Er komt geen Cultureel Centrum Reünisten hervonden tedere herinneringen in de Aula BIokfiöuur-Puzzle Mr. F. J. van Lanschot overleden De stand van de Arbeidsmarkt '/■UiW K.V.P. schuift verantwoordelijkheid op zieke wethouder IOSC Om financiële bezwaren van C.H. U. zwenkt kath. meerderheid om Re unie on d leer li ngen R.H.B.S. in Lommerrijk Winkelsluiting op Allerheiligen Indonesische schuld vastgesteld op 4.3 milliard Dr. Beel voorzitter Kath. Nat. Gezinszorg? Voorlopige constitutie R.I.S. geparafeerd De herfstrit van de - K.N.A.C. MTFRDAO 20 OCTORER 1949 PAGINA 2 25-JARIG JUBILEUM DIRECTEUR RIJNBENDE WALDO TELEF. WSm R. K. SCHAAKVER. S. B. O. ONTVANGST DOOR GEMEENTE- BESTUUR PASSENDE PLECHTIGHEID WAT HEEFT HET KONING SCHAP DE JEUGD TE ZEGGEN ONTSPANNINGSAVOND LIJN M VIA HET OOSTEN EXCELSIOR NAAR R.D.M S.V.V.D.W.S. KETHEL RADARINSTRUCTIESCHIP VOOR DE LOODSDIENST R'DAMSE VROUW. STUDENTEN VERENIGING BELGISCH CONSULAAT EREBURGER VAN BRABANTS HOOFDSTAD LAATSTE RERICHTEN INENTING TEGEN POKKEN Gevraagde arbeidskrachten T WAS WEER EEN KWESTIE VAN HERSENS en nieuw-zeeland. BURGERLIJKE STAND Slechts één deelnemer ontvangt de plaquette DR. HOUWINK PRESIDENT JAVASCHE BANK Er komt geen Cultureel Centrum. Dat was het resultaat van de stemming, welke na vier uur debat werd gehouden. Het voorstel van B. en W., dat in enkele onderdelen te splitsen was, werd met 17 tegen 15 stemmen verworpen. Vóór stemden de volledige fractie van de P v. d. A., de heren Kramers en Willemse van de K. V. P. en de heer Kedde (Com.). Afwezig waren de heren v. d. Kraan en de Wagenaar (C.H.U.) en Borst (Comm.)De belangstelling voor de besprekingen was zo groot, dat er in de gang naar de raadzaal stoelen bijgezet moesten worden om de publieke belangstelling te herbergen. Het zag er aanvankelijk zo rooskleurig uit. Geen spreker, die zich niet uitputte in platonische liefdesverklaringen t.a.v. het doel en streven van de Stichting „De Schiedamse Gemeenschap". Dr. W. H. v. d. Toorn (K.V.P.) deed zelfs een harts tochtelijk beroep op de burgerij om zich meer voor het werk van de S.G. te in teresseren en er massaal achter te gaan staan. Natuurlijk, men beluisterde een reserve in zijn voorbehoud, dat er uit de Christelijke partijen minstens één man moest zijn, die zijn stem aan het voorstel zou geven. Zonder die stem meenden de Katholieken de baisis niet breed genoeg om waarlijk van een Gemeenschaps gebouw te kunnen spreken. Het deed er weinig toe, of de bezwaren van zuiver principiële of van louter financiële aard waren. Men moest de steun hebben van een man uit het Christelijke kamp. In eerste instantie kwam die hulp niet, al scheen het, dat de woorden, welke de heer Van den Berg namens zijn zieke partijgenoot, wethouder Van der Kraan, sprak, hoop gaven. Was het niet zo, dat de wethouder zich in het College al leen maar tegen had verklaard, omdat hij geen duidelijke toezegging kon loskrijgen, dat het gemeentebestuur bij het beschik baar stellen van grond voor kerken even coulant zou zijn, als bij de schenking van gemeentegrond aan de Schiedamse Ge meenschap? Immers zou het in erfpacht geven van de kop van de Plantage prac- tisch een schenking geweest zijn. De heer Hoek (A.R.) wees er het eerst op en ook de andere sprekers van de oppositie meen den deze vrijgevige geste 'n duur cadeau. Men sprak zelfs van een gift van 100.000 want, zou de grond voor commerciële doeleinden beschikbaar gesteld moeten worden, de erfpachtsom zou vele malen hoger zijn geweest. Het ging de heer Van den Berg niet om de toezegging van een grondprijs voor kerkbouw van 1.34 (de gekapitaliseerde prijs van de Plantage- grond). Hij wilde ook genoegen nemen met de toezegging van uitgifte van grond tegen kostprijs. In zijn antwoord in eerste instantie deed de heer Van Bochove. wethouder van Financiën, namens het College in derdaad deze toezegging. De heer V. d. Toorn (K.V.P.) meende hier een gaatje te zien. Als het dus zo was. dat deze destijds niet gedane toe zegging de enige reden was van de wei gering van de heer V. d. Kraan om ln het College het voorstel te steunen, dan zou hij nu wel voor het voorstel zijn. De K.V.P. had dan een man onder de Chris telijke groepen, die ervoor was en daar mee kon de meerderheid van die fractie de durf opbrengen om ook voor te stem men. De heer Van den Berg keek op zijn horloge. Het was kwart voor 12. Hij aar zelde zichtbaar. Kwam de gedachte in hem op, de heer