Het optimisme op de R.T.C. breekt door Toestand op Java niet zo somber Vredelievende gevonden oplossing zal worden W eerbericht m Go GS Amsterdam-Zuid en het donker transformator t Gooi m Explosie in burengeroddel met OFFICIEEL TINTJE Nu een vriend tot vijand werd Rusland waarschuwt V.N.-raad Leopold eist een minimum van 55 procent der stemmen Communiqué van de Unci N Oorlogssituatie met kaars en oliepit m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN LAGEN friste JAARGANG WOENSDAG 19 OCTOBER 1949 JJo. SlööD Volgende week succesvol slot? (Van onze redacteur) »Ik ten zeer optimistisch gestemd. Met een aan alle zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan men aannemen, dat de confe rentie op het einde der volgende week tot een goed accoord en tot haar slot zal zijn gekomen." Contactposten in Oost-Java Nieuwe Amerikaanse superbommenwerper Ook Sukarno sal ingrijpen koeler weer Nationale ramp in Guatemala 1000 doden, 70.000 daklozen 600 Vooraanstaande Roemenen gearresteerd Nadat H. K. H. Prinses Wilhelmina het gedenkbord, waarop voor komen de namen van vele Engelandvaarders die voor het Vaderland gevallen zijn en hetwelk gehangen heeft in „Oranjehaven" te Londen, had onthuld, en namens H. M. Koningin Juliana en Haarzelf een krans had gelegd, verliet Zij de kapel voor een stille omgang langs de graven. Een explosie in een 50.000 KW-transformator in het verdeel station Hoogte Kadijk 200 van het Amsterdamse Gemeente Energie Bedrijf was gisteravond oorzaak, dat grote gedeelten van de hoofdstad, alsook het gehele Gooi meer dan een uur lang in volslagen duisternis verkeerd hebben. En heel radio luisterend Nederland ondervond eveneens de gevolgen van het uitvallen van de transformator: de Hilversumse zenders staakten eensklaps hun uitzendingen. De zender Lopik kwam weldra op dezelfde golflengte in de lucht en bracht de luisteraars van de storing op de hoogte. Onderwijl woedde in het Amsterdams verdeelstation een brand, die was veroorzaakt door de met de explosie gepaard gaande steekvlam. In verband met het grote gevaar, rukte de hoofdstedelijke brandweer met groot materieel uit. De duisternis*"en in het gebouw werd met grote schijn werpers verdreven, -slangen konden worden uitgerold, doch het vuur bleek niet zo'n grote omvang te hebben aangenomen. Binnen drie kwartier waren de spuitgasten de brand meester, met gebruikmaking van slechts 3 schuimstralen. Nieuwe ivetboeken zweep voorde reactie Boven: Zoals gedurende de donkere oorlogs- wintermaanden brachten gisteravond tal van huis gezinnen in de hoofdstad en omgeving de avond doortoen omstreeks kwart voor negen in de Centrale Oost aan de Hoogte Kadijk brand uit brak, waardoor in enige stadswijken het licht tij delijk uitging. Tevens kwam het Gooi zonder stroom te zitten als ge volg waarvan de beide Hilversumse zenders uit vielen. Onder: De Amsterdamse brandweer tijdens het blussingswerk. Joego-Slavië mag geen kans krijgen keersongeTuk0rsegeWbeurd' ONPRETTIGE KLEINIG HEIDJES Anders zal hij a fstand doen van de troon Auto botste in razende vaart tegen boom Alcohol eist twee doden DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 91)95 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J- KUIJPE^® Hoofdredactie: Prof. Dr. fTH^SnTOJ>- LEO J- M- HAZELZLX Algemeen redacteur: K. