Voor de laatste yolle week De R.T.C. overziet haar werk gunstige resultaten „WALVISCHVAART" 15000 Mensen stierven de hongerdood 1 G S Episcopaat tegen Praagse Kerkwet Tsjechische priesters moeten salarisverhoging weigeren Weerbericht MAYER'S MOEIZAAM POGEN Verenigde Naties dienen duidelijk antwoord te geven Schending der mensenrechten in Hongarije en Bulgarije Nu al „zuivering" bij de jongste satelliet Rumoer om volksreferendum in België ONG Krois Het kwaad der echtscheiding DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Schuldenkwestie en Nieuw-Guinea nog onopgelost Communistenleiders in Amerika Hoge afschrijvingen noodzakelijk In het Westen 80000 gevallen van hongeroedeem Geruchten over verschijning van de H. Maagd te Weert JrV.'n'TSyr 2 8 oo°- „Grote Beer" Zondag avond in Amsterdam Friesland in het duister LAGEN Praag treedt op tegen Amerikaanse diplo maten De crisis in Frankrijk Ultimatieve eisen der socialisten Het standpunt van Nederland Tientallen funtionarissen der C.D.U. moeten worden geroyeerd Het leed der arbeiders in Frankrijk Liberalen en socialisten verzetten zich opnieuiv •fiste JAARGANG ZATERDAG 22 OCTOBER 1949 No. 5106s Definitieve vonnis na negen maanden proces Tien van de elf Amerikaanse communis tenleiders, die terecht stonden wegens misdadige samenzwering, zijn gisteren veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en 10000 dollar boete. De elfde, Robert Thompson, kreeg drie jaar en 10.000 dol lar boete. WINST 1948-'49 f 638.084 (v.j. f 416.205) VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Storing bij provinciaal electriciteitsbedrijf Nauwelijks is de zomer ten einde en heeft de herfst zijn intrede gedaan, of de strandvonders gaan op zoek naar aan het strand verloren voorwerpen. WEINIG VERANDERING Een uitwijzing en een arrestatie MAAK HET V BEHAAGLIJK scheld ifi^eSCha?end;. Doch de grootste Zolang Jr r i de communisten, DB KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode' Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A- PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOES'EN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van. onze redacteur) De Ronde-Tafelconferentie staat voor de laatste, in elk geval voor de laatste volle week van haar werkzaamheden. Dan wacht nog slechts de plenaire slot zitting. Of zal men zelfs deze apotheose achterwege laten? in republikeinse kringen hoorden we, dat drs. Hatta, 0m alle gevoeligheden in Indonesië te vermijden en critiek uit gebrek aan volledige kennis te voorkomen, er de voorkeur aan zou geven, dat alle do cumenten, welke uit de R.T.C. te voor schijn komen, eerst na zijn terugkeer in O jog ja, 0p hetzelfde moment daar en in Den Haag zouden worden gepu bliceerd. Men kan nu zeggen, dat de conferentie jn haar slotfaze is gekomen. Gisteren hebben de commissies en subcommissies, voor zover dit niet reeds was geschied, die resultaten positieve of negatieve van haar werkzaamheden bij de Centrale Commissie ingediend, welke nu de laat ste hand aan de ingediende ontwerp- accoorden moet leggen. In de eerste, de staatsrechtelijke com missie, is het wachten op de indiening van de voorlopige constitutie van de Verenigde Staten van Indonesië, welke waarschijnlijk Dinsdag of Woensdag zal geschieden. Gaat de Nederlandse delegatie met het concept accoord, dan kan de allerlaatste hand aan het Unie-statuut, het charter der souvereiniteitsoverdracht en 't char ter van de aanvaarding dier souvereini- teit worden gelegd. Intussen zullen in dit verband nog twee vraagstukken een oplossing moeten vinden, die van het burgerschap en van Nieuw-Guinea. Wat het laatste betreft staat nog steeds ja tegenover neen. Wel 