Van der Kraan te bellen en zijn oordeel te vragen? Het had er meer van, dat alles duidelijk was. Toen de raad gespannen wachtte op zijn me ning, was hij gauw klaar. Van der Kraan had in het College de toezegging, welke wethouder Van Bochove had gegeven, al ln ongeveer dezelfde bewoordingen ge kregen. Ondanks dat, was hij tegen ge weest. Nu zou hij, als hij aanwezig was, ook tegenstemmen. Bij het afroepen van de namen bleek duidelijk, dat het afwijzen van de bouw III 6CEN GENOOD TEL 6W15 De afgebroken partijen tegen de schaak vereniging SCS zijn Donderdag uitge speeld. De uitslagen waren als volgt: J v. d. BergL. Groeneveld 10, J de Jong P Westerveld Va—Va. IBO 1 won daardoor haar eerste bonds wedstrijd met 6%3%. De uitslag van de huishoudelijke com petitie zijn als volgt: MulderBroeren 0—1, Paapkap. Suyker 0-1, v. Zijl- Schermer 0—1, v. d. Berg—Kloos afgebr. NoordegraafKloos 01 Leerentveld- De Gooyer Kemper—v. Tienen 01, SteenhouwerRaftemeyer afgebr. Kloos—Schermer afgebr., kop. Suyker v. Zijl 1—0, Kemper—Erftemeijer 0—1, SteenhouwerBuckers afgebr., v. Tienen van het Cultureel Centrum de volgende constructie vertoont: Een meerderheid in de K.V.P.-fractie is op principiële gronden voor de bouw. Zij uit bij monde van de voorzitter groot vertrouwen in het bestuur van de Schie damse Gemeenschap, die blijk gegeven heeft de speciale taak onder een gemengde bevolking aan te voelen. Zij ziet deze mening geschraagd door een uittreksel uit de notulen, waarin bepaald wordt, dat vanwege het Culturele Gentrum geen openbare voorstellingen zullen worden gegeven, welke niet de eenstemmige goed keuring van het bestuur van de Stichting het Culturele Centrum hebben. De fractie heeft wel enige bezwaren tegen de finan ciële opzet, maar acht deze van onder geschikt belang, gezien in het licht van het goed, dat door het Centrum wordt vertegenwoordigd. Het Cultureel Centrum moet zijn het hart van Schiedam. Daar om is er geen andere en geen betere plaats dan de Plantage. Alle bezwaren moeten daarvoor opzij. Maar. Er ontbreekt een stem van Christelijke zfjde. Een stem van een man, die geen motivering van zijn stem kan (wil?) ge ven. Die stem berust op de grondslag van de toezegging omtrent goedkope grond voor kerkbouw. Nu deze stem ontbreekt, keert het standpunt van de meerderheid in de K.V.P., na het hartstochtelijk beroep van de burgerij op medewerking aan de S.G., om. Het Cultureel Centrum wordt niet ver worpen, omdat de K.V.P. er financiael te gen is; ook niet, omdat zij er principieel tegen is, maar omdat een lid van de C.H. waarschijnlijk, ondanks de hem gedane toezegging misschien wel zou weigeren vóór te stemmen Mr. Peek kwam niet gemakkelijk aan het woord, toen hij wilde dringen tussen de verrassende ontmoetingen, welke bij tientallen in de Aula van het Stedelijk Museum gistermiddag plaats vonden. „Nee maar, hoe maak jij het „Niks zeggen, de naam ligt vooraan op mijn tongNatuurlijk jaargang 1917 „Dat is aardig, dat wij elkaar na twin tig jaar weer eens terugzien Maar de burgemeester moest alle te dere herinneringen onderbreken, want 't paste het gemeentebestuur om de reunis- ten van de Rijks H-B.S. welkom te heten- Waren er niet bij van de lichtingen, die de school aan de Overschiese straat be volkten. toen het nog een gemeenteinstel ling was? Hartelijk welkom, namens de over heid", riep de burgemeester alle aanwe zigen toe. „De meesten uwer bekleden een belangrijke plaats in dienst van het middelbaar onderwijs of in dienst van de gemeenschap. Er is reden om met dank baarheid de instelling te vieren, 'welke U daartoe in staat stelde." Spr. wees erop, hoe er in Schiedam veel veranderd was. Menig plekje zal men tevergeefs zoeken; menig stukje nieuw Schiedam zal de bewondering wekken van degenen, die hier in lange tijd niet geweest zijn. Omdat dit nieuwe Schiedam nog steeds een waardig stadhuis mist, meent het Gemeentebestuur geen betere plaats voor de ontvangst te kunnen kiezen dan in de Aula van een der monumentale gebouwen van oud-Schiedam, daarin vast- leggend het bewijs, dat ook het waarde volle oude van de stad voortleeft in deze tijd, die grote beloften inhoudt voor de toekomst. Een speciaal dankwoord richtte Mr. Peek tot de docenten, die ten koste van grote offers en inspanning de Schiedam se H.B.S. maken tot een der beste instel lingen in het Westen des lands. Nadat de directeur, de heer Oort, het Gemeentebestuur voor de