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende ad verten tie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Aldus verklaarde sultan Hamid II, als voorzitter van de week, tijdens een pers conferentie na de gistermiddag gehouden Zitting van de Centrale Commissie, in antwoord op een vraag, of de verklaring Van mr. Sukiman (dat de republikeinse delegatie in elk geval eind October van de R-T.C. zal terugkeren) betekende, dat een succesvol einde der conferentie naderde. Met nadruk zeide de sultan, dat of. schoon de besprekingen de laatste weken niet zo vlot zijn verlopen als gedurende de eerste zes (de conferentie was giste ren precies acht weken oud), er van een deadlock of impasse geen sprake is- De angst, welke daarvoor in Indonesië werd gewekt, is voor een deel het gevolg van de moeilijkheden bij de voorlichting in de Overzeese Gebieden, anderzijds van de nadruk, welke de pers soms op de overigens begrijpelijke moeilijkheden ter R.T C. heeft gelegd. De sfeer in Den Haag, meende hij, is en blijft goed, en „vandaag is tussen de delegaties en in de Centrale Com missie op prettige wijze over de toestand in Indonesië van gedachten gewisseld." De sultan deelde mede, dat de voorlo pige constitutie van de Verenigde Staten van Indonesië, welke o.m. door twee Ne derlandse juristen wordt geredigeerd, in elk geval nog deze week gereed zal ko men. Hetzelfde is hoogstwaarschijnlijk ook het geval met het Uniestatuut en het charter van de souvereiniteitsover- dracht. Deze drie documenten zullen echter eerst, en wel tegelijkertijd, gepubliceerd worden op de plenaire zitting, welke te gelijkertijd de slotzitting der conferentie zal zijn. Daarna kunnen de delegaties ais zodanig naar Indonesië terugkeren, ofschoon het mogelijk is, dat dan nog commissies zullen achterblijven om en kele kwesties, waarvan de richtlijnen zijn vastgesteld, in details te regelen. Het probleem Nieuw-Guinea Is ech- ter geen detailpunt, niet voor Indonesië en zeker ook niet voor Nederland- Ten slotte deelde sultan Hamid II mede, dat nadat alle formaliteiten zijn vervuil, het charter der souvereiniteitsoverdracht in pen Haag zal worden getekend. „Het zoa toch te dwaas zijn. dat de Nederland se regering met dit charter onder de arm naar Batavia zou komen." Uit de woorden van de sultan sprak optimisme. Overal in Den Haag vonden wij gisteren trouwens optimisme Doel bewust werd de indruk gewekt, dat de gebeurtenissen op Oost-Java niet zo ern stig zijn, als men uit de verklaring van de sultan van Djogja zou moeten opma ken- Zo verklaarde een ministeriële gedele geerde van de republikeinse delegatie ons dat de sultan van Djogja de toestand véél en véél te somber inzag. Ook van Ne derlandse zijde werd, zonder de gevaren van de situatie voorbij te zien, verklaard, dat ginds alle organen voorhanden zijn om de moeilijkheden bij te leggen. In elk geval wil men door geruchten de conferentie niet in gevaar brengen; zowel de Indonesische delegaties als de Nederlandse pogen de onaangename in druk weg te werken. En stoer vooruit te gaan naar het einde Het Comité tot handhaving van de Rijkseenheid heeft zich naar aanleiding van de berichten over de situatie op Java tot de minister-president gericht. Het comité doet tot de regering het dringend verzoek „de onderhandelingen ter R.T C., welke volkomen doelloos zijn geworden en van elke feitelijke waarde ontbloot, stop te zetten en de hervatting eerst weder aan de orde te stellen, nadat zekerheid zal zijn verkregen dat over dracht van de souvereiniteit mogelijk zal zijn aan een geordende staat". De Unci heeft gistermiddag het vol gende communiqué gepubliceerd: De bijeenkomst van de centrale gemeng de commissie onder voorzitterschap van de Unci, die was vastgesteld voor heden middag, 18 October, is op verzoek van de republikeinse