Groot dienaar van de Kunst échter woorden en daden staat de mens r staar?'* Mr. F. J. C. M. OP DE COUL Franco op bezoek in Portugal Voor het kind, door het kind Kosten van levensonderhoud J r Bij het 25-jarig ju bilé van prof. ir- J. Granprê Molière mm. Proces-Manstein Uit de sportwereld NAJAARSBUIEN honden aan V. J in T »d V.. Al wat Uw hold Benoemd tot directeur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding Uitgebreide maatregelen voor zijn veiligheid De jeugd ingeschakeld bij de postzegelactie Lichte verschuiving in Augustus 'n Tweede Technische Hogeschool Kampioensrit der K.N.M.V. ZATERDAG 22 OCTOBER 1949 PAGINA 3 Toen ik van de re dactie de uitnodiging ontving, om bij ge legenheid van het 25-jarig hoogleraars jubileum van profes sor Ir. M. J. Granpré Molière een artikel te schrijven, en ik daar enkele dagen over nadacht, toen kwam mij telkens de van Paulus voor e §eest uit zijn brief a®n de Romeinen: "kn plooit U niet naar deze wereld, maar verandert van karakter, door Uw verstand te vernieu- ^ven» om te kunnen keuren wat de wil Van God is, wat goed en bevallig en vol pakt is." ^ri hoe meer ik daar- 0ver nadacht, hoe ^jeer ik er een type ring in vond van de jubilaris. Elkeen, die met Molière in aanraking kwam, heeft iets van hem meegekregen om zijn verstand te vernieuwen en om, 20 hij zich maar niet plooide naar de geest van deze wereld zijn karakter te verrijken. Ik zal U dit nog nader verklaren. GEVAARLIJKE OVERWEG WORDT BEVEILIGD VERMIST MILITAIR KWAM TERUG De zeereerw. lieer mr. F. J. C. M. Op de Coul, de nieuw-benoemde directeur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding VRIJHEIDSVUUR VAN NIJMEGEN NAAR TILBURG Rotterdams prachtige tuindorp, grotendeels naar ontwerpen van pro/. Granpré Molière. ten- Voor één verpleegdag DESERTEURS INDONESIË KOMEN VOOR DE KRIJGSRAAD Moeilijkheden bij de Pos-bank WIJZIGING IN HET ZUIDELIJK ELFTAL KATHOLIEK HANDBAL ft Deze bronzen portretbuste, vervaardigd door prof. Wencke bach, werd hedenmiddag aan prof. Granpré Molière aangeboden bij zijn zilveren hoogleraarsjubileum. -iVr^0,nd het jaar 1930 begon prof. Molière met het verzamelen van katho- ieke kunstenaars in studie-kringen. ,fn die tijd af heb ik hem pas goed leren kennen. DomL Voorstel van architect Jan van ner, Z yas de A.K.V.V. reeds begon- hijeenk-organiseren van jaarlijkse leden in Huybergen, waarde bijeenkornstg^i Sen nnS?en kwamVnTom" zich te bezin stenaar r°eping als katholiek kun llip,Iaar Prof. Molière zag, dat dat toch ïi i Voldoende was; dat zij die op de jaarlijkse bijeenkomsten de leiding had den en voordrachten hielden, een meer systematische en tot de kern van de 2aak ingaande studie nodig hadden. En 2o kwam hij ertoe een regel op te stel len en een studieplan; waarnaar de op te richten studiekringen zouden gaan j"jjrrken; één in het Westen, één in het land6" en één in het Zuiden van gen1 K)etjarenar 1941 hadden die krin- begon Zich af tfen hun leider toe bereikt vragen, wat er tot nu oorlogsjaar ^nS'aHet was in het tweede Voor eer, inleiding die hij toen hield, begon gzo?menlijke bijeenkomst „•:Vuri^nden' We staan op de drempel i- f ^ar 1942. Ik wens U allen veel tr° wïf vreugde en een grote vrede Idcht »- En dan liet hij er op volgen: We weten waarmee de duivel ons deze laatste eeuwen vooral heeft zoeken in te lijven in zijn rijk, en wel door de indruk te vestigen alsof de ware cul tuur niet bestaat in het bestendigen van bet goede dat we bezitten, in het voort gaan op de eenmaal ingeslagen weg, in het vasthouden en ontplooien van de eigen cultuurgoederen, maar juist in het dagelijks prijsgeven, in het voort durend veranderen van richting, in het nastreven van het volstrekt nieuwe en ongekende; met de fictie van het mo dernisme, van de dagelijkse nieuwe geboorte van méns en maatschappij heeft hij ons naar de rand van de on dergang geleid. Daarmee heeft hij ons de orde in de maatschappij, de goede overlevering, de volkse zeden, de christelijke deugden en eindelijk het geloof zelf afgenomen, zodat wij haast geheel geplunderd en hulpeloos in de gereld stonden, overgegeven aan de hartstochten van begeerte en hoogmoed. Daar tegenover hebben wij van de aanvang af de geest van overlevering