Oorlogsschade nationale zaak Wetsontwerp is verdere devaluatie van regeringstoezeggingen Vandaag spreekt de minister s&r if *£5" ««r ai» .<h~ r,s"Ssa Russische scheldnamenreeks voor Tito levensstandaard Verlaagde met grote werkloosheid bezoek in stormgetij stoet door Amsterdam Koninklijk Prachtige Of Weer bericht! Koningskwestie in België naar een oplossing MINISTER SCHOKKING OVER DIENSTWEIGEREN Als niet de productie verhoogd en kostprijs verlaagd wordt >-,* gSf DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Windsnelheid 120 km. per uur! Koffieprijs scherp gestegen De f 25.000 gevallen Communistisch tumult in de Kamer V: Goering'type dat wijn dronk met Churchill J 270 Ton stro verbrand De door Moskou verstoten Mrazovic Pest eist meer dan duizend doden Hoge interesse voor goede vaklieden PL fes! NDER DE O U P E Senaat stemt vanavond over volksreferendum Mr. F. Schokking burge meester van Den Haag felste JAARGANG DONDERDAG 27 OCTOBER 1949 No. 21067 In Augustus reeds vertrokken Met een rede van Sir Stafford Cripps, minister van financiën, is gisteren het lagerhuisdebat over de voorgestelde bezuinigings maatregelen der Britse regering geopend. w^rnam^oó^'burgeme'efter^d'AUiy^die °P hun rondrit door Amsterdam zochten Koningin Juliana en Prins op goodwiil-reis in de West vertoeft, in Bernhard gisteren het Burgerweeshuis, waar directeur Van Meurs de versierde raadszaal gaf hij in een hen rondleidde Eindhovens burgemeester, mr. Kolfschoten, stak gisteren de eerste spade in de grond voor de herbouw van de Demer, het winkelcentrum van de stad. teach, he. B»J»~.e,hM, fijrS.JXr'vTtof Vakmensen gevraagd GEEN „PIETJE" BUIIG WEER DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven «1, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9U95 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt i 3-90 Per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERf Hoofdredactie: Prof. Algemeen -facteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. .per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende aivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Zitting van Woensdag 26 October.) Afgezien van de consternatie, welke de communisten met veel geschreeuw ver wekten naar aanleiding van de vragen aan de minister van Oorlog gesteld door de heer Vermeer (P.v.d.A.) waarover elders op deze pagina ging het bij de be handeling van de wet materiële oorlogs schade in dezelfde toon als Dinsdag voort. Het was weer een toon van afwijzing, Welke al heel sterk waar te nemen viel bij de heer Van de Wetering (CH), die niet alleen evenals de heer Hoogcarspel (CPN) later de onmogelijke structuur van dit wetsontwerp aanviel, maar het tevens een „sten des aanstoots" noemde inplaats van een „troostend bewijs vim gemeen- schapsbewustzijn". Hij adviseerde dan ook het wetsontwerp maar terug te nemen. Een geharnaste rede was er weer van de heer Weiter (KNP), die de stelling poneerde, dat het recht tot schadeloosstel' ling een recht was, dat impliceerde een totale schadeloosstelling. Het volk. 20 be toogde hij, voelt dit als een elementair recht, zoals de oorlog met Duitsland als een nationale zaak werd beschouwd, wel ker gevolgen ook nationaal dienden te worden gedragen. Het was volgens hem principieel niet geoorloofd iemand, die 1J00 schade had met 500 af te sche pen en hij herinnerde aan de toezegging dienaangaande van de Londense Regering. En zo kwam hij tot de kwalificatie van: verdere devaluatie van regeringstoezeg gingen. Het gedeelte van zijn betoog, waarin hij sprak over het gebrek aan psycholO' gisch inzicht bij de regering naar aan leiding van deze materie was op de man af. De heer Weiter betoogde daarin, dat de regering beter openlijk had kunnen er kennen het recht op integrale vergoeding met de mededeling, dat zij zeer tot haar spijt dit recht nu