Tanks naar de „Groene Hel Gebied van de Amazone in exploitatie Optimistisch geluid van de Republiek Caféhouder te Amsterdam door dronken klant doodgeslagen Hevige ontploffing in Techn. Hogeschool te Delft Praags aanslag op de religie Vonnis tegen Kerk aangezegd de crisis in frankrijk Weerbericht Nieuwe graanschuur voorde mensheid 1 November einde der R.T.C. Nieuwe wetten moeten de clerus dwingen Moch vindt weinig aanhang De jacht op Giuliano ïfïste jaargang DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN mm Troepen komen naar huis Ingenieur gedoodassistenten gewond Toestand van kardinaal Mindszenty achteruit Rode legers Kanton binnengetrokken Schiphol zat potdicht Racende auto in de mist: een dode Prof. Beel als arbiter ZATERDAG 15 OCTOBER 1949 No. 21057 Toekomstbeeld, van een fabriek in het Amazone-gebied. fSSSnSS '""""'«aS ma'-' mogelijk maakt, wat H gen techniek, geleden eenvoudig jaar VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Het zag er gisteren met de 70.000 kilo wegende ketel in ieder geval optimistisch uit, toen hij aan de Abraham van Stolkweg in R'dam op transport werd gesteld naar het Destructiebedrijf in Overschie maar 's middags zag het er allerdroevigst met hem uit, toen hij zijn ondergang blijkbaar wilde ontwijken en de voorkeur gaf in een modderig slootje te kantelen. Zoals in een deel onzer vorige oplaag reeds gemeld werd, heeft de Tsjechoslowaakse nationale vergadering gisteren bij hand opsteken twee wetten aangenomen, waarbij de Staat de admi nistratieve controle op de Kerken wordt toegekend. Alvorens dit besluit genomen werd, hield dr. Cepicka, minister van justitie, een lange rede, waarin hij een scherpe aanval deed op het Katholieke Episcopaat en het Vaticaan en mgr. Beran, aarts bisschop van Praag hekelde, die volgens de minister de martelaar wilde spelen. Atlantische Cayenne® Equador+ V "V Manaos ïteralta Bolivia Het gebied, dat in exP 01 a le wordt gebracht is groter dan heel Europa. De binnenlijn omvat de ontoegankelijke uiterwaar en van de Amazone en is reeds ongeveer duizend K.M. breed. In het gebied tussen de wee lijnen wordt ergens met het werk een aanvang gemaakt. VERANDERLIJKE BEWOLKING DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam, De abonnementsprijs bedraagt 13.90 per kwartaal, i.óu per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie; Prof. Dr. ST TESSER OP. LEO J- M-- HAZELZLJ. ^genteen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. hp+e;iWOnlang hebben de oerwouden van va ■Amazone-gebied het binnendringen an de mens weerstaan. Nog in de vori ge eeuw zijn gehele expedities in ae c-roene Hel verdwenen. Men heeft nooit meer iets van hen gehoord. De leden er van zijn misschien door vijandige, met vergiftigde pijlen gewapende Indianen om het leven gebracht of opgegeten. En oe snel overwoekerende plantengroei heeft de resten van hun kampeerplaatsen onder orchideeën bedektMaar in onze l! Ifau enorme krachtsontplooiingen v-roïv,. ,oerwoud aan kracht in. Deze Vr/ctK, .tpl00l:lnSen kwamen helaas vele Eoede ■Th en aan de oorlogvoering ten w evenwel worden ze dienst- heicj. 4 aan de welvaart der mens- m,erkwnal-°r' die zoveel verwoest, brengt sen op wL g Sehoeg telkens de midde- winninaien „rmede de mens nieuwe over- deze in ha„ ,de natuur kan behalen en 8,1'? fe" dienst kan stellen. Montgp- ïacrpr. ,de Woestiinraïs mde zevende leger, leger leedpn6^ 6n Eisenhowers invasie- i„f g en m Noord Afrika grote auto- Wegen aan. Om deze legers van voorra den te vóórzien, werden tot aan de kust Van Midden Afrika toe nieuwe havens aangelegd. Wat in vredestijd wegens ge brek aan geld, mensen en materiaal niet mogelijk was, gebeurde in oorlogstijd- Het zwarte werelddeel werd ontsloten en van Nigeria en de Goudkust lopen eindeioze, goede wegen tot Casablanca keiin»rLü'A)l?..lvegen maken een ontwik- ding sWhtV waarvan de voorberei- Wanneer jaren in beslag nam- Afrika is genreS„Tla.,gaat' wat in Noord we wegenstelsel 7" daar is het nieu" transportmogeliith^,e zlJn onbegrensde voor een weder iltS11, vf.n groot beiang als voorraadschuur^ a^img van Afrika P™ de Plannen voe^ri Pa be7'iet het enorme stroom J bet,°Pensluïten van ?