Nachtelijke tocht kostte veel strafpunten Leonidas viert achtste lustrum John. Doe, de man die Autotunnel door liet fascinerendste massief der Alpen Echtelijk drama in Den Haag s HET HEEFT AL GEVROREN Dit jaar kwamen 28 bergbeklimmers op hun tocht naar de spits om het leven Herfstrit der K.N.A.C. Ned. ijshockey-ploeg naar Londen Nederland en de sport De „Leeuw" alleen voor eigen mensen Vliegtuig stort neer te Londen Meer hulp voor couveuse-kindjes Pionierswerk der „club van Piet Lap V. J Pers, Radio en Film Een nieuw zeiljacht ZATERDAG 29 OCTOBER M9 PAGïNA WÊÊM (Van onze speciale verslaggever). Schiphol, Zaterdagavond donker^ startklare automobilisten onder de hoge, de m' i ^?arren rondom een hel verlicht hotel vreesde men 6 mjS ,^e n"st sloop, terwijl met een overdaad van sterren de avond viel- in het dal rond Nymegen in vale, laagdrijvende flar- ifin1 ,ree^s rond de oevers van de rivier, en zelfs toen het eerste, t v 1 lange deel van de route voor deze tweede na-oorlogse "•N.A.C.-herfstrit nog altijd een diep geheim was, twijfelde men er daar in Berg en Dal niet aan, dat deze herfsttocht al zyn voor gangers in topografische moeilijkheden en ten hemel schreiende kaartlezers-ellende in hevige mate zou gaan overtreffen. IN DUITSLAND Dienen onderscheidingen beperkt te worden? MEVR. HEEMSKERK WINT Man en vrouw dood gevonden FRANK CAPRA MAAKTE EEN FILM OVER DE NAASTENLIEFDE f- W&Nm dmjÊm De werklieden zijn begonnen met het doorboien van het machtige massief van de Mont Blanc, de Witte Bexg.hrankiijk, Italië en Zwitserland hebben de eerste termijnen beschikbaar j gesteld van het bedrag, dat door de aanleg van een tweebanige j autotunnel vereist zal worden: niet minder dan zestig mruioen Zwitserse goudfranken ofwel tien milliard hedendaagse Italiaanse lires, ofwel een soortgelijk astronomisch get at m Franse francs. over de Alpenwegen in de omge ving van de Mont Blanc daveren de „camions", tot twee duizend meter hoogte toe. Maar in de win termaanden liggen de bergpassen onder de sneeuw bedolven en staat het autovervoer dus stil. Dit voorstel ondervond allerwe gen bijval. Het getuigde van grote zin voor de realiteit. Immers, het vrachtvervoer over de weg heeft gedurende de laatste jaren enor me afmetingen aangenomen. Ook Van Chamonix uit lijken de hellingen van de Mont Blanc bijna liefelijk ENGELSMAN LEIDT NEDERLAND—BELGIë Hoe een tekenaar zich de toekomst in de nieuwe tunnel droomde Hef project Men schat, dat men binnen drie jaar met het enorme werk gereed kan komen. Er zijn aan de Ita liaanse kant reeds ongeveer zes honderd meter tunnel uitgegraven, bij wijze van proef en hier kan in „snelle vaart" naar het hart van de Mont Blanc opgerukt worden. Directe verbinding Parijs-Rome Wanneer de autobaan gereed is, zal een directe verbinding gescha pen zijn tussen Parijs en Rome, via Pijon, Génève en Turijn. De Franse steden Lyon en Saint Etienne zullen er bijzonder van kunnen profiteren. Natuurlijk ook de kantons van Zuid-Zwitserland, tot Lugano toe, alsmede de Itali aanse provincies Savoye, Piemont en Ligurië, de Italiaanse Riviera inbegrepen. Doelwit van duizenden Door een lawine ingesloten En haar invloed op het kind EXPORT-MOGELIJKHEDEN NAAR W.-DUITiSLAND Dienen thans volledig te worden benut F Dit deed niets af aan de geestdrift, daar vrijdagavond voor de start in het Nij meegse Berg en Dal. Weer, zoals bij voorgaande gelegenheden, had de KNAC enige honderden automobilisten, in de lust voor dit nachtelijke auto-avontuur, moeten teleurstellen, omdat de secun daire en tertiaire wegen, waarover de KNAC-sportcommissie met licht en vaar digheid ook deze herfsttocht liet verrij den. nu eenmaal niet meer dan 200 rond dolende automobilisten verdragen kun nen. Weer ook vond men daar in Berg en Dal het oude, vertrouwde, gezellige milieu, dat nu eenmaal