niet volledig kon honoreren en dit dus voorshands slechts gedeeltelijk kon doen. Het volk zou dit genomen hebben krachtens het woord: „tot het onmogelijke is niemand gehou den" Overigens achtte hij integrale ver goeding mogelijk als de annuïteiten van 250 millioen werden uitgestreken tót 70 jaar Gezellig werd het pas goed, toen hij de heer Ten Hagen van de P. v. d. A. aan viel, die aan de hand van De jLinie en Quadragesimo Anno (Rerum Novarum riep de heer Ten Hagen) had betoogd, dat eis vain bitegrale vergoeding een van van het „Overspannen begrip Vn hZ,- weiLtegengestelde bewering. En de heer Hofstra (P.v.d.A.), die de vorige avond had toegegeven, dat de annuïteiten een zware last zouden beteke nen voor de toekomst der volkshuishouding voegde hij toe: „Ziet u, ik dacht al: er zal meer vreugde in de kapitalistische wereld rfan „over dén zondaar, die zich bekeert nodig hebben."PitaliSten' die ge6n bekering „t°°k hij viel tenslotte de omslachtige Van deïe wet aan. die nog ^de hah,TaS dan bivulformulier van de belastingen en alles overtrof wat hij op dit gebied reeds mZ Wat had gehad. Zijn uiteindelijk «t ,°2en tegenover dit wetsontwerp standpunt raadschade uitvoerV ^e/V'6 iou£ nam en bij de laatste ook enige sore kende voorbeelden gaf. Zo noemde hii het voorbeeld van huisraadschade bij een landbouwer, die 1672 kreeg uitbetald maar tevoren reeds' 7000 had moeten De droogte in Brazilië heeft de groot- handelsprijzen van koffie op de New Yorkse effectenbeurs de scherpste stij ging in de geschiedenis doen maken. Woensdag deèd koffie 41 tot 44 dollar cent per pound, tegen 26 dollarcent j.l April. Gisteren was de loco-notering Overstromingen in Guatemala en poli tieke moeilijkheden in Columbia waren andere oorzaken. De prijs van nr. 14681 f 25.000 is gevallen op uitgeven om zich het nodige aan te schaffen. Een ander had voor zijn be- drijfsuitrusting, waarvoor hij zelf 26.000 had betaald om zich deze opnieuw aan te schaffen, 4900 Vergoed gekregen. Hij vroeg de aandacht van de minis ter om de op meerdere wijzen getrof fenen tegemoet te komen op basis van artikel 100. Dat de heer Hoogcarspel (C. P. N.) alleen integrale vergoeding be pleitte voor de kleine man en niet voor de overigen, mag zo vreemd niet heten. Hij vroeg tevens uitsluiting van de ver goeding voor de grote bedrijven hij noemde de Aku, Stork en Philips en voor de collaborateurs. De heer Janssen (KVP) ondernam tenslotte een poging om de 250 millioen aan annuïteiten verhoogd te krijgen met een vierde tot 312 millioen. Hij be toogde dat dlit mogelijk was aan de hand van de Staatsbegroting 1950 niet alleen, maar óók met dit argument, dat zo dit ontwerp niet drie a vier jaar te laat ware ingediend, dit zonder ver weer zou zijn geschied. Nu mag men niet op grond van latere tegenvallers zoals de uitkomst van het M-G-, de nood zakelijke import van graan tegen dol lars door een droge zomer, de hoge kos ten van het militair beleid in Indonesië enz. enz., de oorlogsgetroffenen hiervoor laten opdraaien. Als het toen gege ven zou zijn, moet men het nu ook doen of men laadt ook nog de lasten der na-oorlogse tegenvallers op de schouders der oorlogsslachtoffers. Door de communistische agitatie bij de vermelde vragenbeantwoording werd het deze middag zeer laat. Het werd zelfs avond, want de voorzitter wilde de algemene beschouwingen gisteren nog beëindigen. En zo besloot de heer Jansen rond acht uur de lange rij van sprekers. Mor gen zal dus de minister aan h.et woord komen. Hij zal er sterkte voor nod g hebben. F. S. (Van onze parlementaire redacteur) De communistische fractie in de Twee de Kamer heeft gisteren de gelegenheid aangegrepen om tumult te verwekken in de Kamerzitting. Toen na de pauze gis termiddag de heer Vermeer (P.v.d.A.) aan de minister van Oorlog zijn vragen stelde over de behandeling van de