°ae met meer d^n »led van de Ama" tag- En tevens ml? gaw°ne belangstel- Bet stroomgebied van Het stroomgebied van de Am vat vele grote zijrivieren enrt °ne °m" en duizenden vierkante meter?1Zenden kend bebouwbare grond. Ov Ultste- breedte van duizend kilometer e5n gebied geregeld, doordat de Amazone m geen enkel opzicht gekanaliseerd °R of van stuwdammen voorzien elk ia- onder water. Maar een nog veel grote? gebied is direct voor bebouwing met ai- Ierlei voedselgewassen geschikt en is bo vendien juist door die waterrijke Ama zone en zijn zijrivieren uitstekend toe gankelijk. De stoutmoedige onderzoekers, die in de vorige en ook deze eeuw o-a. The odore Roosevelt het epos schreven der ontdekkingsreizen in de Groene Hel. zullen thans spoedig gevolgd worden door met tanks gewapende pioniers, wier taak het zal zijn te beginnen, waar hun voor gangers eindigden. Met deze tanks en „Bulldozers" zullen niet de Indianen te lijf gaan, maar et oerwoud zelf. Ze zullen zich geen tPT.g banen met hakmessen om bij hun le mS, J op dezelfde plek reeds na enke- b4m«-den weer schier ondoordringbare aan te treffen, maar met de ..BulkuT® technische middelen. De ven Zers die in de oorlog loopgra- tankvPrttVen' muren omver stootten en oerwoud lrTHing'en, nan?r,n'^ zullcn het innlaatc beteugelen- Vliegtuigen zullen ats Van kano.s <}e verbinding tot stand brengen tussen de voornaamste ne derzettingen van waaruit de grote aan vallen op het oerwoud begonnen worden. „De wieg voor een nieuw mensdom' Reeds vijf en twintig jaar geleden ves tigde de voorzitter van de „Internationale Vereniging voor Wetenschappelijk On derzoek", de Boliviaanse generaal Kundt, de aóndacht van de toenmalige Volken bond op de enorme mogelijkheden in het Amazone-gebied- Hij herinnerde aan de uitspraak van de beroemde Alexander von Humboldt, die een glimp opving van deze streken en schreef, dat „deze gebie den de wieg voor een nieuw mensdom" zouden worden. De Uno heeft de gedachte van de Bo liviaanse generaal overgenomen en is er in geslaagd het Amerikaanse Congres te interesseren voor een plan tot explora tie, waarvoor voorlopig 45 millioen dol lar beschikbaar zal worden gesteld. Twee jaar geleden sloten de langs de Amazone liggende staten een soort arbeidsgemeen schap, om het grote plan te steunen. De chef van de afdeling bosproducten van het Bureau voor Wereldvoeding te Was hington, Giesinger, werkte een schema tot uitvoering van de z.g. sylvo-cultuur uit, waarbij de vruchtbaarheid van de oerwoudbodem verenigd wordt met die van de bodem voor de akkerbouw, welke ze overigens vele malen overtreft. De sylvo-cültuur ofwel bcscultuur is een bebouwing in vier étappen. Het oerwoud wordt niet in zijn geheel omge kapt. De grootste bomen blijven staan- Deze moeten bescherming tegen de hitte verlenen aan fruitbomen en bomen met nuttige houtsoorten, verder aan nuttige heesters (koffie, cacao, bananen etc.) en tenslotte aan groenten. Een H-A. der sylvo-cultuur brengt in de broeikasat mosfeer van het Amazonegebied van 100 tot 300 piantenstoffen op, tegen de 1 tot j 2 van de gewone akkergrond in Europa- De cultuur langs de Amazone houdt te- i vens de opbrengst in van plantaardige j oliën en vetten, alsmede van suiker (sui- kerriet). Het afval wordt in de zon ge droogd en tot brandstof verwerkt. Er gaat bij een doelmatige en fabrieksmati ge bewerking letterlijk niets verloren. Het probleem der arbeiders Een belangrijk aspect van het plan is natuurlijk het probleem van de arbeiders. Maar hiervoor is reeds een gedeeltelijke oplossing gevonden. President Dutra van Brazilië heeft met India een verdrag ge sloten betreffende de immigratie van In