gesteld, zoals het Evangelie het ons leert, de Kerk het onderhoudt, het ge zond verstand het voorschrijft, en het gezinsleven en de burgermaatschapiüi het vereisen". Deze passage heb ik uit de inleiding die prof. Molière toen hield overgeno men, omdat zij, mét de regels uit de brief van Paulus, voor zijn denken zo hyperend is Want dat was altijd weer ï16* hoofdthema van al zijn lessen en ^drachten: let niet op het nieuwe, wantopvalIende, het geniale in de kuns., mensPachter de kunstenaar staat de een 2-pl e,lk kunstwerk is de spiegel van sieleven. De moderne opvatting Marinus Jan Granpré Molière werd 13 October 1883 te Oudenbosch geboren en studeerde in Delft voor bouwkun dig ingenieur. Na beëindiging van zijn studie was hij achtereenvolgens werkzaam bij de rijksgebouwendienst en de gemeente Rotterdam, daarna als architect te Rotterdam. Uit die tijd stammen het tuindorp Vreewijk #(1920), het uitbreidingsplan Linker- MaasOever, het streekplan IJsselmonde en het Kralinger-bosplan. Op stedebouwkundig gebied werkte hij o.m. aan de uitbreidingsplannen van Leiden en Arnhem en verder was hij de eerste stedebouwkundige adviseur van de Zuiderzeewerken. In die functie werkte hij mee aan het plan van de Wieringermeer en ont wierp hij de dorpsplannen daarin. In 1934 werd hij benoemd tot hoog leraar in de architectuur aan de T. H. te Delft.. Ook op het gebied van de kerkelijke architectuur heeft prof. Molière veel gedaan. Hij bouwde o.a. de kapel van het seminarie te Haren, de St. Oda- kapel te St. Oedenrode en de kerk te Groesbeek. Na de bevrijding maakte hij het ontwerp voor de wederopbouw van de kerk aan de Boskant in Den Haag voor de wederopbouw van het centrum van de stad Groningen en ook in het voorlopig ontwerp voor de nieuwe R. K. Universiteit te Nijmegen had hij een groot aandeel. van de kunst als betrachtend een puur aesthetisch doel, de moderne „ze 11- sprekendheid", zoals Molière zei, werd door hem onvoorwaardelijk afgewezen. Nu zullen er misschien onder de lezers zijn, die zich afvragen: hebben deze godsdienstige zaken dan iets met kunst uit te staan en is het de gelovige niet geoorloofd met zijn tijd mee te gaan en moderne kunstwerken te ma ken? Prof. Molière is in wezen anti modern en de katholieke kunstenaar moet, zoals elke gelovige of christen kunstenaar, in wezen anti-modern zijn. Niet omwille van zekere nieuwe vor men, die als gevolg van het gebruiken van nieuwe materialen en nieuwe con structies noodzakelijk zijn, maar om wille van de vernieuwing als zodanig die naar de moderne opvatting niet een vernieuwing van het verstand is maar wereld P de geest va» deze En dat is, met andere woorden ge zegd, een ontkennen van de waardig heid van de menselijke persoonlijkheid die slechts gediend kan zijn met een' zich richten op zijn hoogste en laatste doel, dat in God gelegen is. Het is een der meest opvallende ken merken van onze jubilaris als architect, als collega en niet het minst als docent! en ieder die met hem in aanraking kwam, heeft het ondervonden, dat prof. Molière steeds weer zocht naar die kern van het leven, waarvoor tenslotte elke mens natuurnoodzakelijk eerbied heeft: het gericht zijn en een ieder richten op zijn einddoel. Zo is voor prof. Molière, in tegenstel- mg met de modernen, de sociale en h orde onder de mensen een eemeer,CUL r"g0ed dan de kunst De hoor7amenaP onder de mensen, het ge- tuurwet waf3" a"6U aan ^Ifcie na- het wil uiten z?nder dat de ongelovige het lèrbmon feitel«k betekent: tiet herkennen van een en dezelfde roeping, die door de Schepper in de zief van de mens als een merkteken is ge legd. En die zich door alles heen mani festeert. zowel in de aanvaarding van die roeping als in de verwerping daar van. Heeft dit alles nu wel voldoende te maken met de herdenking van het 25- jarig hoogleraarschap van een profes sor aan een moderne hogeschool waar o.m. de opleiding tot beoefenaren op het gebied van de bouwkunst gedoceerd wordt? Ik meen van wel. Ik meen, dal het uitdragen van bovengeschetste ge dachten het voornaamste is. wat Molière gedaan heeft. Door achter alle woorden en daden en dingen te zoeken naar de mens die daar achter staat, heeft hij vriend zowel als tegenstander, naar