'is van Indonesi sche zjjde een soort compromis voorge steld; maar het bezwaar daartegeni is, aai het Nieuw-Guinea bij Indonesie wil v gen en dan nog wel meC verschuivmg van die regeling van 5??P lansen van Nederland in dat gebied naar een onbepa aVdeto e k oms tige datum Van Nederlandse zijde staat men nog steeds op het standpunt, dat Nieuw-Guinea. ze ker voorlopig, overzees gebied van Ne derland moet blijven. In de tweede, de financieel-economi- sche commissie is vergaande overeen stemming op de meeste punten bereikt; alleen in de penibele kwestie der schul denregeling wacht men nog op het advies van de daarvoor in het leven geroepen commissie. In de derde, de militaire commissie, is men wat betreft de overeenkomst inzake 't terugtrekken van de Nederlandse troe pen tot overeenstemming gekomen. Het schijnt intussen, dat de kwestie van de vlootbasis te Surabaja nog steeds moei lijkheden oplevert. De vierde, de sociale, en de vijfde, de culturele commissie zijn tot, naar men ons van Nederlandse zijde verzekerde, inderdaad bevredigende resultaten geko men. Uit dit overzicht Blijkt, dat op twee uitermate belangrijke kwesties: de schul den en Nieuw-Guinea nog geen „succes" te boeken valt. In zekere kringen vreest men dan ook. dat de streefdatum niet zal kunnen worden vastgehouden Anderzijds acht mer het echter uitgesloten, dat een mislukking te vrezen valt. Maar hoe deze verwikkelde problemen tenslotte zullen worden opgelost, is nog voor allen een raadsel. Het parket had tegen elk der beklaag den tien jaar geëist. Het proces heeft negen maanden geduurd- De rechter heeft alle veroordeelden borgtocht geweigerd en hen opgesloten Eén uur na de uitspraak hadden de ver dedigers van de communistenleiders reeds beroep aangetekend tegen de veroorde lingen en vonnissen. Het ziet er naar uit, dat Amerika binnenkort een tweede anti-commums tisoh proces zal beleven. Zes functio narissen van „Amtorg een Sovjet- Russisch „handelsgenootschap" in de VS zijn in staat van beschuldiging ge steld, omdat zij gegevens hebben ver zameld voor en inlichtingen verstrekt aan de Sovjet-Unie. Vijf van hen zijn reeds gearresteerd De zesde bevindt zich op het ogenblik in Moskou. De „Amtorg" heeft ongeveer 50 em ployes, allen van Russische nationaliteit, Zij genieten wel de diplomatieke status, doch geen diplomatieke onschendbaar heid. De Russische zaakgelastigde in Washington is direct na de bekend making van de arrestaties naar het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken gegaan. Hij had een onderhoud van zeven minuten met onder-minister James Webb In het jaarverslag over het boekjaar 1948/49 van de Nederlandsche Mij voor de Walvischvaart N.V., het derde ver slag sinds de oprichting, wordt door de directie medegedeeld, dat de totale pro ductie in het verslagjaar aan traan en potvisolie 18.381 ton (v.j. 14.209) heeft bedragen. De totale opbrengst, inclusief fr®n het We^ en stierVen van de h0ng n Zuid Ons» VM °nS land> toen dit van Zii °ost en Noord was afge sloten na de 4tenenrtSStaking' En wil men nog een ontstelle:adgetal; in datzelfde Westen werde^end! 0 SevaUen van hom geroedeeifl vinden in het zo nas verschenen verslag van de hoofdin spectie van de volksgezondheid over de zwarte jaren van 1944 en 1945. Hoe het in de grote steden ging? in het „tt! halfjaar van 1939 stierven in.Am- f m 3655 mensen, m dezelfde periode sterdam het er 4399 en in de eer- maanden van 1945: 9735! Voor Rot ste 6 ma deze getallen 2616, 3260 en terdam war Haag 2419, 2940 en 6458; 7827; wffecht 776, 1112 en 2065. Verhou- voor utr? h j Rotterdam het zwaarste dingsgewijs enover lg3g (lgo) was het sterftecijfer hier opgelopen tot 299,2; voor