Versoberingsplan in Engeland ylttlee dringt aan op harder werken Bezuiniging van 280 millioen Paardenlioofdstel aan de muur Huishoudster luidt de kerkklok midden in de nacht Sympathiek gebaar van nieuwe Amerikaanse gezant Geen plaats voor tropenman Deens vrachtschip op een mijn gelopen Twaalf opvarenden vermist m vl eerbericht Spaak TEGEN Devèze VOOR volksreferendum in België IN OOST-JA VA HEERST RUST DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ruim 200 doden Gooise stalhouderij onder de hamer Nieuwe melkprijs voor de boer Pools contact met Kerk hervat Kerstmis 1949 Hellendoorn in rep en roer Wil tot eerbiediging van de wapenstilstand Chapin over vrijheid en democratie Twee werkgevers kregen boete HEmm MmMm&mm Hete aanval op een vergadering Overdracht souvereini- teit in December Waalse vrees voor de Vlamingen Kiste JAARGANG DINSDAG 25 OCTOBER 1949 No. 21065 De Britse minister-president Attlee heeft gisteren zowel in het lagerhuis als voor de radio het woord gevoerd. In het parlement om een aantal bezuinigingsmaatregelen bekend te maken. Voor de radio om de Britse werkgevers en werknemers te verzoeken «ernstig te overwegen" langere werktijden te maken „in deze *yd Van nationale crisis." De bezuinigingsmaatregelen zullen in totaal een deflationnair effect van ongeveer 280 millioen pond sterling per jaar hebben. Bij treinramp in Polen Aan boord van de „Veendam" begroette mr. Clarence Hunter, het hoojd der Marshall-hulp in Nederland (links), de nieuwe Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin en diens dochter Helen. Lager vastgesteld dan voorheen pllppp* m 111 „For he is a jolly, good fellow". De „Woestijnratten" van het achtste leger hebben in Londen een El Alamein-réunie gehouden. Monty, hun oude bevelhebber, sprak hen toe en daarna was het een „sing- song". 7- ,Op mijn gelopen positie 53 graden 46 minuten noord en 4 graden 49 minuten oost stop help spoedig stop reddingboot en radio ontvanger defect stop schip zinkende". Dit was de noodkreet, die het 2219 bruto ton metende Deense vrachtschip „Ivar" gisteren bij het invallen van het donker langs radiographische weg de wereld inzond. En na dit S.O.S. brak een nacht aan, waarin ver moedelijk minstens vier man de dood vonden. De Deense boot was zonder lading 0p weg van Hamburg naar Rotterdam, toen ca. 20 mijl ten Noord-Westen van Terschelling een geweldige knal weerklonk en het schip mt al zijn voegen scheen te worden gerukt. Een mijn! Niemand bleek te zijn ge wond, doch de „Ivar" was er erg aan toe. In hun angst, dat hulp niet op tijd zou komen opdagen, stelden de opvarenden zelf pogingen in het werk zich in veiligheid te stellen. Vier man zijn bij deze pogingen overboord geslagen. Over hun lot heeft men weinig illusies meer. Zij worden vermist, evenals acht van hun kameraden. De kinderpostzegels 1949. Geheel rechts de „Nieuwjaarszegel Twintig doden, veertig gewonden AANTAL PICASSO'S VERDWENEN STORM OP KOMST DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J- KUUR^1*® Hoofdredactie: Prof. Dr-ST^TESS^ Algemeen redacteur: H. A PAALVAST EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij da administratie of bij de erkende alvertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Onder de bezuinigingen vallen: 30 Millioen pond op defensie; 35 ml> f'oen op het woningbouwprograrfi; 140 millioen op kapitaalsuitgaven; 5 millioen °P onderwijs; 6 millioen op de voorlopige begroting van staatsuitgaven voor de landbouw; 1 millioen op de begrote kosten voor het „Festival of Britain" in 1951 en 10 millioen op het nationale gezondheidsplan, door een