ontvangst en de medewerking bij de organisatie van de andere feestelijkheden had bedankt, hield hij een pleidooi voor de juiste waardering van het onderwijs, zoals het nu gegeven wordt en voor de pogingen, welke onder nomen worden om tegemoet te komen aan de nieuwe eisen. Wel mag gevraagd wor den, of er niet teveel over dingen als „onderwijsvernieuwing" wordt gesproken zonder dat men precies weet, waarover men praat Oneens was spr. het ook met de vaak verkondigde mening, dat de jeugd van deze tijd harder zou moeten werken en zwaarder zou worden belast dan de vroe- -Leerentveld Kleinekoort,gere leerlingen. De nadruk mag verscho- Leenderts 01, LoogSonner.ians 10, ven zijn naar andere terreinen; de vakken Noordegraaf—Maagdenberg 10. mogen onderling een verwisseling van Op 11 December 1925, dus nog niet ten volle vijf en twintig jaar geleden, heeft Paus P us XI het feest van Chris tus' Koningschap ingesteld en daarmee opnieuw het bewijs geleverd van de eeuwige jeugd van de Kerk- De ge dachte, dat Christus Koning is, in de werkelijke zin van het woord en niet in een of andere overdrachtelijke zin, is zo oud als Christus en de Kerk zelf, getuige Zijn eigen plechtige verklaring voor Pilatus. Maar het feest, speciaal aan dit Koningschap gewijd, is nieuw. Dat de Kerk op dit tijdstip in de ge schiedenis dit feest instelt, betekent, dat Zij de idéé van Christus' Koning schap opnieuw uit de oude schat van geloofswaarheden naar voren haalt om er nieuwe glans en kleur aan te geven en ze te maken tot richtsnoer van het hedendaagse leven- De jeugd van de Kerk- In de Kerk heeft ongeveer een omgekeerde ont wikkeling plaats als ln het burgerlijk leven van onze verouderde samen leving. Enige eeuwen lang heeft de mens z>ch trachten te ontworstelen aan de dikwijls knellende greep van een even dikwijls tot tyrannie geworden koningschap. Waar het koningschap tyranniek optreedt, verdwijnt het onder de stormloop van een volk, dat vecht voor de rechten van de mensf'. In landen met 'n langdurige democratische traditie, zoals het onze, heeft het zich kunnen handhaven, ook in het hart van het volk, omdat h.et daar geen beletsel, maar eerder een waarborg is voor de persoonlijke vrijheid en waardigheid van de burgers- Doch overal dreigt de ondermijning van het gezag, in het Ko ningschap belichaamd en van de hele maatschappelijke orde. Terwijl de waardering voor het ko ningschap in een dalende lijn gaat, be weegt zich de waarderingslijn voor het geestelijke, maar niet minder werkelijke vloed van Christus in de zichtbare en levende maatschappij. Deze heerschappij heeft de waarborg in zich. die ieder van het Koningschap verlangt; dat het de persoonlijke waardigheid van de mens niet uitschakelt, maar omhoog heft. Aan zulk een koningschap kan ook de mo derne mens zich met rede en liefde on derwerpen- De Kerk nu heeft hieraan nieuwe gestalte en vorm gegeven. Het is een opmerkelijk feit. dat van het begin af de jeugd, gestuwd door de jeugdbeweging, zich van d t feest heeft meester gemaakt. In tal van kerken worden op deze dag speciale plechtig heden gehouden, niet zozeer voor als wel door de rijpere jeugd. Dit ;i beurt met opzet, want aan de gedachte van het koningschap van Christus beant woordt die van ridderlijke toewijding en strijdbaarheid van onze kant. Door de Jeugd vertrouwd te maken met de idee van Christus' Koningschap, hopen wij ook een daaraan beantwoordende levenshouding te helpen aankweken. Of dit de Jeugd sterk genoeg aan spreekt om enig effect te hebben? De vooroorlogse „Kruisvaart" was er ge heel op gebouwd en ook de Verkenners- beweging heeft zich het ot\le ridder ideaal eigen gemaakt. En niet geheel zonder succes, al hadden de resultaten beter kunnen zijn. Maar misschien be schouwt U zulks als afgedane en ver sleten romantiek. Misschien moeten we moderner termen gebruiken- Hebt U ooit de omschrijving gelezen, die New man geeft van een „gentleman"? Dat ia een moderne versie van een ridderlijke levenshouding- Of bent U meer gehecht aan „sportiviteit"? Ik bedoel niet in de zin van graag en goed sport beoefenen, maar ir> de betekenis, die het woord in de dagelijkse omgang heeft. Ook daar ligt een stuk ridderlijkheid in- Het komt ln al die gevallen op hetzelfde neer; het vrijwillig aanvaarden van de wet van de gemeenschap- Maar alleen alg d:t voortkomt uit christelijke mo tieven en steunt op 't christelijk respect betekenis hebben doorgemaakt