Amsterdam was dit 266,3; voor Den Haag 267 en voor Utrecht 266,1. In de kleine De Kerk is onverwoestbaar op de we reld. Maar dat betekent niet, dat zij in bepaalde landen en zelfs werelddelen be staat en blijft bestaan. Streken met een prachtig Christendom, zoals de Noordkust van Afrika, zijn godsdienstloze moerassen geworden en moeten opnieuw worden ont gonnen. Ook Europa kent landen met een bloedarmoedig Christendom, dat door ma terialisme wordt verteerd, bleek is door dff winvunst geen blijheid meer demon- de wangunstB aan echte kruisdra„ streertdoorg isteringen troffen niet hetSJ0odse* volk door zijn verwerping van deA^rlarlbeid voor geloofsvernieuwing en geloofsverdieping is dichtbij ove toch roept de Paus ons morgen, Mune Zondag, weer op, om met gebed e" genaden te verwerven en kennis der waai heid voor de meer dan een milliard nei denen, die „de weg des Heren nog niet kennen, noch Zijn heil onder de volken Dat „thuis" alles in orde is, is belang rijk; dat stad en dorp op onze medewer king terzake van het geloofsleven kunnen rekenen is een „pro Ecclesia et Pontifice" of nog hogere onderscheiding waard, doch we moeten ook mondiaal kunnen denken, d.w.z. we moeten ons ook kunnen opwer ken tot hulp aan 't missiewerk over de ge hele wereld. Alle mensen moeten zalig Worden, zodat voor het brengen van het geloof overal werklieden nodig zijn. De Heer heeft nog altijd medelijden met de schare, „met de schare zonder herder", doch Hij rekent op onze assistentie. Im mers Hij beval ons toch te bidden om arbeiders in Zijn wijngaard. Hoe sterker eigen geloofsleven is, hoe blijder men is en waarderend over zijn eigen geloofsschat, des te duidelijker zal men de Goddelijke en Pauselijke oproep verstaan. Europa bekommert zich langzamerhand minder om de eer van het Kruis. Neder land zakt ook in. Mogen desondanks millioenen Aziaten, bewoners van Afrika en inboorlingen van Australië aan het gebed en de aalmoezen van Nederlanders hun „gave der verlos sing" te danken hebben. Vergeet niet morgen Uw aandeel te leveren. steden waren de verhoudingen niet veel anders. Merkwaardig was, dat het sterftecijfer voor mannen hoger was dan voor vrou wen. Van degenen, die aan ondervoeding stierven, waren zelfs 75 procent mannen! De eerste gevallen van hongerdood wer den officieel bekend begin Januari 1945, maar toen was dan ook het aantal calo rieën gedaald tot 460 per dag. Het zou nog dalen tot 340 in Februari en na de opleving door de gaven van het Zweedse Rode Kruis tot het minimum van 230 in de week voor de bevrijding. De laatste dagen is de streek Weert vervuld van een gerucht over een verschijning van de H. Maagd aan een eenvoudige schildersjongen uit deze buurt. Wij verwachten, dat onze lezers zullen begrijpen, dat wij ons hebben en ons voorlopig ook zullen onthouden van alle verdere berichtgeving hieromtrent, daar niets met zekerheid is vast te stellen. Laat ieder een voorbeeld nemen aan de afwachtende en zeer gereserveerde hou ding, die in zulke zaken de kerkelijke overheden steeds innemen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië ziin ge rapporteerd: Non. Landmacht: sinp-Sfe?7eId Juli 1949> na vermis- KorS?.'"™? 