bij elk autosport evenement. van formaat pleegt te horen. Weer zocht, zoals elk jaar, een der deel nemers op het laatste ogenblik nog een vrjjwiMiger-kaartlezer en w»rd hij door de KNAC die hem een charmante Nij meegse passagiere met een kaartlees- knobbel bezorgde, prompt op zijn wen ken bediend! Weer zwaaide iemand om Precies 7 uur de startvlag -n gierde, als pprste van de lange rij. de Ford van de Wassenaarse dames-equipe KoolsStib- p omlaag naar het dal het grote avon- UUr tegemoet. Straf pu 11 ten-regen En Wonderlijk, de wilde verhalen over mist bleken al gauw zwaar over dreven. Dit bespaarde deze KNAC-herfst- tocht vermoedelijk de catastrofe van het grootste aantalstrafpunten, in de 20e eeuw ooit aan een schare goedwillende automobilisten uitgedeeld.... want ook zonder noemenswaardige mist bleek deze herfstnachttocht zovele, met raffinement in de route aangebrachte moeilijkheden te veroorzaken, dat het vrijwel onmid dellijk nadat, de karavaan voor het ear s' i routedeel in de rimboe van de Betuwe verdwenen was. in royale mate strafpun ten begon te regenen. ,n Doornik al de eerste de beste geheime controle van de nacht sneu velde reeds meer dan de helft der herfstplaquettes, eenvoudig omdat men de boerderij, die men daar hebben moest, maar niet vinden kon en toen de karavaan voor de eerste maal aan de grote controle te Zeist arriveerde, kon men het aantal strafpuntlozen op de vingers van één hand gemakkelijk tellen. Tivecde traject Zeist lI"kme.VoVrdient n°htn (hZeist- landen) al met vroiuLY^htse bmnen- middellijk na de start uTT traject doolde men er alweJi^i los. De contröle-Harme;^ Oosten van Woerden, werd dom- n?,?S dezer dolende autoridders gevonden^Tal rijke deelnemers kwamen temidden v»n deze wegen-doolhof bovendien in vrr hevige tijdnood te zitten en temidden van de sterke vloed van strafpunten die daar, onvermijdelijk uit voortsproot, ging ook de laatste kans op de laatste pla quette alvast naar het hiernamaals en Het bestuur van de Ned- IJshockey Bond heeft in principe besloten een na tionaal team naar de wereld- en Euro pese kampioenschappen, welke van 13 22 Maart 1950 te Londen worden gehou den, af te vaardigen. „Aarï dlrZe kampioenschappen gaan re- vnm- h Menwedstrijden vooaf, waar omvat 1 N'ph"1^ z'jn gevormd- Zone 1 Frankrijk en Sr-' Engeland, België, slaviëf Ro^mernë6' Polen Zukl" en zone 3 Denemarken #inis,„a^°nfrarlje wegen- Frankrijk, Bel'gie en n.h i°°ra hebben bereids deelneming Stglzeed Engeland en Italië zijn thans ook uit genodigd. Het is de bedoeling dat deze landencompetitie m de tweede of derde week van Februari 1950 op de kunstijs baan te Antwerpen, Luik en Den Haag wordt gespeeld. bedoeling van deze zone-tour- de minder sterke ijshockey de gelegenheid te stellen el- ïtaars"krachten te toetsen en eventueel „„„"At in deze regionale behalen» te De nooien is landen in Van het resultaat, r« ;"-r t iaten landencompetitie te behale f hryft gangen, of men ^°Qr ~het wereld ^Oenschap- In een de volgende maand te Amster dam te houden bijeenkomst van het Ned- Clympisch Comité met de presidenten der Sied- Sportbonden zal de kwestie van de verhouding tussen de Ned. sport wereld en de sport in Duitsland ter sprake komen- In enige sportbonden staat men op het standpunt dat het juister zou zijn indien de Ned. sport wereld in deze materie één lijn trekt zowel ten opzichte van het contact zelf als ten aanzien van het tijdstip waarop dit contact eventueel hersteld zou kun nen worden. besloot de wedstrijdleider ter voorko ming van nog erger onheil voor het laat ste traject van Zeist naar de finish op Schiphol een korte. ,.slecht-weer-route" te gebruiken, die mevn veiligheidshalve in reserve had gehouden. Ook deze slecht-weer-route bood intussen nog al tijd een behoorlijke portie moeilijkheden en ook in deze laatste 90 km. naar