delegatie uitgesteld tot mor gen, met het oog op een vertraging in de komst van de voornaamste republikeinse vertegenwoordigers. Intussen heeft de commissie met be trekking tot de toestand in Oost-Java (Surabaja) bericht ontvangen, dat bei de partijen door dit gehele gebied klei ne contact-posten in de regentschap pen en grote contact-posten in de resi denties vestigen, waartussen verbinding bestaat. Deze hebben ten doel, onmid dellijk en direct maatregelen te nemen om incidenten te voorkomen en, indien noodzakelijk gezamenlijk op te treden tegen ordeverstorende elementen. De oudste militaire adviseurs van de com missie die thans in West- en Oost-Java op inspectietocht zijn, worden 19 Octo ber in Batavia terugverwacht. (Van onze luchtvaartmedewerker). In de Ver. Staten worden thans proe ven genomen met een reuzenbommen- werper, welke de aanduiding B-52 ont ving. De machine moet van dezelfde af metingen zijn als de 6-motorige Conva:r B-36- Omtrent de prestaties en juiste af metingen wordt niets bekend gemaakt. Het enige wat de fabriek wist te melden is. dat in de eerstkomende maanden zelfs geen enkele foto gepubliceerd mag wor den. Si vis pacem.... De verwachting van heden tot morgenavond luidt: Voor de Waddeneilanden en de kustgebieden van Friesland, Hol land en Zeeland: Matige tot krach tige Zuid-Westelijke wind. Afwis- gelend bewolkt met enkele regen- buien. Iets koeler. Voor het overige gedeelte van het land: Vannacht vrij koud en overwegend droog met een matige tot zwakke wind uit Zuidelijke richtingen Morgen overdag wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende re genbuien en iets koeler dan van daag. Donderdag 20 October: zon op 7.12 uur, onder 17.37 uur; maan op 4.56 uur, onder 17.04 uur. President Sukarno heeft de republi keinse delegatie ter R. T. C. ervan in in kennis gesteld, dat hij al het moge lijke zal doen om de bestaande moeilijk heden met betrekking tot de militaire situatie op Oost-Java uit de weg te ruimen, aldus verneemt de speciale cor respondent van het ANP in leidende kringen van de republikeinse delegatie. Men verklaarde in deze kringen ervan overtuigd te zijn, dat een vredelievende oplossing zou gevonden worden en zeide, dat men minder pessimistisch was over de ontwikkelingen op Java dan de sul tan van Djogja. Men voegde hieraan toe, dat, gezien de verhoudingen ter conferentie, de opmer king van de sultan met betrekking tot de mogelijkheid van een derde Neder landse militaire actie te somber was. Zij vestigden de aandacht op het feit, dat minister Drees gisteren een ontmoeting had met vice-president Hatta, bij welke gele genheid de stand van zaken ter conferen tie werd besproken en tevens de militaire situatie op Java een onderwerp van be spreking was Dergelijke ontmoetingen op het hoogste niveau worden in republikeinse kringen veelvuldiger verwacht nu de conferentie zich beweegt naar het stadium der de finitieve beslissingen. Men gaf in republikeinse kringen toe, dat er in Indonesië nog steeds niet vol doende begrip bestaat voor de sfeer van toenadering die overheerst op de R. T. C. en dat alles in het werk moet worden gesteld om dit begrip tot stand te bren gen, ofschoon de moeilijkheden bij de nieuwsoverbrenging en verspreiding in sommige delen van Indonesië dit niet ge makkelijk maken. Men was echter van gevoelen dat zodra volledige informaties met betrekking tot de resultaten van de conferentie zouden doordringen in alle gebieden van Java en Sumatra dit niet zou nalaten invloed uit te oefenen, in het bijzonder wanneer wellicht binnen enige dagen