maximumprijs van één shilling te rekenen voor elk voorgeschreven medicament. Tot dusver waren alle recepten kosteloos. Attlee verklaarde, dat de regering een nieuw prograiü voor de invoer uit het dollargebied had opgesteld, volgens het welk voor 1200 millioen dollar per jaar zal worden ingevoerd. Dit betekent een bezuiniging van 25 pet. op het invoer- program van 1600 millioen dollar, dat eerder door Sir Stafford Cripps bekend was gemaakt. Attlee's rede werd aangehoord door een zeer groot aantal belangstellenden, onder wie de prinsessen Elizabeth en Margaret. In zijn aansporing voor de radio tot verhoogde arbeidsprestatie zeide Attlee o.m.: Er is een algehele krachtsinspan ning noodzakelijk en hiertoe is men nog j niet gekomen. Er zijn arbeiders, die i slechts een minimum aan werk verrich ten, die onverschillig zijn en vrije dagen, nemen omdat zij weten, dat men thans arbeiders nodig heeft. De regering had beperkingen ingevoerd in een streven om eerlijk te zijn-en niet de gehele last op een enkel deel der gemeenschap te leg-1 gen, of de sociale diensten te benadelen. Een welvarende staat kan zulks sl - blijven, indien hij gebaseerd is gezonde economie. De eerste reacties op jerWarmg In het lagerhu s waren die^an o^ 1Uïht rbcurS vin iederre Brit het te 1 verduren krijgen, doch de kosten van het levensonderhoud worden met on middellijk verzwaard. Naar Reuter nog meldt, gaan de he den door Attlee bekend gemaakte bezui nigingsmaatregelen minder ver dan was verwachj» De regeringsuitgaven, die totaal 3.300 millioen pond omvatten, zijn slechts met 90 millioen ingekrompen. Vele economen hadden een bezuiniging op de regerings- uitgaven van ten minste 300 millioen nodig geaccht. In een korte repliek op de toespraak van de eerste-minister in het lagerhuis Verklaarde Churchill, dat de conserva tieve oppositie de bezuinigingsmaatrege- ien 20U steunen. Rij betreurde echter, dat ze niet twee °f drie jaar geleden zijn genomen. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Zoals men verwacht had, was de be langstelling in 't lagerhuis voor de kor te rede van d« eerste minister over de te nemen maatregelen bijzonder groot, maar de ontvangst, die zijn mededelingen, oogstte was zeer gemengd Van oppositiezijde scheen men zich af te vragen, of de aangekondigde beperkin gen wel voldoende waren en er werd zeer gemopperd over de verlaging van de reeds zeer beperkte particuliere bouw vergunningen. Er werd ook aangedron gen op meer inlichtingen in de vorm van 'n witboek, zodat de leden zich 'n betere voorstelling konden maken van datge ne, waarover zij gedurende het debat ou Woensdag en Donderdag zullen hebben te spreken, maar Attlee weigerde hieraan te voldoen. Een van de Vnalingen, die de meeste commentaar unlokt en die in, het lager huis begroet werd met verontwaardigde uitroepen, was de aankondiging, dat op alle recepten een bedrag van 1 shilling zal moeten worden betaald. Het totaal van deze besparing wordt geschat od ±1 10 millioen. Eveneens was ontevreden heid merkbaar over de betrekkelijk ge ringe besparing op de defensiekosten. nl. in totaal 30 millioen. Als een van de belangrijkste verklarin gen, die Attlee gisteren aflegde, wordt die beschouwd, die betrekking had op de werkuren. Na aangedrongen te hebben op grotere productie door arbeiders in de nijverheid, zeide hij te hopen, dat in iedere fabriek de directie en de arbei ders bijeen zouden komen, teneinde de middelen te beramen, om dit te berei ken. De beperking van de uitgaven voor het program voor huizenbouw zal tenge volge hebben, cfgt 't volgend jaar zowat 20.000 