diërs. Intussen zijn er ook reeds direct mogelijkheden voor blanke arbeiders, vooral landbouwers en technici. En la ter zullen nederzettingen voor blanken gesticht worden op hoger liggende pla teau's met een voor blanken geschikt kli maat. Reeds nu zijn proeven genomen met drijvende fabrieken, die niets anders doen dan de dikke lagen olie-houdende para noten te verwerken, welke door de na tuur eeuwen achtereen op de bodem ge deponeerd zijn. Deze fabrieken zullen binnen afzienbare tijd margarine, slaolie, papier en alcohol op grote schaal gaan leveren. Het vliegtuig zal het grote verkeers middel worden en zo spoedig mogelijk zullen autowegen worden aangelegd- Maar het eerste doel is: productie, want met deze productie, dus leveranties van voedsel en grondstoffen naar alle delen van de wereld, moet de langzaam maar zeker voortschrijdende ontginningsarbeid worden betaald- Voor een kolonisatie op grote schaal is het een bezwaar, dat de landen in en rond het stroomgebied van de Amazone zo schaars bevolkt zijn. Heel Zuid Ame rika is feitelijk pas langs de kusten in cultuur gebracht. Het enorme Brazilië staat zelf nog aan het begin van zijn ontwikkeling- Het komt mensen te kort. Voor immigratie uit Europa is men er een beetje bevreesd, omdat er zich onder de landverhuizers zoveel onrustige ele menten bevinden, met name communis tische propagandisten. Maar ook hier wordt aan een oplossing gewerkt. De millioenen vluchtelingen in Europa vormen in ieder geval een reser ve, waaruit te zijner tijd indien nodig geput kan worden Een belangrijke "factor is voorts, dat hier en daar in het stroomgebied van de Amazone aardolie is aangetroffen óf hoogstwaarschijnlijk voorhanden is- Voorts meent men er ook ertslagen te zullen aantreffen. De eerste proeven tot exploitatie aan de rand van de oerwouden worden alge meen als geslaagd beschouwd. De tanks zullen het van het oerwoud winnen. En vliegtuigen zijn reeds de strijd begonnen tegen de milliarden insecten. Ze strooien insecten-dodende poeder over grote ge bieden uit- Muggen en mieren vormen nog een grote hinderpaal voor een nor male vestiging van mensen- Tot de uit hoeken, waarin de mensen-etende Indi anen wanen, behoeft men voorlopig nog niet door te dringen. Trouwens, moedige missionarissen waagden zich er reeds en zijn er hun beschavingsarbeid begonnen. Ér zijn weer twee schepen met militai ren uit Batavia vertrokken, in totaal met 2400 man. Donderdagmorgen koos de Waterman het ruime sop met 1500 man aan boord, Vrijdagmorgen het En gelse schip „Empire Brent" met 900 man- In het communiqué, dat gisteravond na de zitting van de Centrale Commissie ter R. T. C. werd uitgegeven, wordt medegedeeld, dat „besloten is, dat op Vrijdag 21 October a.s. alle commissies en sub-commissies van de R. T. C, een gespecificeerd verslag aan de Centrale Commissie zullen uitbrengen, in het licht van het door alle commissies na te streven doel om de conferentie op 1 November a.s. te beëindigen". Of deze termijn inderdaad kan worden gehouden, is een vraag, waarop niemand een antwoord durft of kan geven. Maar men heeft zich een datum gesteld, welke tenminste binnen de mogelijkheden ligt als de sfeer, welke gisteren vooral in de financieel-economische commissie heerste, inderdaad gehandhaafd blijft. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld sold. Ie 'kl. H. de Vries uit Vroomshoop (gem. Den Ham). Kon. Ned.