Schoonhovense dienstweigeraars, buitten de heren communisten deze kans graag uit om herrie te veroorzaken. Voorzitter Kortenhorst wist het echter krachtig en niet succes te onderdrukken. Toen minister Schokking de heer Ver meer had beantwoord, bestegen de com munisten één voor één het podium om te fulmineren tegen, zoals zij dat plegen te noemen, de uitbuiting van het werken de volk, terwijl toch de minister van Oorlog duidelijk had verklaard, dat het systeem was de dienstweigeraars door een gesprek, overreding dus, hun foute zienswijze te doen inzien en dat er zo dit niet lukte in geen geval geweld zou worden gebruikt. Het ging hun echter slechts om agita tie. Eerst kwam de heer Wagenaar op het spreekgestoelte en vertelde van zelf moordpogingen in het kamp Nieuwer- sluis. waarbij het aan insinuaties niet ontbrak. Toen de voorzitter hem tenslot te het woord ontnam, omdat zijn spreek tijd om was, diende hij een motie in, waarin hij op grond van het feit. dat er geen waarborg aanwezig zou zijn voor afhandeling van- de zaken dezer dienst weigeraars opeen verantwoorde wijze, vroeg dat van uitzending naar Indonesië zou worden afgezien en er een commissie zou worden benoemd om deze zaken on der het oog te zien. Na elkaar togen tdÊn de heren zak, Haken en Hoogcarspel ten Pod1"™ om te fulmineren tegen de overigens zee menselijke wijze, waarop deze zaken worden behandeld. De heren Gortzak en Haken schreeuwden om het hardst, de heer Hoogcarspel deed het wat beschaaf der. Het resultaat was, dat de motie met 61 tegen 6 stemmen werd verworpen. De zes stemmen waren communistische. Wat de zaak zelf betreft, de minister van Oorlog heeft op de vragen van de heer Vermeer duidelijk en klaar geant woord. De oude lijn die van het ge sprek zou gehandhaafd blijven en dus werd er een mildere weg gevolgd dan enige maanden geleden, toen een dienst weigeraar in ieder geval aan gerechte lijke vervolging bloo' stond. Nu wordt er, als hij tenslotte toch gaat, geen ge rechtelijke vervolging ingesteld En de minister had alle hoop, dat in de meeste gevallen met overleg een goed resultaat zou worden bereikt. De royaliteit, waarmee deze gevallen worden behandeld, toonde, de minister aan met het feit, dat in zes van de on derzochte gevallen, waarin de betrokkene werkelijk thuis, om psychologische rede nen somtijds, niet kon worden gemist, de dienstplichtigen vrijstelling hadden ge kregen en met het voorbeeld van een an der dienstweigeraar, die naar huis mocht, omdat zijn vrouw stervende was, maar die werd aangetroffen in een toestand, waarin hij geestelijk niet meer bereik baar was wegens het nemen van een voorschot op de accijnsverhoging. En de stervende had blozend en wel de deur geopend. Dit systeem van het gesprek dgn werkte zó goed. dat het reeds de aan dacht had getrokken van de militaire attache's en in dit systeem, zou er bij Toen gistermiddag de storm naar het Westen uitschoot, werden in Den Helder "windsnelheden van 120 km per uur genoteerd. Een uur tevoren was onze redac teur J. W. Hofwijk nog met de reddingboot „Dorus Rijkers" op zee. Temidden van alle sterke ver halen over afgewaaide dameshoe den, ingewaaide daken en rond vliegende dakpannen, zal toch haast elke Nederlander even gedacht hebben aaiv de koene mensen van de reddingboten, die weer allen pa raat lagen langs onze kust. Over hen en over de zee zelf kunt U op pag. 3 een „nat" verhaal lezen. Gisteravond is te Emmeleroord, tenge volge van het wegwerpen van een eindje sigaret, brand ontstaan in een klamp stro met vijf a zesduizend pakken, tezamen ongeveer 270 ton wegende. De schade wordt geraamd op f 3000.