9 Ociob«r: sold. H. sold J dn w Schijndel (N.Br.); "Kon1' de getaxeerde waarde van het nog on verkochte vlees, bedroeg 18.433.160, tegen vorig jaar 14.521.106. In het aanstaande seizoen zal met 11 jagers worden uitgevaren (v.j. 10). De kosten van alle reparaties, nodig om de vloot weer zeilklaar te maken voor het seizoen 1949/50, werden geheel ten laste van de bedrijfsrekening van het af gelopen seizoen gebracht. Voor reparatie en onderhoud is 2.094.002 (v.j. 1.831.160) onder de bedrijfskosten opgenomen. Voor de vier-jaarlijkse survey van de „Willem Barendsz" en enige jagers in 1950 werd een bedrag van 1.012.500 ten laste van de bedrijfsrekening gereserveerd. Voor afschrijvingen werd een bedrag van 4.504.752 (4.030.000) bestemd. In totaal is thans sedert de oprichting der maat schappij 10.810.000 afgeschreven. De vloot staat thans voor 6.611.365 te boek. Deze afschrijving wordt noodzakelijk ge acht, omdat de hoge exploitatiekosten tot voorzichtigheid manen. De lening Her- stelbank paraisseert met 3.000.000 (v.j. 6.000.000) op de balans per 30/6 '49. De winst- en verliesrekening sluit met een voordelig saldo van 638.084 (v.j. 416.205), Voorgesteld wordt een divi dend van 4 procent (onv.) aan preferente en 7 procent (5 pet) aan gewone aandeel houders. Het troepenschip „Grote Beer" wordt in de loop van Zondagavond 23 October 1949 of in de daarop volgende nacht in de haven van Amsterdam verwacht Behoudens onvoorziene omstandighe den begint de ontscheping Maandag 24 October des morgens te 9 uur. Tengevolge van een technische storing in de schakeling van de eigen voor ziening bij het provinciaal electriciteits bedrijf in Friesland, heeft deze provin cie gisteravond enige tijd zonder stroom gezeten. Tengevolge van deze storing kon geen stroom meer op het net wor den geleverd, hetgeen een gedwongen verduistering heeft veroorzaakt. Leeuwarden en Huizum werden gis teravond te 6 uur plotseling in het duis ter gezet, terwijl ook de radiocentrale werd uitgeschakeld. Om T uur gingen de eerste lampen weer aan. terwijl ook de radio zich weer liet horen. Twintig mi nuten later wag de gehele storing op geheven. In Lemmer was de blokjesbrug over het vaarwater GroningenLemmer juist opgehaald toen de storing begon, zodat zij met handkracht weer neergelaten moest worden. De scheepvaart ondervond enige vertraging. Ook de electrische ha venlichten vielen uit. Door het gebruik van petroleumver lichting konden de moeilijkheden enigs zins worden verminderd De straten van Lemmer worden met gas verlicht, zodat er hier geen moeilijk heden waren. ;::V:::ïx: of: Op een geheime bijeenkomst van het Tsjechische episcopaat, verleden week in Praag gehouden, is een herderlijk schrijven opgesteld, dat via het onder grondse koerierssysteem, in het leven geroepen nadat de regering de kerke lijke pers en de verspreiding van her derlijke brieven had verboden, aan de priesters is toegezonden. In dit herderlijk schrijven geven de bisschoppen aan hun priesters opdracht om de salarisverhogingen, hun ingevolge de nieuwe kerkwet geboden, te weige ren, vooral thans, nu tienduizenden ge- vigen uit hun hujzen zijn gesleept en honderdduizenden jijden in gevangenis sen en arbeidskampen" „Het zou een grove inbreuk zijn op enze liefde tot de naaste, indien wij thans, in een tijd, waarin zo velen van onze broeders lijden materiële voorde len zouden aanvaarden Laten wij niet vergeten, dat, als wij het Koninkrijk Gods en zijn gerechtigheid zoeken, de almachtige God ons niet'zal verlaten en Weersverwachting geldig van heden tot Zondagavond: Voor Zeeland, Holland, Fries land en de Waddeneilanden: Over het algemeen tamelijk veel bewol king met nu en dan buien, sommi ge met onweer en enkele met ha gel. Matige tot krachtige Zuid westelijke wind. weinig verande ring in temperatuur. Voor het overige deel van het land: Wisselend bewolkt met slechts enkele verspreid optre dende buien en vooral gedurende de nacht flinke opklaringen. Meest matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Weinig verandering in tem peratuur. Zondag 23 October: Zon op 7 18 uur. onder 17.30 uur; maan op 9.41 uur, onder 17.54 uur. Maandag 24 October: Zon op 7.19 