-Ind. Leger: Overleden 26 Sept. aan zijn op 22 Sept. bekomen verwonding: Men. sold. 2e kl. inf. O. Antwo Gesneuveld 27 Sept.: sold. 2e kl. inf. Apandi; Men. korp inf. J. Kikis. Gesneuveld 29 Sept.: Amb. sold. 2e kl. K. Lapalohga; Amb. sold. 2e kl. L Pattiasina. De hierboven vermelde militairen van het K.N.I.L. waren allen af komstig uit Indonesië. Vrijdagavond heeft een vechtpartij in het café „Mexico City" in de Warmoes straat te Amsterdam het noodlottige ge volg gehad, dat de 24-jarige G., van be roep kok, in de buurt beter bekend als „Haagse Appie", de 52-jarige café houder R. heeft doodgeslagen. Omstreeks negen uur is de dader, die toen al sterk onder invloed van drank verkeerde, het café binnengekomen met een vriend ,die vaak harmonica speelt en ook gisteravond zijn instrument bij zich had. De caféhouder, die geen mu- zek vergunning heeft, verzocht de gasten niet te spelen, ómdat hij anders moeilijkheden met de politie zou kunnen krijgen. Dit verzoek was de heren niet welgevallig. De caféhouder, die ernstige moeilijkheden zag komen, ging naar buiten om de hulp van de politie in te roepen Op straat nam een burger op zich naar het bureau te gaan en de caféhouder keerde naar zijn zaak terug. Toen hij het café binnenkwam, pakte de kok hem \fest, gooide hem in een hoek Gistermiddag te omstreeks half vijf weerklonk uit het gebouw voor werk tuig- en scheepsbouwkunde van de Tech nische Hogeschool aan de Nieuwe M D,el"1een dreunende slag. Het geluid bleek afkomstig te zijn uit het labora torium, waar een ingenieur met een drietal assistenten proefnemingen ver richtte met een Philips heteiuchtmotor Toen men het lokaal bereikte, bleek 7iVh lTwniPl°ff,;nB te hebben voorgedaan In het lokaal, waar een grote ting was aangericht. een mm? o-a. uit zijn voegen gerikt -T Was zwaar gewonde ingenieur H M iv? nE assistenten hadden min nf Jü' e stige verwondingen opgelopen. e™~ Vooralsnog tast men over de van de ontploffing in het duister vin de zijde der Philips fabrieke| dedd? men mede, dat de ingenieur, die in dienst was van Philips, bezig was proeven te nemen met een physisch-technische meet opstelling teneinde verscheidene ver schijnselen ten behoeve van de heteiucht motor te onderzoeken. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak moet een onder deel van deze meetopstelling, een mo'sr van ca. 40 PK zijn geëxplodeerd Het vreemde is dat reeds sinds maanden met de motor werd geexperimenteerd Tech nici en politie staan dan ook voir een raadsel. De Delftse politie Jde Zt. voorzover de feiten haar bekend waren zich in be' laboratorium een explosie met een daar m onderzoek zijnd appa raat had voorgedaan. Hierbij werd in genieur M. M. door ronovliegende stuk- ken zodanig aan het "^o'd gewond, dat hij kort nadien in het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft is overleden. Van de drie assistenten, die de proefneming bij woonden, werd de 25-jartge monteur j, van G uit Dordrecht ernstig aan een arm gewond. Hij is ter verpleging in het gast huis opgenomen- Een andere technicus kon, nadat een hoofdwon. in het zieken huis was gehecht, huiswaarts keren en de derde kwam er met slechts lichte ver wondingen en de schrik af- In de komende dagen zulten deskundi gen onder leiding van de justitie een on derzoek instellen. Dit onderzoek zal wor den bemoeilijkt door het feit, dat de meetapparatuur zwaar beschadigd en ge deeltelijk versplinterd is. Men vraagt zich af of het ongeluk is te wijten aan een constructiefout van de meetopstelling of dat men de heteiucht motor op een te hoog toerental heeft la ten draaien. Het was bekend, dat men proeven omtrent de capaciteit van de motor nam. Josef kardinaal Mindszenty, de zich in de gevangenis bevindende primaat van Hongarije, is zowel wat zijn phy sieke als geestelijke gezondheid betreft aan het verzwakken, aldus meldt het ln het Engels verschijnende dagblad „Rome American". Het bericht is gebaseerd op een brief van een politieke gevangene, die zijn straf in dezelfde gevangenis te Boedapest heeft uitgediend als waarin de kardinaal is op gesloten. De 57-jarige prelaat koestert persoonlijk geen hoop meer voor de toekomst, ai- dus het blad. Hij brengt het grootste deel van de tijd zwijgend door en weigert met cipiers en medegevangenen te spreken. Hij weigert eveneens lichaamsbeweging te ne men en wordt dagelijks naar de binnen plaats gedragen om gelucht te worden. De kardinaal heeft grote moeite om te