiteiten van Peiping en Tientsin, doch in de kleinere steden zjjn op de scholen cursussen in het marxisme ingevoerd. Ook zijn op ver scheiden plaatsen de scholen geheel ge sloten. lië heeft gemaakt. Op de terugreis, die vermoedelijk in de loop van deze week zal aanvangen, zal dit schip Neder landse troepen thuisbrengen. Daar het huidige demobilisatie-cen trum eveneens van onvoldoende capaci teit is om het groter aantal militairen van de Kon. Landmacht te verwerken, zal binnenkort een nieuw demobilisatie centrum worden betrokken, waarvan de capaciteit wel voldoende is. De verbou wing van dit kamp voor genoemd doel is reeds in volle gang. In een bijzondere boodschap ter gele genheid van de komende Missie-Zondag op 23 October heeft de H. Vader zich ge wend tot de Katholieken van de Verenig de Staten. In deze boodschap zeide de H. Vader: „Nu Wij staan op de drempel van. het H. Jaar en de sluizen van de goddelijke genade zullen worden geopend door de gebeden en offers van vele vrome pel grims, die zullen komen naar het mid delpunt van de Kerk, doen Wij een drin gend beroep op alle gelovigen, om gehoor te geven aan het verzoek van Christus en hun belangstelling voor de missie, die Zjjn Hart zo dierbaar is, te verdiepen". Ongeregelde Chinese communistische troepen hebben Waitsjou, dat ten N.O. van Hongkong, slechts negentig km van Brits gebied is gelegen, bezet. Waitsjou ligt ongeveer 120 km t. O. van Kanton. Ten N. van Kanton staan de rode troe pen op slechts 65 km afstand van de stad. Van buitenlandse «ijde werd gister avond te Kanton vernomen, dat alles erop wees, dat de stand niet tegen de communistische troepen zou worden verdedigd. De Chinese communisten voeren In het door de troepen van Mao Tse-Toeng be zette gebied een verbitterde strijd tegen fle katholieke Kerk, zo deelde gisteren 'n woordvoerder van 't Vaticaan mede. Ka tholieke scholen in kleine steden en dor pen zijn tot hoofdkwartier van de com munisten gemaakt en kerken worden ge bruikt als opslagplaatsen, gevangenissen, Gistermorgen om 4 uur hebben meer dan 4000 Luxemburgse spoorwegarbei ders het werk neergelegd. Alle stations waren gesloten en geen enkele trein reed. Het vervoer der arbeiders, die op de Luxemburgse ijzer- en staalfa brieken werkzaam zijn, geschiedde met autobussen, welke door de directie der spoorwegen voor dit doei waren ge huurd. De spoorwegcentra, en in het bijzonder de steden Luxemburg, Esch Sur-Alzette en Ettelbuck, werden door leden der Luxemburgse gendarmerie en politie be waakt. De internationale treinverbinding Oostende-Brussel-Bazel en terug was af geleid over Longwy naar Thionville. Ten gerieve van de reizigers van deze trein was een texidienst ingesteld. De Luxemburgse regering heeft giste renmorgen bekend gemaakt, dat zij de spoorwegstaking als onwettig beschouwt en dat degenen, die aan de staking deel nemen, gevaar lopen ontslagen te worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1