positieve resultaten kunnen wor. den gemeld. Het ministerie van buitenlandse za. ken van de Zuid-Amerikaanse staat Guatemala heeft medegedeeld, dat cr bij de wolkbreuken, die het land vori ge week hebben geteisterd, meer dan duizend personen om het leven geko men en 70-000 mensen dakloos gewor den z(jn. Aan verkeerswegen is een schade van drie millioen dollar toegebracht, aan de oogst acht millioen, aan spoorwegen 3.,'i millioen. Het reizen per spoor of over de weg zal in het geteisterde gebied maan. denlang niet mogelijk zijn en de geiso- leerden zullen per vliegtuig moeten wor den weggehaald. In een nota van Guatemala aan de V S. werd gezegd, dat er gesproken moet worden van een „nationale ramp" er. dat de regering van plan is zich tot het Intern. Rode Kruis te wenden om hulp De vroegere Russische gezant bij de H. Stoel, loan Lugosianu, en de presi dent van het Roemense Rode Kruis, dr. loan Costinescu, eertijds minister van Industrie, bevinden zich onder de 600 vooraanstaande figuren, die in de laat ste weken in Roemenië zijn gearres teerd. De meeste gearresteerden zijn lid geweest van de vroegere Nationale Boe renpartij en de Liberale Partij. Iedere nacht worden in Boekarest tientallen mensen gearresteerd. Van de meeste gearresteerden wordt nooit meer iets vernomen. Om precies 8.44 uur in de avond hoor de een schakelbordwachter die in het station op de Hoogte Kadijk aanwezig was, een zware knal uit de ruime hoge hal, waar de transformator 1 een van de zes stuks, die van de Centrale Noord de stroom naar dit gebouw toegevoerd krijgen om deze in lagere spanningen om te zetten is opgesteld- Een paars-blau- we steekvlam schoot fel omhoog en het olie-bad van enige duizenden liters, waarin de transformator staat, stond on. middelijk in lichter laaie. Op hetzelfde ogenblik floepten de lichten van de door bet station gevoede stads- en provincie- „Prace", het blad van de Tsjecho- slowaakse vakverenigingen, heeft ont huld, dat plaatselijke comité s in het gehele land een netwerk zullen organi seren van „vertrouwden wier plicht het is rapport uit te brengen over hun buren. Deze moeten vooral letten op personen, die „te grote etages bewonen en vijandelijk jegens het regiem schij nen." Hiermede is dus een spionnagesysteem geschapen, dat nog verder gaat dan dat van Hitler. Men zal zijn buren, zelfs zijn ouders of kinderen niet meer kunnen vertrouwen. De weg naar willekeur staat open- Het zal weinig moeite kosten in Tsjechoslowakije om een persoonlijke vijand op valse gronden aan het gerecht over te leveren. Met nadruk wordt ver klaard, dat voor de „vertrouwden" per soonlijk belang moet wijken voor het algemeen belang. Een functionaris van het ministerie van defensie schrijft in het Iegerorgaan „Obrana Lidu", dat 500 juristen aan nieuwe strafwetboeken werken, „die een zweep voor de reactie zullen zijn". Ook de militaire wet zal vernieuwd worden. De nieuwe wetten zullen trachten verband te leggen tussen de aard van de misdaad en de gevolgen voor de „opbouw »,afï ^et socialisme". De gerechtshoven h u.1? de beklaagde niet meer „idealis tisch bezien en ophouden „muffe anti- 3 eitswinkels te zijn, waar men mis- unrjen met oude uitspraken oeoortee'1. volgens de nieuwe militaire wetten zul len de rechters bijdragen tot versterking ner legerdiscipline en ervoor zorgen, dat et leger „een schild voor de werkende Klasse is, terwijl deze bezig is met de opbouw van het socialisme" Het Tsj echoslowaakse kabinet heeft TV4 u11 bekend gemaakt, dat van alle isj echoslowaakse priesters geëist zal worden, dat zij