Congolese KRUIS WO O RD-R V A D S EL De zorg voor het kind LAATSTE BERICHTEN Reclame De duivelse knechtingsplannen van Praag T, De wonderbare visvangst van Joanni aan het Meer van Lokandu Rimboekrabbels R.K. Medisch Opvoedkundig Bureau per 1 November a.s. in eigen huis WALDO Nieuw gebouw van de j(jl G.G. en G.D. Maakt Hoge onderscheidiiigen voor prof. Granpré Molière Vastberaden houding der katholieken Missionarissen met medische kwaliteiten Informatieproces voor beatificatie A..K.IJ..Nederland gaat nylon maken ZATERDAG 22 OCTOBER 194$ PAGINA 2 .J SCHILDERIJ VAN PIET VAN WIJNGAERDT INENTEN TEGEN POKKEN ST. CAECILIA BEGINT OM 8 UUR EXCELSIÖR-NIEUWS BURGERLIJKE STAND TOERISTENDEVIEZEN VOOR NOORWEGEN, ZWEDEN EN FINLAND PAUSELIJKE ONDER SCHEIDING BEZWAREN TEGEN INVOE- RING VAN ACHTJARIGE LAGERE SCHOOL ZWERVER OM CHRISTUS' WIL MINISTER MANSHOLT OPENT, TIELSE FRUIT- TENTOONSTELLING BRANDJE IN CHEM. FABRIEK „VONDELINGENPLAAT" L. J. C. J. VAN RAVESTEIJN f NED. VRACHTENMARKT FRANSE INTELLECTUELEN COMMUNISTrAF ECON. BETREKKINGEN MET WEST-DUITSLAND De Kerkvervolging in I sjechoslowakije DAT ff AS WEER HANDIG BEKEKEN Van laatste keizer van Oostenrijk 4 Het regenseizoen zit te komen en dan gaat het water weer met bakken van de hemel vallen. Daarom was het nodig, dat de vijvers weer eens nagekeken werden. De reserve vijver heeft een sluisdeur om in geval van nood de vijvei leeg te laten lopen. Die was vandaag aan de beurt om eens geïnspecteerd te worden. U moet echter niet denken, dat wij die vijvers als luxe zo maar hebben liggen, nee het zijn de twee reservoirs, waar de witte steenkool van onze elec- trische centrale opgestapeld ligt. Hier mee voorzien we ons zelf, het soldaten- kamp en de andere blanken die hier zijn, van licht, en dat brengt dan weer een paar centen in het laatje, maar het brengt ook veel zorgen mee. Maar dat ziet U dadelijk wel- De reserve vijver is ontstaan door doodgewoon een rivier tje af te dammen en een kanaaltje naar de grote vijver te graven. In de dam nu bevond zich de sluisdeur. Deze sluis deur gingen we nu na vijf jaar vast roesten eens proberen.... het lukt De deur komt omhoog en er komt beweging in het water. Dat is het enige wat er aan te zien is, maar volgens de bereke ning, zou het morgen Vier meter gezakt moeten zijn. De volgende morgen direct na de Mis zijn we er alweer- De koster heeft ons al iets verteld ,dat het niet helemaal in orde is. Het water is maar twee meter gezakt, maar de dam had dat voorbeeld gevolgd. Als twee mensen tegen elkaar aan duwen en de ander springt ineens weg, dan valt de eerste om. Zo was het ook met de dijk gegaan. Al vijf jaar lang had de dijk tegen het water aan staan duyen, maar nu het water weg was. was er niets meer om tegenaan te duwen en zo was hij het water maar gevolgd. Een groot brok van de dijk lag benedén. Dat was niet mooi van de dijk, maar nog minder mooi van de dijk was het, dat hij ook een stuk van de sluis meegenomen had. Je kreeg er de tranen van in je ogen, vooral toen verder op de dag de schade duidelijker te zien was Maar de negers niet. Onze zwartjes hebben niet veel tijd voor tranen; voor al niet. als. er iets te halen is en dat was er hier. Er zit tamelijk veel vis in de vijvers en nu het water laag was, was het geen groot karwei om die er uit te halen. Al gauw krioelde het water van de-zwarte lijven en vooral 's mid dags, de school blijft gesloten: eerst eten en dan filosoferen. Zes negers zaten voor de sluisopenmg en waren in hun soort nog beter dan de keeper van het Nederlands elftal, ze sprongen, doken en vielen, want niet alleen onder water, maar zelfs over hun hoofden heen probeerden de water bewoners een doorgang te forceren. In de vijver zelf, die nog een meter of vijf breed was, ging het er nog drukker aan toe. In het midden stonden ze ongeveer tot hun middel in het water. Dit was echter geen bezwaar om nog allerlei capriolen uit te halen: uitvallen naar een vis, die even lucht probeerde te happen, grabbelen als er een aan' hun benen kriebelde en vechten als de een een vis bij de kop en de ander hem bij de staart te pakken had. Alles was er vertegenwoordigd Mannen met lansen, netten en kapmessen, meisjes en vrou wen met de baby's otp de rug. Die kleine peuters waren er nog het ergste aan toe- Niet enkel botsten de mop neusjes telkens tegen moeders rug aan, maar als moeder te ver onderdook, dook ook het kleine achterwerkje mee en dan ging het keeltje open. Soms kregen ze daar zelfs geen kans voor, als achter werkje en kopje onderdoken. Het was een herrie van je welste: schreeuwende baby's, gillende meiden, scheldende mannen en krijsende vrouwen. Het leek niks op een visconcours, maar ik geloof, dat ze op nog geen enkel concours zo veel vis eruit gehaald