huizen minder gebouwd zullen worden. De uitgaven zullen met 125 millioen per jaar worden verminderd. Meer dan 200 personen zouden zijn gedood by een treinramp nabij Nowy Dwor, ten Noord-Westen van Warschau. Vele andere passagiers zouden gewond zijn. Het ongeluk zou gebeurd zijn, toen de expres van Dantzig naar Warschau uit de bocht schoot. De locomotief en verschillende rijtuigen sloegen over de kop- Dit is de ernstigste treinramp in Po len sedert 30 jaar. De oorzaak van de ramp is onbekend. Voor de nieuwe productie-periode, wel ke op 6 November a-s. in gaat, heeft de minister van Landbouw de gemiddel de producentenprijs voor melk met 3% procent vet vastgesteld op 17,75 cent per kilogram. De w i n t e rmelkprijs voor de boer zal 19,70 cent bedragen, de z o m e rprijs 16,70 cent per kg. bij een vetgehalte van 3% procent. De gemiddelde prijs van 17,75 cent per kg. melk met 3,50 pet. vet komt overeen met een prijs van 16,75 cent per kg. met 3,3 pet vet. Voor het thans eindigende melkproductiejaar was de gemiddelde melkprijs 17,75 cent per kg- met 3,3 pet vet, zodat de nieuwe prijs 1 cent lager is. De vaststelling van de nieuwe melk prijs voor de boer heeft geen betrekking op de prijs van de melk voor de con sument. Radio-Vaticana meldde gisteravond volgens Reuter, dat de onderhandelin gen tussen de Katholieke Kerk en de Poolse regering te Warschau zijn her vat. De vorige maand werd gemeld, dat de Katholieke bisschoppen van Polen, na besprekingen, die zes weken duurden, accoord waren gegaan met de meeste regeringsvoorwaarden voor een werk- overeenkomst met de Kerk. V1. De H. Vader heeft ais Zijn bijzonder verlangen kenbaar gemaakt, dat dit jaar het hoogfeest van Kerstmis op bijzonder luisterrijke wijze gevierd zal worden. Met het oog hierop heeft de H. Vader be paald, dat bij wijze van uitzondering op die dag een wijding van de bekende „Ag nus Dei",, dat zijn ovale tabletten van bijenwas, waarin een afbeelding van het Lam Gods in relief is aangebracht, zal geschieden. (Van onze correspondent). j aan het oude stadsbeeld van koetsiers in t„ Hilversum de gure dagen °P-een vigilante, gingen voor Nadat vorig jaar hr H^er^um ae I 5 en 1 van de hand en zakten zelfs laatste stalhouderij was verdwenen heb-a ben ook de laatste en o^ste twee stal houderijen in Bussum bet bijltje er dij neer moeten leggen. „tralende Men zal in het Gooi geenis rouW_ bruidjes meer in een romantische coupé naar het stadhuis zien rij de statige lijkkoetsen.Ajn van de verdwenen. De auto heeft er het p van de weg verdrongen. Gisteren werd de inventaris van, be r,. stalhouderijen onder de hamer gebracnx en voor deze exclusieve veiling bestond buitengewoon grote belangstelling uit Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, Drie bergen. Abcoude, Gorinchem, Dordrecht en zelfs uit Brabant was men ervoor naar Bussum gekomen. De meeste koopjes, want die waren er volop te halen, gin gen Bussum uit. „Er hangt een paardenhoofdstel aan de muur", de tot vervelens toe voor de radio gebrachte schlager, was werkelijk heid geworden, doch het hoofdstel uit de schlager heeft de auteur meer opgebracht dan hier de stalhouder. Het ging voor 14 van de hand. Voor de trouwcoupé's, landauers en vigilantes bleek helemaal geen belang stelling. Een prachtige trouwcoupé ging voor36 naar Amsterdam, na inge zet te zijn voor 10. Een openlucht museum had er meer voor gegeven. De lantaarns van het rijtuig brachten nog meer op, nl. 42. Een landauer kon het niet verder brengen dan 16, terwijl een andere voor 195 naar Leusden ging. Een vigilante veranderde voor 25 van eigenaar. Ook