uur, onder 17.28 uur: maan op 11.16 uur, onder 18.24 uur. zal zorgen, dat wij niet omkomen van honger", aldus wordt in de brief gezegd. De bisschoppen veroordelen de nieu we kerkwet en in het bijzonder die be palingen welke inhouden, dat kerke lijke benoemingen en financiële en admi nistratieve aangelegenheden onder toe zicht van de staat zijn gesteld. Ook te gen de vestiging van een ministerie voor kerkelijke aangelegenheden wordt ge protesteerd. Ingevolge de kerkwet moeten de priesters trouw zweren aan de „volks- democratische regering". De bisschoppen dragen de priesters op, vóór het afleg gen van een'eed toestemming te vragen aan het episcopaat. Er wordt op gewe zen. dat de opdracht van het Vaticaan luidt, dat Tsjechische priesters slechts trouw mogen beloven aan de republiek er het welzijn van het volk. Het Tsjechoslo waakse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Amerikaan se ambassade te Praag bevel gegeven, dat een harer functionarissen, Isaac Patch, binnen .vier en twintig uur het land moes'- verlaten. Tevens werd geprotesteerd te gen „zekere activiteit" van het personeel der ambassade. Kort na aanbieding van dit protest heeft de Tsjechoslowaakse veiligheidspolitie een andere Amerikaan se functionaris, Samuel Meryn, gearre steerd. De Tsjechoslowaakse autoriteiten be weerden overtuigende bewijzen in handen te hebben, dat Patch en Meryn de lei ding hadden van een spionnage-organisa- tie- (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De door de regeringsmeerderheid aan vaarde ministerpresident moet heden een beslissing nemen, of hij de weg van Mocb zal volgen en zich terug trekken. dan wel een ministerie zal vormen. In zijn regeringsverklaring had hü gezegd, homogene, zel's vriend schappelijke samenwerking te wensen in ministerie en meerderheid. Het schouwspel, dat de crisis giste ren heeft opgeleverd, doet intussen de vraag rijzen, of de verbittering tussen partijen niet zodanig is, dat een op lossing slechts mogelijk is door een ministerie, dat bereid is, de zaken af te doen, terwijl kamerontbinding wordt voorbereid De socialisten hebben de ganse dag vergaderd en ook hun partijbestuur. Des avonds vergaderden beide tezamen. Al hoewel vele socialisten willen toegeven, zetten Daniël Meyer en Guy Mollet de De algemene vergadering der V. N. besprak Vrijdagavond de resolutie van haar politieke commissie om het Intern. Hof van Justitie advies te vragen over de schending van de rechten van de mens. door Hongarije en Bulgarije be gaan bij het voeren van schijn-proces- sen tegen kerkelijke leiders. In een rede van ongeveer een kwar tier zette mr. Van Heuven Goedhart het standpunt van de Nederlandse De twee weken oude communistische regering van Oost-Duitsland is nu al be gonnen met het doorvoeren van zuive ringen. Vooral politici, van wie bekend is dat zij tegen de Oder-Neisse grens ge kant zijn, moeteh het ontgelden. Ook in rit leidende kringen van Radio Berlijn, de spreekbuis voor de Russische propa ganda, is verandering gekomen, omdat de programma's van dit zendstation „een voor het Westen te gunstige tendens hadden. De algemene leider en verschil lenden zijner voornaamste medewerkers zijn ontslagen. De leiders van de C. D. U. hebben op dracht gekregen alle leden, die zich te gen de Oder-Neisse grens hebben uitge sproken, te royeren. Hieronder zoudei, zich tientallen hoge functionarissen de zer partij bevinden. delegatie uiteen. Hij vroeg de alge- mene vergadering om met alle midde len, die in haar bereik lagen, een e'nd te maken aan de godsdienstver volging in Hongarije en Bulgarije. De Nederlandse gedelegeerde herinner de aan het protest, dat de Katholieke arbeidersbeweging