hebben. Het had meer weg van de wonderbare visvangst op het meer van Tiberias, alleen de netten waren erniet ,die waren onder tussen op de kant gesmeten, maar als ze er geweest waren, dan waren ze zeker gescheurd, èn van de mensen èn van de vissen. Ze grepen de vissen zo maar met hun handen, een klap op de kop met het hakmes en dan werden ze op de kant op hoopjes gelegd. Maar daar hadden ze vaak ook de tijd niet meer voor, andere gleden langs hun benen of sta ken snakkend naar adem, hun kop even boven water. Gewoonlijk waren ze er dan aan. Ze werden gegrepen en zo maar op de kant gesmeten. Hier werden ze dan verder verzorgd door de jeugd, die te groot was om op moeders rug te zitten en te klein om zich in het strijd gewoel te mengen. Soms waren de vissen echter te groot om op de kant gesmeten te worden. Zo zag ik er is geen woord jagerslatijn bij een vrouw met een bakbeest van wel 60 cm. lang als een ziek kind in haar armen geklemd. Op de kant hadden twee jon gens van een jaar of zes veel moeite om hem in bedwang te houden- Een eindje verderop, waar het water nog dieper was, stonden de eigenlijke vissers. Gewapend met hun lansen en hakmessen wachten ze rustig de beweging van het water af. Ik heb nooit walvis vaarders bezig gezien, maar "toch heb ik zo'n idee, dat zij de kunst Van de zwar ten afgekeken hebben. Hun lans is de- harpoen en hun kapmes is vervangen door het drijvend oliefabriek. Je moet ze daar zien staan, doodstil, net of ze niets anders te doen hebben, maar zo gauw als er enige beweging aan de oppervlakte gaat komen, dan vliegt de lans erin. Ze proberen dan de lans vast te houden, en het hakmes doet dan de rest. Eens ook weer zonder jagerslatijn hield er een de stok vast, maar zijn voeten verloren de grond en hij werd rustig meegetrok ken- Hij werd hem pas de baas, toen een ander de vis met zijn hakmes te lijf ging Meestal kwam de lans er niet eens aan te pas, kwam de vis dicht genoeg in hun buurt, dan kreeg hij direct een tik op zijn kop. De vissers wachtten dan maar rustig af, totdat hij de kop of hel lijf boven zag komen, want gewoonlijk waren die niet meer aan elkaar. Ik was wel eens bang, dat ik een voet of een hand boven zou zien drijven, maar gelukkig is het zo ver niet gekomen. Wel werd in al dat gesteek, gehak en ge- graai het vissenbloèd met negerbloed vermengd, maar dat vonden ze nog he! minste. Om half 5 bleek, dat het nog rustig was geweest. De klaroen in het kamp had geblazen en de dagtaak van de sol daten was afgelopen- Nu kwam er een kleine 400 man helpen om het vissen- geslacht uit te roeien. Was het eerst modderwater, nu was het klare modder Als ze nu met een paar man aan een vis lagen te trekken, was er soms noch van de vis, noch van de mensen iets te zien De ruziekes groeiden nu uit tot ware veldslagen, want ais een soldaat ruzie heeft met een inlander komen alle sol daten helpen of omgekeerd. Tegen half zes begon Mupe Joanni te vrezen, dat de hele dijk 'eraan zou gaan Hij stelde daarom heldhaftige pogingen in het werk om de kroeskoppen aan het verstand te brengen, dat het- voor die dag genoeg was. Hij schreeuwde zijn ste n hees en zijn zwaaiende stok trok bijna zijn arm uit het lid, maar eindelijk hadden enkelen het toch in de gaten en deze maak ten er weer de anderen opmerkzaam op Zo was na een half uur de vijver einde lijk zo goed als leeg- Het was toch bij na donker, zodat die dag de rust terug keerde en de vissen eindelijk weer rustig konden ademhalen. Maar nu zult U vragen: hoe had Mupe nu visjes gevangen? Had die daar ook in het water rond liggen spartelen? Nee dat deed hij veei gemakkelijker. De vij ver lag op de grond van de Missie en dus ook de visjes Hij was daarom eens op inspectie gegaan langs de kant en had de buit bekeken. Met zijn stok, die toch al veel ontzag had, werd hier en daar eens gewezen. De boy pikte er prompt de beste uit. Was er een, die veel sue ces had gehad, dan zag hij er zelfs ver schillende verdwijnen. Alles verdween In het oude vrachtwagentje. Daar kon vee in en Mupe had veel kinderen. Wel had den ook de schooljongens allemaal in ar vijver liggen spartelen en een voorraad voor wel een week, maar Mupe had ook nog andere kinderen: de stokers bij de steenoven moesten op hun post blijven, de oude menskens in ons dorp. De zusters met hun kleine kinderen konden toch niet zelf gaan vissen, evenmin als de zieken in het hospitaal. Bovendien, Mupe zelf en zijn huisgenoten hielden ook wel van een visje- Zo stond ieder, graag of niet, een deel van de buit af en Mupe had die dag flink beet gehad. 