—Het stro was eigendom van de directie van de Wierin- germeer. Radio-Moskou heeft gisteren, cite rend uit een artikel van de „Litte raire Gazet", maarschalk Tito ervan be schuldigd, dat hij in Zuid-Italië met Randolph Churchill, zoon van de grote Churchill, wijn dronk, terwijl het rode leger onder maarschalk Tolboechin de nazi's uit Joegoslavië verdreef. Het radio-station noemde Tito: verra der, bandiet, schurk, hebzuchtige aap, kakelende papagaai, deserteur, lafaard, komediant, huichelaar, beul en insolente dwerg. Tito werd ervan beschuldigd de land goederen van honing Peter van Joego slavië te hebben gestolen en de staats gelden te verkwisten aan zijn vriendin, „die even vaak van auto als van jurk verwisselt". Deze dame zou een Ameri kaanse spionne zijn. Als zij deelneemt aan Tito's feestgelagen, wordt er „een .gouden servies" gebruikt. ..Winston Churchill na-apend", aldus Moskou, „wil Tito bekend zijn als schrij ver, jager en schaakspeler, doch even als Churchill is hij een slechte jager en een nog slechtere schrijver. Hij kan zelfs geen spelletje schaak winnen van Mosje Pidjade (de Joego-Slavische vice-pre mier)" Tenslotte merkt radio-Moskou op, dat Tito „verbluffend veel op Goering lijkt. Als hijin het film-nieuws op het doek verschijnt, roept het publiek: „Goering", een inderdaad is hij, even hebzuchtig en onverzadigbaar als Goering In verband met de door de regering van Mosk„-. geëiste terugroeping van Joego-Slavië's ambassadeur aldaar, Mra zovic, valt nog het volgerde te melden: Ambassadeu- Kralo Mrazovic arriveer de in December van het vorige jaar in Moskou. In Augustus van dit jaar is hij vertrokken en dsdien niet terugge keerd. Formeel is hij evenwel ambassa deur bij de Sovjet-Unie gebleven, en men had dan ook verondersteld, dat hij wel eens zou terugkomen. Mrazovic vertrok naar Joego-Slavië, na dat de Sovjet-ambassadeur in Joego-Sla- vië. Anatoli Laverenciev, naar Moskou was gegaan. Laverenciev werd oenoemd tot onderminister van buitenlandse zaken en tegelijk ontheven uit zijn functie van ambassadeur bij de Joego-Slavische re gering. Een nieuwe ambassadeur te Bel grado is niet benoemd. De Joegoslavische ambassadeur te Mos kou deelde aan A. P. mede, dat Mrazo vic na zijn vertrek in Augustus j.l. niet als ambassadeur was afgetreden. Waar hij zich nu bevindt, wist men niet te zeggen. Een paar weken geleden reeds is aan de zaakgelastigde op de Joegosla vische ambassade door zijn diplomatieke collega's van de westelijke landen ge vraagd, wanneer Mrazovic zou terugke ren. Zijn antwoord luidde steeds, dat hij dat niet wist. Intussen gaan de zaken op de Joego slavische ambassade door, zoals dat nu al enige maanden geschiedt. De zaakge lastigde Lazo Laimovic heeft thans daar de leiding. In het gebied van Wonosari ten Zuid westen van Djogja is een pestepidemie uitgebroken welke schrikwekkend om zich heen grijpt- Er zijn op het ogenblik al meer dan 1000 doden en dit aantal neemt nog dagelijks toe. Volgens een mededeling van de repu blikeinse minister van gezondheid Su- rono, aan Aneta zal men op 8 November a-s. beginnen met de bevolking op grote schaal in te enten. Volgens hem is men in Djogja in staat voldoende serum te fa briceren. TArt ovnnrt in pprsfp lc\ Sir Stafford gaf een overzicht van de bezuinigingsmaatregelen der regering en deelde mede, dat de sterkte van de strijd krachten in April 1950 ruim 20.000 man kleiner zal zijn dan het reeds genoemde sterktecijfer van 750.000 man. De voor- voortgezette dienstweigering beslist geen 1 gestelde jaarlijkse bezuniging van 30 mil- geweld worden gebruikt. lioen pond sterling voor defensie zal De heer Vermeer toonde zich met deze ook bereikt worden en wel door een be- duidelijke verklaring tevreden. Maar del langrijke inkrimping van de staf van he' communisten wilden hieruit munt slaan, hoofdkwartier vermindering van de uit gaven voor de bureaux voor opleiding, intendance en administratie en bezui niging op de werkprogramma's, in het bijzonder de overzeese. Engeland, aldus de minister, kan zich niet veroorloven