over de gehele lijn genomen, treft de leerlin gen van deze generatie geen moeilijker te dragen lot dan dat van die, welke nu als oud-leerlingen het HBS-Jubileum mee viert. Wat de HBS betreft, deze heeft lang voor de tijden van de vernieuwingskrëten algemeen vormend onderwijs Ingevoerd. Ook in andere opzichten kan gezegd wor den, dat de school haar plicht tegenover Schiedam heeft gedaan. Wijst men op de onderwijs-methoden in bijv.' de Angelsaksische landen, dan moeten wij niet vergeten een kleine taal kring te vormen. Willen onze toekomstige intellectuelen: zich kunnen handhaven, dan dienen zij buiten de beperkingen van die kleine kring te kunnen treden. Daar om zal het talen-onderwijs op de HBS naast het onderricht in de exacte vakken een belangrijke plaats moeten blijven in nemen- Na deze toespraak werd er nog geruime tijd gebruik gemaakt van de ge legenheid om oude banden opnieuw aan te halen en kennismakingen te vernieu wen. Het Gemeente-bestuur had voor een juiste representatie gezorgd en in. alle opzichten mocht de .receptie geslaagd he ten- Velen maakten tevens van de gele genheid gebruik om een blik te werpen op de schilderijen van Jan Sluljters, welke momenteel geëxposeerd zijn. Voor en tijdëns de conversatie bespeelde de heer J. Hakkert enkele malen het or gel van de aula. Aan de receptie was een tocht door de stad voorafgegaan, die zeer geanimeerd verliep. Het Schiedamse Politie Muziek Gezelschap zorgde voor vrolijke mars muziek tijdens de korte tocht door Fran- keiand- Bij de penningmeester van het lustrum-comité, de heer F. Backer werd een ogenblik halt gehouden om enkele dames gelegenheid te geven hem bloemen aan te bieden. Een beenbreuk belet hem aan de feestvreugde, welke hij hielp voorbereiden, deel te nemen. Opvallend was het ontbreken van vele leerlingen uit de jongere lichtingen van afgestudeerden. In de gala-avond bij het tachtigjarige bestaan van de R.H.B.S was de pauze ongetwijfeld het belangrijkste. De revue was goed, maar de pauze was nog beter, omdat de h -en in de gelegenheid waren elkaar na zoveel jaren op de schouders te slaan en de dames om elkaar na zoveel jaren vriendelijk toe te wuiven. In de pauze wa- voor de opmerkzame toeschouwer het beste toneel te genieten'. Herinner jij je nog(in te vullen een denigrerende leraarsbijnaam, die lie ver niet genoemd zal worden). O die maar natuurlijk... hahahéédé!!!.. De revue was goed Alle eer aan de oudleerlinge mevr P, C. BuyserVan Deventer, die wij ga randeren het - als geregeld tekstschrijf ster voor revup of cabaret goed geld zal kunnen verdienen, want zij schrijft tek sten, die onmiddellijk aanspreken en een zaal met een gemiddeld publiek doorlo pend met lachrumoer gevuld houden. Het bleek duidelijk, dat de acteurs en actrices in deze revue ijverig gerepeteewl hebben. Hiaten kwamen niet voor en in iedere stem of gebaar lag duidelijk de wil bij elkeen om de avond tot een succes te maken. Het is gevaarlijk om na amateurtoneel uitblinkers te noemen. Men ziet in de uitvoerige rolverdeling zo licht iemand over het hoofd. We zouden echter enige bijzondere krachten tekort d-oen, indien wij niet noemden: mej. W. Keyzerwaard en de heren Noordijk, Hoogen-dijk eti Th. Vlug. Hetgeen bij deze is geschied. Het nummer „Chansons Frangaises" was het beste programma-onderdeel. Aan het slot van de avond deelde de directeur de heer dr. R. Ojirt kwistig bloemen uit onder de vrouwelijke mede werksters. Een gezellig samenzijn besloot de avond. Dinsdag a.s., I November, zal het feest zijn bij Rijnbende. De directeur, de heer A. J. Breve, zal dan 25 jaar aan de distil leerderij verbonden zijn. Het vorige jaar werd hij geroepen tot zijn huidige functie, daarvoor was hij via het procu ratiehouderschap, hem per 2 Januari 1929 verleend, opgeklommen tot adjunct-di recteur, in gevolge het besluit van de Algemene Vergadering van aandeelhou ders van 31 Mei 1943. Behalve de zorgen over de Schie damse bedrijven, draagt de heer Breve ook de verantwoordelijkheid voor het goed marcheren van het zusterbedrijf in Bruspel. Als voornaamste representant van de distilleerderij vertoefde de jubi laris vele malen in het buitenland, omdat hij de betekenis van vertegenwoordiging op internatio.nale tentoonstellingen en jaarmarkten begreep. Dat hij intussen zijn werkterrein niet uitsluitend tot zim zakelijke belangen beperkte, blijkt uit zijr. persoonlijke bijdrage in het jeugd werk te