met haar 300.000 leden aan de algemene vergadering heeft toe gezonden. De veroordeling van de ge beurtenissen in Hongarije en Bulgarije, die in dit protest wordt uitgesproken, wordt gedeeld door 90 pet. van de Neder landse bevolking en een groot deel van' West-Europa. „De V. N. zullen in deze kwestie pal moeten staan. Zij moeten een ondubbel zinnig antwoerd geven op de schending van de menselijke rechten in Hongarije en Bulgarije In San Francisco hebben Z1J aan iedereen in de wereld duidelijk gemaakt, dat zij de voorvechters zullen zijn van vrijheid voor allen. Dat is de Westerse opvatting over de menselijke rechten". „Helaas geeft het handvest ons niet die wapens, welke nodig zijn om de naleving van de menselijke rechten te waarborgen Hoe betreurenswaardig dit ook is. het ontheft ons niet van de morele veran'- woordelijkheid. die wij in deze kwestie hebben. De algemene vergadering kan zich laten gelden als het geweten van de wereld". „Wij hebben geen enkel voornemen, om op de mening van het Internationale Hof van Justitie vooruit te lopen. Twee dingen zijn wij echter verplicht te doen nl. de V. N. wijzen op de onontkoombare verantwoordelijkheid, die zij hebben en de nadruk leggen op de grote bezorgd heid. die de gebeurtenissen in Hongarije en Bulgarije ons baren. Deze bezorgd heid wordt nog vergroot door de weige ring van deze landen, om aan de uit nodiging van de algemene vergadering gevolg te geven en een standpunt in de V. N. uiteen te zetten en te verdedigen". „De Nederlandse delegatie is van mening, dat de resolutie moet worden aangenomen door een overweldigende meerderheid van de algemene vergade ring. Geen lid van de V. N., dat met oprechte gevoelens het handvest heeft ondertekend, kan een afwijzend stand punt innemen in deze aangelegenheid. Laat daarom onze stem luid zijn en laat de algemene vergadering niet bang zijn voor haar verantwoordelijkheden" zo besloot mr. van Heuven Goedhart zijn rede. Strijd voort en willen het bijeenroepen eventueel van de socialistische partij raad hetgeen de crisis-oplossing enorm zou vertragen. René Mayer heeft een bezoek aan Leon Blum gebracht, om diens invloed te ver krijgen voor de matiging der socialis tische eisen. Het optimisme hedennacht door René Mayer aan de dag gelegd be rust op het feit. dat de socialisten bij langer uitstel van de oplossing een ver antwoordelijkheid zullen oplopen, waar voor zij zullen ter-ugdeinzen. Radicalen en M.R.P, willen eerst vergaderen als de beslissing der socialisten bekend zal zijn, maar aangezien Mayer een antwoord voor hedenmiddag 12 uur heeft geëist, ver gaderen beide fracties hedenochtend. Het is waarschijnlijk, dat wanneer Mayer teveel aan de socialisten zou toe geven, er weer moeilijkheden zullen rijzen onder de andere partijen van de meerderheid. De eis om Daniël Meyer in elk geval voor de portefeuille van arbeid te handhaven, is niet alleen een persoon lijke kwestie, alhoewel die zwaar weegt, maar zij vloeit voort uit het feit, dat de socialisten voor hun prestige de lei ding willen hebben bij de naderende her invoering der collectieve loonovereen- komsten. De toestand blijft dus wel zeer onzeker en dat terwijl de vakverenigingsleiders met d€ dag feller optreden en een drei gende houding aannemen. Het Franse episcopaat, dat drie dagen vergaderd heeft in het aartbisschoppe- lijk paleis te Parijs, heeft, na afloop, een communiqué gepubliceerd, waarin voor namelijk gewezen wordt op de noodzaak der sociale rechtvaardigheid, zonder dewelke de binnenlandse vrede onmo gelijk is. Het sociale klimaat in ons land is funest, aldus in het communiqué. Er is te veel ellende onder de arbeiders en de minder gestitueerden