nieuwe leningen of ere- dieten aan andere landen toe te staan, bèhalve in zeer bijzondere gevallen. Voorts komt er een vermindering aan het einde van 1950 met 10 000 bij de de partementen werkzame personen. (Van onze Amsterdamse redactie). Amsterdam onder een loodgrijze jachtende lucht en een met steeds groter geweld aanzwellende najaars storm. Amsterdam is heel mooi zo, als de oude iepen zwiepen en kraken,' als het grachtwater dreigend aangolft en de dekschuiten bolderen op de golven. Op zo'n dag, in zulk een sfeer, reden Koningin Juliana en Prins Bernhard in een open caleche door geheel de hoofd stad. Het rood van de rijknechten en de uitmonstering van de paarden, het gala van het uitgebreide gevolg, dit alles contrasteerde in felle tinten met de grjjze schoonheid van de stad. Dit officiële bezoek was geen zegetocht door een stralend Amsterdam, als het vorige jaar. Het was een intiem feest van een Koningin die zich, ondanks alles, haar volk toonde. En dit volk, verkleumd en verwaaid, stond langs esraten en wuifde en juichte, als gold het een lentedag. P^rS ™iddags was het Koninklijk ?rens van Amsterdam en Dmmen gearriveerd en daar verwei- kornd door de wnd. burgemeester, wet- korte rede een overzicht van de proble- uae' men waarvoor Amsterdam zich gesteld ziet Daarna werden de raadsleden en een' aantal genodigden uit alle kringen non Ha TT n rt l' T> rf ivn luxe was, bleek toen. even voordat de Koninklijke stoet het Rusland zou passeren, een groot aantal dakpannen, door de wind losgeraakt, van het dak van een huis schoof en kletterend op straat viel. De straat werd afgezet en men slaagde er in alle nog loszittende dakpannen tijdig te verwijderen en dusdanige maatregelen te nemen, dat de stoet zonder gevaar kon passeren. van de bevolking aan de Koningin en de Prins voorgesteld, die zich met allen ge durende geruime tijd onderhielden Op de binnenplaats van het -raadhuis waren inmiddels de rijtuigen opgesteld, waren m - rondrit door de waarmede een gruw* H Amstpr- hoofdstad zou worden gfk?ud gp?chrobd dam was weer aangeveegd en g als het vorige jaar in September Er lag geen blaadje langs de gehelie in meter-lange weg. Vlak voor het 1 8. komen van de Koningin, gmg n S uuuiuramuissaus, uaaiacmer ae v regiment vegers over het_plaveisei, burgemeester, dan de kamerheren na kwamen de zandstrooiers. Een grote politiemacht was op de been. brandweer, politie en reinigings dienst hadden overal hulpposten inge richt voor het geval de storm inciden ten zou veroorzaken en langs de ge hele route had men alle bomen, balkons enz. aan een grondige inspectie onder worpen. Dat deze maatregel geen overbodige Zo trok dan, in het tumult van het noodweer, de Koninklijke stoet door de hoofdstad. Voorop het rijtuig van de hoofdcommissaris, daarachter de wnd. in gala-uniform Vervolgens twee rijknech ten in rood livrei en dan de met vier paarden bespannen caleche, waarvan de koetsiers, de palfeniers en de paarden met rood waren uitgemonsterd De Koningin droeg over haar zeegroene robe een korte bontjas en op het hoofd een toque met exotische veren. De prins was gekleed in klein tenue van generaal- majoor van de Blauwe Huzaren met mantel en pet. Daarachter volgden de rijtuigen van het gevolg, de heren in gala-uniformen, de dames in bontmantels. Bij het vertrek van het Raadhuis be groette de menigte aan de overzijde van de O-Z. Voorburgwal deze schone stoet met een luid gejuich Door oud Amster dam ging het naar de Munt, vandaar door de Leidsestraat naar de Nassaukade dan dwars door de volkrijke Kinker- buurt naar de Pastjesweg, waar een am bachtsschool werd bezocht. Vandaar verder door nieuw West, de model ar beiderswijk van Amsterdam, naar de Overtoom en vervolgens over de Von- Eezoneen delbrug naar het Rijksmuseum en dan het d«ek Qp en nam de voorstelling een verstraat