Schiedam. Toch zullen het op de eerste plaats de zakelijke relaties zijn, die Maandag a.s. 31 October in Musis Sacrum van 4 tot 5.30 van hun medeleven met het bijzon dere jubileum zullen blijk geven. oud-leerlingen Prof. R. Casitnir- schoot De vele oud-leerlingen, met ouders, van de avondschool vöör buitengewoon L. O. volgden Vrijdagavond met intense belangstelling de Natuurfim „Tocht naar het land van wonderen en wolken" n.l. Patagonië, waarna enige humoristische films het aangename aan het nuttige paarden. De heer J..Penning, Hoofd der avond- cursusssen voor meisjes en jongens, sprak de leerlingen toe en dankte hen voor het regelmatig schoolbezoek. In samenwer king met de ouder-commissie, zullen in het ais. Winterseizoen excursies Onder nomen worden naar Musea en indus trieën, teneinde de algemene ontwikke ling van de leerlingen óp hoger peil te brengen. De directeur vaD de Rotterdamse Electrisohe Tram m-akt- bekend, dat de autobussen van lfln M met ingang van Dinsdag 1 November 1949 op 't traject gedeelte KoemarktStation N S. Schie dam niet meer via BroersvestSingel, doch n beide richtingen via Rotter damsedijk, Rotterdarnsedijk N-Z-, Boer- haveplein. Boerhavelaan, Lorentzplein Prof. Kamerlingh Onneslaan zullen rijden. Excelsior's eerste elftal speelt morgen om 2 uur een uitwedstrijd tegen R.D.M, aan de Rondolaan (Tuindorp Heyplaat) te Rotterdam-Zuid. Het vertrek is te 12 45 per tram van de Koemarkt. Excelsior 2 speelt om 2 uur tegen Westerkwartier 2, voorafgegaan door Excelsior 4 om 12 uur tegen S.F.C, Op een der S.V.V. bijvelden speelt Ex celsior 5 om 2 uur tegen Sparta 10. Men schrijft ons: Pluvius heeft Zondag de goede voor nemens van de Rood-Groenen in de weg gestaan en kon derhalve bfj Xerxes nie" de victorie beginnen. Hopelijk is dit een geluklélge omstan digheid geweest en kunnen zij nu Zon dag a.s. in eigen huis tegen DWS tonen, dat de wil om er iets goeds van te ma ken, nog steeds aanwezig is. Of DWS als gewillig slachtoffer zal fungeren? Natuurlijk niet. Om te beginnen zullen de Amsterdam mers hun wapens voor deze gelegenheid nog eens extra bijscherpen en voor alle zekerheid, evenals tot nu toe ook de andere tegenstanders deden, hun verde diging versterken met een 3e back, slinger half of een ster-driehoek-stopper of hoe die extra zekeringen ook allemaal mogen heten, met het doel de SVV- voorhoede lam te leggen. Bovendien hebben zij Zondag j.l. tegen Ajax een prima wedstrijd gespeeld en zal hun dit het vertrouwen gegeven heb ben om zonder angst naar Schiedam te komen. Het attentiesein luidt dus voor SVV „Wees op Uw hoede" en de Rood- Groenen zullen er dan ook goed aan doen vanaf het begin het initiatief in handen te nemen en vooral door een hoog tempo de wil aan de tegenstanders op te leggen. PACHT EN RATTEN De heer Poot (C.H.) stelde gisteravond ln de vergadering van de Schiedamse raad de vraag, waarom de huurder bij de onderhandse aankoop van een perceel grond aan de Polderweg onder Kethel geen schadevergoeding had gekregen, zoals dit in andere gevallen gebeurd was. De voprzitter deelde mee, dat dit niet speelde. De grond verandert van eigenaar, maar de pachter kan blijven zitten. Eerst als dp gemeente de grond nodig zou hebben, zou bekeken moeten worden of schadevergoeding nodig is. De heer Poot werd in een gesprek, dat vier instanties besloeg niet bevredigd. De zaak was echter duidelijk. Als de pacht in '53_'54 afloopt, zal de zaak moeten worden bekeken. De heer Poot vroeg eveneens de rat tenbestrijding in Kethel georganiseerd ter hand te nemen tijdens de algemene be- striidingsweek ln Januari. Wethouder van Bochove zegt georgani seerde bestrijding in landelijk Schiedam toe; vraagt de volle medewerking van de bevolking. De Ned. Ka'h, Middenstandsbond en de Ned. R. K. Bond van handels-, kantoor- en winkelbedienden hebben ook thans weer een beroep gedaan op alle Katho lieke winkeliers en ondernemers om op het feest Van Allerheiligen winkel en werk plaats, indién dit maar enigszins mogelijk is, gesloten te houden. Het publiek wordt verzocht met het doen van inkopen en bestellingen hier zoveel mogelijk rekening mede te houden. Horizontaal: 1 nooddruft, 5 maand, 9 loonr 13 costuum, 14 wild, 15 ivoor, 16 li chaamsdeel, 17 lichaamsdeel, 18 hoofd deksel, 19 speelgoed, 21 bijbelboek, 23 oud, 25 rivier, 26 stad in Italië, 27 prikke len, 28 oogglas, 29 vloot, 32 water in Frankrijk, 34 linie, 37 lichaamsdeel, 38 