voor de lijkkoets was geen animo. Voor 100 ontfermde een doodgraver er zich over; de kinderlijkkoets ging voor slechts 20 weg. Bontcapes, herinneringen oproepende tot een kwartje. Brabant toonde belang stelling voor rijzwepen, die tot 7 op liepen. Daarentegen werden in tuigen en rijzadels goede zakén gedaan. Spannen gareeltuigen deden zelfs 340 en een rijzadel 275. De gezellige, warme bokjassen vonden Icopers voor 62, doch ook voor één evenwel geheel onschuldig te zijn. gulden. De twee dames hadden uit Groningen Het was gisternacht een heIe drukte in Hellendoorn. Dorpsbewoners dromden om de kerk samen en ook de politie kwam er aan te pas. De oorzaak van deze voor dit uur ongewone bedrijvigheid, was het gelui der kerkklokken geweest dat plot seling de nachtelijke stilte had vaneen gescheerd en het halve dorp had wakker gemaakt. Wat was er gebeurd? Omstreeks een uur na niddernach4 was er gebeld aan de pastorie. De huishoudster zag door een der vensters een auto voor de deur staan, waaruit twee dames en twee heren waren gestapt. Zij vertrouwde het zaakje niet, de vele overvallen uit de afgelopen weken kwamen haar in herinnering en zij besloot niet open te doen en de pastoor te waarschuwen. Deze koos de wijste weg en belde de politie te Hellendoorn, waar hij echter geen gehoor kreeg, daar de dienstdoende agent op surveillance was. Inmiddels trachtten de bezoekers tever geefs de pastoriebewoners uit hun schuil plaats te lokken. Zij tikten op de deur en de ruiten. Toen greep de pastoor naar het oude beproefde middel: de alarmklok! Achteraf bleek het nachtelijk bezoek een ,.Iift" gekregen van de twee heren, die naar Arnhem moesten. Toen men in Hellendoorn arriveerde waar de beide vrouwen de volgende dag een bezoek wil den brengen aan een patient, die in het sanatorium aldaar wordt verpleegd, bleek er geen plaats meer te zijn in het dorps hotel, en daar zij Katholiek zijn, beslo ten zij aan de pastorie om onderdak te vragen Tegenover de beweringen uit Djogja dat in Oost-Java een hevige spanning zou heersen, werd verleden week van Ned militaire zijde verklaard, dat er slechts enkele onbetekenende incidenten waren voorgekomen en er overigens rust heerste. Deze laatste verklaring wordt thans bevestigd door een correspondent van Ass- Press, die zes dagen lang het ge bied doorkruiste- Hij constateerde er, dat de betrekkingen tussen de republi keinse en Nederlandse commandanten en troepen over het geheel goed genoemd kunnen worden. De botsingen, die zijn voorgekomen, bleken van geringe om vang en van weinig belang te zijn, en aan beide kanten bestaat de wil om de wapenstilstand te eerbiedigen. Terwijl het gebied van Malang be schouwd kan worden als de streek met de meeste moeilijkheden, hoewel men ook daar de situatie goed in de hand heeft, is de stad Madiun een voorbeeld van goede wil en van goed onderling begrip tussen de twee legers. De vorige week hebben de Nederlan ders de stad Pondrogo en het omliggende gebied na een bezetting van negen maan den verlaten. Toen de Nederlandse troepen bezig waren Magetan bij Madiun te ontruimen „Neemt u me niet kwalijk dat ik nog niet goed Hollands kan spreken. Ik heb nog maar tot de 14de les die taal bestu deerd. Mijn dochter en ik zijn erg blij hier te zijn. Ik hoop, dat de representan ten van een vrije pers zich altijd welkom zullen gevoelen op de ambassade, als ze mij opzoeken. Dit is niet zo onzelfzuchtig als het klinkt, omdat ik weet, dat ik veel meer van u heb te leren, dan u van mij". .Volgens het Buitengewoon bedui]Ar- va„ esten we onla?g%^uwar- waaï en rechtszaak te Lr^euW/fcrp