waar -een bezoek' werd £- aatfvang. De Koningin onderhieM zich t«. Het was geen egale mensenzee langs corRuys heel de route jmm,overa]^tonden men- Ook d toneelspeler Cruys Voorbergh. sen en overal juichtemen. De vlaggen die een dubbeirol speelde, werd aan H. M. SSZSSTwJS men te^n'ffiSng r ~f,£nf om er toch iets van te zien. Maar op met de„Frins lle Kenms manen, straat hebben vooral de kinderen hun Na afIo°P van de voorstelling vertrok deel gehad van de woedende wind, die ken de hoge gasten per auto naar Soest- hun haren, verwarde en het knuistje, dijk. dat het vlaggetje omklemde verkleum de De blondgekuifde 15-jarige bankwer- kerslieerling Jan Schutten viel de eer te beurt de Koningin bloemen te mogen aanbieden, bij de Ir- Maas Geesteranus Ambachtsschool aan de Postjeskade. Het Koninklijk Paar werd in de school wel kom geheten door het bestuur van de Mij- voor de Werkende Stand, waarna een rondgang werd gemaakt. De Ko ningin was zeer geïnteresseerd in het werk van de school omdat, zoals zij zelf zei: „zonder goede vaklieden, geen bevredigende industrialisatie" mogelijk is- De 15-jarige Gerrit de Vos en de 14- jarige Jan Wiersma werd gevraagd wat zij maakten en vol trots vertelden zij, dat het een deur was, die aan de Weder opbouw afgeleverd zou worden. De 16- jarige Jan Steij zei met hoogrode kleur dat zijn bankje, „voor thuis bestemd" was. De Prins vroeg waar de meeste jongens zich voor meldden en daarbij bleek dat het automobielvak de groot ste aantrekkingskracht op de jeugd uit oefende. Bij het oude; mooie Burgerweeshuis, mochten de 5-jarige Annie van Os en de 11-jarige Marja Kroegten bloemen aanbieden. Het Koninklijk Paar ge bruikte hier, in de prachtige regenten kamer waar de schilderijen van oude meesters van de vroegere colleges aan de muur prijken en waar al het zilver werk van eeuwen her te pronk stond. thee Daarna bezocht men ook hier alle afdelingen en ook daarbij had men voor eenieder een vriendelijk woord- Na de aankomst op het Paleis, waar men in de vailende avond met het ge juich van duizenden werd begroet, was er een korte samenkomst met het be- ,vaa he Ned. Uitgeversbond- Dit .rïï koningin een verzameling van 150 boeken, aan, die in 1948 over Am sterdam verschenen zijn. Deze boeken completeren de verzameling van 400 boe- ken uit de jaren 1945—1948 die Konin gin Wuhelmina in het begin van het vorig jaar kreeg. Vlervolgens was er een maaltijd in kleine kring op het Paleis- In het Centraal-theater Als besluit van het officieel bezoek aan de hoofdstad heeft het Kon. Paar in het Centraal theater een opvoering bijge woond van „De Zilveren Fluit", een Amerikaanse comedie, gespeeld door het Ruys-ensemble. In de hal van het thea ter bood de directeur en eigenaar, de heer De Boer. H. M- een boeket rose anjers aan, de overvolle zaal begroette het Koninklijk Paar met een spontaan gezongen Whlhelmus. Direct hierna ging De export, in het eerste kwartaal van dit jaar nog 156 procent van die van 1938, verminderde tot 141 procent in het derde kwaraal. In die periode is de invoer toegenomen, zodat er op het ogen blik geen totaal evenwicht in de beta lingsbalans is. Sir Stafford is van mening, dat de bezuinigingen van de regering de om standigheden zouden kunnen scheppen voor een nieuwe exportcampagne. Er zijn aanwijzingen geweest, dat de infla toire druk opnieuw is toegenomen. Er zuuen nieuwe maairegeien genomen moeten worden om de binnenlandse vraag te verminderen. Het aanbod van goederen op de binnenlandse markt zal moeten worden verminderd totdat de productie opnieuw belangrijk zal zijn gestegen. Verder is er, aldus Stafford Cripps, de onaangename noodzakelijkheid de Britse invoer uit dollargebieden te verminderen. De voornaamste beperkingen zullen be trekking hebben op voedsel. Behalve tarwe en suiker op tabak en op verschillende soorten