de finish werden er links en rechts nog wel wat controles gemist. Niettemin verzamelde de KNAC van morgen de overlevenden, enige tien tallen deelnemers bleven de rimboe steken of staakten vroegtijdig de strijd, omdat zij na ure dolen nog altijd hun tweede controle maar niet gevonden had den moe maar in een allerbeste stem ming op Schiphol aan een gezamenlijk ontbijt En over dat, wat er daar, over deze KNAC-herfsttocht aan onvervalst auto latijn ten beste gegeven werd, over dat ook wat er aan opwindende en niet altijd van humor ontblote avonturen op deze 400 km. lange nachtelijke autotocht zoal te belpven vielen, daarover hoopt de „Maasbode" u in eén volgend nummer uitvoeriger te vertellen. Aan sommige ministeries schijnt men voor het verkrijgen van bepaalde on derscheidingen, in het bijzonder een benoeming tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw, geen of weinig andere mensen geschikt te achten dan de amb tenaren aan het eigen departement. Dit althans is de indruk van sommige Kamerleden, die zulks ter sprake brach ten bij de behandeling in de afdelingen van het tweede hoofdstuk der rijksbegro ting voor 1950. Het had hun aandacht getrokken, dat onlangs een hoofdinspecteur der be lastingen was onderscheiden met de Ned. Leeuw, terwijl de secretaris van een der grote gemeenten was benoemd tot of ficier in de orde van Oranje Nassau. In verband-daarmede zouden zij gaarne ver nemen, welke maatstaven bij het ver lenen van Kon. onderscheidingen worden aangelegd en naar welke regelen word' beslist voor welk soort onderscheiding iemand in aanmerking komt. Van andere zijde werd de vraag gesteld, of de regering niet verstandig zou doen met het verlenen van onderscheidingen sterk te beperken- De betekenis, aan het toekennen van een onderscheiding te hechten, zou daardoor ongetwijfeld tn sterke mate toenemen- Zes personen, namelijk vier Amerika nen en twee Britten, hebben gisteren ochtend vroeg het leven gelaten door een vliegongeluk, dat op het vliegveld van Londen plaats greep. Het betrokken toe stel stortte, kort nadat het was opgeste gen, brandend neer. Een zevende inzit tende, eveneens een Amerikaan, werd als het ware uit de machine gecatapult en liep slechts lichte verwondingen op. Hij is opgenomen in een ziekenhuis. Het toestel behoorde aan de Imperial Oil Compagny en was gestart voor Rome. De gespecialiseerde afdeling in de Vroedvrouwenschool te Heerlerbaan voor verpleging van te-vroeg-geborenen. die daar een z.g. couveuse-verpleging ont vangen, heeft van het Koningin Juliana- fonds een gift van 10.000 gekregen. Hierdoor is enigszins tegemoet gekomen in de zware lasten, die deze afdeling draagt. Oorspronkelijk was deze afdeling bedoeld voor 24 patiëntjes, maar ze is geregeld overbezet en voortdurend wa ren 3035 patiëntjes aanwezig, zodat de eisen om betere voorziening van installa tie en instrumentarium steeds dringen der werden. In de derde ronde van het intern, damesschaaktornooi te Barcelona won onze landgenote mevr. Heemskerk van de Spaanse mevr. Guinart. Dp afgebro ken partij uit de tweede ronde: mej. Trammer (Gr.-Br.) tegen mevr. Simans (Fr.) werd door de Britse gewonnen. De uitslagen van de derde ronde lui den: mevr. Heemskerk (Ned mevr. Guinart (Sp.l 1—0, mej Trammer (Gr.- Br.) mej. Cisuentes (Sp.) 1- -0, mej. Saunders (Gr.-Gr.)mej. Celat Sp.> 1—0, mevr. Simans (Fr.)