na 1 November de eed van trouw aan het „volksdemocratische regiem" afleggen- gedeelten uit, zweeg de radio, en were 't aardedonker op straat, in de huizen en in tientallen bioscopen en nog veel meer café's. Een ieder vroeg zich af, wat er gaande was. De Lopikse zender herhaalde om de vijf minuten het bericht van de storing en in de in duisternis gehulde wij ten van de hoofdstad werd plotseling we«r een soort oorlogstoestand geschapen Kaarsen storm- en carbidlampen of elee trische dynamo-knijpers deden goede dienst om enig licht in de donkerte te brengen en menigeen die zulke apparaten niet had, moest zijn toevlucht nemen tot de oliepit uit de oorlogsjaren De tram had van dit alles geen last, zij krijgt haar stroom van een andere centrale, zodat de wagens aarzelend hun weg door de onver lichte straten en wijken zochten. Het verdeelstation Hoogte Kadijk was niet het enige slachtoffer van de storing Ook Naarden, dat het gehele Gooi be dient en het station Karperweg met het onderstation Jacob Obrechtplein, die alle drie de eleetriciteit via de Hoogte Kadijk van de Centrale Noord betrekken vielen uit. In Amsterdam was het de Stadionbuurt en het hele woongebied in Zuid bij het Obrechtplein tot aan het Leidseplein, dat zonder eleetriciteit zat. In Oost waren het voornamelijk de wijken Watergraafsmeer en de Indische Buurt. Er ontstonden wonderlijk vreemde situaties. Op de Cein tuurbaan was de ene helft van de weg wel verlicht, de andere niet. Als men in een auto door de stad reed, kon men, na het nemen van een bocht, plotseling van het helle licht in de diepste duister nis terecht komen. Centrum, West en Noord hadden van de storing hoegenaamd geen last. De brand in de transformator had niet veel om het lijf. Het gebouw liep erg weinig schade op. Men vreesde aan vankelijk het allerergste, grote vette rookwolken drongen door de ventilatie- luiken naar buiten en in het licht van de schijnwerpers scheen alles tamelijk s'nister. Om half tien was de brand geblust en om 9.55 uur hadden technici de storing verholpen en baadden zowel de hoofdstad als het Gooi weer in een zee van licht. Ir. L- Vos, directeur van het G.E.B., die in gezelschap van de wnd. burge meester, de heer Franke en de wethou ders De Roos, v. d Velde en v. Wijck op het terrein van de brand aanwezig was, vertelde, dat direct na blussing van het vuur de technische staf aan het werk ging om uit te zoeken of het station weer onder spanning gebracht kon worden. Dit bleek mogelijk te zijn, zeifs zonder het station schoon te maken- Successievelijk werden kabels bijgeschakeld op de andere 5 transfor matoren, eerst Naarden, daarna de krachtstations in de hoofdstad. De oorzaak van de explosie is nog onbekend. Bjj een nadere inspectie van daag zou zij waarschijnlijk kunnen wor den vastgesteld. De schade aan de transformatoren was gisteravond niet te schatten. Reparate kan zeer lang duren, evenals het aanschaffen van een nieuwe, daar alle fabrieken nog al bezet zijn met opdrachten. Enige omschakeling bleek vandaag beslist nodig om een overbelasting van de niet geruïneerde transformatoren te voorkomen. Er was veel kans, dat de bediening van enige wijken door andere krachtstations, zoals op de Neuwmarkt, Amsteldijk of Frederiksplein, zal wor den overgenomen. Indien nodig, zou ook een beroep op het publiek gedaan wor den om zuinigheid met eleetriciteit te betrachten Geheel onafhankelijk van de storing in Amsterdam en het Gooi hadden Nieuwer-Amstel en Ouderkerk om 8 u- in de avond al een voorproefje gehad. In beide gemeenten zat de bevolking