grondstoffen. Zelfs dit beperkte programma, dat ternauwernood voorziet in de behoeften aan grondstoffen, is slechts mogelijk met de hulp van het E. R P. en de Canadese dollarlening, welke beide binnen niet al te lange tijd niet langer beschikbaar zullen zijn. Met klem verkaarde de minister ten slotte: „Tenzij wij allen snel meer kun nen 'produceren en onze kostpryzen omlaag kunnen brengen, zullen wy een ernstige verlaging van onze levensstan daard krijgen, die gepaard zal gaan met het demoraliserende gevoel van onveilig heid door grote werkloosheid. Deze bezuinigingen zijn, evenals de deva luatie, een inleiding, en niets meer dan dat, tot een nieuwe campagne tot verove ring van de markten in de landen met harde valuta, zonder welke onze indus trieën, onze levensstandaard, ja onze gehele beschaving, moeten verkwijnen, t Onze pagingen mogen niet mislukken." Zij. die erop gehoopt hadden, dat hun nieuw kindje in de dop de tien millioen- ste Nederlander of Nederlandse zou wor den. komen helaas bedrogen uit. De tien millioenste is er al, maar niemand wee', wie de gelukkige is geweest. Of eigenlijk zouden er een paar tien millioensten zijn. Want door het op en neer gaan van de bevolkingscijfer-lijn is men enkele keren boven en weer onder de tien millioen gekomen, doch momenteel staat het sur plus voldoende vast. Alleen kon worden vastgesteld, dat voor de eerste maal op 14 October Neder land het tiende millioentje rond maakte. Maar of op die datum nu een baby of een volwassen inkomende persoon de negens in een 1 met de vereiste nullen veranderde, valt aldus verklaarde de directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, mr. Idenburg aan de Volks krant niet na te gaan, zelfs niet 8oor de ambtelijke rekenmeesters van deze dienst. En die lui weten toch wel. wat rekenen is; in die kunst laten zij zich zelfs niet door hun collega's van de fiscus overtreffen. Wat wel iets zegt Zoals men zien wellicht herinnert, was de verwachting, dat de tien millioenste burger in December geboren zou worden. Daarbij werd beweerd, dat het in elk geval een baby zou zijn. Mr. van Rhijn, de secretaris-generaal van Sociale Zaken noemde hem al „Pietje", in de verwach ting waarschijnlijk, dat het kindje een hele Piet zou worden. Doch nu blijkt, dat de statistiek-ambtenaren aan deze „tel-corruptie" niet wilden meedoen. Op de gemeente-secretaries is men anders niet zo nauw van geweten; wanneer het bevolkingscijfer van een stad een kroon- getal tot op enkele passen genaderd is. worden de volwassen nieuwe inwoners zolang opzij gelegd, totdat een nieuwe wereldburger het beoogde cijfer is vol komen maken. Wij vinden zulks vol komen verantwoord; waar zou men anders alle toegezegde caieaux moeten laten? Wat heeft een grijsaard b.v. aan een rammelaar? Zoals dus gezegd, verwachtte men de grote gebeurtenis in December; in werke lijkheid heeft de 14e October de eer van deze historische gebeurtenis van St. Nico- laas afgesnoept. Het was dan ook in die prachtige nazomer onverwacht groei zaam weer; daarop viel niet te rekenen. In elk geval is gebleken, dat een millioen ook wel eens buiten verwach ting gauw vol is. Zou men niet zeggen, als men bezig is om het eerste millioentje op de Spaarbank vol te krijgen. En toch is een millioen centen slechts 10 000. U daqht toch zeker niet, dat wij een .millioen pop bedoelden? Voor geen millioen zouden wij als waar democraat aan dergelijke kapitalistische neigingen durven toegeven Dus tien millioen voor Nederland. Dat betekent tien maal millionnair! Welk een perspectieven voor de belastingen! En nog zijn wij arm. Ja, de wegen van da economie zijn wel onnaspeurlijk voor ons leken. Maar zolang onze economische Hoofd-VerkenneP minister prof. v. d. Brink niet wanhoopt om een goed pad te vinden, behoeven wij de padvinders- stokken niet aan de wilgen te