muziek-instrument, 39 ontroeringen; 40 in sect 41 badplaats, 43 lor, 44 strijdbijl, 46 Finse haven, 47 boom, 49 kern, 50 uitstal ling, 51 stad in Nederland, 52 loterij. Verticaal: 1 eetlust, 2 tam, 3 belofte, 4 narigheid, 5 militair, 6 bovenste deel, 7 erg, 8 ordenen, 9 rivier in Afrika, 10 rivier, 11 vlug, 12 stof, 20 lapje, 21 barm hartig, 22 genotmiddelen, 23 adelsheerlijk- heid, 24 op geen enkele plaats, 25 loop, 29 zelfzucht, 30 voertuig, 31 geneesmiddelen, 32 reus, 33 staathuishoudkundige, 34 uit muntend, 33 behoeftig, 36 zeilwedstrijd, 42 papegaai, 43 nagerecht, 45 groente, 46 vis, 48 toiletartikel, 49 voor. Naar wij vernemen wordt de loods boot „Altair", gestationneerd te Maas sluis, ingericht tot radar-instructieschip ten behoeve van het loodswezen. De N.V. Electro-technische Fabriek, A. de Hoop te Rotterdam, heeft opdracht ontvangen de boot van een complete radar-instal latie te voorzien. Het ligt in de bedoe ling de loodsen geheel met het aanwen den van deze vinding vertrouwd te ma ken. mzenden tot Donderdag- Oplossingen middag. De oplossing van het kruiswoordraadsel van de vorige week luidt: Horizontaal: 1 klos, 4 beide, 9 bark, 12 paternoster, 15 Po, 17 pas, 18 pal, 19 na, 20 Inn, 22 bon, 24 les, 25 dok, 26 Ra, 27 al, 29 bod, 30 den, 31 donatie, 34 fel, 36 ir, 37 vee, 38 bee, 40 ra, 41 akte. 42 R.D., 42 ma, 44 gala, 45 no, 46 toe, 49 neo, 51 ar, 52 ani, 54 anatoom, 57 ons, 58 Ier, 59 dr., 60 en, 61 vod, 62 ent, 64 aar, 67 rek, 69 eg, 70 kas, 72 aap, 74 R. I„ 70 kantoorkruk, 79 tram, 80 alles, 81 Irak. Verticaal: 1 kepi, 2 op, 3 sap, 4 bes, 5 er, 6 indo, 7 do, 8 esp, 9 bel, 10 ar, 11 kaas, 13 tas, 14 tal, 16 onderkoning, 19 Nederlander, 21 non, 22 ban, 23 nat, 24 lof, 26 roerend, 28 Libanon, 30 Diana, 31 de, 32 af. 33 Ee, 35 laars, 37 vet, 39 ego, 47 o.a., 48 lt, 50 em, 53 iet, 55 ara, 56 oer, 57 oor, 62 eelt, 63 Rail, 65 atol, 66 bar, 68 kiek, 70 kam, W- sta, 72 aks, 73 pui, 75 ka. 76 0.1., 77 re, 78 kr. De prijs'is gewonden door: J. W. Preih Potgieterstraat 8 b, Schiedam. Het bestuur van de Rotterdamse Vrou welijke Studenten Vereniging Is voor dit studiejaar als volgt samengesteld: M. Ab- bema, praeses; A. Huising, ab.actis: H. Leeser, questrix. Het ab. actiaat is ge vestigd aan de Heemraadsingel 329b. Op Dinsdag 1 November a.s. (Allerhel ligen) zal het Belgische consulaat te Rotterdam de gehele dag gesloten zijn. Op zyn landgoed „Zwfjnabergen" on der Helvoirt overleed Vrijdagavond in de ouderdom van 74 jaar mr. F. J- van Lanschot, oud-burgemeester van Den Bosch, weleer een der populairste bur gervaders van Nederland. Deze magistraat van grote allure druk te zijn stempel op het culturele en eco nomische leven van Brabants hoofdstad gedurende de laatste decennia. Stad en burgerij zuilen deze werkzame en Ini tiatiefrijke man dan ook veel verschul digd blijven. Wijlen mr. F. J. van Lanschot werd 16 Sept- 1875 te Den Bosch geb-ren en werd in 1910 o.a. tot griffier bij het Kan tongerecht benoemd. Van dat jaar tot 1917 was hij voorzi.ter van de Arbeids- l curs, voprzitter van de 's-Hertogenbos- sche Concertvereniging en o.m- bestuurs- der muziekschool. Van 11 September 1917 tot 10 Septem ber 1941 was hij bur; neester van Den Bosch. Hij had zich als levenstaak ge steld Den Bosch op te heffen uit het diepe verval, waarin de stad Hjdens de genera- liteitsperiode sedert 1629 was afgegleden. I Door dit ideaal gedreven, bracht mr. v. Lanschot dan ook talrijke werken tot stand 0. cultureel, artistiek en stoffelijk gebied en leg i bij de grondslag voor omvangrijke plannen, waarop de'huidige gent- .itie nog vele jaren zal kunnen voortbouwen- Hij nam de uitleg van de stad krachtig ter hand, o.a. op de Muntél (1920), de Vliert (1935), Vogelwijk (1930- 1936), Bossche Pad en Indische buurt (1921-1922). Het huiz mantal steeg ge durende zijn ambtsperiode van 6989 tot 10.402. De bebouwde kom der gemeente, in 1917 plm. 177 H-A. bedragend, was m 1941 tot 366 H.A. uitgebreid. De grootste scheppingen van mr. van Lanschot blijft echter de stichting van de Bossche Veemarkthallen (1931). die Den Bosch thans de eerste plaats op dit ge bied doen innemen in Nederland. Mr- van Lanschot waj ook een groot kenner van de kathedrale basiliek van St. Jan. De ontslapene zag zijn vele verdiensten beloond door de benoeming tót officier in de Orde van Oranje. Nassau, tot ridder in de orde van de Ned- Leeuw. Z.H. de Paus benoemde hem tot ridder in de