tengevolge van een storing in het hoog? spanningsnet van de P.E.N. uit Bloe- riteit tlCn minuten zonder electri- hsSt mL0?118?1 station in Amsterdam heeft men van de storing niets gemerkt en ook het electrische treinverkeer kon nnfeMn?ri voortgang vinden. De stati ons Muiderpoort en Amstelstation werden blokfi^HH?nt-in het duister gehuld en de hier met de hand m K j 0ok werden de seinlich- eestefd stati°ns buiten werking dfmtt aar deze konden weer spoedig treinvprkppr°P ®troom uit batterijen. Het vertraging ondervond slechts mimeme mS,Pn=eL^00£d«l?reau van Poütie deelde dat wnnrtpr k lng van de storing mede, Onlangs deden we een beroep op d» goedwillende mens, die ook toont verstand van zaken te hebben om vertrouwen te hebben, omdat zonder vertrouwen geen resultaten zijn te boeken. Naar aanleiding van ons pleidooi ont vingen we een uitvoerig schrijven, waarin we voor 100 pet. gelijk kregen met de toe voeging, dat Nederland wat sociale voor zieningen betreft, een der beste landjes is. Toch zit er nog 'n hoop dwars en de in zender vraagt of de oorzaak der matheid bij de massa misschien in die dwarse din gen is te vinden. Schrijver geeft dan een serie van die dwarsheden. Ie. Waarom loonstop voor de arbeiders en niet voor een notaris, directeur, advo caat of zakenman. (Henk van der Maze heeft ook een looncontract, hoor). Bij een vakman is het loon te bepalen. In de vrije beroepen is dat vrijwel onmo gelijk, omdat het inkomen afhangtt van het aantal klanten, terwijl niet vergeten mag worden, dat via de prijsbeheersing heel wat tarieven zijn vastgesteld geweest. Betrokkenen krijgen echter via andere we gen hun bijdrage te leveren. De belasting dienst kent heel wat formulieren. Lieftinck en zijn mannen weten af te romen. Inzen der zou dat moeilijk kunnen verbeteren zonder onrechtvaardig te worden. 2e. Geen kinderbijslag bij ziekte. Inzen der moet verkeerd zijn ingelicht. De kin derbijslag gaat bij ziekte door, uitgezon derd voor bijv. de drie wachtdagen. Tekort aan uitkering kan ook voortkomen uit een niet volledig invullen van de achterzijde van het driemaandelijkse formulier. 3e. Kinderbijslag is al een bewijs, dat de salarisregeling absoluut fout is. Dit kunnen we met de inzender niet eens zijn. Naast het prestatie-element is het behoefte-element ingeschakeld. Alleen dit: de behoefte-factor zou pas moeten spreken bij het vierde kind, omdat tot dan toe het prestatie-inkomen voldoende zou moe ten zijn. Maar hoe zou dat kunnen, nu een gehuwde werknemer zonder kinderen nog te kort komt. Want zo staan de za ken. Immers, terwijl het belastingvrije in komen voor een groot gezin zeer ver gaat, betaalt een gehuwde arbeider zonder kin deren zich „blauw", zoals hy dat noemt, aan loonbelasting. Onder de moeilijke omstandigheden in het algemeen is het hanteren van de kin derbijslagregeling een goede regulateur voor de ergste noden. Dat de „weduwe met weesjes" niet in aanmerking komt, kunnen we met de inzender een lacune noemen. 4e. Geen geld beschikbaar stellen dan tegen een bepaalde rente. Dit oud zeer be hoort tot het verleden. Er zijn een rente- stop en een dividendstop. Op minister Lieftinck raast letterlijk iedereen. (Hoe houdt hij het uit?). 