begrijpen wat er met hem gebeurd is. Iflj wil lezen noch schrijven, ofschoon beide bezigheden hem toegestaan zijn. De vroegere gewone cipiers zijn onlangs vervangen door jonge leden van de com munistische partij, die bijna elke week om veiligheidsredenen afgelost worden. en sprong boven op hem. G. bewerkte R. dusdanig met zijn vuisten, dat deze laatste vrijwel onmiddellijk aan de ge volgen overleed. Onmiddellijk nadat het ongeluk was gebeurd, kwamen de ge waarschuwde politie-agenten het café binnen. De Chinese communistische legers zijn gisteravond Kanton binnengetrokken. Er hebben geen incidenten plaats ge vonden. Alle verbindingen tussen Kan ton en Hohgkong zijn door de commu nisten verbroken. En vooral, als in die gunstige sfeer de bereidheid beslaat tot een accoord te komen, dat heide partijen kan be vredigen. Want tenslotte zijn sfeer en bereidheid niet precies dezelfde zaak. Op een persconferentie heeft de repu blikeinse minist.r van voorlichting, mr Samsudin, een optimistisch geluid doen horen. Sedert enige dagen, zeide hij, is j mijn verwachting sterker geworden, dat I de zaak tot een goede oplossing zal wor den gebracht. Wij zijn op het ogenblik goed op weg, meende hij, en als de voortekenen niet bedriegen, zullen in de loop der volgende week de voorlopige constitutie van de R. I. S., het Uniestatuut en waarschijnlijk ook het charter van de souvereiniteits- overdracht gereed komen. Over de vraag, of dan ook de kwestie Nieuw-Guinea klaar zijn, bleef hij hét antwoord schul dig. Een belangwekkende mededeling van mr. Samsudisi was voorts, dat de Indo nesische delegaties wel bereid waren de Nederlandse suggestie om voor het vraag stuk van de schulden een oplossing te doen zoeken door een commissie, bestaan de uit de heren Hirschfeld, Djuanda en Cochran, te aanvaarden. Deze commissie moet echter werken in het kader van de R. T. C., terwijl het resultaat van haar werk niet automatisch bindend zal zijn, doch door de delegaties en de Centrale Commissie moet worden goedgekeurd. Uit dit alles blijkt, dat de impasse, waar in men bijna twee weken heeft geleefd, doorbroken is. In Nederlandse kringen blijft men echter voorlopig nog gereser veerd, al erkent men, dat uit de hervatte besprekingen een accoord kan voort komen Omtrent de gistermorgen gehouden ver gadering van de financieel-economische commissie, verneemt de A. N. P.-corres- pondent nog, dat de commissie eenparig van mening was, dat de regeling van be paalde detailpunten niet noodzakelijk tij dens de conferentie behoefde te geschie den. Bij het overleg in de komende dagen zal daarom door de delegaties worden nagegaan, welke naar het oordeel der verschillende delegaties deze detailpunten, die na de conferentie kunnen worden ge regeld, zijn. Over het schuldenvraagstuk is niet gediscussieerd. TT H +/'N Het beroep van maarschalk Stalin op de iv.inmunistische leiders van Oost- Duitsland om de vrede in Europa te stabiliseren, wordt in pro-Russische krin- Sen te Berlijn gezien als een aanwijzing, dat er spoedig een vredesverdrag zal worden gesloten tussen het sovjet blok en de nieuwe staat. Volgens zijn bekende methode, welke beoogt een tegenstelling te scheppen tus sen bisschop? m en volk, vrklaarde mi nister Cepicka o.m., dat het volk de aarts bisschoppen en bisschoppen als vijanden zou zien, zolpng deze niet handelden als eerzame burgers en bereid waren Kerk en staat op te offeren ter wille van een kardinaalshoed. Geen Tsjechisch of Slo- waaks priester was deze eer te beurt gevallen, zolang hij met zijn eigen land samenging. „Na onze ervaring met de vijfde co lonne van Muenehen, zullen wij nooit de vorming van een vijfde kolonne van het Vaticaan toestaan", zo zeide Cepicka ver der. Iedere geestelijke diende te beseffen, dat hij voor de wet verantwoordelijk was (Telefonisch van onze Parijse correspondent). De algemene verontwaardiging om de wijze, waarop dc oude president