zijn diepste wezen geëerd. En daarom had hij succes, en zullen die velen hem op deze dag komen complimenteren: om dat hij allen die hij in zijn leven ont moette, voor zich innam, door zichzelf voor hun wezenlijkste zijn, open te stellen Het is misschien een wat ongebrui kelijke manier, waarop ik hier een jubi laris gedenk. Maar weet dan. dat ook Molière in de moderne zin ongebruike lijk is. Het onderwijzen van het vak is voor hem het dienen van de kunst, en liet dienen van de kunst, het openstellen van de ziel voor de oneindige schoon- lieid, wat voor ons mensen een facet van Het Zijn, d.i. God is. En de nieuwe in tientallen gevallen voor haar ge- nezing, zuiverheid, gezondheid en verbetering nodig heeft, is PjiroJ. (Keel.) mens met zijn fictie van het modernisme is daarbij zonder enige betekenis. Slechts dat is van betekenis, wat tot een zich openstellen voor Het-Zijn-Zelve leidt. Toen prof. Molière zijn benoeming als hoogleraar aanvaardde, bracht hij het offer van zich als kunstenaar voor een belangrijk deel terug te trekken. En hij zei, dat hiermede de tijd was aangebroken, om nu zelf te gaan stu deren, om anderen tot bezinning te voeren. En hij heeft zich aan die nieuwe laak gegeven, met heel zijn hart. Waar om in geheel bouwend Nederland, maar ook ver over de grenzen, in grote dank baarheid thans die dag herdacht moet worden. Want wat hij meer gaf, dan volgens de rooster tot zijn taak behoor de, is het specifieke van zijn succes geworden en de grond van onze hoge waardering. Het boekwerk, waarin zijn voor naamste gedachten verzameld werden en dat bij gelegenheid van zijn jubi leum uitgegeven werd, moge voor hen. die het persoonlijke contact met prof. Molière moesten missen, niet slechts een welkome kennismaking zijn, maar bovendien een vernieuwing van het verstand, zoals dit door Paulus bedoeld werd. Want in de chaos van de huidige maatschappij is deze hoogleraar werke lijk tot een richtsnoer voor velen ge worden. Ad muitos annos. C. M. VAN MOORSEL PZN. Daarna keerde hij weer naar het College te Roermond en werd aldaar prefect, van het internaat. Hij had een groot aandeel in het jeugdwerk (verkennerij), was o.m. bondsvoorzitter van de Jong Studenten Bond in het Diocees Roermond en werkzaam in de Apologetische Vereni ging Petrus Canisius In September 1943 werd hij benoemd tot directeur van het Bisschoppelijk Col lege te Sittard. Vanwege de bezetting kon er van 1943 tot 1946 in het Bisschoppelijk College te Sittard geen sprake meer zijn van het internaat. Na de bevrijding was het eerste werk van Directeur Op de Coul de heroprichting van het internaat. Hij was ook de oprichter van een H.B.S. te Hoensbroek en Geleen, terwijl hij eveneens de grote promotor was van het R. K. Meisjeslyceum in Sittard. In 1947 werd hij benoemd tot lid van de Onderwijsraad in de afdeling middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs, ,Het Bisschoppelijk College te Sittard verliest in zijn directeur een groot leider en harde werker, terwijl het Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding in Den Haag zich met de benoeming van mr. Op de Coul gelukkig ma£ Prijzen in een waardige opvolger van wijlen mgr. dr. Verhoeven. Z.H.E. Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, deelde gistermorgen tijdens de plechtige overdracht en ope ning van het R. K. Serviam Lyceum voor meisjes te Sittard mede, dat tot opvolger van wijlen Mgr. dr. Verhoe ven als directeur van het R. K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding te 's-Gravenhage benoemd is de Z.E. heer mr. F. J. C. M. Op de Coul. directeur van het Bisschoppelijk Col lege te Sittard. De nieuwe directeur van het R.K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding werd geboren te Roermond op 10 October 1894, deed zijn gymnasiale studies aan het Bissohoppelijk College te Roer mond, philosophie te Rolduc, werd in 1918 tot priester gewijd en in hetzelfde jaar benoemd tot leraar aan het Bisschoppe lijke College te Roermond. Mr. Op de Coul studeerde gelijkertijd rechtsweten schappen aan de universiteit te Leiden. Het gemeentebestuur van Mijdrecht ontving van de N. V. Ned. Spoorwegen het verheugende bericht, dat met het rijk eer. overeenkomst zal worden aan gegaan betreffende het plaatsen van een automatische flikkerlichtinstallatie bij de onbewaakte spoorwegovergang in de piovinciale weg te Mijdrecht. Door de schaarste aan de benodigde materialen zal de uitvoering nog wel enige maanden- duren. In de afgelopec zomer hadden op deze overweg twee ongevallen met dodelijke afloop plaats. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is de militair H. Harmsen. die op 20 Juli j.l als vermist werd opgegeven, op 17 October bij zijn onderdeel te Sibolga te ruggekeerd. Hij was destijds na overschrijding van de demarcatielijn gevangen genomen- Generaal Franco, Spanje's staatshoofd, is aan boord van de Spaanse kruiser „Miguel Cervantes", te Lissabon aan gekomen voor het brengen van een staatsbezoek aan Portugal, dat zes dagen zal duren. Dit is het eerste officiële be zoek van Franco aan een vreemde hoofdstad. Gedurende zijn afwezigheid zal gene raal Fidel Davila, minister van oorlog, als hoofd van de Spaanse regering op treden. terwijl de regentschapsraad de functies van het staatshoofd zal waar nemen. Ruim 200 agenten van de Spaanse veiligheidspolitie waren reeds in Lissa bon aanwezig om in samenwerking met (Van onze Amsterdamse redacteur). In één opzicht is men ons in Zwitser land mijlen vooruit met de kinderbe scherming. Zij is in dat land iets, dat leeft in liet volk, het is een zaak van het volk. Iedere Zwitser kan vertellen over wat zijn „Pro Juventute" pres teert, iedere Zwitser is er enthousiast over en bereid er wat voor te doen. Als gevolg daarvan is de opbrengst van de kinderpostzegels er vael en veel groter dan bij ons. In Nederland werd in 1948 zeven cent per hoofd van de bevolking opgebracht, in Zwitserland 44 Rappen, dat is na de devaluatie wel 40 cent. Geen wonder dat men in ons land met ware afgunst naar deze resultaten ziet en zich voorgenomen heeft er b|j ons eens grondig verandering in te brengen. „Door het kind, voor het kind", is het geen prachtije leuze, maar is het ook geen prachtige opzet? Het vorig jaar nam men in de grote steden de proef met het inschakelen van de jeugd bij de verkoop van kinderzegels. Het resultaat was, dat de leerlingen van ongeveer 2000 klassen, meer dan 360 duizend bestellingen tot een bedrag van 225 duizend gulden bijeen brachten. Nu heeft men aan alle leer krachten van de hogere klassen van de lagere scholen en alle leerkrachten van de middelbare scholen gevraagd hun me dewerking te willen verlenen. In het ge- Donderdag 27 October a.s. zullen zes tien Tilbuvgse wandelaars ter gelegenheid van het bevrijdingsfeest te Tilburg het vrijheidsvuur in Nijmegen aan de Waal brug komen halen en te voet naar Til burg vervoeren. De door het C. B. S. samengestelde schoeisel iets steeg hetgeen werd ver reeksen prijsindexcijfers van het gezms- I oorzaakt door een kleine prijsstijging va 1 1 „aV. Mn Aw Ja Intoal—innPYPllfPrS ■verbruik worden thans voortgezet met cijfers per 15 Augustus 1949. Ten opzich te van de voorafgaande maand daalde het totaalindexcijfer van reeks 1, index cijfer volgens huishoudrekeningen April 1948—Maart 1949, van 199 naar 198 of met 0 5 pet en van reeks 2, indexcijfers vol gens huishoudrekeningen 1935/'36. van 219 naar 216 of met 1.4 pet. Dit teruglo pen van deze indexcijfers was voorna melijk het gevolg van een voortgezette prijsdaling van aardappelen en fruit en een kleine daling van de prijzen voor eieren en chocolade-artikelen. Door bo vengenoemde prijsveranderingen liep het indexcijfer voor voedingsmiddelen, zowel van reeks 1 als van reeks 2 terug met resp. 1.7 pet. en 2.0 pet. In beide reeksen daalde het indexcij fer voor de groep reiniging tengevolge van een prijsdaling van de zeepprijzen. terwij] het indexcijfer voor de groep damesschoenen. Op de totaal-indexcijfers waren deze laatste veranderingen echter van weinig invloed Bij de prijsindexcijfers van het gezins- verbruik (1938/ 39 100) is voor de be rekening het prijsverloop gevolgd in de gemeenten Groningen, Enschede. Eindho ven, Tilburg, Dongen en Heerlen. Hier onder geven wij de cijfers, volgens huis houdrekeningen April 1948Maart 1949, gezinnen met inkomens van 40 per week. 15 Groep Totaal 201 Voedingsmiddelen 246 Kleding 311 Schoeisel 240 Reniging