5e. Het zou na de oorlog zo mooi worden volgens de beloften. De vos en de haren. Er is inderdaad veel beloofd en gesug gereerd. We hebben dait hier meermalen betoogd, doch tegelijkertijd er aan toege voegd, dat door de bestaande bliksems- moeilijke situatie de verwachtingen zeifs na vier jaar vrede niet te hoog mochten worden gespannen. Hoe vaak hebben we hier niet gepleit om, ook bij uitvoering van sociale webten, de geest te laten spreken, goede mentali teit te tonen en niet een hardheid tot-op een-cent te demonstreren. Volkomen juist is o.i. de mening van de inzender, dat een kapitalist-egoïst een grotere fout maakt, fataler ook in haar gevolgen, dan de werkman-egoïst. Bovenstaande opmerkingen waren zo enkele onprettige kleinigheidjes van 'n be langstellende lezer. Kleinigheden, die een ideale stemming in de maatschappij be derven. Met als gevolg geen vertrouwen. Vertrouwen is een gevolg van goede daden uit de juiste mentaliteit: wij zijn als eikaars broers en zusters geboren. Maar men make toch niet te materialis tische berekeningen en vergelijkingen van eigen loon met artsen- en advocatenhono- raria. Dat is geen vergelijkingsmateriaal. Wetenschap, opleiding tot 23 24 jaar, enz. komen er aan te pas. Een geschoolde werk nemer verdient ook meer dan een onge schoolde. Echt geluk begint niet bij 15 mille. Daar voor komen andere factoren in aanmer king, o.a.het wegnemen van onplezierige kleinigheidjes. HENK VAN DER MAZE. Andrej Vysjinsky, de sovjet-Russi sche minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren op een persconferentie te Lake Success verklaard, dat iedere po sing om Joegoslavië in de Veiligheids' raad te brengen „een ernstige verslech' tering van de betrekkingen tussen Oost en West" zal veroorzaken. „Een derge lijke stap zou tot complicaties in de Ver. Naties leiden en haar basis onder mijnen", zo zeide hij. Hij noemde iedere steun aan Joegosla vië s poging om een zetel in de Veilig heidsraad te verkrijgen „een uitdaging van de sovjet-unie" en verklaarde, dat de verkiezing van Joegoslavië in de raad niet als wettig of rechtvaardig zal wor den erkend, want „de sovjet-unie zal zich nooit verzoenen met een dergelijke schen ding van het handvest der V. N.". Op de vraag of de sovjet-unie de can- didatuur van Joegoslavië twee jaar gele den wel zou hebben gesteund en zo ja, waarom nu dan niet, antwoordde de Rus sische minister, dat de sovjet-unie altijd een candidatuur op geografische basis, die gesteund werd door de meerderheid der landen van het betrokken gebied, zou steunen Gevraagd om commentaar op de me ning, dat Joegoslavië een zetel in de Vei ligheidsraad wenst op grond van zijn rol in de oorlog, antwoordde Vysjinsky: „An dere landen, waaronder Tsjechoslowakijë, hebben ook het hunne tot de oorlog bijge- gedragen. Men vroeg Vysjinsky voorts, of de sovjet-unie zou weigeren langer zitting in de Veiligheidsraad te nemen, als Joegoslavië gekozen werd. Vysjinsky antwoordde ontwijkend, dat de verkie zing van Joegosrvië niet als wettig zou worden erkend. De sovjet-unie zou ech ter niet te voren aankondigen, wat zij voornemens is te doen. Tenslotte onthulde Vysjinsky, dat Rus land in 1947 reeds over atoomwapens be schikte. De Sovjet-Unie zal op haar stuk bjijven staan wat betreft het verbod van de atoombom en de internationale controle op de productie van atoom energie. „De wereld moet worden ver lost ^van het schrikbeeld van de atoom bom aldus de Russische minister, die meende, dat „blijvend vertrouwen in de N-" zeer zeker nog mogelijk is. Ook maarschalk Tito hield gisteren een persconferentie. Hij zeide o.m. dat een eventuele aanval van de sovjet-unie op Joegoslavië onvermijdelijk tot een derde wereldoorlog zou leiden. De maarschalk «zeide te verwachten, dat de kominform verdere en ernstiger incidenten aan de grenzen van Joego slavië zal uitlokken. Joegoslavië zou zich onmiddellijk tot de V.N. wenden, indien ernstige