BIDAULT WINT HET PLEIT van tDreiüing vrijste omzetbelasting k op groot gezin verlaagd Verhoging personele belasting vijf maanden uitgesteld MN UIYlEiVr voor gevallen Marechaussee en politie met hem accoord Ook de radicalen VOOR ALLE DISTRICTEN Trapsgewijze afseliaffing ondernemings belasting en verhoging vennootschaps belasting door Prinses Wilhelmina onthuld Ultimatum van man PAGINA 3 DONDERDAG 27 OCTOBER 19-49 Een gedeelte van het interieur van het conversiegebouw, waar grote convertoren staan opgesteld. Zowel vaten als leidingen zijn zwaar geïsoleerd om warmte-verlies te voorkomen bij 't productie-proces, dat met zeer hoge temperatuur gepaard gaat. iedereen automatisch bukte: de brug kan telde finaal onder mijn laarzen weg en ik kon me nog net vastgrijpen,'t Is nou nog tam, oor, want wind en tij wer ken elkaar op 't ogenblik niet tegen, vanmiddag als de eb doorstaat en de wind daar tegenopbeukt. is het veel holler. Toen ik het niet meer uithield, vroe gen ze me andermaal of ik geen zuid wester wilde. Ik had dat ding eerst ge weigerd, omdat het ,,al te stoer" stond, maar was als een kind zo blij, dat ze me er nog een haalden, zodat het water ten minste niet langer met halve emmers in m'n nek liep. „Effe fasthouwe, hoor...." waarschuw de Bot, tussen twee vlagen in, „we gaan keren....". Dwars op zee komend, zwie pend tussen brokken water, deelde de deining meppen uit zoveel we maar wil den incasseren. Bij elke vlaag hagelde een geselende, volkomen verblindende bui zout water over de brug heen, die kletterde op de zuidwester. Mijn gezicht deed na een uur al pijn en ik snapte r.iet, dat iemand vooruit kijken kon. Eerst met het zeetje, getijgerd van schuimstrepen. in de rug teruglopend, werd het rustiger, kwam er nog nauwe lijks een spatje water aan boord Ten 11.30 waren we weer gemeerd. Iemand ,die de lichtleiding aan boord had nagekeken en ook mee gegaan was. zei bleek,,'t Zou mijn vak niet weze Je krijgt de volgende keer me klómpe nog niet mee....", waarop de stuurman, die tegen ons zei: „Zo'n tocht heeft nog geen enkele journalist meegemaakt hem antwoordde met een nuchter: „We kunnen toch allemaal geen koekebakker» worden. Maar over deze bescheiden kerels, die geen koekebakker werden, een andere keer. J. W HOFWIJK. golfdal in. Er gebeurden toen allerlei din gen tegelijk: onze sigaret woei uit onze mondhoek, de storm schoot plotseling onder onze regenjas en flapte een paai knopen los en tegelijkertijd bukten we alweer voor een nieuwe slagzee- We wa ren uit de lij van de wal weg en meteen drijfnat. nog meer vat op ons toen we iets draai den en joeg alweer een nieuwe kletter- bui over ons heen. De zee stoof en over stuurboord vooruit vvas iets te zien, wat ons hart bijna stil deed staan: daar kóókte de zee niet, daar was ze razend: een lange einder van woedend, wit schuimend, opspuitend en weer terug vallend en weer felopbrie^end water: daar vorfiten waterbeesten een verbit terde slag- vlak onder het zee-oppervlak en briesten, daar raasden ze, gooiden hoog het water op, zwiepten het nog ho ger, lieten het spuiten, dat de rook er af sloeg- „Dat zijn nou de grondenhet begin van de Razende Bol,... verderop is het nóg woester...." „Kan je daar nou heen als er iets ge beurt, schreeuwden we naar Piet Kra mer. „Niet met de motorboot, maar als er iets komt, gaan we d'r met de vlet op afdaar zitten dan de stuurman en ik in.... ik heb er eens een hele dag in m'n eentje in gezetentoen deed m'r. gezicht zó ongelooflijk zeer van het- buis water, dat 't net was of ze er met hègei op geschoten hadden.... Nieuwe zwiepende buiszee, waarvoor De Razende Bol en koekebakkers De wind huilde door het want, kreeg lag, die het ding nog veel kleiner maakte- Ten 9.45 voer dit dappere kleine bootje, de letters van een naam. die tot een symbool geworden is, groot en zwart aan weerszijden van haar witte voor steven, de haven u t. Overal stonden mensen te kijken, iedereen wuifde na?r de ..Rijkers" die er weer op uit moest, waar een normaal mens liever achter de kachel zat en over de nieuwe stenen dam stoof het zand als zwavelgele rook in grote wolken. Veel ruimte was er niet: een nauw slingerend achterverblijf, waaruit we, na ons met een paar hoge witte lieslaarzen te hebben gewapend, weer maar zo gauw mogelijk naar boven klommen: een kleine machinekamer; nog een voorondertje, en tenslotte de brug, waarachter men gedeeltelijk beschermd stond. De schipper, zelf te roer, schroefde' nog een glazen windscherm vast als extra bescherming, maar nog voor wc buiten waren drééf het glas al van over vliegend buiswater- Om de bocht wachtte de zee. de schu t, aarzelde even, kreeg toen de rus tige deining te pakken, die vlak onder de wal stond, en zette vervolgens haar kop tegen de wind- Er was vier man be manning aan boord: schipper Bot., stuur man Van Veen, motorürijver Bijl en P et Kramer. De eerste drie- waren vaste leden van de bemann ng; Kramer was een van de drie „vaste opstappers" (vrijwilligers, die altijd disponibel zijn en daarvoor geen salaris, maar een vas'e geldelitke vergoeding krijgen: ƒ,2.in de week). Het was een merkwaardige zee, zo vlak onder de wal: vu l, grauw rillend w^ter vol stuivende kleine schuim koppen. maar het bleef tamelijk rustig met zo nu en dan een vlaagje over komend buiswater Schuin achter echter waar het ..droger" was kookte een witte brandingsslreep. en toen we bakboord dwars, de vuurtoren van Kijkduin peil den. kregen we ook vooru t een angst wekkende horizon. t Is nou stormweer op 't ogenblik, hoor.... windkracht acht zéker!" riep Bot en mee kregen we de eerste buiszee over en schoot de scherpe boeg van de „Rijkers" diep weg een vals gemarmerd geleidelijk zullen optreden, stellen de kosten van aanschaffing van bedrijfsmid- delen in de periode, voorafgaande aan de devaluatie, in een geheel nieuw licht Was aanvankelijk aan deze aanschaf fingen een belangrijk prijsrisico ver bonden, zodat verstandig beleid voor schreef aanzienlijk af te schrijven in de eerste jaren, waarin de rentabiliteit in de regel nog verzekerd was. na de devaluatie kan ten aanzien van bedoel de aanschaffingen naar het oordeel van de regering niet meer worden gespro ken van een „kop" die desgewenst ver vroegd moet kunnen worden afgeschre ven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3