S Woninginr. en huisraad 3uz Over. groepen incl. huur 152 Huur 50 15 15 Juli Aug. 199 198 100 241 309 342 332 302 151 100 327 309 344 325 302 151 100 (Van een medewerker). Geruime tijd reeds houden de geesten zich in ons land bezig met de oi wij in Nederland voldoende hebben aan één enkele Technische Hogeschool Die vraag veraiem inderdaad de aandacht. Om twee redenen. Vooreerst omdat wij mogen aan nemen, dat Nederland in de t°ako^ een groot- aantal ingenieurs nodig zal hebben Onze bevolking groeit no„ steeds met vrij grote snelheid. Wij pro beren wel een grotere levensruimte voor die bevolking te scheppen langs de vreedzame weg van landaanwinning door drooglegging en bodemverbete ring Veel lucht geeft dat echter niet. In de eerste plaats omdat een groot deel van de nieuwe cultuurbodem, die op de éne plaats in ons land wordt gewonnen, op andere plaatsen weer verdwij'nt in de uitbreidingsplannen van onze steden, in recreatie-oorden en dergelijke. In de tweede plaats omdat de bodemcultuur in de enge zin van het woord maar betrekkelijk weinig mensen kan opvan gen, niet meer dan een vijfde van onze werkende bevolking. Naarmate de bevolking groeide, heeft de industrie die overigens voor wat de aanvoer harer grondstoffen betrof ten dele weer op de landbouw rustte zich tot de belangrijkste tak van ons volksbestaan ontwikkeld. Alles wijst erop, dat zij zich op die weg verder zal bewegen en Nederland zijn heil rnoet zoeken in verdere industrialisatie. Die industrialisatie zal bovendien niet oppervlakkig mogen zijn. Tot dusverre leverde onze landbouw het leeuwen aandeel van onze export; ook op dit punt zal onze industrie in de toekomst meer moeten presteren. En dit kan Ne derland alleen wanneer het de grote capaciteiten van zijn volk zo grondig mogelijk benut, wanneer het, overeen komstig de aanleg van zijn volk, met kwaliteitswaren op de markt komt. De vervaardiging van kwaliteitswa ren nu eist intellect, eist studie. Neder land heeft ingenieurs nodig veel in genieurs. Op zichzelf beschouwd zou deze éne reden niet voldoende zijn om over de inrichting van een tweede Technische Hogeschool te denken. Daarnaast staat echter een tweede. Met reden mag betwijfeld worden of een Technische Hogeschool, zoals wij er momenteel een bezitten in Delft, voor onbeperkte uitbreiding vatbaar is. Natuurlijk is het technisch altijd mo gelijk een inrichting van onderwijs, ook van hoger onderwijs, onbeperkt uit te breiden als men de gehoorzalen en la boratoria maar groot genoeg maakt. Er zijn Amerikaanse universiteiten, waar de colleges in de juridische faculteit door duizend of nieer worden bijge woond en waar de hoogleraren zich al leen met microfoon en loudspeaker ver staanbaar kunnen maken. De ervaring leert echter, óók in Ame rika, dat dit, hoewel technisch mogelijk niet de juiste weg is om een universi tair onderwijs op behoorlijk peil te ver krijgen. Er komt voor elke onderwijsin richting, ook op universitair niveau, een punt, waarop rnen niet verder moet gaan met het aannemen van nieuwe studenten omdat men dan de degelijk heid van het onderwijs voor alle stu denten schaadt. Een punt, waarop hef persoonlijk contact tussen docent en leerling verloren gaai- Dat punt van optimale uitbreiding bgt voor verschillende universiteiten en zelfs voor de verschillende facultei ten anders. De vraag is echter alleszins gewettigd of aan verscheidene onzer Nederlandse universiteiten althans ten aanzien van enkele studierichtingen dit Punt niet reeds is overschreden. Hier er. daar worden de examens vooral de eerste examens reeds en masse afge nomen, zo, dat er eenvoudig geen spra- ke van is, dat de hoogleraar zich een persoonlijk beeld van zijn studenten kan vormen. Er wordt schriftelijk werk gemaakt in een grote zaal door alle can-> didaten samen. Zo iets kan men door de vingers zien wanneer het een tijdelijk verschijnsel is, een inhalen b.v van de achterstand der bezettingsjaren. De toeloop echter, die Delft in de jaren na de oorlog heeft gekregen is slechts ten dele uit het inlopen van die achterstand te verklaren. Hij is meer dan een tijdelijk verschijnsel. Hij rust op het vooruitzicht, dat Nederland in de toekomst aanzienlijk meer ingenieurs dan in