's Avonds rook het overal naar vis en de gezichten glunderden bij dat lekker hapje. Maar, och arm. bij Mupe niet De keukenboy had vrolijk meegedoken en Teken van leven uit de Congo van Pater Collignon. Nu de spiering- tijd voor de deur staat, moet dit warme visvangst-verhaal de ama teurs. van Poldervaart,. Schie en Maas zeker inspireren, als zij, ver tinnend, snakken naar meer ruimte in hun bootje, om zich Wat warmte in de misjjg-kille leden te lopen. zijn familie voorzien van vis. Zijn hart stond in vuur en vlam voor de vis, maar in de kachel was geen vlammetje meer te bekennen.' Dat zat hem niet glad: vis zou er op tafel komen, en nog wel ge bakken- Ook de rest voor de volgende dag had nog een beetje vuur nodig, anders zou die de volgende dag be dorven zijn. Maar ik geloof niet, dat zijn eigen potje daar minder om smaakte. De volgende dag, Mupe had lekker van de vis gepeuzeld, trokken er toch een paar rimpels in zijn voorhoofd: van daag juist .een vrije dag voor de sol daten. Niet dat Mupe hun die vrije dag misgunde, maar waarschijnlijk dat bet grootste deel van die duizend man hun vrije dag in de vijver zouden vieren- Voor de vijver was dat niet zo erg, al dronken ze hem helemaal leeg, ook niet voor de vissen, maar de dijk. die kon wel eens bezwijken van zoveel belang stelling. Daarom een klein briefje naai de Commandant, en een balf uur latïi marcheerden 5 soldaten en een serge ant naar de vijver en werd de viswacht bezet. Voor het eerst, van hun leven werden de vissen hier nu door een sol daat met. een geweer bewaakt. Of ze uit dankbaarheid in zijn zak gespron gen zijn of het hem alleen maar ge zegd hebben weet ik niet, maar dat ze het waren, daar ben ik zeker van De regen viel, het water steeg en de modder zakte, de' temperatuur van hei water kwam weer op peil en de opper vlakte werd weer --'liegelglad- Met de modder was ook dt. belangstelling ge zakt en doormee ook de drukte. Nu staa" daar eenzaam en verlaten een zwarte soldaat, het. geweer over de schoude-- bij een verwoeste sluis en een afgebrok kelae dijk. Ik hoop voor hem, dat hl| daar niet blijft staan totdat de schade hersteld is, want dan mag hij npg tol het droogseizoen wachten. Mupe Vincent Het comité dat zich gevormd had ter huldiging van de .heer Piet van Wijn- gaerdt, ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag de schilder heeft intussen al bijna een jaar aan zijn leeftijd toege voegd heeft nu een schilderij een bloemenstilleven van de kunstenaar aangekocht. Het zal worden opgenomen in de collectie van'het Stedelijk Museum te Schiedam. Tijdens de receptie ter ere van de heer van Wijngaerdt, op Donderdagmiddag 27 October a.s. zal het schilderij aan de di recteur van het Schiedamse museum wor den aangeboden. Gelegenheid tot inenten tegen pokken: Dinsdagmiddag, 25 October, tussen 4 en 4.30 uur ten huize van dr. v. d. Küy, Noordeinde 5. Afhalen der bewijzen Dinsdagmiddag, 8 November, tussen 4 en 4.30 uur. De repetitie van de R.K. Mannenzang- vereniging St. Caecilia begint vanavond, in verband met de a.s. uitvoering, niet om kwart over 8, maar om 8 uur. Het eerste elftal van Excelsior speelt morgen voor de eerste ronde van de beker competitie om 2.30 uur in Den Haag te gen de vierde-klasser Vogel. De competitiewedstrijden voor de andere elftallen zijn: B.E.C. 2—Excelsior 2 2.30 uur; R.V.C. 3Excelsior 3 12 uur; Excel sior 4S.V.V. 7 12 uur; Excelsior 5Mus sen V 12 uur; Excelsior 6Coal 7 2 uur S.V.V. D.R.Z. 4—Excelsior 7 12 uur. GEBOREN: Petrus, z. v. H. J. v. d. Kamp en J. M. Soeters; Antonius J. M., z. v. A. C. Kolmeijer en J. C. M. v. d. Walle; Ingeborg, d. v. I." de Waard en P. van Rosse; Ronald C., z. v. C. Dammann en E. de Mos; Jacobus H. H. L„ z. v. D. Bakker en C. M. Vorstenbos; Matthijs, z. v. M. Struik en J. M. v. Pelt; leven], kind van A. v. d. Ent en A. van Es. OVERLEDEN: A. Scholten, 64 j.; W Roetering, 63 j., vr, v. J. Th. J. Mulder. De A. N. W. B. deelt mede, dat ook reisdeviezen voor toerisme naar Noor wegen, Zweden en Finland verkrijgbaar zijn- Ingezetenen en in Indonesië woon achtige niet-ingezetenen kunnen in aan merking komen voor een toewijzing, wel ke voor Noorwegen N. Kr. 500, voor Zwe den Zw. Kr. 500 en voor Finland de te genwaarde van 350 in Finse marken be draagt. De afgifte zal doorgaans binnen 14 dagen geschieden, zonder loting, maar men mag dit jaar nog geen toeristen-de viezen hebben gehad- Het heeft Z-H- .de Paus behaagd de heer G. A. Sengers te Aarle-Rixtel te benoemen tot Ridder in 1 de H. Gregorius de Grote- Over de vele en noodzakelijke zorgen, welke het kind in onze tijd verdient en nodig heeft, behoeven we amper iets te zeggen. Het is dan ook begrijpelijk, dat de katholieke gemeensehap op velerlei gebied in dit opzicht actief is en het is evenzeer duidelijk, dat ieder nieuw ini tiatief niet alleen onze waardering, maar ook onze daadwerkelijke steun verdient. voogdijraad, is het nieuwe bureau dan ook onmisbaar. De deskundige