—mej. Bussers (Belg) VsV2. Op de wielerbaan te Bordeaux heeft de Franse stayer Gabriël Claverie hel wereldrecord over 10 km. achter ham delsmotoren met 6 sec. verbeterd. Zijn tijd was 8 min. 32,4 sec. Het oude record stond op naam van zijn landgenoot Rene Oubron met 8 min- 38.4 sec- Leonidas te Rotterdam, de oudste Katholieke sportvereniging in den lande, viert 'haar veertig-jarig bestaan. In 1909 opgericht door de onderwij zers de heren A. Schweitzer en J. Meyer, die de zedelijke en godsdienstige belan gen van de R. K, jeugd in de bestaande neutrale sportverenigingen niet voldoen de gewaarborgd vonden, had ze in de aanvang een moeilijk bestaan. Een prin cipiële voetbalclub was iets heel nieuws en zowel in het neutrale als in het eiger. kamp stond men er zeer sceptisch tegen over. In 1911 vroeg men toelating tot de KNVB welke verkregen werd en voor het nieuwe seizoen werd Leonidas inge deeld in de derde klas. Het zou tot 1915 duren eer de toenmalige Rott. Voetbal bond van de eerste schrik bekomen was e:i er toe over ging de lagere elftallen van. Leonidas op te nemen. tn 1913 was „een zekere F. C. Lap lid van Leonidas geworden om in 1914 als 18-jarige tot voorzitter te wor den uitgeroepen. Tot 1939 heeft deze onafgebroken het praesidium gevoerd en als organisator by uitnemendheid heeft hij van dit kleine clubje gemaakt een hechte sterke principiële sportor- ganisatie, die in heel de Nederlandse sportwereld een uitstekende naam heef i. Na 1939, toen de jeugdige Aad van der Mijn. de leiding had overgenomen een voorzitterschap na een leider bij uitne mendheid als P. C Lap was geen sinecu re! kwamen donkere dagen in het ver schiet. Na de bezetting door de Duitsers stond er van de fraaie terrein-installatie aan het Toepad niets, maar dan ook niets meer en het ledental was teruggelopen Maar toen bleek weer de hechte fundatie van Leonidas. Het bestuur richtte een oproep tot de oud-leden, leden en allen, voor wie de naam van Leonidas nog iets zeide, en met vereende krachten toog men aan het werk. De organisatie vor derde snel en het ledental steeg met de dag. Spelteclinisch stond men voor gro tere moeilijkheden, daar de aankweek van spelers gedurende de oorlogsjaren had stilgestaan zodat met het elftal van 1940 moest worden voortgegaan. Zo vocht Leonidas de laatste vijf jaren met de rug tegen de muur om te behouden wat Leonidas was, derde klasser KNVB. De degradatiewedstrijden van het laatste seizoen, die succesvol beëindigd zijn, wa ren hiervan de laatste krachtproef. De heer Theo Kreijns, reeds 30 jaren j een vooraanstaande figuur in Leonidas, heeft momenteel de leiding van de c^u1d in handen Hij blijkt, een voortreffelijk voorzitter en Leonidas draagt, hem op de handen. Thans in het jubeljaar is Leonidas door de grote1 zorgen heen. Het eerste elftal, waarvan de spelers niet ouder zi)n dan 22 jaar,'doet het uitstekend. Als hechte organisatie, spelend mét negen semorJ en zeven junior-elftallen en twee elftal len van adspiranten, een aantal, dat voor het eerst in de veertig jaren werd bereikt, kan zij met vertrouwen de toe komst tegemoet zien. Onze beste wensen onder Gods zegen. In een woning aan de Wolmaranstraat te Den Haag heeft zich gistermiddag een verschrikkelijke tragedie afge speeld. De bewoner een 24-jarige man heeft daar, na een woorden wisseling zyn 21-jarige vrouw en ver volgens zichzelf doodgeschoten. Het drama werd ontdekt door de moeder van de man. De verhouding tussen het echtpaar, dat sedert enkele maanden in de Wolmaran straat woonde, was enige tijd niet goed. Een paar weken geleden was er volgens de buren hevige ruzie geweest, toen de vrouw 's nachts om half een pas thuis kwam. De man, die zijn vrouw van on trouw verdacht, had toen de boel kort en klein geslagen. Nadien was de ver standhouding wat verbeterd. Verleden Zaterdag echter had de vrouw 's avonds de woning weer verlaten met achterlating van haar kindje van elf maanden. Haar echtgenoot, die haar ver geefs had gezocht bij familie in Amster dam en Haarlem, ontdekte haar een paar dagen later in een pension in de Raam straat. Hij had haar, naar hij aan de buren vertelde, toen gesproken, 4°ch zij wilde niet naar huis terug. Daarom spraken zij af. dat zij gistermorgen om elf uur haar kleren zou komen halen. Inderdaad is de