orde. van St. Gregorius de Grote en de Franse staat erkende zijn verdiensten voor de landbouw en de veeteelt door de toeken ning van de „Merite Agricole". Brabants hoofdstad koos hem tot haar ere-bur„er. De plech ge Uitvaartdienst zal gehou den worden Woensdag a.s. in de St. Ni- colaaskerk J.Helvoirt, waarna de begra fenis ca. 11 uur op de K. Begraafplaats aldaar zal plaats hebben. Naar wij uit goede bron vernemen, is het schuldenbedrag; van de toèkomsHfe souvereinfe staat, de R. I. S„ thans vast gesteld op 4.3 milliard gulden, waarvan drie milliard interne schuld en 1.3 milliard externe schuld. Naar wij vernemen is oud-minister dr. L. J, M. Beel aangezocht voorzitter te worden van de Nationale Katholieke Ge zinszorg. Dr. Beel heeft het bestuur medegedeeld niet afwijzend te staan tegenover zijn can- didaatstelling, doch voegde hieraan toe, dat hij in verband met zijn drukke werk zaamheden eerst over enige maanden een definitieve beslissing zal kunnen nemen. Op Dinsdag 1 November de., namiddags tussen 2 en 3 uur bestaat gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken in het gebouw van de G.G. en G.D. Tuinlaan 80. Stamkaarten der kinderen medebren gen. Omstreden aarde (Passage) Een historische verbeelding over een episode uit de Amerikaanse burgeroorlog Een familie, welke tijdens deze oorlog niet de kant van de zuidelijke staten wenst tg kiezen, wordt het slachtoffer van een aanval van hen vroegere ver loofde van een van óe dochters. De ver schillen in politieke inzich.en doen hem tegelijkertijd besluiten van voorkeur te veranderen. Hij huwt een andere dochter van de familie Als alles vernield is, blij ven er twee mensen over om te zorgen dat de zaak weer wordt opgebouwd. Deze Amerikaanse historische romans in Technicolor blijven het bezwaar hou den, dat de be.ekenis ervan volkomen aan'de toeschouwer ontgaat en deze zich alleen lean verkneuteren over de vuur gevechten, de verwoestende storm en de liefdesscènes, welke kwistig worden voorgezet. Het Nederlandse journaal is bijzonder uitgebreid, zodat wij geen van de be langrijke gebeurtenissen van de laatste week missen. 18 jaar. Zorro's zwarte zweep (Monopole) Hoe de heer Zorro met zijn zweep knalt, behoeft geen vaste bezoeker van Monopole meer duidelijk gemaakt te worden. In een week draaien twee delen van deze film, welke wij menen al eens eerder in hetzelfde theater gezien te hebben. In het voorprogramma zien wij o.a. opnamen van het vervaardigen van het wassen beeld van H.M. Koningin Juliana voor het panopticum van Madame Tus- saud. 14 jaar. Aangeboden arbeidskrachten Afd. Bouwbedrijven; mandenmaker, uitvoerder, timmerlieden, grondwerkers. Afd. Metaalbedrijven: chauffeurs, half was, land-machinist. Afd. Alg. Bedrijven: boekhouders, kan toorpersoneel, incasseerder, musici, ma gazijnbedienden, portiers, vertegenwoor digers, ongeschoolde arbeiders, transport arbeiders, verkopers .molenaar, colpor teur. kellners, brood- en banketbakker, dzstillateursknechts, tuinman, boekbin der, glasblazers, reclame-tekenaar, fili aalhouder. Afd. Jeugd: jongste bedienden, leerling bandtassenmaker, leerl. laborant chemie, icerl. timmerman, leerl. banketbakker, leerl. automonteurs, leerl. electro-mon- teu.r. Afd. Vrouwen: verkoopsters, kantoor personeel. naaisters maatwerk .steno typiste moderne talen voor halve dagen, kapster, huishoudster. Afd. Bouwbedrijven: metselaar, prima fmeerder, meubelmakers. Afd. Metaalbedrijven: bankwerkers, pre- cisle-bankwerkers, elec. lassers (N.V.L.), gereedschapmakers, constr. monteurs, ko perslagers, fitters, vormers. metaal- draaiers .schavers, fraisers geschoold, plaatwerkers, pijpenmonteurs, grofsme- den, loodgieters, instrumentmakers, half was constr. bankwerkers, rondslijper, productieslijper, revolverdraaier, for- ceur. Afd. Alg. Bedrijven: boekdrukkers, fa brieksarbeiders, veehoudersknecht, sla gersknecht, 2e kappersbediende, kleding- perser, banketbakker 3e bediende, kleer makers en schoenmakers leeftijd 25—29 jaar, en ziekenverplegers leeftijd 1924 jaar voor Kon. Marine, inlichtingen bii het Arbeidsbureau Schiedam. koningschap van Christus naar boven- voor elkander, kunnen we weer van een Uit de chaos .ontstaan door de strijd i ohristeliike beschaving spreken. Dan tussen harde tyrannie en ongebonden ,leunt het op de leer en het leven van vrijheid, moet opnieuw, orde geschapen Christus, de Koning, worden- De enige blijvende kans daarop j Daaraan helpt een katholieke jeugd ig Christus' eeuwig koningschap: de in- i beweging mee- ©62b A In de Limburgse mijnen kunnen flinke ongehuwde arbeiders geplaatst worden, leeftijd 1660 jaar. Afd. Jeugd: borstelmakers, cartonna- gewerkers, koperslagers, kopergieters, vormers, halfwas slager, leerling voor glasindustrie, leerling lakspuiter. con str.