samenwerking in het bureau laat er geel twijfel aan bestaan, dat op een brede basis wordt gewerkt. Een basis, welke uiteraard nog groter kan worden gemaakt, wanneer katholiek Rot terdam en Schiedam zich ook onvoor waardelijk achter dit zeer belangrijke werk stellen. Natuurlijk zijn daar de fi nanciële offers, Welke zeer groot zijn. De weg om hieraan iets te doen, leidt over het gironummer 534723. Doch., ook de Een dergelijk nieuw initiatief zal bin nenkort definitief een belangrijke plaats tn onze kinderbescherming gaan inne- '^0"eimkheden" om" spoedig op toeren te men. Per 1 November zal nl. hier ter kome£ dienen niet te worden onderschat, stede aan het Kon. Emmaplein 14 het de- Hierin kan worden hulp geboden door zo finitieve onderdak komen van het R. K. sneJ mogelijk bij het bureau om advies Medisch Opvoedkundig Bureau, dat te komen 'wanneer zulks noodzakelijk Ernstige bezwaren tegen de invoe ring van de acht-jarige lagere school h,ebben vele leden van de vaste com missie voor onderwijs der Tweede Kamer, aldus het voorlopig verslag over het ontwerp tot wijz ging van de lager onderwijs wet. Deze leden me nen, dat, indien het voorstel wet zou worden, het de ondergang van het v.g.l.o, zou wezen Een tweede ernstig bezwaar hebben zij tegen het voorstel van de minister, dat wel de mogelijk heid openlaat om in het zevende en achtste leerjaar onderwijs in de ty pische v.g-l.o-vakken handenarbeid, vrouwelijke handwerken en huishoud kunde te geven, doch geen rege ling tref ter voorziening in de hogere kosten. Deze leden zouden de voor keur geven aan een systeem, waarin het v.g-1 o. op de voorgrond zou komen te staan'. Zij merken echter op, dal zoveel de v.g.l.o.-school als het zeven de en achtste leerjaar zullen falen als niet een voldoend aantal leerkrach ten aanwezig is- De vorming van deze leerkrachten zal dan ook met voort varendheid ter hand genomen moeten worden. „Toewan Jakob", een der meest beken de en vereerde figuren van Flores gaat jubileren, 't Is pater Jac. Koemeester uit Monnikendam, die dezer dagen zijn zil veren priesterfeest viert. Jarenlang was hij werkzaam op het eiland. En in tegen stelling met de meer dan honderd missio narissen, die de Japanners.in 1942 naar het concentratiekamp zonden, bleef hij wonderlijk genoeg ongemoeid. Onder de buitengewoon zware omstan digheden van de bezettingsjaren kon hij zodoende 314 jaar lang van kampong naar kampong trekken om het arme volk te helpen en de moed er in te houden. Zo werd toewan Jakob er wel buitengewoon populair. Sedert verleden jaar is hij terug in het vaderland en trekt hier rond om gelden bijeen te brengen voor de hoognodige bouw van een seminarie te Ledaleró. Want van de loterij, die hij ervoor organiseer de, gaan de loten anders niet van de hand. Woensdag viert hij in het missiehuis te Helvoirt zijn zilveren feest. Op Flores hou den de inwoners, hoe arm ze ook zijn, een collecte ervoor. En ze hopen, dat ze in Nederland hulp zullen krijgen. Horizontaal: 1 ga- renwinder, 4 allebei, 9 vaartuig, 12 handboei, 15 rivier in Italië, 17 doorgang, 18 stevig, 19 voorzetsel, 20 zijtak van de Donau, 22 be talingsbewijs, 24 on derricht, 25 herstel plaats, 26 zonnegod, 27 telwoord, 29 poging tot koop, 30 boom, 31 schenking, 34 hevig, 36 technicus, 37 her kauwers, 38 verzoek, 40 deel vrfh een schip, 41 diploma, 42 eerwaarde heer, 43 familielid, 4* hofbal, 45 nummer, 48 gesloten, 49 nieuw, 51 voertuig, 52 koekoek 54 ontleedkunde, 57 ge wicht, 58 Europeaan, 59 medicus, 60 voegwoord. 61 lor, 62 loot, 64 bloeiwijze, 67 veer kracht, 69 landbouw werktuig, 70 geld, 72 zoogdier, 74 het Ro meinse rijk, 75 meubel stuk, 79 vervoermiddel, 80 telwoord, 81 staat in Azië. Verticaal: 1 hoofddeksel, 2 voorzetsel, 3 vloeistof, 4 vrucht, 5 bijwoord, 6 half bloed, 7 zangnóot, 8 boom, 9 waarschu wer, 10 voertuig, 11 zuivelproduct, 13 hoop, 14 hoeveelheid, 16 hoge functie, 19 Europeaan, 21 zuster, 22 straf, 23 Vochtig, 24 eer, 26 treffend, 28 gebergte in Azië, 30 godin, 31 lidwoord, 32 klaar, 33 ri viertje, 35 schoeisel, 37 dik, 39 ik, 47 onder andere, 48 officier, 50 titel, 53 wei nig, 55 vogel, 56 grondsoort, 57 lichaams deel, 62 verharde huid, 63 godin, 65 koraal eiland, 66 erg, 68 foto, 70 toiletartikel, 71 bevel, 72 wapen, 73 deel van een huis, 75 losplaats, 76 plaatsbepaling, 77 zangnoot, 78 vreemde munt. Oplossingen inzenden tot Donderdag middag. Dc oplossing van de spihnewebpuzzle van verleden -week is: Spreekwoord bui- - tenrand: Gedane zaken nemen geen keer; zegswijze binnenrand: Met eens anders kalf ploegen. In de mazen van' het web: 1 goochem, 2 ellende, 3 diamant, 4 ama zone, 5 negotie, 6 enkelen, 7 zeegras, 8 algebra, 9 karabijn, 10 eenvoud. II nega- tie, 12 Nagpoer, 13 eertijds, 14 mozaiek, 15 emblema, 16 naturel, 17 gedraaf, 18 ellepijp, 19 exempel, 20 negrito. 