het verleden nodig zal hebben. Als Delft over het optimale punt heen komt, geschiedt dat niet voor korte tijd maar, naar zich momenteel laat aan zien, voorgoed. Dan is er dus reden om over een tweede Technische Hogeschool te pr«- Beschikte men over de exacte cijfers over: a. de behoefte van Nederland aan ingenieurs in de toekomst, b. het optimale punt van de uitbreiding van de éne Technische Hogeschool, die wij op het ogenblik bezitten, dan ware net antwoord op de vraag of wij al dan niet tot de oprichting van een tweede Tec.i- nische Hogeschool moeten overgaan, een simpel rekensommetje. Het is echter uiterst moeilijk, zo het al mogelijk is, om dergelijke exacte cijfers te vinden. Voor wat het optimale punt van de Technische Hogeschool betreft, gaat dat nog wel. De deskundigen schijnen het erover eens te zijn, dat dit om en nabij de 4500 studenten ligt Dit getal schijnt tenminste als grondslag te zijn aange nomen voor de uitbreidingsplannen van de Hogeschool. De behoefte aan ingenieurs is echter heel moeilijk te peilen. Er zijn wel be rekeningen. Deze bijvoorbeeld: a. Ne derland moet op een bevolking rekenen van 10 millioen zielen; b. Daarvan be hoort 40 pet. tot de werkende bevolking, dat is 4 millioen; c. daarvan zal ten minste 40 pCt. in de industrie werkzaam moeten zijn, dat is 1.600.000: d. daarvan zal minimaal op iedere 160 man één in genieur moeten zijn dat is 10.000 ingenieurs die over 10 jaar gevormd moeten zijn. Deze berekening lijkt waterdicht, maar bevat natuurlijk vooral in het laatste punt d factoren van wille keur. Waarom 1 ingenieur op 160 man' Het is aan de veilige kant, zeggen som migen, want in Amerika is er een op de 10. Maar in Amerika noemt men ook een M.T.S.er een „engineer". Dat Phi lips er een op de 45 heeft zegt ook niet alles. Omwille van de argumentatie zij echter aangenomen, dat het cijfer juist is; dan moet ons Technisch Hoger On derwijs in de toekomst 900 a 1000 in genieurs per jaar gaan afleveren. Dat is meer, bijna het dubbele van wat Delft in optimale toestand kan afleve ren. Een tweedeling van ons Technisch Hoger Onderwijs lijkt dus wel nood zakelijk. Maar hoe? hele land zal dus de jeugd op pad gaan om voor de misdeelde kinderen iets in te zamelen. Het is duidelijk, dat deze actie alleen kan slagen als de leerkrachten op grote schaal hun medewerking verlenen, maar gezien het enorme belang, dat met deze actie gemoeid is, behoeft daaraan geen twijfel te bestaan. Het netto saldo wordt namelijk ver deeld op basis van het aantal verpleeg- dagen onder 335 verenigingen en tehui zen. Deze 335 instellingen zijn verdeeld in vier groepen, n.l. instellingen voor zwakzinnige kinderen, voor zieke en zwakke kinderen, voor verwaarloosde en misdadige kinderen en voor lichamelijk gebrekkige kinderen. Het totale aantal van deze ongelukkigen bedraagt niet min der dan 50 duizend. Dat betekent dus dat de kinderpostzegels slechts 10 per te verplegen kind opbrengen, dat is nog niet of nauwelijks genoeg voor één ver pleegdag. Nu gaat. men hier de jeugd op zo groot mogelijke schaal inschakelen. Er zijn voor de kinderen aardige attracties aan die actie verbonden. Als zij de prijs winnen kunnen zij o.m. met hun leer krachten veertien dagen naar Zwitser land. Half November gaat het beginnen tot Oudejaar aan één stuk. Welk bedrag zou het dit jaar worden In het proces tegen Von Manstein, die wordt beschuldigd van oorlogsmisdaden, was gisteren het woord aan de beschul digde zelf. De gewezen veldmaarschalk zag er moe en nerveus uit. De rechts zaal was overvol en honderden belang stellenden konden geen plaats meer krijgen. Toen Von Manstein zijn loopbaan in het Duitse leger beschreef, deed hij me dedeling van een feit, dat voor iedereen in de zaal het parket inbegrepen onbekend was, n.l.: dat hij een neef was van veldmaarschalk Von Hindenburg. O.m. kwam de kwestie van de behan deling van Russische krijgsgevangenen ter sprake. „Ondanks berichten, dat Duitse gewonden en krijgsgevangenen door Russen waren verminkt", aldus Von Manstein, „heb ik er steeds op gestaan, dat geen represailles werden genomen. Bij bezoeken aan hospitalen, waar naast Duitsers ook Russische krijgsgevangenen werden verpleegd, liet ik ook de