Her- riot door de communisten is uitge jouwd en bespuwd, is zo groot, dat wordt aangedrongen op het uitspreken van een blaam jegens de partil door het parlement. Minister Le Troquer, onder-voorzitter van de kamer heeft het voornemen, het voorstel tot een dergelijke motie in te dienen, hetgeen Weer tot nieuwe stormachtige debatten aanleiding kan geven, ais Dinsdag de kamer bijeenkomt. De zware mist, die giste; avond over 'n deel van ons land hing, heeft aanzien lijke stagnatie veroorzaakt in het lucht verkeer, Ten eerste zijn alle voor de af gelopen nacht geprojecteerde vluchten geannuleerd of uitgesteld. De machine, die gisteravond op Schip hol uit Brussel z°u binnenkomen is op het Brusselse vliegveld blijven staan. Twee lijnvluchten van de KLM van Am sterdam naar Parijs en Londen zijn niet uitgevoerd. Het toestel van de British European Airways uit Hamburg is wel op Schiphol geland, doch is niet naar Londen doorgevlogen. Het KLM-toestel naar New-York daarentegen is normaal vertrokken. Om tien uur gisteravond was op Schip hol nog geen dertig meter zicht. Hoewel kort na middernacht de mist enigszins optrok is de maatregel om alle nacht vluchten uit te stellen, niet ingetrokken. De indruk van de uitslag van de stem ming is allerongunstigst. De medewer king, waarop Moch vóór de stemming kon rekenen, zwakt thans af, omdat men aan geen enkele regerings-combinatie van Moch duurzaamheid toekent. Moch heeft gisteren met de vertegenwoordigers van de partijen van de meerderheid gespro ken voor een vooroverleg over de zetel verdeling over de partijen. Verder is hij nog niet gekomen en er is weinig klaar heid. Evenwel kunnen de besprekingen van heden de toestand nog wijzigen, want het schijnt, dat veel afhangt van de raadge vingen van Blum, die met Vineent Auriol Moch tot het aanvaarden van de opdracht tot kabinetsformatie heeft gedreven. Gistermiddag heeft in de Wieringer- meer een ernstig verkeersongeval «plaats gehad, dat aan een persoon het leven heeft gekost, terwijl twee anderen zware verwondingen opliepen. Op de nieuwe Rijksweg nabij Wje,riagel" werf naderde uit de richting Afsluitdijk een vrachtauto van de pluimveehandel rt. D. en Zn. uit Hoogwoud. De wagen reed ondanks een dichte mist met een vrij hoge snelheid en botste tegen een langs de kant van de weg geparkeerd staande melktankwagen, welke panne had- De cabine van de vrachtauto werd to taal ingedrukt en het gelukte eerst met behulp van snijbranders de inzittenden te bevrijden. Toen bleek de 51-jange D. D uit Abbekerk reeds te zijn overleden De twee andere inzittenden van de vrachtauto, de 49-jarige H. D. en de 24- jarige Th. D„ beiden eveneens uit Abbe kerk, werden met zware verwondingen naar een ziekenhuis in Den Helder over gebracht. De melktankwagen liep slechts lichte schade op. voor zijn daden Een verrader diende zich niet te beroepen op opdrachten van het Vaticaan of van zijn meerderen, teneinde bestraffing te ontlopen of clementie te verkrijgen. Volgens de nieuwe wet zouden de gees telijken geen „ambtenaren" worden en het was niet de bedoeling een „staatskerk" tot stand te brengen. Geestelijken zouden „tewerkgestelden" van de Kerk blijven, „doch het is begrijpelijk, dat de staat zich het recht voorbehoudt de voor het geestelijk ambt voorgedragen personen te beoordelen aangaande betrouwbaarheid in nationaal en staatkundig opzicht", al dus Cepicka. Tenslotte beweerde Cepicka nog, dat slechts tien procent van de geestelijkheid een verklaring tegen het wetsontwerp had getekend en dat bovendien de meeste on dertekenaars van hun besluit waren te ruggekomen, „zodra zij buiten het bereik van de bisschoppen waren". Na te hebben aangekondigd, dat de wet per 1 November aanstaande van kracht zal worden, zeide de minister: „Het zal voor een priester moeilijk zijn, aan deze wet gehoorzaamheid te weigeren". De minister van volksgezondheid, de afvallige geestelijke Plohjar, ontzag zich