21 kanarie, 22 eerlang, 23 etalage, 24 rekenen. De prijs is gewonnen door H. P. Brauns Nieuwe Buurt 4, Schiedam. Schiedam in het gebouw van het Wit-Gele Kruis een „bijkantoor" zal krijgen, even eens ongeveer per die datum. Een zodanig medisch opvoedkundig bureau is bij de kinderbescherming van neutrale en christelijke zijde reeds eet onmisbaar hulpmiddel geworden Ook di katholieken van Rotterdam kenden in het verieden een dergelijke instelling, doch tengevolge van gebrek aan krachten moest dit oureau worden opgeheven. Na de oorlog hebben enige katholieken de heroprichting weer ter hand genomen en na moeizame arbeid is hun streven thans met succes lekroond. De werkzaamheden van dit bureau en meer nog, het belang van deze werk zaamheden, laten zich in het bestek van een dagblad artikel niet geheel beschrij- mocht blijken Voor Rotterdam is het „spreekuur" voorlopig vastgesteld van in tot 12 uur Iedere Dinsdag. Voor Schie dam volgt nog een padere aankondiging. Te Tiel werd gistermiddag onder grote belangstelling door de heer S. L. Mans- holt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de ,,Boveta" geopend, de grote fruittentoonstelling, die een zeer goed beeld geeft van het peil waarop de Nederlandse fruitteelt en die van de Be- Gistermidda" rond 3 uur is brand uit gebroken in een bijgebouwtje van de chemische fabriek „Vondelinge;.plaat". Enige vaten klèuistóf hadden door onbe kende oorzaak vlam gevat. De fabrieks brand kon het vuur met twee stralen op eigen leiding in de kiem aanvatten. Auto spuit 31 was spoedig ter assistentie aan wezig en had daarna nog drie kwartier werk aan het nablussen. Gereedschaps wagen 3 behoefde geen dienst te doen en de vrijwilligers-slangenwa; en 95 kon 'dooi-; de grote afst nd niet eerder aarrivi- reri dan toen de situatie alweer geklaard was. ven. Een indruk van de veelomvattende tuwe in het bijzonder, thans staat. Practisch en degelijk Reeds vorige maand heeft de Gemeen telijke Geneeskundige en Gezondheids dienst zijn nieuwe gebouw aan de Tuin- laan 80 betrokken hoewel de verbou wing en inrichting van dit voormaligs bankgebouw, waar de Incassobank haar zetel had, nog niet geheel voltooid waren. Thans is dit wei het geval en daarom nodigde de directeur van de G. G. en G- D. dr. J. v. d. Berg ons uit het nieuwe dienstgebouw te komen bezichtigen- Alles ziet er niet alleen keurig uit maar de indeling en inrichting der dienstver trekken toont aan, dat gemeentewerker, en de stadsarchitect, de heer De Haas, weten hoe met zuinigheid toch aan alle eisen, welke een G. G. en G. D. stelt, kan worden voldaan. Wanneer men de hoofdingang is ge passeerd. vindt men links de verband- kamer met daarop aansluitend het labo ratorium, een portiersloge met de tele fooncentrale )de G. G. en G. ET. beschikt thans over twee lijnen en 10 toestellen en het kan nu niet meer gebeuren, dat bij ongevallen op straat de ambulance auto lang weg blijft) en grote wachtkamer en daarvan gescheiden een kleinere wachtka mer voor de kinderen, die op bezoek moe ten "bij de tandarts. De scheidingsmuur tussen beide wachtkamers kan worden weggeschoven, waardoor er een grote ruimte ontstaat, waar vergaderingen kun nen worden gehouden, o.m. met ouders, die hun kinderen niet hebben laten inen ten tegen pokken. Aan de ouders (de ver gaderingen worden eens per maand ge houden) wordt dan verteld, van hoe groot belang het is. hun kinderen te laten inenten- Rechts vindt men eerst de spreekka mer van dr. Louis, die kinderarts en con trolerend geneesheer is en aan wie een kleine onderzoekkamer ten dienste staat vervolgens de kamer voor de schoolver- pleegsters en daarna de kamer van de kinderarts, dr- Van Haaften. In de schei dingsmuren tussen deze drie kamers zijn kleedkamertjes gemaakt, waar de kinde ren, die moeten worden onderzocht, (het voorbereidende werk als oog- en oor onderzoek geschiedt in de verbandka- mer) zich kunnen uit. €n aankleden en boven deze kleedkamers maar alleen te bereiken vanuit de schoolverpleegsters- kamer, zijn bergkasten gemaakt. Tenslotte vindt men dan beneden nog de spreekkamer van de schooltandarts. In de tuin is een garage gebouwd voor de twee ambulance-auto's, met fietsen hokken voor het personeel en voor de andere bezoekers en links van het ge bouw is een gang benut om daar onder te brengen een overdekte ruimte voor he plaatsen van kinderwagens waaraan grenst een ruimte met enige toiletten en daarachter is de stookkelder gemaakt met een kolenhok. Op de eerste etage is de kamer van de directeur aan de voorzijde ingericht en daar hangt aan een wand een grote kaar' van Schiedam, waarop met gekleurde spelden de plaatsen zijn aangeduid, waar besmettelijke ziekten zijn