in Frankrijk. De lonen zijn te laag en over de gezinnen der arbeiders hangt loodzwaar de be dreiging der werkloosheid. De Belgische liberale senator Mou- reaux heeft op een bijeenkomst van de liberale partij te Elsene (Brussel) critiek geoefend op de volksraadpleging die volgens hem een lapmiddel is. „De volksraadpleging zou, na 120 jaren van nationaal leven, de verscheu - ring van België betekenen", aldus de senator De liberale minister zonder portefeuille Cierckx, die vervolgens het woord voer de, betoogde hierna, dat, indien kans bestond op een terugkeer van de koning, de acht zetels der liberale ministers on middellijk vacant zouden worden. De heer Dierckx merkte verder op, dat. indien de koning de uitslag van he! volksreferendum interpreteerde op een wijze, die niet in het belang is van België, hij onmogelijk een regering zou kunnen vormen. Paul Henri Spaak, de Belgische socialistische oud-premier, typeerde in een interview met het Brusselse blad „Le Soir" de voorgestelde volksraad pleging over de terugkeer van koning Leopold als „aosurd en verfoeilijk Er was, zo zeide Spaak, nog tijd om een „verstandige en nationale oplos sing" te vinden. Indien de koning het percentage van 55 pet., waarmede hij had ingestemd, niet zou halen, zou de terugkeer van de 19- jarige prins Boudewjjn nauwelijks moge lijk zijn, aldus Spaak. En als de koning iets meer dan 55 pet. kreeg, „hoe zou men dan de Walen een koning kunnen opdringen, die wellicht niet meer dan 35 a 40 pet. van de stemmen in hun ge bied had behaald? Deze raad gaf ..Monique" aan de leze ressen van „De Waarheid" Maak iet U behaaglijk in een peignoir. Het advies aan de proletarische vrouwen ging vergezeld van de volgende motivering: We willen ook 's morgens wel eens iets overgooien, voor we aangekleed zijn. En tenslotte zijn er vrouwen, die graag wat redderen of juist uitrusten willen in een ochtendjas of, zoals men deze meestal neemt, een peignoir (spreek uit penjoaar). Het spreekt van zelf, dat zo een kledingstuk ook in de zomer van pas komt. We maken het dan liefst van gebloemde katoen of een ander luchtig weefsel. Thans zullen liefhebsters van een ochtendjas echter de voorbeur geven aan flanel, wol, gekeperd of gewatteerd materiaal of misschien ribfluweel. U hebt voor dit prettige kledingstuk nodig 4.25 m. stof, benevens 1 m. gar nering, beide van 80 cm. breedte. Voor ons part schaffen alle lezeressen zich een dergelijk kledingstuk aan. Doch dan moet diezelfde krant niet op de voor pagina komen met een vreselijk verhaal over hogere prijzen, welk verhaal dan als volgt eindigt: Zaterdag begin je met het wekelijkse loon uit te geven. Nu kom je er mee tot Donderdag, straks heb je Woensdag al geen rode cent meer in huis en dan be gint de ellende. Beperking allerwegen is dan de leuze. Of is er soms een uitweg? Ja, die is er door eensgezinde strijd voor onmiddellijke uitbetaling van een rijks daalder toeslag, voor loonsverhoging „De Waarheid" verraad hier zichzelf en gooit alles op alles om het vuur der onrust alsmaar op te jagen. Zonder een rode cent in huis op Woens dag en dat in een peignoir van misschien ribfluweel is belachelijk. Sociale politiek en sociale actie kunnen in ons een voorstander vinden. Doch voor alles eerlijkheid en oprechtheid. Sociale actie van klasse. Zo hebben de bisschoppen en missie-oversten in Japan besloten om het program van de sociale actie van de Kerk in Japan verder uit te breiden. Als voorbereiding op het sociale, program zullen meer Japanse priesters naar de Europese en Amerikaanse univer siteiten worden gezonden om hun een op leiding te laten geven in de sociale weten schappen. Deze priesters moeten boven dien