-werkers, leerling lijstenmakers, leer ling gereedschapmakers, leerling distil lateursknechts leeftijd 14—16 jaar, aank. stoffeerder, leerling glas in loodramen- zetter. bezorger-winkelbediende voor kruideniersbedrijf, leerling beitsers, leer ling drukker, expeditie-magazijnknecht 18 jaar, hulp metselaar, leerling instru mentmakers. Afd. Vrouwen: dagmeisjes, fabrieks meisjes, strijksters, leerling verkoopster voor groenten- en fruitzaak, bekwame verkoopster voor fijne vleeswaren en chocolaterie, aank. verkoopster dames- confectie, leerl. verpleegster voor in richting. Afd. Beroepskeuze-voorlichting: Ouders van kinderen, hoofden van scholen en belanghebbenden worden er aan herin nerd, dat iedere Dinsdagmiddag ve de 5e Dinsdag der maand), de afue ling Beroepskeuzevoorlichting van 1 16 uur zitting houdt in het Arbeidsbu reau Schiedam. Afd. Emigratie: Landbouwers en land arbeiders, die zijn aange3,^mitp_i organisatie, dienen zich uIt3l"'ten^ voor emigratie te wenden to rgam- satie vóór 31 December 1949. Niet g9- mvaniseerden wenden zich uitsluitend tót Ert Arbeidsbureau, uiterlijk tot 31 December 1949- EMIGRATIE NAAR AÜSTRALIë Landbouwers en arbeiders in vrijwel alie beroepen (kantoorpersoneel wordt niet gevraagd) kunnen worden geplaatst- Voor emigratie naar Canada, Zuid-Afri- ka en Zuid-Amerika bestaat nog steeds gelegenheid, EMIGRATIE NAAR AÜSTRALIë. Hoewel vooralsnog geen bindende toe zegging kan worden gedaan, wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat voor personen, bij voorkeur onge- huwden, die naar Australië willen emi greren en geen uitgesproken vakman zfin, de mogelijkheid bestaat om in aan merking te komen voor een Rijkssub sidie in de kosten daarvan. Spoedige aanmelding is zeer gewenst, GEBOREN: Ronald, zoon van A. Frank en M J Muus; Everinus, zoop van E. Bijl en T. M. Sliedrecht; Eve"d B.'F. A., zoon van G. Barten en J. H. Jung; Jacob P., zoon van J. van Gulik en C. M. Overdijk; Henri M„ zoon van W v Dijk en B. Th. Evers. OVERLEDEN: H J A Dumont, 82 j Hedenmorgen is de voorlopige con stitutie van de Republik Indonesia Serikat door de leiders der delegaties uit deelgebieden van Indonesië gepara feerd- De delegatie van Sumatra 3 oost kust heeft de constitutie niet gepara feerd en zal dit eerst doen waneer de status van Zuid Asahan definitief is vastgesteld. Over dit gebied zal nog nader onder handeld worden tussen de Republiek en de regering van Sumatra's Oostkust. In de hedenmorgen geparafeerde tekst van de constitutie wordt bepaald, dat de status quo van Zu d-Asahan ten op zichte van Sumatra's Oostkust voor lopig zal gehandhaafd blijven. De tekst van de constitutie zal voor publicatie worden vrijgegeven tegelijk niet de decoumenten van de R.T.C. op dg plenaire vergadering van 2 November. Na bestudering van de ingekomen rap porten en berekening van de cijfers is de sportcomm issie van ae KNAC tot de bevinding gekomen, dat slechts een der deelnemers aan de Herfstrit van de KNAC alle 18 geheime controles heeft aangedaan en dus voor de plaquette in aanmerking komt. Dit is de heer A. J. van Amerongen uit Amster "am met een Chevrolet. Naar wij van de directie der Javasche Bank vernemen, heeft de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon in een te Batavia gehouden vergadering op voordracht van directie en commissarissen tot' president van de Javasche Bank N.V. benoemd dr. A. Houwink, thans onder-directeur van de Nederlandschi Bank. Dr. Houwink wordt hiermede ae opvol ger van de onlangs in Batavia overleden president dr. R. E. Smits. De heer Hou wink heeft verleden jaar in Suriname vertoefd teneinde d- regering over het circulatie-bankwezen te adviseren Thans bevindt hij zich te New Vork op terugreis uit Curacao, alwaar hij eveneens kwes ties verband houdend met de circulatie bank heeft besproken- POSITIES TROEPENSCHEPEN De „Empire Brent", op de thuisreis naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap EJba (Rode Zee) De „Zuiderkruis" vertrok gisteren van Rotterdam naar Batavia.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2