voorgekomen of voorkomen. Daar kon men zien, dat bijv. vorig jaar in Schiedam-Oost e&a haard van malaria was aangetroffen, die dank zij het werk van de dienst volledig is verdwenen. Op deze verdieping bevindt zich ook de administratie. Tussen deze kamers is een wachtlokaal ingericht voor het personeel, dat van 5 tot 10 uur 's avonds dienst heeft. Op deze etage zijn voorts een wachthal, twee onderzoekka- mers en een spreekamer voor specialisten, benevens een badkamer, waarvan gebruik wordt gemaakt als bijv. kinderen, die moeten worden onderzocht, niet al te schoon zijn. Het is begrijpelijk, dat de directeur ons met trots en voldoening deze inrichting toonde, want een vergelijking met het gebouw, waar de G. G. en G. D. tot nu toe is gevestigd is geweest, waar b.v. nog niet eens een badkamer was, en waar de keuken als laboratorium dienst deed- toont wel overduidelijk aan, welk een grote vooruitgang in de huisvesting van deze belangrijke dienst is verkregen. taak krijgt men wellicht, wanneer men weet, dat steeds meer het accent in de kinderbescherming dient te worden ge legd op de preventieve zorg. Op paeda- gogisch. sociologisch, zowel als juridisch terrein zal het bureau zijn activiteiten dus moeten ontplooien, hetgeen verder overduidelijk demonstreert, dat de afwe zigheid van een dergelijk katholiek bu reau reeds lang een ernstige handicap was. Dat deze veelomvattende taak een nauw contact met andere organisaties en in stellingen voorschrijft ligt voor de hand. Als schakel in de keten van het Wit-Gele Kruis, de R. K. Vereniging voor gezins voogden „St. Raymundus", het R. K. Bu reau voor beroepskeuze, het Interparo chieel Contact, de kinderrechter en de In Voorburg is op 82-jarige leeftijd overleden de heer L. J. C. J. van Rave- steijn, van 1901 tot einde 1936 notaris te Rotterdam. Hij was vooral bekend als historieschrijver van de stad, welker leven en streven hij van de 18e eeuw af tot de Meidagen van 1940 in drie lijvige boekdelen heeft beschreven. No taris Van Ravesteijn is bestuurslid van tal van verenigingen en instellingen ge weest. Zijn stoffelijk overschot is in alle stilte op dé begraafplaats Hillegers- berg in het familiegraf bijgezet. ROTTERDAM, 21 OCTOBER 1943. 350 ton kolen Delft; 325 ton ld. Lelden; 150 ton id. SUedrecht; 500 ton tarwe Wormer- veer; 380 ton ld. Weert; 170 toni lijnschilfers Leeuwarden: 78 ton id. Doesburg; 200 ton ld. Beringen; 100 ton stukgoed Zlerikzee; 80 ton id. Maastricht; 200 ton id. Leeuwarden 75 ton gerst Weesperkarspel; 80 ton oud ijzer IJmuiden; 515 ton kolen-Tiel; 55 stand hout Lisse; 20 stand, hout den Haag; lading hout vletten. De voorzitter van de Boveta. mr. H. Steenis. releveerde in zijn openingswoord, dat ondanks de droogte en de gevolgen van de lage prijzen er van telerszijde grote belangstelling bestond voor deze fruitexpositie. Spreker zetde hierin een gunstig symptoom te zien- Minister Mansholt. die vervolgens het woord nam, begon met er op te wijzen, dat er de laatste 10 jaar veel verbeterd is bij de Betuwse fruitteelt. Dit was zeer noodzakelijk, indien men het tegen de steeds toenemende concurrentie wilde volhouden De bodemcultuur, die in de Betuwe nog heel wat te wensen overlaat, zal verbeterd moeten worden. De water huishouding van deze streek, aldus de minister, moet noodzakelijk in orde ko men. De minister waarschuwde hierbij geen halve maatregelen te nemen en be halve het Linge-plan ook aan de detail ontwatering te denken. Hierna maakte het gezelschap een rond gang over de tentoonstelling. Een stand van de voorlichtingsdienst toont welke cultuurmaatregelen genomen dienen te worden om gunstige resultaten te verkrij gen. In een grote .tent naast de veilings hal. toont handel en industrie zijn pro ducten. die nauw verbonden zijn met de fruitteelt. De Franse avantgarde dichter Pierre Emmanuel heeft openlijk zijn betrekkin gen met de communistische partij ver broken. In een heftig artikel in „Le monde" onder de kop: „Een te lange dubbelzinnigheid" zet Pierre Emmanuel de reden uiteen van zijn beslissing, Welke hij nam samen met een groep Franse intellectuelen, die met hem een protest- schrijven aan president Rakosi onderte kende daags na de uitspraak in het pro ces Rajk. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum als hoogleraar is prof. ir. M. J. Granpré Molière benoemd tot ridder in de orde van de H- Gregorius de Grote en tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw. Men meldt ons van officiële zijde: Naar aanleiding van een memorandum over diverse economische vraagstukken met betrekking tot West-Duitsland, dat de Ned. regering onlangs aan de regeringen van de V. S., Engeland en Frankrijk heef: doen toekomen, is blijkens recente pers berichten de verkeerde indruk oötstaan. dat Nederland het voorstel heeft gedaan tot hpt beleggen van een zesmogendhe- den-cbnferentie. Het bedoelde memoran dum diende om nog eens duidelijk in het licht te stellen, welke vitale belan gen er voor Nederland mee gemoeid zijn om tot een oplossing te komen -van de verschillende economische problemen me1 betrekking tot West-Duitsland zoals de Rijnvaart., de doorvoerh&ridel. het bloK- keren van Nederlandse beleggingen en de Nederlandse kapitaalbelangen in de Roer- indpstrie. De Nederlandse regering heeft in het memorandum te kennen gegeven een spoedige oplossing van het hangende vraagstuk van het grootste belang te achten. Zulks mede ter bevordering van de Europese economische samenwerking. Het feit dat voor een enkel ondergeschikt punt een conferentie tussen de regerin gen van de V- S-, Engeland, Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland als een mogelijke vorm van overleg werd gezien, heeft waarschijnlijk aanleiding gegeven tot de geruchten als zou een voorstel tot het houden van alomvattende besprekin gen zijn uitgegaan. Memisareikte diploma's uit Zy zullen er profijt van kunnen trek ken, wanneer zij straks in hiin Missie gebied zijn aangekomen, deze ruim 50 deelnemers aan de Medische Missie cursus, die vanochtend in dë aula van het St. Franciscus Gasthuis te Rotterdam allen hun diploma in ontvangst konden nemen. Hun zware arbeid ter versprei ding van Gods Woord zal dan gepaard kunnen gaan met het verlenen Van by- stand aan hen, wier lichamelyke tos stand medische hulp dringend nood zakelijk maakt, zy zyn hiertoe in staat gesteld, door de léssen, die vooraan-, staande docenten hun zes weken lang hebben gegeven- Deken J. Niekel, de voorzitter van het bestuur van het Ned Medisch Missie-comité, dat de opleiding heeft ge organiseerd, wees hierop in zijn toe spraak tot de cursisten hedenmorgen. Hij was er trots op, dat dit werk in Rotterdam gedaan l/>n worden en bracht dank aan allen, die tot het welslagen van de cursus hebben medegewerkt. Hierbij vergat hij niet hulde te brengen aan de buitenstaanders, die, overtuigd van de noodzakelykheid van een der gelijke cursus, hun volle medewerking hebben verleend. De cursisten hebban namelijk niet alleen in het St. Fran" ciscüsgasthuis hun opleiding genoten, maar ook :n o.a. het Havenziekenhuis, het Coolsingelziekenhuis en het Tropisch Instituut te Leiden. Dr G- Klpp, geneesheer-directeur van het Sint Franciscusgasthuis, leider van de cursus en een van de 32 docenten, reikte hierna de diploma's uit. De beste cijfers bleek te hebben behaald mej- J. de Haan van de Missieschool Ubbergen. die voor haar prestatie een geschenk in ontvangst had te nemen. Van de cur sisten maakten deel uit 16 zusters en dames van de Missieschool te Ubbergen en 36 paters van 14 verschillende orden. Van deze laatsten sprak, nadat nog een f lm over het werk in de Missie vertoond, pater Pacianus Teepe (O.F.M.) agn kort woord. De cursisten zullen vrij spoedig naar de Missie in verschillende werelddelen worden uit gezonden. (Van een bijzondere medewerker). Praag heeft dus de wet aangenomen, waardoor de staat eigenaar wordt van alle kerkelijke bezittingen (al is dit nu niet direct met evenzoveel woorden gezegd) en de priesters, van welke rang ook, door de Staat zullen worden gesalarieerd, mitsIn dit woordje „mits" ligt het venyn. zy zullen sa laris ontvangen, mits zU werkelijke dienaren var de Staat zijn en de ge hoorzaamheid aan de bisschoppen op zeggen. Wanneer dus een priester ..ipso facto" uit de Kerk wordt gezet wegens zijn weigering, de voorschriften van de Kerk en c.e bisschoppen op te volgen, zal hü van de Staat salaris ontvangen en kosteloos zijn pastorie mogen bewo nen. Maar blijft hij trouw aan zijn bis schoppen, dan ontvangt hij geen salaris en omdat de geestelijken geen andere bronnen van bestaan hebben, vervalt hij practisch tot de bedelstaf. De stiuendia, d:e zij voor diensten van de gelovigen ontvangen, zijn zeer gering. De gelovigen tonen echter begrip voor de moeilijkheden van hun priesters en doen daarom hun best, hen financieel te ondersteunen. Dit geld kan echter niet dc priesters zelf ter hand worden ge steld, om het gevaar, c'.at het dan zou worden geconfiskeerd; daarom heeft de priester slechts een bedrag van max. 800 kronen (pl.m. 50) in zijn bezit: de parochianen zorgen verder voor ztjn le vensonderhoud en levensbehoeften. De katholieken houten moedig stand tegenover de kerkvorvolgers. Zoals men weet, worden vele pries ters gearresteerd. Niet alleen m Slowa kije, maar ook In Bohemen 2n Moravië komen de gelovigen geregeld tegen deze arrestaties in verzet, waarbij dan vaak harde klappen worden uitgedeeld en de politie genoodzaakt wordt haar pogingen, althans voor enige dagen, op te