een speciale studie maken van de organisatie en de methoden der Katholieke Actie. De Katholieke Kerk in Brazilië heeft een groots plan opgezet om de economi sche, sociale en culturele toestand van de boeren m dit land op een hoger niveau te brengen. Het initiatief tot dit plan is uitgegaan van de Katholieke Actie, ter wijl de priesters het plan zullen uitvoe- f1 rde j?riesters hierin te helpen, heeft de Landbouwhogeschool te Rio de Janeiro vormingscursussen voor leken ge organiseerd. Daden stellen. Zo heeft mgr. Whelan, coadjutor van de Apostolische Vicaris van Johannesburg, Samuel Joseph Motsenyane tot priester gewjjd. Deze priesterwijding is des te opmerkenswaardig, omdat mgr. Whelan de eerste inheemse blanke pries- is m TransVaal, die tot bisschop werd gewijd, en Samuel Joseph Motsenyane de eerste inheemse negerpriester De Kerk handelt zonder al dat lawaai waarvan de helft onwaarachtigheid is In woord en daad moeten we tonen te zijn, wie we willen zjjn. Dan ook kunnen we zeggen: Maak het U behaaglijk In een te Hannover gehouden voordracht over het onderwerp „Angst voor het le ven als ziekte" stelde dr. D. Helmut Thie- Ucke, professor in de theologie te Tiibin- gen vasi, dat een enquête onder jonge mensen had uitgewezen, dat 60 pet. van wnop.'de vraag „hoe zij tegenover het langstig" geantwoord hadden met onrust pa- ageren, blijft de wereld in onrust. Een sprekend voorbeeld. Nederlnndtl r+°de agitatie met het doel de te kri gnn r. °1Pen Ult Indonesië terug nesi? wc troepen moeten in Indo- dfltv'uomdat de rode agitatie daar da zaken m het honderd stuurt. Maak het U behaaglijk, van „De Waarheid". Ja, Ja. uit, zouden wij willen zeggen. HENK VAN DER MAZE. zegt Monique ja. Kijk maar In VIII, Engeland, het land van Hendrk vineer SL kroonprinses Elizabeth de sanfenWwf 1 P 6611 ga^ende wonde der S TolJiïï® Cn]?t enkel va" de Britse): scheïdingen.aren t0eneming der echt" fisuuY At ^oed van deze prominente f - Engelse volksgemeenschap kunnen wij slechts bewondering hebben ha£wLtftat nU reeds geleken is dat uitgelokt publleke reactie heeft wardering ook ontmoet bij ons het feit, dat de Protestantse pers te on- vttL D1-et in, gebreke blijft de Britse Kroonprinses haar instemming te betui gen bij haar onvervaard optreden tegen het gesignaleerde euvel. Dubbel te betreuren daarom dat die pers daarbij niet verder vermag te gaan dan een heenwijzen naar de gevolgen van het als 'n kanker voortvretende kwaad: de ellende van de uiteengevallen gezin nen, in het bijzonder van de kinderen, als regel de meest beklagenswaardige slachtoffers der echtscheiding. De Protestantse opvattingen op dit stuk laten nu eenmaal niet toe. zich tegen de echtscheiding als zodanig te verzetten en het euvel in zijn wortel aan te tasten. Een oproep om de gevolgen te keer te gaan als men niet willens is de oorzaak te bestrijden, lijkt weinig effect te be loven. Dit moge in de kringen onzer anders denkende mede-christenen toch serieus worden overwogen. Hun goede bedoelin gen staan boven verdenking, maar moe ten o.i. schipbreuk lijden op de funda mentele instelling tegenover het schrik barende kwaad, dat met de dreiging van het communisme gerust op één lijn mag worden gesteld. HERMAN BARUCH T.REEDT IN HET HUWELIJK De voormalige Amerikaanse ambassa deur in Nederland, dr- Herman B Ba- ruch, is heden op „Bagatelle", zijn huis in Wyandanch op Long Island, in het huwelijk getreden met Anna Maria baro nesse Mackay, dochter van D. R. J. baron Mackay te Den Haag. Baronesse Mackay werd in 1913 te Dei. Haag geboren. De huwelijkssluiting werd verricht door een predikant van de Presbyteriaanse kerk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1