voor de ro werkgever zich desweg rechter te verantwoorden had- rechwT+n zaS de economische politie- een Zwolle, mr. v. d- Hoop, voor zinli „gelijk feit twee werkgevers voor Zlch Verschijnen. tw,.ee' de ander een militair vroeeer biin0vSe ™are? gerepatrieerd en ij hen in betrekking waren geweest geweigerd t te nemen De officier van - justitie, emr. stater, eiste voor elk geval 500 boete, subs. 1 maand hechtenis: „straks", zo zeide hit „komen duizenden en duizenden mannen uit de tropen terug Waar moet het met hen heen, wanneer het B.B-A. niet wordt nageleefd?". De politierechter legde per geval ioo u-pte op suüs. 10 dagen hechtenis, zodat dus de ene werkgever 200 en de andere zal hebben te betalen. Een handicap voor het schip was, dat een sleepboot van dezelfde rederij. De het vrij ver uit de kust verongelukte. - J- Hulp kon hierdoor niet in korte tijd aan- wezfg zijn. Toch heeft men onmiddellijk van vele zijden getracht de „Ivar te be- reDeeIï,'Dorus Rijkers" van de N.Z.H.R.M die juist was teruggekeerd van een tocht op de Waddenzee om de Staverse jol te zoeken, voer onmiddellijk van e*" der uit. Ook de sleepboot „Holland va.i de rederij Doeksen op Terschelling zette koers naar het in nood verkerende schip, later gevolgd door de „Oceaan „Insulinde" van de N.Z.R.M., die in Oostmahorn gestationneerd was, voer de „Dorus Rijkers" tegemoet, die, om het Deense schip te bereiken, ruim 60 mijl moest afleggen. Hiertoe gaf de directeur van de N.Z.H.R-M- de heer De Booy. opdracht, toen bekend was, dat de „Ivar" opvarenden had verloren. Sloep stortte in zef Op het Deense schip heerste onder kapitein Larsen en zijn mannen grote spanning of hulp nog tijdig zou komen. De machinekamer in het voorschip was vo.i water gelopen en elk ogenblik kon de „Ivar" zinken. Bovendien was de radio op het schip enige tijd defect waardoor alle contact met de buitenwereld ver broken was. Men besloot, ondanks de grote geva ren hier aan verbonden, een sloep uit te zetten. Vier van de 24 opvarenden namen er In plaats. Bij het uitdraaien viel de sloep echter uit de davits en verdwenen de i zittenden in de gol ven. Niemand van de „Ivar" heeft hen meer gezien. Ook was niet bekend of zij zwemves ten aan hadden. Was dit het geval, dan hield men het op de wal niet voor on mogelijk, dat zij om de Oost zouden af drijven. De „Insulinde", die van het Oosten uit naar Terschelling voer, kon hen dan onmogelijk opmerken. De red dingboot is hier echter niet in geslaagd Intussen had de sleepboot „Holland" het Deense schip bereikt. Men slaagde er in twee opvarenden van de „Ivar" over te nemen, iets wat niet dan na de grootste moeite lukte. Het Deense schip zette vervolgens een tweede sloep uit, ditmaal met acht man Deze kwam goed op het water terecht, doch dreef af en geraakte uit het gezicht. De inzitten den hadden allen zwemvesten om en hoopten roeiende de kust te bereiken. Men achtte het echter bijkans uitgeslo ten, dat zij er In zouden slagen door de zware branding behouden het strand te bereiken. Aangenomen werd, dat de sloep Oostwaarts afdreef. Met groot levensgevaar zowel voor de bemanning van de sleepboot, als die van de Deen, heeft de „Holland" de op varenden van de „Ivar" stuk voor stuk aan boord genomen. Uren waren hierme de gemoeid. Alleen de kapitein en de eerste stuurman bleven nog op het zin kende schip. De „Holland" wilde een po ging doen het Deense schip op sleep touw te nemen en het op het strand van Terschelling aan de grond te zetten. Of de sleepboot hierin geslaagd is, was vanmorgen om 4 uur nog niet bekend. Of trouwens bij deze manoeuvre de wa