provocaties een aanval op Joegoslavië ten gevolge zouden heb ben. De maarschalk verklaarde overtuigd te zijn, dat Joegoslavië een grote aanval zou kunnen weerstaan, ^'s c.re.n 'n de loop van de avond neert minister-president Eyskens de pers ontvangen. Er werd ons daar door de premier een document overhandigd, col lectief geredigeerd door het kabinet van de minister-president en het secre tariaat van de koning. Dat document is in zekere zin het protocol van de confe renties van Eyskens met Leopold III. Tijdens het onderhoud te Pregny, al dus in dit stuk, heeft de minister-pre sident uiteengezet, dat de regering het nodig acht, zonder verder verwijl een oplossing te brengen in het konings- vraagstuk. Hij deelde de koning mede, dat de regering zich aansloot by het plan tot het houden van een volksraad pleging die een zuiver consultatief ka rakter zou hebben en er slechts toe zou strekken, de koning en het parlement in de gelegenheid te stellen een beslis sing te nemen met volle kennis van 's lands gezindheid. Door de minister-president geraad pleegd omtrent de draagwijdte van de „onbetwistbare meerderheid", waarover de koning wenst te beschikken, om de uitoefening van de prerogatieven te her- vattaP- heeft Z. M. geantwoord, dat hij slechts met inachtneming van 's lands Belangen de gegevens zou beoordelen welke de volksraadpleging zal opleveren schïkklm Wil' waarnaar h« zich zou honing voegde hieraan toe, zin spelend op de besprekingen, die ge voerd werden over percentages van stemmen, dat het percentage der stem men niet 't enige beoordelingscriterium kan uitmaken, maar dat hij er voor zeker niet aan dacht, de uitoefening van zijn koninklijke prerogatieven te hervatten, indien het aantal gunstige stemmen niet een minimum van 55 pet. van het totaal der geldig uitgebrachte stemmen zou bedragen. worden medegedeeld, opdat zij zonder uit stel een onderzoek zullen kunnen wijden aan de richtlijnen, aldus door het voik gegeven voor een definitieve oplossing van de koningskwestie. De minister-pre sident heeft nog verklaard, dat indien het parlement de wet betreffende een volks raadpleging goedkeurde, de regering voornemens is, zodra mogelijk tot die volkraadpleging over te gaan en hij sprak de hoop uit. dat de volksraadpleging zal plaats hebben in een sfeer van kalmte en waardigheid en eerbied voor de waar heid en voor koning en dynastie. Tot zover deze officiële mededeling. Een ernstig auto-ongeval heeft gister avond te Rotterdam om 6 uur twee mensenlevens geëist. Omstreeks die tijd reed een Citroen met grote snel heid langs de Waalhaven Westzijde in de richting Pernis. Ter hoogte van pier 8. waar spoorrails de weg doorsnijden, zagen voorbijgangers plotseling de wa gen slippen en na een paar zwenkin gen met grote vaart tegen een boom bolsen. De auto werd totaal vernield, de twee inzittenden werden er uit ge slingerd. De passagier, de 52-jarige kapper L. D. Andeweg uit Pernis bleek op slag te zijn gedood. De be stuurder, de 40-jarige aannemer C. Verschoor. eveneens uit Pernis, had een schedelbasisfractuur opgelopen. Enige uren later is ook hy overleden. De premier heeft de koning verder ge zegd. dai onmiddellijk na de volksraad pleging de resultaten aan Z. M., aan de regering en aan het parlement zouden Omtrent de oorzaak van het ongeval vernemen we, dat de auto met grote snel heid reed en de bestuurder onder de invloed van sterke drank verkeerde. Beide slachtoffers hadden een schedelbasisbreuk en verschillende breuken aan benen en armen opgelopen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1