vrouw toen gekomen. Een uur later hoorden de buren een hevige woordenwisseling tussen man en vrouw, daarna werd het weer stil. Tegen twee uur kwam de moeder van de man aan de woning, enigszins bezorgd in verband met een uitlating van haar zoon. Tot haar ontsteltenis vond zij bei den dood. Met het kindje, dat schreiend in bed lag. is de vrouw toen naar de buren gelopen, waarna de politie werd gewaarschuwd. De 497 ton metende Nederlandse coas ter „Claes Compaen" die enige weken geleden bij een storm op de Noordzee werd vermist, is gisteravond in IJmui- den binnengelopen. Het vaartuig was on derweg naar Zaandag en heeft tijdens de storm een j, deelte van .zijn deklast hout verloren. Frank Capra die wij nog kennen uit heel wat films, die meer dan gewone faam verwierven „OK. mr. Deeds" „Mr. Deeds goes to Washington" en „It happened one night" om er maar enkele te noemen heeft aan deze rij een in drukwekkende film toegevoegd. Indruk wekkend, omdat hij kans heeft gezien de naastenliefde op een uitbundige wijze te verheerlijken zonder ooit naar de ene of naar de andere kant uit te glijden- Men kan dan misschien de opmerking maken, dat de film wat te nadrukkelijk is en niet veel heeft van de fijne sub tiele verbeelding, waarmee een groot kunstenaar zijn probleem vermag te stellen, maar deze nadrukkelijkheid tast de kracht van deze film niet aan en bovendien-heeft Capra wel zoveel speel se geest, dat hij telkens prachtige vond sten van tegenstelling te voorschijn to vert, zodat de nadruk, waarmee hij alles stelt, in het minst niet meer stoort- De film heet ,-John Doe. de man. die het meende". Deze John Doe. Gary Cooper, is een verhongerde zwerver, eens honkbalprofessional En die wordt nu uitgekozen om te dienen voor een lantasiefiguur. die gaat protesteren te gen de misdaden der wereld- Dit ge beurt om een krant een goede stunt te laten maken en abonné's te bezorgen, maar zijn toespraken blijken zo te pak ken dat het hele land er vol van raakt- John. de zwerver, wordt voorpagina nieuws. er worden in het hele land John Doe clubs opgericht van mensen, die elkander willen helpen en de we reld willen verbeteren door de naasten liefde- Maar dan krijgt. John Doe vijftig dollar als eerste betaling en zie nu de voortreffeliike wijze, waarop Capra, „de kolonel" die ook een zwerver is en een vriend 'van John, een predicatie Iaat houden tegen de gevaren van de rijk- (Van onze weerkundige medewerkér) De temperatuur is de laatste paar nachten, toen de hemel tamelijk holder was, zó veel gezakt, dat ze in het Oosten van het land onder nul is gekomen. Gisteren gebeurde dat. nog heel schuchter, toen alleen Eindhoven een tem peratuur van 1 graad meldde als eerste station van dit seizoen, tn de afgelopen nacht is echter het kwik overal langs de Oostgrens onder nul geweest, maar ook nu niet meer dan 1 graad. Men dient evenwel te be denken, dat deze temperaturen op twee meter hoogte gemeten zijn en het zal aan de grond dan ook op zijn minst een graad méér hebben gevroren,. De enorme daling van temoeratuur heeft tevens tot gevolg gehad, dat. het Donderdag voor het eerst sedert 2 October kouder dan normaal is geweest. Gelukkig kunnen wij vanmorgen constateren, dat wij het ergste voorlopig weer gehad hebben- want in de komende nacht reeds zal er zóveel bewolking zijn. dat de temperatuur niet meer onder nul zal kunnen komen. Op de hoge druk. die zich gisteren over ons land heeft verplaatst, volgt namelijk een gebied met (amelijk veel bewolking, waarin zich een smalle regenzone bevindt die vanmorgen boven Wales gelegen was. De beweging is echter zo 1 traa" dat er zeker het grootste deel van de Zondag overheen zal gaan. vóór"deze zóne hier is. zodat het weer morgen nog wel zal meevallen. Veel wind is er dit weekeinde niet te verwachten maar, omdat, op de oceaan een nieuwe