Russen delen in de sigaretten en chocolade, die ik meebracht".. Als voorbeeld, dat de Russische krijgs gevangenen het niet zo slecht hadden onder de Duitsers, vertelde Von Man stein, dat twee Russen, die waren te werk gesteld bij zijn hoofdkwartier, bij dr grote terugtocht werden vergeten Zij meldden zich echter veertien dagen la ter weer vrijwillig op het hoofdkwar tier, na te voet 2000 km. te hebben af gelegd. Het beruchte bevel tot het uit de weg ruimen van Russische commissarissen, beweerde Von Manstein nooit te hebben uitgevoerd. Toen hij in het Oosten on der het directe bevel van Hitier kwam te staan, werd het hém duidelijk, dat Hitier vele eigenschappen miste om een goede opperbevelhebber te zijn. De ver volging van bepaalde groepen van het Duitse volk had hem steeds erg tegen de borst gestuit, aldus beweerde hij. Het Tweede-Kamerlid E. A. Vermeer de Portugese autoriteiten de nodige veiligheidsmaatregelen te treffen. Naar wordt vernomen, zullen Franco en de Portugese premier, Oliveira Sa- lazar, de verdediging van het Iberische schiereiland en andere internationale vraagstukken bespreken. Voorts wordt gemeld, dat Franco in Lissabon „hoogstwaarschijnlijk" Don Juan, de Spaanse troonpretendent zal ontmoe ten. In Augustus 1949 hebben de twee elkaar voor het laatst ontmoet aan boord van Franco"s jacht. Intussen heeft reeds iedere bewoner langs de officiële route naar het paleis van <?ueluz te Lissabon, waar Franco zal logeren, een stuk getekend, waarin hij zich persoonlijk verantwoordelijk ver klaart voor de veiligheid van Franco. Het achttiende-eeuwse paleis van Qiueiuz is bekend als het „Portugese Versailles". Het is aan de rand van de stad Lissabon gelegen. Ter ere van Franco's bezoek aan Por tugal. das zes dagen duren zal, zullen militaire parades worden gehouden, stie rengevechten worden georganiseerd, ope ravoorstellingen gegeven en vuurwerk en zoeklichtvertoningen. Aan Paul Gray, de Britse zaakgelastigde te Lissabon, is vrijheid van handelen ge geven om uitnodigingen, waaraan een ont moeting met het Spaanse staatshoofd vastzit, ai dan niet te aanvaarden. Men opperde de mogelijkheid, dat Grey de van dc Portugese regering afkomstige uit nodigingen zal aanvaarden, doch die van Spaanse zijde niet. In doplomatieke kringen te Londen wijst men op het contrast tussen de aarzeling van de West-Europese landen om een nauwer contact met Spanje te hervatten en het aanstaande bezoek aan Madrid van de Amerikaanse sub-commissie van sena toren, die een rondreis maken ter in spectie van de Amerikaanse militaire uit gaven in het buitenland Na Breda ging het parcours door het ruige Brabantse landschap over secun daire en zandwegen en reeds hier vielen slachtoffers. De junior Schreuders uit de Haarlemmermeer, ging in de grasberm rijden, geraakte in een eenmansgat, dat daar nog als erfenis van de Duitsers was overgebleven, en moest van verder deel nemen afzien. Tussen Vianen en Vreeswijk, op de grote verkeersbrug over de Lek, vielen de eerste regendruppels. Aanvankelijk liet zich dit niet ernstig aanzien-, maar bij Vreeswijk begon het te storten. Op de schrale, onbeschermde rivierdijk sloeg de regen de rijders in het gezicht, maar het bleek de meesten weinig te deren, want bij de eerste verplichte rust in Veenendaai waren vrijwel allen no-g steeds zonder strafpunten. Enkele uitvallers werden ge noteerd wegens pech en lekke banden, maar het percentage was uiterst mini maal. Tegen het middaguur klaarde het weer op, maar dit was maar voor kort, want om twee uur kwam de regen alweer in stromen naar beneden. Insiders hadden des morgens voorspeld, dat de „Posbank", eéa heuvelgebied ten N.O. van Arnhem, de deelnemers grote moeilijkheden zou opleveren, en in de regen, die nu onaf gebroken duurde, vonden velen hier hun Waterloo, hetzij door uitvallen, hetzij door een groot aantal strafpunten. Velen raak ten verdwaald in de wirwar van bosjes en struiken, anderen kwamen door glij partijen dusdanig te vallen, dat hun ma chines onder de modder geraakten en niet meer op gang waren te brengen: weer anderen hadden zo gedwaald, dat zij mid den op de Posbank zonder benzine kwa men te staan en niet meer verder konden. De gelukkigen, die er