terdichte schotten tegen de grote druk bestand zouden zijn, werd twijfelachtig gevonden. De twaalf vermisten zijn intussen nog steeds niet gevonden. Een naarinevlieg- tuig is opgestegen van Valkenburg en zoekt de zee af. Ook de „Dorus Rijkers er de „Insulinde" zetten onvermoeid hun pogingen om de schipbreukelingen te vinden voort. Eén sloep terecht Onze correspondent uit Den Helder be richt ons bfj het ter perse gaan van dit nummer, dat te 8.20 op Ameland een sloep van de Deense boot aan land is gekomen. Hoeveel man hierin zaten was toen nog niet bekend, maar men ver moedt, dat het hier gaat om de sloep waarin zich de acht opvarenden bevin den. Vanochtend 5 uur: geen spoor van de vermisten Om 5 uur hedenmorgen was nog steeds geen spoor te bekennen van de sloep, waarin acht der opvarenden van het Deense schip zich bevinden. Evenmin hebben de beide reddingboten „Dorus Riikers" en „Insulinde" iets gezien van de vier man, die over boord zijn geslagen. De beide sleepboten „Holland" en „Oceaan" hebben de in zinkende toe stand verkerende „Ivar" op sleeptouw genomen en trachten deze naar Terschel ling te slepen. Met deze in het Nederlands gesproken woorden verbaasde gistermiddag de nieu we ambassadeur der Ver. Staten in Den Haag de journalisten, die hem verwel komden op de „Veendam", waarmee hij zojuist in Rotterdam was aangekomen. En die verbazing was des te groter omdat de heer Selden Chapin eerst uitsluitend Engels had gesproken. „Bij mijn aankomst in Nederland", zo had hij verklaard, „kan ik weinig anders zeggen, dan dat ik onze president dank zeg voor het voorrecht, de Verenigde Staten in dit vrije en vriendelijke land te mogen vertegenwoordigen. Uw land zo. wel als het mijne kunnen bogen op een lange traditie in zake vrijheid en demo cratie, gekocht tegen de prijs van voort durende strijd en van bloedvergieten. Bij het verwezenlijken van deze idealen heb ben zij sinds de geboorte van de Ameri kaanse republiek samengewerkt en van meer recente datum dateert de bevesti ging van het besluit, om als landen die sympathie voor elkaar hebben, deze prin cipes te handhaven door het toetreden tot het noord-atlantisch pact". De heer Chapin meende het hierbij te moeten laten, omdat hij eerst door H. M. de Kóningin moet worden ontvangen. Hij is vergezeld door zijn dochter Helen. Zijn vrouw en zoon, die aan de „Harvard uni versity" studeert zullen zich naderhand bij hem voegen. Een woeste menigte heeft Zondag een vergadering van de liberale partij, welke in Cali (Columbia) gehouden werd, zo onstuimig aangevallen, dat 20 personen gedood en 40 gewond werden, aldus wordt officieel medegedeeld. Een aantal slacht offers waren personen, die niets met de bijeenkomst te maken hadden, maar on schuldig op straat liepen te wandelen. Soldaten hebben de menigte, waarvan men niet weet uit welke personen zij be stond. door in de lucht te schieten uiteen gedreven. en de republikeinse troepen de stad binnentrokken, ontving, aldus de corres pondent, de Nederlandse commandant bevel uit Batavia de evacuatie stop te zetten. Op verzoek van de Nederlandse commandant verlieten de republikeinse troepen daarop de stad. Vrijdag heeft de Nederlandse mobiele politiebfigade, die eigenlijk niet offi cieel in Magetan optreedt, veertig man ongeregelde Indonesische troepen gear resteerd en vervolgens aan het republi keinse leger overgeleverd. Zes dagen lang heb ik door Oost-Java gereisd, aldus de cbrrespondt van Ass- Press, vergezeld van een Nederlandse officier op het Nederlandse gebied en van een Indonesische officier op het republikeinse gebied en overal trof