depressie nadert, is het niet onmogelijk, dat daar de volgende week wel eens verandering in komen zal. Dwars door de Mont-Blanc Reeds twintig jaar geleden werden er nlannen uitgewerkt tot het aanleggen van een tunnel, in navolging pan de prachtige Sint Gotthard-tunnel, die heden ten da ge het modernste, automatische spoor wegstation ter wereld heeft, dat precies in het midden van de tunnel function- neert. Mede door de oorlog werden de plannen niet uitgevoerd. En toén ze en kele jaren geleden weer werden opgera keld. kwam een inwoner van Génève met liet voorstel, geen verouderde spoorweg- tunnel meer te bouwen, maar een auto tunnel. U' 'Vy.. John Willowsky, de zwerver. (Gary Cooper) krijgt met zijn vriend ..de kolonel" (Walter Breuvan) zijn eerste maaltijd, nadat hij i» aangenomen als John Doe, de fantasie figuur, die moet gaan protesteren tegen 's wereld» mistoestanden. dom en de weelde- Hij doet dit op gees tige wijze natuurlijk, maar niet minder pakkend. De „kolonel" waarschuwt hem. de zwerver op zijn manier tegen die eerste vijftig dollar, waaruit niets an ders dan ellende kan voortkomen. Wat krijg je dan? Op die vijftig dollar vol gen er meer- Nu. nu je niets hebt, word je met rust gelaten, maar dan ko men de verkopers van hoeden en pak ken en schoenen en auto's, de „heelards", de graaiers. die je geld willen hebben. En zij krijgen het ook- En dan koop je een auto en dan krijg je te maken met verzekeringen, belastingen, ongelukken, rechters, olie. benzine, stalling, allemaal graaiers naar je geld en je zult ze nooit van je afhouden- De ..kolonel" waarschuwt hem en deze waarschuwing alleen al is heel deze film waard- Hij wil hem mee terug ne men naar de brug. waaronder zij een vuurtje zouden stoken, koffie zetten en slapen1- Een van de dingen, die het kunste naarschap van Capra bewijzen is het feit, dat de John Doe-gedachte gewel dige afmetingen aanneemt en hem toch nooit, over het hoofd groeit, het wordt alleen aan het einde wat melodrama tisch, maar de vondsten dartelen en bui- teldïi in dieze film over elkaar en het is een knap staal van vakmanschap; een film. gemaakt zoals deze. die begint met de naastenliefde en ook daarmee eindigt Wij hebben bij het zien van deze film telkens weer aan Henri de Greeve moe ten denken en dat, is voor deze film eigenlijk wel het beste compliment- F- S- Het lag voor de hand, dat er een po ging zou worden gedaan, dit vervoer het hele jaar door te continueren. Bovendien, steeds meer toeristen reizen per auto of ai tobus en een autotunnel zou, aldus re deneerde de man uit Génève, zijn geld alleszins opbrengen. Zwitserland is het toeristenland bij uitstek en het toonde zich aldus uitermate voor een autotun- nel geïnteresseerd, terwijl ook Frankrijk niet achterbleef, aangezien dit eveneens een toeristisch Alpengebied heeft. Wat Italië betreft, dit hoopte, via een auto- De wedstrijd NederlandBelgië, Zon dag 6 November m het Feijenoord- stadion te Rotterdam, zal geleid worden door de Engelse scheidsrechter A. E Ellis Hij zal worden geassisteerd door een Nederlandse en een Belgische gren6- i rechter. I ËfdÉMMi&i) \vv'V^'9 - - ,:V.L-: -•:i tunnel door de Mont Blanc nieuwe toe ristenstromen naar zicl1 t°e te trekken- Thans is slechts de weg van Nizza naar Ventimiglia een voor automobilisten een bevredigende verbinding- De technici gingen opnieuw aan het be rekenen en het tekenen en ze kwamen met een project, dat spoedig de goedkeu ring der drie regeringen verwierf. Het houdt een tunnel in, welke over een af stand van ongeveer vijftien kilometer dwars door de granietmuur van de Mont Blanc zal lopen, tot een maximale hoogte van twaalf honderd meter boven de zee spiegel. Aan de Franse kant begint de tunnel bij Entrèves- De autobaan zelf zal acht meter breed worden. Op het hoogste punt zal een groot Mariabeeld