doorkwamen, hadden veel tijd verloren, maar haastten zich naar Zutphen. waar in het restaurant van de veemarkt de warme soep wachtte. De dikke lederen pakken, de „water dichte" overalls, de militaire regenkleding, niets had geholpen in deze watersnood; tot op het lichaam toe waren de mannen nat geworden, maar zij bleven opgewekt en bespraken de moeilijkheden van de komende avond en nacht, die zeker niet geringer zijn. Om zes uur waren nog lang niet alle deelnemers in Zutphen gearriveerd en was met geen mogelijkheid te zeggen, hoe het klassement en bij benadering uitziet. Vrij wel alle solorijders hebben strafpunten opgelopen: bij de zijspannen, die niet over de Posbank behoefden, zijn er nog enkele zonder strafpunten. In de samenstelling van het Zuidelijk elftal, dat Zondag te Geleen tegen heeft een onderhoud gehad met de mmis- Luxemburg uitkomt, is een wijziging ge- ter van Oorlog, mr. W. F. Schokking om het standpunt van de P.v.d.A. naar voren te brengen inzake de deserteurs, die in Schoonhoven zijn ondergebracht. Naar de heer Vermeer mededeelde, gaf de minister te kennen, dat de rechtsgang ten aanzien van de deserteurs blijft zoals vroeger. Indien zij bereid zijn naar In donesië te vertrekken worden zij niet voor de krijgsraad gebracht. Indien zij bij hun weigering volharden zullen zij voor de krijgsraad worden geleid. Ook de voorzitter van de communis tische fractie der Tweede Kamer, G. Wa genaar, heeft met de minister gesproken. komen, doordat Van Bun (M.V.V.) we gens een been-blessure niet van de par tij kan zijn. Z|in plaats wordt, nu inge nomen door Bakers (P.S.V.) Als reserve is aangewezen Willems (Maurits). Voor a.s. Zondag zijn door de Katholieke Handbalkring Rotterdam op het U.V.G.- terrein te Schiedam de volgende wedstrij den vastgesteld: 12.45 uur St. Elisabeth AlSt. Lodewijk Noord A. 13.45 uur St. Elisabeth A2St. Lodewijk H'berg A, 14.45 uur U.V.G. 1— St. Lodewijk Centrum 1. (Van onze weerkundige medewerker) Sedert Zondagavond is er heel wat veranderd in het weer. Door de toe nemende depressie-activiteit heeft de hoge druk zich naar het Oosten moeten terugtrekken, zodat koudere lucht tot in het Noordzeegebied kon door dringen. Zelfs drong de depressie tijdelijk zo ver op. dat zij Dinsdag en Woensdag de eerste najaarsstorm deed gevoelen. De posten van de wind- en stormwaarschuwingsdienst aan de Nederlandse kust, die van 8 Augustus af een ongekende lange zomer- en herfstslaap hadden kunnen houden, moesten Maandag plotseling uit hun rust worden wakker geschud. Natuurlijk hebben de verschillende depressies regen gebracht, maar grote hoeveelheden zijn daarbij in het algemeen niet gevallen. Toch is op sommige plaatsen zware regen en soms ook hagel naar beneden gekomen, uit de buien, die zien ontwikkelden boven het warme zeewater, dat vanmorgen nog een tempe ratuur van 15 a 16 gr. bezat. Deze buien drijven een emu het land binnen om dan geleidelijk op te lossen. Zodoende valt er aan de kust m deze dagen heel wat meer regen dan landinwaarts, hetgeen met enkele getallen kan worden geïllustreerd: sedert Zondag was tot vanmorgen 7 uur in Den Kel der 69 mm regen gevallen, d.i. slechts 12 mm minder dan de normale hoe veelheid van de gehele maand October, terwijl in hetzelfde tijdvak in Eind hoven 6 en in Zuid Limburg 8 mm viel. Ook in de afgelopen 24 uur is de regen aan de kust weer zwaar geweest. Op enkele plaatsen kwam hagel voor en bijna overal nam men daarbij onweersverschijnselen waar. De aangevoerde lucht is dan ook zeer onstabiel. Het 0 gr niveau bevond zich vanmorgen op 1900 m. Ter vergelijking diene, dat men de vorige week tot boven de 4 km moest stijgen om beneden het vriespunt te komen. Nu de depressie b|j IJsland zich handhaaft en de hoge druk bij de Azoren, Spanje en Portugal eveneens, is er in het komende etmaal weinig verandering in het buiige weertype te verwachten, waarbij de ver van de kust gelegen plaatsen heel wat minder ongunstig weer hebben dan in de kuststrook het geval is. Op de oceaan is een nieuwe depressie in aantocht, die zich Zondagavond wel eens in ons land zou kunnen doen ge voelen. Het echte najaarsweer is deze week dus wel flink begonnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3