hangen. Tenslotte: een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst. En Nederland leeft en laat leven....! Nou. wie doet ons dan wat? Zelfs zon der „Pietje" van mr. van Rhijn, welk Pietje een hele Piet zou worden. Wij hebben trouwens nog Piet Lief- tinckEn dat is ook een hele Piet, al zal hij een hele Piet moeten zijn om in de Kamer bij de debatten over de oorlogsschade-vergoeding niet van minis ter Piet tot een gewoon Pietje gedegra deerd te worden. ANALYST. De verwachting geldig van he den- tot morgenavond luidt: Wisselende bewolking met plaat selijk regen- of hagelbuien, vooral in de kustprovincies. Vannacht in het binnenland zwakke, overigens meest matige wind tussen West en Noordwest. Vannacht in het bin nenland plaatselijk lichte nacht vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Vrijdag 28 October: Zon op 7.27 uur, onder 17.20 uur; maan op 15-04 uur, onder 22.44 uur. De Belgische senaat, waar de C.V.P- over de absolute meerderneid beschikt heeft gisteren een begin gemaakt met de besprekingen van het bekende wets voorstel van de C-V.P. oud-minister van Justitie dr P. Struye tot het houden van een volksraadpleging over de konings kwestie. Het debat had, tegen de ver wachting in, een vrij kalm verloop en wordt vandaag voortgezet. Het .is niet uitgesloten, dat morgenavond reeds over het voorstel-Struye zal worden gestemd. In de wandelgangen van het parle ment was men van oordeel, dat, als de discussies :n de Senaat en daarna in de Kamer niet te lang duren en het wets voorstel in de beide Kamers wordt aan genomen, de volksstemming nog in de loop van Januari volgend jaar zal kun nen worden gehouden. In het debat in de Senaat over de volks raadpleging i.v.m. de koningskwestie was gisteren het voornaamste feit van de dag een sterk gedocumenteerd verslag van de rapporteur, de C.V.P.-oud-minister dr. Pholien. De naar aanleiding van de capi tulatie in 1940 zo zeer besproken vraag of de koning, opperbevelhebber van het le ger, eigenmachtig een beslissing mag ne men, is tot heden nog steeds onbeantwoord gebeven. In 1831 voerde Leopold I per soonlijk het bevel op het slagveld. In de oorlog 1914-1918 heeft koning Albert be slissingen getroffen zonder eerst zijn mi nisters te hebben geraadpleegd. Het leger van 1940 en geheel het land vernamen met algemene instemming na de capitulatie, dat koning Leopold, liever dan naar den vreemde te vluchten, verkoos als gevan gene bij zijn volk te blijven. Er kan zeker hulde worden gebracht aan bet Engelse leger, vervolgde de rap porteur, maar dat is nog geen reden om de rol van het Belgische legar in 1940 te kleineren, waaraan het o.m. te danken is geweest, dat het Engelse expeditieleger te Duinkerken uit handen van de Duitsers gebleven is. Naar alle waarschijnlijkheid zal de senaat vanavond tot stemming over de volksraadpleging kunnen overgaan. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat bij K. B. van heden de burgemeester van Alpben aan den Rijn, mr. F. M. A. Schokking, be noemd is tot burgemeester van 's-Gravenhage, met ingang van 1 December a.s. Mr. F. M. A. Schokking, die tot de Chr.-Hist. richting behoort, is 5 Mei 1908 te Dordrecht geboren als vierde zoon van mr. dr. J. Schokking. de latere minister van Justitie en Staatsraad, die toen Ned. Herv. predikant te Dordrecht was. Hij studeerde te Leiden aan de rijksuniversi teit, waar hij in 1933 de meestertitel be haalde.. Hij was vervolgens werkzaam aan het departement van Economische Zaken, waar hij bleef tot 1938, in welk jaar hij tot burgemeester van 's-Gravenzande werd benoemd. Tijdelijk, tot 1944, nam hij deze functe te Hazerswoude waar. Na de be vrijding werd hij weder aan het hoofd van 's-Gravenzande gesteld. Sinds 1 No vember 1946 is mr. Schokking burgemees ter van Alphen aan de Rijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1