niet, ook hier weer zijn droevige rol te spélen. Hij bracht dank aan de regering „namens de priesters, die in het kader van de nieuwe wet zullen werken", er aan toevoegend, dat „de Tsjechoslowaakse priesters geen kapelaans van Franco of van Churchill zijn, doch priesters van het Tsjechoslowaakse volk". De arrestaties Het officiële Tsjechoslowaakse nieuws bureau heeft een verklaring gepubliceerd, waarin voor het eerst officieel gerefereerd wordt aan de arrestaties, welke in de af gelopen dagen te Praag zijn uitgevoerd. In de verklaring wordt gezegd, dat „alle doorgewinterde pen-piraten kortelings gemobiliseerd zijn om een speciale cam pagne tegen Tsjechoslowakije te voeren". Volgens de verklaring waren de „imperia listische agenten, die naar aanleiding van het proces-Rajk zijn ontdekt, ongevaarlijk gemaakt". Nieuwe bisschop benoemd Gisteren heeft radio-Vaticana, -ikele uren nadat het wetsontwerp tot overne ming van het beheer over de Kerk door de Praagse pegering tot wet verheven was, de benoeming van een nieuwe bis schop in Tsjechoslowakije bekend ge maakt. Het is mgr. Frantisek Tomasek, pro fessor aan de theologische faculteit te Olomouc, die door de Paus is benoemd tot hulpbisschop van mgr. Matocha. aartsbisschop van Olomouc en de op een na hoogste Katholieke geestelijke autori teit ib Tsjechoslowakije. Verleden maand kwamen te Praag be richten binnen, dat de veiligheidspolitie speciale maatregelen tegen mgr. Matocha had genomen. De ingang van zijn paleis zou worden bewaakt. Radio Vaticana noemde de aanvaarding van de wet door de Tsjechoslowaakse na tionale vergadering een bewijs, dat het parlement „slechts een marionet in de handen der Marxistische heersers is". Het radio-station verklaarde, dat de plechtige waarschuwingen van de Katho lieke bisschoppen van Tsjechoslowakije aan het land en aan de wereld thans be waarheid zijn. „De Tsjechoslowaakse staat heeft opgehouden het tehuis der Katho lieken te zijn. Hij is hun gevangenis ge worden". „Katholieke geestelijken en gelovigen", zo zeide het station, „op dit ogenblik, dat de ernstigste beproeving vormt van uw geloof en uw trouw aan God en de Kerk, wordt gij gadegeslagen door de gehele Katholieke wereld. Blijft sterk, wij zijn met u". Na 'n gevecht, dat gisteren de hele nacht duurde, heeft de Siciliaanse poli ie Giu seppe Cuccinella, de voornaamste vol geling van de bendeleider Giuliano, ge vangen genomen. Cuccinella wordt be schuldigd van het vermoorden van 30 po litieagenten. Hij werd gewond en gevan gen genomen, toen hij te Palermo tracht te te vluchten met een meisje van de bende, in wier huis hij zijn toevlucht had genomen. Het meisje werd eveneens gewond. Tijdens het gevecht werden twee carabinieri door handgranaten gewond. In de afgelopen 48 uur heeft de politie tien volgelingen van Giuliano gevangen In de gisterenavond gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Hooge- zand/Sappemeer werd besloten prof. dr. L. J. M. Beel, hoogleraar te Nijmegen, te verzoeken op te treden als arbiter bij een geschil, dat is gerezen tussen de gemeen te Hoogezand/Sappemeer en de particu liere gasfabriek C. V. Gasfabriek Hooge- zand. Het geschil betreft de aanleg \«n een buisleiding van de gemeentelijke gasfa briek te Sappemeer naar een der uit breidingsplannen van Hoogezand, hetgeen de C. V. Gasgabriek Hoogezand in strijd acht met haar concessie. De C. V. heeft als arbiter prof. mr. R. P. Cleveringa, hoogleraar te Leiden. De verwachting geldig van he den- tot morgenavond luidt: Zwaar bewolkt met opklaringen en op slechts enkele plaatsen enige lichte regen. Matige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid west. Overdag iets minder zacht. Zondag, 16 October: Zon op 7.06 uur, onder 17.45 uur; Maan op middernacht, onder 16.05 uur. Maandag, 17 October: Zon op 7.07 uur .onder 17.43 uur; maan op 0.26 uur, onder 16.24 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1