ik rust en orde aan. Als voorzorgsmaatregel staat het Nederlandse leger alleen kon- vooiverkeer door Oost-Java toe onder bescherming van tanks en pantserwagens- Overal zijn de Indonesische boeren naar hun sawahs teruggekeerd. De ver woeste huizen, bruggen en suikerfabrie ken, die men ziet, zijn het resultaat van de zeven maanden guerillastrijd, die voor de wapenstilstand gevoerd werd. De vice minister-president, de sultan van Djogja, heeft gistermorgen in een vergadering van het werkcomité van het KNIP een verklaring afgelegd betref fende de voortgang, die de zaken hebben gemaakt op de ETC en over de uitvoering van het accoord Van RoyenRum. Met betrekking tot de RTC verklaarde de sultan, dat de republikeinse delegatie in Den Haag nooit verder is gegaan dan het haar door de regering is aangegeven. De sultan deelde mede, dat naar zijn verwachting de RTC op 1 November ten einde zal zijn en dat de overdracht der souvereiniteit zal plaats hebben in De cember. Met betrekking tot de uitvoering van het accoord Van RoyenRum volgt de republikeinse regering een politiek, die gebaseerd is, ten eerste op een zo goed mogelijke uitvoering van de orders tot hei. staken der vijandelijkheden en die tot het staken van het vuren an ten tweede op de voorbereiding der liquidatie van de oude orde in afwachting van de over dracht der souvereiniteit Een aantal schilderijen van de beroem de kunstschilder Picasso is, per vracht auto op weg van Berlijn naar Wuppertal voor een tentoonstelling, onderweg ver mist geraakt. De verwachting geldig van he den- tot morgenavond luidt: Gedurende de nacht verder toe nemende wind uit Zuid tot Zuid- West, aan de kust tot storm, in het binnenland tot harde wind. Morgen overdag wind langzamerhand rui mend naar West, aan de kust tegen de avond wellicht naar Noord-West gedurende lange tijd waaiend met stormkracht. Zwaar bewolkt met nu en dan regen of regenbuien. Zachter des nachts, morgen binnen dringen van koudere lucht- Woensdag 26 October: Zon op 7.23 uur, onder 17.24 uur; maan op 13.48 uur. onder 20.10 uur. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) De liberale leider Devèze, die dezer dagen in zjjn hoedanigheid van Belgisch minister van defensie te Washington vertoefde, heeft gisteren in de Wetstraat zijn ministeriële werkzaamheden hervat Hij heeft onmiddellijk een onderhoud gehad met de andere liberale ministers over de evolutie der koningskwestie tijdens zijn afwezigheid, meer speciaal tengevolge van Eyskes' conferenties met koning Leopold te Pregny. Devèze heeft zich accoord verklaard met zijn liberale collega's in de regering. Evendis zij heeft hij de volksraadpleging aanvaard Voor de liberale parlementsleden en minister zal zij echter, als het op stem men aankomt, een vrije kwestie blijven. Inmiddels heeft de gewezen premier Spaak gisteravond gelegenheid ge kregen, zijn standpunt inzake de ko ningskwestie voor de nat.onale micro te doen kennen- Dit standpunt is bekend. Een volksraadpleging zal een ramp voor het land worden, als de koning niet meer dan twee-derde of ruim 66% der Belgische stemmen behaalt en als de telling der stemmen regionaal zal ge schieden, waardoor volgens Snack het Vlaamse lsnd tegen het Waalse zou worden opgezweept. De heer Spaak vergat hier aan toe te voegen, dat hij zelf, een paar jaar geleden, toen hij nog prem er was, de volksraadpleging als het enige middel beschouwd had, om uit de impasse te te geraken. Hij vergat eveneens mede te delen, dat hele Waalse provincies. z0.a'? Luxemburg en Namen, koningsgezind zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1