boven het autoverkeer oprijzen- In het binnenste van de reusachtige berg grommen nu de electrische boren en weerklinkt het rumoer der vrachtwagens, die het puin wegvoeren. Er loopt reeds een spoortje door, ter plaatse, waar de vrachtwagens nog niet kunnen draaien. De electrische boren hebben een zwaar karwei. Slechts aan één kant bestaat het bergmassief van de Mont Blanc uit kalk steen Voor het grootste gedeelte wordt het gevormd door hard graniet, dat in hardheid toeneemt, naarmate het dich ter bij het hart van de berg ligt. Maar er wordt aan beide kanten hard gewerkt en men hoopt reeds binnen twee jaar de ontmoeting tussen de twee boorploegen te kunnen bewerkstelligen. Waar dit pre cies zal zijn, is niet bekend, aangezien allerlei onvoorziene omstandigheden de „ne of de andere ploeg hinderpalen in de weg kunnen leggen. Deweg, die dank zij de autotunnel dwars door de Mrnt Blanc van Parijs di rect naar Rome zal leiden, zal de Witte Weg worden genoemd- De Witte Weg dus. die door het hart van de Witte Berg loopt- Voor de automobilisten zal de openstelling er van een ware sensatie zijn. Maar. er zijn mensen, die de tunnel bouw als een majesteitsschennis van hun hoog vereerde Mont-Blanc beschouwen.. Diefmensen zien in een aanrollende rij vrachtauto's en autobussen een aantas ting van de grootse, majestatelijke rust, waarmede de trotse Mont-Blanc tot dus ver omgeven is geweest. Doodgewone toe risten zijn voor hen slechts indringers. Zij daarentegen menen, door de Mont- Blanc welgevallig te worden bekeken. Het zijn de enthousiaste bergbeklim- mers, die telken jare zich opmaken, om I de een of andere spits van het Mont- Blanc massief te „veroveren". Huns in- i ziens benaderen zij de majesteit van de Mont-Blanc op de enig mogelijke en res pectvolle wijze, n.l. te voet en met klim- touw en pikhouweel. Ook in het afgelopen jaar was de Mont- Blanc het doelwit van duizenden dezer exclusieve vereerders. Onder hen bevin den zich inmiddels vélen, die de majes teit vam de Mont-Blanc onderschatten. De berg is de hoogste in het Zwitserse Al penland, maar zijn meer dan vijf duizend meter hoog massief lijkt b.v. van Chamo nix uit. zich bijna uitnodigend te presen teren. Zijn hellingen doen heel wat min der afschrikwekkend aan dan de steile, spits van de ongeveer 3500 meter hoge Matterhorn, die trouwens de laatste berg- j spits in Zwitserland was, welke door de mens beklommen werd- Juist die schijnbaar zo vloeiend glooi ende hellingen van de Mont Blanc zijn echter bijzonder gevaarlijk, vanwege de eeuwige sneeuw, die er op ligt. De Mat terhorn is tijdens de zomer vrijwel vrij van sneeuw. De sneeuw veroorzaakt tel kens weer lawines en dit jaar zijn deze bijzonder talrijk geweest, tengevolge van de warme zomer, waardoor er veel meer beweging dan anders in de witte massa's ontstond. Er is weinig ruchtbaarheid aan ge- gegeven om toeristen niet af te schrikken maar in 1949 hebben in Zwitserland bij het beklimmen van bergen 75 mensen het leven verloren- Acht en twintig hiervan kwamen op de hellingen van de Mont-Blanc om. De eigenlijke top van de Mont-Blanc ligt ongeveer elf honderd meter hoger dan het Grand Muiets Hotel en de weg er heen zit vol ravijnen, terwijl er steeds een harde, ijskoude wind waait. Het Grand Muiets Hotel is voor de be- klimmers van de spits het punt van uitgang Men trekt van daar uit naar het z g Grand Plateau, dat op ongeveer vier duizend meter hoogte ligt- Twee verra derlijke paden leiden hier naar de top- In September werden op een dier paden acht bergbeklimmers door een sneuuwstorm overvallen, niet eens zo ver van de top vandaan. Ze werden doodgevroren ge vonden. Een achttienjarige Engelsman werd door een lawine ingesloten. Hij moest drie dagen en twee nachten in de open lucht doorbrengen. Om zich tegen de ijskoude wind te beschermen, bouwde