geven De moedige houding van de katholie ken blijkt ook duidelijk uit het aantal abonnementen op de „i-Iatolické noviny" JKath. Nieuws), uitgegeven door dt z.g. „Katholieke Act'e" Het eerste nummer verscheen in een geweldige oplage 800.000 exemplaren. Nu wordt het blad gedrukt in 30 000 ex. en bijna de ge hele oplaag keert in de drukkerij terug. Aangezien het blad ln werkelijkheid wordt uitgegeven door het Centraal Ac- t'e-comité van het Nationaal Front, dat in dit land de scepter zwaait, zond de drukkerij aan dit instituut een verzoek om 900.000 kronen te betalen voor deze mislukte krant. Wai t een mislukking is het, aangezien in werkelijkheid slechts 430 abonné's zijn ingeschreven, waarvan 50 z.g. verplichte, dus kosteloze num mers. Het godsdienstig leven blijft zeer le vendig en men kan met vreugde con stateren, dat velen tot de Kerk te- rugkerei juist door deze vervolging, en vurige leden worden van de Strij dende Kerk. Want gestreden wordt er, dag aan dag! Hier om het recht, godsdienstoefeninge te houden, daar voor het confe,SSI<lIi.p. onderwijs. De valse K. A. staat ma loos. Intussen zal op grond v»" J' "ie°" we wet de gehele op e haflden C toekomstige priesters in a den van de Staat worden «e,**d'rN,et de ker kelijke autoriteiten, maar de commu nistische minister van onderwijs, zal hebben te beslissen over het leerplan, over professoren, over de discipline, over alles, wat de opleiding van toe komstige priesters betreft. Van staats wege is een z.g. leerstoel van sociale wetenschappen opgericht, die bezet worden door priesters, die met de communistische opvattingen sympathi seren. In Praag is dit de Silezische dorpspriester Cernocky, wiens naam reeds ir, 1946 op de ledenlijst van de communistische party prijktea"" der een goed getuigschrift van deze communistische ieraren, kan geen en kele nieuwe priester van staatswege zijn priesteriyke aanstelling kujgen. Iedere katholiek voelt het duivelse in deze plannen, maar dit tastbaar duivelse stimuleert bü allen de geest van verzet er. de geest van gebed en boete. Intussen is le Praag het bericht doorgedrongen, dat de zwakke, vaak te zwakke Vaticaan-zender eerlang door een machtige zender zal worden vervangen. Het bericht heeft blijheid en geestdrift gebracht in alle harten. En in die blüheid en geestdrift is de dank vertolkt van een gemarteld volk jegens alle broeders en zusters van de vrije wereld, die er toe bijdroegen, dat weldra de stem van het Vaticaan zal doorklinken in hun laud, waar de bisschoppen en priesters niet meer spreken kunnen. De kerkelijke rechtbank van het aarts bisdom Wenen heeft het informatie proces voor de zaligverklaring van de laatste keizer van Oostenryk, Karei I van Habsburg-Lotharingen, met posi tieve resultaten afgesloten. Keizer Karei I was de zoon van aarts hertog Otto en kleinzoon van een broer van keizer Frans Jozef. Hij werd geboren 17 Augustus 1887 te Persenbeug. Zijn op voeding was zeer eenvoudig, zijn karakter stil, minzaam en godvruchtig. In 1911 huwde hij met P1''"3®s, vab Bourbon- Parma die hem acht kinderen schonk. Kroonprins geworden wegens de moord on aartshertog Ferdinand te Serajewo, speelde hij tijdens de wereldoorlog aan vankelijk een bescheiden rol. Na de dood van keizer Frans Jozef in 1916 volgde hy hem 21 November 1916 op als keizer van Oostenrijk en koning van Hongarye. Op 12 November 1918 deed hy afstand van de troon en vestigde zich in Zwitserland, jjan waaruit hij nog twee pogingen waag de tot herstel van de Hongaarse troon, die echter op weerstand stuitten van regent Horth? en van de kleine entente. Karei I van Habsburg-Lotharingen stierf op 4 April 1922 op het eiland Ma deira te Funchal. Spoedig werd zyn graf te Funchal een druk bezocht pelgrims oord, waar talrijke wonderen zouden ge beuren. Het eigenlijke zahgverklaringsproces zal, naar men verwacht, eerlang worden geopend. De aartsbisschop van Wenen, de bisschop van Funchal en de aartsbisschop van Quebec, waar zijn echtgenote met haar kinderen verblijft, zullen voor dit proces getuigen oproepen. Naar wordt gemeld, is de directie van de Alg. Kunstzijde Unie (A.K.U.) er in geslaagd de fabricage- en verwerkings patenten op het gebied van nylon van de Amerikaanse onderneming „Dupont de Nemours" te verwerven. Op het ogenblik is n°S tiet met nauw keurigheid vast te stellen wanneer Je A.K.U. in staat zal zUn haar eigen nylon producten op de markt te brengen. POSITIES TROEPENSCHErEN. De „Groote Beer", op de thuisreis naar Amsterdam, was gistermiddag 12 uur op 975 mijl van IJmuiden. De „Tabinta" op reis van Amsterdam naér Java, vertrok gistermorgen 9 uur van Colombo. De „Waterman' op de thuisreis naar Rot terdam, passeerde heden Guardaful.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2