hij een muurtje van modder en stenen om zich heen- Hij bracht de tijd zoek met het le zen van G. K. Chestertons „The Thing". Als hij ean bladzijde gelezen had. scheur de hij deze uit het boek en stak het pa pier onder zijn windjack, om zich beter tegen de koude te beschutten. De derde en laatste dag verdreef hij verveling en angst, door uit het hoofd allerlei meet kundige vraagstukken op te lossen. De gidsen, die hem ten slotte v--den, moes ten hem met touwen naar omlaag laten zakken. Bergbeklimmers en automobilisten zul len over enkele jaren hetzelfde doelwit hebben, n.l. de verovering van de Mont- Blanc- Maar terwijl de ene categorie zich moeizaam te voet, klimmend en klaute rend, een weg naar de top zal banen, zal de andere snel en geriefelijk naar het hart diep in de berg rijden- Beide echter zuilen voor de reusachti ge. majestatelijke Mont-Blanc als arm zalige mieren blijven.... Het ..Bureau International Cat-holique de l'Enfance" zal in samenwerking met de Katholieke Jeugdraad op 15. 16 en 17 December a s. op de Dra-kenburgh een internationaal congres houden over de invloed van pers, radio en film op het kind. Behalve in de algemene bijeenkomsten zullen een juridische en een technische commissie, alsmede een commissie voor opvoeding afzonderlijk de haar toege wezen problemen bespreken- Deze drie commissies zijn ieder weer onderver deeld in werkgroepen voor pers, bios coop en radio- De openingsrede zal uit gesproken worden door R. Delgrange- De heer R. Finkelstein, secretaris-gene raal van het Bureau, zal een 'lezing houden over h.et moreel van de tegen- woord ge jeugd- De tweede dag zal dr Kohier spreken over „la suggestibilité de l'Enfant", en miss Mary Fild over „les ciné-clubs d'enfants". Op de slui tingsdag spreekt mr Rammelt over „le radio catholique et l'enfance"- Het Bureau International Gatiholique de l'Enfance werd opgericht op 17 Janu ari 1948 naar aanleiding van een audi ëntie bij Z.H. de Paus- Vele landen zijn er reeds bij aangesloten. Op het con gres worden vertegenwoordigers ver wacht uit Frankrijk, Portugal, Zwitser land, Italië, België, Engeland, Duits land, Spanje, Canada, Argentinië, Grie kenland, Libanon, Egypte en Nederland. Verder zullen ook de paters Salesianen, de Broeders van de Christelijke Scholen, Lumen Vitae, 't Werk van de H. Kinds heid en van het „Office International de Cinéma" vertegen woord: gd zijn. De voertalen op dit congres zijn Frans en Engels- Nu het nieuwe handelsverdrag met West-Duitsland tot stand is gekomen en er aan de Nederlandse invoer, met uit zondering van' een enkel product, van die zijde geen belemmeringen meer in de weg worden gelegd, liggen er voor de Nederlandse producten aldaar goede kansen. Hier te lande bestaat het voor nemen deze kansen terdege te gaan be nutten. Het Centraal Instituut ter Bevordering van de Buitenlandse Handel is daartoe thans, in samenwerking met de Neder landse Kamer van Koophandel voor Duitsland, begonnen regelmatig markt- exploratie-werkzaamheden in West- Duitsland te verrichten. De bestuursraad van de Intern- acht Racing Union heeft een nieuw DT1?, racejacht goedgekeurd, dat „Tornado zal heten- Dit type is ontworpen door de heer Fox een bekende zeiler uit West-Enge- land hoofdzakelijk voor gebruik op de Europese meren en plassen. De afmetin gen zijn 5.55 Dij 1 52 meter en de be manning zal uit twee personen bestaan. De kosten zullen 200 pdst. bedragen- Het ministerie van onderwijs in Sak sen (Russische zone van Duitsland) is tot de ontdekking gekomen dat de be namingen „Kerstvacantie" en „Paasva- cantie" niet meer passen in het kader der communistische opvattingen- Het heeft derhalve deze aanduidingen ver boden en bevolen, dat zij worden ver vangen door „wintervacantie" en „voor- jaarsvacantie".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3